EEUWSE COURAN botsingen met extreem-rechts "14.49 en 'D is meerderheid wijt in Hamburg [SPERZIEBONEN EN GEHAKT. Dode en veertien gewonden door explosie in Langerak Venetiaan vervangt vier ministers OoVo STUDENTENKAART? dien in Groot-Brittannië en Duitsland Ex-communisten Polen winnen verkiezingen Proefabonnement )i jaargang andag 20 september 1993 „macht regen <0 ig zonnig, later meer beiool- m de avond en nacht gevolgd &tegen. Matige ivind uit zuidelijke l. Maximum 22 graden. no. 221 Pasfoto's nodig voor je O.V. Studentenkaart? Op vertoon van je afhaalbericht krijg je bij ons 10% korting! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO 1 I VERSCHOORE Jeltsin President Jeltsin stemt in niet vervroegde presidentsverkie zingen, mits een halfjaar eerder verkiezingen voor het parle ment worden uitgeschreven. De Russische president deed deze concessie toen bleek dat zijn plan voor een Federa- tieraad schipbreuk O leed. Regen In een deel van Schouioen-Dui- veland is de afgelopen week zo veel regen gevallen dat land- bouwpercelen geheel verza digd zijn geraakt. Voor een aan tal agrariërs in de Schomv- enpolder is er sprake van een regelrechte C ramp. O* Oranje Voor Oranje breken spannende tijden aan. De nationale voet balploeg zal om te beginnen woensdag met grote cijfers van San Marino moeten winnen. Daarna volgen de las tige duels tegen Enge land (thuis) en Polen O (uit). I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,6,7,9 en 11; Sport: 13,14,15,16,17,18, 19 en 20 van onze correspondente WARSCHAU - Een overwinning van de ex-communistische par tijen in de parlementsverkie zingen in Polen lijkt onbetwist baar na de eerste prognoses die gisteravond bekend werden. Volgens de peiling, gehouden onder 40.000 stemgerechtigden bij 1000 stembureaus, kunnen de SLD, de opvolger van de vroegere communistische par tij en de boerenpartij PSL, vroe ger een communistische bond genoot, op respectievelijk 18 en 14 procent van de stemmen re kenen. De definitieve uitslag van de ver kiezingen wordt pas woensdag- verwacht, wat te maken heeft met het ingewikkelde Poolse kiessysteem. Maar als de prog nose klopt, krijgen de post-com- munisten dankzij de uitschake ling van partijen met minder dan vijf procent aanhang en de verdeling van restzetels waar schijnlijk de absolute meerder heid in het parlement. De uitslag komt niet als een ver rassing. want ook de opiniepei lingen hadden al in de richting van een overwinning van links gewezen. Advertentie Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam: - - 1. Adres: Postcode:Plaats:- Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant fiblikaner onder kiesdrempel DEN/HAMELN (RTR/UPI/ I-Bij gewelddadige botsin- jn de Londense wijk East lussen antiracistische be- sen leden van de extreem IS BNP-partij - die vorige een raadszetel won in de heeft de politie zondag 30 mensen aangehouden. I Duitsland deden zich iigen voor met extreem- js. In Coppebriigge bij Ha- moest de Nationaaldemo- jShe Partij Duitsland dleen congres afgelasten na niet linkse tegenstan- ln Hamburg haalden de pi rechtse Republikaner lerkiezingen net niet de impel- SlOO linkse demonstranten ejden op Brick Lane in het ■ense East End tegen de inning van Derek Beac- rinde British National Par- >en tussentijdse verkie- het district Millwall in i Het was.de eerste ver- iwinst van een racisti- j in Groot-Brittannië Ondanks veel politie- Braken de demonstran- jr een kordon om BNP- jers lastig te vallen die idag pamfletten uitdelen «namelijk door Aziaten idewijk. arresteerde rechtse in, de rest waren anti-ra- betogers, verklaarde jrdvoerster. Of er gewon- jngevallen was niet direct 1 Eerste schermutseling ar- len BNP-versterkingen in ||:jhaai' die moesten wij- ér een regën van door de J gegooide stenen en 3i.