Jtudie over zeesluis Terneuzen Studie naar effect an Baalhoekkanaal Aanbevelingen voor aanpak platteland Vachttijd voor erpleeghuis s toegenomen PZC 17 Proef bestrijding sociale fraude op regionaal niveau )eel Raad van State er 1 januari over aar de rechtbanken Onderzoeken meestal zoethoudertjes Afname bestedingen in toerisme verwacht 16 miljoenennota [dij zegt onderzoek naar uitbreiding toe Geen geld voor verhuizing archief WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1993 wen mnze Haagse redactrice HAAG - Minister Maij- en (verkeer en waterstaat) ||igt in haar begroting voor laan dat er volgend jaar een iirzoek komt naar de moge- een nieuwe zeesluis bij rneuzei» te bouwen. De studie „men met de Vlaamse rege erden uitgevoerd. Ook de ,rlijn Axel-Zelzate is weer fenverp van studie. Vorig inog veegde de minister dit ijecl uit haar toekomstplan- Naamse deelregering heeft augustus officieel bij de mi- ur het verzoek ingediend om een studie te doen naar "haalbaarheid van een zee sbij Terneuzen. In het onder houden de nautische, finan- f planologische, technische andelijke consequenties van touw van de sluis, geschikt it schepen tot 125.000 bruto- van de Tweede Kamer en de be trokken gemeentebesturen schrijft de minister nu: „Op ver zoek van de Tweede Kamer is het studieproject Axel-Zelzate weer opgenomen." Minister Maij-Weggen heeft meer geld beschikbaar voor de afbetaling van enkele projecten in Zeeland. Het Kabinet heeft onlangs besloten voor de pe riode 1994-1998 vijf miljard gul den extra in te zetten voor de in frastructuur. Van dit bedrag gaat een groot deel naar de aan leg van de Betuweroute en de hoge snelheidstrein Voor Zeeland betekent het be schikbaar komen van extra geld dat het binnenkort te openen Kanaal door Zuid-Beveland en de Westerschelde-oeververdedi- gingen in 1995 betaald kunnen worden Voor het Kanaal is 468 iterton, nader uitgediept liten worden. Tot nu toe heeft Nederlandse regering altijd toot afgehouden, gptember 1992 kwam een for- lelegatie uit Vlaanderen sa- ,met bestuurders uit h-Vlaanderen naar de Mde Kamer om te pleiten ir de zeesluis. De wens tot gen wvan een grote zeesluis en forse aanpassing van het aal Gent-Terneuzen leeft al n bij de Belgen. De huidige slsluis uit 1968 is slechts ge likt voor schepen met een ma- aaal tonnage van 80.000 brt. nieuwe sluis zal ongeveer 1,4 Ijard gulden kosten, uister Maij is verder terugge ven van haar voornemen DU in woord meer vuil te maken a de goederenspoorlijn Axel- afe. Vorig jaar werd dit pro- de i geruisloos uit de begroting schrapt, omdat de minister er in brood in zag. Onder druk ipnze Haagse redactrice HAAG - Er komt een on- raek naar de effecten van te leggen Baalhoekka- Minister Maij-Weggen kondigt een onderzoek aan naar de aanleg van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen. luchtfoto Lex de Meester miljoen gulden beschikbaar. Voor de Westerschelde 51 mil joen gulden. Vaartuigen Verder schrijft de bewindsvrouw in haar begroting dat in 1995 wordt begonnen met de bouw van twee nieuwe vaartuigen voor Rijkswaterstaat Zeeland en dat in dat jaar een (container)- meetvaartuig in de vaart geno men kan worden. Ten slotte staat in de begroting verkeer en waterstaat dat de vuurtoren van Westkapelle in 1994 wordt gerenoveerd. De vuurtoren, die afgelopen voor jaar 175 jaar bestond, is drin gend aan een opknapbeurt toe. Geld voor kindertehuis in Goes van onze Haagse redactrice DEN HAAG - In Goes komt een nieuw gezinsvervangend tehuis (GVT) voor kinderen met 25 plaatsen. Staatssecretaris Si mons van gezondheidszorg heeft voor 1994 twee miljoen gulden voor de bouw van dit tehuis uit getrokken. De komst van het nieuwe tehuis in Goes hangt, zo schrijft Simons in zijn begroting voor 1994, samen met de vermin dering van het aantal klinische bedden van het Kinderrevalida tiecentrum Zonneveld in Oost- kapelle. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het Kabinet wil op korte termijn gaan experimenteren met de uitvoering van de sociale ze kerheid op regionaal niveau. Vooral de fraudebestrij ding zou bij een regionale aanpak gebaat zijn. Dit blijkt uit de Sociale Nota 1994, onderdeel van de begroting van minister De Vries van sociale zaken. Dit najaar zal de reeds toegezegde notitie over de 'Re gionale optie Algemene Bijstandswet' naar de Tweede Kamer worden gestuurd. Het Kabinet geeft daarin de bestuurlijke, juridische en financiële vormgeving van de experimenten aan. Ook zullen de voorwaarden waaronder de experimenten kunnen plaatsvinden be schreven worden. Het kabinet wil bij voorkeur tussen gemeenten, be drijfsverenigingen en de regionale bureaus arbeids voorziening samenwerkingsverbanden tot stand brengen. Dat moet leiden tot het opstellen van een re gionaal uitvoeringsplan waarin het terugdringen van het aantal uitkeringen en fraudebestrijding centraal staat. De tweede variant die voor het Kabinet bespreekbaar is, houdt in dat er 'per regio aan een hiervoor apart in het leven geroepen orgaan sturende en coördinerende bevoegdheden worden toegekend'. De overheid en de sociale partners zouden hierin zitting moeten hebben. Het is het Rijk menens om in de uitvoering van het ingewikkelde sociaal-economisch beleid en de sociale zekerheid 'meer samenhang te brengen'. Minister De Vries schrijft: „Op regionaal niveau moeten beleidska ders tot stand komen die verder reiken dan de afzon derlijke gemeente of de afzonderlijke bedrijfstak." Een regionale afstemming biedt veel voordelen. On langs is in het Kabinet afgesproken dat er op termijn regio's worden gevormd. Deze regio's (voor Zeeland is dat een regio gelijk aan de provinciegrenzen) zouden veel beter dan nu de afzonderlijke organen kunnen toezien op bijvoorbeeld fraude met uitkeringen. Het rapport van de parlementaire enquêtecommissie Buurmeijer en de evaluatie van de Arbeidsvoorzie ningswet in 1995 'zullen toets- en bouwstenen bevat ten voor de richting die uiteindelijk wordt ingeslagen'. naai door Zeeuwsch-Vlaande- ren. Dit schrijft minister Kooij- mans van buitenlandse zaken in zijn begroting' voor 1994. Het on derzoek zal plaatsvinden in het (onze Haagse redactrice iüHAAG - De overgang van ïded van de Raad van State "de rechtbanken gaat door. ([januari 1994 treedt de eer- in werking, waardoor idministratieve kamers van banken in eerste instantie ïhillen over bestuursrechte- k beslissingen gaan afhan- Minister Hirsch Ballin justitie schrijft dit in zijn Puling; voor 1994. •ankelijk was de overgang 1 januari 1992 gepland, Sr vertraging in de afhande len het wetsvoorstel maak- -riatum onhaalbaar. Uitein- Iis het de bedoeling dat een van het personeel van de 1 van State overgaat naar ®e. Vooralsnog zal daarvan echter geen sprake kunnen zijn, omdat de Raad een werkachter- stand van drie tot zes jaar heeft. Daarom zullen volgens het kabi net de eerste formatieplaatsen en bijbehorende middelen pas in 1995 worden overgedragen. Vanwege de grote werkvoorra- den heeft het kabinet besloten volgend jaar niet op de Raad van State te bezuinigen. Daar staat tegenover dat verzoeken van de Raad voor extra financiële bij dragen, onder