iVachtlijsten goed voor de zorg Marine België lost schoten bij achtervolging Zeeuwse kotter Onderzoek m regenpak Akkoord Bosnië komt dichterbij kunst cultuur ptB göËS Overleg van kabinet en werkgevers onclusie commissie onder leiding van prof Van der Zwan Proefabonnement Vandaag in Postzegels van de middeleeuwen HAAG (ANP) - Wachtlij- zijn goed voor een «vaardige verdeling van indeling en zorg. Ze zijn on- koombaar bij de toewijzing izorg en dragen bij aan het dringen van de vraag. Als wachtlijsten zijn, gaan pa- jten en hun huisartsen na- jjk zoeken naar minder in nende alternatieven, egt een commissie van ex- deskundigen, onder lei van prof dr A. van der an, in een in opdracht van het Ziekenhuisinstituut -estelde rapport 'Gezond- szorg in tel'. Dat is donder- aangeboden aan staatsse- taris Simons van volksge- zondheid. Het behandelt uitslui tend de intramurale gezond heidszorg (ziekenhuizen, ver pleeghuizen, psychiatrische zie kenhuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicapten). Volgens de commissie leiden (te) lange wachtlijsten tot een her verdeling van middelen over de afdelingen binnen een instelling en tot een overheveling van pa tiënten naar andere instellingen in de regio. Dat bevordert een doelmatig gebruik van de moge lijkheden. Wachtlijsten bieden ook inzicht in het verschil tussen vraag en aanbod. Ze stellen de overheid voorts in staat beter af te wegen welke voorzieningen al dan niet thuishoren in het basispakket van de ziektekostenverzekering. Het rapport geeft aan dat de uit gaven voor intramurale gezond heidszorg de afgelopen tien jaar - uitgedrukt in een percentage van het bruto nationaal produkt - vrijwel stabiel zijn gebleven. Dankzij een produktiviteitsstij- ging zijn de kosten minder sterk gestegen dan de omvang van de zorg. Kostenbeheersing blijft nodig omdat de vraag, vooral door ver grijzing, nog steeds groeit. De commissie tekent aan, dat de overheid wel veel maatregelen heeft getroffen aan de aanbod kant, maar dat ze de toenemen de vraag praktisch ongemoeid heeft gelaten. De gezondheidszorg wordt vol gens de commissie teveel als lou ter een collectieve last be schouwd. De economische bete kenis krijgt zo te weinig aan dacht. In de intramurale zorg werken bij voorbeeld 360.000 mensen. Bij toeleverende bedrij ven zijn nog eens 80.000 arbeids plaatsen. Beperking van de zorg zet vol gens de commissie per saldo ma cro-economisch weinig zoden aan de dijk. Het positieve effect daarvan op de ziektekostenpre mies gaat voor het grootste deel weer teniet door een grotere werkloosheid en hogere ziekte- wet- en wao-uitgaven voor pa tiënten die niet of pas na lang wachten worden geholpen. De commissie ondersteunt de aanbevelingen uit het rapport- Dunning over keuzes in de zorg. Alleen zorg die noodzakelijk, werkzaam en doelmatig is en die mensen niet zelf kunnen beta len, moet via een basisverzeke ring worden gefinancierd. De overheid moet volgens de commissie-Van der Zwan beslis- iscus keurde aisioenopbouw an premier af HEVENINGEN (ANP) - Als iememer dacht hij de over vaar de politiek goed gere- i le hebben, maar de belas- finspecteur verstoorde later illusie van premier Lub- s, De minister-president ver- je dit zelf bij de viering van lid-jarig bestaan van de Ver- ieringskamer, die belast is et het toezicht op verzeke- ijsmaatschappijen en pen- enfondsen. belastinginspecteur vond de nsioenregeling die Lubbers or zichzelf in gedachten had, opbouw van 2 procent niet te riant voor een di- Öelid, maar wel voor iemand t het inkomen van een politi- De nu scheidende premier bbers kon dus minder belas- »vrij opzij leggen voor de dan hij in gedachten sen over noodzakelijkheid en collectieve financiering. De ge zondheidszorg zelf moet ant woord geven op de vraag wat werkzaam en doelmatig is. Ze moet zich daarook toe beperken aan de hand van zelf opgestelde protocollen en richtlijnen. Niet alles wat noodzakelijk is hoeft ook collectief te worden bekostigd. Zo valt te denken aan WA-verzekeringen voor letsels, ontstaan door sporten, verkeer en werk. Ook niet-onmisbare voorzieningen kunnen particu lier worden verzekerd. De com missie schat dat rond 5 procent van de