Erepenning voor SGP-raadslid i/f, mw Tholenaren beboet voor 'ontsnapping'/ uit politiebureau Churchillhotel Terneuzen moet vijf man ontslaan Raad Westkapelle wil subsidieregeling ophalen oud papier 'Durpskrante' Biggekerke Zeeland moet niet zo bescheiden zijn Zuid-Chemie ontkent boycot van schippers Vrijspraak voor innen ongedekte cheque van 24 mille Middelburgs protest tegen bezuiniging op de bejaardenoorden Cö Valkenisse neemt afscheid van A. Dommisse W SCHO van onze verslaggever KOUDEKERKE - De samen steller van de raadsnotulen in Valkenisse krijgt het stukken gemakkelijker. Het SGP-raads lid A. Dommisse nam donder dagavond afscheid. Zijn gekuch deed de geluidmeter van de op nameapparatuur vaak ver uit slaan en drukte de woorden van sprekers regelmatig naar de achtergrond. Niet voor die aparte inbreng, maar voor zijn langdurig lidmaatschap van de gemeenteraad van Valkenisse - tweeëntwintig jaar - en zijn deskundigheid kreeg de Zoute- lander bij zijn vertrek de ere penning van Valkenisse. „U bent een heel bijzonder mens", verklaarde de kersverse burgemeester A. C. de Bruijn. „Vandaar dit eerbetoon." Zij had een aantal hoogtepunten uit de carrière van Dommisse opgediept. Zo vond hij dat de ge meente te toeschietelijk was bij de grondverwerving voor de Zoutelandse uitbreidingswijk Majoorwerf. ..U kreeg later wel gelijk, van de provincie", had De Bruijn uit de stukken opgediept. Ze prees Dommisse als een rede lijk modern, ruimdenkend SGP-raadslid. „Recht voor z'n raap en met veel kennis van zijn eigen dorp." Dommisse toonde zich verguld met de hoge onderscheiding van de gemeente. „Ik ben niet dik wijls stil, maar nu ben ik er stil van", zei hij direct, Zijn dank woord had hij op papier gezet. Hij liep de hoogtepunten - de aanleg van de kustriolering en de aanleg van riolering en aard gas in het buitengebied - en de dieptepunten na. Dommisse liet weten de verkoop van het Zoute landse verenigingsgebouw Mid dendorp nog niet te kunnen ver kroppen. „En de moeilijkste zaak voor mij was de afschaffing van het ambtsgebed." Het 73-jarige raadslid vertrekt voortijdig omdat hij niet meer zo goed ter been is. Hij wordt opge volgd door de koudekerkenaar R. Boogaard. van onze verslaggever SAS VAN GENT - Algemeen di recteur ir K. Horstra van de kunstmestfabriek Zuid-Chemie in Sas van Gent ontkent dat zijn bedrijf schippers, die hebben deelgenomen aan de schip- persacties van de afgelopen maanden, zou weren. Daarvan is volgens hem absoluut geen sprake. Horstra noemt de ge ruchten die daarover - in schip- perskringen - al geruime tijd de ronde doen, pertinent onjuist. „Ik verklaar categorisch dat Zuid-Chemie geen enkele boy cot of sanctie toepast tegenover -schippers (of wie dan ook trou wens)", schrijft hij in een reactie op een artikel dat donderdag in deze krant stond. Daarin werd -gemeld dat schippers, die in juli en augustus actie voerden (bij de sluizen van Terneuzen) voorlo pig niet welkom zijn bij Zuid- Chemie. Hoofd logistiek R. P. Spinhoven zei onder meer: „Die raddraaiers hoeven we hier -niet." Hij was zelf, samen met een andere medewerker, doelwit van de actievoerders toen die verhaal gingen halen bij werk- ;willige Duitse collega's, die voor de kade van Zuid-Chemie op la ding lagen te wachten. -Volgens •ir Horstra heeft Spinhoven ge- meld 'dat de klappen die hij en een andere medewerker hebben ontvangen niet vergeten zijn'. Maai- dat heeft, volgens Horstra, dus geen gevolgen voor de ver deling van de vrachten. Er verschijnen nog steeds Ne derlandse schepen voor de kade. Maar dat zijn er, volgens schip- perskringen, tot nu toe maar een handjevol geweest en dan ging het nog om schepen, die tijdens de acties waren doorgevaren. Geen actievoerders dus. Zuid- Chemie heeft sinds de acties, verzekeren schippers, hoofdza kelijk zaken gedaan met Duitse schippers en rederijen. van een medewerkster MIDDELBURG - De politie rechter in Middelburg' heeft drie Tholenaren tot 400 gulden boete veroordeeld voor verzet tegen de politie. Het drietal was vorig jaar