meer voor de kos ten van invoering van de Alge mene Wet Bestuursrecht en een overeenkomst met de Bedrijfs gezondheidsdienst, zijn afgewe zen. Ook een verzoek van de Raad voor extra personeel om de achterstanden te kunnen wegwerken is niet gehonoreerd. kader van de af te sluiten Water verdragen met Vlaanderen. Zoals bekend hebben de Vlaam se deelregering en de Nederland se regering de vastgelopen on derhandelingen onlangs weer hervat. Jarenlang hikten België en Nederland aan tegen afspra ken die in 1975 waren gemaakt, maar nooit door de landen goed gekeurd. De belangen van de Belgische partijen, Vlaanderen en Wallo nië, lagen te veel uit elkaar. In de Waterverdragen werden de sa nering van Schelde en Maas in één adem genoemd met de ver dieping van de Westerschelde. Het uitbaggeren zou vooral van nut zijn voor de scheepvaart van en naar Antwerpen. Een project waar Wallonië geen profijt van heeft. Afspraken !°jge Haagse redactrice HAAG - De gemiddelde «tijd voor een somatisch «Zeeland voor een plaats mverpleeghuis is de laatste ^stegen. Dit blijkt uit het ■^cieel Overzicht Zorg jt Pat bij de begroting van cvoor 1994 is gevoegd. Smoest een zieke 9.9 we- jachten voordat hij of zij gorden opgenomen. In 1990 ■w wachttijd 10.5 weken. tijd dat een psycho-ge- ®he patiënt moet wachten gaarne in een verpleeghuis «gen. in 1989 was de wachttijd nog 10.0 weken. In 1990 was dat 15.5 weken. Verder blijkt dat de gemiddelde verblijfsduur in Zeeuwse bejaar denoorden is afgenomen van 5,5 jaar in 1986 tot 5.2 jaar in 1990. In de periode 1985-1991 is het aan tal aanvragers voor indicatie sterk gedaald. Het aantal perso nen dat de aanvraag gehono reerd zag. daalde in deze periode van 1200 tot 900. Overigens zijn de verschillen tussen de regio's in Zeeland groot. In Walcheren wordt nog geen 60 procent van de aanvragen positief beoor deeld, in Zeeuwsch-Vlaanderen is dat 90 procent. Nu België de staatshervormin gen heeft afgesloten, kan Vlaan deren zelf internationale verdra gen sluiten. Onlangs sprak de Vlaamse premier L. van den Brande met minister-president Lubbers af dat er nu op korte ter mijn afspraken worden gemaakt over de uitdieping van de Wes terschelde, de waterkwaliteit van de'sterk vervuilde Schelde en een (water)spaarprogramma voor de Maas. Naar nu blijkt zal ook.worden onderzocht wat de effecten van een Baalhoekkanaal zijn. Neder land - en vooral Zeeland - is al tijd tegen geweest, omdat het kanaal door belangrijke natuur gebieden zou gaan. Nederland wil visserij uit delen Noordzee weren van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Nederland zal in EG-verbaiid een verzoek indie nen om in de Noordzee gebieden voor visserij te sluiten. Onder zocht moet worden of de na tuurwaarden zich op die plaat sen herstellen en of de gebieden als paaiplaatsen en kinderka mer van vispopulaties kunnen functioneren. Dit blijkt uit de begroting van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voor 1994, Verder meldt minister Bukman in zijn begroting dat er een wijziging van de Visserijwet in voorbereiding is die het moge lijk maakt om op grond van na- tuuroverwegingen maatregelen te treffen voor specifieke lokale visserijvormen. Het ministerie van VROM heeft voorlopig geen geld voor de verhuizing van het Rijksarchief in Middelburg naar de gebouwen van de oude rechtbank aan de Wagenaarstraat. foto Lex de Meester van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De verbouwing van het rechtbankcomplex aan het Hofplein in Midddel- burg tot een historisch cen trum met daarin het Rijksar