Betere bescherming Zwin geëist Kwaliteit kenmerkte W alhalla-popfesti val Expositie geeft overzicht werk Iris de Leeuw Jubileum met ludiek tintje Dans-workshop voor kinderen Klacht bewoners woonwagens over ontbreken overleg Oostburg vraagt steun bij ROP voor Stichting Groede Watertoren Axel grote trekpleister kunstmanifestatie Dellebeke winnaar streek Pleidooi voor erkenning als grensoverschrijdend regionaal landschap Kinderclubwerk Eede gooit bijltje speeltuin er bij neerH MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever KNOKKE - Vlaamse en Zeeuw- se natuurorganisaties hebben zaterdag tijdens een studiedag in Knokke over de Zwinstreek geëist dat het gebied wordt er kend als grensoverschrijdend regionaal landschap en dat de natuurwaarden van het Zwin behouden blijven. .De natuurbeschermers worden voor een deel gesteund door de -commisaris der koningin W. T. van Gelder die op persoonlijke titel afstand neemt van de even tuele aanleg van een bungalow park in de Versche Polder bij Re tranchement. Woordvoerder T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) gaf tijdens de studiedag aan dat de Zwinstreek een uniek natuur gebied is dankzij landschapsele menten als veedrinkputten, ves tingwerken, dijken en vochtige weilanden. „In het Nederlandse deel van de Zwinstreek zijn de gebieden met natuurwaarden redelijk goed beschermd in een streekplan en in bestemmings plannen", aldus Kramer. „Aan de andere kant van de grens mis sen we echter een noodzakelijke "bescherming van het gewest plan. Zo zijn bijvoorbeeld met al le duinen rond Knokke be schermd. Verder geldt voor de Zwinstreek in het algemeen dat de verschillende overheden het Politie pakt 34 hardrijders IJZENDIJKE - Bij een snel heidscontrole zijn zondagmor- gen tussen tien en twaalf uur 34 automobilisten geverbaliseerd. In totaal passeerden 228 auto's de controle aan Rijksweg 61 te IJzendijke De hoogst gemeten "snelheid bedroeg 110 kilometer per uur. Er geldt een maximum van 80. Nazomerfeest - De Open bare Sandeschool in Klooster- zande houdt op zaterdag 18 sep tember haar jaarlijkse nazomer- feest. Het evenement begint om 9.30 uur met het huis aan huis .verkopen van wafels. Verder is er van 13.00 tot 16.30 uur een -Vlaamse kermis met vele com petitiespelletjes, het Rad van Avontuur en een "bptreden van de kleuter- en kindergroep van de volksdansvereniging Hava Naquila. nogal eens laten afweten. Zo blijft de opstelling van het Zeeuwse provinciale bestuur ten aanzien van het Kuuroord in Cadzand teleurstellend In het karakteristieke landschap van de Zwinstreek is geen ruimte meer voor verdere verstedelij king." Kramer pleitte daarom net als D. Vogelaers van de Belgische natuurvereniging VZW voor een snelle uitvoering van het Na tuurbeleidsplan in Nederland en de vergelijkbare Groene Hoofd structuur in Vlaanderen. Verder stelde de ZMF-woordvoerder zich op het standpunt dat sa-' menwerking op het gebied van natuur- en landschapsbescher ming alleen iets extra's oplevert wanneer er over de grenzen wordt samengewerkt. Kramer: „De natuurorganisa ties zullen daarom in het kader van het Euregioproject het voor stel doen om voor het onder houd van de kleine landschapse lementen geld beschikbaar te stellen. Zelf zijn de natuurorga nisaties in de Zwinstreek met een grensoverschrijdend plan bezig om de toekomst van de boomkikker in de Zwinstreek veilig te stellen." Van Gelder Commissaris der koningin Van Gelder moest door