Einde aan blank monopolie PZC Gammele bulkcarrier aan de ketting gelegd PZC altena CDA: voorlopig jeen verlaging ran uitkeringen Knesset steunt akkoord met PLO Witte kool van goede kwaliteit commentaar Rabins draagvlak en Arafats helpers In 2000 naar Sydney binnen- en buitenland Parlement Zuid-Afrika stemt in met multi-raciale overgangsraad interlübke Ginjaar-Maas verlaat Kamer VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 lalWfn aliteilü Steeds meer zeeroverij in wateren Oost-Azië KUALA LUMPUR (DPA) De zeeën in Oost-Azië zijn steeds vaker het to neel van overvallen. In vergelijking met de eer ste acht maanden van 1992 is het aantal geval len van piraterij dit jaar met 31 gestegen tot 83. Dat heeft een functiona ris van het internatio nale scheepvaartbureau IBM donderdag ver klaard. De piraten hebben het niet alleen voorzien op kleine vaartuigen. Ook grote containerschepen en olietankers zijn niet meer veilig voor de met geweren, messen en en terhaken uitgeruste ban dieten. be gevaarlijkste gebieden vormen de wa teren rond Hongkong en het Filipijnse eiland Lu- zon. Ook de oostkust van China is een opkomend risicogebied. Tot op heden gold vooral de Straat van Malakka als piratengevaarlijk. Zo vermoordden begin dit jaar zeerovers nog een Britse kapitein in de zeeëngte tussen Indone sië en Maleisië. Momen teel lijkt de rust er enig zins te zijn weergekeerd. Jakarta verklaarde on langs zelfs dat de door gang "van zeerovers was gezuiverd". Scheepvaartdeskundi gen in Londen meldden dat de piraterij zich de afgelopen vijf jaar heeft vertienvoudigd. De zee rovers handelen vaak in opdracht van mafiaba- zen en verplaatsen zich in snelle boten. interieur - design scheldestraat 25-29 vlissingen KAAPSTAD (AP) - Onder bege leiding van scheldkannonades van extreem rechtse blanken heeft een meerderheid van het parlement van Zuid-Afrika donderdag ingestemd met over dracht van een aantal belang rijke bevoegdheden van de blanke mindei'heidsregering aan de nieuwe multi-raciale overgangsraad. Met 107 tegen 36 stemmen ratifi ceerde het parlement de eerder door president F.W. de Klerk met het ANC en de andere zwar te organisaties bereikte over eenstemming die zwarten voor het eerst een rol in de regering- geeft. De voorstemmers werden door rechtse blanken voor „verra ders" uitgemaakt. De 36 leden tellende fractie van de Conser vatieve Partij verliet onmiddel lijk na de stemming voltallig de zaal. „Het is het begin van de uit eindelijke machtsoverdracht van de regering aan de Commu nistische Partij van Zuid-Afrika en het ANC", aldus Ferdi Hart- zenberg, de leider van de Conser vatieve Partij. „Wij gaan het ui terste doen om dat te voorko men", zei hij. Hartzenberg zei dat permanente vrede nu onmo gelijk was geworden. Het ANC sprak van een „grote overwin ning voor de krachten van vrede en democratie". Boycot De speciale kamers voor kleur lingen en Indiërs, die slechts be perkte bevoegdheid hebben, zijn met unanieme stemmen van de 104 aanwezige leden akkoord ge gaan met de machtsoverdracht. De Uitvoerende Overgangsraad (TEC), zal bestaan uit vertegen woordigers van de partijen van zwarten en blanken die aan het onderhandelingsproces van de afgelopen jaren hebben deelge nomen. In totaal komen 26 par tijen en groeperingen in aanmer king. De Conservatieve Partij en de Inkatha Vrijheidspartij heb ben echter al aangekondigd dat zij de overgangsraad zullen boy cotten. De Uitvoerende Overgangsraad, die als een soort schaduwrege- ring gaat funcioneren, kan vol gende maand al in functie zijn, zei minister Roelf Meyer van Constitutionele Ontwikkeling. De raad heeft niet de volledige regeermacht maar krijgt wel ve torecht over sommige regerings besluiten, met name die over het )EN HAAG (GPD) - Het CDA is 'Jet van plan de bijstandsuitke ring en de aow de komende ja- ifflte verlagen. Volgens fractie- roorzitter Brinkman is het CD A- lerkiezingsprogramma op dat innt verkeerd begrepen. Wel rorden de uitkeringen op de lersoonlijke omstandigheden iKgespitst, aldus Brinkman (isteren tijdens de algemene be bouwingen. darmee lijkt