"Gs: motorcrossterrein moet weg Terneuzen licht de horeca door 13.50 16 PZC erslaafde krijgt )0 uur werkstraf a reeks delicten Museum Land van Axel huldigt 50.000-ste gast Domburg overlegt met eigenaar Badpaviljoen Shoarmavlees JAN BRUUNS HEEL KILO provincie 15 irote geluidsruimteDe Uitlaat Vlissingen-Oost hindert vestiging bedrijven September nat, somber en vrij koud Jarige vereniging van huisvrouwen is 'tuttig imago' beu Omscholingsproject hovenier voor oudere allochtone jongeren heeft 4000 aanbiedingen! WOENSDAG 6 OKTOBER 1993 onze verslaggever de VooipDELBURG Het motor- 36 en ssterrein De Uitlaat moet stn nen afzienbare tijd van het ustrieterrein Vlissingen- eacti- si verdwijnen. Die verwach- ■proc j spreken gedeputeerde sta- uit in de provinciale nota g din faaisporten. Het crosster- aa d heeft zoveel 'geluidsruim- nodig dat het de vestiging inicuwe bedrijven in de weg •met! ind itieei a|, .leem initiatief van het provincie uur zal studie worden ver- naar de mogelijkheid het ere Isterrein te verplaatsen. Pro- tat is dat zo gauw geen beter nstn ein voorhanden is. Het ha- 183 schap Vlissingen-Oost stelt va huidige crossterrein gratis andt lijkbaar, maar is bevoegd de ij sclub van de ene op de an- ivold idag de deur te wijzen. Men l |erkent het gevaar dat motor- de 5ei's dan - wellicht ongeor- t. De; >rdt| ïel b: kaï avo-scholier ijgt 75 boete or botsing NEUZEN - Een inwoner uiddorpe kwam er dinsdag zitting van het kantonge- i( in Terneuzen voor het ver aken van een zware botsing af met een boete van 75 gul- Officier van justitie mr M. Nooijen hield dermate re- "jngmet de financiële positie vriJt de 20-jarige Havo-scholier, ie'slechts' de geldboete eis- Kantonrechter mr A. L. R. ens enigszins moeite het lage bedrag, maar von- e conform de eis. op 14 januari dit- P'Zl; op de kruising van de Rijks- eunc Haarmanweg in Terneuzen Vlffi ?d afgelopen. De bestuurder .ÜI E twee inzittenden uit Zuid ezijn goed hersteld, iuiddorpenaar was vanuit [oegorspolder, volgens een ige met grote snelheid, zo de kruising opgereden. Hij 'iimde daarbij voorrang te I1SC rei Schc vai pië). Dili deli ruit! ■af .en aan een automobilist, tnde uit de richting van e"ei' nslag. Bij de botsing werd oe^1 ito van de verdachte volle- vernield. Zelf kon hij zich imeer herinneren van het luk. Volgens een technisch ort van de politie waren er remsporen gevonden. ganiseerd - naar 'illegale' plaat sen uitwijken. De gemeente Vlissingen heeft het crossterrein De Uitlaat tot dusver oogluikend geaccep teerd. Aan het provinciebestuur is een milieuvergunning ge vraagd. Dat verzoek is al ge ruime tijd in behandeling. Men heeft de crossclub al wel beper kende regels opgelegd, maar omwonenden vinden die niet ver genoeg gaan. Zo heeft het wijk- comité van Nieuw- en Sint Joos- land bezwaren aangetekend. Het provinciebestuur wil niet al leen de gemeente Vlissingen, maar ook gemeenten als Middel burg, Arnemuiden en Borsele als 'belanghebbenden' bij de studie betrekken. Blijkens de provin ciale nota hebben de industrie terreinen in Zeelandte weinig 'geluidsruimte' om er lawaai- sporten op te concentreren. Uit een onderzoek onder de gemeen ten is gebleken dat daaraan ook weinig tot geen behoefte be staat. Vrijwel overal in Zeeland, aldus de nota, is de beoefening van la- waaisport in goede banen geleid. Alleen de gemeenten Reimers- waal en Hontenisse moeten nog regelingen treffen. In Reimers- waal gaat het om modelvlieg sport aan de Steeweg in Yerseke en om motorcross aan de Bath- seweg. In Hontenisse gaat het om motorcross op het haventer rein van Walsoorden. -ftteg WÊ Een enerverende motorcrosswedstrijd op het terrein De Uitlaat in Vlissingen-Oost. Als de plannen doorgaan mag deze sport binnenkort niet meer op deze plek worden beoefend. foto ruben Oreel College wil inzicht in mogelijke dubieuze praktijken van onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Ter neuzen willen op korte termijn een onderzoek instellen naar het reilen en