Strijd in Kroatië weer opgelaaid Onderzoek naar twee verdachten overlijden van in Rotterdam Vuurritueel in Leiden Poolse film wint festival Venetië Scholieren-comités eisen stakingsrecht Poging Surinaamse journaliste met geweld te intimideren EG nodigt Arafat uit \ruba wil werkloze I bouwvakkers uit Nederland werven be;;-phone binnen- en buitenland MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 Rijbewijs kwijt na forse snelheidsovertredingen of doorrijden na ongeval 1resident Tudjman geeft opdracht tot eenzijdig staakt-het-vuren Zonnebloemslraat 49 - Goes Tel. 01100-21293 Fax 31273 UTRECHT (ANP) - Scholieren moeten stakingsrecht krijgen. Dat recht moet bij wet worden vastgelegd. Dat is één van de eisen uit een pakket dat zaterdag in Utrecht is vastgesteld op een bijeenkomst van actiecomités van scholieren. Om te voor komen dat grapjassen bij elk wissewasje gaan staken, moet elk plan om te gaan staken wel eerst worden voorgelegd aan de medezeggenschapsraad van de school. De aanwezige scholieren besloten af te zien van de eis om studie- loon, een volwaardig loon voor schoolgangers. Wel was er ruim aandacht voor het milieu. Het eisenpakket zal in elk geval naar minister Ritzen (onderwijs) worden gestuurd, aldus woordvoer der B. de Voogd van de organisatie. De scholieren willen verder afschaffing van de jeugdloonschalen en een hoger minimumloon. Verder moet het openbaar vervoer worden verbeterd en goedkoper worden en mag er geen legitima tieplicht komen. De conferentie is een vervolg op de landelijke scholierenstaking van 10 juni, waar ruim 170.000 jongeren aan meededen. Na die staking hebben volgens de scholieren veel jongeren straf gekre gen. De actiecomités vinden dat een schending van het recht op vrije meningsuiting en pleiten daarom voor stakingsrecht, Directie- K. Scherphuis, W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes; Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel, 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel, 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571, BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierïkzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren, Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12 30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel 01184-84000: Redactiefax: 01184-70102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00. automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v, PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. 'ARAMAMBO (ANP) - In Para- m# naribo hebben onbekenden vernielingen aangericht in het Uls van de journaliste Nita •ramcharan. Ze drongen de wo- Wbinnen en brachten het in terieur zware schade teoe door ?el "lieverf kruisen en de let- ers mR.IJP," (rust in vrede) te jMien. Rameharan zei zich Moor niet uit het veld te zul- laten slaan. van minister Soes- geeft, de politie nonteit aan het onderzoek in •ze zaak. egering en het parlement zeg- üm afschuw kennis te heb- Ingenomen van het gebeuren. Priientsvoorzitter Jager- f Lachmon spreekt van eznflalisme van tuig". Nieuw ^fractieleider Otmar Rod- ,|\,"0oPt niet dat er van „ver is" sprake is. |Waran, die chef is van de F ™act'e binnenland van het r ^"aangevende dagblad „De £re Tijd" en correspondente de NCRV, staat bekend om ^onomwonden uitspraken. are Tijd maakte begin deze Kals eerste melding van on- l'Jse handelingen van de di- rtJ-yan het telecommunica "if Telesur. John Neede. een bedrijfsmedewerkster. Publikaties over deze zaak heb ben geleid tot buitenfunctiestel ling van Neede en zijn aanhou ding door de politie. Neede kwam eerder met de Jus titie in aanraking wegens het aanzetten tot moord en het ple gen van valsheid