ziekte ver stek laten gaan op de studiedag. Hij had echter wel een tekst la ten rond gaan, waarin hij zich evenals Kramer een voorstan der toont van het uitvoeren van grensoverschrijdende natuur projecten. „Wanneer in Vlaande ren de Groene Hoofdstructuur vorm krijgt kunnen we in het ka der van het Euregio-Schelde- mond-project aan de kreken gaan werken", aldus Van Gel der. „Over de landsgrenzen heen kunnen we natuurgebieden ont wikkelen in de Zwingeul. ecolo gische verbindingen tot stand brengen en het waterpeil en de waterkwaliteit op elkaar afstem men." Van Gelder besteedde in zijn tekst ook aandacht, aan de com motie rond de plannen voor de bouw van het Kuuroord bij Cad zand en de aanleg van een bun galowpark in de Versche Polder bij Retranchement, Van Gelder gaf aan geen bezwaren te heb ben tegen de bouw van het Kuu roord, met dien verstande dat er eisen worden gesteld aan een goede landschappelijke inpas sing en er een buffergebied rich ting Zwin komt. Over het bouwen van 80 bunga lows in de Versche Polder bij de Wallen van Retranchement was de commissaris echter veel scep tischer. Van Gelder: „Persoon lijk zou ik het zeer betreuren als de bouw zou doorgaan. Bouwen voor wallen is net zo erg als bou wen op wallen of slechten van wallen. Economische aspecten zijn zeer belangrijk voor de leef baarheid, maar laat dat niet ten koste gaan van de onvervang bare en schaarse cultuurhistori- schè elementen in ons land schap." van onze verslaggever HULST - Het bestuur van liet Regionaal Platform Woonwa genbewoners Zeeuws-Vlaande- ren is kwaad op b en w van Hulst. Het platformbestuur vindt het een slechte zaak dat het dagelijks bestuur van Hulst alles met betrekking tot de woonwagenproblematiek in de media verwoordt zonder dat daar overleg met de vertegen woordiging van de woonwagen bewoners vooraf gaat. In een brief verzoekt het plat formbestuur dan ook om een ge sprek op korte termijn met het Hulster college. „Op het mo ment speelt er een aantal proble men voor de woonwagenbewo ners van alle centra binnen de gemeente Hulst. Zo valt er te denken aan het be houd van het centrum De Rape (iets wat de gemeente oyerigens niet wil), de geplande weg bij de nieuwe centra Tragel en Kamil lestraat en een reeks klachten die leven bij bewoners op het Woestijneplein in Clinge". schrijft het platform. „Een rechtsstreeks geprek". zo ver volgt het bestuur, „lijkt ons in ie der geval zinniger dan het verne men van uw zienswijze via de pers." Ook wil het platform met de ge meente - maar meer nog met het bestuur van de stichting Alge meen Maatschappelijk Werk Zeeuwsch-Vlaanderen - spreken over de ondersteuning van het platform. Het regionaal overlegplatform kwam tot stand door de steun van een medewerker van de stichting, maar inmiddels is bin nen het bestuur van het maat schappelijk werk gesproken over een herschikking van ta ken, waarbij het specifieke woonwagenwerk verdeeld zou worden over meerdere medewer kers. „Opsplitsing van de ondersteu nende activiteiten ervaren wij op zijn minst als een sterke uit holling", benadrukt het plat form. Vele belangstellenden kwamen het bestuur van De Halle feliciteren met het 25-jarig jubileum. foto Peter Nicolai De Halle in Axel 25 jaar in bedrijf AXEL - Vele vertegenwoordi gers van verenigingen, instel lingen en organisaties die regel matig van De Halle gebruiken maken waren zaterdagmiddag naar Axel gekomen om het 25- jarige jubileum van het cultu reel centrum