Medische zorg VS op de helling w De Nieuwe Partij wil andere politiek éPZC Duizend doden per dag in vergeten burgeroolog Angola binnen- en buitenland 7 Bi Clinton wil basisverzekering 37 miljoen Amerikanen onverzekerd herstappen naar ander iekenfonds versoepeld Sihanouk in Cambodja voor tekenen grondwet J\ Ziekenfondsraad tegen bijdrage naar inkomen GOES Oud-wethouder beboet wegens verduistering VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 nin onze correspondent ven van dokters en ziekenhuizen goedkoper werken. Door grote de werkgevers de premies beta- 700 miljard dollar bezuinigingen leiding van mevrouv zijn de hoogste ter wereld. In de groepen verzekerden in regio- len, maar er komt een eigen bij- opleveren, waardoor het finan- Clinton. De Republiki jSHlNGTON - Bill Clinton j| graag dat mensen zich hem r£ Ier herinneren omdat hij erin ...ite lagde de peperdure Ameri- 'weer U«se gezondheidszorg te her- de mi innen. Woensdagavond legde president voor de Senaat en il Huis van Afgevaardigden ijejj j„ ambitieuze plan daarvoor j tafel. Kern is dat iedereen inekerd is tegen ziektekosten, il is nu nog allerminst het ge il: 37 miljoen Amerikanen zijn iverzekerd. jezondheidszorg voor ieder- '.fi, altijd", zo vatte Clinton zijn '''cru« in samen. De huidige gezond- le^' lidszorg is „te duur, te.verspil- eden te bureaucratisch". Daar Is aan doen ziet hij als de top- ioriteit van zijn president.- ap. „Er is geen excuus voor .systeem". De Amerikaanse londheidszorg kost twee tot iemaal zo veel als in andere in- islrielanden en de kosten stij- in twee maal zoveel als de infla- 'wam st de aakn len. '■t Jel or dei je kunnen ons niet veroorlo of udathet machtigste land van nvereld niet in staat is deze cri- iop te lossen", zei Clinton. Hij led een beroep op de medische ireld, de verzekeraars en de ilitici uit beide partijen om een iter systeem te creëren. „Het iat om de keus tussen hervor- ing en niets doen". 'eperduur mop de zes Amerikanen is on- iraekerd. Wie wel verzekerd is, itaalt hoge premies. De tarie ven van dokters en ziekenhuizen zijn de hoogste ter wereld. In de gezondheidszorg gaat dit jaar 930 miljard dollar om, 400 mil jard meer dan in 1987. Zonder verandering is dat over vijfjaar 1500 miljard. Bijna de helft van het Amerikaanse overheidste kort wordt veroorzaakt door de kosten van de gezondheidszorg. Clinton formuleerde zes uit gangspunten voor zijn plan, zon der op de details in te gaan: ze kerheid, zodat iedereen altijd verzekerd is, minder bureaucra tie, besparingen, behoud van de kwaliteit, een vrije dokterskeuze en medeverantwoordelijkheid. Dat laatste betekent volgens Clinton dat alle burgers een deel van de lasten van zijn plan moe ten dragen. Voor sommige mensen zullen de premies stijgen, Uit enquêtes blijkt dat tweederde van de Amerikanen bereid is meer te betalen voor een betere gezond heidszorg. „Maar de grote meer derheid zal hetzelfde of minder gaan betalen voor dezelfde of be tere gezondheidszorg", zei Clin ton. Wel komt- er een speciale ac cijns op tabak ter financiering- van het plan. Pakket Clinton gaat uit van een mini mumpakket aan zorg voor ieder een (huisarts, specialisten, zie kenhuis, medicijnen). Wie meer wil, moet bijbetalen. De premies worden aan een maximum ge bonden: een gezin zal nooit meer dan 4200 dollar per jaar kwijt zijn aan gezondheidszorg. Dok ters en ziekenhuizen moeten goedkoper werken. Door grote groepen verzekerden in regio nale 'pools' te stoppen staan zij sterker in onderhandelingen met de 'zorgleveranciers'. Nu is men per bedrijf verzekerd en jagen vooral in kleine bedrij ven individuele ziektegevallen de premies op. Net als nu blijven de werkgevers de premies beta len, maar er komt een eigen bij drage van alle verzekerden. Kleine bedrijven die in nood ko men, krijgen subsidie. Op de overheidsprogramma's Medi caid (voor de armen) en Medi care (voor de bejaarden) wordt bezuinigd. Het plan moet in 