in geschrifte. In politiekringen wordt niet uit gesloten, dat de Telesur-direc- teur achter de intimidatiepo ging jegens Rachmaran staat. LEIDEN - Een Japanse monnik helpt een kind in Leiden tijdens zijn tocht over een smeulende brandstapel. Zondag werd voor de eerste maal buiten Japan het vuurritueel Saito Goma uitge voerd. Tien boeddhistische monnniken uit Tokyo wijdden eerst het altaar en de brandstapel. Dat ging gepaard met rituele handelingen en het formuleren van spreuken. Daarna liepen de monniken blootsvoets over de brandstapel naar het altaar om offergaven aan te bieden. Om standers mochten vervolgens proberen dezelfde gang te maken. foto Marcel Antonisse/ANP ROTTERDAM (ANP) - De rijks recherche stelt een onderzoek in naar de gang van zaken rond de aanhouding van een 46-ja- rige vrouw in Rotterdam. Deze overleed een dag nadat ze bij haar arrestatie was gevallen. De rijksrecherche zal zich ook buigen over de omstandigheden die hebben geleid tot het over lijden van een man, die in de Leuvehaven was gesprongen om aan de politie te ontkomen. Dit maakte de Rotterdamse po litie zondag bekend. De vrouw werd in de nacht van donderdag op vrijdag in haar woning aangehouden. De politie was daar naar toe gekomen na een melding over een echtelijke ruzie. Politiemensen hadden overigens al vaker bemiddeld bij onenigheid tussen de vrouw en haar echtgenoot. Deze keer be dreigde de vrouw haar 59-jarige man met een vleesmes. De poli tie besloot haar ter kalmering en ontnuchtering mee te nemen naar het bureau. Zij verzette zich en viel met haar hoofd tegen de trap. De vrouw is nog geope reerd maar overleed een etmaal later. Leuvehaven Zondagmiddag overleed in een Rotterdams ziekenhuis een man die vrijdagavond laat in de Leu vehaven was gesprongen om aan de politie te ontkomen. De politie was door omstanders at tent gemaakt op drie mannen die op het Leuvehoofd verdoven de middelen wilden verkopen- Toen de agenten de mannen wil den aanhouden, ging een van hen aan de kademuur hangen. De politie probeerde hem weer op de kant te krijgen, maar dat mislukte. De man viel in het wa ter. Drie politiemannen en een lid van de reddingsbrigade sprongen hem achterna, maar ze konden het slachtoffer niet vin den. Met een dreg kon de man na tien minuten uit het water wor den gehaald. Hij werd in kritieke toestand naar het ziekenhuis ge bracht. De twee andere verdach ten gingen er vandoor. DEN HAAG (ANP) - Automobi listen die drie keer zijn betrapt bij forse snelheidsovertredin gen, zijn over een paar jaar hun rijbewijs een half jaar kwijt. Wie doorrijdt na een ongeluk en daarbij iemand hulpeloos ach terlaat. mag een jaar niet rij den. Deze straffen staan in een con cept-wetsvoorstel voor de invoe ring van een puntenrijbewijs van de ministers Maij (verkeer en waterstaat) en Hirsch Ballin (justitie). Het kabinet buigt zich de komende week over de voor stellen. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat heeft dit bevestigd. Hoe zwaarder de verkeersover tredingen, hoe meer strafpunten men krijgt. Het aantal strafpun ten is bepalend voor de tijd dat het rijbewijs wordt ingehouden. Bij tien strafpunten is een ter mijn van zes maanden voorzien, bij vijftien strafpunten negen maanden en bij twintig punten een jaar. Elke vijf punten méér betekent een verlenging van het rijverbod met drie maanden. Na driejaar zonder verdere overtre dingen vervallen eventuele strafpunten. De strafpunten komen bovenop eventuele geldboetes en cel straffen. Met de maatregelen willen de bewindslieden de ver keersveiligheid vergroten. Vol gens hen gaat er van het punten rijbewijs een afschrikwekkende werking uit: wie een bepaald aantal strafpunten heeft, weet