Sampras' perfectie is zijn tragedie Gefascineerd door Zoetemelk en de heroïek van wielrennen Timman moet in remise berusten Nigel Short loop in Kasparov's v: Steffi Graf alleen op baan onkwetsbaar Het zinkende schip? Delibas huilt om zilveren medaille sport Amerikaan wint saaie finale van Flushing Meadow MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 NEW YORK (GPD) - Pete Sam pras heeft jarenlang met een enorme aap op zijn rug geten nist. Hij was de man met het meeste talent en de minste ti tels. Nu is 'Sweet Pete' er van doordrongen dat hij één van de grootste spelers uit de geschie denis kan worden. De 22-jarige Amerikaan won in juli Wimble don en plakte daar vannacht de titel van de US Open aan vast. Dat deden alleen de groten der tennisaarde. Pete Sampras heeft niets van een held, maar alles van een kampioen. Of de tennissport het leuk vindt of niet. de komende jaren zullen worden gedomi neerd door deze stilist, die bij het publiek nog steeds niet de waar dering krijgt die hij verdient. De kampioen van Flushing Mea dow. die gisteren in een saaie fi nale de verrassende finalist Ce- dric Pioline terzijde schoof 6-4,6- 4. 6-3). heeft bekend gemaakt dat de klassering op de wereld ranglijst hem niet meer boeit. Door de finale te bereiken werd hij al voor het weekeinde de aan voerder van de wereldranglijst, omdat Jim Courier vroeg werd uitgeschakeld. Maar een, twee of drie, het zal Sampras worst we zen. Hij wil grote prijzen. Grand Slams dus. Hij heeft gezegd dat' Rod Laver vroeger zijn idool was en dat hij op zoek is naar een ere lijst die zo groot is als die van de Australiër, die elf Grand Slam- titels won. Sampras heeft er nog acht te gaan na gisteren en me nigeen gelooft dat hij erin slaagt. Geen charisma Een half jaar geleden was Sam pras nog een beetje de risee tus sen de profs. 'Saaie Piet' werd hij genoemd en zijn gebrek aan cha risma en grote prijzen gingen steeds zwaarder op zijn schou ders rusten. Behalve de aap op zijn rug droeg Sampras volgens de critici altijd een persoonlijke regenwolk met zich mee. Hoe an ders klinken de geluiden over de US Open-kampioen nu. Sampras is de man die het ten nis terugbrengt naar de tijd van de houten rackets en de enkel- handige backhand. Hij is een klassieke tennisser en tussen de eenheidsworsten op de baseline is hij een verademing. Maar zijn perfectie is zijn tragedie. Het pu bliek wil enfant terribles als Connors, McEnroe en soms Agassi. Pete Sampras smijt niet met rackets, scheldt geen lijn rechters stijf en heeft een gezicht dat geen enkele emotie ver raadt. Het is tennis en anders niets. Kennelijk niet genoeg voor de liefhebber. Pete Sampras is één van de vier kinderen die Soterios en Geor gia Sampras (twee Grieken) als immigranten in Amerika kre gen. Toen Pete in 1990 de US Open won, keken ze geen tv. Vanwege de spanning. Ze zagen de uitslag in een etalage van een winkel waar tv's werden ver kocht. Zijn ouders en zijn zus NEW YORK (GPD) - Buiten de lijnen van een tennisbaan krijgt het leven van Steffi Graf iets bi zars. Daar verandert winnen in verliezen en wordt de Duitse kwetsbaar. Het is de tragiek van een mega-ster die maar niet kan wennen aan haar status van publiekslieveling. Het killersinstinct van Graf ver dwijnt zodra ze haar racket los laat. Het was zaterdag weer ronduit aandoenlijk om