pzc zeeland Uniek gezondheidscentrum open Historisch feest in Bruinisse Postorderbedrijf geeft 25 mille aan Actie Saeftinghe Van Gelder: extra bezuiniging Rijk ramp voor tehuizen Oppositie kritiseert spaarzin Hontenisse Elektronica Truckers beloond voor jarenlang schadevrij rijden oorzitter G. Kroon de Toerbeurt -Zuid stapt op GroenLinks wil opheldering over mosselschelpen -leventien disciplines onder één dak in De Pijlers in Goes MAANDAG 27 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever GOES - De Tweede Kamer moet de voorgenomen extra bezuiniging op de verzorgingssector afwijzen. Anders dreigen voor Zeeland desastreuze gevolgen. Het zou leiden tot sluiting van nog eens vier tot vijf verzorgingstehuizen. Commissaris van de koningin drs VV. T. van Gelder liet zich zater dag in Goes in die zin uit bij de opening van het nieuwe gezond heidscentrum De Pijlers. Van Gelder vreest een 'zware aanslag' op de ouderenzorg als de regering niet afziet van de korting tot een bedrag van 282 miljoen gulden. De aangekondigde bezuiniging heeft niet alleen in Zeeland, maar ook in andere provincies tot gro te onrust geleid. In de ouderenzorg is al eerder het mes gezet. Zo moeten in Zeeland zes tehuizen dicht. Sluiting van nog eens vier tot vijf tehuizen dreigt als de korting op het budget onverkort doorgaat, aldus Van Gelder. van onze verslaggever SINT JANSTEEN - Necker- mann bv uit Sint Jansteen draagt 25.000 gulden bij aan de 'Actie Saeftinghe' van de stich ting Het Zeeuwse Landschap. De Duitse moederorganisatie kende het jubilerende postor derbedrijf dit bedrag toe om het voor een goed doel te bestem men. De 'Actie Saeftinghe' ging in ju ni van dit j aai- van start. Het doel van de campagne van het Zeeuws Landschap is zoveel mo gelijk geld bijeen te krijgen voor de instandhouding van het brakwaterlandschap in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en het uitvoeren van verbeteringswer- ken. Bovendien wil de stichting met het ingezamelde geld, een bezoekerscentrum aan de boor den van het Verdronken Land opzetten om de groeiende stroom belangstellenden op een doordachte wijze over het bij-; zondere natuurgebied te infor meren. Om alle wensen die er leven te realiseren is een half miljoen gul den nodig. Neckermanns doui ceurtje komt de stichting zeer gelegen. In ruil voor de schen-' king zal een geul in het Verdron-; ken Land van Saeftinghe wor den vernoemd naar Necker- mann. n onze verslaggever JOES - Het nieuwe multifunct ionele gezondheidscentrum De 'ijlers in Goes opende zaterdag iffieieel de deuren. In het cen- l0 J rum zijn zeventien disciplines i5 jjj erenigd, van huisartsen tot 15 i> sn orthopedisch schoenmaker. let complex is op deze schaal !7 20! n in deze opzet één van de eer- '6 235 ||e in Nederland. Commissaris )5 2ffi ian je koningin drs W. T. van j® leider verrichtte de officiële I0 ie pening. 10 het splinternieuwe gezond heidscentrum zitten tevens IHindartsen, mondhygiënisten, cn siotherapeuten en een apo- heek. Ook vertegenwoordigd 18 |jn bijvoorbeeld orthodontie, 191 jgopedie, haptonomie en ortho- 22 januele geneeskunde. Er is veneens ruimte voor revalida- w gtec-hniek en een audiologisch ij èntrum. De Stichting Ooster- cheldeziekenhuizen steunt het 1 19; roject bij wijze van experiment oor een periode van twee jaar. let ziekenhuis vestigt in De Pij- ■»rs twee dependances: één van et afhame-laboratorium en één an de polikliniek oogheelkun- e. Verder is er een consultatie! preekuur cardiologie. Uitwoord 'olgens de initiatiefnemers is le Pijlers hèt antwoord