chief gaat voorlopig niet door. Uit het Programma Voor raadbeheer Rijkshuisvesting 1994-1997. dat is gevoegd bij de begroting van VROM, blijkt dat de benodigde 23 miljoen gulden voor de ver bouwing niet beschikbaar is. Het Rijksarchief zit nu nog in een veel te klein gebouw aan de Sint Pieterstraat. Er liggen sinds vorig jaar tekeningen en plannen voor de vorming van een historisch centrum, sa men met het gemeentearchief en de stichting Genealogisch Centrum. De rechtbank zal in 1995 naar een nieuw pand kunnen ver huizen. De Rijksarchievaris had gehoopt dan in het voor malige rechtbankcomplex te kunnen trekken. Voorlopig moet hij in ieder geval alle plannen een jaar uitstellen. Het is nog niet duidelijk of er op de begroting voor 1995 geld zal staan voor de verbouwing. De gemeente houdt nog ner gens rekening mee. „Zolang wij niets horen van het Rijk, passen wij het bestemmings plan niet aan." van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De werkgroep die de leefbaarheid op het platteland van onder meer Zeeuwsch- Vlaanderen onderzoekt, is al met een aantal aan bevelingen gekomen. Uit de begroting van het mi nisterie van VROM blijkt dat in een aantal regio's al met voortvarendheid aan de uitvoering wordt gewerkt. De Werkgroep Leefbaarheid Platteland (WLP) die in 1992 is ingesteld, heeft een tussentijds verslag uitgebracht 'Op weg naar een regionaie aanpak'. De werkgroep ziet in de zogeheten 'aandachtsge bieden' voor een groot deel overeenkomstige pro blemen. De mogelijke oplossingen zijn volgens de werkgroep: herstructurering van de landbouw door teelt van nieuwe groente, fruit en bomen, trekken van kapitaal krachtige senioren, stimule ren van kleinschalige bedrijvigheid, opzetten van nieuwe vormen van openbaar vervoer, bevorderen van toerisme en recreatie, samenwerken tussen re gio's om voorzieningen in de zorgsector en onder wijs te kunnen behouden. In het voorjaar van 1995 is het eindrapport van de werkgroep klaar. Op basis daarvan zal worden be keken of voor een duurzame ontwikkeling van de leefbaarheid een specifiek plattelandsbeleid wen selijk is. Op dit moment ziet het Kabinet nog geen noodzaak tot speciaal op het platteland gericht be leid. Voor het ontwikkelen van projecten om het platte land leefbaarder maken stellen de ministeries van VROM en WVC samen jaarlijks vier ton beschik baar aan de provincies. van onze Haagse redactrice Mirjam van Zuilen Er komt een onderzoek naar- De begrotingen van de verschillende ministeries be vatten voor Zeeland hier en daar dit 'nieuws'. Er komt een onderzoek naar: de spoorlijn Axel-Zelzate, de zeesluis Ter neuzen, de aanleg Baalhoekka naal, de leefbaarheid platte land, een kraamkamer in de Noordzee etc. Bestuurders in Zeeland blijft op uw stoelen. Ga nu niet staan jui chen. Val elkaar niet in de ar men. Want studieprojecten ver geven is één, maar vervolgens een positieve uitkomst ook om zetten in daden, is twee. Dit Kabinet heeft weinig geld te vergeven. Hier en daar zijn nog enkele miljoenen gevonden om 'leuke dingen voor de mensen te doen'. Zoals de investeringsim puls op de begroting van minis ter Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Daar wordt met vijf miljard iets waar gemaakt van alle ambitieuze plannen die de minister had toen zij vier jaar ge leden haar neus om de Haagse deuren stak. Voor Zeeland zitten daar echter geen centjes voor nieuwe projec ten bij. Maij besteedt een deel van het geld wel om twee projec ten - Kanaal door Zuid-Beve land en de Westerschelde Oever verdedigingswerken - eerder af te