1998 700 miljard dollar bezuinigingen opleveren, waardoor het finan cieringstekort met 90 miljard daalt. De Republikeinse oppositie ver zet zich met de gezondheidswe reld tegen onderdelen van het plan, dat goeddeels is ontwor pen door een commissie onder leiding van mevrouw Hillary Clinton. De Republikeinen zijn het wel eens met het idee van een betaalbare gezondheidszorg voor iedereen. Zij vinden echter dat de rol van de overheid be perkt moet blijven en dat de vrije markt zijn werk moet kun nen doen. HSTELVEEN (ANP) - Mensen die al vóór 1 januari 1992 bij een ikenfonds waren ingeschreven, kunnen per 1 januari 1994 dèsge- lost overstappen naar een ander fonds. Een vertegenwoordiger or elk ustaatssecretaris Simons heeft dat donderdag toegezegd tijdens vergadering van de Ziekenfondsraad. orerA raad was er verbolgen over dat Simons deze zomer plotseling mi ifdeelde dat uitgangspunt voor de sinds 1 januari 1992 bestaande mei «jaarlijkse overstapmogelijkheid de oorspronkelijke inschrij- )benr# i'sdatum is. Voor iemand die bij voorbeeld al op 1 mei 1989 bij zijn jaarsi :ds is ingeschreven, zou dat betekenen dat hij pas op 1 mei 1995 ngegt n veranderen. al erdoor is grote verwarring ontstaan. De raad pleitte dan ook voor dan j 'overgangsmaatregel waardoor „oude" verzekerden toch op 1 ja- rei Mi ari 1994 voor een ander fonds kunnen kiezen. Nog voordat een chaée !(ies van deze strekking was vastgesteld, beloofde de ministeriële entöti iiegenwoordiger al een aanpassing van het zogeheten „inschrij- ihetl gsbesluit". i'.erdi W s en/u 'Stani ^^'rirïfrr*Mttfc> - f - Sihanoek wordt op het vliegveld van Phnom Penh enthousiast begroet. PHNOM PENH (RTR/UPI) - Prins Noro dom Sihanouk, de vroegere en toekomsti ge koning van Cambodja, is donderdag teruggekeerd naar zijn vaderland voor de ondertekening van de grondwet waar door hij opnieuw koning wordt. Het 70-jarige staatshoofd bezwoer bij zijn aankomst op het vliegveld van Phnom Penh dat de wetgevende, rechtsprekende en uitvoerende macht strikt gescheiden zullen zijn en dat „wij natuurlijk alle men senrechten zullen respecteren". „Wij zijn trots dat wij daarover overeenstemming- hebben bereikt", verklaarde prins Siha nouk. Hij werd verwelkomd door zo'n 1000 men sen, onder wie de twee hoge gezanten van de Verenigde Naties, politici, studenten en ambtenaren die drie dagen vrij hebben gekregen. De leider van de VN-vredesmacht UN- TAC, Yasushi Akashi, noemde Sihanouks foto Reuter terugkeer „een cruciale en hele grote dag voor het nieuwe Cambodja". De prins, die in China is geweest voor medische behan deling, ondertekent vandaag de grond wet. Deze is al goedgekeurd door de Natio nale Assemblee, die na de verkiezingen in mei gevormd werd. Na de ondertekening' zal Sihanouk door een vijfkoppige troonraad formeel tot ko ning gekozen worden, legde regerings woordvoerder Khieu Kanharith uit. iroenLinks wil seisin lijst met m Groenen helt andeil tgvow ét EN' HAAG (ANP) - Groen- akswil een gezamenlijke lijst il De Groenen volgend jaar i de verkiezingen voor zowel Tweede Kamer als voor het Jiropces Parlement. Het hoofd- 1|C stuur van GroenLinks doet 'aanbod aan het congres van Groenen. De club van voor- ||*j provo Roel van Duijn |11 leekt zich morgen in Amers- irluit over het voorstel. Van lijn is alvast akkoord, iterati tótter Marijke Vos van :r meei|oenLinks houdt De Groenen een gezamenlijke kan- oegj'3 iatenlijst onnodige versnip- 3 milje ring van verwante stemmen milji «komt. Bijkomend voordeel dat een zo maximaal mogelijk bel® jtal zetels in de wacht kan "den gesleept. GroenLinks aide in 1989 zes kamerleden, en. Do Groenen vielen met 0,4 pro- 1,5cent at buiten de prijzen. Groen- kon S aks staat in de laatste opinie- jlopen iingen op tien tot elf zetels. ƒ1,30 s stelt gezien het verschil in waad akte tussen beide partijen e.Hoo or om kandidaten van De erugn tenen in te passen in de lijst :r dut! a GroenLinks. De Groenen le- wasli