filmfestival Programma 33 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1993 Alle films worden gedraaid in het Schuttershof theater in Middelburg. vrijdag 1 oktober 20 uur: receptie 20.30 uur: opening 20.50 uur: The Firm De openingsfilm van het Vijfde Filmfestival Zee land is The Firm, een film van de Amerikaanse regisseur Sydney Pollack met in de hoofdrollen Tom Cruise, Gene Hackman and Holley Hunter. The Firm, is gebaseerd op het boek 'Advocaat van de Duivel' van John Grisham, dat pas gepu bliceerd werd nadat Paramount-films in 1990 de filmrechten kocht. Grisham verhaalt over het jachtige,' succesvolle leven van de advocaat Mitch McDeere. Na verloop van tijd ontdekt hij dat de advocatenfirma waarvoor hij werkt een dekmantel is voor mafia-activiteiten. De FBI be nadert hem om de 'boeven' te pakken te nemen. De ambitieuze advocaat slaat dat aanbod af en besluit zelf een poging te wagen een dubbelslag Le slaan: de mafia-advocaten laten inrekenen en er zelf een fiks bedrag aan overhouden om ergens 'een nieuw leven te beginnen. Afgelopen zomer was The Firm samen met 'Jurassic Park' van Spielberg een groot succes in Amerika. Tom Cruise speelt de advocaat, die zich danig in de nesten werkt. Dankzij succesvolle optredens in 'Rain Man', 'A Few Good Men' en 'Born on the Fourth of July' is hij één van de meest gevraagde acteurs van dit moment. Gene Hackman, in de film de mentor van de jonge advocaat, is een oude rot in het vak. Hij won Acadamy Awards met rol len in 'Unforgiven' en 'The French Connection'. De vrouwelijke hoofdrol is voor Holly Hunter, die dit jaar successen vierde met haar optreden in 'The Piano'. Regisseur Sydney Pollack wordt eveneens tot de 'groten' gerekend. Met zijn 'Out of Africa' sleepte hij zeven Oscars in de wacht en ook zijn 'Tootsie' gooide hoge ogen. Als regisseur maakte hij ver der naam met onder andere 'The Electric Horse man', en 'They shoot Horses, Don't They?' Muziek tijdens de eerste avond van de gebroe ders Leenhouwers (piario) en de Feen Brothers (jazz); Roland Sandhövel voert enkele filmdiva's ten tonele. val toont hem als mr. Kurlander in Steven Soder- bergs King of the Hill. Het verhaal speelt in 1933, Amerika in de tijd van de grote depressie. Kur lander probeert wanhopig aan werk te komen. Lange tijd tevergeefs, hij is gedwongen zijn zoon tje achter te laten in een armoedig hotel in St- Louis, Missouri. Dat zoontje, de twaalfjarige Aaron (Jesse Brad ford), speelt de hoofdrol in de film. Om aan de mistroostige omstandigheden van alledag te ont snappen droomt hij ervan adviseur te zijn van luchtvaartpionier Charles Lindbergh. Aan zijn lot overgelaten raakt hij steeds meer van de bui tenwereld geïsoleerd. Als zijn vader onverwacht terugkomt krijgt het verhaal een verrassende wending. Steven Soderbergh vestigde zijn naam met 'Sex, lies and videotape' (Gouden Palm van Cannes in 1988) en de vorig jaar uitgebrachte film 'Kafka'. Het script van King of the Hill is gebaseerd op de memoires van de in St-Louis geboren en opge groeide A. E. Hotchner. 22.30 uur: Le petit prince a dit Een film op de grens van melodrama en tragedie. Daarmee is de kern van Le petit prince a dit - na 'Félicité', 'La Garce' en 'Zanzibar' de vierde film van de Franse regisseuse Christine Pascal - aan gegeven. Hoofdpersoon is Violette, een tienjarig meisje, dat na de scheiding van haar ouders bij haar vader is gaan wonen. Violette krijgt na een bezoek aan een arts te horen dat ze een hersentu mor heeft en dat ze niet al te lang meer te leven heeft. Haar vader haalt haai' meteen onder de scanner vandaan en neemt haar mee op reis, van Lausanne naar Milaan, van Milaan naar Genua, van Genua naar de Provence. Daar worden ze in het vakantiehuis van de voormalige echtgenoten