Matheid overheerst in derby: 0-0 Hoek schittert als collectief Frank Verschorre toont vorm Zwakke start voor BKC en Zaamslag P Junioren Terneuzen nog zonder punten Zaalvoetbalbekers Recreatief volleybal Bekerronde Bevobo Terneuzense Boys en Zaamslag komen niet tot scoren China leert studenten manier van onze medewerker TERNEUZEN - Aanvallen is een kunst. Dat bleek zaterdag maar weer eens in de derby tus sen Terneuzense Boys en Zaam slag. Beide ploegen gaven in het Zuidersportpark een - overi gens slechte - demonstratie van de offensieve toonzetting. Maar omdat zowel de thuisclub als de bezoekers een man misten die kon scoren, bleef de ontmoeting zonder doelpunten: 0-0. De derby leeft niet meer. Vroe ger. wisten de supporters van beide clubs, werden deze wed strijden tot op het bot bevoch ten. Vormden agressie, inzet en ongemeen felle persoonlijke duels de ingrediënten voor een vaak boeiende wedstrijd. Zater dag was daar niets meer van over. Terneuzense Boys. Zaamslag en AZVV staan sinds het begin van dit seizoen (weliswaar op een la ger niveau) weer tegenover el kaar. Maar de eerste wedstrijd was niet attractief voor de aan: hang en zeker ook niet voor de beide trainers, die best wat meer agressie van de manschappen hadden willen zien. Kansen waren er wel. Na de goede start van de thuisclub nam Zaamslag de wedstrijd over en maakte de Boys-achterhoede overuren. Vooral Jerry van Toor gleed keer op keer langs zijn be waker. Waar de Boys het in het eerste part moesten doen met een paar mini-kansen en een gestopte so lo van Johnny de Ritter, kwa men de bezoekers wel heel dicht bij een treffer. Maar Van Toor bleek geen afwerker: tweemaal in een handvol minuten voor de pauze liet hij unieke doelkansen liggen. Zo verging het ook de inzet van Peter Jansen, die via de lat bo ven De Jonge slechts een corner opleverde. „Gebruiken we één van die opgelegde scoringskan sen, dan winnen we hier", aldus Zaamslag-trainer Wilfried Boog aard. Na rust was de balans wat meer in evenwicht. Zaamslag moest, nadat het via Frans Scheele de vierde goede kans had gemist, wat terug. Maar het mag .inmid dels als bekend worden veron dersteld dat Terneuzense Boys rhank gaat aan een schutter. Aan iemand ook die in het straf- gebied oorlog kan maken. Als voorstopper Jaap Pijpelink en - de inmiddels gestopte - midden- TERNEUZEN - De korfbal ploegen van Zaamslag en BKC Breskens zijn de veld- competitie niet echt over tuigend gestart: Zaamslag heeft één punt uit twee wed strijden, BKC nog helemaal niets. Zaamslag kon in de uitwed strijd tegen Togo in de eerste helft nog goed bijblijven (ruststand 7-5), maar bleek daarna een maatje te klein voor de jonge Togo-ploeg. Die ging. geholpen door acht strafworpen. naar een 16-7 overwinning. Voor Zaamslag scoorden Sjaak Westerbeke (2). Conny van der Staal. Sandra van de Berge, Petro van Doorn, Ernst de Putter en Pieter Hamelink. Bij BKC zit het manco in de verdediging. Na 10-11 verlies in de openingswedstrijd ging ook de tweede ontmoeting te'gen Seolto met één goal verschil verloren. „Verdedi gend is niet iedereen bij de les", vond trainer Willem de Zeeuw. Daardoor moest de ploeg de hele wedstrijd ach ter de tegenstander aan (0-4, 4-6, 7-9 en 9-11), slaagde er. wel in om de aansluiting te maken (4-4. 