vrijheid kwijt Polen wil niet meer d; Groeistuipen van een staat PZC reportage AHHF ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 te M* i vans oonhij sch.te :en e® vg -■sehiVi a 18.IS foto Runa Hellinga Moord In het centrum van Lublin is het alsof de tijd vijftig j aar is blijven stilstaan. Tot aan de Tweede Wereldoorlog was deze wijk met zijn middeleeuwse en renaissancege- bouwen het hart van een bloeiende ortho dox-joodse gemeenschap. Zoals dat bij meer voormalige joodse wijken in Polen het geval is, lijkt het stadscentrum zich nooit hersteld te hebben van de moord op zijn inwoners. De straten zijn uitgestor ven, er is nauwelijks een winkel en de fres co's waarmee de eeuwenoude huizen zijn beschilderd, vallen van de muren. De meeste bewoners van de wijk zijn be jaarden en mensen aan de rand van de sa menleving. De buurt is zo arm, vertelt een vrouw in het Huisvestingsbureau in de wijk, dat de gemeente bij de laatste ver kiezingen vanwege de kosten gedwongen was drie stembureaus samen te voegen tot een. Toeristen Wie door het verval heenkijkt, ziet dat het centrum van Lublin alles in zich heeft om een toeristentopper te worden. Maar on der de communisten heeft de stad nauwe lijks aandacht gekregen. Te oostelijk, te dicht bij de Russische grens. Ook de nieuwe markteconomie heeft Lu blin nog weinig profijt gebracht. De win kels zijn beter gevuld dan vroeger en er rij den meer auto's in de stad. Maar dat telt nauwelijks in vergelijking met de onzeker heid die de omwenteling heeft gebracht. Zoals overal hangt ook boven de staatsin- dustrieën rond Lublin het spook van werkloosheid en bedrijfssluitingen. De binnenstad brokkelt van dag tot dag ver der af. „Er zijn mensen die zeggen dat al die hui zen maar beter tegen de vlakte kunnen", vertelt een vrouw die ons rondleidt, „Om al die gebouwen op te knappen, kost veel meer geld. Een deel heeft nog niet eens rio lering. En zolang het centrum in deze toe stand verkeert, steekt geen investeerder er geld in. Dit soort problemen los je niet op als je het aan de markt overlaat." Runa Hellinga In de voormalige joodse wijk van Lublin is niets te merken van de hervormingen van de Poolse staat. seld", zegt de ander. „Twee keer een nieuwe auto", erkent de derde. En waarvan dan? „Om dat soort dingen te kopen, moet je zwart bijverdienen. Bijna iedereen heeft wel een tweede baantje, want van één inkomen kun je niet leven." Grijnzend legt een van hen uit hoe ze zelf aan extra geld komen. „Wij zijn taxichauf feurs. We beduvelen gewoon de klanten. We moeten wel", zegt hij er verdedigend bij. Met alle gekanker op de hervormingen zou een buitenstaander haast denken dat de Polen het communisme weer terug wil len. Niets is minder waai-. De directe vraag of het oude systeem terug moet komen, leidt tot felle reacties. Er blijkt toch wel iets verworven te zijn dat mensen niet meer kwijt willen: vrij heid. Zelfs de enige van de vier taxichauf feurs die meent dat het communisme wat hem betreft terug kan komen, zegt erbij dat hij de vrijheid van vandaag niet meer kwijt wil. Die toevoeging voorkomt niet dat de andere drie haast met hem op de vuist gaan. Zekerheid Hij legt uit wat hij bedoelt: de zekerheid van vroeger, die mist hij. En die missen veel Polen. De zekerheid dat er werk is, een pensioen en een misschien niet uitge breid. maar wel goedkoop pakket aan le vensmiddelen. De zekerheid van een dak boven je hoofd, al is het maar in een piepklein flatje. Vandaag is niets meer zeker. De gezond heidszorg die gisteren nog gratis was, kan morgen plotseling geld kosten. Het zuur verdiende pensioen blijkt vaak net vol doende voor een dagelijkse maaltijd in de gaarkeuken. De tramkaartjes die jaren even duur waren, gaan om de haverklap omhoog. Regels worden omgegooid, wetten ver vangen. Dingen veranderen. Soms ten goede, zoals in de wijk Wola, waai' dankzij de financiële injectie in het Poolse tele foonsysteem plotseling hele woonblokken tegelijk zijn voorzien van de al jaren be geerde telefoonaansluiting. Maar soms ook ten kwade. Niet alleen de arbeiders in de staatsfabrieken en de ge pensioneerden merken dat de overheid geen geld heeft. Praat met een Poolse in tellectueel en hij klaagt onmiddellijk over de krappe onderzoeksbudgetten aan de universiteiten, de krappe subsidies voor kunst en de teloorgang van het onderwijs in zijn algemeenheid. De liberaal georiënteerde regeringen on der leiding van de Democratische Unie (een van de vele afsplitsingen van de oude vakbond Solidariteit) die Polen de afgelo pen jaren hoofdzakelijk hebben gere geerd, hebben zich vooral geconcentreerd