„We waren met meer en, 1 et, ze zijn bang omdat &tzo velen zijn", verklaarde jangster Claire Dissington grijpen waarom mensen op de BNP stemmen. ..We moeten stoppen nog meer druk op onze maatschappij te laten uitoefe nen en we zouden een veel krachtiger beleid moeten voe ren, vooral om de illegale immi gratie tegen te gaan", zei hij voor de BBC-televisie. NPD-congres De ultra-rechtse NPD, Natio- naaldemocratische Partij Duits land, heeft zaterdagavond haar congres in Coppenbrügge, bij Hameln, vervroegd moeten af sluiten. De eigenaar van de con ferentiezaal, een restauranthou der, zegde het tot- en met zondag geldende huurcontract plotse ling op. Dit is hoogstwaarschijnlijk het gevolg van gewelddadigheden die zaterdag voor de ingang van het etablissement plaatshadden en de kritiek die lokale politici op de restauranthouder hadden geuit. Want hoewel de NPD dooi de autoriteiten niet wordt be schouwd als een neonazistische organisatie, en dus niet verbo den is, wordt,zij gerekend tot een van de extreemste groeperingen van Duitsland. De gedelegeerden moesten za terdag door tal van politiemen sen beschermd worden tegen circa 350 demonstranten, die veelal afkomstig waren uit links- radicale hoek en van wie sommi gen honkbalknuppels, messen en andere slag- en steekwapens bij zich hadden. Zij skandeerden leuzen als „nazi's", „nazi's" en raakten zo nu en dan slaags met politiemensen. In Fulda bleef zaterdag een ge vreesd treffen tussen linkse en rechtse radicale jongeren uit. Op het laatste moment zegde de jongerenorganisatie van de NPD, de Jonge Nationaaldemo- craten, haar betoging af. 1LIJN - De sociaal-democra- iiijn hun meerderheid in elands grootste havenstad iiburg kwijt. De Groenen en nieuwe protestpartij zijn de «f winnaars en de rechtsex- sislische Republikaner Enen net niet over de kies- nieuM spel van vijf procent. De op- i. Hij slionele christen-democra- deden een dramatisch ver en de liberale FDP ver- fitna twee jaar weer uit het parlement. :ajn de belangrijkste resul- avan de vervroegde verkie st in de stad-deelstaat sting. De gang naai- de atais was noodzakelijk ge- den nadat het ex-CDU-lid Sus Wegner bij de rechter onze correspondent had geklaagd over de in zijn ogen ondemocratische wijze waarop zijn partij bij de vorige verkiezingen de kandidatenlijst had samengesteld. Hij kreeg ge lijk, richtte acht weken geleden zijn protestpartij 'In plaats van' op en kwam gisteren sensatio neel met meer dan zes procent royaal oyer de kiesdrempel. Een programma heeft de beweging niet, wel willen de oprichters, on der wie ook de voorzitter van de Bundesligavoetbalclub HSV, de politiek open maken. Wegner ziet zijn succes als een protest van de Hamburgse kiezers tegen de gevestigde partijen. De andere grote winnaar is de al ternatieve partij de Groenen. Nadat de kiezers twee jaar gele den de nieuwe pragmatische koers van de Groenen al hadden jaar geleden nog 35 procent, dit keer was het tien procent min der. Aan de liberalen schijnt op dit moment in Hamburg hele maal geen behoefte meer te be staan. tegen 5,2 procent in 1991 stond gisteravond 4,2 procent. De rechts-extremistische Repu blikaner en de DVU waren sa men goed voor ruim acht pro cent. Terwijl voor de DVU van de schatrijke Munchener uitgever Frey al snel vast stond, dat het succes van Bremen en Sieeswijk- Holstein in Hamburg geen ver volg zou krijgen, bleef het voor de 'Reps' van de oud-SS—er Franz Schönhuber tot het laat ste moment spannend. Uitein delijk kwamen ze slechts een paar honderd stemmen te kort. Een bij de ontploffing-gewond geraakte brandweerman krijgt eerste hulp. itphenaar komt ubij brand per*» WEN (ANP) - Een 47-jarige «mervan Zutplien is zondag «n uitslaande brand in zijn om het leven geko- sn woning aan de Paul Ro- ^laanin de nieuwbouwwijk ®n vond zondagavond uur een ontploffing de komst van de Èóweer stond het pand al in beloond met 7,2 procent, kwam de partij nu op meer dan 13 pro cent. De Groenen gingen de ver kiezingen in met een coalitie aanbod aan de SPD. Zelfs een meerderheid van de aanhangers van de sociaal-democraten geeft volgens een opinie-onderzoek de voorkeur- aan samenwerking met de Groenen boven de' eigen alleenheerschappij. De sociaal democraten verloren bijna acht procent en kwamen op 40 pro cent. Dramatisch was het verlies voor de in de Hanzestad toch al zo zwakke CDU van kanselier Hel mut Kohl. Haalde de partij twee Webonen, Wgram ïhakthalf-om-half, alb^pfc heijn g gelden t/m zaterdag 25 september a.s. m grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LANGERAK (GPD) - De ver menging van stof en zuurstof heeft mogelijk zaterdagmiddag de verwoestende explosie ver oorzaakt in de houtpulpfabriek Labee Vezelpers BV in Lange rak (gemeente Liesveld). Als ge volg van de fatale explosie is één brandweerman, de 33-ja- rige vrijwillige brandweerman Jaap Korevaar uil Liesveld, om het leven gekomen. Negen an dere brandweermannen en vijf werknemers raakten gewond, onder wie