op de eranderingen in de structuur n financiering van de zorg, die oor staatssecretaris Simons y Volksgezondheid) in gang zijn gezet. Commissaris Van Gelder noemde het centrum een be langrijk project op het gebied van zorgvernieuwing, „Dit soort initiatieven, met name in de zorgsector, hebben we nu zo broodnodig." De initiatiefnemers verwachten dat de gemeenschappelijke huisvesting vele voordelen biedt. „Voorop staat de moge lijkheid voor meer intensieve sa menwerking", aldus huisarts S. Buijs. Dat zou een forse kwali teitsverbetering opleveren. Tandartsen bijvoorbeeld kun nen elkaar raadplegen bij ge compliceerde problemen en di rect overleg voeren met onder meer mondhygiënisten. Die tandartsen krijgen ook de kans zich wat verder te bekwamen in één enkel onderdeel van hun vak. Minimale wachttijd Buijs meent dat gemeenschap pelijke huisvesting een mini mum aan wachttijd voor patiën ten oplevert. „De patiënt die bij de huisarts komt, kan ter plaat se het eventueel voorgeschreven medicijn afhalen. Het afnemen van bloed voor laboratoriumon derzoek of het maken van een electrocardiogram kan in één moeite plaatsvinden." Buijs wees er nog eens op dat het centrum zonder subsidie tot stand is gekomen. Levob Verze keringen is eigenaar' van De Pij lers. De verwachting, is dat dage lijks zo'n 1.000 tot 1.500 cliënten het gebouw bezoeken. In het centrum zijn in totaal 75 mensen werkzaam. Commissaris van de koningin Van Gelder onthult het naambord van het nieuwe gezondheidscentrum De Pijlers in Goes. Links huisarts S. Buijs. foto Willem Mieras van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Het dage lijks bestuur van Hontenisse blijft geloven in de bouw van een sport- annex evenementen hal in Kloosterzande. Dit blijkt uit het feit dat het college van b en w 200.000 gulden uit het reke ningoverschot van ruim 830.000 gulden over 1992 wil overheve len in het fonds voor die hal. In dat spaarpotje zit na de laatste storting al ruim een miljoen gulden. Het restant van het re keningoverschot wordt toege voegd aan de saldi-reserves. Dit voorstel krijgt de Hontenis- ser raad woensdag 29 september voorgeschoteld tijdens de raads vergadering. Het ziet er nu al naar uit dat verschillende frac ties bezwaar zullen maken tegen het voorstel. Vorige week haal den met name de oppositiepar tijen (PvdA. Gemeentebelang en Algemeen Belang) tijdens een besloten bijeenkomst van de fi nanciële commissie fel uit naar het - in him ogen - spaarlustige college. Volgens fractie-voorzitter A. P. J. Roctus (Algemeen Be lang) schiet het dagelijks be stuur 'gewoonweg tekort in zijn taken'. „Ze - de collegeleden - gaan er prat op dat er zoveel geld over is. wat ze vergeten is dat de belas tingdruk in Hontenisse ontzet tend zwaar is en dat de gemeen te het voorbije jaar gewoon heeft nagelaten een reeks zaken waar voor de raad opdracht gegeven had, uit te voeren. Het onder houd aan wegen (daar is een ton op bespaard) heeft het college verwaarloosd. Voorlichting voert dit college hoog in het vaandel, maar 'Rond de Vogel', het gemeenteblad, werd niet uit gegeven. Een gevolg hiervan is dat mensen niet meer weten wanneer de chemo-kar langs komt en ze hun klein chemisch afval, zoals vroeger, gewoon in de vuilniszak kieperen. Wat zegt dit college dan: De kosten voor het ophalen van chemisch afval zijn gedaald. Ja, zo lust ik er nog wel een", zei Roctus zaterdag. Dat b en w nu wel 200.000 gulden willen steken in een fonds voor de sporthal en geen middelen wensen uit te trekken voor an dere belangrijke zaken vindt Roctus