lij standrapport schokt politiek Akkoord Israël en Marokko nabij Het extraatje van Bressot. HOUSE PARTY Doden bij vliegtuigongeluk Polen kleintjes Muziekveiling levert 136.600 gulden op Parlement Georgië volgt Sjevardnadze let fraude minimaal anderhalf miljard per jaar gemoeid ftjj week alleen bij Albert Heijn. Oh """«"na,,, een enkele bui mwegend veel bewolking met een le bid. Temperatuur rond 16 gra ge zuidwest tot ivesteii wind is j, aan zee af en toe vrij krachtig. ®e jaargang no. 217 oensdag 15 september 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen HAAG (GPD) - De poli- n,oet haar kop niet in het i steken nu de uitvoering e bijstandswet volstrekt ontoereikend blijkt. Met die op roep nam staatssecretaris Wal lage (sociale zaken) gisteren het rapport van de commissie-Van der Zwan in ontvangst. Van der Zwan onderzocht in opdracht van hel ministerie de wijze waarop de bijstandswet wordt uitgevoerd. Niemand heeft baat bij ver deeldheid tussen de politieke partijen, benadrukte Wallage. „Ik beschouw dit rapport, en het enquêterapport van de commis- sie-Buurmeijer, als de ultieme test voor het zelfreinigend ver mogen van de politiek. Als het niet lukt binnen redelijke ter mijn consensus te bereiken, zal de burger de politiek hierop afre kenen". De politieke partijen hebben 'ge schokt' en 'met zorg' kennis ge nomen van het harde oordeel van de commissie-Van der Zwan. Van der Zwan conclu deert dat de uitvoering van de bijstandswet door de sociale diensten „ontoelaatbare tekort komingen vertoont". Ook het toezicht door de rijkscontro leurs is volstrekt onvoldoende. Volgens de onderzoekscommis sie zet dit „de deur open naar fraude". De commissie schat dat bij zeker 25 procent van de bij standsuitkeringen, fraude in het spel is. Daarbij gaat het om een bedrag van minimaal 1,5 miljard gulden per jaar. Wallage zegde toe het toezicht door de rijkscontroleurs grondig te herzien. Ook het onlangs ge sloten akkoord met de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) over een andere opzet voor de bijstand, dient volgens Wallage „opnieuw geijkt te wor den op basis van dit rapport". Van der Zwan heeft stevige kri tiek op dit bijstandsakkoord. Dat voorziet erin dat gemeenten de mogelijkheid krijgen een toe slag te verstrekken, bovenop de (verlaagde) bijstandsuitkering. Dat zou het maatwerk ten goede komen. Volgens Van der Zwan is het juist zaak de eerstkomende jaren strikte landelijke normen te hanteren. Het akkoord tussen Wallage en de VNG is volgens hem te 'diffuus'. De VNG waarschuwt in een reactie op het rapport-Van der Zwan voor een 'strak geleide centrale organisatie' van de bij standsuitvoering. Teveel regels leidt alleen maar tot een 'geo liede bureaucratie' en de bevin dingen van de parlementaire en quêtecommissie tonen aan waar dat toe kan leiden. Een stren- jnder Zwan SNHAAG (ANP) - Het kabinet nde! «bekijken of de Binnenland- Veiligheidsdienst (BVD) zich Iteveel op het terrein van de jn.ö liliediensten begeeft. Pre- n h?. er Lubbers heeft de Tweede nde: uner dinsdag toegezegd dat indert luwe taken van de geheime tnsl nog eens tegen het licht jjfiüden. itistifDenGroenLinks vinden dat BVD zich niet heeft bezig te Én met de internationale chieli ire criminaliteit zoals drugs- i bee: edel. Volgens deze fracties is buite tiet werkterrein van de Cen tal Recherche Informatie- lea ut (CRI). nbbers wil aken BVD iidammen samen met minister Dales, der wie de BVD valt, de De Vries acht verlagen van minimumloon onhaalbaar DEN HAAG (GPD) - Verlaging van het wet- enK lelijk minimumloon met twintig of dertig procent is niet mogelijk. Minister De Vries (so ciale zaken en werkgele genheid) verwacht dat de internationale ar