spzc kritiek op procedure herindeling NCS vergooit kans op tv-miljoenen VVD-statenlid wil minder vaag beleid milieuvraagstukken imboree on the Air D Algemene Zeeuwse Twee recepties voor 100-jarige Expeditiebedrijf Middelburg failliet provincie 13 lG-directeur laakt aanpak provincie: eerst praten over takenpakket ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 KAT nnzeyerslaggever pELBURG - De Zeeuwse enten moeten nadenken de vraag welk takenpak- jij willen hebben voordat herindeling kan worden [0l(en. Het kan nooit de be- Dgzijn eerst een schaalver- njdoor te voeren - zoals puieerde staten beogen - slater te bekijken welke .denieuwe heringedeelde enten moeten krijgen. Die schap verkondigde dr G. J. s, directeur openbaar be- vande Vereniging van Ne- pdse Gemeenten (VNG) Ipg in Middelburg tijdens mposium van de Vereni- jan Zeeuwse Gemeenten, urlijk Nederland is in be- g, Binnenlandse zaken «eert de ene na de andere waarin een andere be- benji =N stuursstructuur wordt voorge steld. Ook de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten zitten niet stil. Gs willen, om knelpun ten op te heffen, grotere gemeen ten. Gedeputeerde A. J. Dijkwel herhaalde vrijdag nogmaals dat het dagelijks provinciebestuur uitgaat van gemeenten met twintig- a dertigduizend inwo ners. Voor Walcheren gaat de persoonlijke voorkeur van de ge deputeerde zelfs uit naar één grote gemeente met bijna hon derdduizend inwoners. Fleers vindt de Zeeuwse manier van bestuurlijk vernieuwen fout. De VNG is van oordeel dat de ta ken van zowel Rijk, provincies als gemeenten herzien moeten worden. Pas als die fundamen tele discussie heeft plaatsgehad, kan gesproken worden over schaalvergroting. „Voor je be- - gint te praten over een herverde- Le verslaggever JINGEN - Acht Zeeuwse scoutinggroepen doen dit jaar op 16 [oktober mee met de jaarlijkse internationale Jamboree on the le groepen proberen dat weekeinde radiocontact te leggen illega's in binnen- en buitenland. 'isjes van scoutinggroep De Golfbrekers uit Vlissingen doen [hun pand De Blokhut aan de Van Woelderenlaan in Vhssin- (3r de eerste keer mee. Met behulp van een vijftien meter hoge oren, opgetrokken uit hout en touw proberen ze een zo groot QMI [)kbereik te krijgen. De meisjes krijgen hulp van de Vlissingse jniateurvereniging Veron. e deelnemende groepen zijn de Berdenis van Berlekomgroep Kazan de Wolfgroep uit Middelburg, De Sint Willibrordus- uit Oost-Souburg, scoutinggroep De Margriet uit Bruinisse, Boudewijngroep uit Yerseke, De Vier Ambachten uit mdeHeenetrechtgroep uit Tholen. «uwse deelnemers kunnen dit jaar bezoek verwachten van Ing Nederland, die met een eigen mobiele centrale de diverse n Mar n bezoeken. Verder hebben de oudere deelnemers in de nacht aterdag op zondag een vossenj acht, waarbij ze door middel van leilingen moeten proberen een verstopte zender te vinden. ling van taken van provincie en gemeente moet eerst duidelijk zijn wat je wilt met die gemeen ten als bestuurslaag. Moet daar het zwaartepunt liggen? Wil je een gemeente met alleen een lo ketfunctie of wil je een bestuurs laag van een zwaar kaliber? Het kan toch nooit de bedoeling zijn dat eerst een schaalvergroting plaatsvindt en een takenverzwa- ring naar de provincie. Dan heb je wel gemeenten, maar zonder taken." Trein De meeste Zeeuwse gemeenten, bleek uit reacties uit de zaal, zijn wel te vinden voor een funda mentele discussie over een her schikking van taken. Gedepu teerde Dijkwel wees dat catego risch van de hand. Wel betoogde hij dat ook het dagelijks provin ciebestuur vindt dat het zwaar tepunt bij de gemeenten moet liggen. „Met het traject herinde ling