onbegrijpelijk. Blue Spirit Middelburg nationaal kampioen MIDDELBURG - Het Blue Spirit Drum Bugle Corps uit Middel burg heeft zaterdag in de A-Class de Neder landse kampioenschap pen van Drum Corps Holland gewonnen. In het Goffert Stadion in Nijmegen behaalde Blue Spirit voor het tweede achtereenvol gende jaar de titel. Het corps bereikte een score van 57,7 punten en bleef daarmee het Duitse corps The Starriders met een halve punt voor. De derde plaats was wegge legd voor het debuteren de corps Con Fuoco uit Leiden. Blue Spirit behaalde niet alleen de nationale titel, maar sleepte ook de eerste prijs voor het on derdeel percussion in de wacht en werd daarmee de beste slagwerkgroep van Zeeland. In de Open Class ging het goud naar Jubal uit Dordrecht. Juliana uit Middelburg behaalde een vierde plaats. Smds de elektronica zijn in trede heeft gedaan is het le ven er een stuk eenvoudiger op geworden. Tal van zaken zijn met één druk op de knop vanuit de luie stoel te bedie- Op school maken de leerlin gen in de vorm van reken machines gretig gebruik van deze moderne vinding. Maar onlangs leverde dat bij een leerling toch problemen op. Hij schoot maar niet op met zijn wiskundeproef- werk. Zijn rekenmachine deed niet wat-ie moest doen. Hoe de zwoegende leerling ook op de knopjes drukte, het resultaat ivas niet meer dan een wat somber gebrom van de videorecorder in de hoek van het lokaal. Zijn vader, die op dat mo ment thuis van een video film ivilde genieten, had ook al problemen. Wat hij ook aan de afstandbediening rommelde, de uitkomst bleef gelijk: 2 maal 2 is inderdaad 4. 's Avonds kwamen vader en zoon tot de eensluidende conclusie: met een afstand bediening ben je snel uitge rekend en op een rekenma chine snel uitgekeken. )rankrijder angehouden IDDELBURG - Op diverse aatsen op Walcheren heeft de olitie in samenwerking met eilig Verkeer Nederland in de acht van zaterdag op zondag m alcoholcontrole gehouden. lechts één chauffeur had te iep in het glaasje gekeken. Hij een alcoholprömillage van ,35 in zijn bloed. In Oostkapel- Serooskerke, Vlissingen en iddelburg werden tussen 22.00 14.30 uur 353 auto's aangehou- in, 126 automobilisten moes- m blazen. van onze verslaggever ROSMALEN - Ze vertoeven nog al eens in het ver domhoekje: de vrachtwagenchauffeurs. Ze zouden de rijtijdenwetgeving aan hun laars lappen, te hard rij den en zich te vaak opstellen als de heersers op de weg. In een aantal gevallen gaan die kwalijke kwali ficaties voor vrachtwagenchauffeurs wellicht op, maar de meesten weten maar al te goed welke geva ren er op de weg liggen en dat de regelgeving nodig is om de risico's te beperken. De meeste chauffeurs ge dragen zich als ridders van de weg. Een eretitel, met bijpassende onderscheiding, die de Transport Verzekeringsmaatschappij (TVM) sinds 1966 jaarlijks toekent aan beroepschauffeurs die ja renlang zonder brokken te maken over Europa's heir banen hebben gesneld. Zaterdag vond in de Autotron in Rosmalen de jaarlijk se manifestatie plaats. De voorzitter van het Benelux- parlement, oud-staatssectretaris drs D. Dees, reikte in het automobielmuseum meer dan 500 onderschei dingstekens uit aan beroepschauffeurs, waarvan er 25 naar Zeeuwse chauffeurs gingen. Vijf Zeeuwen kregen een gouden ereteken, omdat zij tien jaar achtereen schadevrij gereden hebben. Het gaat om C. Berman uit Waarde, P. van Haaften uit Scherpenisse en de Axelaars J. Koster, S. Overdulve en H. Hinterwaller. Een zilveren onderscheiding (vijfjaar ongevalvrij rij den) ging naar: J. Adriaansen en A. Molendijk, Krab- bendijke, P. van