Betere bescherming Zwin geëist in de klas kVL-3 3 1 J lees de krant 890 169 790 1590 79 169 199 990 129 98 350 kumast PZC Edwin Dellebeke winnaar ringrijden Expositie Iris de Leeuw Groots brandweerfeest voor jubilerend Kruinings korps Specialisten geven voorlichting over de 'Simons-week' Wemeldingse Dag vol sfeer 199 AGRIMARKT kunststof streek Pleidooi voor erkenning als grensoverschrijdend regionaal landschap 1 Ramen+Deuren MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever KNOKKE - Vlaamse en Zeeuw se natuurorganisaties hebben saterdag tijdens een studiedag in Knokke over de Zwinstreek geëist dat het gebied wordt er kend als grensoverschrijdend regionaal landschap en dat de natuurwaarden van het Zwin behouden blijven. De natuurbeschermers worden voor een deel gesteund door de oommisaris der koningin W. T, van Gelder die op persoonlijke - titel afstand neemt van de even tuele aanleg van een bungalow- park in de Versche Polder bij Re tranchement. Woordvoerder T. Kramer van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) gaf tijdens de studiedag aan dat de Zwinstreek een uniek natuur gebied is dankzij landschapsele menten als veedrinkputten, ves tingwerken, dijken en vochtige weilanden. „In het Nederlandse .deel van de Zwinstreek zijn de gebieden met natuurwaarden "redelijk goed beschermd in een streekplan en in bestemmings- "plannen". aldus Kramer. „Aan 'de andere kant van de grens mis sen we echter een noodzakelijke bescherming van het gewest plan. Zo zijn bijvoorbeeld niet al le duinen rond Knokke be schermd. Verder geldt voor de Zwinstreek in het algemeen dat de verschillende overheden het "Jnogal eens laten afweten. Zo blijft de opstelling van het Zeeuwse provinciale bestuur ten aanzien van het Kuuroord in Cadzand teleurstellend. In het karakteristieke landschap van de Zwinstreek is geen ruimte meer voor verdere verstedelij- „king." Kramer pleitte daarom net als D. Vogelaers van de Belgische natuurvereniging VZW voor een SINT PHILIPSLAND Geboren: Maatje Catharina dv J. M. Ligtendag en H. W. Quist: Giacomo Jacob Marinus zv J. C. Mol en P. Raffetto; Marinus Cor- ~nelis zv A. M. Noorthoek en G. ^Guiljam. Getrouwd: C. J. M. Reijngoudt en N. B. de Leeuw. Overleden: G. Noorthoek, 79 jr; G. Meijer, 72 jr; J. C. Kunst wv Moerland. 83 jr; C. J. P. van Die- jen ev Van Dijke, 30 jr. snelle uitvoering van het Na tuurbeleidsplan in Nederland en de vergelijkbare Groene Hoofd structuur in Vlaanderen. Verder stelde de ZMF-woordvoerder zich op het standpunt dat sa menwerking op het gebied van natuur- en landschapsbescher ming alleen iets extra's oplevert wanneer er over de grenzen wordt samengewerkt. Kramer: „De natuurorganisa ties zullen daarom in het kader van het Euregioproject het voor stel doen om voor het onder houd van de kleine landschapse lementen geld beschikbaar te stellen. Zelf zijn de natuurorga nisaties in de. Zwinstreek met een grensoverschrijdend plan bezig om de toekomst van de boomkikker in de Zwinstreek veilig te stellen." Van Gelder Commissaris der koningin Van Gelder moest door ziekte ver stek laten gaan op de studiedag. Hij had echter wel een tekst la ten rond gaan. waarin hij zich evenals Kramer een voorstan der toont van het uitvoeren van grensoverschrijdende natuur projecten. „Wanneer in Vlaande ren de Groene Hoofdstructuur vorm krijgt kunnen we in het ka der van het Euregio-Schelde- mond-project aan de kreken gaan werken", aldus Van Gel der. „Over de landsgrenzen heen kunnen we natuurgebieden ont wikkelen in de Zwingeul. ecolo gische verbindingen tot stand brengen