pzc Vuschwitz-monurnent onthuld IGP'ers voor uitstel lesluit over vrouwen „Gewoon •er telefoon een lening afsluiten, dat lijkt me fantastisch." Werknemers bedrijf i Sheerness strijken eld op bij overname Theater Pepijn met sluiting bedreigd binnen- en buitenland het weer echtszaak tegen vernieler eerste gedenkteken aangehouden VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 a pw in zeeland /Tn; Tm Vandaag Een complex lagedrukgebied strekt zich uit over zuid-Frank rijk naar noord-Duitsland en ligt ingeklemd tussen twee hoge- drukgebieden. Een bijbehorend frontensysteem ligt al golvend ten oosten van ons. Zo'n golf passeert in de ochtend en be zorgt Zeeland veel bewolking en perioden met regen, wel blijft het tamelijk zacht met een maxi mumtemperatuur van 17 gra den. De wind is meest noordelijk matig in de avond toenemend naar vrij krachtig. Vannacht daalt het kivik naar 10 graden en plaatselijk in oost-Zeeland er iets onder. Een mooie na zomer kunnen we wel vergeten. Nautisch bericht Wmd: noordelijk 3 tot 4toene mend 4 tot 5 Bft., zicht: matig tot goed. temperatuur kustwater: 16 gradenafwijking waterstan den: geen afwijking van beteke nis, maximum golfhoogte mon ding Scheldes: oplopend naar een meter. ZON EN MAAN 25 september Zon op 07.29 onder 19.29 Maan op 17.06 onder 01.45 Vooruitzichten Voor morgen: het lagedrukge bied komt in het weekeinde met centrum boven Denemarken te liggen. Met de ivestnoordwest stroming komt vochtige en koe lere lucht naar Zeeland. Zater dag veel zvind uit het noordwes ten, boven zee tijdelijk hard tot stormachtig 7 tot S Bft. Perioden met regen en een maximum van 15 graden. Zondag een westen wind matig tot vrij krachtig. Een maximum va?i 14 graden buiig en bewolkt. Voor maandag tot en met dins dag: de stroming blijft westelijk. Veel bewolking bidige neerslag, temperaturenoverdag oplo pend naar 15 graden, 's nachts minima van net onder de 10 gra den. De westen wind is overwe gend vrij krachtigboven zee krachtig 5 tot 6 Bft. Hoog water Vrijdag, 24 september Vlissingen 09.15 151 Terneuzen 09.30 173 Bath 10.26 211 Roompot-buiten 09.30 112 Zierikzee 10.25 121 Yerseke 10.35 127 Philipsdam-West 10.35 130 Zaterdag, 25 september Vlissingen 10.45 142 Temeuzen 11.06 163 Bath 1152 198 Roompot-buiten 11.00 107 Zierikzee 11.50 115 Yerseke 12.00 121 Philipsdam-West 12.05 124 22.15 1 23,10 1 23.15 1 23.20 1 Laag water uur cm Vrijdag, 24 september Vlissingen 02.56 135 Terneuzen 03.15 145 Bath 04.10 166 Roompot-buiten 03.10 104 Zierikzee 04.10 111 Yerseke 04.10 116 Philipsdam-West 04.10 119 Zaterdag, 25 september Vlissingen 04.24 121 Terneuzen 04.35 129 Bath 05.21 148 Roompot-buiten 04.55 93 Zierikzee 05.30 102 Yerseke 05.30 106 Philipsdam-West 05.20 107 uur cm 15.39 146 16.05 155 16.50 174 16.00 116 16.45 125 16.45 128 16.40 130 I Verwachting vanmiddag 124-09-1993 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrijdagmiddag perio den met zon. in de nacht en och tend plaatselijk mist. In Ierland en Schotland meer wolkenvel den en plaatselijk wat regen. Za terdag in Schotland en oost-En- geland bewolkt en een enkele bui, elders droog en nu en dan zon. Middagtemperatuur rond 16 graden, op de Schotse Hoog landen rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Wisselvallig met tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd re gen. Vrijdag in Bretagne af en toe zon. Koel met een middag- temperatuur van ongeveer 15 graden. Portugal en Madeira: Portugal: In de loop van vrijdag in het noorden wolkenvelden en van tijd tot tijd wat regen of een bui. In het zuiden, en zaterdag ook el ders, droog met zonnige perio den. Maxima van 19 graden in het noorden