Golfmiljonairs op de pijnbank Monique van der Lee zet alles opzij Ooms waarschuwt Van der Geest Wayne Gretzky het best betaald Voetbalsters richten zich op de Spelen Strijd om Ryder Cup legt alle zenuwen bloot Afzeggingen irriteren bondscoach Rene Dekker ie zal(B. teli SUTTON COLDFIELD (GPD) - Samuel Ryder had nooit kun nen bevroeden wat zijn initia- lief te weeg zou brengen. Om je tijd tussen de kwalificaties het toernooi om de Open Britse titel te doden, liet de 0ad- en granenhandelaar uit jet Schotse St. Albans de Brit- je en Amerikaanse golfers een inderling wedstrijdje spelen. ajkU8i Nu, i'uim 66 jaar later, is de Ry- tw jer Cup een mega-evenement. Benmediaspektakel op het ni veau van de Olympische Spe- |en en het ultieme doel voor el- se professionele golfer. De Ry- ilijkzi der Cup houdt de gemoederen 'ezeiivan honderden miljoenen be- ■h gei |ig, En niet alleen in Europa en Amerika. Lg31 .Het is niet alleen het mooiste ieamevenement, maai- vooral mijn favoriete wedstrijd," zegt routinier Sam Torrance. „De rfj.yder Cup heeft me de mooiste momenten in mijn leven gege- ien." Bij zijn landgenoot en winnaar van het Heineken Open in Noordwij k, Colin Montgome- roept de strijd om de bo- iaal andere gevoelens op. Na ajn debuut in het Europese Kam twee jaar geleden, zucht- le'Montie': „Dit kost me jaren van mijn leven. Ik keek regel matig naar mijn tegenstander, Mare Calcavecchia. Het helpt als je ziet dat je opponent zich ook ellendig voelt" Ryder Cup. Superlatieven schieten tekort. Van zelfkastij ding tot intense liefdesrelatie. Voor de professionele golfers is t vert bet toernooi niets meer en niets minder dan de drug, die eens per twee j aai- de adrealinespie- jel in het bloed naar bijna niet te verdragen hoogte jaagt. En dat alles voor de eer van het continent. De multimiljonairs, the masters of the game', gaan drie dagen lang op de pijnbank. Voor nop. Voor de eer. Fenomeen De Ryder Cup is een fenomeen, er nadat Europa begin ja- tachtig tegenspel ging bie den. Toen kreeg de tweejaar lijkse strijd tussen de 'oude' en aieuwe' wereld een andere di mensie. Er was spanning en competitie; voor de media side het evenement uit tot wereldomvattende gebeur tenis. Vooral toen Europa in voor het eerst in 27 jaar, peelo, Severiano Ballesteros (rechts) en ploeggenoot José-Maria Olazabal tijdens de strijd om de Ryder-Cup in 1989. „We hebben het beste team datje kunt indenken." fotoEPA weer wist te winnen. Sam Tor rance, ook nu weer van de par tij, maakte de beslissende putt. „Een moment, dat ik nooit meer vergeet. Mijn hele leven niet." De adembenemende twee kamp tussen Europa en Ame rika, die vanaf morgen weer losbrandt op de Brabazon- course van The Belfry, kende sinds die gedenkwaardige overwinning enkel nog zenuws lopende ontknopingen. De emoties werden dermate opge klopt, dat er van de sportieve bedoelingen van gentleman Samuel Ryder weinig over bleef. De strijd mondde uit in een regelrechte 'golfoorlog' tussen de twee grootmachten. Volgens de huidige Ameri kaanse captain, Tom Watson, zijn vooral de media daar 'schuldie' aan. Het waren evenwel de Ameri kaanse spelers Steve Pete en Corey Pavin, die twee jaar gele den op Ciawah Island met vechtpetjes met opschrift 'Des sert Storm' de toon zetten. En het was Paul Azinger, die daar verbaal uithaalde naar Seve riano Ballesteros, nadat beide kemphanen elkaar in 1989 het leven al zuur maakten. De Spanjaard toen: „We speelden tegen elf heren en Paul Azin ger." Vandaar dat