7-7 en 11-11), maai- kon de schade na 11-12 niet meer herstellen. Voor BKC scoorden Frans Verplanke 5, Mark Kolijn 3, Jolanda van Haneghem 1, Karin Kolijn 1 en Jacco Fe- nijn. De Kunder weer zwakke schakel van onze verslaggever SPAKENBURG - Hoek-trainer Dick Buitelaar hield het zater dag in de boeiende slotfase van de wedstrijd bij Spakenburg niet meer uit op zijn bank. Ogenschijnlijk nonchalant, met de handen in de zakken, keek hij langs de zijlijn toe hoe scheids rechter Kuipers wel erg lang liet doorspelen. En hoe de thuis club via een allerlaatste inspan ning alsnog een punt probeerde veilig te stellen. Het mocht niet baten. Om tijd te winnen bracht Buite laar met Peter Boerjan en Erwin Dek nog twee verse krachten in het veld, gaf vervolgens ook in woord en gebaar aan dat hij he lemaal niet zo rustig was als het leek. En eindelijk, om vijf minu ten voor vijf. kwam het verlos sende fluitsignaal. Na bijna tien minuten extra tijd! „Ik kan alleen maar zeggen dat we verdiend hebben gewonnen", constateerde Buitelaar na de 0-1 winst, een vijftal minuten later voor de deur van de kleedkamer. Terwijl zijn Spakenburgse col lega Henny Lee een tweetal me ter verderop aan de plaatselijke verslaggevers probeerde uit te leggen wat er die middag fout was gegaan bij zijn ploeg. Tevreden De technische baas van Hoek kon alleen maar tevreden zijn over de voortvarende competi tiestart van zijn pupillen. Na de hoopgevende puntendeling te gen Barendrecht was de ploeg ook duidelijk voor twee punten naar Spakenburg gekomen, gaf de trainer aan. „Wij hebben nu eenmaal geen ploeg om in uit wedstrijden voor het potje te hangen." En nog maar eens her haalde hij: „Iedere wedstrijd is er om te winnen." Buitelaar zag zijn elftal in Spa kenburg vooral als collectief sterk functioneren. Vanuit een goed georganiseerde defensie neutraliseerde Hoek niet alleen vrijwel alle offensieve daden van cie Spakenburgers, maar produ ceerde het bovendien zelf me nige gevaarlijke aanval. Met zo als bekend Osmund Ogali en schaduwspits Remco van Kee- ken als voornaamste blikvan gers. Zij deden het zeker niet alleen. Geertjan de Smet bijvoorbeeld zorgde voor een constante drei ging over links, terwijl Geert de velder Ko Simons eerder hoog op de topscorerslijst stonden, zegt dat genoeg over de aanval lende kwaliteiten van de spit sen. Zeker bij Terneuzense Boys is aanvallen inderdaad tot kunst verheven. En omdat ook Zaam slag zaterdag in dat opzicht ho peloos faalde, dreigde de derby slaapverwekkend naar het eind signaal te gaan. Tot in de 80e minuut dan ineens de vlam in de pan sloeg. Arbiter Wil van de Water uit Goes, die niet sterk floot (maar ook geen van beide ploegen benadeelde), leidde hetspectakel in. Hij zag in een onderschepte voorzet van Willem-Jan Jansen een terug speelbal en gaf de Boys een vrije trap op de rand van de kleine rechthoek. Die werd onder alge hele hilariteit lachwekkend be handeld (drie Boys-spelers sta ken er geen voet naar uit), maar haalde bij Zaamslag wel de irri tatie boven. Toen kort daarna Zaamslag- doelman Bram Dekker met de bal buiten de zestien meter stap te en Van de Water weer een vrije trap gaf. was dat Frans Scheele toch iets te gortig. „Dat is toch geen vrije trap. scheids", vond Scheele. Het kwam de routinier even later op een uitsluiting te staan. „Hij had al de hele wedstrijd commentaar op de leiding. Ik wilde eerst geel geven, maar toen zei hij nog iets en werd het rood", zei de Goese arbiter over het incident. Over wat nou pre cies wél of niet was gezegd ver schilden later de meningen. „Hij beledigde me. Wat hij precies zei. komt op het rapport", rea geerde Van de Water laconiek. Het was de enige keer dat de der by de gemoederen even bezig hield. x s - jPf 't Y'ï Akke Ganpat (Terneuzense