«111CÏ1! QURAN' Zuiveringen in Moskou Het extraatje vanTivall. tïmii Burgemeester Kortgene stapt uit SGP dagmenu... 13 iiiii,,, M NOG 4 DAGEN kleintjes utschuw )ver lot piloot Nederlands voertaal op Buchmesse 16 Vlissinger overleeft een val van acht meter Jeltsin overweegt opheffing huidige regionale parlementen FEEST IN DE PLATENZAAK Proefabonnement Deze week alleen bij Albert Heijn. Oil Een enkele bui Wolkenvelden, opklaringen en een en- kele bui. De zuidelijke ivind is matig tot krachtig, 4 tot 5 Beaufort. Maxi mumtemperatuur circa 16 graden. 36e jaargang no. 235 loertsdag 6 oktober 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - Een werknemer van de scheepsreparatiewerf Scheldepoort in Vlissin gen heeft dinsdagmid dag een val van acht me ter overleefd. Hij werk te aan een schoorsteen op een schip. Het slachtoffer, een 26- jarige Vlissinger, maak te een verkeerde bewe ging, belandde in de schoorsteen en rolde naar beneden. Hij kwam er met schaafwonden vanaf. Wel moest hij in liet ziekenhuis worden opgenomen vanwege roet in zijn longen. elastingen linder omlaag "«iai 'J' iksc van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - President Boris Jeltsin startte dinsdag een poli tieke zuiveringscampagne, nog geen dag nadat aan hem loyale troepen met geweld een einde maakten aan de bezetting van het Witte Huis. Jeltsin ontsloeg twee regionale regeringsleiders en 's lands openbare aanklager, stuurde de Moskouse gemeenteraad naar huis, verbood een rechts-natio- nalistisch tv-programma, stelde censuur in en liet weten diep na te denken over totale opheffing van de bestaande regionale par lementen. Het dodental van 'de acties is inmiddels opgelopen tot 128. Er zouden 600 gewonden zijn. Die cijfers werden genoemd door premier Tsjernomyrdin tij dens overleg met de regering. Maar vermoedelijk zijn hier de slachtoffers die in het Witte Huis vielen niet bij inbegrepen. Leden van de Alfa-commando- eenheid van de geheime dienst waren dinsdagavond nog steeds bezig het parlementsgebouw (een reusachtige doolhof van gangen, trappen, ondergrondse vluchtwegen en duizenden ka mertjes) te doorzoeken. Volgens Tass werden dinsdagmorgen nog gewapende Chasboelatov- aanhangers gevonden in het ge bouw. Eén van hen schoot zich volgens het persbureau door het hoofd om arrestatie te voorko men. Behalve de topleiders van het Jeltsin-verzet zijn er inmiddels ruim 1500 mensen gearresteerd. Zeshonderd van hen bevinden zich in een stadion in de buurt van het Witte Huis, ruim hon derd zijn opgesloten in politie bureaus. Chasboelatov, Roets- koi, dé vier generaals en een aan tal gearresteerde parlementsle den bevinden zich in de beruch te KGB-gevangenis Lefortovo. Jeltsin ontsloeg dinsdag de (door hem zelf benoemde) gou verneurs van de Siberische pro vincie Novosibirsk en de regio Amoer in het Verre Oosten. Bei den hadden zich aangesloten bij het verzet van vooral regionale parlementsleiders tegen Jelt- sins besluit om het nationale parlement te ontbinden. Ook opperrechter Zorkin van het Constitutionele Hof dreigt zijn baan kwijt te raken. Volgens een van de Hofrechters kan hij wor den beschuldigd van 'mede- IN HAAG (GPD) - Het laagste lastingtarief van 38,4 procent geldt voor inkomens tot 267 gulden gaat met ingang 11994 maar met 0,15 procent laag. Minister Kok (finan- in) heeft dit de Kamer gister- 'J ond laten weten in antwoor- 0 op vragen over de Miljoe nnota. de stukken die op Prinsjesdag rden verspreid stond een ver van het belastingtarief itö,65 procent. ik laat nu weten dat de totale lastingverlaging voor 0,5 