opgewacht door de moeder. Met de dreigende dood op de achtergrond ontstaat er een nieuw 'verbond'. Richard Berry en Anémone en Marie Kleiber nemen de hoofdrollen voor hun rekening. Christine Pascal zegt over haar Le petit prince a dit: „De film correspondeert zonder twijfel met mijn leeftijd, 39 jaar. Ik heb de onschuld van de jeugd verloren en begin te leven met het idee van dood en ziekte. Ik heb, net als iedereen, vrienden die seropositief zijnofkanker hebben. Watme op valt is de vitaliteit van de mensen die ons, gecon fronteerd met dergelijke problemen, een levens les geven." In het Filmcafé flamenco-muziek van het gitaar trio Los Gitanos uit Rotterdam. maandag 4 oktober 20 uur: Autumn Moon Gene Hackman in The Firm. zaterdag 2 oktober 20 uur: The Woman of the Lake of the Scented Souls Op het eerste gezicht staat Xiang (Siqin Gaowa, eerder te zien in 'Homecoming' en 'Full Moon in New York') model voor de moderne Chinese vrouw. Ze is een succesvol molenaar die zich heeft gevestigd aan de rand van een idyllisch meer in het noorden van de Volksrepubliek. Toch is ze niet gelukkig. Manlief (Lei Luosheng) is een alcoholist en ze heeft een geestelijk gehandicapte zoon, voor wie ze een geschikte vrouw wil vinden. The Wo?nan of the Lake of the Scented Souls werd op het film festival van Berlijn bekroond met de Gouden Beer. Regisseur Xie Fei boekte drie jaar geleden ook al succes in Berlijn met zijn 'Black Snow'. In The Woman of the Lake... heeft hij veel opnamen van het Chinese landschap verweven. Tevens maakt hij gebruik van traditionele Chi nese liederen, die een stemmig decor vormen. De film heeft overeenkomsten met het werk van Zhang Yimou ('Raise the Red Lantern' en 'The Story of Qui Ju'). 22.30 uur: Kalifornia Road Movie in thrillervorm van regisseur Domi nic Sena. Brian Kessler (David Duchovny) en Carrie (Mi chelle Forbes), twee moderne yuppies, zijn op weg naar Californië. Zij willen een boek schrijven over massamoordenaars en volgen daarom een speciale route langs befaamde 'moordplekken', waar massamoordenaars hebben toegeslagen. Ze pikken twee lifters op: de net uit de gevange nis ontslagen Early Grayce (Brad Pitt) en zijn vriendinnetje Adele (Juliette Lewis, bekend van 'Cape Fear'). De autorit krijgt een grimmig ka rakter als Early zich ontpopt als een ontoereke ningsvatbare massamoordenaar. Wat eerst een aardig onderwerp voor een boek leek wordt voor Brian en Carrie bloedstollende realiteit. Kalifornia is het filmdebuut van Dominic Sena, die tot nu toe zijn brood verdiende met clips en commercials. „In het script werd ik meteen ge troffen door de figuur van Early", zegt Sena, „hij is een vreemde, niet onaardige vent die toevallig een seriemoordenaar blijkt te zijn." De regisseur ziet zijn eerste speelfilm als een logische stap in zijn carrière: „Mijn muziekvideo's hadden al een verhaal met individuele karakters als kern. Kali fornia gaat in diezelfde lijn verder met een sterke nadruk op de ontwikkeling van de vier karakters in het verhaal." Het Chicken Quartet uit Antwerpen met vijf mu- zikanten in het Filmcafé. zondag 3 oktober 20 uur: King of the Hill Jeroen Krabbé is in Nederland maar zelden te zien in zijn Amerikaanse uitstapjes. Het filmfes ti- Het verhaal van Autumn Moon speelt zich af in Hong Kong, de Britse kroonkolonie die in 1997 aan China wordt overgedragen. De jongen Tokyo - een rol van Masatoshi Nagase, die eerder figu reerde in 'Mystry Train' van Jim Jarmusch - is op vakantie in Hong Kong. Daar ontmoet hij het meisje Wai (Li Piu Wai). De 15-jarige Wai woont bij haar oma, die als enige van de familie besloten heeft niet naar Canada te emigreren. Wai is ver liefd op een jongen uit haar klas maar is ook bang voor een relatie vanwege de onduidelijke toe