Tom Watson zich nu vooral ten doel heeft ge steld naast het behoud van de Cup het. opgeklopte sfeertje rond het evenement weer om te buigen. „Ik beschouw het mis schien wel als mijn belangrijk ste taak, die oorlogsmythe weg te halen. Zo'n sfeer verdient dit evenement niet. Ik wil af van dat zij-tegen-wij-gevoel." Watson kan bij dat streven re kenen op de steun van zijn spe lers. Tom Kite: „Het moet weer worden wat het altijd was. Goede competitie en prima spel." Paul Azinger bood in middels zijn excuses aan en ontlokte bij Ballesteros de reactie: „Beschouw het als toi letwater. Spoel het door." Kortom de lucht tussen Eu ropa en Amerika is opge klaard; de strijd kan beginnen. Ondraaglijk Op de speciaal voor dit evene ment aangepaste Brabazon- course wordt een gelijkopgaan- de strijd verwacht. Misschien wel zo spannend als twee jaar geleden toen Bernhard Lan- ger's laatste putt verlies voor Europa betekende. Had de Duitser de anderhalve meter lange putt gemaakt, dan was de Cup in Europa gebleven. „Geen golfer ter wereld had die putt gemaakt," troostte Bal lesteros zijn teamgenoot. „De spanning was ondraaglijk." Langer is gebrand op revanche al roept hij voortdurend, dat de laatste slag twee jaar geleden verleden tijd is. De gedreven heid waarmee de Duitser zich verzet tegen een onwillige spier in zijn nek, spreekt boekdelen. De afgelopen drie weken kon Langer geen bal slaan; op The Belfry verbijt hij alle pijn en heeft hij captain Bernard Gal- lacher laten weten klaar te zijn voor de job. Stand-in Ronan Rafferty is inmiddels afgebeld. „Ik denk dat ik kan spelen en ik wil spelen. Dat heeft niets te maken met wat twee jaar gele den is gebeurd. Drie of vier keer per dag wordt mijn nek behan deld en ik draag een bescher ming. Zoals ik me nu voel, is er niets aan de hand." Beide teams stralen een enorm zelf vertrouwen uit. Een facade, vooral bij de nieuwelingen? Ballesteros namens Europa: „Nee, we hebben het beste team dat je kunt indenken. In voorgaande edities had je zes tot acht bepalende spelers. Nu zijn het er twaalf. De moeilijk ste opgave voor Gallacher is de vraag wie opgesteld wordt in de 'foursomes' (spelvorm waar bij twee spelers een team vor men en om en om met dezelfde bal spelen) en de 'fourballs' (spelvorm waarbij twee spelers een team vormen en de beste score als teamscore telt). Alle spelers doen weinig voor elkaar onder. José-Maria Olazabal en ik speelden vandaag sterk tij dens onze oefenronde. Maar we werden verslagen door de de butanten Rocca en Haegmann. Het ligt allemaal zo dicht bijel- kaar. Het verschil zit alleen in de match-play-ervaring van de diverse spelers." Zondag in de match-play singles hoeft geen keuze ge maakt te worden, omdat dan iedereen aan de slag moet. De andere wedstrijdvormen (mor gen en overmorgen) worden be streden door acht spelers per continent. Rond de Brabazon-course wordt Europa algemeen getipt als favoriet. Grijnst Severiano Ballesteros: „De Concorde bracht niet alleen onze tegen standers naar The Belfry, maar tevens de Ryder Cup terug naar Europa. De Amerikanen vliegen maandag weer terug, maar de Ryder Cup blijft hier." dfs bondscoach Cor van der Geest moet wijken voor titeljacht c3| ni iBURG (GPD) - 'Mini' en ui' zijn al vertrokken, vier .5 4iM jen eerder dan de Nederland- ploeg:, met toestemming van judobond. Ooms heeft een xe413 'llisch gelegen hotelletje uit- ocht, op slechts één minuut de Niagara Falls. Daar bij üetgjnattiurgeweld moet Van der ,Het Gevoel" krijgen. „Als daar staan, zeg ik tegen ichtliL 'Je bent sterker dan die ilerval, veel sterker.' En dat ook! Er is niemand die op moment beter is." [8,Tel ader Lee luistert alleen naar Niet omdat hij dat eist, ar omdat de Rijense er van y ertuigd. is dat de weg van de judotrainer de enige Ts 'te is om volgende week don- in het Canedese Karmi jn wereldkampioen te worden. 