te vieren. Ook de cabaretiers Frans de Schepper en Sankie Koster waren op de receptie aanwezig om op lu dieke wijze een uiteenzetting te geven van de geschiedenis van De Halle. Met veel anekdotes, grappen en grollen blikten Koster en De Schepper terug op 25 jaar reilen en zeilen van het cultureel cen trum, dat op 11 september 1968 geopend werd door de toenmalig commissaris der koningin mr Van Aartsen. In de jaren daarna groeide het centrum uit tot een middelpunt van culturele-, ver- enigings- en bedrijfsactiviteiten. Momenteel bezoeken jaarlijks meer dan 30.000 mensen het ge bouw. Vele gebruikers van De Halle waren naai" dp receptie gekomen van onze verslaggever OOSTBURG - De Stichting Groede komt ongeveer 200.000 gulden tekort voor de aankoop en verbouwing van pand Slijk straat 1 tot een museum, artho- theek en pension. Burgemeester en w ethouders van de gemeente Oostburg vinden het echter van groot belang dat het plan door gaat en zoeken daarom steun voor het project bij het Regio naal Ontwikkelingsplan Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Regionaal Ontwikkelings plan Zeeuwsch-Vlaanderen (ROP) is het resultaat van het Convenant Leefbaarheid Platte land dat de acht Zeeuws-Vlaam- se gemeenten, de provincie Zee land en het Rijk twee jaar gele den sloten. Deze vrijwillige over eenkomst houdt in dat het Rijk "in de jaren 1991. 1992. 1993 en 1994 400.000 gulden beschikbaar stelt om de leefbaarheid op het platteland van Zeeuwsch- Vlaanderen te verbeteren. De acht Zeeuws-Vlaamse-gemeen ten en de provincie maken voor die periode jaarlijks een bedrag van 200.000 gulden vrij. De bij drage van de gemeente Oost burg bedraagt 34.100 gulden per jaar. De deelnemers aan het ROP zijn overeengekomen dat alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten maximaal twee projecten mo gen aanmelden voor het ROP. Het Oostburgse college heeft daarbij het oog laten vallen op het project Slijkstraat in Groede en enkele projecten van de Landbouwpraktijkschool in Schoondijke. B en w wijzen er op dat de kern Delta-vliegen om de trofee Jan van Gent NIEUWVLIET - Het afgelopen weekeinde zijn op en rond het vliegterrein van Nicuwvliet de wedstrijden Deltavliegen voor 4e Jan van Gent-wisseltrofee gehouden. De vijftien deelne mers uit Belgie en Nederland bekampten elkaar op de onder delen duurwedstrijden, circuit- vliegen. parachute-droppen en doellanden. Egbert Cysouw uit Terneuzen mocht de trofee mee naar huis nemen. Hij eindigde als eerste. Tweede werd Knut Beulen uit Arnhem, voor Hans Eijs uit Den Haag en Willy Kennis uit Ant werpen. Groede en het omliggende plat teland voor een belangrijk deel aangewezen zijn op voorzienin gen in de kernen Breskens en Oostburg. „Toch biedt Groede met zijn kern met historisch ka rakter en fraaie markt mogelijk heden om de toerist een aantrek kelijk alternatief te bieden voor strandbezoek", aldus het Oost burgse college. Het college van Oostburg toont zich daarom een warm voorstan der van de initiatieven van de stichting Groede. Deze exploi teert het kleine theater 'De Twee Duiven' in de Slijkstraat en wil het pand Slijkstraat 1 aanko pen. Het is de bedoeling dit ge bouw te gebruiken voor de ver dere uitbreiding van de twee kleine musea die al in de Slijk straat gevestigd zijn. Tevens zijn er plannen het pand als pension en arthotheek te gaan gebrui ken. De stichting Groede kampt echter met een investeringste kort van 200.000 gulden. Om dit