beidsorganisatie ILO een dergelijke maatre gel veroordeelt. De CDA- bewindsman haalt daar- i mee het ontwerpverkie- zingsprogramma van zijn partij onderuit, waarin een verlaging- van het wettelijk mini mumloon met twintig önlen procent is opgenomen. :hi een brief aan de werk geversorganisatie VNO schrijft De Vries dat „de bans groot" is dat de ILO Kn flinke verlaging van bet minimumloon zal veroordelen als strijdig Ut- met een door Nederland lom':: ondertekend ILO-ver- De VNO had de mi nister gevraagd of een verlaging met twintig tot dertig procent mogelijk was, De luchthavenbrandweer legt een schuimdeken over de brandende Airbus. foto Janek Skarzynki/EPA WARSCHAU (AFP/DPA) - Door een ongeluk bij de landing van een toestel van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa in Warschau zijn dinsdag twee doden en 54 gewonden gevallen, zo meldde het Poolse persbureau PAP. Geen van de gewonden ver keert in levensgevaar, aldus het bureau. Het toestel landde in zwaar onweer. De Airbus A320 kwam uit Frankfurt met 64 passagiers en zes bemanningsleden aan boord. Bij het neerkomen schoot het vliegtuig over de landingsbaan heen en vloog in brand. Eén van de passagiers was de Duitse ambassadeur in Polen, Franz Bertelle. Hij heeft het ongeluk overleefd en ligt in een zie kenhuis, zo deelde de Duitse ambassade mee. gere bewijslast voor de bij standsaanvrager, betere con trole van de gegevens, intensie vere fraudebestrijding en meer samenwerking met de arbeids bureaus, zoals Van der Zwan voorstelt, juicht de VNG wel toe. Een kamermeerderheid van CDA en VVD steunt het voorstel van Van der Zwan de bijstands uitkeringen te verlagen. Dat zou de ontvangers prikkelen eerder een baan te accepteren. PvdA en D66, evenals de VNG, wijzen ver laging van de uitkeringen af. PvdA-woordvoerder Schoots: „Als er voor minstens 1,5 miljard gulden gefraudeerd wordt, is daar een grote bezuiniging te ha len. Het verlagen van de uitke ringen is helemaal niet nodig." De VVD wil dat het kabinet bin nen drie weken een reactie geeft op de aanbevelingen van Van der Zwan. De andere partijen achten het praktischer eerst de conclusies van de kamercom missie onder leiding van Doel man-Pel af te wachten. Ook deze commissie onderzoekt de uit voering van de bijstandswet en rapporteert eind oktober. In no vember zou dan gedebatteerd kunnen worden over de hoofdlij nen van een nieuwe bijstands wet. Hard aangekomen De kritiek van Van der Zwan aan het adres van de sociale dien sten is hard aangekomen, stelt voorzitter P. van Dijk van de ver eniging van directeuren van so ciale diensten Divosa. „Wij zijn ons ervan bewust dat er proble men zijn in de uitvoering van de bijstandswet, maar het oordeel van de commissie gaat veel ver der dan wij hadden verwacht". De Divosa schuift de schuld voor een groot deel door naar de con troleurs van hun beleid. „Het is slot zie pagina 3 kolom 6 Lakonieke lokettist ROTTERDAM (GPD) - Een 'klassieke' overval op een post kantoor in Rotterdam is gister middag mislukt. De overvaller schoof een briefje door het geld- loket waarop stond dat hij geld eiste. De lokettist schoof het briefje doodleuk weer terug, waarna de overvaller het voor gezien hield. _01100-20681 «tslease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk van onze correspondenten TEL AVIVAVASHINGTON - Is raël en Marokko zullen zeer bin nenkort diplomatieke betrek kingen aangaan. Dat meldden gisteravond politieke bronnen in Jeruzalem. Of nog tijdens het bezoek van premier Jitschak Rabin en minister van buiten landse zaken Shimon Peres aan Marokko een akkoord zou wor den bekendgemaakt, was niet duidelijk. Israël en zijn buur land Jordanië kondigden in Washington aan