29,ai 'is het ultieme doel. Het nut a de bondscoach? „Uuh, een daar op toernooien." Het oereldi "act met hem? „Hij weetniet ;ndo 'I van me en ik ook niet van stuk. En dat wil ze vooral zo U 38.1ï(len- fb3 liet m valits gerp mszag al heel snel dat hij een ,ige kampioen in han- Van der Lee kwam op ar tiende bij hem binnen. Ze "nognauwelijks een stapje in öojo gezet of hij nam haar al at, „Ja, het was meteen, kom 'ar vier keer in de week trai- Enniet alleen judo, ook an- ,sterT a dingen. Conditietraining, Swn, krachttraining. Ik dacht: 'is dit? Ik doe toch judo. ar later kom je er achter dat 'er allemaal bij hoort." lZlli 'bijna 20-jarige Rijense topju- weet inmiddels niet beter. r te om te trainen, 24 uur per ft. En het topjudo combi- d ze ook nog doodleuk met 'topstudie' aan de universti- ze economie volgt, "ishartstikke goed te doen. toe op de universiteit ook zo omogelijk met de groep mee. \an wél van alles voor me ge- M worden, als ik.effe zo doe knipt met haai- vingers) dan JIJ Wen ze tentamens en zo, ar daar .heb ik nog nooit ge- 4 van gemaakt. Ik wil ge- ei met iedereen meedoen, 'laparte zijn." parte iann,< s"hool is ze dat niet, in het ;e3 fl 'jwereldje vinden sommige ?b3, pl ^e|r haar wel een aparte. Dat veel te maken met de ma- ge w« j waarop Ooms haar bege- it; KI 1', koestert, beschermt en art; Kd "al ook afschermt. „En dat n, 1$ 'k heel fijn. Als ik de hele at.D* 'de telefoon opneem en er veld^weer een journalist aan de dan is dat niet tof. Tussen mij en iedereen staat gewoon Pe ter. Ja, ik kan best voor mezelf spreken, maar als ik dat alle maal moet regelen, pfff nee. Ik weet echt niet of ik zonder hem zou kunnen functioneren. Mis schien wel, maar misschien wil ik dat dan niet meer. Ik maak best andere trainers mee. Met sommigen heb je het en met sommigen totaal niet. Dat is ge woon een gevoel. Je kijkt elkaar aan en dan weet je wel hoe laat het is." Angst om zelf beslissingen te ne men heeft ze niet. Dus besloot Van der Lée om maar weg te blij ven van het trainingskamp van de vrouwenploeg in Japan. Het conflict was geboren. Bonds coach Van der Geest dreigde met opstappen, maar kwam daar (voorlopig) op terug. Van der Geest: „Er zijn geen duidelij ke afspraken, dus kan ik ook niets eisen. Maar als iemand geen gebruik maakt van dé dien sten van de judobond mag je je afvragen wat we aan het doen zijn. Op dit moment is het geen probleem, maai- na het WK moet er een structuur komen hoe we het in de toekomst gaan doen. Het is zwak dat dat niet al lang op papier staat." Regels of geen regels, Van der Lee is niet van plan de bonds coach ook maar één vinger te ge ven. „Heb je de sportschool hier gezien? Nou, dat spreekt toch voor zich! Ik heb hier alles wat ik wil, waar ik maar van kan dro men. Ik kan aerobics doen, krachttraining en als ik zou wil len zelfs cardio-funk. Ik weet dat de bondscoach graag meer als team bezig wil zijn, maai- dat wil ik dus niet. En dat wordt me kwalijk genomen. Ja, dat vind ik raar, zeker als je iemand maar één keer in de week ziet. Om daar nou een intensieve band mee te hebben, net als met die andere meiden, die