financiële gat te dichten wil het Oostburgse college het project aanmelden voor het ROP. Praktijkschool Verder stelt het college voor en kele projecten van de Land bouwpraktijkschool Schoondij ke te laten uitvoeren in het ka der van de regionale ontwikke ling. Het gaat daarbij onder meer om het verzorgen van praktische cursussen over biolo gische landbouw en aardappel teelt en het opzetten van een in- fo-centrum om nieuwe teelten te introduceren. De projectvoorstellen komen aan de orde tijdens de commis sie algemene bestuurlijke zaken. Deze wordt op woensdag 15 sep tember in het gemeentehuis van Oostburg gehouden en begint om 10.00 uur. De groep Paralysis speelde voor de vijfde keer op het Walhalla-popfestival. sas, foto Peter Nicolai van een medewerker VOGELWAARDE - Gevarieer de muziek van topkwaliteit met als uitschieter de band Pater Moeskroen en in totaal zo'n dui zend toehoorders hebben het af gelopen weekeinde van het tweedaagse Walhalla-popfesti val in Vogelwaarde een ge slaagd evenement gemaakt. Het popgebeuren vormde een onderdeel van de Walhalla-fees ten tijdens de jaarlijkse kermis. Vrijdagavond beet de Axelse for matie Diction met covers en ei gen nummers de spite af. De schoolband To The Point van de Hulster Jansemus scholenge meenschap kreeg daarna even eens veel bijval van de ruim 500 muziekliefhebbers in de bomvol le feesttent. De uit de Randstad afkomstige Ramona's betraden als derde groep het podium. De vier dames brachten met een combinatie van punk-rock en trash-pop het publiek een recht door-zee beatprogramma. Hoog tepunt vrijdagavond was het bij na twee uur durende optreden van Pater Moeskroen. In korte tijd wist de zesmansformatie de zaak op zijn kop te krijgen. Een stomende, dampende feestmas- sa genoot van een wervelende show. Zondagmiddag kreeg het pop festival een vervolg. Naast de Terneuzense band Dyspepsia was er muziek van Joyce of Gap en de groep Moksja. Als afsluiter was gekozen voor de ervaren Zeeuws-Vlaamse speedmetal- band Paralysis. Deze populaire groep speelde voor de vijfde keer op het Walhalla-popfestival. Naast dit gesubsidieerde en ge- sponserde popfestijn had de or ganiserende stichting Walhalla nog enkele andere activiteiten op het kermisprogramma gezet. Zo was er zaterdagavond een druk bezocht kermisbal met me dewerking van showorkest New Four. Vandaag, maandag, wor den in de feesttent vanaf 14.00 uur gaaibolwedstrijden gehou den op twee banen. Er wordt dan gestreden om de Walhalla-wis selbokalen. Om 21.00 uur is er een afsluitend kermisbal met muziek van de Rangers. van onze verslaggever HEINKENSZAND - ,.Je moet wel buk ken!" Het jochie dat net z'n neus heeft ge stoten. hoort het niet eens. Hij huppelt vrolijk verder. Een stoet kinderen volgt hem. Eén voor één duiken ze giebelend onder een poortje door. Soms trappen ze bijna op de tenen van de twee meisjes die met gestrekte armen de poort vormen. Een oefening tijdens de Workshop Dans voor Kinderen zaterdag fn lleinkens- zand. De dansles was onderdeel van het eerste Dansfestival Borsele Beweegt. Vooral de moderne dans stond zaterdag centraal. Maar er was ook ruimte voor di verse vormen van ballet. De dansgroep Danspasta uit Rotterdam opende het fes tival met. een wervelende show. Na het op treden was het de beurt aan de kinderen. Zij mochten pasjes instuderen onder lei ding van een dansdocente. Daarnaast ver zorgden twee dans- en balletscholen pre sentaties. 