betalen. Maar verder weinig leuks. Of het moet zijn - zoals ook in andere begrotingen - dat voor Zeeland enkele onderzoe ken op het programma staan. Vorig jaar startte dan eindelijk een 'Werkgroep Leefbaarheid Platteland'. Open deuren De werkgroep is dit jaar met een 'tussenrapportage' gekomen. De aanbevelingen, die in de be groting staan te lezen, bestaan voor het grootste deel uit open deuren. Maar geen nood: de werkgroep heeft tot 1995 om een definitieve versie uit te brengen. Van dit eindrapport is ook niet veel te verwachten. Want al komt de werkgroep verder dan open deuren, geld is er niet. Mi nister Alders heeft per regio per jaar vier ton. Verder moeten de provincies het maar uitzoeken. Dat een onderzoek ook kan die nen om een partij waar je zaken mee wilt doen 'zoet' te houden, blijkt uit de toegezegde studies naar het Baalhoekkanaal en de zeesluis Terneuzen. Nederland wil met de Belgen een aantal za ken regelen. Zo wil de Neder landse regering graag dat de Ho ge Snelheidslijn (HSL) door Bel gië zijn weg vindt naar Neder land. Als de Belgen dwars willen Spoorlijntje 'Hoe zullen we de mensen zoet gehouden', moeten enkele amb tenaren en ministers hebben ge dacht bij het opstellen van de begroting. Een mooi voorbeeld daarvan is de studie naai' de spoorlijn Axel-Zelzate. Jaren lang prijkte dit lijntje van 30 mil joen op de lijst van het Meerja renprogramma Infrastructuur en Transport (MIT) van verkeer en waterstaat. Tot vorig jaar. Toen besloten minister Maij en haar ambtenaren dat deze spoorlijn helemaal geen priori teit had. De goederenstroom werd in Zeeuwsch-Vlaanderen al prima afgehandeld. Weg spoor lijn. De betrokken bestuurders in Zeeuwsch-Vlaanderen waren hevig verontwaardigd. Was die Maij nou helemaal! Boze brieven gingen richting Den Haag. De Zeeuwse kamerleden werden tot actie gemaand. Een overleg met de minister werd aangegrepen om nogmaals het belang van de spoorlijn te onderstrepen. Kort om, uren, dagen, weken, waren de bestuurders bezig de spoor lijn weer terug te krijgen in dat prachtige Meerjarenprogram ma. En jawel. Met wat hulp van de kamerleden is het gelukt. De spoorlijn Axel-Zelzate staat weer in het MIT, als studiepro ject. Zo kan dat nog wel een aan tal jaren blijven staan. Want geld is er niet, zo heeft de minis ter al eens duidelijk laten weten. Maar de Zeeuwse bestuurders hopen nog altijd dat de geld- boom plotseling weer gaat bloeien. Ook als een aangekondigd on derzoek in de fase komt dat het daadwerkelijk wordt gehouden, is er geen reden tot grote euforie. Een mooi voorbeeld is het on derzoek 'leefbaarheid platte land'. Al enkele jaren meldt mi nister Alders trots in zijn begro ting dat er een onderzoek komt. liggen, betalen ze gewoon het noordelijke stuk niet en blijft Nederland verstoken van de snelle trein. Miljoenen Bovendien willen we dat de Bel gen nu eindelijk eens wat doen aan de sterk vervuilde Schelde en Maas. Veel Belgische bedrij ven lozen nog altijd rechtstreeks op deze riveren. Voor onze zuiderburen zijn dat miljoenen verslindende projecten. Na soms jarenlang heen en weer gepraat willen de Belgen hun medewer king verlenen. Mits daar natuur lijk van Nederlandse zijde wat tegenover staat. Daar ligt het probleem: Neder land heeft meer van de Belgen nodig dan andersom. Dus wat doet de Nederlandse regering. Zij belooft de uitdieping van de Westerschelde ten behoeve van de scheepvaart van en naar Ant werpen uit te voeren. Maar dat is wat mager. Wat willen de Belgen nog meer? Een Baalhoekkanaal. Zo'n vaarweg door Zeeuwsch- Vlaanderen snijdt