totale intramurale zorg op deze maniervalt te financie ren. Verder acht ze een doeltref fender systeem mogelijk van ei gen risico's en eigen bijdragen. Arafat sluit akkoord met Hamasbeweging TUNIS (AP) - De Fatah-factie van Yasser Arafat heeft een overeenkomst bereikt met de fundamentalistische Palestijn se Hamas-beweging om geen ge weld te gebruiken bij hun me ningsverschil over het vredes akkoord van de PLO met Israel. „Vanwege ons streven om de eenheid en de samenhang onder onze bevolking te bewaren, ver bieden we gevechten en geweld dadigheden en garanderen we het recht op een vrije meningsui ting", aldus de gezamenlijke ver klaring. Volgens het verdrag mo gen er alleen vreedzame demon straties en bijeenkomsten ge houden worden en zullen beide partijen gezamenlijke commis sies in het leven roepen die moe ten ingrijpen en bemiddelen als er toch geweld uitbreekt. Opklaringen melend bewolkt en plaatselijk een ii, later opklaringen. Afnemende ind uit noord tot noordoost. Tempe ruur omstreeks zestien graden. jaargang no. 219 17 september 1993 Peugeot 205 GTI 1900 Bouwjaar: jan. 1992 Km.st. 15000 Extra's Schuifdak, ABS-remsysteem, Lederen bekleding, Stuurbekrachtiging Kleur D.groen metallic Prijs 37.850,- Peugeot 605 SR Turbo Diesel Bouwjaar: mei 1991 Km.st. 66.000 Extra's Mistlampen, Stuurbekrachtiging, Alarm, Electr. ramen Kleur D.groen metallic Prijs 44.750,- official Peugeot Dealer Westhavendljk 148 Goes 01100-20620 DEN HAAG (GPD) - Het kabi net is optimistisch dat er met werkgevers en werknemers een gezamenlijk sociaal-econo misch beleid kan worden uitge stippeld voor volgend jaar. Premier Lubbers, minister Kok (financiën) en minister De Vries (sociale zaken) hebben gister avond informeel overleg ge voerd met de sociale partners. „De bereidheid om de economi sche problemen gezamenlijk aan te pakken, is er", zei minis ter Kok na afloop. Volgens pre mier Lubbers was het een „nut tig gesprek". Afgesproken is dat vertegen woordigers van werkgevers en werknemers eerst met elkaar on derhandelen. Als die tot over eenstemming komen, zal het ka binet ook aan de gesprekken deelnemen. „Er bestaat bereid heid om gezamenlijk iets aan de problemen te doen", aldus Kok. „Ieder heeft zijn verantwoorde lijkheid. Werkgevers en werkne mers hebben in de eerste plaats de verantwoordelijkheid voor de cao's '94, daarover gaan zij pra ten.". Minister De Vries zei dat een in greep in de lonen niet zijn voor keur heeft. „Dat is een nood maatregel. Ik hoop dat die nood situatie zich niet voor zal doen nu de sociale partners met el kaar in gesprek gaan". Bijlmerramp staal ;rd Titanic van onze medewerker Bob Kroon GENEVE - Het Bosnische dra ma lijkt zijn ontknoping te na deren - althans op het politieke front. Als de bemiddelaars Owen (EG) en Stoltenberg (VN) er de komende dagen in slagen de laatste eindjes aan elkaar te knopen, wordt aanstaande dinsdag op de luchthaven van Sarajevo het vredesakkoord door de Bosnische Serviërs, Kroaten en moslims getekend. Het is dan zaak voor de NAVO zo snel mogelijk 50.000 man troe pen, waaronder vermoedelijk twee Amerikaanse divisies, in Bosnië te installeren voor de na leving van de overeenkomst. In Genève besloten gisteren moslems en Serviërs binnen twee jaar een volksraadpleging te organiseren over het voortbe staan van de nieuwe 'Unie'. Nauw bij het vredesoverleg be trokken diplomaten twijfelen er niet aan, dat de Bosnische Ser viërs en Kroaten dan zullen kie zen voor aansluiting van hun deelstaatjes bij 'Groot-Servië' en Kroatië. Van Bosnië zou dan alleen het moslem-ministaatje overblijven dat dan wel interna tionale erkenning krijgt als onaf hankelijk land. Postcode:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement Oranje Controle Bij een controle van tientallen vrachtioagens die Zeeland bin nenkwamen - donderdag langs de Rijksweg 58 bij Rilland - zijn geen ladingen met ver ontreinigde grond of Q slib aangetroffen. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9,11,13 en 15; Sport: 17, 18,19 en 23; Kunst en cultuur: 25, 26, 27, 28 en 29. Geweerschoten Toen het patrouillevaartuig de ARM 18 de pas wilde afsnijden, voerde het vijfenveertig meter lange vissersschip volgens de Belgische woordvoerder 'duide lijke aanvaringskoersen' uit op zijn kleinere, houten achtervol ger. Uiteindelijk loste een be manningslid van de Merksem met een geweer drie schoten met scherpe munitie, enkele meters voor de boeg van de Arnemui- denaren. Na een uur kreeg de Merksem opdracht de achter volging te staken, zodat de ARM 18 wist te ontkomen. De Belgische marine heeft de achtervolging vanuit de lucht op video vastgelegd. De woordvoer der van de Zeevisserij-inspectie kon niet aangeven welke stap pen de Belgische autoriteiten gaan ondernemen, maar voor de ARM 18 zou de zaak 'absoluut een staartje krijgen'. Kustwacht De Nederlandse Kustwacht be vestigde donderdag van de ach tervolging op de hoogte te zijn, maar stappen waren achterwege gebleven omdat van de Belgen geen verzoek om rechtshulp was ontvangen. Een woordvoerder van de firma Meulmeester uit Arnemuiden, de eigenaar van de ARM 18, meldde donderdag desgevraagd niets van het voorval te weten. Vandaag, vrijdag, wordt de ARM 18 terug verwacht in de ha ven van Vlissingen. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Naam: NOORDWIJKERHOUT - De aanhoudende plensbuien brengen deze onderzoekers in Noordwijkerhout niet van de wijs. Soppend doen zij hun onderzoek tussen de bloembedden: de een plukt, de ander noteert achter de katheder de gegevens op een met plastic overdekte lijst. foto Arthur Bastiaaanse/ANP Gisteren is opschudding ont staan rond de lading van de vo rig jaar in de Bijlmer neerge- stortte Boeing van El Al, naar aanleiding van berichten dat er gevaarlijke stoffen aan boord waren. Volgens de Rijkslucht vaartdienst is er echter niets verzioegen en is geen sprake van extreem O giftige stoffen. O Éondscoach Dick Advocaat heeft Brian Roy en Hans Gill- haus geselecteerd voor het Ne derlands elftal, dat a.s. ivoens- dag in Bologna tegen San Ma rino speelt. De keuze heer deed geen beroep Q op Peter van Vossen. I w II? YORK (AP) - De Titanic is >l gezonken omdat een ijs- igeen gat in de romp van het kip heeft geboord, maar om- er staal van slechte kwali- is gebruikt bij de bouw van schip. Dat is althans de me el van een aantal scheepsdes- ndigen. &:ns een bericht in de New pk Times veronderstellen zij l re: staal broos is geworden trdelage temperatuur (-2 gra- celsius) van het water van de pflatlantische Oceaan en dat is gescheurd toen het ijsberg raakte. an de 2.200 mensen aan boord schip dat op weg was ffl Southampton naai1 New Mk overleefden 1500 de ramp Dr. William Garzke is a proces dat bekend staat als taaibreking", waarbij staal ffl slechte kwaliteit abrupt sekt als het afkoelt, verant- oordelijk voor de ondergang ui het schip. ARM 18 probeert patrouilleschip te rammen om 15.30 uur even buiten de twaalf-mijlszöne bij de zand bank Oosthinder. De ARM 18 reageerde niet op radio-oproe pen, signalen met scheepshoorn, lichtkogels en armgebaren van de Belgen. In plaats daarvan be gonnen de Arnemuidenaren in allerijl hun netten binnen te ha len en zetten zij een gedeelte van hun lading - waarschijnlijk een teveel aan vis - overboord. En kele netten werden zelfs afgesne den. van de ARM 18, welk schip woensdag probeerde een patrouillevaartuig van de Belgische marine te rammen en werd foto Ruben Oreel van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Een patrouil leboot van de Belgische marine heeft woensdagmiddag voor de kust bij Oostende drie schoten voor de boeg gelost van de ARM 18, een vissersboot uit Arnemui den. De ARM 18 probeerde tij dens een wilde achtervolging, die ongeveer een uur duurde, verschillende keren het pa trouillevaartuig Merksem te rammen. Een woordvoerder van de Belgische Zeevisserij-in spectie in Oostende heeft dat donderdagmiddag bevestigd. De manoeuvres van de Ame- muidse schipper verrasten de Belgische inspecteurs volko men. Zij voerden woensdag rou tinecontroles uit op Belgische en Nederlandse vaartuigen in de eigen territoriale wateren. Eer der op de dag hadden zij zonder problemen al een ander vissers schip uit Arnemuiden gecontro leerd. De ARM 18 weigerde ech ter alle medewerking. De Merksem naderde het schip

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1