en het waterpeil en de waterkwaliteit op elkaar afstem men." Van Gelder besteedde in zijn tekst ook aandacht aan de com motie rond de plannen voor de bouw van het Kuuroord bij Cad zand en de aanleg van een bun galowpark in de Versche Polder bij Retranchement. Van Gelder gaf aan geen bezwaren te heb ben tegen de bouw van het Kuu roord, met dien verstande dat er eisen worden gesteld aan een goede landschappelijke inpas sing en er een buffergebied rich ting Zwin komt. Over het bouwen van 80 bunga lows in de Versche Polder bij de Wallen van Retranchement was de commissaris echter veel scep tischer. Van Gelder: „Persoon lijk zou ik het zeer betreuren als de bouw zou doorgaan. Bouwen voor wallen is net. zo erg als bou wen op wallen of slechten van wallen. Economische aspecten zijn zeer belangrijk voor de leef baarheid. maar laat dat niet ten SINT-MAAARTEN SPIJK Oud met Jong - Volksdan sen. koersbal, handwerk, soos- activiteiten en gymnastiek voor ouderen. Met al deze activiteiten kunnen bejaarden kennismaken tijdens de manifestatie Oud met Jong woensdag 13 oktober in Sint-Maartensdijk. De dag staat in het teken van het actief ouder worden. Bezoekers zijn welkom van 10.00 uur tot 17.00 uur in re creatiecentrum Haestinge te Sint-Maartensdijk. Genealogische Kontaktdag KAPELLE - De afdeling Zee land van de Nederlandse Genea logische Vereniging houdt zater dag 18 september voor de zeven tiende keer een Zeeuwse Genea logische Kontaktdag. Dat ge beurt tussen 10.00 en 17.00 uur in De Vroone in Kapelle. Belang stellenden kunnen dan kennis nemen van het materiaal dat verschillende werkgroepen in de loop der jaren bijeen hebben ge bracht. van een medewerkster WEMELDINGE - De jaarlijks terugkerende Wemeldingse Dag presenteerde zaterdag een ge varieerd programma voor jong en oud. Vrijdag zorgden de ker misattracties al voor de voor pret, zaterdag duurde het ple zier tot laat in de avond voort. De braderie bestond niet alleen uit kramen. Er was een hobby- beurs en zes buurtverenigingen hadden zich ingezet om plat- teaus te vervaardigen met fruit- mozaïken. Deze werden door middel van enquêteformulieren 1 gejureerd. Ook de rommelmarkt ontbrak niet en op de terrasjes konden de bezoekers zich te goed doen aan lekkernijen en drankjes. Vanaf 13.00 uur waren diverse muziekverenigingen actief en zetten zij de dag luister bij met rondgangen en concerten. In de middag trok het ringrijden en het stoeltjes-rijden veel publiek. van een medewerker VLISSINGEN - Edwin Delle beke is zaterdag in Vlissingen winnaar geworden van de laat ste ringrijwedstrijd van dit sei zoen. In Vlissingen reden de ringrijders van .Souburg en Rit- tliem in de Kasteelstraat tij dens de Scheldestraatnajaars- markt. Edwin Dellebeke was de enige "rijder die alle 30 te steken ringen van onze verslaggever VEERE - „Een map die nog leeg is in een tentoonstelling die nog niet af is in een kerk die geen herk meer is." Econoom A. van der Zwan vatte zo zondag in de Grote kerk van Veere de stand van zaken samen rond de over zichtstentoonstelling van het werk van kunstenares Iris de Leeuw. Een vlekkeloos geregis seerde bijeenkomst was de ver nissage van De Leeuws exposi tie niet: de helft van de zeef drukken moest nog op de juiste plaats gehangen worden. De Leeuw zat er echter niet mee: „Het is nog een beetje een chaos, maar ik vind dat eigenlijk wel Jeuk." De overzichtsexpositie rond 25 jaar grafisch werk van De Leeuw .past in het kader van Zeeland Cultuurmaand. De kunstenares begon in 1968 met het maken van voornamelijk politiek geën gageerde zeefdrukken. Protest