pro- ongedaan wordt gemaakt or een stijging van de sociale ;mies die in het belastingta- zijn opgenomen. Het gaat 1 om de premies volksverze- ingen aow, aww, awbz en scho j-beelden van een in Somaë >elij vangenomen helikopterpi- :nka ot zijn in de VS met veront- il ra 'aardiging ontvangen, opv pai k O 1 ïni ej ikTi OGADISHU (RTR/UPI) - ei merikaanse Congresleden etvf ebben dinsdag met afschuw eieageerd op de televisiebeel- en van Somalische strijders, ehet lijk van een Amerikaan soldaat door de straten van ogadishu slepen en van een •vangen genomen, bebloede 'loot die aan een kruisverhoor ordt onderworpen, en groep van 25 parlementa- merendeels Republikei- vroegen om een onmiddel- jj. Jke terugtrekking van de Ame- R j Qvaanse troepen uit Somalië, t Somalische krijgsheer Moha- -d Parah Aidid gebruikt Ame- (aanse militairen als mense- schild om zichzelf tegen VN- anvallen te beschermen. P'„° ;atheeft de Somalische journa- Abdulkadir Abdi Gutale nsdag verklaard. Prins Willem-Alexander en prins Filips van België (r) bekijken met minister d'Ancona een boek over Willem van Oranje op de tentoonstelling in Frankfurt. foto Frans Vanderlinde/ANP FRANKFURT (ANP) - Terwijl de Euro pese landen elkaar politiek en econo misch steeds meer naderen, blijft de cul tuur de mogelijkheid om pluralisme ten toon te spreiden. Dat is een van de be langrijkste troeven van Europa. Dat zei voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie dinsdag bij de ope ning van de 45e Buchmesse van Frank furt, waarbij Nederland en Vlaanderen centraal staan. Openingsredenaars waren verder Nederlands cultuurminister Hedy d'Ancona, haar collega Hugo Weckx van Vlaanderen en auteur Harry Mulisch. Op de Buchmesse was er nogal wat com motie ontstaan dat Mulisch' toespraak, de openingsrede, al een dag eerder in het weekblad Der Spiegel stond. Nooit eerder lekte een openingsrede uit. Volgens Mu lisch was er toestemming van de Buch messe, maar de hoogste baas van het eve nement, Peter Weidhaas, toonde zich er nogal ongelukkig mee. Na de opening van de Buchmesse gaven kroonprins Willem-Alexander en prins Fi lips van België dinsdagavond het start sein voor de tentoonstelling over Neder landse en Vlaamse literatuur en taal in het zogenoemde Schwerpunktpaviljoen. De prinsen openden de Schwerpunktten- toonstelling door de wederzijdse gasten boeken te tekenen. Ze waren al voor de opening rondgeleid. Kroonprins Willem- Alexander had zich duidelijk goed voor bereid en weet wat er in de boekhandel te koop is. De tentoonstelling „Vlaanderen en Neder land. midden in de wereld" geeft een vrij compleet, maar toch gemakkelijk te be happen beeld van de Nederlandse lite raire cultuur van de laatste eeuwen en de plaats van het Nederlands in de wereld. Thema's op de expositie zijn onder meer culturele uitwisseling, Nederland en Vlaanderen als literaire vrijhaven (van de Reformatie tot en met de Nazi-tijd), de boekdrukkunst en huidige boekenpro- duktie. Behalve literaire werken (uit soms lang vervlogen tijden) zijn er boeken te zien die het in de rest van de wereld goed doen: boeken over reizen en wetenschappelijke werken bij voorbeeld. Kinderboeken zijn helemaal geliefd in de rest van de wereld: in Vlaanderen maken zij zelfs 60 procent van de boekenexport. uit en in Nederland 40 procent. De Nederlandse en Vlaamse cultuur wordt op de tentoonstelling overigens heel breed weergegeven: zo liggen er An tilliaanse en Surinaamse kookboeken en een boek over Belgische bonbons. De invloed van de Nederlandse taal op an dere talen heeft een apart hoekje gekre gen. Daar