haar be zig te zien nadat ze haar derde US Open-titel (na '88 en '89) be machtigde. Graf is alweer 24 en heeft, een erelijst om U tegen te zeggen. Na tien jaar proftennis en veertien Grand Slam-titels weet ze zich echter nog steeds geen houding te geven als er mi crofoons of camera's in de buurt zijn. ,.Ik ben vreselijk nerveus als ik moet speechen", zei ze na haar wedstrijd tegen Helena Sukova (6-3.6-3). Maar ondanks de zenu wen perste de kampioene er een paar zinnetjes uit die haar popu lariteit goed deden. Graf zei dat ze dit jaar alle Grand Slams had kunnen winnen (net als in '88), maar dat die prestatie valt of staat met de aanwezigheid van Monica Seles. Haar voornaam ste concurrente, die sinds de messteek in Hamburg uit de rou latie is, won begin dit jaar in de eindstrijd van de Australian Open van Graf. Na het incident met het mes mocht Graf de drie andere grote prijzen ophalen. „Ik wil dat Monica snel terug komt", zei Graf met enige affec tie in haar stem en het klonk op recht. De eindstrijd tegen Sukova was het zoveelste 'eitje' voor de kam pioene uit Brühl. De 28-jarige Tsjechische won in 21 wedstrij den tegen Graf slechts één keer en dat was de eerste confronta tie in 1983. Steffi Graf voelt zich sterk op de baan en en voelt zelfs dat er nog verbetering in zit. Zeker nu haar backhand opeens een wapen wordt in plaats van een verdedi gingswerk. „Ik speel beter dan ooit. Er zit vuur in me en dat houdt me aan de gang." New York. US Open, 18 miljoen dol lar. Vrouwen, halve finale: Graf (DuL'l) - Manuela Maleeva (Zwi/11) 4-6 6-1 6-0. Finale: Graf - Sukova (Tsj/12) 6-3 6-3. Vrouwen dubbelspel, halve finales Sanchez-Vicario/Sukova (Spa/Tsj/3) - Gigi Femandez/Zvereva (VSt/WRul) 1-6 6-3 6-4. finale: Sanchez-Vicario/ Sukova - Coetzer/Gorrochategui (ZAfiArg/9) 6-4 6-2. Meisjes dubbelspel, kwartfinales: Moros/Nickitas (VSt/5) - Bitter/Kout- staal (Ned/4) 7-5 3-6 6-3. Mannen, halve finales: Pioline (Fra/ 15) - Masur (Aus) 6-1 6-7 7-6 6-1, Sam pras (VSt/2- Volkov (Rus/14) 6-4 6-3 6- 2. Finale: Sampras (VSV1) - Pioline (Fra/15) 6-4 6-4 6-3. Jongens, finale: Rios (Chi/3) - Downs (NZe/4) 7-6 6-3. Jongens, dubbelspel, kwartfinales: Downes/Greenhalgh (NwZ/1) - Van Scheppingen/Wassen (Ned) 6-3, 6-4, Ellwood/Sekulov (Aus/5) - Schalken/ Kokavec (Ned/Can) 6-7 6-1 6-4. Steffi Graf na haar derdeUS Open-titel. door Edith Ramakers M aartje Boudeling roemt de fietsende legende Joop Zoetemelk. Hij is een all round vakman en een beschei den persoonlijkheid geble ven. vindt de chef-kok van het gerenommeerde hotel/restau rant Inter Scaldes te Kruinin- gen. Zij distantieerde zich van de mensen die smalend spraken over de wielerkwali- teiten van Jopie, oftewel de eeuwige tweede. Die vonden hem een klever, kleurloos en initiatiefloos. Dat predikaat past Zoetemelk niet. „Hij is een doorzetter. Ik kan me niet herinneren dat hij eens is uit gestapt en bovendien is hij wereldkampioen geweest en heeft hij een keer de Tour de France gewonnen", zegt ze. In de tijd dat Maartje Boude ling met haar man Inter Scal des kocht, begon Zoetemelk's gang naar succes. Samen met Fedor den Hertog, Jan Kre kels en René Pijnen behaalde hij in 1968 in Mexico de Olym pische titel op de honderd ki lometer wegwedstrijd voor landenploegen. Zoetemelk be gon te leven voor Maartje Bou deling. Zwemster Ada Kok die