zeilen in de horecabranche. Met het onderzoek wil het college nagaan of bepaalde horeca- exploitanten zich daadwerkelijk aan hun vergunning houden. B en w vermoeden dat in bepaalde Terneuzen- se horeca-etablissementen sprake is van schijnbeheer, en dat sommige cafés niet beschouwd moeten worden als doodgewone verpozingsruimte, maar meer als han delscentra in narcotica. Burgemeester drs R. C. E. Barbé kondigde het onder zoek gisteravond aan tijdens de vergadering van de com missie algemeen bestuurlijke zaken en openbare orde. Afhankelijk van de onderzoeksresultaten zullen de over heden (gemeentebestuur, politie en openbaai- ministe rie) passende maatregelen treffen tegen exploitanten die hun zaakjes niet draaiende houden conform hun vergun ning. Het Terneuzense drugsbeleid werd tijdens de commissie aangeroerd door G. Piscaer (GroenLinks) en F. K. Ha melink (RPF/GPV), die om uiteenlopende redenen wa rén gevallen over uitlatingen van een lid van het drugs- bestrijdingsteam Double Shot, dat vorige week in de me dia pleitte voor een gedoogbeleid in de Scheldestad. Voor Piscaer was dit, èn het feit dat een team van des kundigen van de Gentse universiteit na een studie van de Terneuzense drugssituatie in een rapport een zeker gedogen van de handel in softdrugs aanbeval, reden ge noeg om het gemeentebestuur te karakteriseren als te gen windmolens vechtende Don Quichottes. Hij meende dat het college er goed aan zou doen om betrokken des kundigen eens uit te nodigen om hun kijk op het pro bleem te geven. een medewerkster DELBURG - De politie- crin Middelburg heeft een fige dakloze Schouwenaar ordeeld tot honderd uur llverlening en twee maan- voorwaardelijke gevange- raf voor twee inbx-aken, «rwaardelijke te van 300 mishandeling en medewerkster DELBURG - De politie- tr in Middelburg heeft ag een 34-jarige man voor indeling conform de eis ndeeld tot een voorwaar- boete van 300 gulden "s mishandeling. Hij had 'lier 1991 in Middelburg ongen dusdanig hardhan- Pizijn terrein verwijderd, loae een hersenschudding ui had in de buurt van een leen autohandel en onder eens overlast van die zich buiten töjd ophielden op het ter- |tai' hij zijn koopwaar had laid. Het terrein was met Hing van de openbare weg helden. Toen hij zag dat °epje jongens had plaats en op een motorkap van a?4jn wagens, gebood hij plieren 'op te donderen'. Dat. naar zijn zin niet vlug gebeurde, gaf hij een van p forse duw, waardoor de- zijn hoofd op de stoep "olgens getuigen zou hij een schop in de rug ge- hebben. Toen dè autohan- 'zag dat de jongen be las op straat lag, belde hij zijn kantoor een ambu- 11 heeft het bedrijf in Mid- [S intussen beëindigd, hij zei mede vanwege de it die hij van de naburige ondervond. Hij doet nu 'n Rusland. Omdat de Wing hem niet eerder 'e'kt, werd de zaak nu pas 'Óld. Het lange tijdsver- ads het incident en de om deden waaronder het ge varen voor officier van jni' J. J. A. Groen reden ;hts een voorwaardelijke o eisen. een poging tot het innen van een valse cheque en vernielingen. De oorspronkelijk uit Zierikzee afkomstige jongeman raakte door gebruik van heroïne aan lager wal en bivakkeert nu in een tent. Oktober vorig jaar pleegde hij samen met een 21-jarige Zierik- zeeënaar een inbraak in het clubhuis van WSV De Arne in Veere, waar ze 65 gulden buit- maakten. Diezelfde dag had hij bij het grenswisselkantoor in Rotterdam geprobeerd een van diefstal afkomstige cheque te in nen. Dat mislukte doordat zijn foto op het daarbij gebruikte valse rijbewijs zo amateuristisch was aangebracht, dat de balie- bediende argwaan kreeg. Eerder die maand pleegde hij een inbraak in een restaurant in het Schouwse Serooskerke, waar hij de geluidsinstallatie wegnam. Juni vorig jaar sloeg hij in Zierikzee uit woede een ruit van een voordeur in, omdat een vriend van hem niet thuis was. Dezelfde dag trapte hij in de bin nenstad de buitenspiegel van een voorbijrijdende auto kapot, omdat deze naar zijn zin te snel reed. Hij was daarbij