tot rond 25 graden in het zuiden. Madeira: Af en toe zon, ook enkele wolkenvelden en kans op een bui. Middagtempe ratuur ongeveer 24 graden. Spanje en de Canarische Eilan den: Spanje: In het noorden wol kenvelden en een enkele bui. Naar het zuiden toe flinke zon nige perioden en meest droog. Middagtemperatuur op de Cos ta's in het zuidoosten en zuiden rond 27 graden, elders tussen de 18 en 23 graden. Canarische Ei landen: Zonnig, in het noorden enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur 'ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Veel bewolking en enkele, vrijdag mogelijk zwa re regen- en onweersbuien. Za terdag aan de Cóte d'Azur op klaringen en in het westen aan de Atlantische kust droger weer. Middagtemperatuur rond 18 graden, aan de Cote d'Azur on geveer 20 graden. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag enkele regen- en onweersbuien. Maxima circa 23 graden. Griekenland en Kreta: Droog en overwegend zonnig weer. In de loop van zaterdag in het Griekse binnenland enkele wolkenvel den. Maxima vrijdag van 23 gra den op de eilanden in de Egeï- sche Zee en op Kreta tot iets on der de 30 graden plaatselijk op het Griekse vasteland, Zaterdag iets warmer. Duitsland: Vrij veel bewolking en enkele regen- of onweers buien. Maxima van 18 graden langs de kusten in het noorden tot 24 graden in Beieren. Zater dag in het zuiden koeler. Zwitserland: Veel wolkenvel den en van tijd tot tijd regen of onweer. Plaatselijk grote neer slaghoeveelheden. Koel met ma ximumtemperaturen van onge veer 15 graden, aan de noordzij de van de Alpen vrijdag nog iets boven de 20 graden. 'C Amsterdam zwaar bew. 14 Aberdeen hall' bew. 12 Athene onbewolkt 20 Barcelona onweer 13 Berlijn zwaar bew. 14 Boedapest onbewolkt 19 Bordeaux zwaar bew. 16 Brussel zwaar bew.' 16' Cyprus onbewolkt 23 Dublin zwaar bew. 13 Frankfurt regen 16 Genêve regen 16 Helsinki zwaar bew. 10 Innsbruck zwaar bew. 22 Istanbul onbewolkt 17 Klagenfurt onbewolkt 18 Kopenhagen zwaar bew. 12 Las Palmas licht bew. 23 Lissabon licht bew. 19 Locamo regen 16 Londen onbewolkt 15 Luxemburg motregen 14 Madrid half bew. 17 Malaga licht bew. 23 Mallorca zwaar bew. 15 Malta onbewolkt 24 Moskou zwaar bew. 15 München half bew. 20 Nice onweer 19 Oslo onbewolkt 13 Parijs zwaar bew. 16 Praag half bew. 17 Rome onbewolkt 25 Stockholm half bew. 9 Warschau licht bew. 17 Wenen onbewolkt 23 Zürlch zwaar bew. 16 Bangkok weerlicht 30 de onthulling. Ook nu bleef hij volhouden dit in opdracht te hebben gedaan van het glaze- niersbedrijf Tetterode, waar hij destijds freelance werkte. Twee dagen voor de onthulling werd namelijk op twee glazen panelen condens ontdekt, doordat de kit bij de plaatsing had losgelaten. In opdracht Volgens zijn lezing heeft hij ge handeld in opdracht van de twee directeuren van Tetterode. Voor zijn 'hulp' zou hij zesduizend gul den krijgen. Geld dat zeer wel kom was omdat hij vanwege zijn drugsverslaving in grote finan ciële problemen zat. „De goede naam van het bedrijf stond op het spel en daar had men veel voor over", aldus zijn advocaat mr M. Moszkowicz. De beide directeuren van het be drijf hebben dit verhaal altijd af gedaan als onzin, omdat de fout vrij eenvoudig te herstellen was. Volgens Moszkowicz hebben zij tegenover de politie echter te genstrijdige verklaringen afge legd. De raadsman wenste zowel de twee directeuren als vier an deren als getuige te horen. Daar onder ook de journalist Peter de Vries, die destijds door de glaze nier is benaderd om de zaak in de openbaarheid te brengen. De advocaat kondigde nog „op zienbarend" nieuws aan in deze zaak dat een heel ander licht zou werpen op zijn cliënt. Deze