onderhande lingen te beginnen over bet nor maliseren van hun betrekkin gen. De Israëlische leiders arriveer den gisterochtend onverwachts in Rabat, na de ondertekening in Washington van het verdrag met de PLO op maandag. Rabin zei gistermiddag, na een eerste onderhoud met koning Hassan II, dat hij geen onmiddellijke doorbraak verwachtte. Koning Hassan heeft jarenlang een be langrijke rol gespeeld achter de schermen van het traag verlo pende vredesproces. Al in 1977 was hij bemiddelaar tussen Egypte en Israël, vlak voor het bezoek van president Anwar Sa- dat aan Jeruzalem. Jordanië De Jordaanse ambassadeur in Washington, Fayez Tarawneh, zei tijdens de korte ceremonie op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat de over eenkomst met Israël over een agenda voor onderhandelingen uiteindelijk moet leiden tot een „alomvattende vrede die de le vens van onze volkeren zal ver anderen". De Israëlische onder handelaar Ely Rubinstein noemde het akkoord een stap „op de lange weg naar vrede tus sen Jordanië en Israël". De overeenkomst was al enkele maanden rond, maai- de onder tekening werd opgehouden tot dat duidelijk was dat de Israë- lisch-Palestijnse besprekingen tot een akkoord zouden leiden. De komende gedetailleerde on derhandelingen gaan over de grens tussen beide landen, het vluchtelingenprobleem, het de- i sfflls5' De Marokkaanse koning Hassan II (r) begroet de Israëlische premier Rabin (1) en diens minister van buitenlandse zaken Peres bij hun aankomst in Rabat. foto AFP len van de schaarse zoetwater- voorraden, over milieubescher ming, verkeer, gezondheidszorg en over brede vormen van éco nomische samenwerking. Het eindresultaat moet een vredes verdrag zijn. Arafat PLO-leider Yasser Arafat kreeg gisteren politieke en economi sche steun toegezegd van de-De mocratische en Republikeinse leiders van het Amerikaanse Congres. Die beloofden Arafat een eind te zullen maken aan het wettelijke verbod in de VS om hulp te geven aan de PLO. Arafat heeft de uitnodiging van de EG naar Brussel te komen aanvaard. Een datum staat nog niet vast. Dit heeft de Belgische minister van buitenlandse za ken Willy Claes dinsdag op het vliegveld Zaventem verklaard bij terugkomst uit Washington. Bij aanvallen op Israëlische mi litairen in de bezette Gaza- strook zijn dinsdag twee Pale- stijnen om het leven gekomen. Militante Palestijnen hebben la ten weten dat ze de intifada (op stand tegen Israël) zullen uit breiden. Twee Libanese burgers zijn dins dagochtend omgekomen bij een Israëlisch bombardement op het zuiden van Libanon. Dit heeft de Libanese politie ge meld. De beschieting volgde op een aanval op een Israëlische positie in het gebied. ®nt.u van de lekkere ^"Kaasjes. Maar nu Is er JBressotSupérieur, in drie gaten, Lijkt op brie, maar J"nógromiger En, bij wijze 'e, extra voordelig. Nieuw: Bressot Supérieur, naturel, groene peper of blauwe kaas, pakje o OO 200 gram Bressot kruidenkaas, Provenpaalse kruiden, pakje 150 gram, ham of komkommer©, o HO pakje 125 g Aankledingen gelden t/m zaterdag 18 septemBeras HILVERSUM (GPD) De muziekveiling die Veronica gister avond heeft gehouden, heeft 136.600 gulden opgeleverd. Het geld komt ten goede aan de organisatie Artsen Zonder Grenzen. Veronica zendt vanavond een verslag uit van de veiling. Echt grote klappers zoals bij eerdere veilingen, bijvoorbeeld een jasje van Madonna voor 40.000 gulden zaten er ditmaal niet bij. Het hoogst geboden bedrag was voor een schilderij van Mick Jag- ger door Ans Markus. Het doek ging weg voor 16.000 gulden. Een zijden haarband van Mark Knopüer van de groep Dire Straits ging weg voor 1200 gulden. Het klapstuk, een Trabant die door de leden van de Ierse groep U2 