dat hij zijn rijbewijs onherroepe lijk een tijdje kwijt is. Minister Maij zei zaterdag dat het nieuwe systeem in 1996 kan worden in gevoerd. Extra hulp voor Gaza-Jericho Noodkreet van Radboud: week geen operaties UTRECHT (ANP) - In het Aca demisch Ziekenhuis Sint Rad boud in Nijmegen worden deze week geen patiënten geope reerd die op de wachtlijst staan voor een nieuw gewricht. Het geld is op, zo heeft de afdeling orthopedie laten weten. De 'operatieloze' week moet wor den gezien als een noodkreet, al dus een woordvoerder van het ziekenhuis zaterdag. Het ziekenhuis hoopt op een rui mer budget voor gewrichtsim plantaties. Dit jaar zijn flink wat van die operaties uitgevoerd en als dat zo doorgaat, is het bud get van 907.000 gulden eind de cember overschreden met twee ton. Die overschrijding wordt dan, volgens de regels, weer af getrokken van het budget voor volgend jaar. Nederlands fregat redt vissers uit Adriatische Zee DEN HAAG (ANP) - Een Neder lands fregat heeft zondagoch tend drie vissers opgepikt uit de Adriatische Zee. Het fregat, de Abraham Crijns- sen, ontving een noodoproep van een vissersbootje. Er werd een helikopter op uitgestuurd, die even later drie vissers uit het water kon oppikken. Onder hen was één gewonde, aldus een woordvoerder van de marine. De vissers waren afkomstig uit het voormalige Joegoslavië. Drie in Alkmaar ontsnapten aangehouden ALKMAAR (ANP) - De politie in Den Helder heeft zaterdag drie van de zes gedetineerden aangehouden, die donderdag ontsnapten uit het Huis van Be waring Bergerhout in Alkmaar. Een voorbijganger herkende op straat twee van de ontsnapten en waarschuwde de politie. Daarop werden een 21-jarige man uit Rotterdam en een 20-ja- rige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden. Een derde man, die het tweetal vergezelde, is ook gearresteerd. Hij was geen gedetineerde, maar de politie onderzoekt of hij be trokken is geweest bij de uit braak. De politie heeft daarna een der de voortvluchtige nabij de wo ning van één van de ontsnapten in Den Helder kunnen arreste ren. Een 29-jarige vrouw die in gezelschap van deze verdachte was. is eveneens aangehouden. De recherche onderzoekt of zij mogelijk betrokken is geweest bij de ontsnapping. GREB (RTR/AFP) - Presi dent Franjo Tudjman van Kroa- ié heeft zijn troepen opdracht egevcn NÏJet-vuren eenzijdig een staakt- in acht te nemen om besprekingen over een vredes- [estand mogelijk te maken met Ie Servische milities. Dat be- iehtte zondag het Kroatische ersbureau HINA. udjman zei in een vergadering in de Kroatische defensieraad Zagreb dat het staakt-het-vu- en binnen 24 uur tot stand moet ,omen en dat zijn troepen het e' '>%iur van de Serviërs niet moe- Sp beantwoorden, aldus HINA. je raad vergaderde onder lei- llno- van Tudjman in verband Lt de 'toegenomen Servische 17| gressie tegen de Kroatische al 1 iteden.' 1 pdjmanhad de Servische sepa ratisten, die een aanzienlijk deel ran Kroatië bezet houden, za- erdag uitgenodigd de autoriteit ian de regering in Zagreb te er kennen. Hij verzekerde hen dat je dan alle Kroatische burger rechten zouden genieten. Maar hij dreigde ook dat „in geval van weigering de Servische troepen allien worden verslagen." De gevechten in Kroatië laaiden onderdag weer op nadat het [roatische leger volgens Zagreb e zal kd beperkt offensief uitvoerde lv tegen drie dorpen die in handen M i waren van Servische separatis- eiml ten. De Kroatische Serviërs rea geerden daar vrijdag op met een bombardement op Karlovac, 45 km ten zuidwesten van Zagreb. Vijftien raketten kwamen neer in een kamp voor Kroatische vluchtelingen in een buitenwijk van Karlovac. 