ver klaarde ter zitting: „Ik wil dat de waarheid naar boven komt. Tot nu toe zijn al mijn verhalen nooit serieus genomen. Waarom zou dat dan nu wel het geval zijn. Ik heb mezelf aangegeven en spijt betuigd en vind het niet toepas selijk hoe ik door het slijk ben gehaald. Als het ware verhaal boven komt. zou ik misschien wat meer sympathie krijgen". Aangehouden Moszkowicz kreeg het bij politie rechter R. de Vries gedaan, dat er een nieuw onderzoek komt naar de vernieling van het Auschwitz-monument. De ge tuigen zullen daarom door de rechter-commissaris worden ge hoord. De behandeling van de zaak werd voor onbepaalde tijd aangehouden. De gemeente Amsterdam draait op voor het herstel van de aange richte schade. De kosten daar van zijn geraamd op 48.550 gul den. Het is nog niet zeker of dat bedrag op de glazenier verhaald zal worden. Simons denkt na over terugkeer naar Rotterdam UTRECHT (ANP) - Staatssecre taris Simons (volksgezondheid) zal erover nadenken of hij bij de komende verkiezingen de lijst van de Rotterdamse PvdA-frac- tie wil aanvoeren. Hij is gepolst voor die functie. Volgens Simons' woordvoerder was er donderdag nog geen for meel verzoek uit Rotterdam ge komen. ..Maai' als het komt, dan zal hij zich erop beraden." Het gewest Rotterdam besluit komende dinsdag of het Simons officieel zal vragen de lijst te trekken. In december wordt de volgorde van kandidaten vast gesteld. Simons was enkele ja ren wethouder van onderwijs in Rotterdam. Kijkdichtheid beschouwingen één procent HILVERSUM (ANP) - Het recht streekse verslag van de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer haalde woens dagmiddag een kijkdichtheid van gemiddeld één procent. Dat blijkt uit cijfers van de afdeling- kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Het aantal kijkers naar de eerste termijn van het debat over Troonrede en Miljoenennota va rieerde van 120.000 mensen aan het begin van de middag tot 190.000 tegen de klok van zes uur. De belangstelling voor de alge mene beschouwingen steekt schril af tegen de belangstelling voor Prinsjesdag. De rijtoer van de koninklijke familie en het voorlezen van de Troonrede haalde een gemiddelde kijk dichtheid van tien procent. De reacties op de regeringsplannen trokken drie procent. Ook de be langstelling voor het wekelijkse vragenuurtje is mager. De be langstelling varieerde de afgelo pen weken van tien tot zestig duizend kijkers. Cao-beraad voor de wsw uitgesteld DEN HAAG (ANP) - De onder handelingen over een cao voor de 84.000 werknemers in de so ciale werkplaatsen (wsw) zijn gisteren kort na de hervatting van het overleg uitgesteld tot maandag. Dat gebeurde op ver zoek van de werkgevers (het mi nisterie van sociale zaken). De werkgeversdelegatie heeft be hoefte aan intern beraad. De ambtenarenbonden houden vast aan de eisen: reparatie van het wao-gat, een loonsverhoging en behoud van werkgelegen heid. De acties in de sociale' werkplaatsen gaan gewoon door, aldus de bonden. HAAG (GPD) - De beslis- ;over het lidmaatschap van SGP voor vrouwen wordt gelijk uitgesteld. Een aantal ■verenigingen (afdelingen i de Staatkundig Gerefor- erde Partij zal zaterdag rstellen eerst de gemoede wat tot bedaren te brengen, ndat er verder gesproken nit over de kwestie die de lij tot op het bot verdeelt, de agenda van de SGP-le- ivergadering in het Veiuwse Mn staat het voorstel van ■hoofdbestuur om de vrouw bijbelse gronden niet (langer) toe te laten als volwaardig lid. Een deel van de partij, verenigd in de werkgroep Bouwen, is het hier niet mee eens, Hoe de verde ling tussen voor- 'en tegenstan- ders er precies voorstaat, is niet te zeggen. De ongeveer 550 af