een grote hoek af. Handig dus voor de scheepvaart. Maar in Zeeland ligt de aanleg van dat kanaal ui termate gevoelig. Het zou het Verdronken Land van Saeftinge doorkruisen. Het Kabinet heeft dit probleem 'creatief opgelost door een onderzoek toe te zeg gen. Hetzelfde is gebeurd met de zeesluis Terneuzen. Daar was wel een offficieel verzoek van Vlaamse kant voor nodig. Ook dat staat nu als 'studie-object' te boek. En zo zingen we deze rit van dit Kabinet wel uit. Het nieuwe Ka binet zou wel weer eens wat kun nen veranderen. Zeeland heeft daar ervaring mee. Dertig jaar lang hebben wisselende Kabi netten, verschillende toezeggin gen gedaan over de Westerschel de Oeververbinding. En natuur lijk zijn er veel onderzoeken ver richt. Zeeland zou dus de waarde van een onderzoek inmiddels moeten kennen. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De groei in de toe- ristisch-recreatieve bestedin gen zal in 1993-1994 afnemen tot 1 a 1,5 procent. In de periode 1990 tot 1992 groeiden de beste dingen in deze sector nog met gemiddeld 3,5 procent per jaar. Dit schrijft minister Andries- sen (economische zaken) in zijn begroting voor 1994. Andriessen wijt deze verminde ring in de bestedingen aan de tij delijk minder rooskleurige si tuatie in de economie en de har de Nederlandse gulden. Voor buitenlanders is Nederland daardoor duur. Maximaal 67 min beschikbaar voor stadsvernieuwing van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Alders van VROM constateert in zijn begroting voor 1994 dat de be hoefte die Zeeland heeft aan fi nanciële middelen voor stads vernieuwing en het daadwerke lijk beschikbare bedrag ver uit elkaar liggen. De minister schrijft dat de pro vincie volgens eigen berekening tot het jaar 2005 nog 250 miljoen gulden nodig heeft. Het Rijk heeft maar 67 miljoen voor Zee land beschikbaar. Dat is het ge volg van het nieuwe beleid dat sinds vorig jaar wordt gevoerd. Volgens het kabinet is de stads vernieuwing in Nederland in 2005 voltooid. Op basis van die stelling heeft het kabinet beslo ten na die datum geen geld meer beschikbaar te stellen. Ook tot 2005 is flink gekort op de stads- vernieuwingsgelden. Volgens de minister zal de toe ristische sector zich de komende jaren extra moeten inspannen om het aandeel op de Europese markt vast te houden. Hiervoor zijn verdere professionalisering, programmering van grote eve nementen en meer op de markt gerichte produkten noodzake lijk. In 1994 wordt op dit vlak al een en ander ondernomen. Zo werkt de stichting Cultuurhistorisch Toerisme op dit moment aan twee projecten: 'Verenigde Oostindische Compagnie' en 'Leven tussen Water'. Lokale actieplannen voor nieuwe produkten, gericht op de versterking van de badplaatsen en de relatie met het achterland, geven het kusttoerisme nieuwe impulsen. Verder zal een strate gie worden ontwikkeld om het fiets-toerisme beter toeristisch te ontwikkelen. Oosterschelde nu definitief nationaal park van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De Oosterschelde staat definitief op de lijst van nationale parken. Dit blijkt uit de begroting van landbouw 1994, die gisteren naar de Twee de Kamer is gestuurd. Eerder al heeft minister Buk man (landbouw, natuurbeheer en visserij) bekend gemaakt dat hij de Oosterschelde het predi kaat nationaal park wilde ge ven. Ook aan de lijst zijn toege voegd: Lauwersmeer, Gelderse Poort. Drentse Aa en de Oude Venen. Van de lijst worden afge voerd Terschelling, Vlieland, de Zilk-Noordwijk en Montferland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 17