Dongen, Schore, M. van Haaften, Scherpenisse, H. van de Hart, Kruiningen, S. Hoog- strate, Kloetinge, Z. Verschoor. Anna Jacobapolder. J. Weststrate, Rilland en J. Zijlstra uit Breskens. Dorp laat 525-jarig bestaan niet door regen bederven BRUINISSE - Regen gutst neer in de met vlaggetjes en ballonnen versierde straten van Bruinisse. In de verte klinkt muziek. Mensen han gen uit de ramen, anderen haasten zich met paraplu's boven het hoofd naar het cen trum. Het is feest, want Brui nisse bestaat 525 jaar. Zo da delijk trekt de historische op tocht langs. Een bonte stoet voertuigen kruipt voorbij. Door wagens voortgetrokken schepen, een rij oldtimers, het 'Trammetje van Ziepe' afgeladen met kin deren: de toeschouwers vin den het allemaal even prach tig. Ook het visserskoor en de brandweer ontbreken niet in de optocht. Veel deelnemers dragen fraaie historische kle derdrachten. Bruinisse afgelopen zaterdag tijdens het feest rond het 525- jarig bestaan van de gemeen te. Een onvergetelijke dag moest het worden, want het was waarschijnlijk de laatste keer dat Bruinisse haar be staan als zelfstandige gemeen te uitgebreid kon vieren. Door een beetje regen lieten de in woners zich zaterdag niet weerhouden. Zij vermaakten zich uitstekend met de vele ac tiviteiten. Al was het niet over al even druk, groot was toch het enthousiasme voor rom melmarkt, braderie, een foto tentoonstelling over oud Brui nisse en de historische op tocht. Optredens van muzi kanten en een toneelstuk over het mosseloproer uit 1778 wa ren andere programma-onder delen. Bruinisse pakte tevens uit in het kader van de landelijke ge meentedag. Bestuurders en ambtenaren deden in het ge meentehuis een boekje open over hun werk. En verschillen de instellingen op het gebied van ouderenbeleid presenteer den zich. Ouderenbeleid was immers het thema van de ge meentedag. 's Avonds schoof Bruinisse aan voor een mos selmaaltijd. Tot in de kleine uurtjes werd daarna doorge- feest in het dorpshuis en in De Vanger. nbraken in es bungalows 1ERIKZEE - Bij zes soortgelij- e woninginbraken in Zierikzee. feuwerkerk en Bruinisse zijn aterdagmiddag sieraden, geld tin een enkel geval foto- en vi- eo-apparatuur gestolen. De da lai' die diverse malen gestoord t verjaagd werd, had het voor- ien op alleenstaande woningen bungalowwijken. van onze verslaggever GOES - De Tweede-Kamerfractie van GroenLinks wil opheldering over de gang van zaken rond de opslag van mosselschelpen bij het reservaatsgebied Yerseke Moer. De fractie heeft vragen gesteld aan staatssecretaris drs J. D. Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. GroenLinks meent dat de provincie Zeeland ten on rechte toestemming heeft verleend voor de bouw van een mosselopslagplaats in Vake. GroenLinks wil onder meer weten of het klopt dat de landinrichtingscommissie Yerseke Moer er bij de pro vincie op heeft aangedrongen de bewuste locatie te be stemmen voor opslag van mosselschelpen. Het gaat om een plek aan de Kanaalweg die volgens het zogeheten streekplan niet voor dat doel bestemd was. De fractie vraagt zich af of de commissie in strijd met haar be voegdheden gehandeld heeft. GroenLinks wil ook weten welke invloed de mosselopslag heeft op het reservaats gebied Yerseke Moer. De staatssecretaris moet tevens oordelen over de vraag of de provincie het natuurbe leidsplan heeft gerespecteerd. Provinciale Staten spraken zich onlangs uit voor het voeren van een procedure om het streekplan te wijzigen. Die streekplanafwijking moet de bouw van de mossel- loods rechtvaardigen. De