Politiek eist woonzorg ouderen Hard werken en trots zijn op je beroep ISECO PZC Open huis NAVO-smaldeel Rapportage klaar over alternatieven bejaardenhuizen m COLIJN Gevangenisstraf en therapie voor sex met jonge meisjes provincie 11 ïGP'er Van Heukelom: eventueel sluiting verzorgingstehuizen herzien iulkcarrier ian de ketting )ienstverlening voor tiishandelen echtgenote 1 lezers schrijven ber ZATERDAG 9 OKTOBER 1993 met lu TO, [a; lanonze verslaggever [ULST - De beslissing om in eeland enkele verzorgingste- i te sluiten, is genomen, als de provincie binnen jjrte tijd geen alternatieve een medewerker lERNEUZEN - De Noorse bulk- arrierBerana (4000 brt) is vrij- ag aan de ketting gelegd in erneuzen. De inbeslagname I ebcurde in opdracht van een s ypriotische rederij, e rederij beweert het schip te ebben gekocht van de Noorse genaren van de Berana. De No- |S»eii willen het contract echter lH|iel ondertekenen. De Cyprio- menen hierdoor een schade n ongeveer vijf miljoen gulden hebben geleden en hebben 11/ ai'om beslag gelegd op het hip. De Berana, die onderweg Jas van Brazilië nar Gent met en lading ijzererts, ligt momen- p' eel afgemeerd bij de Westsluis an Terneuzen. Momenteel ordt gewerkt aan een oplos- ig van het conflict. Tot die tijd jftde 'super' in Temeuzen lig- zorg aan hulpbehoevende oude ren kan bieden dan moet 'het be jaardenplan' toch opnieuw in overweging worden genomen. Mochten de beloofde 'woon zorgplaatsen' er niet komen dan zullen Zeeuwse politici zich sterk maken om tegen rijksbe zuinigingen in het geweer te ko men. SGP'er G. J. R. van Heukelom, voorzitter van de statencommis sie welzijn, draaide er vrijdag middag niet omheen op het sym posium ter ere van het zilveren jubileum van verpleeg- en ver zorgingshuis De Blaauwe Hoeve in Hulst. Als verpleeg- en verzor- gingshuizen en thuiszorgorgani saties niet samen een adequaat net voor ouderenzorg op kunnen zetten, moeten de politici hun eerder genomen besluit terug draaien. Van Heukelom nam de hand schoen die hem was toegewor pen door twee inleidende hoog leraren met graagte op. De pro fessoren R. de Bruyn uit Gent en A. J. P. Schrijvers uit Utrecht hadden de symposiumbezoe kers al op het hart gedrukt dat de veranderende behoefte aan ouderenzorg een nieuwe manier van 'creatief denken vereist. Vertegenwoordigers van ver schillende zorgorganisaties moeten niet hun eigen territo rium afbakenen, maar samen overleggen hoe ze het belang van de ouderen het best dienen. Schrijvers spaarde de zorgverle ners niet. Instellingen en perso nen moeten hun statusgevoelig- heid en machtsdenken laten va ren. Het verzorgingshuis moet bijvoorbeeld niet bang zijn dat de thuiszorg bejaarden 'afpakt' en de directeur en kaderleden moeten verder durven kijken dan eigen carrièrebelangen. „We moeten eindelijk eens afrekenen met doublures. Met dingen dub bel doen zijn ouderen niet gehol pen", drukte Schrijvers de aan wezigen op het hart. Mocht de toenemende samen werking tussen verschillende zorgverleners, die in Zeeuwsch- Vlaanderen naar aanleiding van het 'plan Dijkwel' voorzichtig op gang is gekomen, nog niet vol doende zijn, dan moet de samen leving ook de moed hebben om 'de kwaliteit van leven boven de koopkracht te stellen', betoogde de Utrechtse hoogleraar alge mene gezondheidszorg. Beloftes De professor bleek Vari Heuke lom aan zijn zijde te hebben. Het SGP-statenlid begreep heel goed 'al ben ik dan maar een po liticus van het tweede echelon') dat hij als provinciaal bestuur- peen medewerkster [DDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft vrijdag een •jarige Axelaar voor zware ihandeling van zijn echtge- tc veroordeeld tot een werk- af van 292 uur, zes maanden orwaardelijke gevangenis- af met een proeftijd van drie ir, verplicht contact met de ilassering en het volgen van i cchtparentherapie. De Axe- ir takelde zijn vrouw 2 augus- 5 met een bezemsteel toe. Ook leghij haar met haar hoofd te