gaan we gewoon verder. Die trein rijdt." Pas in een later sta dium valt met gedeputeerde sta ten te praten over het takenpak ket. De Goese burgemeester drs D. J. van der Zaag en burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse stoor den zich aan die opmerkingen. Zij stonden vierkant achter de opvattingen van Fleers. „Het zou u passen", aldus Vogelaar tegen Dijkwel, „het advies nauwgezet op te volgen." Vol gens Van der Zaag is het inder daad beter eerst een discussie te voeren over een herverdeling van taken. „Pas dan kun je het Rijk een kant en klaar beeld pre senteren." Dijkwel liet zich niet vermurwen. „We zitten nu in een proces. Dat werken we af, zoals we hadden voorgesteld." Burgemeester ir J. L. M. Mandos van Borsele en zijn college drs H. verzekeringen ZEEUWS ZEKER Visser van Arnemuiden vonden dat eerst maar een onderzoek moet plaatsvinden onder bur gers naar wat zij vinden van her indeling. Burgemeester J. van der Doef van Vlissingen (voorzit ter van de VZG) zag daar weer niets in. „Bestuurders van ge meenten die twintig jaar gele den zijn heringedeeld zeggen dat hun kernen het nooit zo goed hebben gehad. Ook als daarvoor iets meer mobiliteit nodig is." Een voorstel van Van der Doef om de herindeling te beperken tot initiatieven die voortkomen uit de gemeenten, ontmoette veel kritiek. „Het legt de ver plichting op ons om snel en ade quaat een discussie te voeren. Zeeland gaat niet verloren als een halfjaar later wordt heringe deeld." Burgemeester mr B, J. van Putten van Mariekerke en burgemeester L. N. Labruyère van Brouwershaven zagen niets in een vertraging. „Je kunt dat", aldus de Schouwse burgemees ter, „het ambtelijk personeel niet aandoen." De Zeeuwse ge meenten kwamen niet tot een eensluidend oordeel. Burge meester H. A. van der Munnik verzuchtte al halverwege het symposium: „Het is weer een ka- kafonie van geluiden." Eeuwelinge mevrouw G. M. Langemaire-Beulens. foto Willem Mieras van onze verslaggever LEWEDORP - Honderd jaar, maar een ver stand zo helder als dat van een twintigjarige. Zo typeert één van de dochters de eeuwelinge mevrouw G. M. Langemaire-Beulens uit Le- wedorp. Temidden van haar familie vierde zij vrijdag haar honderdste verjaardag met twee recepties; één in bejaardenhuis De Kraaijert te Lewedorp waar zij al veertien jaar woont, en één in 's-Heerenhoek. De in 's-Heerenhoek geboren jarige heeft in di verse Borselse dorpen gewoond. Zij bracht ja ren door in Kwadendamme en Hoedekensker- ke voordat ze naar Lewedorp verhuisde. Me vrouw Langemaire-Beulens trouwde in 1915. Haar man was landarbeider. De jarige heeft het in haar leven flink voor de kiezen gekregen. „Veel ziektes en operaties heeft ze moeten doorstaan", aldus één van de dochters. Echtgenoot W. Langemaire overleed in 1957. Het paar kreeg negen kinderen. Volgens de laatste telling heeft mevrouw Langemaire- Beulens 31 kleinkinderen. Lichamelijk mag ze dan niet meer zo kwiek zijn als in haar jonge jaren, geestelijk is nog hele maal bij. „Ze weet alles, en leeft met iedereen mee." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - De provincie moet niet achter het vage mi lieubeleid van het Rijk aan blij ven hollen, vindt VVD-statenlid H. J. van Geesbergen. Bij de be spreking van het nieuwe mi lieubeleidsplan Kerend Tij 2 herinnerde Van Geesbergen de commissie milieuhygiëne er vrijdag nog eens aan dat bij het uitkomen van Kerend Tij 1 het nagenoeg tegelijk verschijnen van het Nationaal Milieube leidsplan verlammend heeft ge werkt. „Het Rijk geeft nu zelf ook toe dat dat een stommiteit is ge weest", zei Van Geesbergen. Vol gens het WD-statenlid moet de provincie zich in de