je eigenlijk het liefste zien verliezen, dat kan dus gewoon niet. Het is niet te. combineren. Je kunt wel een band hebben met elkaar, maat niet zoals met Peter. Hij is een vriend, trainer, vader, moeder, oom, gewoon alles in één. Een soort superman, hahaha." Andere mening Over de rol van de bondscoach heeft ze dan ook een hele andere mening dan de bondscoach zelf. „Die moet een regelaar zijn tij dens toernooien. Lekker alles voor ons klaarmaken, weten hoe laat we moeten wegen, de loting even voor me halen. Hij mag best z'n mening zeggen, ik zal er ook naar luisteren, maai- op het moment, de dag, is het gewoon Peter en ik. Ik hoor de bonds coach ook niet als hij tijdens de wedstrijd langs de mat zit, ook al heeft-ie best een harde stem. Ik hoor alleen Peter. Hij heeft der tig jaar ervaring, dus zijn me ning telt zwaar. De bondscoach hoor ik één keer in de week, nog niet eens denk ik. Het contact met hem? Ach, ik train met hem, en als we naar wedstrijden gaan, ben ik gewoon bij de groep, maar hij weet niet veel van me. Ik ook niet van hem. Niet dat je hem weg kunt laten hoor; hij is een soort leider." Ze bedoelt 'elftalleider', manus je van alles, niet meer niet min der. Luisteren doet ze ook niet echt, ze trekt haai- eigen plan. sa men met haar coach. Zoals bijna alle individuele topsporters dat doen. Dus ging ze ook niet naar het judokamp op Papendal waai de hele nationale en internatio nale top met elkaar stoeide. „Ten eerste had ik hertenta mens en ten tweede heb ik na Potsdam (waai- ze eerste werd) het gevoel dat ik er klaar voor ben. Dus gewoon nog lekker hier even trainen, want in Papendal liep zo'n beetje de helft van het aantal deelnemers rond die ik in Canada misschien ook tegen kom." Concentratie is het toverwoord, misleiding de tactiek en ver- Monique van der Lee traint met een mannelijke collega. TILBURG (GPD) Peter Ooms wil geen conflict, Cor van der Geest wil geen conflict, maar de meningen van beide judofana ten staan zo haaks op elkaar dat een botsing niet lang uit kan blijven. De landmijnen. liggen al op het zwaar geteisterde slag veld der judoka's. De ontploffing lijkt slechts een kwestie vdn éen verkeerde beweging. Een beweging van Van der Geest naar de mat. als Van der Lee bezig is met haar wedstrijd, kan al genoeg zijn. Ooms is daar ten minste heel duidelijk over. „Ik hoop echt niet dat hij dat doet. Hij moet zich daar niet mee bemoeien. Hij is geen bondscoach, heeft zich alleen zelf tot bondscoach uitgeroepen. Maai- hij heeft nota- bene ondertekend dat hij bondscoördinator wil zijn. Dat moet-ie ook worden, gewoon alles leuk regelen en mij mijn werk laten doen. Ik wil absoluut niet meer hebben dat hij er tussenin komt." Van der Geest accepteert de situatie voor de WK in Canada nog wel. „Maar ik heb daar andere ideëen over', zegt hij. „Ik heb ech ter geen zin om daar vlak voor het WK over te beginnen. Dit is niet het moment. Het is mijn taak om er voor te zorgen dat er eens géén conflict ontstaat. Het gaat om het best mogelijke resultaat, het gaat om de sporters, niet om de trainers." LOS ANGELES (Reuter) - Wayne Gretzky, al bij leven een legende, gaat voor drie seizoenen ijshockeyen bij de Los Angeles Kings 50 miljoen gulden verdienen. De 32-jarige Canadees heeft daarmee de hoofdrol als best betaalde speler in de National Hockey League her overd op Marie Lemieux die voor zeven seizoenen Pittsburgh Pen guins „slechts" 80 miljoen opstrijkt. Het nieuwe contract, dat Gretzky woensdag