il de muur. Buren schakelden politie in, die de man arres- rde. jAxelaar was tijdens de scène aai' onder invloed van har igs en Rohypnol. Na het inci- nt heeft hij ruim zes weken vastgezeten. De politie had al vaker ingegrepen als de vrouw mishandeld werd. Het paar heeft zich intussen met elkaar ver zoend. De man is eerder voor ge weldsdelicten veroordeeld. De eis was twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan de helft voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar met als bijzon dere voorwaarde toezicht van de reclassering in de proeftijd en therapie. Daarnaast had de offi cier tenuitvoerlegging van drie maanden voorwaardelijk geëist die vervangen mocht worden door 140 uur dienstverlening. De rechtbank heeft de hele gevan genisstraf vervangen door dienstverlening met aftrek van twee uur werk voor elke dag van het voorarrest. Dat de verstandhouding tussen de vrouwelijke en mannelijke bemanningsleden aan boord van de Nederlandse marineschepen goed is bewijzen deze opvarenden van de Hr Ms Urk. foto Lex de Meester VLISSINGEN - Bij de marinekazerne in de buitenhaven van Vlissingen kan dit weekein de een bezoek worden gebracht aan het smal deel van de mijnenbestrijdingsgroep van de NAVO. Een vaste verblijfsplaats heeft het NA- VO-verband Standing Naval Force Channel (Stanavforchan) niet. De bemanning en de schepen moeten altijd paraat zijn. Om de schepen operationeel te houden, is het smal deel continu op pad en doet daarbij verschil lende landen en plaatsen aan. Dit weekeinde is dat Vlissingen. Terwijl de bemanning - 225 mannen en vrou wen van diverse nationaliteiten - de benen strekt na een oefening op zee, kunnen belang stellenden vandaag en morgen tussen 14 en 17 uur rondkijken. Het smaldeel omvat de schepen Hr Ms Urk uit Nederland, HMS Quorn uit Groot-Brittanië, BNS Myosotis uit België, FGS Wetzlar uit Duitsland en HDMS Groensund uit Denemar ken. Bevelhebber van de vloot is de Nederland se kapitein-luitenant-ter-zee T. de la Court. der werd gezien als één van 'de genen die alles verziekt'. Hij heeft weinig vertrouwen in de beloftes van minister H. d'An- cona dat geen oudere hoeft te verhuizen door de nieuwe maat regelen. Van Heukelom toonde zich een warm voorstander van de woon zorgcomplexen: een gecombi neerd verpleeg- en verzorgings huis met een aantal aanleunwo ningen waarbij de bewoners ook een beroep kunnen doen op thuiszorgvoorzieningen. „De schotten tussen de verschillen de zorgverlenende instanties dienen te verdwijnen. De oude ren hebben behoefte aan liefde, aandacht, eenvoud en eerlijk heid en dat zou ook eens aan de teddybeer van de bejaarde d'An- cona moeten worden duidelijk gemaakt." De Zeeuwse politici zullen hun uiterste best (moeten) doen om de noden van de Zeeuwse be jaarden aan Den Haag duidelijk te maken, beloofde de SGP'er zijn gehoor. Mochten de inspan ningen tevergeefs zijn dan zal Van Heukelom er voor pleiten de sluiting van een aantal verzor gingshuizen niet door te laten gaan. BESPAART U STRAKS GELD! Wij bieden u uitgebreide moge lijkheden. Met onze moderne te lefooninstallaties bespaart u VELE HONDERDEN GULDENS zowel in gebruik als in aanschaf. Bel voor een afspraak bij u of in onze showroom. TEL.CENTRALES TEL.TOESTELLEN FAXEN DRAADL. TEL. Vele jaren ervaring, snelle service. ERKEND TELECOMMUNICATIEBEDRIJF TEIECOMGROEP ICTES7HMT 43. KIOETINGE, 01100-13721 Iglli- \THI 191 Visserijvereniging Breskens bestaat driekwart eeuw 1(11 GEN ,251» van onze verslaggever Marcel Modde IRESKENS - Visseïs, het is en )lijft een apart volkje. Een hechte gemeenschap, moeilijk toegankelijk voor de buiten wereld, hard werkende man nen, Veelal zwijgzaam en wars van kritiek, maar bovenal jrecht door zee. Zijn ze het er gens mee oneens, dan schro- jnien ze niet hun criticasters keihard de wind van voren te geven. Met of zonder eieren. opeens was Breskens een vissersdorp. Het begon alle maal met Jan Hoogstad. De 0ll(le