april na een roerige, met veel bier overgoten, ver- jaarspartij aangehouden omdat het feest in ongeregeldheden op straat ontaardde. Er werden af valbakken vernield, een ruit in gegooid en één van de feestgan gers mishandelde een voorbij ganger. Toen de jongelui op het politie bureau zaten om verhoord te worden kreeg de jarige het idee om door een raam het pand te verlaten. „We waren nog in feest stemming", verklaarde de in middels 19-jarige jongeman. Volgens hem was de ontsnap ping als geintje bedoeld en was het de bedoeling om via de voor deur weer binnen te komen. De politie vatte de ontsnap) niet humoristisch op. Vier j pakten de jongelui bij hunk fr den en probeerden hen in jy tiecellen te stoppen, maar drietal verzette zich methajii tand. Twee broers (20 en klemden zich aan een trap ning vast, die onder het get bezweek. De 19-jarige ging ervan uitdaC op het bureau zaten om aan» 7 te doen. Hij had zich boos Got fee H) ite likt maakt over het feit dat een delaar zijn hond met een zwaard geslagen had. Maar cier van justitie mr H. F, maakte hem duidelijk datde ET' le groep was aangehouden verdenking van openlijk gew „Jullie hadden gewoon injel s moeten blijven en je niet vei s» ten", hield hij hen voor. Hetv si- nis was conform de eis van de t1 ficier. De broers moeten de re ratïekosten van de trapleun fêe' vergoeden. Het vertrekkende raadslid A. Dommisse (links) neemt uit handen van burgemeester A. C. de Bruijn de erepenning Valkenisse in ontvangst. van een medewerkster MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft een 49-jarige inwoner van Wolphaartsdijk vrijgespro ken van de hem ten laste gelegde oplichting van de Ra bobank in zijn woonplaats. De man had oktober 1991 een ongedekte cheque van bijna 24.000 gulden bij de bank aangeboden, die het bedrag in goed vertrouwen op zijn rekening stortte. De aanbieder van de cheque nam het vier dagen later in zijn geheel op. De bank is tot nu toe met de strop blijven zitten. De man verklaarde dat hij de cheque van een Duitse za kenpartner had gekregen, aan wie hij eerder geld ge1 leend had. Die man is en blijft onvindbaar. Officier van justitie mr H. F. Mos noemde het naïef dat de bank niet gecontroleerd heeft of de cheque in orde was. Het beleid van de bank was om een dergelijke cheque aan betrouw bare klanten meteen uit te betalen. De verdachte had een maand eerder een rekening bij het kantoor geopend, waai- hij diverse keren flinke bedragen op had gestort had en van had opgenomen. Blij Nadat er aangifte van oplichting was gedaan verklaarde de verdachte tegenover de politie dat hij wist dat de che que niet gedekt was. Hij was 'verbaasd en blij' toen hij WBBSÊSÊS3M van onze verslaggever TERNEUZEN - Zeker vijf per soneelsleden van het Terneu- zense Churchillhotel staan bin nen korte tijd op straat. De ex ploitant van het hotel, Chur chill Beheer bv, heeft mr J. de Bliek uit Terneuzen verzocht een ontslagaanvraag in te die nen bij de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau. De maatregel is nodig om de ex ploitatielasten van het hotel verder terug te dringen. De hui dige exploitanten (tegelijker tijd de eigenaren van het hotel en belendende appartementen complex) willen een reorgani satie doorvoeren om de exploi tatie op zeer korte termijn over. te dragen aan een nieuwe onder nemerscombinatie. Deze nieuwe vennootschap (waarin onder anderen de huidi ge directeur F. van 't Wel en de eigenaren van de Terneuzense kapsalon Les Artistes participe ren) is momenteel met Churchill Beheer bv in gesprek over een overname. Volgens raadsman De Bliek van Churchill Beheer willen de eigenaren niet langer meer geld pompen in het hotel. „Als die nieuwe vennootschap de exploitatie overneemt hoe ven de eigenaren zich daarover niet meer te bekommeren. Dan wordt een huurbedrag geheven en moet de ondernemerscombi natie maar zien wat ze ervan maakt. Omdat die mensen risi co's nemen kun je verwachten dat zij wat extra inzet tonen, wat doordachter te werk gaan met de exploitatie, zodat er toch wat