gevaardigden (twee per kiesver eniging) krijgen zaterdag de mo gelijkheid hun mening kenbaar te maken. Een aantal afdelingen heeft wij zigingsvoorstellen ingeleverd, maar die zijn niet voor inzage be schikbaar. Daaronder bevindt zich een pleidooi voor de instel ling- van een commissie die het vraagstuk nog eens gaat onder zoeken. Zo kan het probleem over de komende verkiezingen worden heen getild. Woordvoerder Hardonk van de werkgroep Bouwen zal eventu eel een compromis aanreiken, waarbij vrouwen wel volwaardig lid mogen worden en bestuurs functies kunnen vervullen, maar niet in vertegenwoordigende or ganen gekozen mogen worden. „Het liefst zie ik natuurlijk dat ons voorstel om de vrouw toe te laten met een verschrikkelijke meerderheid wordt aangeno- Van Vliet en Van 't Hek op het bankje bij theater Pepijn. foto Frans van der Linde/ANP DEN HAAG (GPD) - „Toen ik er voor het eerst optrad, zat er niemand in de zaal," bekende Youp van 't Hek gistermiddag in het Haagse theater Pepijn. „Maar ik denk dat ik nu toch af en toe best komisch uit de hoek kan komen." Van 't Hek heeft zijn succes naar eigen zeggen voor een groot deel aan Pepijn te danken. Het doet hem pijn dat de ge meente Den Haag het kleine theater wil sluiten. Ook mede-oprichter Paul van Vliet is er begonnen en vele andere cabaretiers van naam hadden er voor het eerst plankenkoorts, zoals Jos Brink, Robert Long, Her man Finkers, Cabaret Pur per en Paul de Leeuw. De ge meente Den Haag wil de sub sidie van 173.000 gulden per jaar intrekken. Paul van Vliets Pepijn BV steekt er zelf ook nog eens 50 mille in. Van Vliet en Van 't Hek pro beren de gemeente er van te overtuigen dal. Pepijn, al 29 jaar de kweekvijver voor jong cabaret-talent, open moet blijven. De gemeente Den Haag meent dat het theater zijn culturele uitstraling verlo ren heeft. Ook zou het niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen. Volgens de ge meente zou theater Diligen- tia de functie van Pepijn kunnen overnemen. Van 't Hek: „Jonge cabare tiers krijgen dag en nacht de gelegenheid om te oefenen." Volgens de cabaretier is daar in Diligentia geen sprake van: „Daar gaat hoe dan ook om een bepaalde tijd het licht uit." Als de gemeenteraad in no vember het besluit- van het college goedkeurt, dan stopt Van Vliet desnoods naar de Raad van State voor een procedure wegens onbe hoorlijk bestuur door de ge meente. Hij vindt het schrij nend dat hij in 1989 de ere medaille van de stad kreeg voor zijn werk en zijn inzet voor Pepijn... STERDAM (GPD) - In het islerdamse Wertheimpark is (eren het opnieuw gemaakte jcliwitz-monument onthuld. I bleef bij een sobere plech- beid, zonder toespraken, rlingen van een roomska- lielte en een joodse basis ooi verrichtten de onthul len legden bloemen. De twee jilen hebben het monument idopteerd. De rechtszaak te lde vernieler van het eerste monument werd gisteren ver daagd. Het monument 'Nooit meer Auschwitz' van beeldend kun stenaar Jan Wolkers, bestaat uit zes gebarsten spiegels. Eind ja nuari zou het monument eigen lijk onthuld worden, maar vlak daarvoor werd het kunstwerk ernstig vernield. Aanvankelijk werd gedacht aan een racisti sche actie. Enkele dagen later meldde zich de glazenier van het constructiebedrijf als de dader, Wolkers verklaarde gisteren te vreden te zijn met zijn nieuwe schepping. Bang dat er opnieuw iets met het kwetsbare monu ment zal gebeuren, is hij niet. „We gaan ervan uit dat dit niet meer zal gebeuren. We praten voortaan alleen nog maar over het nieuwe monument. Het oude moeten we maar vergeten". Wrok koestert hij niet tegen de dader. Wel wil hij uitgezocht zien hoe het allemaal is gebeurd. De