Boys) ontwijkt de vallende doelman Bram Dekker, maar komt ook niet tot scoren. foto Peter Nicolai Poorter op het middenveld nau welijks van de bal te krijgen was. In de defensie ging Jos Kayser voorop in de strijd. Qua techniek gezegend met beduidend min der bagage dan bijvoorbeeld Van Keeken. compenseerde de 24-jarige 'stofzuiger' dat met een enorme inzet. Het oogt dan mis schien allemaal wat minder fraai dan de gestroomlijnde acties van Van Keeken, maar types als Kaiser zijn belangrijk voor het evenwicht in de ploeg. Hij bik kelde en schaafde dat een lieve lust was. knapte daarmee enorm veel vuil werk op en pleegde bo vendien een groot aantal inter cepties door de tegenstander van de bal af te jagen. Twee punten Jos Kayser vond zelf ook dat hij een lekkere wedstrijd had ge speeld en toonde zich bijzonder voldaan met de zege. „We heb ben op momenten heel goed ge voetbald. Het belangrijkste was dat iedereen zijn taak goed uit voerde. En de competitiestart is nu natuurlijk heel goed. We moe ten proberen op deze manier door te gaan en zo hoog mogelijk zien te eindigen. Elke wedstrijd moeten we gaan voor die twee punten, zeker thuis", aldus Kay ser, die daarbij vooral wees op het belang van een goede organi satie. „Ja, want als het van ach teren goed dicht zit, moet je al leen van voren nog zien te sco ren." Enige dissonant in het elftal van Hoek was eigenlijk Mare de Kunder. Op de inzet van de lan ge spits viel weliswaar weinig aan te merken, maar de Hoekse stormram kwam net als een week eerder telkens een stap te laat om de Spakenburgse defen sie te 'slopen'. Zelfs in de lucht won hij ondanks zijn lengte nau welijks een kopduel. Trainer Dick Buitelaar blijft voorlopig echter vertrouwen houden in De Kunder. „Dan moet het er vanzelf een keer uit komen", meende de trainer. Osmund Ogali. de matchwin naar, kon na afloop weer bree duit lachen. En weer roemde hij de hele ploeg. „Het grote ver schil met vorig seizoen is dat we nu betere spelers hebben. Vorig jaar waren de achterhoede en het middenveld zwak. Daarom kregen we voorin weinig ballen Als ik meer ballen krijg, scoor ik ook meer", klonk het overtui gend. foto Peter Nicolai De twee leiders in de Bevrijdingsloop van Axel vechten onder elkaar het duel om de overwinning uit. Belgische overheersing in trimlopen van Axel en Overslag van onze medewerker AXEL - Tot twee keer toe moest de Belgische loper An- toin van Hijfte zaterdag zijn landgenoot Yvan Mees van zich afschudden om de over winning in de Bevrijdings loop voor zich op te eisen. Het ging moeizaam, maar het luk te hem uiteindelijk toch. Op afstand van de twee koplo pers ging Frank Verschorre als derde over de finish. Antoin van Hijfte was een on bekende in het veld van 106 deelnemers in de Bevrijdings loop in Axel. Dat het een ster ke troef op de 14.7 kilometer was bleek al snel. want met voorsprong verliet de atleet uit Oosteeklo de bebouwde kom van Axel en begon hij aan het omloopje bij Smitschorre. Even later kreeg Van Hijfte echter het gezelschap van Yvan Mees. die eerst moest lossen en later weer aansloot. Mees bleek ook zaterdag weer een bijtertje. In het laatste rechte eind moest hij echter definitief lossen en liep Van Hijfte alsnog naar de zege. Achter de twee koplopers ont stond een achtervolgende groep van vier, waaruit Henk van Tatenhove bij de eerste bevoorradingspost na zes kilo meter ongelukkig wegviel. De Terneuzenaar sloot op negen kilometer bijna weer aan, maar juist op dat moment schroefde Frans van Miechem het tempo bij het trio weer op. Frank Verschorre liep een be keken laatste gedeelte van de wedstrijd en finishte als derde. Trees Vermeersch was de enige dame op de langste af stand en zette een knappe 58,12 neer. De uilslagen: 14.7 km heren: 1. An toin van Hijfte (Oosteekloi 50.40.2 Yvan Mees (Zelzate) 50 54.3. Frank Verschorre (Breskens) 51.26, 4 Frankie Taelman iZelzate) 51.32. 