termijn om bij cle provincie be zwaar aan te tekenen tegen deze procedure loopt half oktober af. Op een 'pseudo-raadsvergadering' tijdens de viering van het 525-jarig bestaan van Bruinisse kregen oud-raadsleden nog eens de gelegenheid hun zegje te doen. foto Pieter Honhoff (GPD) - Voor- G. Kroon van de Vereni- Toerbeurt Noord-Zuid is Hij deed dit zaterdag as een rumoerige algemene in Rotter- daar nog ge steun te krijgen voor optreden tijdens de acties deze zomer, maar de bin- bleven bij hun op de manier waarop hij tijdens de laatste dagen het schippersconflict op- Het bestuur had hem half eigustus in verband daarmee geschorst. roon had geweigerd tijdens de ihippersbij eenkomst van 7 au- ustus in_Ahoy' samen met de itieleiders Ger Veuger en Nico leine achter de tafel te gaan zit- en. Hij was kwaad omdat zij uiten hem om hadden beslist at voortzetting van de acties nloos was. Volgens Kroon was iet het tweetal nergens anders Der te praten. In Ahoy' besloten binnenschippers uiteindelijk acties drie maanden op te tóten. Ie schippers gaven hun ve'rte- enwoordigers toestemming- iet het ministerie van Verkeer Waterstaat en met verladers et plan-Biesheuvel een tijde- jke wettelijke regeling voor het ervoer van en naar België en tankrijk via de schippersbeurs verder uit te werken. De schip- ers hadden daar vele weken )ng acties (zoals blokkades van luizen) voor gevoerd in onder leer Terneuzen. ipelletje Iroon trok zaterdag niets van jn kritiek op Veuger en Seine „Ze namen steeds meer de lei- ig in handen en luisterden uuweljks naar de mening van blokhoofden op de actie- laatsen," zei hij. „Ik was toch oorzitter van de Toerbeurt, laar ik werd op het laatst overal uiten gehouden. Toen ik merk- dat er een spelletje werd ge speeld om de actie zonder ge zichtsverlies te kunnen beëindi gen, wilde en kon ik niet meer verder". Volgens de meeste leden van Noord-Zuid had Kroon in Ahoy' wel met hen aan één tafel moe ten gaan zitten. „Je bent voorzit ter en dan kun je niet weglopen voor je verantwoordelijkheden. Dat heb je gedaan en dat nemen we je zeer kwalijk", zei één van de schippers. Toen Veuger de voorzitter ervan beschuldigde 'alleen maar leugens en halve waarheden te vertellen' en daar ook nog eens applaus voor kreeg stapte Kroon definitief op. Hij vroeg de schippers nog wel één front te vormen. „De situatie voor de binnenvaart ziet er slecht uit. We kunnen alleen sa men knokken voor ons be staan," zei Kroon. Met hem stap ten nog twee bestuursleden op. Veuger stelde zich beschikbaar en werd met grote meerderheid gekozen. Op de komende be stuursvergadering zal de nieuwe voorzitter worden gekozen. De Toerbeurtvereniging Noord- Zuid zal minister Maij (Verkeer en Waterstaat) nog eens wijzen op haai' verantwoordelijkheid voor de totstandkoming van een wettelijke vrachtverdelingsre geling. „We horen helemaal niets," zei bestuurslid C. Ooms. Omstreeks 7 november, drie maanden na het stopzetten van de acties, zal de zaak opnieuw worden bekeken. Ooms: Als er te weinig is gebeurd, zouden er best wel weer eens acties kun nen komen." De binnenvaart zit nog steeds met een groot tekort aan lading. Ooms: „Er is bijna niets, ook op de Rijn niet. De binnenschip pers hebben veel last van de re cessie. Bovendien zijn de vracht tarieven erg laag, ongeveer de helft van vorig jaar om deze tijd. Heel droevig. De zevenhonderd schippers die aan de Rotterdam se beurs zijn ingeschreven, lig gen gemiddeld toch zeker een week stil voordat ze weer iets te varen hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5