Amsterdamse politierechter boog zich eerder op de dag over de kwestie. De 39-jarige glaze nier verscheen lopend met kruk ken op de zitting. Enige tijd gele den brak hij zijn rug na een mis lukte klimpartij langs een regen pijp. Momenteel verblijft hij in een revalidatie-oord te Laren. Hij heeft bekend de zes glazen panelen met een pikhouweel te hebben vernield in de nacht voor onze verslaggever SSINGEN - De haven van ierness en enkele havenfaci- jlcn in Chatham, samen ay Ports, zijn overgeno- oor het Liverpoolse ha- irijf Mersey Docks. De ime van Medway Ports n één klap van eigenaar cent een multimiljonair laakt. Hij is niet de enige die fiteert van de transactie, veel werknemers van Med- Ports hebben aandelen in bedrijf. Die zijn enorm in ude gestegen. Zo krijgt een schoonmaakster WO pond voor haar aande- pikket. havenbedrijf Mersey Docks miljoen pond voor alle aandelen van Medway (sneer, terwijl de haven in emess en de faciliteiten in Éam in maart 1992 niet •idan 13,2 miljoen pond heb- lopgebracht. De Britse rege- wilde van de onderneming- iet zuidoosten van Engeland let tijdstip van dé verkoop ongelukkig gekozen. De al- lene verkiezingen stonden deur en Labour was de joflverfde winnaar. De za- 1 wachtte af en bijna toonde interesse voor lledway Ports. Vincent waag- en kocht de havenon- «eming voor een habbekrats. wnservatieve premier Major nog geen maand later tot verrassing de verkiezin- ürectie'van de Liverpoolse Mersey Docks wilde een steun punt elders in Engeland hebben en kwam bij Medway Ports aan de monding van de Theems uit. Zij was bereid een fiks bedrag neer te tellen om directeur Vin cent over te halen. Voor zijn aan delen ontvangt Vincent 8 mil joen pond in contanten en nog 4 miljoen pond in de vorm van Mersey-aandelen. Hij blijft di recteur van Medway Ports en krijgt een plaats in de directie van het moederbedrijf Mersey Docks. Verliezers zijn er ook. Ongeveer honderd havenwerkers hebben de Medway Ports de rug toege keerd na een arbeidsconflict. Zij werden gedwongen hun aande len aan hun werkgever te verko pen en lopen nu een behoorlijke winst mis. De havenwerkers overwegen, gesteund door de vakbond, juridische stappen te gen Medway Ports. Na de op merkelijke transactie tussen de havenbedrijven zijn in Engeland vragen herrezen over het privati- seringsbeleid van de Britse rege ring. Een vakbondsvertegen woordigster heeft aangedrongen op een onderzoek. Zolang die studie loopt, moet de privatise ring van havens volgens haar worden stopgezet. Olau Line Voor de Olau Line die een veer dienst onderhoudt tussen Vlis singen en Sheerness, heeft de overname van de Medway Ports geen gevolgen. De Duitse rederij heeft in Sheerness eigen haven faciliteiten. Ontwerper van het Auschwitz-monument, Jan Wolkers, gooit een roos op de gebroken spiegels. foto Martien Appelman/ANP (Advertentie) Lcenlijn voert uw ge gevens in de computer in en belt u terug om u te vertellen of i lening kunt krijgen. Een thuisbankier belt dan nu even de Postbank Leenlijn. Zo makkelijk gaac dat '°ij de Postbank. Een thuisbankier belt v°or een lening gewoon even roet de Postbank Leenlijn: 1058) 95 23 45. U vertelt dan uw giro nummer, uw netto-inkomen en uw maandelijkse vaste lasten en hoeveel u wilt lenen en de gewenste looptijd. Een medewerker van de Postbank u het contract thuis gestuurd en vervolgens wordt het geld op uw girorekening gestort. De Postbank Leen lijn is door de week bereikbaar van 8.15 tot 21.0.0 uur en op zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Met andere woorden: als u voor de makkelijkste weg kiest, kiest u voor de beste. POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5