veel Sociale dienst maakt fniltPil geslacht De Jonge Ouderen verblijven hier in luxe hotel OPENING OPENING Stimuleringsfonds voor vernieuwing ouderenzorg nodig ZLM-krant maakt na fusie plaats voor nieuwe ZMO-krant II !!i///jllvanLeest Cirkel Paauwenburg krijgt gestalte Onderzoek toont feilen Goese GSD en Kredietbank aan Reünie eeuwenoud Jantje Beton geeft jeugdwerk 19 mille Van Leest biedt een uitgebreid assortiment kwaliteits CD's met het beste van Dire Straits, U2, Lionel Ritchie, Melissa Etheridge, Elvis, BZN, Janet Jackson e.v.a. Nu tijdelijk extra aantrekkelijk geprijsd. Per CD Van Leest-prijs 24,5 Jwm zeeuwse almanak Op het veerplein in Breskens stopt een Belgische bus met schoolkinderen, die nog net voor de afloop van het sei zoen op Miniatuur Walche ren willen rondbanjeren. Er is nog geen boot te beken nen. De begeleidende leer kracht neemt de gelegen heid te baat om met de groep kinderen een kleine wande ling te.maken naar de aan leg- en afvaartinrichting Vlak bij de oprijbrug blijven ze staan. Omdat je ook van een schoolreisje wat moet kun nen opsteken, besluit meester een vraag te stellen: „Weten jullie waarom er een boven- en benedenoprit is?" De kinderen weten het niet. De meester wel. Van zijn uitleg staat zelfs het boolpersoneel te kijken. ..De bovenste oprit is voor hoog water. En de onderste voor laag water". van onze verslaggever zeeland dflF VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 VLISSINGEN - De cirkel, het geesteskind van de stedebouwkundige Ashok Bhalotra, krijgt gestalte in de Vlissingse stadsvernieuwings- wijk Paauwenburg. De contouren van het nieuwe stratenplan zijn vanuit de lucht duide lijk zichtbaar. Halverwege oktober moet het he le terrein bouwrijp zijn, waarna vóór eind dit jaar de aannemer aan de slag gaat. De burchtachtige vorm - bijna als die in Oost- Souburg - legt een zwaar stempel op het nieuwe Paauwenbiu'g. Het oude stratenplan zal toch nooit helemaal verdwijnen. De Troelstraweg loopt wel aan twee kanten dood op de cirkel, maar de ondergrondse infrastructuur - riolerin gen en allerlei leidingen - blijft. Vandaar dat er ook in het verlengde van de Troelstraweg een vrijliggende strook ligt. Die breekt de cirkel in tweeën. Voor deze oplossing is gekozen, omdat de verplaatsing Van het hoofdriool en andere nutsvoorzienigen veel te duur is. Koopwoningen Zevenenveertig koopwoningen moeten de cirkel aaneensmeden tot één geheel. Aanvankelijk was het de bedoeling rondom 36 huizen te bouwen, maar de verkoop liep stroef. Er is een goedkopere woning ontworpen. Rond de middenstip van de cirkel komen, twaalf koophuizen. Met de cirkel legt de Rotterdammer Bhalotra zijn eerste proeve van bekwaamheid af in Zee land. Bhalotra is door de gemeente Vlissingen ingehuurd als extern deskundige. Hij heeft lan delijke bekendheid verworven met zijn ontwerp van de experimentele wijk Kattenbroek in Amersfoort. Decirkel-in-wording inde Vlissingsestadsvernieuwingswijk Paauwenburg. luchtfoto Ruben Oreel S-O-T- EN RECREATIECENTRUM WESTERSCHOUWEN Sportcentrum "Matchpoint" Sportkaffee "Time-out" Taveerne/Partyrestaurant "De Schuttershof" Daleboutsweg 9 Burgh-Haamstede. Op 25 september 1993 opent Sport- en Recreatie centrum Westerschouwen om 11.00 uur officieel haar deuren. Wij nodigen u van harte uit om daarbij aanwezig te zijn. Na de openingsceremonie bieden wij u de gelegenheid om zowel de gemeentelijke open dag, alswel de sportieve- en culturele demonstraties bij te wonen. Verder zal ons sportkaffee vanaf 16.00 uur officieel worden ingewijd. Sportieve mogelijkheden binnen ons multifunctioneel sportcentrum: Badminton In- en Outdoortennis Volleybal Zaalvoetbal Basketbal Korfbal Golf Bowls Koersbal Handboogschieten Darts Tafeltennis Biljart en Oud Hollandse spellen Trimgym voor semi-senioren ensenioren Gym 2000 voor jongeren Diverse sportcursussen en -opleidingen Voor meer informatie: (01115) 2351 Of (01116) 1252 b gramma voor de Spanjaarden, die anderhalve week met drie van hun docenten komen ken nismaken met het Nederland se