plannenma kerij niet laten leiden door doel stellingen die een bijna vrijblij vend karakter dragen. „We moe ten een plan maken dat we kun nen uitvoéren". vond hij. Gedeputeerde A. Dek vond dat Kerend Tij 1 helemaal niet zo slecht is uitgevoerd. „We zitten redelijk op schema met nog an derhalfjaar te gaan." F. van Kol- lem van GroenLinks dacht daar anders over. „We krijgen te ma ken met steeds complexere maatregelen, die maatschappe lijk steeds ingrijpender zijn. Wat ons betreft komt daar een flinke vaart achter, maar als ik de re sultaten tot nu toe bekijk, ben ik niet optimistisch." Mest Dezelfde gevoelens leefden bij GroenLinks. Delta Anders en de PvdA over de notitie Zeeland en de mest, volgens welke nieuwe intensieve veehouderijen in principe uit Zeeland worden ge weerd maar waarin de mogelijk heid openblijft voor boeren om hun bedrijf tot een veehouderij om te bouwen. Het lijkt vooreen groot deel van de gemeenten af hankelijk in hoeverre ze het pro vinciaal beleid als instrument hanteren om de mestproblema tiek in de hand te houden. Maar de meest linkse fracties maak ten zich vooral zorgen over de in voer van mest die door varkens in andere provincies wordt ge produceerd. Ze hebben er weinig vertrouwen in dat daarover een sluitende, 'spierwitte' admini stratie wordt- gevoerd. Dek zei over aanwijzingen te beschik ken dat negentig procent van de vrachtwagens die met Brabant se mest Zeeland in rijden, over deugdelijke papieren van de mestbank beschikken. De com missie ging akkoord met het voorstel om allereerst te inven tariseren hoeveel dierlijke mest Zeeland kan gebruiken zonder het milieu te schaden. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het faillisse ment van rederij Seatruck Ma rine bv heeft geleid tot de on dergang van het Middelburgse Cargo Harbourwatch bv. Woensdag heeft de rechtbank in Middelburg het expeditiebe drijf failliet verklaard. Cargo Harbourwatch was mede-eigenaar van Seatruck Marine bv. Deze lijndienst tus sen Vlissingen en Litouwen werd 9 september failliet ver klaard met een schuld van vier miljoen. Het expeditiebedrijf Cargo Harbourwatch bestaat sinds 1989. De eigenaren waren H. Schuringa en D. G. Ripmeester. Zij begonnen in juni vol enthou siasme met de lijndienst als al ternatief voor het langdurige wegtransport van West-Europa naar Rusland. Toen na enkele maanden een grote klant weg viel, moest de lijndienst worden stilgelegd. De rederij had al te kampen met grote concurrentie van bedrijven in Vlaanderen en Nederland. De schuld van Cargo Har bourwatch is minder groot dan die van Seatruck Marine; een woordvoerder van de rechbank sprak over een schuld 70.000 gul den. Maar het expeditiebedrijf kon niet langer aan zijn verplich- tigingen voldoen. De bv had vijf mensen in dienst. Zilveren Schor dreigt met lege handen achter te blijven van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal ARNEMUIDEN - Het bestuur van de Stichting Nationaal Centrum Sportvorming (NCS) heeft zijn eigen plannen de nek omgedraaid om via een grote televisie-actie geld in te zamelen voor sportcentrum Het Zilveren Schor in Arne muiden. Op het moment dat een overeenkomst met John de Mol Produkties voor zeven televisie-uitzendingen via Veronica in kannen en krui ken was, koos het NCS-be- stuur tot grote verrassing van het eigen fondswervingsteam voor een onzekere deal met het publicitair adviesbureau Eur Ad en de Nederlandse Bond voor Aangepaste Spor ten (Nebas). Van de John de Mol-actie kon het NCS tien miljoen gulden verwachten; nu moet het bestuur maar ho pen dat de Nebas bereid is Het Zilveren Schor te laten mee delen in de opbrengst van de actie Sporters