binnenvaartschipper kocht in 1889 een houten bot tel', doopte zijn trots Br-1 en m"~ in de Westerscheldemon- op zoek naar garnalen. Geen andere Bressiaander was voordien op het idee gekomen beroepsmatig de schatten van iet weidse water binnen te ha ll Waarom niet, is onduide- tjk; Aannemelijk is dat de ileine handelshaven van het ffest-Zeeuws-Vlaamse kust- nauwelijks voldeed, daarnaast speelde mee dat het nerendeel van de bevolking in regio bestond van de land- iouw en veeteelt. )e vissershistorie van Bres ons bevat vele gaten. Talrijke tflH 0CUmentatie is in 1944 bij. het l(]|| tragische bombardement door goallieerde vliegtuigen op Duitse troepen verloren ge gaan. De puzzel is sindsdien in- lompleet. Feit is dat Hoogstad ,if Wjd als een trendsetter kan worden beschouwd. In de °°P der jaren volgden versch.il- 3ns dorpsgenoten zijn voor lid Een ^a've eeuw later tel- de jonge vloot rond de vijftig scheepjes. Tegenwoordig zijn dat er 23 in totaal, inclusief de elf 'Belgen' die er hun thuisha ven hebben. Zeker is wel dat één van Neer- lands oudste ambachten al snel na de beroepsmatige start ook in Breskens vaste voet aan wal kreeg. In het najaar van 1918 was de vloot al dermate gegroeid, dat de vissers het raadzaam vonden zich te ver enigen. Ons Belang werd opge richt. Wederom is de'precieze aanleiding tot deze krachten bundeling onduidelijk. De hui dige voorzitter, mijnmeester en secretaris van het overkoepe lende (provinciale) Zevibel, Piet de Baare gist: „Het was dikwijls een armoedig bestaan. Visser werd je niet omdat het zo'n leuk, vrij beroep was, maar uit pure noodzaak. De meesten mannen die destijds in de vis serij belandden, hadden weinig keus. Samen stonden ze dus sterker." Vismijn Wat dat. betreft spreekt hij uit ervaring. Zijn eigen grootvader was één van de mensen die aan de wieg stonden van de jubile rende vereniging. Samen met z'n opvolgers Kees Kosten en Jan de Winde bouwde de oude De Baare Ons Belang uit tot een actieve club. In 1935 kreeg Breskens na lang aandringen een eigen vismijn. Tot die tijd waren de meeste vissers volle dig afhankelijk van de vaste prijzen en goede wil van de handelaren. De vismijn garan deerde dankzij het veilingsys teem een beter belegde boter ham. De vereniging had tevens een belangrijke vinger in de pap bij de oprichting van de co- De Bressiaanse vloot in vroeger tijden. operatie Welbegrepen Eigen Belang (WEB), die een centrale in- en verkoop van netten, zout, staaldraad en andere noodza kelijke toebehoren verzorgt. Zonder twijfel bepalend voor het voortbestaan van de jonge vloot was het resultaat van de onderhandelingen in de jaren vijftig tussen Ons Belang en het bestuur van de toenmalige gemeente Breskens. Als eerste in Nederland stelde de gemeen te zich garant voor het terugbe talen van forse bankleningen, ten bate van een algehele mo dernisering van het scheepsbe- stand. De tweedehands houten hoogaarzen, botters en Belgi sche kottertjes werden zo van af 1958 geleidelijk aan vervan gen door nieuwe stalen 'slag schepen' van zeventien meter lang en met 120 pk motorver mogen. Tot die tijd waren veel schippers (en ook nieuwko mers) veelal afhankelijk van particuliere geldschieters. Ommekeer Maar zelfs Ons Belang kon on gewenste invloeden van bui tenaf niet tegenhouden. In 1974 werd landelijk de visquota-re geling van kracht. „Een nega tieve ommekeer in de visserij geschiedenis", vindt De Baare. De Algemene Inspectie Dienst (AID) maakte zich ook in Bres reproductie Peter Nicolai kens weinig geliefd. Op harde boze woorden, een (achteraf onterecht gebleken) inbeslag name van de vismijn-admini stratie in oktober 1988 en een paar eieren na, werden de ver hitte gemoederen echter over het algemeen in toom gehou den. De meeste wroeging over 'verdachtmaking en negatieve pers' werden opgespaard voor de jaarvergadering van de vis serijvereniging. Daar is al heel wat gal gespuwd en menig hart gelucht. Met de