systeem van ouderenzorg. „Niet alleen de gezondheids zorg is in Spanje anders geor ganiseerd, ook het onderwijs systeem verschilt nogal van dat in Nederland. Deze studen ten volgen een opleiding in de gerontologie. Bij ons is die richting in de HBO-V opgeno men". De Spaanse studenten maken De groep Spaanse jongeren die in het kader van een uitwisselingsproject van de Hogeschool een studieprogramma in Zeeland volgt. foto Lex de Meester JL. .M, van onze verslaggeefster stein in 1615 raadspensi van onze verslaggever GOES - Bij de Goese gemeente lijke sociale dienst (GSD) wor den teveel fouten begaan. Ruim veertig procent van de uitke ringsgerechtigden die met de sociale dienst in aanraking ko men, heeft de GSD wel eens op een onjuistheid betrapt. Boven dien duurt het te lang voordat die fouten weer worden her steld. blijkt uit een onderzoek naar de dienstverlening van de GSD. Ook bestaan er klachten over de gemeentelijke krediet bank. De kredietbank werkt te traag. Meer dan een derde van 'de cliënten die bij de krediet bank aanklopten, toonde zich niet tevreden over de daar gebo den hulp. Het onderzoek werd verricht in opdracht van het gemeentebe stuur van Goes. De aanleiding: ie veranderingen in de dienst verlening van de sociale dienst en de doorgevoerde wijzigingen in de bijstand. Het onderzoek werd uitgevoerd door een stu dent van het instituut voor Ho- Economisch en Administra tief Onderwijs te Vlissingen. letrouwbaar Het bestand van de Goese so ciale dienst telt bijna 900 uitke ringsgerechtigden (hoofdzake lijk ABW en RWW). Vierenne gentig van hen (zo'n tien pro cent) werkten aan het onderzoek mee: meer dan voldoende om de betrouwbaarheid van het onder soek te waarborgen. ffit de enquête blijkt dat de [meeste uitkeringsgerechtigden door de bank genomen tevreden rijn over de manier waarop de sociale dienst functioneert. De dienst behaalde een rapportcij fer van 7,6. Een prima score, vindt GSD-directeur D. Bonge- naar. Hij is echter geschrokken van het grote aantal fouten dat dooi de dienst zou worden gemaakt. Bongenaar kondigde donderdag aan, dat de GSD zal nagaan hoe die kunnen ontstaan en op wel ke manier ze kunnen worden voorkomen. Overigens meent Bongenaar dat de hoge 'fouts- core' enigszins gerelativeerd dient te worden. „Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt. En iemand die al jaren client van onze dienst is, zal ongetwijfeld wel eens een keer hebben meege maakt dat er een fout wordt be gaan." Bovendien, zegt Bonge naar, wil het nog wel eens voor komen dat klanten van de so ciale dienst menen dat de GSD een fout heeft begaan, terwijl de oorzaak daarvan bij de betrok kene zelf ligt. Het onderzoek heeft aange toond dat meer dan de helft (60 procent) van de cliënten van de sociale dienst moeite heeft om bij de GSD aan te kloppen. „Ver ontrustend'', aldus het rapport. Om die schroom weg te werken zou de sociale dienst meer aan voorlichting over de bijstand kunnen doen. Directeur Bonge naar kondigde gisteren aan dat die aanbeveling wordt overge nomen. Ook zal de gemeentelijke sociale dienst bezien op welke wijze de privacy van de GSD-klanten be ter kan worden gewaarborgd. Het onderzoek legde bloot dat bij veel uitkeringsgerechtigden klachten bestaan over de ac commodatie van de dienst. „Zo wel de mening over de wacht ruimte als de spreekkamers is dusdanig slecht dat hier iets aan gedaan moet worden." De onderzoeksresultaten wor den dinsdagavond 28 september besproken in de Goese raads commissie voor maatschappelij ke zorg. Die vergadering begint om 20.45 uur. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Alle nakomelin gen van burgemeester Jan Lie- vensz. van Zierikzee, die om streeks 1420 werd geboren, zijn uitgenodigd voor een reünie in het stadhuis in Zierikzee. De meesten van hen dragen tegen woordig de naam De Jonge, naar Jan Anthonisse De Jonge (1546-1617) die vanwege zijn 24 kinderen een belangrijke scha kel vormt in deze stamboom. De leden van de familie De Jon ge hebben in de loop der tijd vooraanstaande plaatsen weten te venverven in de besturen van de stad Zierikzee en van het Zeeuwse gewest. Zo werd Boni- facius de Jonge, heer van Oos- terland, Sirjansland en Ooster- stein in 1615 raadspensionaris van Zeeland. Zijn portret hangt in de Vierschaar van het Zierik- zeese stadhuis. Anthony de Jonge, heer van Bruinisse. werd griffier van de Rekenkamer van Zeeland en la ter pensionaris van Middelburg. Hij maakte zich eveneens ver dienstelijk voor Bruinisse, waar hij ambachtsheer was. Talrijke andere leden van de familie De Jonge, die in de vorige eeuw in de adelstand werd verheven, werkten als minister of gouver neur-generaal. De familie De Jonge zal zaterdag worden verwelkomd door burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs en drs A. C. Meyer, hoofd inventarisatie van het Rijksar chief in Zeeland. Spaanse studenten bezoeken bejaardenoorden van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Er moet een provinciaal stimuleringsfonds komen waaruit vernieuwing in de ouderenzorg kan worden be taald. Dat fonds kan nooit het gat vullen dat veroorzaakt wordt door bezuinigingen van Rijkswege, maar moet de ergste knelpunten kunnen wegnemen en de laatste duwtjes in de rug geven van projecten die de ou derenzorg in de gewenste rich ting kunnen veranderen. De pot moet structureel worden ge voed met een half miljoen gul den per jaar uit de rentebaten bej aardenoorden. Dat vinden althans de fractie woordvoerders van PvdA, CDA en D66 in de staten van Zeeland. Die drie, D. Eveleens, J. de Boe en R. de Blij, hebben het donder dag de moeite waard gevonden om voor de ANBO-afdeling Mid delburg hun agenda's schoon te vegen en hun visie te geven op hoe het nu verder moet met de ouderenzorg. De fracties van WD, Groen Links en D66 meld den zich wegens andere ver plichtingen afwezig, maar G. van Heukelom (SGP) en P. Roo- se (RPF/GPV) lieten verstek gaan ondanks hun belofte te zul len komen. De drie fractiewoordvoerders lieten er geen onduidelijkheid over bestaan: de onlangs voor gestelde bezuinigingen van mi nister d'Ancona zijn buiten alle proporties. Ze brengen de zorg vernieuwing, het wisselgeld voor de pijnlijke bezuinigingsopera tie die Zeeland met zes bejaar denhuizen minder achterlaat, in gevaar. De drie verwachten niet dat d'Ancona de kans krijgt werkelijk 282 miljoen te bezuini- gigen, maar ze twijfelen er niet aan dat er toch een fors bedrag zal overblijven waar de ouderen zorg naar kan fluiten. De provincie kan nooit, ook daarin waren de drie glashelder, een gat van acht tot twaalf mil joen uit eigen middelen opvul len. Daarvoor is het totale pro vinciebudget te klein en het aan tal verantwoordelijkheden te groot. Voor een stimulerings fonds waren de heren echter wel te porren. Bij de totstandko ming van woonzorgprojecten en uitbreiding van verpleeghuis zorg kan een financiële bijdrage van de provincie wellicht eenpo- sitieve invloed hebben. van onze verslaggeefster VLISSINGEN-Is er uniformi teit in de kwaliteit, de organi satie en de cultuur van de ge zondheidszorg in het Europa van 1993 Nee. Zeventien Spaanse studenten van een verpleegkundigen-opleiding, in het Catalaanse Lleida ke ken deze week zeer bedenke lijk toen hen werd verteld dat veel Nederlandse bejaarden in verzorgings- of verpleeghui zen wonen. Ze konden hun af schuw nauwelijks onder stoe len of banken stoppen. Oudere mensen wonen in Spanje bij hun kinderen of familie en niet ergens anders. „Zodra de studenten een kijkje hadden genomen in bejaarden tehuis Ter Reede en verpleeg huis Der Boede, draaiden ze 180 graden. In hun ogen ver blijven Nederlandse ouderen in een luxe hotel." Drs J. Manu- hutu, docent bij de sector HBO- V van de Hogeschool Zeeland, coördineert het studiepro- deze en volgende week kennis met alle aspecten van de oude renzorg. Volgend jaar zullen HBO-V studenten een paai' we ken in Spanje verblijven om té zien dat er, ook in de ouderen zorg, meer wegen naai- Rome leiden. Daarin zit het doel van de uitwisseling en van interna tionalisering in het algemeen: problemen, van