voor Sporters die binnenkort wordt gehou den. Het rapport van het onder zoeksbureau Deloitte Tou che, dat anderhalve week gele den een vernietigend oordeel velde over de plannen voor een Nationaal Centrum voor Sportvorming aan de oever van het Veerse Meer, blijft merkwaardig vaag over de fondswerving rond het NCS- project. De weergave gaat niet veel verder dan dat initiatie ven 'strandden' of partners 'af haakten'. Dat is opvallend om dat de realisatie van het cen trum voor sportvorming stond of viel met sponsorgelden die uit de televisie-actie moesten komen. Waarschuwing Het rapport maakt wel duide lijk dat het NCS-bestuur op 11 februari 1993 een intentie verklaring tekende met John de Mol over zeven uitzendin gen bij Veronica. Dit gebeurde op aandringen van het fonds wervingsteam waarin onder meer het adviesbureau CARE en een ambtenaar van de pro vincie zitting hadden. De fondswervers wilden een einde maken aan een situatie waarin het NCS-bestuur twijfelde tus sen de plannen van John de Mol en die van Eur Ad, waar mee in het najaar van 1992 con tacten waren aangeknoopt. Eur Ad-directeur K. H. G. Spee spreekt van 'verkennen de gesprekken'. Vanuit het fondswervingsteam was, toen de 'twee sporen-ge- iTTiTlfv' TiiiWT ■"T"™-'— tf&r 0 J -*M'' ivin Juliana bii de onenine van het toenmalige vo: Het Zilveren Schor in betere tijden: Koningin Juliana bij de opening van het toenmalige vor mingsinternaat in 1967. Inmiddels dreigen de plannen om Het Zilveren Schor als sportcentrum te behouden schipbreuk te lijden. Plannen voor een sponsoractife op televisie mislukten; bij een nieuw AVRO-programma lijkt Het Zilveren Schor slechts zijdelings betrokken. foto archief PZC dachte' van het NCS-bestuur te lang duurde, al vóór februari 1993 gewaarschuwd dat een keuze noodzakelijk werd. Dooi de overeenkomst met John de Mol leek die te zijn gemaakt. De vooruitzichten waren rooskleurig. Op basis van het tv-plan was door sponsors al bijna twee miljoen gulden toe gezegd. Zowel het fondswer vingsteam als John de Mol stond dan ook perplex toen het NCS-bestuur eind februari, nauwelijks twee weken nadat het een intentieverklaring had getekend, besloot géén defini tief contract te tekenen. In plaats daarvan ging het NCS in zee met Eur Ad, dat echter het concept voor een tv-actie in middels had aangeboden aan de Nebas. Volgens directeur John Eshuis van John de Mol Produkties heeft het NCS-bestuur zich la ten 'misleiden en inpakken' door andere partijen. Naar zijn mening werd het bestuur voor geschoteld dat met de Eur Ad- actie een 'veelvoud' was op te halen van de geraamde tien miljoen die de John de Mol-ac tie moest opleveren. Een van de betrokkenen bij de fonds werving spreekt zelfs van vijf endertig miljoen. „Mijn indruk is bovendien dat het NCS niks mocht doen zonder toestem ming van de Nebas", vervolgt Eshuis. „Ze zijn na de intentie verklaring gewoon teruggeflo ten." Hij noemt dit 'contractbreuk'. De enige reden dat John de Mol Produkties geen gerechte lijke stappen heeft onderno men, is in de woorden van Es huis 'datje van een kale lakker nou eenmaal geen veren kan plukken'. Zowel NCS-direc- teurdrsM. A. Boerman als vice- voorzitter drs J. R. Elffers ont kent dat sprake is van con tractbreuk. Het bestuur heeft gebruik gemaakt van de ont bindende voorwaarden, omdat de financiering van de actie niet was rond te krijgen. Es huis en - blijkens het onder zoeksrapport - ook het fonds wervingsteam houden vol dat 'de financiering van de produk- tiekosten feitelijk rond was'. Een deel van de produktierisi- co's 'was afgedekt bij de verze keraar Nationale Nederlan den. Convenant Dat werpt de vraag