Betere bescherming Zwin geëist Dagje zeilen voor gehandicapten S Opknapbeurt tore van Scharendijke kost 45.000 gulden Specialisten geven voorlichting over de 'Simons-week streek Pleidooi voor erkenning als grensoverschrijdend regionaal landschap SOMS WORDT ER OM UW ADVERTENTIE GEVOCHTEN. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever KNOKKE - Vlaamse en Zeeuw se natuurorganisaties hebben zaterdag tijdens een studiedag in Knokke over de Zwinstreek geëist dat het gebied wordt er kend als grensoverschrijdend regionaal landschap en dat de natuurwaarden van het Zwin behouden blijven. De natuurbeschermers worden voor een deel gesteund door de commisaris der koningin W. T. van Gelder die op persoonlijke titel afstand neemt van de even tuele aanleg van een bungalow park in de Versche Polder bij Re- tranchement. Woordvoerder T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) gaf tijdens de studiedag aan dat de Zwinstreek een uniek natuur gebied is dankzij landschapsele menten als veedrinkputten, ves tingwerken, dijken en vochtige weilanden. „In het Nederlandse deel van de Zwinstreek zijh de gebieden met natuurwaarden redelijk goed beschermd in een streekplan en in bestemmings plannen". aldus Kramer. „Aan de andere kant van de grens mis- Raadsnestor neemt bestuur Zierikzee waar ZIERIKZEE - W. F. Sprengel- meijer, fractievoorzitter van SGP/RPF/GPV in de gemeente raad van Zierikzee, bestuurt van vrijdag 17 tot en met zon dag 19 september Zierikzee. De raadsnestor neemt die dagen de taken waar van het voltallige college van burgemeester en wethouders. Alle leden van het dagelijks gemeentebestuur zijn gelijktijdig afwezig. De burgemeester en één van de wethouders brengen samen met een aantal raadsleden een offi cieel bezoek aan de Engelse ju- melagestad Hatfield. Twee an dere wethouders zijn gedurende het weekeinde met vak'antie. Politie pakt 34 hardrijders IJZENDIJKE - Bij een snel heidscontrole zijn zondagmor gen tussen tien en twaalf uur 34 automobilisten geverbaliseerd. In totaal passeerden 228 auto's de controle aan Rijksweg 61 te IJzendijke. sen we echter een noodzakelijke bescherming van het gewest plan. Zo zijn bijvoorbeeld niet al le duinen rond Knokke be schermd. Verder geldt voor de Zwinstreek in het algemeen dat de verschillende overheden het nogal eens laten afweten. Zo blijft de opstelling van het Zeeuwse provinciale bestuur ten aanzien van het Kuuroord in Cadzand teleurstellend. In het karakteristieke landschap van de Zwinstreek is geen ruimte meer voor verdere verstedelij king." Kramer pleitte daarom net als D. Vogelaers van de Belgische natuurvereniging VZW voor een snelle uitvoering van het Na tuurbeleidsplan in Nederland en de vergelijkbare Groene Hoofd structuur in Vlaanderen. Verder stelde de ZMF-woordvoerder zich op het standpunt dat sa menwerking op het gebied van natuur- en landschapsbescher ming alleen iets extra's oplevert wanneer er over de grenzen wordt samengewerkt. Kramer: „De natuurorganisa ties zullen daarom in het kader van het Euregioproject het voor stel doen om voor het onder houd van de kleine landschapse lementen geld beschikbaar te stellen. Zelf zijn de natuurorga nisaties in de Zwinstreek met een grensoverschrijdend plan bezig om de toekomst van de boomkikker in de Zwinstreek veilig te stellen." Van Gelder Commissaris der koningin Van Gelder moest door ziekte ver stek laten gaan op de studiedag. Hij had echter wel een tekst la ten rond gaan. waarin hij zich evenals Kramer een voorstan der toont van het uitvoeren van grensoverschrijdende natuur projecten. „Wanneer in Vlaande ren de Groene Hoofdstructuur vorm krijgt kunnen we in het ka der van het Euregio-Schelde- mond-project aan de kreken gaan werken", aldus Van Gel der. „Over de landsgrenzen heen kunnen we natuurgebieden ont wikkelen in de Zwingeul. ecolo gische verbindingen tot stand brengen en het waterpeil en de waterkwaliteit op elkaar afstem men." Van Gelder besteedde in zijn tekst ook aandacht aan de com motie rond de plannen voor de bouw van het Kuuroord bij Cad zand en de aanleg van een bun galowpark in de Versche Polder imiiniiiiimiiiiiBS bij Retranchement. Van Gelder gaf aan geen bezwaren te heb ben tegen de bouw van het Kuu roord. met dien verstande dat er eisen worden gesteld aan een goede landschappelijke inpas sing en er een buffergebied rich ting Zwin komt. Over het bouwen van 80 bunga lows in de Versche Polder bij de Wallen van Retranchement was de commissaris echter veel scep tischer. Van Gelder: „Persoon lijk zou ik het zeer betreuren als de bouw zou doorgaan. Bouwen voor wallen is net zo erg als bou wen op wallen of slechten van wallen. Economische aspecten zijn zeer belangrijk voor de leef baarheid, maar laat dat niet ten koste gaan van de onvervang bare en schaarse cultuurhistori sche elementen in ons land schap." Zeeverkenners namen gehandicapten zaterdag een dagje mee uit zeilen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever BROUWERSHAVEN - Achter