zwaar on der invloed van alcohol. De man zei intussen de heroïne te hebben afgezworen en gaat naar een cursus om zijn kennis bij te spijkeren met het oog op een baan in de toekomst. Hij heeft een begin gemaakt met het. saneren van zijn schulden. Daar om krijgt hij negen maanden de tijd voor het vergoeden van de aannemersrekening van 271 gul den voor de reparatie van de braakschade bij het restaurant. Wethouder Van Schaïk overhandigt mevrouw Taveniers een bos bloemen, omdat zij de 50.000ste bezoekster van het museum is. foto Charles Strijd van onze verslaggever AXEL - Het streekmuseum Het Land van Axel heeft dins dag de 50.000-ste bezoeker binnen de poorten ontvan gen. De gelukkige was me vrouw Taveniers uit Antwer pen, die van wethouder J. C. van Schaik van cultuur een bos bloemen, een mvan Axel en een geschenkenbon kreeg uitgereikt. Mevrouw Taveniers maakte deel uit van een gezelschap uit Antwerpen, dat een door het Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen geor ganiseerd busreisje langs een aantal monumenten en an dere bezienswaardigheden in Zeeuwsch-Vlaanderen maak te. Wethouder van Schaik noem de het typerend dat juist ie mand uit België als 50.000-ste De overige commissieleden waren daar niet echt voor te porren. Zij vonden dat het college en de politie op de goede weg waren met hun repressief en preventief be leid. Barbé: „Met de acties van de laatste maanden (zeven invallen in koffieshops, kilo's soft- en harddrugs in be slag genomen en tientallen aanhoudingen, red.) hebben wé~redelijk gescoord. Uit de bevolking kregen we niets dan positieve reacties. Ik stel hier dan ook nog maar eens nadrukkelijk dat de politie in Terneuzen het totaal oneens is met het gedogen van bepaalde zaken en er op gebrand is om de drugsuitwassen te beteugelen. We zijn realist genoeg om te beseffen dat niet alles kan worden aangepakt, maar we zullen ons uiterste best blijven doen.". „Het zou wenselijk zijn", sneerde hij richting Groen Links, „dat de hele raad dit beleid in volle omvang on dersteunt." van een medewerker VLISSINGEN - September 1993 gaat de boeken in als een natte, sombere en vrij koude maand. Plaatselijk in Zeeland was het zelfs zeer nat. In totaal regende het gedurende 82 uur, terwijl het september-gemiddelde op 37 uur ligt. De meeste neerslag viel in Wil- helminadorp: 157 mm, 90 mm meer dan voor september nor maal is. Op 27 september viel daar in één etmaal 48 mm. Iets minder nat was het in Middel burg (156 mm), Vlissingen (152 mm). Vrouwenpolder (144 mm) en Westdorpe (115 mm). Voor Vlissingen was het de op een na natste maand van de eeuw. Al leen in 1957 viel er meer neer slag: 164 mm. De gemiddelde temperatuur lag in september lager dan normaal: 14,0 graden, tegen 14,8 graden. Zeeland steekt daarmee nog gunstig af ten opzichte van De Bilt (13.1 graden). De hoogste temperatuur werd op 20 septem ber in Westdorpe gemeten: 24,6 graden. In Westdorpe was het eveneens twee dagen het koudst: 3,2 graden. De zon scheen in Vlissingen 121 uur, terwijl 143 uur normaal is voor september. Het aantal zon- loze dagen bedroeg vijf. De na jaarsstormen bleven nog uit; de windkracht kwam in Vlissingen niet boven de 6 Beaufort uit. Expositie - In de cliënten ruimte van de ABN AMRO- bank aan de Singelstraat in Goes is tot en met vrijdag 29 ok tober een expositie te bezichti gen van werken van Yvonne Weint.re. De expositie bestaat onder meer uit Indische land schapsschilderijen. Ook wordt een schilderij bij opbod ver kocht. De opbrengst is ten bate van het Wereld Natuur Fonds. De expositie is toegankelijk tij dens de openingsuren van de bank. bezoeker gehuldigd werd en liet weten het zeer verheu gend te vinden dat Zeeuws- Vlamingen en Belgen zoveel belangstelling voor de cul tuur aan de andere kant van de grens hebben. Vorig jaar augustus werd in het streek museum de 45.000-ste bezoe ker gehuldigd en dat betekent dat in iets meer dan een jaar tijd 5000 mensen Het Land van Axel bezochten. van onze