kan de bezoeker vernemen dat het Japans birru voor bier gebruikt en ta- rappa voor trap. De Russen noemen een blok een blok en stuurman een sjtoerman. plichtigheid aan de staats greep'. Openbare aanklager Stepankov werd dinsdag door Jeltsin de laan uitgestuurd en vervangen door Aleksej Kazannik. een Si berische advocaat die in 1989 zijn zetel in het Sovjet-parle ment vrijmaakte zodat Jeltsin die kon bezetten. Stepankov koos in het verleden herhaalde lijk partij voor Chasboelatov en Roetskoi en maakte juridische fouten bij het opstarten van het proces tegen de coupplegers van augustus 1991. Jeltsin ontbond dinsdag ook de gemeenteraad en alle district sovjets (raden) in Moskou. De hoofdstedelijke Sovjets waren haarden van politiek verzet te gen de presidentiële hervor mingspolitiek en Jeltsins bond genoot burgemeester Loezjkov. Volgens presidentieel woord voerder Kostikov weifelt Jeltsin nog tussen opheffing van alle Sovjets in Rusland of alleen die parlementen die de afgelopen weken de kant van Chasboela tov en Roetskoi kozen. Jeltsin heeft nog geen besluit genomen .over het definitief laten door gaan van de parlementsverkie zingen op 11 en 12 december. Jeltsin heeft een groot aantal ui terst rechtse en extreem- com munistische partijen verboden. Ook dag- en weekbladen die banden onderhielden met Jelt sins fanatieke tegenstanders in het parlement zijn door een ver schijningsverbod - getroffen, waaronder Pravda, Sovjetskaja Rossia en het militant-nationa- listische weekblad Dj en. De au toriteiten beroepen zich bij dit alles op de noodtoestand die in Moskou is uitgeroepen. Volgens defensieminister Gratsjov zal die in Moskou tot zaterdag van kracht blijven. Kohl wil geen 'smeltkroes' van Europa maken WENEN (RTR/ANP) - De Duitse bondskanslier Helmut Kohl wil niet dat Europa een „smelt kroes" wordt naar voorbeeld van de Verenigde Staten. De Eu ropese landen moeten volgens hem juist de immigratie aan banden leggen, zodat ze hun cul turele diversiteit kunnen be houden. Op een symposium in Wenen over migratie en culturele veran deringen onderstreepte de Duit se bondskanselier gisteren dat vluchtelingen ook „een recht om thuis te blijven" hebben. Hij zei dat zich alleen al vorig jaar een miljoen mensen in Duitsland had gemeld als potentiële immi grant. „Ons doel kan niet zijn onze ver schillen te laten verdwijnen of een Europese smeltkroes te creëren. We willen een Europa waarin we onze identiteit als Duitsers. Oostenrijkers, Fran sen of Italianen kunnen behou den," stelde Kohl. „Daarom wil ik niet langer spreken van een „Verenigde Staten van Europa" als een doel voor de toekomst." zie ook pagina 4 Vogel: Vrouwen niet toelaten op grond van de bijbel is onjuist en; t vi onerikanen ha" 'e Somalische journalist, die Schrijft voor de Aidid-gezinde teB' rant Qaran, zei dat hoge mede- ie(K (erkers van de krijgsheer heb- o6 en verteld dat ze acht Amerika- ?n hebben gevangengenomen, n to Ie Verenigde Naties hebben ge leld dat zes Amerikaanse mili- iiren worden vermist na de he- 'fe gevechten zondag in het riden van Mogadishu. Daarbij "amen twaalf Amerikanen en 1wn Maleisische VN-militair om. van onze verslaggever SINT PHILIPSLAND - Waarne mend burgemeester T. A. Vogel (65) van Kortgene heeft zijn lid maatschap opgezegd van de Staatkundig Gereformeerde Partij (SGP). Vogel, die tot zijn pensionering eind september tevens burgemeester was van Sint Philipsland, heeft die stap genomen omdat hij zich niet kan vinden in het besluit van de SGP om vrouwen te weren als partij-lid. In een brief gericht aan het par tijbestuur