afsloot, betekent een wereldrecord in teamsport. De center had al een groot aantal hits achter zijn naam staan. In de vijftien jaar NHL-lidmaatschap was hij negen keer topscorer en werd hij evenzovele malen tot meest waar devolle speler gekroond. Gretzky, die groot werd bij de Edmonton Oilers en in 1988 de Califor- nische zon opzocht, miste een deel van het vorige seizoen door een rugblessure. Na zijn returnleidde hij de Los Angeles Kings voor de eerste keer naar de finales van de strijd om de Stanley Cup. In 24 wedstrijden schitterde hij met 15 doelpunten en 25 assists. Zijn bij naam is dan ook niet toevallig: The Great. One. Gunstig perspectief Oranje plichtingen nog minder dan een bijzaak. Ooms laaiend. „Wat verplichtingen! Wereldkam pioen worden! Europees kam pioen worden! Dat is de enige verplichting die wij hebben, die Monique van der Lee heeft. Ver der heeft ze geen enkele rotver- plichting aan niemand, ook aan mij niet. Als ik een sta-in-de-weg voor haar toekomst, voor haar carrière ben, dan moet ze bij me weggaan. Ja, dan moet ze gaan, terwijl ik haar heel erg zal mis sen. Als ze aan al die verplichtin gen moet voldoen die ze aan haar stand verplicht is. gaat er een mechanisme werken van ik moet luisteren naar de bonds coach, ik moet luisteren naar de bondsvoorzitter en, o ja, ik moet luisteren naar Peter Ooms, die loopt hier ook nog ergens rond. Dat kan niet!" Derde plaats Eén keer eerder stond ze al op het mondiale toernooi. Ze debu teerde in Barcelona'91 met een derde plaats. Een verrassing toen. maar het zou nu een zware tegenvaller zijn. Alleen de eerste plaats telt. „ik had in 1991 best een zware loting, maai- rolde er doorheen. Ik had niets te verlie zen. Het was heel leuk judoën. Verstand op nul, het maakte me niet uit. Het ging echt van: tegen wie sta ik? Oh. de wereldkam pioen. Vechten joh, gooien, hup! En dat lukte, het was gaaf. Al leen die Chinese Zhuang was een maatje te groot". Letterlijk en figuurlijk. „Net een man, je ziet nog wel dat ze bor sten heeft. Maar ze heeft grote handen, grote voeten en ze schreeuwt als ze judoot. Eng? Ja, vind ik wel. Toen schrok ik daar zeker van. Al die Chinese judoka's zijn van die hele grote, net een bepaald ras, want Chine zen zijn normaal klein. En ze ju doën ook nog echt. Het is wel een beetje grof, maar ze kunnen echt wel 'technieken.' Dan lig je op je buik, en dan draaien ze je ge woon om." De guitige Rijense vindt dat ze zelf ook een beetje grof gebouwd is, blij met haar 84 kilo is ze niet echt. Als ze alles bereikt heeft wat ze wil bereiken, begint ze ook zeker aan haar volgende uit daging. „Strak aftrainen! Hoe strak? Nou, spijkerbroek maatje 29/36. Maar nu heb ik dat ge wicht nog echt nodig." En misschien nog een beetje meer ook. Met een verlekkerde blik. „We gaan in Canada ook weer lekker eten. Gebak, big- macs, milkshakes... Heerlijk wat lanterfanten, lekker er zijn." En er donderdag staan. „Ik voel me sterker dan ooit." Ze weet het dus zelf al, Ooms heeft de Nia gara Falls helemaal niet nodig. DEN HAAG (GPD) - Op het kan toor van de volleybalbond was de fax tijdelijk overbezet, bij de KNVB in Zeist werd de afdeling voorlichting „platgebeld" en ten burele van de wielerunie werd de telefoniste „gek". Een antwoordapparaat had uit komst kunnen bieden. Want er diende slechts één, steeds terug kerende vraag, te worden beantwoord. Klopt het dat we olympische sport zijn gewor den? Ze konden het zich nauwelijks voorstellen, de belanghebben den. Vandaar