het roer, of aan de schoten; de verstandelijk gehan dicapten hielden zaterdag op De Greve- Iingen de touwtjes in handen. Onder be geleiding van Scouting Brouwershaven maakten ze een zeiltocht. Ongeveer twin tig gehandicapten deden mee. Het was de tweede keer dat «de Grevelingengroep Brouwershaven een gehandicaptendag hield. Bij toerbeurt mochten de deelnemers de boten in. Terwijl één groep het water op ging, vermaakte een andere ploeg zich met spelletjes op het scoutingterrein van Brouwershaven, 's Avonds streek het ge zelschap neer rond het kampvuur. Er wer den worstjes warm gemaakt en liedjes ge zongen. De gehandicapten waren afkom stig van dagverblijf Brugzicht en het te huis Schouwenoord in Zierikzee. van onze verslaggever SCHARENDIJKE - De toren van de Nederlandse hervormde kerk in Scharendijke is drin gend toe aan een opknapbeurt. Bij het achterwege laten van herstelwerkzaamheden dreigt instortingsgevaar. Het hout werk van vier van de acht stij len van de toren is aangetast door houtrot. Het is noodzakelijk de aangetas te stijlen te vervangen en de ove rige te impregneren, aldus het dagelijks gemeentebestuur van Middenschouwen. Bij inspectie is tevens gebleken dat het luid- wiel van de klok verroest is. Het voorstel van het college is niet alleen het wiel te vervangen, maar ook de beugels voor de klokophanging. Tevens wordt het ijzer en houtwerk geschil derd. Het voorstel 45.000 guide trekken voor de opkm r van de toren komt terspi dens de raadsvergader;- derdag 23 september. Vi laten maken van een int fr satie van ongezuiverdefe rfi in het buitengebied mg- ch s gulden op tafel komen, i vi geven moet worden ht ji li transport van afvalwater >ijf( lokaties het beste tei De inventarisatie is notiuii lijk voor het opstellen gemeentelijk rioleringsj^ gemeente is verplicht zo'! te maken. Het geeft een zicht van de in Middenseri nd aanwezige, aan te leggen vervangen voorziening® inzameling en transport! valwater. De bijeenkomst gemeentehuis te Schart g' begint 19.30 uur. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeuwse me disch specialisten geven don derdag 16 september van 14 tot 17 uur in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg voorlich ting over hun acties tegen staatssecretaris Simons (Volks gezondheid). Tijdens deze bijeenkomst, die wordt geleid door oud-inspec teur van de Volksgezondheid in Zeeland S. Lelie en voorzitter J. G. van Zwieten van het Zie kenhuis Walcheren, worden en kele lezingen gehouden waarna er gelegenheid is voor het stellen van vragen en discussie. De Zeeuwse specialisten doen zoals gemeld deze week mee aan de nationale 'Simons-week' waarin zij, onder protest, hun werkzaamheden beperken 'om zo te voldoen aan de eis van de staatssecretaris'. Simons verwijt de specialisten dat zij te veel patiënten behan delen en te veel opereren. „En hoewel de kosten van medische hulp door patiënten zelf, door middel van premies, worden be taald, menen regering en parle ment dat deze hulp moet worden beperkt" aldus de medische staf van het Ziekenhuis V in een persbericht. verlenen de specialisten! situaties 'vanzelfspreke hulp. Voor de bijeenkomst Zeeuwse Bibliotheek (i zijn ook Zeeuwse functionarissen van sen, particuliere verzekeraars en patia nisaties, en Zeeuwse ders uitgenodigd. Genealogische Kontaktdag KAPELLE - De afdelii land van de Nederlandse logische Vereniging houd dag 18 september voor tiende keer een Zeeuws logische Kontaktdag. beurt tussen 10.00 en 17 De Vroone in Kapelle. I stellenden kunnen dan nemen van het materia verschillende werkgroep:: loop der jaren bijeen hein bracht. Het komt in de beste families voor. zo'n knokpartijtje om de krant. En dat is heel begrijpelijk. Veel mensen worden nu eenmaal pas wakker als het ontbijt vergezeld gaat van een vers ochtendblad. Of voelen zich 's avonds niet eerder op hun gemak dan nadat de krant grondig is doorgenomen. En kunt u zich een forens voorstellen zonder krant als trouwe reisgenoot? Nederlanders lezen geen krant, ze verslinden hem. De gemiddelde krante lezer besteedt dan ook al gauw zo'n drie kwartier aan z'n dagblad. Aan het nieuws en de showpagina's. Het sportkatern en de boekbesprekingen. De beursnoteringen en de familieberichten. En vanzelfsprekend kan ook uw advertentie op zijn warme belangstelling rekenen. Of het nu om uw tijdelijke aanbieding gaat of om een langlopende thema campagne. de krant garandeert u de grootst mogelijke aandacht van een uiterst breed en toegewijd publiek. Een publiek dat de tijd voor u neemt. Dat u niet ziet als een irritante stoorzender. En dat elke dag opnieuw reikhalzend naar u uitkijkt. Voor meer informatie over de uitgebreide en flexibele adverten tiemogelijkheden van de krant, kunt u contact opnemen met de afdeling advertentieverkoop van de Provinciale Zeeuwse Courant. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, telefoon 01184-84310/84311. De krant kunt u niet missen, geen dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 28