's Avonds mochten de kleintjes laten zien wat ze geleerd hadden. En Stichting Dansz uit Goes en Danspasta traden op voor jong en oud. De Werkgroep Podiumkunsten van de Culturele Raad Borsele wil met het festi val dans meer in de belangstelling bren gen. ..Kinderen die nog nergens bij zitten, laten we proeven hoe leuk het is", vertelt Jan Leendert Verduijn. één van de organi satoren. Hij toont zich 's middags tevre den met de opkomst. „Er zijn al zo'n hon- derdvijftig bezoekers geweest. Zo'n resul taat maakt het festival zeker voor herha ling vatbaar." Mogelijk wordt het evene ment om de twee jaar gehouden. van onze verslaggever AXEL - De tweede editie van de Kunstenaars Manifestatie (KM), zaterdag en zondag in Axel, heeft veel belangstellen den getrokken. De grootste trekpleister was de watertoren aan de Kinderdijk. Deze toren Werd het afgelopen weekeinde voor het eerst als expositie ruimte gebruikt en trok ruim 800 bezoekers. De KM 93 had als motto 'Kom over de grens', omdat zowel Vlaamse als Zeeuwse kunste naars-meededen. Zo was er bij voorbeeld in het streekmuseum Het Land van Axel een speciale tentoonstelling van de Vlaamse kunstenaars Theo de Cooreme- ter en Arthur Vermeulen. De beeldend kunstenaars Hans de Ruyter, Stef van Harn en Remko Spittel hadden het mot to 'Kom over de grens' letterlijk opgevat en op de Markt van Axel een 'paskantoor' neergezet waar de bezoekers voor het be drag van 12,95 gulden een alter natief Europees paspoort kon den kopen. De Ruyter: „Dit pas poort is een stuk persoonlijker dan het officiële Europese pas poort. Er staan namelijk tek sten. gedichten en andere frag menten in waarmee we de men sen aan het denken willen zetten 6! over problemen als de; mende rassenhaat en he' W mende fascisme. We het; een aantal paspoorten vu en met verschillende q lange discussies gevoel betekent dat we hier inieö val niet voor niets staan Ook de kunstenaars die watertoren exposeerden i veel respons van het pc „Veel mensen willen weten ik mee bezig ben en wat mijn kunstwerken bedoe! klaart Bert Begijn, diesi rijen in zowel figuratievee stracte stijl maakt. „Zelfei zoekers die speciaal zijn men om de molen te bekijh men ruim de tijd voordek Mede-organisator. Jos 1 van de KM 93 is zeer opg™ over het experiment mets tertoren als expositieiuir vindt dat het gebouw ook toekomst gebruikt moetïi voor bepaalde culturele; teiten. Tolhoek: „Ik ricb daarom tot het gemea stuur van Axel dat de waarschijnlijk gaat over. van Delta Nutsbedrijf fl monumentale bouwwerk 1935/1936 is qua construed U* unicum. Zo'n toren is inZ- nd en de verre omtrek niet?- den. Dus wees er alsri S voorzichtig mee!." om samen met het personeel en de bestuursleden van het cultu reel centrum en andere genodig den het glas te heffen op het jubi leum. Verder hield voorzitter J. van Schaik van de stichting cultu reel centrum De Halle een korte toespraak waarin hij zijn waar dering uitsprak voor mevrouw L. Hoorman. Zij is namelijk het enige lid van het huidige bestuur dat al 25 jaar lang deel uitmaakt van het bestuur van stichting cultureel centrum De Halle. VLISSINGEN - Edwin Delle beke is zaterdag in Vlissingen winnaar geworden van de laat ste ringrijwedstrijd van dit sei zoen. In Vlissingen reden de ringrijders van Souburg en Rit- them in de Kasteelstraat tij dens de Scheldeslraatnajaars- markt. Edwin Dellebeke was de enige rijder die alle 30 te steken ringen stak. Tweede werd Sjaak Janse met 29 ringen, maar hij won wel voor de derde achtereenvolgen de keer de eerste beker van de gemeente Vlissingen. De polle pel werd een overwinning voor Cor Janse. Uitslag na 30 beurten: Ï.Edwin Delle beke 30; 2 Sjaak Janse 29; 3.Cor Jan se 28. 