sn kandidaten op de plaat- 16J HO en 20. Mochten De Groe- zelfde adit aanbod aanvaarden, dan enovei ut het voorstel vervolgens it 92,; a de orde op het congres Van MiLinks op 26 en 27 novem- aking p,a lo°g gehalte w» in nicotine i/Of mes i aubergine vrinor fNCHEN (DPA) - Sommige billen bevatten nicotine, aubergines als koploper, 'blijkt uit een Amerikaanse gepubliceerd in de "wste uitgave van het in mchen verschijnende Medi- 'f Weekblad. De onderzoe- k nemen aan dat bij het ko- "sen groot deel van de nico- in het kookwater terecht- l. "gram aubergine telt hon- 'd nanogram (een miljardste to) nicotine, en heeft daar aan alle onderzochte groen st hoogste gehalte van deze gezondheid schadelijke Jtoten bevatten 43 nanogram |°tine per gram, bij aardappe- bloemkool liggen de con Naties tussen vier en zeven iesel duurder Verdam <anp) - Diesel dtzaterdag één cent per liter Mer. De adviesprijs aan de jtok wordt 124,6 cent. Dit ®Mi marktleider Shell en de '^(organisatie van zelfstan- f Pomphouders) donderdag gedeeld. Plotseling kamerzetel na overstap ex-PvdA'er Marjet Ockels door Antoon Posting UTRECHT - Bert Blase (34), beoogd lijsttrekker van De Nieuwe Partij, had zich nau welijks een betere start kun nen wensen. Vlak voor de laat ste algemene beschouwingen van het huidige kabinet voor de verkiezingen van mei vol gend jaar, zit De Nieuwe Partij plotsklaps met een vertegen woordiger in de Tweede Ka mer, in de persoon van het af gescheiden PvdA-kamerlid Marjet Ockels. Tijdens een gesprek over de plannen van De Nieuwe Partij voor de grote presentatie aan het publiek, morgen, zaterdag, in de Evenementenhal in Tiel, laat de aanstormend politicus zich dan ook niet uit het veld slaan door de gebruikelijke scepsis van de interviewer. „Een heel goed platform om te kunnen laten zien hoe we ope reren en wat we met onze stijl van doen bedoelen", zegt de opgetogen Gorinchemmer over de entree van 'zijn' partij in de Tweede Kamer. Net terug uit Den Haag, waar hij woensdagavond het eerste optreden van kamerlid Ockels als leidster van de eenmans fractie van De Nieuwe Partij meemaakte, laat Blase zich niet afschrikken door de gerin ge dunk van de Haagse parle mentaire journalistiek van de persoon van Marjet Ockels. „Het gaat er niet om hoe over mensen wordt gedacht, maar om de visie waarvan Marjet en ik het idee hebben dat we heel sterk op dezelfde lijn zitten", aldus de 34-jarige Gorinchem mer, die per 1 oktober zijn baan als voorlichter van het plaatse lijke ziekenhuis verruilt om zich volledig aan de politiek te kunnen wijden. Bevriend Het contact^tussen Ockels en Blase is tot stand gekomen via de regionale coördinatrice van De Nieuwe Partij voor het noorden des lands, die goed be vriend bleek te zijn met het ka merlid, afkomstig uit Zout kamp. „Ik had gelijk 't gevoel dat 't klikte", aldus Blase. Vol gens de beoogd lijsttrekker heeft Ockels woensdag in ruim één minuut haai- waren vijf mi nuten .toegewezen) 'een heel goede rede' gehouden. Voor Blase een bewijs dat er onder de zogenaamde 'back benchers' - kamerleden die er weinig in slagen op de voor grond te treden - vaak een hoop kwaliteit in de vorm van creativiteit en ideeën zit, die echter door de heersende frac- Bert Blase, beoogd lijsttrekker van De Nieuwe Partij: „Wij proheren de kans te grijpen die D66 heelt laten liggen". f0t0 Marnix Schmidt/GPD tiemores onvoldoende wordt aangeboord. „Ik heb haar in ie der geval leren kennen als eer lijk, origineel en niet bang om te zeggen wat ze bedoelt. Bo vendien is het ook iemand met wie heel goed valt samen te werken", aldus Blase over het kamerlid, dat zich na een kri tisch interview twee jaar gele den volstrekt geïsoleerd wist binnen de PvdA-ffactie. Na een eerste presentatie aan de Haagse pers, begin mei in perscentrum Nieuwspoort, maakt Blase zich nu op voor de grote landelijke oprichtings manifestatie. Deze moet die nen als start van de campagne voor de kamerverkiezingen