5 Eric Cnudde (Oostakkeri 51 48. 6. Frans van Mieghem iHaasdonk) 52 26. 7. Henk van Tatenhove (Ter- neuzem 52.29. 8. Alex Lippens (Axeli 52.57, 9. André Buys iClinge) 53.10. 10. Rudi Neve (SI. Jansteem 54.04. Dames: 1 Trees Vermeersch iSas van Genti 58.12. 7 km heren. 1. Johan van Leuwe (Sluisi 22 47. 2. Darwin Kint iTer- neuzen) 22.56, 3. Pieter Pladdet (Terneuzen) 23.02, 4. Eddie Kox (Sas van Gent) 24.00, 5. Marco v.d. Sijpt (Koewacht) 24.40. Dames: l. Rita Kindt (Hulst) 28.14, 2. Jante Heethuis (Terneuzen) 33.09. 3 km heren: 1. Robin van Liere (Vo gelwaarde) 10.55. 2 Martijn Kox (Sas van Gent) 11.47. Dames: 1 Moniek v.d. Velde (Axel) 15.56, 2. Stephanie Ivens (Sluiskil) 16.32 500 mtr jeugd 1 Pieter de Mesma ker (Eksaardei 2.43.2. Kevin Cnud de (Oostakkeri 2.43. 3. Kelly Ivens (Sluiskil) 3.23. Kermisloop De Kermisloop in Overslag werd ook beheerst door Belgi sche deelnemers. In het grens dorp ging Mare Mechtelinck als winnaar over de finish. Fons Warrens was op de vijfde plaats de beste Zeeuw. Op de overige afstanden wa ren de Zeeuwse deelnemers wel succesvol. De Sassenaar Eddie Kox eiste de zege op de 10 kilometer voor zich op en op de 5 kilometer beschikte Ed win de Jaeger uit Westdorpe in de slotfase over voldoende re serves om de Belg Yves van Hook voor te blijven. Op de kortste afstand hielden Marino en Mieke Boddaert de eer van het organiserende Overslag hoog. De uitslagen: 15 km heren: 1. Mare Mechtelinck (Ertvelde) 50.50, 2. Mamix Hillaert (Moerbekei 51.10.3. Gilbert Pieters (De Klingel 53.12, 4. Frans van Mieghem (Haasdonk) 53.50, 5. Fons Warrens (Kloosterzande) 55.00. 6. Rudi Willems (Ertvelde) 55 39. 7. Etienne Geers (Wachte- beke) 55.44. 8 Marnix Moenssens (St. Niklaas) 56.18. 9 Josef de Ca- luw'e (Overslag) 56.47, 10 Peter de Waal (Westdorpe) 58.59. Dames: 1 Christiane Verplancke (Wachte- bekei 1.11.07 10 km heren 1Eddie Kox (Sas van Genti 38 11. 2 Robert v.d. Walle (België) 39.20. 3 Lueien Hoop iKloosterzande) 39.40. Dames: 1 Marina de Meureehy (België) 49.29. 2 Bernadette de Waal Westdorpe i 55.09. 5 km heren: 1. Edwin de Jaeger (Westdorpei 17.03. 2 Yves van Hook (België) 17.60. 3. Wim de Vos (België) 18.27. Dames: 1. Anniek Goethals iBelgiei 22.34. 2,5 km jeugd - jongens: 1 Marino Boddaert (Overslag) 6.51. 2. Rob Smeels (België) 7 08. Meisjes: 1 Mieke Boddaert iOverslagi 8 04, 2. Mieke Dewindt (België) 8.55. TERNEUZEN - De B-junioren van de voetbalvereniging Te zen leden zaterdag op eigen veld tegen Quick Boys de tweede» volgende nederlaag in de competitie van de tweede divis* jeugdploeg trof een tegenstander die fysiek meer in huis had. Terneuzen BI kon aanvallend nauwelijks dreigen en bezon; zich te vaak aan balverlies. Quick Boys was bovendien uiterst 36* ker. Bij de rust keek de thuisclub tegen een 1-2 achterstand Barry van der Hooft, de enige spits die af en toe voor gevaarza was de maker van het Terneuzense doelpunt. In de tweede helft, die vaak in het teken stond van een warrig^ de scheidsrechter, probeerde Terneuzen de achterstand i§ doen, maar uiteindelijk bleek de ploeg kansloos: 1-3. Tom Np link miste nog een overigens volkomen ten onrechte gegeven; J n van onze