de kloof tussen MA en CDA verkleind. De MA sprak zich eerder al uit er te aan te doen de uitkeringen peil te houden. In het CDA- tatt houden samenwonenden Strecht op een bijstandsuitke- ag die gelijk is aan het wette st minimumloon. Alleenstaan- h krijgen daar de helft van, Sn kleine 900 gulden per aand. In het verkiezingspro- ?amma staat dat zij aanspraak tonen maken op een toeslag k door de gemeenten wordt «(strekt. Brinkman liet zich sar gisteren niet over uit. Minimumloon st CDA-voorstel het wettelijk toimumloon af te schaffen dan ■timet twintig procent te verla- r-n, stuit op huiver bij premier Uibbers (CDA). Volgens de be adsman liggen andere maat delen om de werkgelegenheid bevorderen, meer voor de tod. Brinkman heeft het CDA- testel inmiddels afgezwakt tor het als 'laatste redmiddel' toestempelen." tobers benadrukte gisteren tollet kabinet de laatste jaren to wettelijk minimumloon tott bevroren. Daarmee is het toimumloon al verlaagd ten P&thte van de overige lonen, todat dit onvoldoende werk Overleg over j0"!®derwijs-cao "ifgebroken !°ETERMEER (ANP) - De cao- Verhandelingen voor het on- Rijzend personeel zijn gis- toochtend afgebroken. Afge togen is dat onderzocht 'Mdt of en zo ja hoe het sala- ^aanbod van minister Ritzen, to verhoging van 1,35 procent, to worden verruimd. Daartoe toen beide partijen eeii lijst Wellen met punten waarover toer overeenstemming dient toornen. Het overleg tussen de toden en het ministerie van Verwijs wordt op 29 septem- «r hervat. Verdragen inzetten van politie en leger ter beteugeling van het geweld in de zwarte woonoorden. De raad be slist verder mee over het buiten lands en economisch beleid en helpt mee aan de voorbereidin gen van de verkiezingen van 27 april volgend jaar. Voorstanders van de macht soverdracht zeiden dat deze het enige middel was om een eind te maken aan het geweld en de eco nomische malaise waar het land onder gebukt gaat en de weg vrij te maken voor broodnodige in vesteringen en kredieten. Verwacht wordt dat ANC-leider Nelson Mandela naar aanleiding van het parlementsbesluit van daag' in de vergadering van de VN in New York zal vragen om opheffing van de nog overgeble ven internationale economische sancties tegen Zuid-Afrika. -- v- -"'v De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres, spreekt voorafgaand aan de stemming de Knesset toe. fotc van onze correspondent TEL AVIV - Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft gister middag met ruime meerderheid zijn goedkeuring gegeven aan de erkenning van de PLO en het akkoord over zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. Van de 120 afgevaardigden stemden 61 voor en 50 tegen de regeringspolitiek. De fractie van Jitschak Rabins religieuze coalitiepartner Shas onthield zich van stem ming, evenals drie afgevaardigden van de Likud. Tegen het eind van het debat, toen minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres het onderwerp Jeruzalem aansneed, ontaardde de toch al rumoerige discussie in geschreeuw en beledigingen. Gisterochtend bracht premier Rabin een bezoek aan rabbijn Ovadia Josef, de geestelijk leider en alleenheerser van Shas. Hij kreeg te horen wat politiek leider Arieh Deri tegen het eind van het Knessetdebat bevestigde, namelijk dat Shas zich zou ont houden. Deri zette het waarom van dat besluit uitvoerig' uiteen. Het kwam er op neer dat rabbijn Josef had geoordeeld dat er voor zowel het regeringsstandpunt als dat van de rechtse oppositie iets valt te zeggen. Toen Deri tegen het eind van zijn betoog ver klaarde dat de Shas-afgevaardigden niet tegen de regeringspoli tiek zouden stemmen, schreeuwden Likud-parlementsleden: „Hoeveel geld heb je hiervoor gekregen?". Een nauwelijks bedek te verwijzing naar het proces dat Deri te wachten staat omdat hij zich als minister van binnenlandse zaken zou hebben schuldig gemaakt aan corruptie, omkoping en fraude. Volgens een ander gerucht zal Rabin, nu hij de stemming over de akkoorden met de PLO heeft gewonnen, niet lang meer wachten met het bekendmaken van een overeenkomst met Syrië. heeft opgeleverd, verhoogt