van 3 mei 1994. De verkiezingsthema's van De Nieuwe Partij zullen volgens Blase, worden vervat in tien stellingen, met als centraal motto 'modernisering van poli tiek en overheid'. Blase: „Bij alles wat we willen moeten we ons afvragen: hoe doen we 't op een nieuwe manier?" Discussiestuk Het verkiezingsprogramma van De Nieuwe Partij moet vol gens Blase dan ook vooral wor den gezien als discussiestuk. „Wij geven denkrichtingen aan hoe de maatschappij zich vol gens De Nieuwe Partij zou moeten ontwikkelen. Daarbij hebben we natuurlijk wel een bepaald toekomstmodel voor ogen", aldus Blase. Kernthema's van het partij programma zullen volgens Blase zijn: een gezonde leefom geving, een dienstbare over heid, minderheden tellen mee, rechtstreekse invloed van de burger op overheidsbestedin gen en een minimale belasting op arbeid. Hoe die 'denkrichtingen' ook in de praktijk kunnen worden toegepast, mag het bezoek aanstaande zaterdag' zelf met eigen ideeën komen invullen. Voor het uitoefenen van direc te invloed op de overheidsbe stedingen heeft Blase zelf al een ideetje: bij de belastin gaangifte zou de burger jaar lijks moeten kunnen aangeven welk deel van zijn belasting centen naar welk ministerie moet. Dat wil Blase dus aanstaande zaterdag ook proberen in de vorm van een mini-enquéte on der de verwachte tweeduizend bezoekers. Blase: „Ik ben be nieuwd wat daar uitkomt. Met zo'n jaarlijkse toets kun je als burger vorm geven aan je in vloed op de overheid." Juist aan die invloed van de burger op de politieke besluitvorming schort het nu zo, meent Blase. In plaats van dat politiek en overheid alles over de burger beslissen, vindt Blase dat bur gers zoveel mogelijk zelf moe ten doen. „In plaats van top- down, van boven naar bene den, meer bottom-up, van be neden naar boven", aldus Bla se. Dergelijke uitspraken klinken behoorlijk liberaal, maar voor Blase is dat toch een te beperk te kwalificatie. Hoewel lang niet alles slecht is, wenst De Nieuwe Partij niet te worden verbonden met de oude politie ke ideologieën. Blase: „In eer ste instantie hebben we De Nieuwe Partij omschreven als progressief-liberaal. Progres sief omdat we voor de uitda ging van het nieuwe zijn en li beraal omdat we willen aan sluiten bij de creativiteit in de mensen zelf." De vernieuwing- is en blijft ech ter het belangrijkste. Dat is wat Blase dan ook mist bij D66, de partij die in de Nederlandse Tweede Kamer ook wel eens voor progressief-liberaal wordt versleten. Die is volgens Blase al te veel tot traditionele partij verworden waar nog maar wei nig originaliteit uit voortkomt. „Wij proberen de kans te grij pen die D66 heeft laten liggen", aldus Blase. Voor de bijeenkomst van aan staande zaterdag heeft De Nieuwe Partij een aantal Ne derlandse 'opinieleiders' uitge nodigd, die volgens Blase 'een geluid vertegenwoordigen waar wij erg sympathiek te genover staan'. Onder hen bevinden zich de Leidse hoogleraar bestuurs kunde Pim Fortuyn, de Delftse hoogleraar milieu, planning en technologie Taeke de Jong, drs M. Knoope, directeur van het Instituut voor Mentale Trai ning, en J. P. van Soest, direc teur van het Centrum voor Energiebesparing- en schone technologie te Delft. Betuwelijn Dat de oprichtingsmanifesta tie juist in Tiel wordt gehou den, berust allesbehalve op toeval. Want Tiel ligt niet al leen centraal in Nederland, maar ook aan de toekomstige Betuwelijn, de veel gevreesde speciale spoorlijn voor de goe derentreinen tussen de Rotter damse haven en het Duitse achterland. Blase: „De Betu welijn gebruiken we als voor beeld van hoe 't niet moet en waar het in de besluitvorming van de overheid misgaat. Het is een voorbeeld van verouder de politiek waarbij alleen wordt gekeken naar het enge economische belang en voorbij wordt gegaan aan het bedreig de welzijn van tienduizenden burgers." Belangrijk spreker aanstaan de zaterdag is dan ook Joost Klerckx van het Landelijk Overleg