filmfestival Programma WC r - VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 35 R i dinsdag 5 oktober Dag met films van Pasolini 16 uur: Canterbury Tales (1974) Acht laat middeleeuwse pelgrimverhalen van Geoffrey Chaucer, waarin menselijke onhebbe lijkheden aan de kaak worden gesteld (jaloezie, hebzucht, hypocrisie) en worden bestreden met sluwheid en humor. 19.30 uur: Lezing van Hans van Driel over leven en werk van Pasolini. 20.30 uur: Medea (1969) Mythologische film naar de Griekse tragedie van Euridipes over het koninkrijk Colchis, geconcen treerd rond de figuur Medea en haar haat-liefde verhouding met de leider van het rijk der Corin- thiërs. Pasolini gaf met deze film zijn visie op de verhou ding tussen de ontwikkelingslanden en het rijke westen. De hoofdrol in Medea wordt vertolkt door de operaster Maria Callas. 23 uur: Decamerone (1971) Eerste verfilming van de trilogie van de middel eeuwse schrijvers Boccacio en Chaucer. In Decamerone worden op zich staande verhalen verteld over een oplichting en schandalen aan een middeleeuws hof. Centrale plaats in het ver haal is Napels waar de schilder Giotto inspiratie opdeed voor zijn kloosterfresco's. Regisseur Pa solini speelt zelf de rol van Giotto. Het Trio Arthuro speelt Braziliaanse gitaarmu ziek. woensdag 6 oktober Films van Pasolini 20 uur: Mamma Roma (1962) Mama Roma, de tweede speelfilm van Pasolini, speelt zich af in hetzelfde milieu als zijn debuut film 'Accatone'. Na het huwelijk van haar pooier besluit de prostituée Mamma Roma een nieuw leven te beginnen om zich volledig te bekomme ren om de opvoeding van haar 16-jarige zoon Et- tore. De moeder probeert haar zoon te behoeden voor het afglijden naar de wereld van de kleine criminaliteit. Na een mislukt huwelijk keert de pooier terug naar Mamma Roma die weer vervalt in het pros titutie bestaan. Van zijn vriend Bruna verneemt Ettore over de activiteiten van zijn moeder, te leurgesteld en verbitterd begaat hij een dief stal om vervolgens weg te kwijnen in de gevangenis. Anna Magnani vertolkt de rol van Mamma Ro ma. 22.30 uur: Het Evangelie van Mattheus (1964) Authentieke bij bel verfilming over het leven van Jezus Christus. Een tocht vol ongeloof, medele ven en liefde voor de behoeftigen. Niek van Raay op accordeon in het Filmcafé. donderdag 7 oktober Mexico-dag 16 uur: Danzón (1991) Julia is een veertigjarige telefoniste, die samen woont met haar tienerdochter in een kleine flat woning. Ze ontvlucht de sleur door elke week te gaan dansen met haar vaste partner Carmelo. Als hij op een dag verdwenen is beseft ze dat ze meer verloren heeft dan zomaar een danspartner. Ze gaat hem zoeken in de havenstad Veracruz. Het is een speurtocht naai' de betovering van de dans, begeleid door de klanken van de Danzon. Maria Novaro nam de regie voor haar rekening, hoofdrollen zijn er voor Maria Rojo, Tito Vascon- celes, Victor Carpinteiro. 20 uur: La Mujer de Benjamin (1991) Debuutfilm van regisseur Carlos Carrera, die wordt gezien als een van de grote beloftes in Me xico. Een tiener, woonachtig in een klein plaats je, probeert de eentonigheid in haar woonplaats te doorbreken via dagdromen over verre reizen. Eindelijk gebeurt er iets! Op een dag wordt ze ontvoerd door de plaatselijke dorpsgek, een sul lige dikke winkelier, die op die manier tracht te ontsnappen aan de dwingende invloed van zijn zus. Ook het tienermeisje is blij dat ze even is ver lost van de bemoeizucht van haai- moeder. De film is een magisch-realistische parodie op het kleinsteedse leven. 22.30 uur: La Tarea (1990) De filmstudente Virginia (Maria Rojo) probeert haar ex-vriend te verleiden en het geheel op video vast te leggen. Na niet al te lange tijd heeft Mar- celo (José Alonso) dit door, waarna hij veront waardigd de flat verlaat. Na korte tijd keert Mar- celo terug, hij is toch bereid om voor de camera zijn verleidingspraktijken te laten zien, maar hij heeft zijn voorbereidingen getroffen om het ge heel een andere wending te laten nemen. Regis seur Jaime Humberto Hermosillo geeft met La Tarea zijn visie op de Latijnsamerikaanse ma chocultuur. Originele Mariachimuziek van Tierra Caliente in het Filmcafé. vrijdag 8 oktober 20 uur: The Snapper Scriptschrijver Roddy Doyle putte de stof voor de film The Snapper uit zijn eigen, gelijknamige novelle. Het verhaal speelt zich af in een kinder rijk Iers gezin in Dublin, waar moeder de scepter zwaait. Wanneer Sharon (Tina Kellegher). de 20- jarige dochter, bekend maakt.dat ze zwanger is, is het net of het knusse gezinnetje door een bom getroffen wordt. Sharon weigert de naam van de vader te noemen en vertelt haar vrienden in het café, dat een Spaanse zeeman er meer van zou moeten weten. Maar waarom laat de vader van Sandra's vriend Yvonne plotseling zijn vrouw in de steek? The Snapper is de negende speelfilm van regis seur Stephen Frears. 