rendement van het hotel te ver wachten valt", stelde De Bliek. Het Terneuzense luxe-hotel ver keert al geruime tijd in de pro blemen. Vorig jaar mei werden elf van de 32 medewerkers ont slagen en is de directie vervan gen. De exploitatie van het res taurant werd gescheiden van het hoteldeel in de hoop de ver liezen (een miljoen in twee jaar tijd) te kunnen keren. In mei van dit jaar voorspelde di recteur Van 't Wel dat het hotel eind dit jaar uit de rode cijfers zou zijn. Die voorspelling bleek ver bezijden de waarheid te lig gen. Mr De Bliek: „Het hotel heeft een redelijke zomer achter de rug en aardig wat toeristen getrokken, maar daarmee red den we het niet. De zakelijke markt is gewoonweg ingestort en dat is toch de sector waar we het met het hotel van moeten hebben. Dat de voorspelling niet uitkomt, ach, een directeur is nog geen boekhouder", zei De Bliek. De tweede reorganisatie binnen een jaar tijd, de aangekondigde ontslagen en de mogelijke over dracht van de exploitatie heb ben voor onrust gezorgd onder het personeel. Reden ook voor districtsbestuurder M. Vis van de Horecabond om Churchill Beheer tekst en uitleg te vragen. Raadsman De Bliek heeft de vakbond op de hoogte gesteld van de situatie. van onze verslaggever WESTKAPELLE - De vereni gingen, scholen en kerken in Westkapelle krijgen voortaan per kilo oud papier dat ze opha len zeven cent per kilo, als het aan het college van burgemees ter en wethouders ligt. B en w stellen de gemeenteraad voor de garantieprijs die de gemeen te tot nu toe hanteerde af te schaffen en te vervangen door 'een subsidie. De verenigingen weten dan precies waar ze aan toe zijn en hoeven niet meer zelf op de schommelingen in de oud-papierprijs te letten. De wijziging in de regeling is mo gelijk doordat het OLAZ, het sa menwerkingsverband van ge meenten in Midden- en Noord- Zeeland op afvalverwerkingsge- ibied, een nieuwe norm heeft op- ,'gesteld. De gemeenten of de ver eniging bepalen in dat plan ze ventig gulden huur voor de pa- [piercontainer en het OLAZ zorgt voor de verkoop van het papier aan de verwerkers. De kosten Idaarvan worden doorberekend in de algemene stortingskosten 'voor afval. In een andere variant kunnen de gemeenten vijf cent, per kilo sub sidiëren en dan zelf opdraaien voor de verwerkingskosten van het' papier. B en w van Westka pelle zien echter meer in een ho gere kiloprijs, omdat verenigin gen dan fanatieker zullen inza- mëlen. Lokale omroep De gemeenteraad moet verder zijn oordeel vellen over het toe laten op de Westkappelse kabel van de lokale omroep van Valke nisse, Radio Actief. De omroep heelt het Commissariaat voor de Media verzocht op de kabel toe gelaten te worden. Aangezien Radio Actief aan de eisen voor een lokale omroep voldoet, wil het college van b en w wel tege moetkomen aan het verzoek, mits de zender voldoende aan dacht besteedt aan gebeurtenis sen in en om Westkapelle. Overi gens heeft Radio Actief ook een aanvraag' ingediend om in Ma- riekerke op de kabel te kunnen. De gemeenteraad .vergadert donderdag 30 september vanaf 20 uur in het gemeentehuis. Kledingactie VLISSINGEN - De hulporgani satie Mensen in Nood houdt be gin oktober, in samenwerking met de rooms-katholieke paro chies op Walcheren, een kledin- ginzameling. De actie staat dit keer in het teken van 'vergeten groepen' - zoals bejaarden, weeskinderen, zieken en gehan dicapten - in Oosteuropese lan den. De organisatie vraagt om goede en nog draagbare kle ding, schoeisel, dekens en la kens, het liefst aangeboden in gesloten plastic zakken. In verschillende kerken en kerk centra in Middelburg en Vllssin- gen staan op dinsdag 6 en woensdag 7 oktober vrijwilig- gers gereed om de aangeboden spullen in ontvangst te nemen. Het inleveren daarvan is moge lijk op de volgende adressen: Lieve Vrouwe Kerk, Singel, Vlis- singen (dinsdag en woensdag van 10.00 - 11.30 uur), H. Marti- nuskerk. Kerklaan 19. Oost- Souburg (dinsdag van 19.00 - 21.00 uur), kerkcentrum De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Middelburg (dinsdag en woens dag van 19.00 - 20.30 uur). H.H. Petrus en Pauluskerk, Lom bardstraat 1, Middelburg (dins dag en woensdag van 19.00 - 20.30 uur) en Open Hof, Alexan der Gogelweg 59, Vlissingen (woensdag van 19.30 - 21.30 uur). GOES Expositie Onder de titel 'Kleurringen' exposeren twee kunstenaars in het Goese Oos- terscheldeziekenhuis. Het gaat om schilderwerken van de hand van T. van Maurik uit Breda en Lode Rijks uit Wemeldinge. De expositie is gratis te bezoeken van maandag 27 september tot en met zondag 14 november. De presentatie van de eerste 'durpskrante van Biggekerke' op basisschool De Schute. foto Lex de Meester BIGGEKERKE - Een naam is er nog niet, maar de inwoners van Biggekerke kunnen al wel ken nismaken met hun eigen dorps krant. Burgemeester A. C. de Bruijn nam donderdag het eer ste exemplaar van de 'durps krante van Biggekerke' in ont vangst op basisschool De Schu te in Biggekerke. Bijna traditie getrouw kunnen de lezers met een prijsvraag de definitieve naam voor het dorpsblad bepa len. De aanleiding voor de dorps krant is het verdwijnen van het schoolblad van De Schute. Di recteur A. Vis van De Schute op perde het idee voor een blad voor heel Biggekerke. Binnen de kortste keren was een redactie van zeven vrouwen bijeen om het eerste nummer gestalte te geven. „Het maken van de krant is voor de hele redactie nieuw", zegt redactielid G. van Heivoort. „We weten dus niet precies hoe de sa menstelling zal verlopen, maar het is de bedoeling dat de dorps krant een spreekbuis voor het hele dorp wordt. We hebben in het eerste nummer veel vereni gingen die zichzelf voorstellen, maar we verwachten dat in de Ruilbeurs - In café-pension De Goede Verwachting wrdt vrijdagavond 1 oktober een ruil beurs gehouden voor verzame laars van onder meer munten, oude ansichten en postzegels. De ruilbeurs begint om 19.15 uur. volgende dorpskranten ook bij voorbeeld kritiek of ideeën of de geschiedenis van Biggekerke aan bod komt." Vaste onderdelen zijn een kook- rubriek en een estafetterubriek, waarbij elke schrijver een nieu we auteur voor een volgende on derwerp zoekt. Ook het nieuws van de basisschool krijgt een vaste plaats. Voorlopig probeert de redactie met sponsorgelden het blad te betalen, zodat het gratis huis aan huis bezorgd kan worden. Het is de bedoeling dat elke drie maanden een nieuw nummer van ongeveer veertig pagina's verschijnt van onze verslaggever MIDDELBURG - De gemeente Middelburg, de Middelburgse afdelingen van de ouderenbon den PCOB en ANBO en de stich ting Welzijn Ouderen Middel burg hebben in een brief aan mi nister H. d'Ancona van WVC protest aangetekend tegen de bezuinigingen op de bejaar denoorden. De vier organisaties, die de brief hebben geschreven onder de van de gemeente foto Ruben Oreel vernam dat het geld op zijn rekening was gezet. Hij had met de truc zijn in moeilijkheden verkerende bedrijf wil len redden, wat overigens niet gelukt is. De man leeft nu met zijn gezin van een uitkering. De officier was van mening dat de verdachte met opzet de bank geld afhandig had gemaakt. Raadsman mr E. G. M. Smit zag het gebeurde niet als oplichting, om dat echte oplichters volgens hem hun trucs meermalen en op verschillende plaatsen toepassen. Zijn cliënt had nooit eerder met dat bijltje gehakt. Politierechter mr J. T. Begheyn sprak de man vrij omdat zijns inziens de bank zichzelf de das had omgedaan door het geld zonder behoorlijke controle uit te betalen. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland moet niet zo bescheiden zijn en de po sitieve zaken uit de provincie meer onder de aandacht bren gen, zowel in als buiten het ge west. Daarnaast moeten pro vincie, onderwijscentra en be drijfsleven het initiatief van de provincie oppakken en aan de slag gaan met de verspreiding van de kennis die bij de Zeeuw se bedrijven aanwezig is. Dat waren enkele conclusies van een symposium over het kundig gebruik van kennis. Het sympo sium was georganiseerd naar aanleiding van een inventarisa tie van de provincie naar de aan wezigheid van kennis in Zee land. Het leverde veel theoreti sche verhalen op, maar onder druk van voorzitter drs N. J. Ginjaar ook enkele praktische aanknopingspunten. Zo was er de suggestie om in de periodie ken van de Kamers van Koop handel ruimte te reserveren waarin ondernemers kennis kunnen aanbieden en andere on dernemers juist problemen waar zij mee worstelen kunnen mel den. Op die manier kan een wis selwerking bevorderd worden. Kansen Een andere suggestie was het beschikbaar stellen van kennis uit het bedrijfsleven aan onder wijsinstellingen. Kundige men sen uit de Zeeuwse bedrijven kunnen best af en toe eens voor de klas staan en hun kennis overdragen, zo werd gesugge reerd. Prof mr L. A. Geelhoed, secreta ris-generaal van het ministerie van economische zaken, stelde dat Zeeland als grensprovincie best goede kansen heeft. Hij wees als voorbeeld op de posi tieve ontwikkelingen in Twente en in zuid-Limburg. Juist een sterk ontwikkelend Vlaanderen moet voor Zeeland aankno pingspunten op kunnen leveren, gaf hij aan. Drs C. J. M. Geenen constateer de een cultureel verschil tussen hen die kennis hebbèn en ande ren die het nodig hebben. Hij wees op het belang van organi saties die kennis ter beschikking stellen. Dat kunnen officiële or ganisaties zijn, maar ook meer informele. Voor ondernemei het hebben van kennissen» ij» belangrijker dan het hebbenv de kennis, stelde hij. Prof ir H. P. van Heel, direct van Hoechst Holland NV te V singen, gaf aan dat Zeelandi sterke punten heeft. Dat zijn ter, ruimtelijke ordening energie. Op de terreinen van ter en energie is alles in Zeel aanwezig. Kennis, ervaring deskundigheid. „Het moei zijn dat als ze daarover iets len weten, iedereen zegt: 'Eïtio Zeeland bellen'." Ten van de planologie verteldehj ongeveer 130 aanwezigen Zeeland er tot nu toe in gesla is wonen, werken en recreate planologisch goed van elkaar scheiden en dat is volgens lx W' een positieve zaak. Verder pi te hij voor het weer instateften van een instelling zoals hetvo malige Economisch Techj; gisch Instituut. aid Zilte Swing en City and Easten Occasional Bai in Watertoren OOST-SOUBURG - Zilte Sffl en de City and Eastern Occas nal Band spelen vanavond,1 dag, in De Watertoren vanOi Souburg ter gelegenheid vanl twintigj arig jubileum van Fluj Ju Bedrijf. y Het optreden van Zilte S een percussie-gezelschap, is a c reünie. De groep is uit elkaar komt in Oost-Souburg eenmi samen. De activiteiten begins om acht uur en duren de geba ar avond. Ook de tentoonstel®? Een kraag van water van he bilerende theatergezelse Flup Ju in de Souburgse' Ui tertoren is gratis te bezichtig! 'la Expositie - in het bezoekft* centrum De Grevelingei) Ouddorp is van 3 tot en md ta oktober een tentoonstelling zien van schilderijen enpentel ld( ningen van Dick van Rotterdam. Hij brengt met i me. sport- en vogelimpres kleurrijk in beeld. :i:l Volgens Van Heivoort is de be trokkenheid van de inwoners van Biggekerke bij hun dorp groot. Daarom ook moet er een eigen periodiek zijn voor het dorp. Het gemeentelijk informa tieblad is volgens Van Hel voort te officieel. „Je kunt wel zeggen dat er één gemeente Valkenisse is, maar de mensen voelen zich hier Biggekerkenaar." Burgemeester De Bruijn sprak bij de overhandiging lovende woorden over het initiatief. „Het is belangrijk voor de binding tussen de dorpelingen en tussen groot en klein in het dorp." vlag van het bestuurlijk overleg ouderenbeleid Middelburg, vin den dat een nieuwe bezuini gingsronde op de bejaardenoor den niet kan. De zorg aan de ou deren in de tehuizen zal vermin deren, vrezen zij, en voorzienin gen als tijdelijke opname en war- me-maaltijdverzorging komen onder druk te staan. De maatre gelen staan volgens dé organisa ties haaks op wat zich in de sa menleving afspeelt: vergrijzing- van de bevolking en grotere be hoefte aan zorg. Nieuwe najaarscollectie nu binnen N CU c SCHOENEN Zierikzee, telefoon 01110-12488 Mïddelharnis, telefoon 01870-84778 lat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 10