het kabinet hu de belastingaftrek voor werkenden (arbeidskosten forfait). Daarnaast wil het kabinet met werkgevers en vakbonden af spreken meer mensen tegen het minimumloon aan te nemen. De huidige cao-lonen liggen bedui dend hoger. Vijf tot tien procent van de werknemers zou tegen het minimumloon moeten werken. Het gaat daarbij vooral om nieuwe banen. Volgens Lub bers heeft het kabinet aan deze maatregelen „de handen vol". Verlaging van het minimumloon komt niet op het kabinetslijstje met werkgelegenheidsmaatre- gelen voor. De premier waarschuwde voor een te eenzijdige discussie oyer afschaffen of verlagen van het minimumloon. Mocht een vol gend kabinet daar wel toe be sluiten, dan moet er een oplos sing gevonden worden voor de uitkeringen. Die zijn nu immers afgeleid van het minimumloon. Naast CDA pleit ook de VVD in haar verkiezingsprogram voor afschaffing van het minimum loon. URSEM - In de omgeving van Ursem (NH) is de oogst van witte kool in volle gang. De ongeveer zeven kilo zware kolen worden met de hand geoogst en zijn bestemd voor de export naar Tsje chië waar ze er zuurkool van maken. De boeren zijn zeer tevreden over de kwaliteit. foto Koen Suyk/ANP Volgens minister De Vries (so ciale zaken) is dit niet voor het jaar 2003 mogelijk. Tot die tijd is Nederland gehouden aan inter nationale verdragen die een mi nimumloon verplicht stellen. De loonmaatregel die het kabi net voorstelt, werd door Lubbers betiteld als een 'noodmaatre gel'. Het kabinet zal de wettelijk afgedwongen loonstop alleen in voeren als de sociale partners niet instemmen met vergaande loonmatiging. Lubbers bena drukte dat „heel veel bespreek baar is". Als werkgevers en vakbonden zelf met banenplannen komen, betaald uit de aanwezige loon ruimte, hoeft de loonmaatregel niet door te gaan. VVD en D66 keren zich tegen de loonmaatre gel. Volgens de VVD is de maat regel ineffectief en verstoort hij de verhouding met de sociale partners. WD-fractievoorzitter Bolke- stein wees erop dat de loonmaat regel 'slechts 7000 banen' ople vert. Lubbers: „Als dat zo is, moeten we het onmiddellijk doen. Het gaat niet om de cijfers, maar om een totale en frontale aanval op de werkloosheid. Ie dere werkloze is er een teveel". Een motie van de VVD de loon maatregel van tafel te halen, werd verworpen. Steeds vaker vaatyerbod schepen ROTTERDAM (ANP/GPD) - De onder Cypriotische vlag" varen de bulkcarrier 'Elena A' is door de scheepvaartinspectie tegen gehouden. De conditie van het schip met 23 bemanningsleden aan boord maakt het te riskant om de in Sluiskil geladen vracht naar de Middellandse zee te varen. Inspecteur R. Touwen van de In ternationale Vervoersbond ITF zei donderdag door de beman ning aan boord gevraagd te zijn omdat die klaagde over hun ar beidsovereenkomst volgens - la ge - Srilankaanse maatstaven. De eigenaar- heeft inmiddels op slag vastgelegd en een betere cao toegezegd en ook het over werk zal worden betaald. Eenmaal aan boord bleek er van alles mis te zijn. Touwen noemt het schip levensgevaarlijk. Er zit veel speling op het roer, bij de schroefas komen luchtbellen naar boven, vermoedelijk we gens een gat in de romp, de tros sen zijn te dun en verder schort er nog van alles aan. Controleurs hebben volgens Touwen min punten geturfd die nauwelijks op een rol behang passen. „De kapitein kon geen certificaten laten zien en ook geen diploma's voor zijn vaarkwaliteiten." Volgens Touwen heeft het schip een dokbeurt nodig van min stens een week om het weer vei lig te maken. De kapitein wil in Griekenland in dok maar dan moet wat betreft de ITF eerst de bemanning van boord en het schip vervolgens worden ge sleept. Het gebeurt steeds vaker dat schepen in Nederlandse havens een vaarverbod krijgen opge legd. omdat ze te onveilig zijn. De situatie is volgens de interna tionale scheepvaartinspectie in Nederland. Port State Control, zo alarmerend dat de controles op zeeschepen zullen worden verscherpt. Schepen waarvan geconstateerd dat ze ondeugde lijk zijn, krijgen versneld een vaarverbod. De hardere aanpak zal volgende week bekend