4 John de Pagter 28: 5.Leo de Visser 25.6 Jannis de Visser 25, 7 Jan Kaljouw 23.8.Ulrike Duine 22:9 Rian Asscheman 22; lO.Hans Oste 22; ll.Reimer Sturm 22: 12.Peter Veer- hoek 22. 13.Tatjana Duine 19: 14 Saskia de Werk 19, 15.Jan Rijn- hart 18. Bekers: 1 Sjaak Janse; 2.Edwin Del lebeke; 3 Leo de Visser; 4.Jannis de Visser: 5 Peter Veerhoek; 6.Cor Jan se; 7. John de Pagter; 8 Rian Assche man: O.Ulrike Duine Versiering koudbloed: 1 .Saskia de Werk; 2.Johan Cevaal. Warmbloed: Ï.Edwin Dellebeke; 2.Tatjana Duine. Pollepel: Cor Janse. 4 beurten voor de nnddag:l.Sjaak Janse; 2.Jan Kal jouw; 3 Ulrike Duine. Oud-Sabbinge Tijdens de monumentendagin Oud-Sabbinge reden 16 sjezen- koppels een sjezenwedstrijd over 75 ringen. De spannende wedstrijd werd gewonnen door Adri en Natasja Verhage, die in een kamp Jannie Louws/Adrie Brasser en Connely/Jan Jobse versloegen. Als best geklede paar kwamen Jannie Louws en Adrie Brasser naar voren. De mooist versierde sjees was van Lena en Bram Roose. Na een kamp in de boerenronde op de 32mm ring namen Anja en Sjaak Reurink de fel begeerde pollepel mee naar huis. Uitslagen na 75 ringen: 1. Natasja/ Adrie Verhage 74. 2 Jannie Louws/ Adrie Brasser 74. 3 Connely/Jan Job- se 74; 4.Anja/Sjaak Reurink 70: 5-Lianne Wielemaker/Albert de Vis ser 69; 6.Carin Machielse/Piet Sinke 68. 7.Corrie/Jan de Visser 68: 8-Leny/ Simon Louws 67. 9 Esther Louws/ Hans Maljaars 66. 10.Bea/Jan Be- suyen 59; 11 .Minam VermeulenWim de Visser 57, 12.Betsie/David Stroo 55. 13 Elma/Jaap Sturm 52: 14.Anita Minderhoud/Sjaco de Visser 51. 14 Lena/Bram Roose 48; lG.Mieke Loeve/Peter Bilterijst 46 Bekers: 1.Jannie Louws/Adrie Bras ser: 2Natasja/Adne Verhage; 3.Connely/Jan Jobse. Versiering: 1. Lena/Bram Roose; 2. Jannie Louws/Adrie Brasser, 3 Leny/Simon Louws. Pollepel: Anja en Sjaak Reurink. Best geklede paar: Jannie Louws en Adrie Brasser. Agenda ZRV 25 september: Vrije sje zenwedstrijd in Domburg 09.30-17.00 uur van onze verslaggever EEDE - Het gemor rond de speeltuin van het Kinderclub werk Eede lijkt voorbij. Het clubwerk heeft de gemeente Aardenburg 'bedankt voor de tegenwerking' en alle contacten over het behoud van de speel plaats bij het Dorpsplein ver broken. De kinderen zijn de gro te verliezers van de touwtrek kerij, want hel ziet er naar uit dat de klautertoestellen niet worden teruggeplaatst. Inhoudelijk waren de besturen van gemeente en clubwerk wel iswaar tot overeenstemming ge komen over de nagestreefde overname van de speeltuin door de gemeente. De gemeenteraad onderschreef eind augustus gro tendeels de voorwaarden van de Eedese stichtingsafdeling. Voor die tijd bleken ook al burge meester mr E. F. Jongmans en H. C. A. van Rie van het kinder clubwerk op één lijn te zitten. Maar de gemeente verzuimde - ondanks de positieve uitspraak - vóór de gestelde termijn van 1 september haar besluit officieel (schriftelijk) te bevestigen. „Zo kunnen we wel aan de gang blijven", aldus Van Rie. „De raad had na zijn vergadering vijf dagen de tijd te reageren. Ook een telefoontje met de medede ling dat de formele brief er aan stond te komen, was genoeg ge weest. Maai" we hebben hele maal niets gehoord. Dus hebben we gezegd: nu is het genoeg, af gelopen! We laten niet met ons