Betuweroute. Om zes uur zal in Tiel bij de Evene mentenhal een luchtballon worden opgelaten met daarop de tekst 'Betuwelijn, ontspoor de politiek Voor de cijferaars De Nieuwe Partij telt volgens Blase mo menteel ruim driehonderd ac tieve leden. Maar met een za terdag te starten tientjes-actie naar het voorbeeld van VPRO en EO wil Blase mei volgend jaar met 100.000 leden de grootste partij van Nederland zijn. Voor de kamerverkiezin gen gokt Blase op zes tot tien zetels. Binnen tien jaar moet De Nieuwe Partij in de Kamer zijn uitgegroeid tot een mid delgrote fractie. „De tijd is er rijp voor. Weinig mensen kun nen zich nog langer in de be staande partijen vinden", al dus Blase. AMSTELVEEN (ANP) - Een meerderheid van de Zieken fondsraad vindt een van het in komen afhankelijke eigen bij drage voor thuiszorg onge wenst. De vertegenwoordigers van FNV, CNV en patiënten zijn wèl voor. Dit bleek donderdag bij de be handeling van een door staats secretaris Simons gevraagd ad vies over gelijktrekking van de eigen bijdragen voor gezinsver zorging en kruiswerk. De tegenstanders voerden diver se argumenten aan. Bij voor beeld dat de premie voor de Al gemene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ), waaruit de thuiszorg wordt gefinancierd, al inkomensafhankelijk is. Boven dien zou het vaststellen van in komens en daarbij passende bij dragen veel werk en dus geld kosten. De werkgevers vinden dat gezinszorg helemaal niet in een ziektekostenverzekering thuishoort. De FNV-vertegemvoordiger voerde aan dat een voor ieder een gelijke bijdrage zou uitko men op 104 per maand. Dat is voor de laagste inkomens, die nu 15 kwijt zijn. onbetaalbaar. Anderzijds zakt de bijdrage voor de hoogste inkomens dan van 900 naar 104. wat vanuit die hoek een sterk stijgende vraag naar hulp zou veroorzaken. Si mons wil eigen bijdragen van een tientje per uur met een ma ximum. dat in vier inko mensklassen oploopt van 50 tot 1.000 gulden per maand. van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - De burger oorlog in Angola is, aldus een hoge functionaris van de VN, het bloedigste conflict dat de wereld nu kent. Het is, ging hij verder, ook het conflict, dat de wereld het minst kan schelen. Sinds de oorlog in oktober vorig jaar uitbrak sterven er meer dan duizend mensen per dag. Twee miljoen mensen, een vijfde van de bevolking, worden bedreigd door de hongerdood en miljoe nen anderen zijn verdreven van huis en haard. Het zijn statistie ken die alleen de experts ken nen. De rest van de wereld heeft er geen belangstelling voor. Een jaar geleden leek deze voor malige Portugese kolonie nog een toekomst te hebben. In mei 1991 kwamen de strijdende par tijen, de Angolese regering en de rebellen van UNITA. tot de con clusie dat geen van beide de bur geroorlog kon winnen die toen al meer dan 16 jaar had geduurd. Ze sloten in de Portugese bad plaats Estoril een akkoord, dat behalve in een wapenstilstand ook voorzag in verkiezingen in het najaar van 1992. Sleutelwoorden Deze verkiezingen hadden het begin moeten worden van een nieuw tijdperk. Daarin zouden 'verzoening' en 'wederopbouw' de sleutelwoorden zijn. Sceptici spraken toen al hun twijfels uit over dit rooskleurige vooruit zicht. Maar wat vervolgens ge beurde. hadden zij zelfs in hun zwartgalligste ogenblikken niet kunnen voorzien. De verkiezin gen werden het startschot voor een nieuwe ronde in de burger oorlog, die toen al aan meer dan 200.000 mensen het leven had ge kost. De verkiezingen werden gewon nen door de regering van presi dent Dos. Santos. Hoewel ze vol gens VN-waarnemers 'over het algemeen vrij en eerlijk' waren geweest, weigerde UNIT A-leider Jonas Savimbi de uitslag te ac cepteren. Fraude op grote schaal zou hem van de overwin ning hebben beroofd. Drie weken lang probeerden be middelaars Savimbi te bewegen zich bij het resultaat neer te leg gen. De UNITA-leider gaf geen krimp. Eind oktober 1992 namen zijn troepen de