wor den gemaakt tijdens een verga dering van vijftien landen in Stockholm. De vijftien landen, waaronder Nederland, werken samen om de inspectie van sche pen in havens op elkaar af te stemmen. Inspecties Volgens inspecteur W. Janssen van Port State Control in Rot terdam, heeft zijn organisatie dit jaar na 1522 inspecties al 198 schepen aan de ketting gelegd. In deze gevallen voldoet een schip niet aan de milieu- of vei ligheidseisen en mag het niet uitvaren voordat de gebreken zijn hersteld. Op dit moment mogen tien zeeschepen de Ne derlandse havens niet uitvaren alvorens de nodige reparaties zijn uitgevoerd. Janssen schat dat aan het eind van dit jaar 300 schepen een vaarverbod zullen hebben ge kregen. Volgens hem zijn som mige vaartuigen er zo slecht aan toe, dat ze alleen nog gesloopt kunnen worden. TTTT I I I I I I I I I I I I I I „Er is niet alleen licht aan het eind van de tunnel. De hele tun nel baadt nu in licht", was de reactie van Jannie Momberg, een ANC-lid dat als onafhanke lijke in het parlement zit. „Er hangt een geur van vrijheid in de lucht." Abchaziërs schieten weer vliegtuigen neer MOSKOU (AFP/RTR) - Abcha- zische verzetsstrijders hebben donderdagmiddag opnieuw een Georgisch burgervliegtuig neergeschoten bij het vliegveld van de Abchazische hoofdstad Soechoemi. Daarbij is de piloot van de Toepolev-134 omgeko men en hebben veel inzitten den, vooral vrouwen en kinde ren die het oorlogsgebied wil den ontvluchten, ernstige ver wondingen opgelopen. De Abchaziërs, die streven naar afscheiding van Georgië en die Soechoemi al dagen belegeren, hadden eerder op de dag twee Soechoi SU-25 gevechtsvliegtui gen boven de stad neergehaald. In drie dagen hebben de opstan delingen vijf vliegtuigen neerge schoten. Over het lot van de piloten van de twee gevechtsvliegtuigen was donderdag nog niets be kend. Dinsdag en woensdag wer den twee burgervliegtuigen neergehaald boven het vliegveld van Soechoemi. Daarbij viel een honderdtal doden. Op de lucht haven zijn Georgische soldaten omsingeld door opstandelingen uit Abchazië die vechten voor de afscheiding van hun provincie van Georgië. Hoger opgeleide moeders geven vaker de borst DEN HAAG (GPD) - Meer hoger dan lager opgeleide moeders ge ven hun baby borstvoeding. Ruim acht van de tien hoger op geleide moeders voeden hun ba by zelf'; onder de lager opgeleide is dat de helft. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Uit het onderzoek blijkt verder dat 37 procent van de hoger op geleide moeders na zes maan den de baby nog steeds zelf voedt, tegen 15 procent van de lager opgeleide. Moeders die niet roken, geen zware drinkers zijn en een ge zond lichaamsgewicht hebben, geven hun baby vaker de borst dan de andere moeders. Daar naast blijkt dat acht van de tien kinderen die thuis worden gebo ren, borstvoeding krijgen. Voor in het ziekenhuis geboren kinde ren geldt dit maar voor zes van de tien. Overigens is het aandeel van de kinderen dat borstvoeding krijgt vanaf eind jaren tachtig vrijwel constant gebleven: twee van de drie. Tot het midden van de jaren zeventig liep het aan deel baby's dat borstvoeding kreeg terug, In 1975 kreeg 45 pro cent van de baby's de borst. Eindjaren tachtig was dat geste gen tot 65 procent. Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft met een ruim voldoende meerderheid steun gege ven aan de akkoorden van de regering-Rabin over Palestijns zelfbestuur in Gaza en Jericho en de er kenning van de PLO. Het driedaags debat was tot het laatst toe een zenuwenoorlog met zware beschuldigingen en veel lawaai van de kant van de oppositie. Maar een kabi netscrisis over deze belangrijke stap vooruit in het vredes proces tussen Israël en zijn buurlanden is uitgebleven. Dat is een signaal van betekenis, want na de even aarzelende als historische handdruk van Rabin met Arafat, anderhalve week geleden in de tuin van het Witte Huis in Washington, was dit marathondebat in de Knesset de beslissende test over het politieke draagvlak aan het thuisfront. Rabins rege ring zit bepaald niet ruim in de jas. In het parlement heeft het