op de economische hervormingen. En met succes, dat moet hen worden nagegeven. Maar de hele publieke sector, onderwijs, gezondheidszorg, cultuur en wetenschap pen zijn geld en aandacht tekort geko men. Ook de Democratische Unie heeft dat ingezien. Net als alle andere partijen stond meer aandacht voor deze sectoren ook in haar verkiezingsprogramma. Overdemocratisering Lang niet alle problemen van de post communistische samenleving worden overigens door geldgebrek veroorzaakt. Er is, zoals de Warschause vice-burge- meester Andrzej Sapinski het formuleert, Langs de weg richting Lublin, zuid-ooste lijk van Warschau, rijgen zich de dorpen met miniscule boerderijen aan elkaar. Versplinterde lapjes grond getuigen ervan dat de communistische landbouwcollec- tieven hier nooit een voet aan de grond hebben gekregen. Piepkleine huizen, soms niet meer dan een enkele kamer, ge tuigen van de armoede die er geleden wordt. nodig want auto's hebben zelf licht. De ge volgen voor de voetgangers interesseer den hen niet. Of beter, als wij ons daar als stadsbestuur zorgen om maakten, moes ten we de verlichting maar zelf betalen." Dat wil de stad ook wel, maar daar komt het probleem van de centen weer om de hoek kijken. Toch zijn de financiële pro blemen van Warschau niets vergeleken met de situatie in andere delen van het land. Als je echte armoede wil zien, verze kert iedere Warschauer, moetje niet in de hoofdstad blijven die het merendeel van alle investeringen heeft opgezogen. Dan moetje het platteland op. ook sprake van een zekere overdemocrati sering die tot chaotische toestanden heeft geleid. De situatie waarin Warschau verkeert, is daarvan een goed voorbeeld. Tientallen jaren lang had de stad feitelijk geen en kele zelfstandigheid en was ze totaal af hankelijk van beslissingen op staatsni veau. Nu is Warschau, in een doorgescho ten poging tot democratische besluitvor ming, opgedeeld in acht onafhankelijke gemeenten. Sindsdien is de chaos compleet. Er is een centraal stadsbestuur dat verantwoorde lijk is voor zaken als de vuilnisdienst, stadsverwarming, elektriciteit en derge lijke. Maar de acht gemeenten slurpen het merendeel van de inkomsten van War schau op, zodat er voor die centrale dien sten weinig overblijft. Omdat iedere deelgemeente zijn inkom sten zelf houdt, weet het centrum, het za kendistrict waar alle nieuwe bedrijven zich vestigen, van gekkigheid niet meer wat het met zijn geld moet doen, terwijl andere wijken en het centrale stadsbe stuur tegen een lege kas aankijken. Zo wordt rijk rijker en' arm armer. Lantaarns Maar het grootste probleem, legt Sapinksi uit, is dat er op drie niveaus besluiten wor den genomen: door de acht gemeenten, door het stadsbestuur en bovendien ook door de staat, die officieel nog steeds eige naar is van de doorgaande wegen en brug gen in de stad. „Een tijd geleden dreigde de staat de straatlantaarns uit te doen", zegt Sapink si, „De redering was: het zijn onze lan taarns, en op de autoweg die onder onze verantwoording valt, is geen verlichting e klinkende overwinning die links onlangs behaalde bij de Poolse verkiezingen, kwam niet uit de lucht vallen. Volgens de statistieken gaat het weliswaar goed met de economie. Maar de kloof tussen arm en rijk in de Poolse samenleving wordt steeds breder. Het platteland verpietert, terwijl de hoofdstad Warschau opbloeit. Gemarineerde paddestoelen, asperge punten, hamrolletjes en champagne. De internationale kledingke'ten Betty Barclay heeft niet op de zloty's gelet bij de opening van het jongste filiaal in War schau. Bladen met hapjes vullen ieder hoek in en achter de winkel: de toonbank, de trap naar de eerste verdieping, het bu reau van directrice Elzbieta Wyszogrodz- ka en de vloer onder de stoelen in haar kantoortje. De consumptie van de hapjes loopt traag, want het loopt nog niet echt storm op deze eerste dag. Twee duur geklede meisjes passen een prijzige winterjas. Bij Betty Barclay kost een blouse toch al snel twee-, driehonderd gulden, een dik maandsala ris voor de meeste Polen. Wie haar klanten zullen zijn? Mevrouw Wyszogrodzka, in groenblauw mantel pakje en een kapsel waar geen plukje uit ontsnapt, zegt het niet te weten. „Mensen die het zich kunnen permitteren." Dat is niet de gemiddelde Pool, erkent ze. „Maar statistieken zijn bedriegelijk. Er zijn in dit land ook mensen die veertig tot vijftig mil joen (4000 tot 5000 gulden) per maand ver dienen. Voor mensen met dat soort inko mens is goede kleding belangrijk." Volle schappen in de Poolse winkels, maar de meeste inwoners hebben geen geld om de spullen te kopen, foto Runa