enkelen zeer ernstig. Drie gewonden konden gisteren het ziekenhuis verlaten. Aan de explosie was een kleine brand vooraf gegaan. De omgekomen brandweerman werd pas zondag in de puinho pen aangetroffen. Het zoeken naar het stoffelijk overschot werd zaterdagavond gestaakt vanwege instortingsgevaar. Het eerste brandje zaterdagmi- dag bij Vezelpers liet zich tame lijk onschuldig aanzien. Moge lijk is dat ontstaan door een vastgelopen ventilator waar door balen samengeperste hout vezel vlam vatte. Om 17.00 uur klonk het sein 'brand meester'. Toen de brandweer even over half zes het gebouw nog eens in specteerde en een luik opende van een bunkersilo met hout- pulp, volgde een verwoestende explosie. Deze ging gepaard met een enorme steekvlam, waarin de omgekomen brandweerman terecht kwam. Onmiddellijk sloegen de vlammen overal uit het pand. Personeel en brand weerlieden konden zich ternau wernood redden. De explosie kwam volgens brandweercom- mandant Kamphuis van de brandweer Zuidelijk Zuid-Hol land volkomen onverwacht: „Er is geen millimeter van de stan daardprocedures afgeweken. Daarom hebben we het gevoel in een hinderlaag te zijn gelopen". Volgens burgemeester A. J. Borgdorff voldeed het bedrijf aan de (nieuwe) Hinderwetver gunning. De brandweercom mandant kon zondagavond nog niet precies zeggen wat de oor zaak van de eerste brand en de daarop volgende explosie is ge weest. Specialisten van het mi nisterie van binnenlandse zaken van onze correspondent PARAMARIBO - De Surinaam se president Ronald Venetiaan heeft de bezem door zijn kabi net gehaald. Vier van de zestien ministers moeten vertrekken. Met vers bloed in de regering hoopt de president op een nieuw tijdperk van economisch herstel. Bij evaluatie van de prestaties van de regering kwa men de vier regeringspartijen tot de ontdekking dat enkele ministers niet aan de verwach tingen hebben voldaan. Minister Harold Pollack van na tuurlijke hulpbronnen wordt vervangen. Minister Tjan Go- bardhan van handel en industrie (van de hindoestaanse VHP) zag de bui al hangen en heeft de eer aan zichzelf gehouden. Ook mi nister Simons van arbeid heeft de eer aan zichzelf gehouden. Mi nister Sedoc (planning en ont- wikkelingsssamenwerking) ver dwijnt mede om gezondheidsre denen. stellen daarnaar een onderzoek Oorzaak Een van de oorzaken van de ex plosie kan een fatale vermen ging van stof met zuurstof met een vonkje zijn geweest, zo werd gisteren bekend gemaakt. Stof explosies zijn vooral berucht in bedrijven die stoffige produkten verwerken, zoals Vezelpers. Een andere mogelijkheid is dat het toestromen van zuurstof moge lijk een gasbel in de silo tot ont ploffing heeft gebracht, aldus de brandweer. De gewonden werden na de ex plosie onmiddellijk overge bracht naar ziekenhuizen in Dordrecht, Utrecht, Gorkum, Sliedrecht en Rotterdam. De brand werd geblust met assis tentie van de brandweerkorpsen van Dordrecht. Vianen en Lies veld en een blusboot op de lek achter het bedrijf. Pas na drie uur blussen werd het sein 'brand meester' gegeven. Families van personeel en brandweerlieden werden opge vangen in een wijkgebouw en een school. Vezelpers BV bood aan 24 werknemers uit Langerak en directe omgeving werk. Het bedrijf, waar wel vaker kleine brandjes voorkwamen, is geheel buiten werking. van de Britse Anti-Nazi Liga, een van de organisatoren van het protest. De spanning tussen de rassen is na de verkiezingsuitslag verder gestegen in de wijk, waar men nog woedend is over het in el kaar slaan van een 17-jarige jon gen uit Bangladesh door een bende van negen blanken, vo rige week. De immigrantenge meenschap beschuldigt de BNP van de aanval. East-Londen is een van de armste wijken van de stad en de spanning tussen met name Aziatische immigranten en blanke inwoners is groot door de hoge werkloosheid, uitzicht loosheid en de benauwde huis vesting. De winst van de BNP is door alle gevestigde partijen gehekeld en betreurd. Zij beschuldigden el kaar ervan de opkomst van ex treem rechts mogelijk te hebben gemaakt. De Conservatieve af gevaardigde Winston Churchill zorgde zondag voor nog meer op hef door illegale immigratie de oorzaak te noemen van het toe nemende racisme. Hij zei te be- Politie-agenten arresteren aanhangers van de British National Party tijdens derellen in Brick Lane. foto Dylan Martinez/Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1