al die belletjes. Maar het had Juan Antonio Sa maranch, met het IOC bijeen in Monte Carlo, behaagd en dus is er geen twijfel meer mogelijk: het flitsende beachvolleybal - trendsport van de jaren negen tig - het spectaculaire ATB-fiet- sen - veel tv-genieker dan de ploegentijdrit - en vrouwenvoet bal - niet meer te onderschatten- staan in 1996 in Atlanta op het Olympische programma. De klerken van de wielerunie hebben hun bedenkingen over het inruilen van een camera- sport voor een discipline die al leen in kleine kring waardering geniet. Maar bij de voetbalbond was men anders dan anders op de eerste werkdag van de week 'verheugd' en bij de NeVoBo werd zelfs, geheel in stijl van de Amerikaanse sport, gesproken van een 'Magic Monday'. Stimulans Pr-functionaris Arnie Mensink van de NeVoBo noemt het een 'e- norme stimulans' voor het strandspél, het nog kleine maar snel groeiende broertje van 'echt' volleybal. „Deze zomer is een officieel circuit op gang ge komen en is weer een Neder lands kampioenschap gehou den. De belangstelling wordt steeds groter." Het slechte weer stond een doorbraak zoals aan de kusten van de VS in de weg. Maar bij de finale van de strijd om de Nederlandse titel waren, ondanks windkracht zeven, ruim tweeduizend mensen op de boulevard aanwezig. Mensink moet toegeven dat dat aantal het niet haalt bij de mas sa's die in Amerika komen kij ken. De sport is daar onderdeel van de strandcultuur, met snelle jongens en flitsende meiden. Het heeft in de VS een jarenlange traditie. In 1926 stonden bij de Manhatten Open al 25.000 toe schouwers langs de kant. Er wer den toen al enorme prijzengel den betaald. Beachvollebal in zijn officiële vorm wordt gespeeld door teams met twee spelers of speelsters De teams spelen om één gewon nen set, finales gaan om twee ge wonnen sets. Mannen spelen tot de vijftien, vrouwen tot de der tien punten. Mensink durft niet te zeggen waar Nederland staat op de internationale ladder. „De zussen Heieen en Lilian Crie- laard werden bij de World Ga mes tweede. Misschien is dat een indicatie. De mannen staan er gens tussen de tiende en twintig ste plaats." Vrouwenvoetbal Vrouwenvoetbal wordt door mannen niet serieus genomen. Althans, nauwelijks, Internatio nal Ingrid Klomp haalt een ru briek aan in Voetbal Internatio nal. Daarin laten betaald voet ballers zich wekelijks laatdun kend uit over hun vrouwelijke collega's. Zij heeft er een verkla ring voor. „Het komt", zegt de verdedigster, „omdat ze nog nooit een wedstrijd op niveau hebben gezien. Ik moet toege ven dat vrouwenvoetbal in laag ste klassen niets voorstelt. Maar dat geldt ook voor de mannen. In de hoogste klassen echter is het wel degelijk het aankijken waard", zegt de speelster van DVC Den Dungen. De komende maanden krijgt het team van coach Jan Derks de ge legenheid zich te kwalificeren. Oranje zit in een poule met IJs land, komende zondag al tegen stander, en Griekenland. De winnaar van die groep speelt te gen Engeland om één toegangs bewijs voor de drie grote toer nooien: EK, WK en Olympische Spelen. „Moet te doen zijn", schat Klomp de kansen in. „Voor het eerst zijn we niet bij de sterke Scandinavische landen ingedeeld. Zou wel een stunt zijn hè. de Hollandse vrouwen in At lanta"? ATB De ATB'ers hebben heel snel de erkening gekregen, waar de veldrijders al jaren op wachten. Met dank aan Hein Verbruggen. De voorman van de internatio nale wielerunie bezocht de laat ste jaren een aantal wedstrijden en zag dat het