'My beautiful Laundrette', 'Sammie and Rosie get laid', 'Dangerous Liai sons' en 'The Grifters' zijn enkele grote produk- ties, waarmee hij de afgelopen tien jaar naam heeft gemaakt. Frears, geboren in Leicester, studeerde rechten in Cambridge. „Deze film", zegt hij. „dwong me in het reine te komen met mijn eigen gevoelens over het Ierse volk. Ik bleef maar denken dat ik geen 'film in Ierland kon maken, omdat ze me daar ha ten. Uiteindelijk ben ik naar Ierland gegaan, heb Ierse mensen ontmoet en probeerde hen te be grijpen. Ze waren fantastisch. Ik werd geconfron teerd met mijn vooroordelen. Het slot van het liedje was dat ik van alle Ieren ging houden." 22.30 uur: The Baby of Macon Een 17e eeuws drama van Peter Greenaway over een wonderschoon kind, dat vereerd wordt als een heilige. Zijn zuster ziet in hem de personifica tie van Jezus Christus, zichzelf ziet ze als de maagd Maria. Controversiële film waarin het slecht afloopt met de beschermheilige van het jongetje, omdat de machtige, jaloerse Kerk zich met de zaak bemoeit. De Engelsman Peter Greenaway regisseerde on der andere 'Drowning by numbers', 'The Cook, the Thief his Wife and her Lover' en 'Prospero's Books'. „Met mijn films wil ik het publiek aan het •denken zetten", zegt de regisseur. Momenteel werkt hij aan een opera over Darwin, een televi sieversie van zijn '55 Horsemen', een nieuwe ver sie van 'Prospero's Books' voor laser-disc en een project voor de eeuwwende onder de titel 'The Historians'. Over 'The Baby of Macon' zegt Greenaway: „De film gaat over een legende, waarin de creatie en verwoesting van een kind-heilige door fanatieke lingen centraal staat. Het verhaal speelt in een Italiaanse stad rond 1650. Het kind betekent rijk dom en macht voor degenen, die het kunnen ex- ploiteren. Tijdens een hongersnood is het kind inzet van een strijd tussen de kerk en de stad'Ma con. Het publiek is net zo belangrijk als de film, omdat er vragen aan de orde komen als: wat is echt, wat is theater, wie is een acteur en wie be hoort tot het publiek?" The Never Ever Getting Girls brengen souljazz, dooivap en rock 'n roll in het Filmcafé. zaterdag 9 oktober 20 uur: Even Cowgirls get the Blues In Even Cowgirls get the Blues, de slotfilm van het festival, trekt Sissy Hankshaw (Uma Thur- man) liftend door de Verenigde Staten. Onder weg beleeft ze allerlei avonturen. Na haar huwe lijk met een indiaan werft een slimme zakenman haar als publiciteitsmedewerkster. Na verloop van .tijd komt ze op een door een groep vrouwen bewoonde boerderij, de Rubber Rose Ranch. Die vrouwen blijken uitstekend in staat voor zichzelf te zorgen. Even cowgirls get the blues is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Tom Robbins. De film beleefde onlangs op het festival van Venetië zijn Europese première. Hoofdrolspeelster Uma Thurman was eerder te zien in 'Johnny Be Good', 'Dangerous Liaisons', 'Henry and June' en 'Final Analysis'. Regisseur Gus van Sant, die in 1987 doorbrak met zijn 'Mala Noche', wordt beschouwd als een vooraanstaand vertegenwoordiger van de nieuwe onafhankelijke film in Amerika. In 1989 werd zijn 'Drugstore Cowboy' gelauwerd met de film- en regieprijzen van de National Society of Film Critics. Vorig jaar bracht hij 'My Own Pri vate Idaho' uit. Van Sant maakt korte films sinds het begin van de jaren zeventig. Hij werd bij het grote publiek bekend met video-clips voor Tracy Chapman, David Bowie en Elton John. Hij is ook actief als fotograaf: eind dit jaar verschijnt zijn boek '108 Portraits'. Muziek van de gélegenheidsformatie City East Occ. Band Wijzigingen voorbehouden Actuele informtie in het filmcafé en in de PZC. Kaarten De voorverkoop begint maandag 27 september. De voorverkoopkassa bevindt zich in de hal van het kantoor van de Stichting Cinema Middel burg, Schuttershofstraat 1 te Middelburg. Openingstijden: 13.30 - 16.30 uur. De kassa tijdens het festival is in de ingang van Café Het Schuttershof. Openingstijden: 13.30 - 16.30 uur. Reserveren is mogelijk van 9.00 - 16.30 uur Toegangsprijs per film 10,-. Passé- partout 100.-. Passé- partout met kortingsbon PZC 75.-. Een passé- partout geeft recht op toegang tot alle filmvoorstellingen van het Vijfde Filmfestival Zeeland; reserveren wél noodzakelijk. Filmfestival Zeeland Schuttershofstraat 1 4331 NZ Middelburg tel: 01180 - 13482 infolijn: 01180 - 16001 Korte films Voor elke hoofdfilm wordt een korte film ver toond. Zondag 3 oktober worden alle korte films om 16 uur na elkaar vertoond. Directeur Ton Crone van het pas geopende Nederlands Insti tuut voor Animatiefilm in Tilburg houdt een le zing. Jacques Verbeek Karin Wiertz Keep on Turning The Case of the Spiral Staircase There is a Garden in my Head Paul en Menno de Nooyer RRRingg Stop Action Aids Sjaak Meilink Labyrint Paul Moggré Van een Banaan die zijn schil kwijt was Paul Driessen De Schrijver en de Dood Ruud Monster Observations serie van 6 korte films 1. My Street 2. Evening 3. Lock and Quay 4. The Big Whale 5. Join the Army 6. Did You Enjoy-..? De Mexicaanse film La Tarea. foto Cinemien Kalifornia met Brad Pitt (links), staat zaterdag 2 oktober op het programma. van het festival. Even cowgirls get the blues, slotfilm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 35