komst van het land na 1997. Tokyo ontmoet ook een zus van een vroegere vriendin, beleeft een korte, heftige relatie en ver zorgt vervolgens Wais zieke oma. De vriendschap tussen Tokyo en Wai verwijst naar verleden en heden: Als Tokyo naar een goed restaurant wil neemt Wai hem mee naar een McDonald's. De jongen ontdekt dat de oma van Wai met haar tra ditionele Chinese gerechten voor een veel betere maaltijd kan zorgen. Autumn Moon werd vorig jaar in Locarno be kroond met een Gouden Luipaard. De jury merk te toen op, dat Autumn Moon vertelt over een stad, die alle sporen, ouder dan dertig jaar, heeft uitgewist. Hong Kong is een stad van beton en glas, waar McDonald's al als een teken van tradi tie wordt gezien. Angst voor het verlies van cultu rele 'roots' in het licht van de overgang in 1997 is een centraal thema in de film. Regisseuse Clara Law groeide op in Hong Kong, van 1982 tot 1985 volgde ze de Nationale Film- en Televisieschool in Engeland. Het laatste jaar van haar studie debuteerde ze met They say the moon is filler here, later volgden The other half and the other half, The reincarnation of Golden Lotus en Farewell, China. Over haar achtergrond zegt ze: „Ik herinner me dat ik als kind Chinese gedich ten leerde, en dat mijn grootvader me kalligra fisch schoonschrift bijbracht. Toen werd ik naar een Engelse school gestuurd, waar ik in het En gels leerde denken. In feite werd in die Engelse scholenMn Hong Kong niets verteld over de Chi nese geschiedenis na 1911. Tijdens mijn studie in Engeland realiseerde ik me wat dat betekende. In die drie jaar kwam ik ergens in het midden vast te zitten tussen China en Engeland." 22.30 uur: Passion Fish Wat doen mensen, die een uitgestippeld levens pad voor zich zien, als al hun verwachtingen door een onverwachte gebeurtenis moeten worden bij gesteld? Met die vraag als uitgangspunt begon regisseur John Sayles te werken aan het script van zijn film Passion Fish. Het verhaal: De ver wende televisiester May-Alice (Mary McDonnel, 'Dances with Wolves') komt door een aanrijding met een taxi in een rolstoel terecht. Ze keert te rug naar haar geboorteplaats Louisiana om te re valideren. In het broeierige zuiden neemt de uit Chicago afkomstige verpleegster Chantelle (Al- fre Woodard, die eerder te zien was in onder an dere 'Extremities' met Farrah Fawcett) de ver zorging op zich van wat zij noemt 'the bitch on wheels'. Nieuwe geheimen, oude vrienden en vij anden duiken op. Na verloop van tijd ontstaat er een hechte vriendschap. Hoofdrolspeelster Mary Mcdonnell kreeg dit jaar een Oscarnominatie voor haar aandeel in Passion Fish. Zij werkte in 1986 al eens samen met Sayles in diens 'Mate- wan', een film over een mijnwerkersstaking in 1920 in Matewan, West Virginia. Regisseur Sayles (New. York, 1950) staat buiten het Hollywood-circuit, hij wordt gezien als de aanvoerder van de onafhankelijke Amerikaanse film. Hij begon in de tweede helft van de jaren zeventig, toen hij als loonwerker door het land trok, in zijn vrije tijd te schrijven. Met het verhaal '1-80 Nebraska' en de novellen 'Pride of the Bim bos' en 'Union Dues' vestigde hij de aandacht op zijn schrijftalent. Over zijn film 'Matewan' schreef hij het boek 'Thinking in Pictures: The Making of the Movie Matewan'. Zijn recentste no velle 'Los Gusanos' dateert van 1991. Sayles kreeg in 1985 de John D. MacArthur Award voor zijn vernieuwend werk. Over Passion Fish zegt Sayles: „Amerikanen zijn zo groot in hun onafhankelijkheid. Maar de kwes tie is: wanneer speel je open kaart en laat je jezelf helpen? May-Alice en Chantelle zijn zo ongeloof lijk trots, ze willen hun eigen problemen oplos sen. Maar dat is gewoon niet altijd mogelijk."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 33