goed was. IOC- voorzitter Samaranch was in twee diners lekker gemaakt voor de jongste tak van de wieler sport. Dat het ten koste ging van de ploegentijdrit, nam 'Hein de Hervormer' op de koop toe. Dat het mountainbïken toe komst heeft bleek het afgelopen weekeinde in Metabièf, plaats van handeling van het WK. Mar cel Gerritsen won er zilver op het onderdeel cross-country, Marcel Arntz werd vierde. In de kranten lazen ze er gisteren weinig over terug. „Onbegrijpelijk, want er stonden daar 40.000 mensen langs het parcours", zegt Gerrit sen. „In Frankrijk is ATB enorm populair, maar ook in de Ver enigde Staten. Er staan bij be langrijke wedstrijden veel meer nationaliteiten aan de start dan bij het veldrijden. De concurren tie is ook veel groter. Ik ga me nu helemaal op de Spelen richten. Ik heb nooit durven dromen ooit nog eens die kans te krijgen," Melanie Bos langdurig geblesseerd NIEUWEGEIN (GPD) - De natio nale zwemtop maakt dit week einde weer een voorzichtig be gin met liet nieuwe seizoen. De stappen zijn wankel, want voor de centrale training in Amers foort meldden zich de afgelopen dagen maar liefst tien zwem mers en zwemsters af bij bonds coach René Dekker. Te weinig getraind, blessures en andere verplichtingen. Van de goede voornemens die overheersten na het desastreus verlopen Eu ropees kampioenschap in Shef field deze zomer lijkt weinig te recht te zijn gekomen. Inge de Bruijn (onvoldoende ge traind na de EK), Kirsten Vlieg- huis (zwemt een wedstrijd), Cas per van Dam (militaire verplich tingen), Melanie Bos, Kira Bul ten, Iris Westrik (allen gebles seerd), Baukje Wiersma (blijft in Amsterdam trainen), Pie Geelen (verhuisd naar de universiteit van Ohio). Kristel Tellegen (VS) en broer Ron Dekker (werk zaamheden). zij allen deelden de bondscoach mee niet in Amers foort te zullen verschijnen. De Amerika-gangers zijn uiteraard vrijgepleit, maar voor de overi gen kan de KNZB maar weinig begrip opbrengen. De Vlissingse Melanie Bos valt overigens weinig te verwijten. De zwemster van Luctor kampt met een peesblessure in de elle boog en is sinds begin augustus uit de roulatie. „Het gaat nu iets beter, maar ik denk dat het nog een poosje kan duren. Het voelt niet goed aan", aldus Bos. Een jaar geleden was Melanie Bos ook geruime tijd geblesseerd. Toen had ze een geïrriteerde pees in de knie. Met name de bedankjes van In ge de Bruijn en Kirsten Vlieg- huis zitten Dekker niet lekker. De Bruijn kondigde na de EK aan in de naaste toekomst 'fors te zullen investeren' om het voor haar verloren terrein goed te ma ken. Dekker rangschikt de afzeggin gen maar onder 'de laatste stuip trekkingen' van een generatie die nog steeds niet durft te kie zen tussen topsport en vrijblij vend ronddobberen. Binnenkort zullen aan die twijfels een einde worden gemaakt. Door Dekker. „De vraag die we ons zelf moeten stellen is: Wat willen we nou ei genlijk met z'n allen, topsport of geen topsport? Ik wil vanaf nu duidelijkheid, ik wil antwoor den. Bedanken voor een cen trale training is er voortaan niet meer bij. Alles zal strakker ko men te liggen". De rechte lijn die Dekker naar aanleiding van de vele bedank jes wil gaan trekken is niet onte recht, want er wacht de zwem mers een extreem zwaar seizoen met een NK en EK sprint, een WK kortebaan, nationale win terkampioenschappen, het we reldbekercircuit en, als hoogte punt van het seizoen, de WK zwemmen, volgend jaar in Italië.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 17