wapens weer op tegen de regering die overeen komstig het vredesakkkoord haar leger had gedemobiliseerd. UNITA buitte dit voordeel be kwaam uit. Binnen een paar maanden van hevige gevechten, waarbij naar schatting 80.000 doden vielen, veroverde het re bellenleger Huambo, met 500.000 inwoners de tweede stad van het land. Twee maanden ge leden zette het regeringsleger een offensief in om de stad, die UNITA beschouwt als zijn hoofdstad, te heroveren, maar de operatie is drie weken vastge lopen in het onherbergzame ter rein rond de stad. Boosdoener Wat de regering op het slagveld niet lukte, lukte haar wel op het diplomatieke front. UNITA werd geïsoleerd en door de 'in ternationale gemeenschap' als de boosdoener gebrandmerkt, vooral nadat drie bemiddelings pogingen van de VN op niets uit liepen door de onwrikbare op stelling van UNITA. Voor de VS was toen de maat vol. De Amerikanen, die UNITA jarenlang' door dik en dun steun den en in de voormalige maoïst Savimbi 'een fakkeldrager van de democratie' zagen, maakten een draai van 180 graden en er kenden de regering in Luanda als het enige wettige gezag in het land. Op 15 september besloot de Vei ligheidsraad van de VN unaniem UNITA de duimschroeven aan te draaien en een olie- en wapen embargo in te stellen. Savimbi kondigde in een reactie een 'een zijdig staakt-het-vuren af dat op 20 september middernacht in zou gaan. Hij verklaarde zich be reid humanitaire hulp tot de be legerde regeringsbolwerken toe te laten en besprekingen met de regering en de vijandelijke leger leiding te openen. Sancties De Angolese regering zag niets in het initiatief. Het was een doorzichtige poging om de sanc ties te voorkomen, aldus een woordvoerder. De VN gunde Sa vimbi echter het voordeel van de twijfel: hij heeft tot zaterdag de kans om zijn plan uit te voeren. Een westerse diplomaat gelooft evenals de regering niet in de op rechtheid van de UNITA-leider. „Als een hond naar je gromt ter wijl hij tegelijk met zijn staart kwispelt, wat zou jij dan gelo ven", zo zei hij deze week in Luanda. Andere diplomaten betwijfelen overigens of sancties enig effect zouden hebben. UNITA is zwaar bewapend en heeft de diamant velden in het land genoeg ge plunderd om zich desnoods via de zwarte markt van wapens en brandstof te kunnen voorzien. Zij gaan er daarom vanuit, dat de oorlog nog maanden zal du ren. Beide partijen moeten op nieuw tot het inzicht komen dat ze de oorlog niet kunnen winnen. Dan pas heeft een nieuwe be middelingspoging zin en wordt een staakt-het-vuren mogelijk. Advertentiei ZEELANDHALLÉM 25zs^®beb 17.00 uur. INFO LIJN 01640 35916 GRONINGEN (ANP) - Oud-wet houder F. Molema (48) van Veendam is donderdag door de rechtbank in Groningen veroor deeld tot een boete van vijfdui zend gulden wegens verduiste ring van ruim 20.000 gulden. De officier van justitie had 7500 gulden geëist. Molema werd door de rechtbank vrijgesproken van verduistering van een bedrag van zevendui zend gulden. Dat geld had hij in juni '87 als penningmeester van de Stichting Werktijd Gronin gen (SWG) naar een andere stichting overgemaakt. Die laat ste stichting had hij kort daar voor zelf opgericht. Volgens de rechtbank is niet bewezen dat Molema niet gemachtigd was dit geld over te maken. Molema trad in februari 1991 als wethou der af na publiciteit over deze zaak. Wel bewezen is dat Molema. die destijds als vereffenaar van de in liquidatie verkerende SWG op trad, samen met de voorzitter van de stichting, J. Verbree (nu burgemeester van Capelle aan den IJssel), reisjes naar Berlijn, New York en Londen maakte op kosten van de SWG. Later ge bruikte hij 20.000 gulden van de SWG voor de aanschaf van een prlvé-auto. In de uitspraak hield de rechtbank rekening met het feit dat de zaak al geruime tijd geleden speelde. Ook werden de ingrijpende maatschappelijke en sociale gevolgen voor de be trokkenen meegewogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 7