was gesigneerd, leverde 'slechts' 8000.gulden op. Beter ging het met een gouden plaat uit de collectie van de overleden zanger Freddie Mercury van de groep Queen voor hun laatste album Inuendo. Veilingmeester Roel Boven hamerde af op 11.000 gul den. Eenzelfde bedrag had een koper over voor vijftien door John Lennon vervaardigde litho's. Diens gietijzeren badkuip, veran derde voor 3000 gulden van eigenaar. Wapenstilstand De Bosnische president Izetbe- govic (r) en president Tudjman 11 van Kroatië zijn gisteren een wapenstilstand in Centraal- Bosnië overeengekomen. Tudj man iveigerde echter een stuk Kroatisch kustgebied af te staan aan de toekomstige moslim deelstaat. President Izetbegovic toil daarom het vredes plan niet onderteke- O nen. O Actie Ruim 250 werknemers van de Werkplaatsen Walcheren in Middelburg en De Betho in Goes hebben dinsdag gestaakt om al dus uiting te geven aan hun on vrede over de impasse, ivaariji het cao-over- O leg zit. I O PSV Het zat PSV in de eerste ived- strijd van de eerste ronde van de strijd om de UEFA-beker niet te gen. De Eindhovense formatie dreigde in het eerste halfuur on der de voet te worden gelopen door het Duitse Karlsruhe, maar wist zich via een 2-1 -neder laag een redelijke uit- gangspositie te ver- Q werven. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 7; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. TBILISI (DPA/RTR/AFP) - Het parlement van Georgië heeft dinsdag besloten de noodtoe stand in te voeren. De afgevaar digden voldeden daarmee aan de voorwaarde die president Edoeard Sjevardnadze had ge steld voor zijn aanblijven. De noodtoestand gaat maandag aanstaande in. Alle 127 aanwezige afgevaardig den stemden in met de afkondi ging van de noodtoestand. Naar verluidt ging het parlement er in beginsel ook mee akkoord drie maanden „met vakantie" te gaan. Ook dat had Sjevardnadze geëist, omdat hij wilde kunnen regeren zonder inmenging van het parlement. Vandaag zal het parlement zich nog nader bera den op zijn „vakantie". Eerder dinsdag had Sjevardnad ze tijdens een debat over het af kondigen van de noodtoestand plotseling zijn aftreden aange kondigd. „Ik ben de beledigin gen en beschimpingen beu Ik dien mijn ontslag in", zei de pre sident alvorens de vergaderzaal woedend te verlaten. Het parlement weigerde zijn ontslag te aanvaarden. Met meer dan 140 stemmen voor, geen tegen en één onthouding verwierpen de parlementariërs Sjevardnadze's besluit. Die bleef echter bij zijn beslis sing. Maar toen in Tbilisi meer dan 20.000 mensen de straat op waren gegaan om hem te vragen aan te blijven, liet hij zich ver murwen. Hij verklaarde zich toen bereid zijn ontslag in te trekken, indien het parlement de noodtoestand zou afkondi gen en zijn werkzaamheden drie maanden zou opschorten. Sjevardnadze wil de noodtoe stand invoeren om de orde te kunnen herstellen in Abchazië, waar separatisten vechten voor onafhankelijkheid, en in West- Georgië, waar aanhangers van de verdreven president Zviad Gamsachoerdia strijden voor diens terugkeer. Valse aangifte AMSTERDAM (ANP) - Een 22- jarige politieman van het Am sterdamse wijkteam Kinker- buurt is maandag buiten functie gesteld. Hij wordt ervan ver dacht valse aangifte van diefstal van een auto te hebben gedaan. c ojsprrfco .«.e. A.s. vrijdag Bij Groeneveld ƒ50,- korting op 'n paar Varilux-glazen .1" «H„,( *-C Him Met één bril dichtbij en veraf even scherp zien zonder hinderlijk scheidingslijntje: dat is het voordeel van Varilux variabele glazen. En t/m 9 oktober hebben Varilux- glazen bij ons nog een voordeel: 50,- korting per paar! GROENEVELD OPTICIENS MIDDELBURG - GOES - OOSTBURG -VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1