'Terroristisch' Peter Galbraith, de Amerikaan se ambassadeur in Kroatië, die zondag de omgeving van Karlo vac bezocht, uitte zijn veront waardiging over 'de dood, het leed en de fysieke schade' in het gebied. Zaterdagavond kwam een Frog-raket neer in een bui tenwijk van Zagreb, de hoofd stad van Kroatië. Galbraith noemde deze aanval, waarbij ne gen mensen ernstig gewond raakten, een terroristische actie. „Er wordt geen enkel militair doel gediend door burgergebie- den aan te vallen," aldus de am bassadeur. Het circa 20 km verder gelegen Samobor is zondag ook bestookt met raketten. Rond de stad Si- sak en het verkeersknooppunt Gospic laaiden de gevechten eveneens op. Gospic werd dooi de Serviërs zwaar onder vuur ge nomen. Kroatische functionarissen waarschuwden de inwoners van Zagreb en omgeving zondag op. hun hoede te zijn. Het is voor het eerst in twee jaar dat rond de stad weer gevochten wordt. In verband met de opgelaaide strijd hebben een Oostenrijkse en Zwitserse vliegtuigmaat schappij hun vluchten op Za greb gestaakt. In Bosnië-Herzegowina werd rond de stad Mostar hevig ge vochten tussen moslims en Kroaten, zo meldden VN-func- tionarissen. De opstandige Ser vische militairen die sinds vrij dag met tanks de stad Banja Luka blokkeren, verklaarden hun commandant niet langer te erkennen. „Van nu af aan erken nen wij niet langer generaal Mo- mir Talie als commandant van het eerste legercorps van Kxa- jina", de door de Serviërs uitge roepen eigen staat in Kroatië, al dus korporaal Ostoja Zee, lid van de „crisisstaf' tegenover in woners van de stad. De Servi sche leider Radovan Karadzic heeft de actie van de muitende militairen veroordeeld. Zij ne geerden evenwel een oproep van Karadzic om terug te keren naai de kazernes. De opstandige Ser viërs willen met hun actie hun ongenoegen kenbaar maken over 'oorlogsprofiteurs' die zich verrijken. fan onze correspondent te heid BRUSSEL - Er komt waar- t ichijnlijk nog dit najaar een tussen PLO-leider asser Arafat en de ministers nn buitenlandse zaken van de ivaalfEG-landen. De Europese iemeenschap wil met Arafat en praten over de besteding e 1,1 miljard gulden hulp lie de komende vijf jaar be- chikbaar is voor de opbouw au de bezette gebieden. De EG rekt bovendien 44 miljoen gul- jen den uit voor steun die dit najaar ;oroi log kan worden gebruikt, ie twaalf EG-ministers hebben at dit weekeinde besloten tij lens een informele bijeenkomst Belgische kasteeltje Al- en-Biesen. Volgens minister jooijmans verdient de PLO-lei der 'zichtbare steun voor de bui tengewoon riskante beslissing die hij heeft genomen' door met Israël een vredesakkoord af te sluiten. De EG maakte woensdag al be kend 1,1 miljard gulden uit te trekken voor steun aan het Gaza- Jericho-vredesplan, waarover de PLO en Israël overeenstem ming hebben bereikt. Die hulp gaat volgend jaar Om te voor komen dat in de tussentijd radi cale tegenstanders van het vre desplan de overhand krijgen, be sloten de ministers voor de ko mende drie maanden nog eens 44 miljoen gulden te reserveren voor hulp. De EG wil het geld aanwenden voor de opbouw van infrastructuur, scholen, gezond heidszorg, huisvesting en een administratief apparaat. Juraj Gajsek, inwoner van Zagreb, bekijkt de schade in zijn woning na de Servische raketaanval. foto Antonio Bat/EPA VENETIE (GPD) - Tijdens de slotavond van het 50e Filmfesti val van Venetie zijn zowel re gisseur Krzysztof Kieslovski als zijn collega Robert Altman win naar geworden van een Gouden Leeuw. De Pool ontving de prijs voor zijn film Trois Couleurs- Blue, de Amerikaan voor zijn werkstuk Short Cuts. Kieslovs- ki's film werd bovendien tot beste festivalfilm uitgeroepen door de FIPRESCI, de interna tionale organisatie van filmcri