heeft de waarnemend 'oordvoerder Tim McDavitt de VN-vredesmacht zei dat Fen contact met Aidid is ge- v' )cht om te onderhandelen over I" plating van de Amerikanen. ej herinnerde er ook aan dat de ooialische strijders al maan- en een Nigeriaanse VN-soldaat Osthouden. Vogel. burgemeester zijn standpunt kenbaar gemaakt. „Vrouwen niet toelaten op grond van de bijbel is onjuist", verklaarde Vo gel dinsdagavond desgevraagd. „Daarmee wordt iets toege voegd aan de bijbel wat er niet in staat. Dat gaat te ver, het raakt de geestelijke vrijheid." Vogel was wellicht lid gebleven als de SGP het besluit niet op bijbelse, maai' op traditionele gronden genomen had. „Het was anders geweest als gezegd was dat vrouwen niet de eerst aange wezenen zijn om een rol te spelen in de politiek. Ook daar ben ik het niet mee eens, maar dat had ik misschien nog kunnen accep teren." Dat hij geen burgemeester meer is van Sint Philipsland maakt de beslissing uit de SGP te stappen makkelijker, meent Vogel. Hij werd in Sint Philipsland name lijk benoemd als SGP-burge- meester. Dat is niet het geval in Kortgene. Sommige reacties op het SGP-besluit keurt Vogel overigens af. „Dat eenderde van de Nederlandse bevolking vindt dat de SGP verboden moet wor den. vind ik ongehoord Dat ge tuigt van een grote onverdraag zaamheid." De waarnemend burgemeester van Kortgene is niet de eerste die de SGP vaarwel zegt of an derszins blijkt geeft het niet eens te zijn met het besluit. Zo legde landelijk voorzitter ds W. C. Ho- vius reeds eerder zijn functie neer, evenals secretaris C, G. Boender. Tegen de partij loopt Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk SE VOOS ïïft SC8J3PE ITOE: 01100-20681 een oriënterend feitenonder zoek van de rijksrecherche. Mo gelijk moet de SGP zich verant- Welkom op Contacto 93 vakbeurs algemene toelevering. Zeekind- haHen Ooes Tijdelijk krijgt u per kilo een korting van maarliefstf2.-op alle vegetarische produkten van Tivall. U kunt deze week dus extra voordelig genieten van onder andere vegeta rische broodbelegger©©, -saté, -hamburger, -cordon bleu, -carré, -kebab en Tivall vegetarische schnitzel, 30 100 gram Encycliek De encycliek 'Veritatis Splen dor' (De schittering van de waarheid) van paus Johannes Paulus II sluit volgens kardi naal Simonis aan bij een grote behoefte in de Nederlandse sa menleving. De progressïef-ka- tholieke Acht Mei Beiveging zegt evenwel dat de paus het ge sprek met de moderne tijd en cultuur niet ™T aangaat. Busongeluk Vier passagiers raakten dins dagmorgen licht geivond toen een autobus van de ZWN bij Wis- senkerke van de weg raakte en in een sloot belandde. Tien van de twaalf inzittenden waren schoolkinderen. Omdat een kruising was opgebroken, koos de chauffeur voor een andere weg, maar deze bleek veel te smal voor de 4 1 bus. Advocaat BoJidscoach Dick Advocaat heeft Envin Koeman opgeroe pen voor de selectie van het Ne derlandse elftal. De aarivoerder van PSV behoort bij de zeven tien spelers voor de WK-kxoaliji- catiewedstrijd tegen Engeland, volgende veek ivoensdag in de Kuip. Koeman kwam 12 februari 1992 voor de laatste keer uit voor Neder- Q land. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. woorden voor de rechter als blijkt dat de partij het verbod op discriminatie schendt. l Ti,r0PeSe m onder Elke dag uw eigen PZC voor vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) AanDieomgen geioen tor en met zateraag a oKtoDer a.s Handtekening: (n enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant hh Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1