Hellinga Statistieken Het gaat goed met Polen, zeggen de statis tieken. Als eerste land van het voormalige Oostblok zit er een zekere groei in de eco nomie. De inflatie is tot stilstand gebracht en voor dit jaar verwacht het Internatio nale Monetaire Fonds een groei van het bruto nationaal inkomen van vier pro cent. Het gaat slecht met Polen, zeggen de sta tistieken ook. Het overgrote deel van de Polen merkt niets van die economische voorspoed. Die ziet alleen maar de werk loosheid groeien en de inkomens achter blijven bij de stijgende prijzen. Veel land bouwgrond is dit jaar braak blijven liggen, omdat boeren vaak niet eens meer het geld hadden om zaaigoed voor het volgen de seizoen te kopen. En toch gaat het wel degelijk goed met Po len, zeggen de statistieken. De prijzen van levensmiddelen zijn het laatste jaar aan het dalen. Het overgrote deel van de huis houdens heeft de afgelopen drie jaar een kleurentelevisie, een videorecorder of een auto kunnen aanschaffen. Je hoeft in War schau maar tijdens de spits de straat op te gaan om zeker te weten dat die cijfers niet verzonnen zijn. De stad puilt uit van de auto's: er rijden er inmiddels evenveel als de stedebouwkundige planners voor het jaar 2000 hadden voorzien. En het gaat zo goed met de vei'koop van elektronica dat de winkel van Philips op de Marzalkowskastraat zijn winkelruimte volgend jaar wil verviervoudigen. „Hét wordt zeer elegant", zegt directeur Marek Lubicz-Nowicki, „Een van de beste elek tronicazaken van Europa." Wat opvalt in de Philipswinkel zijn de prij zen. De gewone tv-toestellen staan wat verdekt opgesteld. Blikvangers zijn een breedbeeld-televisie van 9500 gulden en geavanceerde, peperdure dictafoon-appa- raten. Nowicki weet precies wie de klanten voor dat soort spullen zijn: de nieuwbakken 'biznizmen'. „Die komen hier met hun Mercedes of BMW voorrijden, leggen de 950 miljoen zloty voor een breedbeeld-tv contant op tafel en kopen er meteen nog een voor in de slaapkamer." De Philips winkel verkoopt ook op krediet. Maar de enigen die daar belangstelling voor heb ben, zijn de kopers van een simpel toestel van achthonderd gulden. Polen die geld hebben, laten dat graag zien en krijgen daar in Warschau tegen woordig ruim de kans voor. Goedgevulde, dure winkels, Amerikaanse fastfood ke tens, luxe restaurants en terrassen heb ben de grauwheid en de rijen verdrongen waar de stad vroeger berucht om was. Maar de armoede van anderen is even zichtbaar. Op de markt in Praga, een van de arbeiderswijken van Warschau, zie je bat af aan de vermoeide en afgeleefde ge zichten van de voorbijgangers. Russen Praga is het soort wijk waar de overwin ning van links werd klaargestoofd. Het is ook het soort wijk waar 'zij daarboven' het nooit goed doen en waar de inwoners van oudsher gewend zijn hun eigen weg te zoe ken. Toen onder het communisme de ver koop van wodka nog beperkt was tot en- foto GPD Veel Polen proberen met straathandel extra inkomsten te verwerven. Toch zijn de klachten niet helemaal te rij men met de statistieken. Waarom niet, wordt duidelijk in een gesprek met vier klanten van een worstenkraam op de markt in Praga. „Die daarboven zijn de enigen die geprofiteerd hebben van de omwentelingen", meent een van hen. Twee anderen vertellen dat hun vrouwen werkloos zijn geworden en nu met een lage uitkering thuis zitten. Het is, lijkt het, kommer en ellende in hun huisgezinnen. Maar op de vraag wie van hen de afgelopen driejaar een televisie, vi deo, audioinstallatie of een auto heeft ge kocht, valt even een pijnlijke stilte. „Een televisie en een video", zegt de een dan. „Ik heb vier keer mijn audioset ingewis- kele uren per dag, was de Brzeska-straat het centrum van Warschause illegale drankverkoop. En de plaatselijke vlooien markt roemde zich erom dat er alles te krijgen was wat een mens kon begeren, tot kalasjnikovs aan toe. Nu wordt de vlooienmarkt vooral bevolkt door Russen, die er hun spullen aanbie den en voor de zo verworven zloty's wes terse importgoederen kopen. Een teken van de tijd: Polen is voor de Russen nu het inkoopparadijs, dat het westen ooit voor de Polen was. Maar de inwoners van Pra ga hebben voor die verandering weinig goede woorden over. „We kunnen al die spullen niet kopen", is de eeuwige klacht. Dat klopt, bevestigt de cheffin van een plaatselijke winkelhal. Er zijn westerse goederen in overvloed te koop, van stoomstrijkijzers tot Franse wijn, maar de verkoop van dat soort luxe goederen loopt achteruit. „Mensen kopen meer en meer alleen maar de basisproduk- ten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 19