tici. Daarnaast werd met Trois Co- leurs-Blue nog een Copa Volpi in de wacht gesleept voor de beste actrice (voor Juliette Binoche) en een Osella d'Oro voor de bes te fotografie. Kieslovski's film komt deze week meteen in Ne derlandse première. Robert Altman verwierf naast zijn Gouden Leeuw ook nog een Copa Volpi die bestemd was voor de volledige cast van Short Cuts. De Copa Volpi voor de bes te acteur werd gegund aan Fa- brizio Bentivogli in de door Sil vio Soldini geregisseerde film Un anima divisa in Due; over een warenhuisdetective die verliefd wordt op een diefachtige zigeu nerin. De Speciale Jury Prijs (de op een na hoogste onderscheiding van het festival) werd gewonnen door de Nederlandse Australiër Rolf de Heer voor zijn film Bad Boy Bubby, die tevens door de FIPRESCI-jury eervol werd ver meld. Een Zilveren Leeuw ging naar de uit Tadzjiekistan afkomstige film Kosh Ba Kosh, van Bach- tiar Choedojnazarov. Bertrand Bliers film Un, Deux, Trois. So- leil kreeg een Osella d'Oro voor de beste muziek en werd boven dien bekroond met een prijs voor Marcello Mastroianni als beste bijrolspeler. Hij zette een memorabele creatie neer als me lancholieke dronkenman die een film lang de weg kwijt is. (Advertentie) IIANJESTAD (ANP) - Aruba Kil op korte termijn ruim 300 wkloze bouwvakkers uit Ne- Mand aantrekken. Naar mi- iister van Justitie Rudy Croes meedeelde, zullen de Neder- jlandse bouwvakkers worden belast met het afbouwen van bet failliet verklaarde Planta- iion Bay hotel, dat in de toe- bist Marriot zal heten. Iet aantal uit Nederland aan te rekken bouwvakkers kan gedu wde de verdere afbouw van het fitelin 1994 oplopen tot 459. De nse regering heeft al paatregelen getroffen om op oepele wijze de werk- en ver blijfsvergunningen te verstrek- P. De voorkeur gaat uit naar Pge vrijgezellen. fet inschakelen van werkloze .ndse constructiewer: ers is bedoeld als proefproject in het kader van de versoepeling van de toëlating van rijksgeno ten, die de Arubaanse regering twee weken geleden afkondigde. Als de afbouw van het Planta tion Bay hotel naar wens ver loopt, is de kans groot dat in een later stadium werkloos horeca- personeel uit Nederland wordt aangetrokken, deelde minister Croes mee. Diverse grote hotels kampen met een tekort aan ar beidskrachten. Het is de bedoeling om in Neder land het personeel aan te trek ken in samenwerking mét de Ge westelijke Arbeidsbureaus. Ook moet nog worden bekeken op welke wijze financiële bijstand van de Nederlandse overheid kan worden verkregen voor de werving, selectie en overtocht van de aan te trekken Neder landse werknemers. Dode door ruzie om voorrang in snackbar AMSTERDAM (ANP) - Ruzie om wie er aan de beurt was in een snackbar aan de Amster damse Molensteeg, heeft zater dag geleid tot een dodelijke steekpartij. Het slachtoffer is een 26-jarige man uit Amster dam. Volgens de politie kreeg hij in de snackbar onenigheid met zes mannen. Hij trok daarop een mes en stak één van de zes in het gezicht. De man ging er vervol gens vandoor maar werd door de groep op de hielen gezeten. Op de Zeedijk werd de messen trekker ingehaald en kwam het wederom tot een treffen. Daarbij bracht één van de zes de man een dodelijke messteek toe. De 25-jarige dader werd aange houden door de politie en heeft bekend. Hij wordt door de poli tie vastgehouden, evena de vijf anderen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het festival werden nog speciale oeuvre-Leeuwen uitgereikt aan regisseur Roman Polanski en actrice Claudia Car- dinale. Afgelopen dinsdag had Steven Spielberg al zo'n oeuvre- onderscheiding in ontvangst mogen nemen. Kieslovski.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3