sollen." Te koop Van Rie heeft de raad inmiddels per brief kenbaar gemaakt dat de 'deal' niet doorgaat en de is speeltoestellen gewoon den blijven van het kinc: ,D' werk. „Wat we er mee gaa: or' zien we nog wel. Een aan! ken, zoals de glijbaanenh: s kelrek, blijven gewoon Die spullen vereisen nair onderhoud. De wip, scho: klimnetten en evenwiclr. hebben we te koop aanget Er is belangstelling voor.E h derhoud yan het terrein weer de verantwoordingv; rooms-katholiek kerkte de eigenaar van de grond doen er in ieder geval niets: aan." Formeel "8 Wethouder R. van de (gemeentewerken) betree I opstelling van het kinder werk. „Van Rie zat in die bi n fende raadsvergadering o publieke tribune. Hij hetf J kunnen horen dat we afc! gingen. Een officiële beta ging van het raadsbesl de ambtelijke molen. Jr dat kinderclubwerk doet, want inhoudelijk wz het toch eens. Ons aanbal™ in ieder geval gelden. We nog steeds de verantwow heid voor de toestellen terreinonderhoud oven- Wat er verder gaat gebeura aan het clubwerk. Voor meente is het: einde verte dus de wethouder. De vrijwilligers van clubwerk hebben dertie achtereen zorg gedragen het beheer en onderhoud; speeltuin. De stichting s n genoodzaakt daarmee t( pen omdat de gemeente derhoudssubsidie heeft s zet. De gemeente werd; gens gevraagd de taak nemen. van onze verslaggever VEERE - „Een map die nog leeg is in een tentoonstelling die nog niet af is in een kerk die geen kerk meer is." Econoom A. van der Zwan vatte zo zondag in de Grote kerk van Veere de stand van zaken samen rond de over zichtstentoonstelling van het werk van kunstenares Iris de Leeuw. Een vlekkeloos geregis seerde bijeenkomst was de ver nissage van De Leeuws exposi tie niet: de helft van de zeef drukken moest nog op de juiste plaats gehangen worden. De Leeuw zat er echter niet mee: „Het is nog een beetje een chaos, maar ik vind dat eigenlijk wel leuk." De overzichteexpositie rond 25 jaar grafisch werk van De Leeuw past in het kader van Zeeland Cultuurmaand. De kunstenares begon in 1968 met het maken van voornamelijk politiek geën gageerde zeefdrukken. Protest manifestaties tegen Vietnam, bijeenkomsten van politiek ac tieve studenten en anti-kerne- nergieposters maakten belang rijk onderdeel uit van haar werk. Het nieuwste werk van De Leeuw, waarvan ook enkele voorbeelden te zien zijn in de Grote kerk, is geïnspireerd op onder meer oude Indiase symbo liek. Daarom ook hield De Leeuw, bijgestaan door onder andere twee Indiase muzikan ten, een performance waarin tep, fpir jere kleuren- en muzieksyi een vooraanstaande rol te oui Na afloop konden geintfre ,0 e: den een deel van hetzoor« werk gesigneerd en wel Mee men naar huis. 125 Van der Zwan, een ou< van De Leeuw, vroeg dop af of ze met een ova sexpositie niet tot de geas de kunstenaars is gaan te ro; die zij in haar begintijdzo' schuwde. „Ik denk ecfiK een ontwikkeling van naars onvermijdelijk mens kan niet steeds Ml blijven zeggen. Daarom^ groot verschil tussen tieke en kunstzinnige® Politici verkondigen n3 zekerheden die op lange* futiel blijken te zijn. VLISSINGEN Forumavond - Per singen van het IKV hotó in dag 21 september een fa* discussie-avond in Open' p Vlissingen. Het thema avohd. die gehouden het kader van de Vred 'Europa vlucht vluchts niet meer)'. J. Verdonk bestuurlid van het IKV over de oorzaken en ach' den van de oorlog in het lig Joegoslavië. De aan 19.45 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 30