Abciiaziërs nemen Soechoemi in Hoogovens moet opnieuw vele honderden banen schrappen dagmenu... m Pen spoort valse biljetten op Bel gratis 06-0329 'Operatie Cruijff tegen fout parkeren Sjevardnadze verwijt Rusland verraderlijk spel ie Palestijeen willen negen miljard dollar Joegoslaven wacht hongerwinter Voorwaarden Clinton voor Amerikaanse inmenging in Bosnië AANBIEDING f299,- ƒ149,- Gimbï&js Nu f2.300,- voordeel op de Golf Atlanta De Volkswagen voordeellijn - I F.«flPeSe ï%'e ond«r Proefabonnement 236e jaargang no. 228 Dinsdag 28 september 1993 Koel en bewolkt Maximumtemperatuur 14 graden. Be wolkt en vooral aan zee nog een enkel regen- of motregenbuitje. De zuidelijke wind is zwak tot matig. erak. kske- Ie 'eedi - Fa. ivans ■6,1a- 2(15- TBILISI (AP) - De Georgische leider Edoeard Sjevardnadze leeft maandag laten weten dat Soechoemi na twaalf dagen he vige strijd in handen is gevallen van de Abchazische separatis ten. Dezen vochten zich een weg naar het centrum van de stad, waar zij de Abchazische vlag op liet stadhuis plantten. Sjevard nadze zou de vlucht hebben ge nomen. Soechoemi was het laatste bol werk van de regering in de kust- provincie Abchazië. Het verlies van de regionale hoofdstad bete kent een gevoelige nederlaag voor Georgië en de president. De verblijfplaats van Sjevard nadze was onbekend. Hij leidde tot het laatste moment de verde diging van Soechoemi. Volgens de Abchazische nieuwsdienst in Moskou had hij zich terugge trokken in de omgeving van Goelprisj, op 15 km van Soe choemi. Dit bericht kon evenwel niet worden bevestigd. Goelprisj ligt aan de Zwarte Zee en is een van de plaatsen waar Russische schepen vluchtelingen uit Soe choemi aan boord hebben geno men. Sjevardnadze liet gisteravond vanuit de Georgische hoofdstad Tbilisi een boodschap versprei den waarin hij erkende dat de Abchaziërs het centrum van Soechoemi hadden bereikt en daar hun vlag hadden gehesen. Hij stelde Rusland verantwoor delijk voor de nederlaag. „Georgië heeft een ongelijke strijd verloren", zei Sjevardnad ze. „We hadden Soechoemi kun nen redden, maar alleen Rus- WASHINGTON (DPA) - De Palestijnen vragen van de internationa le conferentie van veertig donorlanden vrijdag in Washington als liulp voor de uitvoering van hun beperkte autonomie in de strook van Gaza en Jericho 8,6 miljard dollar. Zelf denken zij drie miljard dollar te kunnen opbrengen. Het hele programma ten bedrage van 11,6 miljard dollar dat de Pale stijnen hebben opgesteld, dient om de economie te stimuleren en vooral massaal woningen te bouwen. Verder willen zij een vliegveld aanleggen bij Jericho en de luchthaven bij Gaza uitbreiden. Israël heeft al een lucht- en landcorridor tussen beide gebieden toegezegd, zo is in Palestijnse kring vernomen. land had dat in zijn macht. Door doof te blijven voor onze smeek beden heeft Moskou verraderlijk spel gespeeld", zei de Georgi sche leider. Het Russische ministerie van defensie in Moskou kreeg van president Boris Jeltsin opdracht al het mogelijke in het werk te NEW YORK (REUTER) - De Amerikaanse president, Bill Clinton, heeft maandag voor het eerst de voorwaarden ge noemd waaraan moet worden voldaan voordat de VS deelne men aan een internationale vre desmissie in Bosnië, tijdens een persconferentie met de Japanse premier Morihiro Hosokawa in New York bij de Al gemene Vergadering van de VN zei Clinton dat hij wil dat de NA VO het bevel krijgt over de vre- 3/4 WOLLEN COATS PULLOVERS VERS IANGE DELFT16 MIDDELBURG desoperatie, die kan beginnen zodra de strijdende partijen in Bosnië erin slagen een vredesre geling te bereiken. Ook wil hij duidelijkheid over de commando- en controlestruc tuur en „het recht om een Ameri kaanse betrokkenheid te beëin digen". Verder eisen de VS dat er een duidelijke politieke en mili taire strategie wordt geformu leerd. Ook wil hij dat het Con gres zijn steun uitspreekt. Hij voegde daar aan toe „dat wij pre cies moeten weten wat onze fi nanciële verantwoordelijkhe den zijn en dat andere partijen ook hun aandeel leveren". De Amerikaanse president zei dat hij wil dat de NAVO het voor het zeggen krijgt „omdat het duidelijk is dat de Verenigde Na ties niet in staat zijn een opera tie van het formaat Bosnië te lei den". Man mogelijk vermoord door mede-patienten CASTRICUM (ANP) - Een pa tiënt uit het psychiatrisch zie kenhuis Duin en Bosch in Ca- stricum is mogelijk om het le ven gebracht door twee mede patiënten. De 66-jarige man werd woens dag met ingeslagen schedel ge vonden op het terrein van de in richting. Maandag hield het re chercheteam