manifestaties tegen Vietnam, bijeenkomsten van politiek ac tieve studenten en anti-kerne nergieposters maakten belang rijk onderdeel uit van haar werk. Het nieuwste werk van De Leeuw, waarvan ook enkele voorbeelden te zien zijn in de .Grote kerk. is geïnspireerd op onder meer oude Indiase symbo liek. Daarom ook hield De Leeuw, bijgestaan door onder andere twee Indiase muzikan ten, een performance waarin kleuren- en muzieksymboliek een vooraanstaande rol hadden. Na afloop konden geïnteresseer den een deel van het zo ontstane werk gesigneerd en wel meene men naar huis. stak. Tweede werd Sjaak Janse met 29 ringen, maar hij won wel voor de derde achtereenvolgen de keer de eerste beker van de gemeente Vlissingen. De polle pel werd een overwinning voor Cor Janse. Uitslag na 30 beurten: Ï.Edwin Delle beke 30; 2.Sjaak Janse 29: 3.Cor Jan se 28: 4.John de Pagter 28: 5.Leo de Visser 25; 6. Jannis de Visser 25; 7. Jan Kaljou\v23; 8.UlrikeDuine22; 9.Rian Asscheman 22; 10-Hans Oste 22: ll.Reinier Sturm 22: 12 Peter Veer- hoek 22: 13.Tatjana Duine 19: 14.Saskia de Werk 19; 15.Jan Rijn- hart 18. Bekers: 1 Sjaak -Janse; 2 Edwin Del lebeke. 3.Leo de Visser; 4.Jannis de Visser. S.Peter Veerhoek: 6.Cor Jan se: 7.John de Pagter: 8-Rian Assche man; 9.Ulrike Duine. Versiering koudbloed: 1 Saskia de Werk. 2.Johan Cevaal. Warmbloed: Ï.Edwin Dellebeke. 2 Tatjana Duine. Pollepel: Cor Janse. 4 beurten voor de middag.T.Sjaak Janse: 2.Jan Kal- jouw; 3 Ulnke Duine Oud-Sabbinge Tijdens de monumentendag in Oud-Sabbinge reden 16 sjezen- koppels een sjezenwedstrijd over 75 ringen. De spannende wedstrijd werd gewonnen door foto Willem Mieras De antieke brandweerwagen, die nog op stoom werkt, trok veel belangstelling. Adri en Natasja Verhage, die in een kamp Jannie Louws/Adrie Brasser en Connely/Jan Jobse versloegen. Als best geklede paar kwamen Jannie Louws en Adrie Brasser naar voren. De mooist versierde sjees was van Lena en Bram Roose. Na een kamp in de boerenronde op de 32mm ring namen Anja en Sjaak Reurink de fel begeerde pollepel mee naai- huis. Uitslagen na 75 ringen: 1. Natasja/ Adrie Verhage 74. 2.Jannie Louws/ Adne Brasser 74: 3.Connely/Jan Job- se 74: 4.Anja/Sjaak Reurink 70; 5 Lianne Wïelemaker/Albert de Vis ser 69. 6.Carin Machielse/Piet Sinke 68: 7.Corrie/Jan de Visser 68: 8Leny. Simon Louws 67. 9 Esther Louws/ Hans Maljaars 66. 10.Bea/Jan Be- suyen 59: 11.Miriam VermeulenAVim de Visser 57; 12.BetsieDavid Stroo 55: 13.Elma/Jaap Sturm 52: 14 Anita Minderhoud/Sjaco de Visser 51; 14.LenaBram Roose 48; 16 Mieke Loeve/Peter Bilterijst 46. Bekers: 1 Jannie Louws/Adrie Bras ser: 2 Natasja'Adrie Verhage: 3.Connely/Jan Jobse. Versiering: l.Lena/Bram Roose: 2.Jannie Louws/Adrie Brasser: 3.Leny/Simon Louws Pollepel: Anja en Sjaak Reurink. Best geklede paar: Jannie Louws en Adrie Brasser. Agenda ZRV: 25 september: Vrije sje- zeilwedstrijd in Domburg 09 30-17.00 uur. van onze verslaggever KRUININGEN - Een woud van brandweerladders stak boven de daken uit, overal loeiden si renes. En terwijl lefgozers op spectaculaire wijze van de kerktoren afdaalden, werd het plein voor het gemeentehuis be dekt onder een dikke laag wit schuim. Brandweerdag in Krui- ningen afgelopen zaterdag. Het hele dorp liep uit om het vijftig jarig jubileum van het plaatse lijke korps te vieren. Tientallen blus- en hulpverle- ningswagens luisterden het van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeuwse me disch specialisten geven don derdag 16 september van 14 tot 17 uur in de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg voorlich ting