vangstbeperkingen op zich valt nog wel te leven, moet de mijnmeester erkennen. Waar hij het moeilijker mee heeft is de 'enorme drempel' die de regeling opwerpt voor enthousiaste jonge mannen. Wil iemand vandaag de dag een visserijbedrijf (schip) be ginnen, dan moet een fors kapi taal worden meegebracht om de vereiste vangstrechten te kopen. Niet alleen de overheid, maar ook de grote bedrijven zijn schuldig aan deze prijsop drijving, meent De Baare. Vier volledig Bressiaanse schepen varen als gevolg hiervan onder (goedkopere) Belgische vlag. De aanwas van jongelingen in de visserij is tanende. Het baart hem zorgen. Ook een be roepsvisser moet tegenwoor dig over de nodige diploma's beschikken. Steeds minder 'a- vonturiers' maken de stap naar de visserijschool. „Als deze ten dens zich doorzet, dan zitten we binnen vijfjaar met een pro bleem. Dan ontstaat er een gat. in de bemanning van de sche pen en zou het voor een aantal misschien wel eens lastig kun nen worden om uit te varen", voorziet de verenigingsvoorzit ter. „Een echte visser werkt hard en is trots op z'n beroep. Zonder die instelling, kom je er niet in deze wereld. Maar de spoeling onder dat soort men sen wordt steeds dunner." Ons Belang herdenkt haar 75- jarige bestaan zaterdag 30 ok tober met een receptie (aan vang 18.00 uur) in het restau rant van de plaatselijke cam ping Napoleonhoeve. Aanslui tend is er voor genodigden een feestavond georganiseerd. De vereniging wil eventuele finan ciële attenties gebruiken als bijdrage voor het op te richten monument voor Bressiaanse oorlogsslachtoffers aan de ha ven. COR DE JONGE MIDDELBURG - C. J. Korver, de man die van Provinciale Sta ten de opdracht kreeg om sa men met zorgaanbieders in de regio's alternatieven te ontwik kelen voor de zes bejaardenhui zen die moeten sluiten, heeft zijn eindrapportage bij gedepu teerde staten neergelegd. Kor ver is erin geslaagd overal ge sprekken op gang te krijgen lus sen zorgaanbieders en in vier gevallen heeft dat geleid tot plannen voor een gewijzigd zorgaanbod. Slechts in één enkel geval, Bach- ten Vaete in Kruiningen. leidde het overleg niet tot een afgeron de aanbeveling waaraan alle partijen zich konden conforme ren, maar Korver wijst hiervoor iedere verantwoordelijkheid van de hand. Hij schrijft in zijn eindrapportage het te betreuren dat het overleg, wat al tot een door alle partijen ondertekende intentieverklaring had geleid, abrupt is afgebroken 'door tus senkomst van de gedeputeerde en op initiatief van de partijen'. Korver had voor die tijd sterk de indruk dat de provincie een ver zoek om een nader onderzoek naar de mogelijkheden in Krui ningen onder verantwoordelijk heid van de samenwerkende zorgaanbieders in Reimerswaal. wel zou honoreren. Aan Walcheren heeft Korver nauwelijks werk gehad. Na één overlegronde bleek dat de zorgaanbieders daar zijn bemid deling niet nodig hadden. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 63-ja- rige man uit Yerseke veroor deeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk voor het hebben van seksuele ge meenschap met meisjes in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar. Als bijzondere voorwaar de bij het voorwaardelijk deel van de straf is hem verplicht contact met de reclassering op gelegd, die erop moet toezien dat hij deelneemt aan een pro ject voor seksuele delinquenten dat herhaling moet voorkomen. Het seksueel misbruik had plaats in de jaren 1984 tot en met 1986 op het landbouwbedrijf van de man, die daar ook paarden hield. De twee meisjes, die in middels volwassen zijn, deden veel later aangifte. Zij kwamen destijds bij de Yersekenaar paardrijden. De man staat in geen enkele relatie met de ma nege van C. Pauwe in Yerseke, zoals sommigen vermoedden naar aanleiding van het verslag van de rechtbankzitting dat 25 september in de PZC is gepubli ceerd. Bij de behandeling van de zaak eiste de officier van justitie acht tien maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk met de bijzondere voorwaarde zoals die ook is op gelegd door de rechtbank. De of ficier had bovendien betaling van 2500 gulden aan de Vereni ging tegen Seksuele Kindermis handeling geëist, maar dat wees de rechtbank af. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven, - gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I I I I I I I I I j I li I I I I I I I l I Mill -I Solidair met de ouderen De ouderen hebben de laatste weken op machtige wijze een vuist gemaakt, die in de nabije toekomst zijn invloed zal doen gelden, zegt minister D'Ancona. Vanwege de voorgenomen af braak in de bejaardenzorg voor dat er vervangende voorzienin gen zijn getroffen schrijft Ger Wolters het artikel 'Nemen wij afscheid van de solidariteit?' (PZC 2 oktober). Hij schrijft daarin dat ook in Zeeland vele ouderen op de been waren tij dens een protestbijeenkomst waarin het afbraakbeleid rond de verzorgingstehuizen werd ge hekeld. Hij zegt echter niets over de vele jongeren die hen in Goes vergezelden. Hier ligt echter wel het antwoord. Het was hartver warmend te zien hoe beide gene raties opkwamen voor een rechtvaardige zaak. De motiva tie van deze jongeren komt voort uit het dagelijks optrekken in de bejaardenoorden met die oude ren. Hun eigen positie is uiter aard ook in het geding, maar zij kwamen met het besef dat het in beider belang was. Er wordt vaak wat meewarig over de ouderen van thans gesproken. Daarbij wordt vergeten dat de ouderen van thans de jeugd van de jaren dertig en veertig is, die harde tijden hebben meege maakt en waarvan velen zich ac tief hebben verzet tegen de nazi onderdrukking. Zij zijn wel oud maar niet bang. D'Ancona heeft gelijk dat zij een vuist kunnen maken. Met de solidariteit van de jongeren vormen zij een meer derheid! De politiek is gewaarschuwd. De roep om een eigen partij was groot in Utrecht, samen met de jongeren die weten dat ook zij oud worden, kunnen zij het nog ver schoppen. J. P. M. Verheid Weidezicht 21 Goes Uit balans In de rubriek Terzake van 6 ok tober. getiteld Uit balans ge raakt, kaart mr Smallegange een aantal scheve toestanden aan. Er zijn nog legio voorbeel den aan te voeren, zoals: Een zieke zeehond wordt met een he likopter linea recta naar Pieter- buren gebracht, maar een zwaargewond of ziek mens wordt per ambulance vervoerd. Stoppen, optrekken, keren en remmen. Geen pretje. Wanbetaler van een boete in de cel: een crimineel op vrije voe ten. Als je in je eigen huis een inbre ker een klap op zijn kanis ver koopt, moet je je verantwoorden bij de rechter. Het is zelfs moge lijk dat het slachtoffer een klacht indient wegens mishan deling en zijn gelijk krijgt. Zo kunnen we nog een tijd door gaan. Ik zou het ook doen als ik het gevoel had dat dit enig nut had, maai- helaas heeft de ach terdocht mij in zijn greep. Niet alleen mij. Achterdocht bij transportondernemers, die ver nemen dat de accijns op diesel weer eens omhoog gaat. Achter docht bij werkgevers, die op draaien voor de kosten van lang durige kwetsuren, die een werk nemer in zijn vrije tijd opdoet. Achterdocht bij legale bijstand- trekkers, die zich afvragen waar om misbruik niet wordt aange pakt, zodat zij niet in moeten le veren. Achterdocht bij ouderen, de mensen die onze huidige sta tus mogelijk hebben gemaakt. Ze ervaren aan den lijve dat hün huizen worden gesloten. Mr Smallegange noemt onver schilligheid. cynisme en apa thie. Bij de boeren althans. Ik bespeur ook wantrouwen tegen over de overheid. Overal. W. J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Advertentie Exclusief bij Jan Stins. Het horloge dat 20 jaar loopt op 1 batterij. Vele modellen voorradig. Loopt 20 jaar op 1 batterij uurwerkmaker/instrumentmaker leverancier van kwaliteitsuurwerken Stins Voor mensen die kwaliteit kunnen waarderen. Damplein 7, Middelburg Tel. 01180-36635

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11