kabinet van de Arbeiderspartij en de religieuze coalitie-part ner Shas maar een broze vaste aanhang. Bovendien is de ver deeldheid in Israël groot over de gedane zaken met de PLO, in en buiten het parlement. Niet voor niets had Rabin dan ook het politieke lot van zijn regeerploeg aan de uitslag' van de stemming verbonden. Nu die ondubbelzinnig in zijn voor deel is uitgevallen, kan in elk geval de vaart in het vredespro ces blijven. Na de jarenlange stagnaties, vaak ook als gevolg van interne onenigheid in Israël, zijn de vredesbesprekingen eindelijk in een stroomversnelling geraakt. Rabin heeft nu mandaat om daarvan gebruik te maken. Wil de Palestijnse autonomie in Gaza en Jericho een suc ces worden, dan zal er nog meer moeten gebeuren. De positie van PLO-leider Arafat zal minder omstreden moeten worden; bovendien zal er geld op tafel moeten komen om de leefomstandigheden in de nu nog door Israël bezette gebie den aanzienlijk te verbeteren. Arafat zelf beseft maar al te goed dat hij een flinke achterstand heeft in te halen. In eigen Palestijnse gelederen zal hij opnieuw zijn gezag moeten be vestigen, dat is afgekalfd onder meer door zijn eigenmachtig optreden. Maar ook in de Arabische wereld heeft hij nog veel goed te maken. Veel van de activiteiten van de PLO zijn in het verleden gefinancierd met oliegeld uit de Golfstaten. Maar toen Arafat tijdens de Golfoorlog de kant koos van Iraks Saddam Husayn was het gebeurd met de vrijgevigheid aan zijn adres. Vorige week bracht hij voor het eerst weer een bezoek aan een lidstaat van de samenwerkende Golflanden, het sultanaat Oman, in een poging plooien glad te strijken. Van breder belang zijn intussen de initiatieven die op gang komen om een economisch hulpprogramma voor de Palestij- nen in Gaza en Jericho te financieren. De Amerikanen heb ben een internationale conferentie voor dat doel uitgeschre ven; de Europese Gemeenschap en de Golfstaten zijn al bezig geld vrij te maken. Het vredesproces is zeker nu gediend met zo breed mogelijke ondersteuning. Het IOC heeft gisteravond tegen de verwachtingen in Sydney uitgekozen als de stad die de Olympische Spe len in het jaar 2000 mag organiseren. Met maar een paar stemmen minder viel het Peking af. De beslissing in Monte Carlo moet een zware tegenvaller zijn voor de Chinezen. Zij zagen de strijd in de kandidatenrace als een kans om hun internationaal prestige op te vijzelen. Maar de hernieuwde keus voor Australië (na Melbourne, 1956) is vooral een veilige en een onomstreden. Topsport en politiek zouden in China in alle opzichten op gespannen voet met elkaar staan. De be zwaren vanuit veel westerse landen tegen het communis tisch bewind in China en de hooglopende discussie over de kwestie van de mensenrechten wierpen wat dat betreft hun schaduwen vooruit. Het IOC heeft het zekere voor het onze kere genomen en dat is zo gek nog niet. vdM. DEN HAAG (ANP) - Het VVD-kamerlid mevrouw Ginjaar-Maas be leeft vandaag haar laatste dag als kamerlid. Sinds enige tijd is zij voorzitter van de stuurgroep tweede fase voortgezet onderwijs, een adviesorgaan van minister Ritzen. Het werk noemt zij niet verenig baar met het kamerlidmaatschap. Kamervoorzitter Deetman heeft dit gisteravond gezegd. Hij sprak lovende woorden aan het adres van het scheidende kamer lid, dat zich na twintig jaar uit de actieve politiek terugtrekt. „U was altijd al werkzaam in het onderwijs. Oude liefde roest niet", aldus Deetman. Drs. N. (Nel) Ginjaar-Maas (62) was van 1982 tot 1989 staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen. Na de val van hetkabinet-Lubbers- II en de vorming van een CDA/PvdA-kabinet, werd zij weer kamer lid. Directie: K. Scherphuis. W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel, 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen" Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058, Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000, Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000, Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50, jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3