verslaggever DOMBURG - Eigenaar J. A. M. Bos van het Badpavil joen in Dombui'g en de gemeente Domburg gaan op nieuw onderhandelen over onderhoudswerkzaamhe den aan het hotel. De partijen kregen bij een procedux-e bij de Raad van State te horen dat ze eerst moeten pro beren zelf tot een vergelijk te komen, voordat de slaats- raad een beslissing forceert. Beide partijen hebben zich akkoord verklaard een nieuwe poging te wagen en zijn optimistisch over de kans van slagen. De gemeente Domburg en Bos liggen al jaren met elkaar overhoop over de slechte staat van onderhoud waarin het Badpaviljoen verkeert. De gemeente vindt het pavil joen in zijn huidige staat niet acceptabel en eiste van de BV Domburgse Zeebadinricht-ing, die formeel eigenaar is. dat zij orde op zaken zou stellen. Omdat er sprake was van verkoop van het Badpaviljoen, was Bos echter niet bereid het geld voor een x'enovatie op tafel te leggen. Vastbesloten De gemeente stapte na jaren vruchteloos onderhande len naar de Raad van State. Bos probeerde vlak voor de zitting de procedure nog te voorkomen, maar de ge meente was vastbesloten en liet de zaak voorkomen. Tij dens de zitting bleek dat Bos bereid is de zeven aanpas singen die de gemeente verlangt, voor het grootste deel uit te voeren. Volgens een woordvoerder van Bos is het op sommige punten nodig een compromis te vinden. van onze verslaggeefster VLISSINGEN - „Als men sen het idee van de mat- teklopper en de stofdoek nou eens uit het hoofd zet ten. De meesten hebben nog steeds een verkeerd beeld van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen", zegt Willemien van Nassau- Damen. De presidente - ze noemt zichzelf liever voor zitter - van de NVVH afde ling Vlissingen, is het tut tige imago dat de vereni ging heeft, beu. Dinsdag 26 oktober viert de afdeling het 75-jai'ig bestaan. Een jaar na de oprichting van de afdeling Middelburg, verenigden ook de huisvrou wen in de Scheldestad zich. Aan het hoofd stond, zoals in alle andere plaatsen, de vrouw van de burgemeester. Een traditie die pas een jaar of vijftien geledén is afge schaft. Het gezelschap be stond voornamelijk uit da mes van de gegoede burgerij. Zo was in de begintijd het te kort aan dienstboden een hot-item binnen de vereni ging. Niet zo gek dat de ver eniging het stempel 'elite' heeft meegekregen. Bontjassen De huidige presidente haalt er een foto-album met foto's van het vijftigjarig bestaan bij. De dames op de foto's kij ken serieus. Bijna allemaal hebben ze een hoedje op, een mantelpakje aan en een tas je aan de arm. De belangrijk ste. voornaamste, dames on derscheiden zich door bont jassen en juwelen. De tijden zijn veranderd. Ook de huis vrouwen gaan met de tijd mee. Toen ixx 1912 de NVVH werd opgericht, als algemene vak organisatie voor vrouwen, was de doelstelling meer eer bied te verwerven voor de huisvrouw en haar rol als consumente, werkgeefster en belanghebbende bij het woningvraagstuk. Enkele ja ren later zorgde de NVVH voor het ontstaan van het eerste keurmerk voor consu menten. Politiek was uit den boze. - Een tijd lang had de vereni ging een 'emancipatorische' instelling. De vrouwen het huis uit krijgen door gezel lige avonden met spelletjes en hobby's, en hun maat schappelijke belangstelling stimulei'en door middel van lezingen over de meest uit eenlopende onderwerpen. „Het emancipatorische doel dat in het begin werd ge steld, is bereikt. De jongere vrouwen werken tegenwoor dig ook buitenshuis. De ou dere vrouwen komen heus wel hun huis uit", merkt.de presidente op. Eenzaamheid „Nu is er een andere taak voor ons weggelegd. Er zijn veel alleenstaande vrouwen van vijftig, zestig jaar die zich eenzaam voelen. Maar altijd combineren we het nuttige met het aangename. We geven lezingen over ac tuele onderwerpen, zoals de oudei-enzorg, Zeeland Cul- tuurmaand of hoe je een tes tament opmaakt. Ontspan ning komt op de tweede plaats." In 1993 telt de afdeling Vlis singen 150 leden, onder wie vooral oudere