over hun acties tegen staatssecretaris Simons (Volks gezondheid). Tijdens deze bijeenkomst, die wordt geleid door oud-inspec teur van de Volksgezondheid in Zeeland S Lelie en voorzitter J G. van Zwieten van het Zie kenhuis Walcheren, worden en kele lezingen gehouden waarna er gelegenheid is voor het stellen van vragen en discussie. De Zeeuwse specialisten doen zoals gemeld deze week mee aan de nationale 'Simons-week' waarin zij. onder protest, hun werkzaamheden beperken 'om zo te voldoen aan de eis van de staatssecretaris'. Simons verwijt de specialisten dat zij te veel patiënten behan delen en te veel opereren. „En hoewel de kosten van medische hulp door patiënten zelf, door middel van premies, worden be taald. menen regering en parle ment dat deze hulp moet worden beperkt" aldus de medische staf van het Ziekenhuis Walcheren in een persbericht. Overigens verlenen de specialisten in acute situaties 'vanzelfsprekend' wel hulp. Voor de bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek (in de aula) zijn ook Zeeuwse Kamerleden, functionarissen van ziekenfond sen. particuliere ziektekosten verzekeraars en patiëntenorga nisaties, en Zeeuwse bestuur ders uitgenodigd. koste gaan van de onvervang bare en schaarse cultuurhistori sche elementen in ons land schap." Stichting Krant in de Klas Joh. Vermeerstraat 14 1071 DR Amsterdam Tel. (020) 6647536 Veel bezoekers vonden wel wat van hun gading op de rommelmarkt van de Wemeldingse I foto Willem Mieras Om 17.00 uur werden de prijs winnaars bekend gemaakt door wethouder G. E. M. de Maat. De wisselbeker voor de fruitmozaie- ken ging naar buurtvereniging Aeolus. De prijzen voor het ringsteken: 1 Leo Wabeke, 2 Si mon de Vos, 3 Miranda Vermer- ris. De eerste drie prijzen bij het stoeltjes-rijden gingen naar res pectievelijk Simon de Vos, Peter Eversdijk en Peter de Vos. De dag met het motto 'Wemeldinge, net even anders' werd om 19.30 uur afgesloten met een taptoe. feest op. Ware juweeltjes waren erbij. Van een antieke Ahrend Fox-spuit uit de jaren twintig tot een hypermoderne haakarm wagen. Een aantal antieke wa gens was afkomstig van het brandweermuseum in Helle- voetsluis. Behalve kijken, kon het publiek ook meerijden. Niet alleen inwoners van Kruiningen lieten zaterdag hun neus zien. Het evenement trok ook vele be zoekers en brandweerlieden uit omliggende dorpen. Leden van verschillende Rei- merswaalse korpsen demon streerden hulpverleningsmate- riaal, en 's middags maakten de wagens een rondrit door het dorp. In een lange sliert tuften de voertuigen door de straatjes. De plaatselijke middenstand pakte uit met een braderie. Een enkel spatje regen weerhield de bezoekers er niet van om in gro ten getale langs de kraampjes te schuifelen. Wie even wilde uit blazen. kon in de feesttent in het centrum een hapje en een drank je nuttigen. Biotex Compact W-ïtivfF groen, blauw WiT'l'w^ 1000 gram-979" op=op Coca Cola of Fanta Light 1,5 liter uaia hoouineiK i\oine 250 gram - Gehakt Half om half kilo jto&r Bieflappen kilo JS80- Magere Gepaneerde Hamburger per stuk a 90 gram ju%- Gekookte Boerenachterham 100 gram Rauwe Ham 100 gram _2ê9" Unie Kaas Jong vacuum verpakt, kilostuk Mueslibolletjes 4 stuks Groene Savooie Kool per stuk Gele Grapefruits 10 stuks Van Doornestraat 2 Goes geldig t/m 18 September 1993 Openingstijden: ma. 13.00 -18.00 uur, di. wo. vr. 9.00 -18.00 uur, do. 9.00 - 20.30 uur, zat. 8.30 16.00 uur onderhoudsvrij koude-, warmte-, gelui* verfraaiend naarelke maat leverbaar kunststof ramen en dev1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 22