medewerker TERNEUZEN - In het zaalvoet balrayon Terneuzen ging het nieuwe seizoen deze week van start met de eerste bekerronde, waarvoor in totaal vijftien teams in actie kwamen. Alleen Plantenmarkt kwam zonder op gaaf van redenen niet opdagen. De vijftien teams die overble ven. werkten in poulevorm een halve competitie af (met wed- strijdjes van-in totaal-twintig minuten) om uiteindelijk tot vier teams te komen die op 14 fe bruari de halve finales spelen. In poule A was de strijd om de eerste plaats een onderonsje tus sen De Zwaantjes 1 en De Zwaantjes 3. Omdat beiden met 7-0 van Beldo wonnen en het on derlinge duel in 0-0 eindigde moesten strafschoppen de door slag geven. De Zwaantjes 1 bleef daarbij aan de goede kant van de balans: 3-2. In poule B en poule C bleven Maas Afbouw en AZWZ zonder puntverlies. Maas Afbouw scha kelde Gemeente, Witte Boussen en Melk Bier uit en AZWZ wees Dow 2, HKC en Crunch- time terug. In poule D tenslotte wist Quti- lity beslag te leggen op de eerste plaats: Qutility liet alleen een punt liggen tegen De Zwaantjes 2, maar dat was eerder tegen Maas Afbouw 2 al niet verder ge komen dan een gelijkspel. De uitslagen (beker): Poule A De Zwaantjes l-Beldo'79 7-0, Beldo'79- De Zwaantjes 3 0-7 en De Zwaantjes 1- De Zwaantjes 3 0-0. Poule B: Maas Afbouw 1-Melk Bier 3-0, Gemeente 1-Witte Boussen 1-0, Witte Boussen-Maas Afbouw 1 1-2, Melk Bier-Gemeente 1 0-5, Maas Afbouw 1-Gemeente 12-1 en Witte Boussen-Melk Bier 2-1 Poule C: HKC-Dow 2 0-0, AZWZ- Crunchtime 1-0, Crunchtime-HKC 2- 2, Dow 2-AZWZ 0-2, HKC-AZWZ 1-3 en Crunchtime-Dow 2 0-1 Poule D:De Zwaantjes 2-Maas Af bouw 2 2-2, Qutility-Atoom Boys 3-0, Atoom Boys-De Zwaantjes 2 0-7, Maas Afbouw 2-Qutility 0-1, De lins Zwaantjes 2-Qutility 2-2 en. Boys-Maas Afbouw 2 4-3 De eindstanden: Poule A: 1. De Zwaantjes 123 fcps Zwaantjes 3 2-3 en 3. Beldo 2-0 Poule B: 1. Maas Afbouw 13-fl meente 3-4 3. Witte Boussen i ,iVp Mplk- Xr. RiPV a-o 11 Melk Bier 3-0 Poule C; 1. AZWZ 3-6 2. Dow!; HKC 3-2 en 4- Crunchtime3-2 Poule D: 1. Qutility 3-5 2 Dei; tjes 2 3-4 3. Atoom Boys 3-2en3: «de Afbouw 2 3-1. inde Hulst Met de eerste wedstrijdentlind, beker van Groot-Hulst de zaalvoetballers vanhet: Hulst vandaag (maanda than nieuwe seizoen. De teais DLC, Van der Gucht, BVS en Vervaet komen daarbij .khf tie. Volgende week spè enini drie teams van Het en VCZ Kloosterzande plaats in de finaleronde. Woensdag begint bovenop I competitie in het rayon; Dertien ploegen neme daarin tegen elkaar op team van 't Anker/Sci^ak neemt de plaats in van beek, dat is opgeheven, D- pioen van de competitie) volgens wedstrjleider Strooband verplicht om: moveren naar de regional- petitie. „Die afspraak isi rayons gemaakt. De piloei hier vinden dat niet leuk wij moeten ons daar houden." De wedstrijden voor de coital tie in Hulst worden meer. 1 to woensdag-en vrijdagavou into: speeld. Bovendien wordte kele keer op zaterdag gesp ider ie cc aam LOe iorl :Jer ■e:c2" i het M nied entE hoo Dames Ook de regionale zaaks competitie voor damea begint deze week. Zate avond wordt een volledig gramma afgewerkt, teams komen in ander! competitie tegen elkaar uit Schoot uit Axel is terug; ken. SAS VAN GENT-Met overwin ningen voor de ploegen van Ce- restar (dames), Citroen Wisse (heren), Acke (gemengd A) en Super Cromheecke Hoek (ge mengd B) sloten twintig teams uit de recreatieve volleybal competitie in Sas van Gent het zogeheten opwarmingstoernooi af. Gedurende twee dagen namen de teams het in dat toernooi te gen elkaar op. In wedstrijden