wat voor aard of omvang dan- ook, kun je op meer manieren tot een bevre digende oplossing brengen. Manuhutu is blij met de nieuwe uitwisseling met Span je. „We hadden al een uitwisse ling met een opleidingsinsti tuut in Brussel met als thema gerontologie. Bovendien zijn we bezig met een instituut in Wales. De uitwisselingen zijn bedoeld voor tweedejaars stu denten. Voor vierdejaars be schikken we over stageplaat sen in Chili, Brazilië, Vene zuela, Suriname, Indonesië, Is raël en Engeland." ÏLISSINGEN - Het Nationaal Jeugd Fonds, het 'jnds van Jantje Beton, heeft een bijdrage van 19,000 gulden beschikbaar gesteld voor het jeugd werk in Zeeland. Het fonds kent zes keer per jaar «jdragen toe aan veelbelovende initiatieven van itvrijwilligers-jeugdwerk. De stichting De Zeven Geitjes in Reimerswaal krijgt geld voor de aan koop van materiaal, en het Jeugd- en Jongeren werk Tholen voor de aanschaf van gereedschap. Voorts gaan bedragen naar speeltuinvereniging Vrij en Blij te Tholen, de Dorpsraad Serooskerke en een peuterspeelzaal in Goes. van onze verslaggever GOES - De ZLM-krant die we kelijks in de bus glijdt bij onge veer negenduizend boeren en tuinders in Zeeland en Noord- Brabant verdwijnt per 1 ja nuari volgend jaar. De ophef fing houdt verband met de fusie tussen de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM), de Gelder- sche Maatschappij van Land bouw en het Utrechts Land bouw Genootschap. De ZLM-le- den ontvangen vanaf volgend jaar wekelijks een uitgave van de nieuwe organisatie: de ZMO- krant. ZMO staat voor Zuid, Midden, Oost; de regio's waarbinnen de nieuwe landbouworganisatie ac tief is. Het verdwijnen van de ZLM-krant gaat niet ten koste van de werkgelegenheid bij de ZLM. De krant heeft het 81 jaar gangen volgehouden. Het blad houdt boeren en tuinders op de hoogte van alle regionale, natio nale en internationale wetens waardigheden op het gebied van land- en tuinbouw. 1 De nieuwe ZMO-krant wordt verspreid onder 18.500 leden van landbouworganisaties. Die le den krijgen behalve de krant straks ook Oogst in de bus, het weekblad van de centrale land bouworganisaties. „Wat vorm geving betreft zal de ZMO-krant lijken op onze uitgave", vertelt hoofdredacteur mr J. Oggel van de ZLM-krant. „Het nieuwe blad schenkt echter meer aandacht aan het agrarisch nieuws van om de hoek. tiet nationale en inter nationale nieuws staat in Oogst." Telde de ZLM-krant in praktijk vaak zo'n zestien pagi na's, het ZMO-blad wordt twaalf bladzijden dik. Vink-Rotadruk Met het verdwijnen van de ZLM- krant raakt Vink-Rotadruk te Axel een belangrijke klant kwijt. De ZMO-krant gaat naar een drukker elders in het land. Het verlies van het ZLM-blad kost geen arbeidsplaatsen in Axel. Directeur J. van Waarde van Vink-Rotadruk noemt het ech ter wel een gevoelige klap. Vink- Rotadruk, een werkmaatschap pij van PZC-Holding, zorgt voor opmaak, druk en advertentie exploitatie van de ZLM-krant. jyOpen dag in pompstation De Wranghe van onze verslaggever Geelra 196-lï wa ld' MIDDELBURG - De waterlei dingbedrijven in Nederland mden zaterdag 25 september ra open dag. Ook Delta Nutsbe- ■ijven doet mee. De dag staat het teken van het belang van waterbesparing onder het mot to Gebruik minder water voor een goed milieu. Tijdens de tpen dag zijn de geavanceerde raiveringswerken te zien die de waterleidingbedrijven moeten loepassen om grond- en opper vlaktewater van verontreini gingen te ontdoen. Delta Nutsbedrijven stelt tussen 100 en 16.00 uur het nieuwe in- lustriewater-pompstation De franghe - tussen Kapelle en 's- Gravenpolder - open. Belang- itellenden kunnen er een kijkje temen en medewerkers van het lutsbedrijf zorgen voor een toe- ïchting. Om parkeerproblemen voorkomen adviseert Delta nutsbedrijven de bezoekers hun te plaatsen op het carpool- 'irrein van de ANWB aan de A58 Tierwegen). Vanaf dat punt fordt gezorgd voor vervoer naar iït pompstation. hV/hcompact discs Middelburg, Lange Delft 57, tel. 01180-38913

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 49