twee mede-patiën ten van het slachtoffer aan. De Fransman Hugues Reiner stond gisteren voor het Orkest van Sarajevo in de verwoeste bi bliotheek vap de Bosnische hoofdstad. Het concert in deze ruïneuze omgeving werd gegeven in verband met een reportage van de Franse televisie. foto Enric Marti/EPA SARAJEVO (RTR/DPA) - Meer dan 4,2 mil joen mensen in ex-Joegoslavië wacht een hon gerwinter, als er niet meer hulp komt, zo waarschuwde het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties maandag in Rome. Het aantal door de oorlog getroffen mensen in het gebied, inbegrepen Klein-Joe- goslavië (Servië-Montenegro), is in de afgelo pen zes maanden gestegen van 3,6 tot 4,2 mil joen, van wie alleen al 2,7 miljoen mensen in Bosnië. „De hulp is ontoereikend voor het aanleggen van voorraden. Komt er voor januari niet meer, dan komen miljoenen mensen in de barre win termaanden zonder voedsel te zitten". De situatie in de plaatsen Maglaj en Tesanj, in het noorden van Bosnië, baart momenteel de meeste zorgen. Daar worden bijna 150.000 Mos lims al maanden van de buitenwereld afgesne den gehouden door Serviërs en Kroaten. Die bestrijden elkaar, maar vechten bij Maglaj en Tesanj weer samen tegen de Noslims. Dit zei maandag Ray Wilkinson, een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen in ex-Joegoslavië. De ingesloten Moslims hebben sinds het begin van de zomer geen VN-hulp meer over de weg ontvangen en zijn vrijwel geheel afhankelijk van voedseldroppings. stellen om Sjevardnadze in vei ligheid te brengen. Diens privé- vliegtuig, een Yak-40 van Russi sche makelij, bevond zich nog op het vliegveld van Soechoemi, dat dagen achtereen werd ge bombardeerd. Het Abchazische ministerie van buitenlandse za ken het eerder weten dat Sje vardnadze mocht vertrekken. Het Georgische parlement, dat zichzelf twee weken geleden ont bond en Sjevardnadze speciale volmachten verleende, kwam in spoedberaad bijeen. Naar ver wachting zouden de afgevaar digden akkoord gaan met toe treding van Georgië tot het Ge menebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Zij hopen zo een eind te maken aan het politieke isolement van Georgië en hulp te krijgen van andere GOS-sta- ten. Vluchtelingen Het persbureau Itar-Tass meldt dat Russische oorlogsschepen 10.000 vluchtelingen hebben overgebracht naar de Russische Zwarte-Zeehaven Sotsji en de Georgische haven Poti. Beide partijen deden hun belofte ge stand om de vluchtroute onge moeid te laten. Maandagnacht zouden zich massaal vluchtelin gen hebben verzameld op het vliegveld van Soechoemi. De oorlog in Abchazië kostte meer dan 3.000 mensen het le ven, voor het merendeel burgers. Meer dan 100.000 mensen raak ten dakloos. Het gebied telde in vredestijd 500.000 inwoners. Minder dan twintig procent was van Abchazische afkomst. De regering-Sjevardnadze vreest dat het verlies van Abcha zië andere etnische regio's in Georgië - zoals Mingrelia, Osse- tië en Adzjaria - ertoe kan bren gen ook een poging tot afschei ding te wagen. dan hoort u preciès welke schitterende aanbiedingen Volkswagen nog meer voor u in petto heeft. IJMUIDEN (GPD) - „We staan met de rug tegen de muur", zeg gen de vakbonden. Voor direc teur J. Heusdens van Hoogo vens geldt ongeveer hetzelfde. „Het is geen luxe, dat we nu weer moeten saneren, maar bit tere noodzaak". Hoogovens luidt opnieuw de noodklok. Het tot twee maal toe verhogen van de staalprijs binnen één jaar en het vertrek van 2300 mensen door het Extra Maatregelen Pakket zijn voor het staalcon cern niet voldoende gebleken om de problemen het hoofd te bieden. Sprak men vorig j aai- nog de ver- ENSCHEDE (ANP) - In Nederland is een pen op de markt ver schenen waarmee vals geld kan worden opgespoord. De vin ding is in Amerika al een groot succes. De stift is in Nederland geïntroduceerd door Marcel Haas, student werktuigbouwkun de aan de Universiteit Twente in Enschede. De politie van En schede heeft vastgesteld dat de detector goed werkt, zo liet een woordvoerder gisteren weten. Door met de pen op een biljet te krassen kan worden vastgesteld of een biljet vals is. Zijn de strepen van de stift waar te nemen, dan gaat het om nagemaakt geld. Op echte bankbiljetten laat de stift geen sporen achter. Haas zegt dat voor de pen grote belangstelling bestaat. Een bankbedrijf heeft al tienduizend stuks besteld. Vooral de ambu lante handel heeft baat bij deze valsgeld-detector, omdat die meestal niet over stroom beschikt om met een uv-lamp de echt heid van bankbiljetten te bepalen. De pen kan valse bankbiljet ten onderscheiden