van twee keer twaalf minuten werd bij de heren een volledige competitie afgewerkt. In de ove rige categorieën kwamen de ploegen één keer tegen elkaar uit. De dames van Cerestar en Gilde- rakkers gaven kort voor het be gin van de competitie hun visi- tiekaartje af. Beide teams ble ven ongeslagen. Nadat de onder linge confrontatie in een gelijk spel was geëindigd, verspeelde Gilderakkers een punt tegen Sa- vok 2. Cerestar won de overige vier duels. Bij de heren deden Wisse en HAS weinig voor elkaar onder. Beide formaties wonnen één keer van elkaar. ILBI Etm I)e uitslagen: Dames: Savokf tar 0-2; Gilderakkers-Neijtf- ters Cleaning-Doorzetters li Cerestar 0-2; Savok 2-Doonsfijs a Gilderakers-Peters C' Neijt-Savok 2 0-2. Cerestar-GX^ kers 1-1. Peters Cleaning-Sarc Doorzetters-Neijt 0-2, Ce* ters Cleaning 2-0; Savok 2-G1 kers 1-1. Doorzetters-CertN Neijl-Peters Cleaning 0.5-U rakkers-Doorzetters 2-0. o p Heren: Carioca-Wisse 0-2: E- 11 vok 2 2-0: Carioca-HAS0-2.W: j™ vok 2 1,5-0,5: Savok 2-Caiïï 30 Wisse-HAS 2-0; Savok 2-Caiï Kitif Wisse-HAS 0-2; Savok 2-Ws a HAS-Carioca 0-2: Carioca-ïï D HAS-Savok 2 2-0. Gemengd A: Cromheecke 2-A ui? Savok-Carioca 1-1; Cromis Gilderakkers 21-1: Acke-te Gilderakkers 2-Savok 0-2: vok 2-0: Carioca-Cromliss Gilderakkers 2-Acke 0-2.1 Cromheecke 2 1-1; Carioca-fè kers 2 0-2 Gemengd B: Rabo-GilderaÜ Cromheecke-Fabricom 2-0; rakkers-Bode 1-1: Rabo-Fató 0; Bode-Cromheecke 0-2. Cromheecke 0-2; Fabriccc- rakkers 0.5-1,5; Bode-Rst' ezel Cromheecke-Gilderakkers R Utia bricom-Bode 0-2. ebb van onze medewerker HULST - Het bedrijfsvolleybal in Hulst luidde deze week het nieuwe seizoen in met een zes tiental bekerwedstrijden: tien bij de dames en zes bij de heren. Bij vijf duels was een derde set nodig om een winnaar aan te wijzen, de overige elf eindigden alle in 2-0. Bij de dames bijvoorbeeld waren Wentzler Pauwels-Broomche- mie 2 en VV Rhodos 2-'t Hoeks- ken na twee bedrijven nog niet beslist. In het eerste geval trok Broomchemie met 15-11 aan het langste eind, in het tweed) 't Hoeksken via een 15-13: iruil De uitslagen van de ecrsleW JP de: Heren: CVC/Doolaege-De sens dour 2-1, Wemolin-BrooiiirtS 0, Rhodos-ABN/Ami'o OL Banden 2-Jansenius 0-2, Va; Ambulo 1-2 en 't Jagertje-De' germont 2-1 Dames: Wentlzer Pau#^ chemie 1-2. Rhodos 2-'t Hcds 2, CVC 1-Neelemans 2-0, VS mael-Jong Morres 2 0-2, be- SC Morres 1 0-2, CVC 2- straeten 0-2, Jong Mo waarts 0-2, De Sterre-F«2 Maat 0-2, SC Morres 3-AMit Jansenius 2-SC Morres 2 0-2 ran 01 ASH Pag ion Ni spr ia ON'! Vi BEIJING (AP) - In zijn streven om het gastheerschap van* pische Spelen van 2000 binnen te halen is China begonnen? ren in Beijing goede manieren bij te brengen, heeft een^ richt. Buitenlanders verbazen zich in China dikwijls over het ge goede manieren. Alsjeblieft' of dankjewel' is er in China niet bij. In plaats daarvan wordt er gespuwd en gerochelde£?| ten om plaatsen in het openbaar vervoer. De Zhongguo Jiaoyu Bao (Onderwijskrant) meldde dat de 1 in het kader van de Olympische campagne een boekwertyPI gebracht onder de titel „Omgangsregels voor leerlingen ^1 en middelbare scholen". Het maant kinderen de pet af* wanneer het volkslied ten gehore wordt gebracht, rechtop* beleefdheidsfrases te gebruiken, hun plaats af te staan aan kinderen, ouden van dagen en soldaten; gehandicapten ie® stil te zijn tijdens de sportuitvoeringen. Het boekje zwijgt^ de twee gewoonten waar buitenlanders zich in China hete storen: spugen en neuspeuteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 34