op waarom het bestuur een lucratieve overeenkomst met John de Mol toch heeft verworpen en met Nebas/Eur Ad in zee ging. De ooi-zaak moet vermoedelijk worden gezocht in een conve nant dat NCS en Nebas in sep tember 1992 met elkaar sloten. Daarin werd volgens J. Theu- nissen, penningmeester van de Nebas en voorzitter van de Stichting Sporters voor Spor ters, door beide organisaties de- ens uitgesproken nauw samen te werken, zowel inhoudelijk - dat wil zeggen: ten behoeve van lichamelijk gehandicap ten en chronisch zieken - als wat betreft fondswerving. Alle betrokkenen bij de fondswer ving waren van dit convenant op de hoogte. De achterliggen de gedachte was te voorkomen dat binnen een kort tijdsbe stek twee landelijke acties voor gehandicapten op de buis zouden komen die elkaar zou den benadelen. Tussen Nebas en Eur Ad be stonden contacten, aldus Theunissen, zoals die er ook waren tussen Eur Ad en NCS. Maar de informatie-uitwisse ling over de fondswerving ver liep stroef. Dat blijkt uit de op merking van Theunissen dat hij werd verrast door de inten tieverklaring die het NCS met John de Mol sloot. Anderzijds werd het fondswervingsteam plotseling geconfronteerd met het gegeven dat de Nebas op 9 januari het aanbod kreeg van Eur Ad om hun concept voor een inzamelingsactie over te nemen. Eur Ad-directeur Spee bevestigt dat dit in januari van dit jaar plaatsvond, maar vindt 'aanbieden' een groot woord. „Op dat moment werd Nebas vlaggedrager van onze actie." Ongewenst Doordat het NCS in februari een intentieverklaring met De Mol tekende, ontstond precies de situatie die niet was ge wenst: twee verschillende pro ducenten en twee verschillen de tv-acties, allebei echter voornamelijk gericht op de ge handicaptensport. In de race om de uitzending had het NCS een duidelijke voorsprong. De Mol had voor juli en augustus 1993 zeven uitzendingen ge pland bij Veronica, Eur Ad gokte op oktober of november, maar had nog geen onderdak bij een omroep. Twee weken la ter was de situatie omgekeerd. Het NCS had een ogenschijn lijk gewonnen race toch verlo ren en het bestuur had zich tot woede van het eigen fondswer vingsteam volledig afhanke lijk gemaakt van de Nebas. John Eshuis denkt dat de Ne bas het NCS heeft 'teruggeflo ten'; een logische veronderstel ling gezien het convenant van september 1992. Andere be trokkenen bij de fondswerving onderschrijven dit scenario of stellen dat 'de Nebas op het juiste moment in het gat is ge sprongen'. Boerman, Elffers, Theunissen en Spee spreken deze versie tegen. De eerste twee houden vol dat financie ring van het De Mol-plan niet was rond te krijgen, de derde stel? dat het NCS-bestuur niet van de Nebas afhankelijk was en de Eur Ad-directeur ont kent dat is 'getracht een partij bij John de Mol Produkties weg te halen'. Het NCS zit inmiddels zelf met de brokken. Dat blijkt uit de raming die Theunissen geeft van de opbrengst van Sporters voor Sporters, de actie die de AVRO in november uitzendt. De netto-opbrengst daarvan schat hij op vijf miljoen gulden. Dat wordt verdeeld over vier speerpunten met betrekking tot de gehandicaptensport: de voorlichting, het begeleidend kader, faciliteiten/activiteiten en het topsportbeleid. Het Zil veren Schor valt onder het eer ste en het derde speerpunt, maar heeft concurrentie van initiatieven uit het hele land. Pas als de Nebas beschikt over een concrete uitwerking van het afgeslankte sportcentrum waaraan de NCS nu werkt, valt een beslissing over een eventu eel deel uit de opbrengst van de tv-actie. Het is niet denk beeldig dat het NCS met lege handen achterblijft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 13