bij 134 valuta's. Marcel Haas toont de werking van de pen. wachting uit, dat het schrappen van nog eens 500 arbeidsplaat sen in 1994 en 500 in 1995 in het kader van het Masterplan zon der gedwongen ontslagen zou kunnen verlopen, dezer dagen durft niemand dat meer te gelo ven. In het nieuwe driejarenplan tot en met 1996 blijft Hoogovens de broekriem strak aanhalen. In het laatste jaar moeten nog eens 400 banen verdwijnen bij het staalbedrijf en zullen minimaal 1400 mensen van de uitvoerende onderhoudsdiensten van de loonlijst worden geschrapt. Hoogovens wil dit werk laten uitvoeren door particuliere be drijven, om zo de vaste salaris kosten om te zetten in hope lijk lagere variabele kosten. Daarvoor moeten particuliere bedrijven zowel het werk als de bijbehorende personeelssterkte overnemen. Sceptisch De vakbonden staan sceptisch tegenover de haalbaarheid van dit plan. Toch ziet Heusdens voor alle betrokken partijen winst. Voor Hoogovens is die winst duidelijk. Het staalbedrijf kan op langere termijn al of niet fors besparen op de on derhoudskosten. De 1400 werk nemers mogen blijven, al krijgen ze wel een andere baas. Maar of NS President-directeur R. den Bes ten van de Nederlandse Spoor wegen (NS) staat voor het zivare karwei om zijn onderneming naar zelfstandigheid te leiden. De rijksbijdrage in het verlies op het reizigersvervoer, jaar lijks 450 miljoen gulden, zal wor den afgebouwd. Voor 2000 moe ten de spoorwegen ge- heel op eigen benen A moeten. Boe Drieduizend, veelal oudere, Zeemven zetten zich gisteren in Goes joelend en boe-roepend af tegen het bezuinigingsbeleid voor ouderen van minister d'An- cona. Ze namen een voorschotje op de landelijke ouderenmani- festatie, die woensdag iii Utrecht wordt ge- Q houden. UEF A-beker Enoin Koeman en trainer Aad de Mos hebben de wedstrijd van PSV tegen Karlsruhe SC, van avond in de eerste ronde van het toernooi om de UEF A-beker, ge bombardeerd tot de belangrijk ste wedstrijd van het seizoen. De Mos: Dat geldt voor de club, de spelers en A C voor mij." I w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 6; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 9,11,12 en 13; Sport: 15, 16 en 17. BARCELONA - De politie van zijn woonplaats Barcelona heeft Johan Cruijff op originele wijze in het zonnetje gezet. Dat heeft te maken met de bijzon dere wijze waarop de voetbal ler Spaans spreekt. Een van zijn bekendste uitdrukkingen - 'en un momento dado' ('op een gege ven moment') - is zelfs tot de Spaanse spreektaal gaan beho ren. Toen de Barcelonese verkeers politie een naam zocht voor een campagne tegen foutief parke ren, suggereerde iemand 'op een gegeven moment' de naam van Cruijff. Want tijdens de voorbe reidingen op deze campagne was de uitdrukking 'en un mo mento dado' regelmatig in de stukken opgedoken. De 'operatie CruijfF houdt in, dat bepaalde parkeerovertre- dingen niet meer met een bon bestraft zullen worden. In som mige gevallen volgt een schrifte lijke waarschuwing. Zo hoopt de politie een einde te maken aan een enorme papierwinkel. Nagegaan wordt waar de Barce- lonezen de regels het vaakst aan de laars lappen. Dat geeft een beeld van de parkeerproblemen 'op een gegeven moment' van de dag. Op grond van deze bevin dingen zullen agenten voor be paalde overtredingen geen bon uitschrijven en voor andere wel. die nieuwe baas blij moet zijn? Heusdens vindt van wel. „Het onderhoud is veel beter te plan nen dan vroeger. Als mensen op woensdag bij Hoogovens moe ten zijn kunnen ze maandag en dinsdag naar een andere klus. Let wel: we praten over onder houdscontracten met een waar de van in totaal 300 miljoen (1992). Dat is niet niks." Op dit moment bestaat de dienst uitvoerend onderhoud uit veel meer mensen dan de 1400 waar straks nog werk voor is, zij het via een particuliere werkge ver. De groep overtallige men sen zal in de komende drie jaar moeten afvloeien. Daarover be ginnen volgende maand de eer ste besprekingen tussen de di rectie Staal en de vakbonden. Die hebben in een eerste reactie geëist dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, maar 'dat kunnen we niet garande ren', reageert Heusdens. „Dan ga je uit van herplaatsingen bin nen het bedrijf en een natuurlijk verloop, dat minimaal gelijk is aan het aantal arbeidsplaatsen dat moet verdwijnen. Op dit mo ment is het verloop gedaald tot 2,5 procent, een dieptepunt." Het schrappen van 1400 arbeids plaatsen bij het staalbedrijf zal volgens Heusdens een besparing slot zie pagina 3 kolom 6 Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1