vrouwen. De jongste is 35 en de oudste 80 jaar oud. De vereniging heeft het feit geaccepteerd dat de jongere vrouwen niet te strikken zijn voor een lid maatschap. En het woord 'huisvrouw' spreekt al hele maal niet aan. Er is zelfs al geopperd om het woord te schx'appen. Maar op 26 okto ber wordt in Vlissingen ge woon het jubileum van de vereniging van huisvrouwen gevierd. Het Loodsenkoor zal de feestavond in wijkcen trum Open Hof opluisteren met een optreden. van onze verslaggever AARDENBURG - Het Zeeland Studiecentrum in Aardenburg en het Agrarisch Opleidings centrum Zeeland in Goes begin nen eind oktober met een scho lingsproject voor allochtone oudere jongei-en. Het is de be doeling dat de instellingen in acht maanden tijd circa vijftien mensen van buitenlandse ori gine die moeilijk aan het werk kunnen komen, omscholen tot gediplomeerd hovenier. Het project woi'dt gesubsidieerd door de ministeries van land bouw en van onderwijs en we tenschappen. Voor het eerste cursusdeel trekken de gezamen lijke overheden 20.000 gulden uit. Uit onderzoek van het Regio naal Bestuur Arbeidsvoorzie ningen (RBA) in Zeeland is ge bleken dat er in Zeeland - mede door de groei van de openluch trecreatie - een toenemende vraag is naar goed geschoolde hoveniers. Om aan die vraag mo gelijk te kunnen voldoen werd nagegaan hoeveel allochtone medelanders in de leeftijdscate gorie van 25 tot en met 39 jaar, die moeilijk aan wei'k kunnen komen, over een agrarische ach tergrond beschikken en in aan merking wilden komen voor een doelgerichte omscholing. Respons Projectcoördinator J. Roumen van het Zeeland Studiecentrum: „Heel wat mensen uit die groep bleken een agrarische achter grond te hebben en een grote af finiteit met hovenierswerkwerk. Ook hadden flink wat mensen ambitie om geschoold te worden tot hovenier." Het RBA en de opleidingscentra vonden elkaar. Het scholings project wei-d opgezet en finan cieringsbronnen werden aangej boord. Het resultaat is dat op dinsdag 26 oktober in het studie centrum in Aardenburg wordt begonnen met een zogenaamde motivatie-cursus. Allochtonen kunnen vanaf die dag kennis maken met de praktische en theoretische kanten van het ho^ veniersvak. De motivatiecursus bestaat uit een aantal scholings- dagen in Aardenburg en een sta geperiode van acht weken bij verschillende groenbedrijven in Zeeland en bij de plantsoenen diensten van een aantal ge meenten. De cursisten die zich na die acht weken verder willen scholen, kunnen dat na de motivatiecur sus kenbaar maken. Docenten van het AOC brengen dan in on geveer een halfjaar de cursisten met een aangepast programma alle kneepjes van het valkbij. De kans om na voltooiing van de vakopleiding aan de slag te kun nen is volgens Roumen hoog. Materialen gestolen RITTHEM - Uit een container op een bouwterrein aan de Zand weg in Ritthem is in de nacht van maandag op dinsdag voor ongeveer zevenduizend gulden aan bouwmaterialen gestolen. De daders hebben het slot op de container geforceerd om binnen te komen. Van de dieven ont breekt ieder spoor. maar kan vrijwel alles zoals gewenst worden uitgevoerd. Burgemeester drs H. W. Hietkamp toonde zich tevreden met de toezegging voor een nieuwe gesprek. „We hebben begrepen dat Bos onze eisen voor het merendeel wil in willigen. Het kan dus een zinvol gesprek worden. We zul len proberen nog deze maand een gesprek te regelen. Voor het eind van het jaar moeten we in ieder geval pro beren de veranderingen door te voeren." Hietkamp weet niet waarom Bos najaren van onmin nu wil meewerken aan de renovatie. Volgens de woordvoei-- der van Bos is er echter geen sprake van dat Bos dwars lag, maar wilde de gemeente per se de zitting bij de Raad van State doorzetten. Ook Bos toont zich bereid op zeer korte termijn te praten over de precieze uitvoering van de renovatie. NU OOK TjjüTiN onze x> VOORVERPAKT- SUPERMARKT^VERS VLEES! Denhof aanbieding geldig tot 9 oktober

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 25