in datzelfde jaar naar Olym pisch goud vlinderde en wiel renner Jan Janssen, die eerder in datzelfde seizoen als eerste Nederlander de Tour de Fran ce won, volgde ze slechts op af stand. Alleen Joop Zoetemelk was in staat haar van haar drukke werkzaamheden af te houden, want ten tijde van die Olympi sche Spelen moest het com plex Inter Scaldes, binnen en buiten, node aangepast wor den aan de gerieven van een luxueus restaurant. Als ze in de tuin werkte, was een tran sistorradio haar metgezel. „Zo hoorde ik voor de eerste keer van Joop Zoetemelk. Hoe goed zijn prestatie ook was, hij schepte er later nooit over op." Zijn eenvoud vond ze hartver warmend, evenals de heroiek van het wielrennen. Bij die sport zag je het lijden, de pijn werd tastbaar. Dat had wiel rennen voor op bijvoorbeeld zwemmen, waarbij ze de direc te beleving van de sporter mis te. „Wielrennen kun je alleen maar lang volhouden als je er heel serieus voor leeft. Dat deed Joop. Ik heb hem zelden zien lachen. Hij was voor mij wielrennen. Nooit zocht hij de publiciteit op. hij wilde alleen maar heel goed fietsen." Ze vergaf het hem wanneer hij net naast de eerste plaats greep, want ze wist dat hij er alles aan gedaan had om de beste te zijn. „Ik had dan eer der met hem te doen." De anti-held voor velen werd snel voor Maartje Boudeling de held. Ze maakte er een tra ditie van om elke zomer het verloop van de Tour de France te volgen en met het keuken- personeel hield ze er een etap pe-poule op na. Vaak stond Joop Zoetemelk bovenaan haar lijstje, maar haai- favoriet had de pech dat een topper als Eddy Merckx hem dikwijls in de wielen reed. Maar Zoetemelk liet wel altijd van zich horen tijdens zijn zes tien Ronden van Frankrijk. Onverzettelijk als hij was, bleef hij lonken naar een echte prijs. Maartje Boudeling moest tot 1980 geduld hebben om met haar Joop Zoetemelk te pronken. Tien jaar na zijn eerste Tour deed de volhouder de kritiek van de sceptici ver dwijnen met zijn eerste eindze ge in het Franse wielerspekta kel. Vanaf dat moment klonk voorzichtig het 'Jopie, Jopie', dat pas na zijn wereldtitel in 1985 uitbundiger werd. Voor Maartje Boudeling wa ren Zoetemelk's hoofdprijzen louter bijzaak. Zij bewonderde hem om zijn persoonlijkheid. Daar kon geen Eddy Merckx of Jan Raas tegenop. „Vreemd eigenlijk. Jan Raas is ook een Zeeuw, maar ik voelde me meer verbonden met Zoete melk. Jan Raas was een sprin ter, die het volgens mij van momenten moest hebben. Joop was er altijd. Een all round vakman, dat was Joop." d i Maartje Boudeling: een all-round vakman, dat was Joop Zoetemelk (inzet). foto Lex de Meester Voor Maartje Boudeling vertegenwoordigt Joop Zoetemelk de ivielersport. De chef-kok runt samen met haar man en gastheer Kees Boudeling hotel/restaurant Inter Scaldes te Kruiningen. Maartje Boudeling. Yerseke, 29-01-1939, is één van de weinige vrouwelijke chef-koks in Nederland die een restaurant met tivee Michelin-sterren heeft. Zij doorloopt stages in België. Duitsland, maar vooral Frankrijk om aan de vereiste voonvaarden van de strenge Michelin-keuring te blijven voldoen. Een all-round vak vrouw. die zich inzet om haar gasten te verrassen. In Joop Zoete melk vond zij een vakman, die bescheiden bleef ondajiks zijn onvoonvaardelijke kwaliteiten. Zoetemelk werd 03-12-1946 in Den Haag geboren. De timmerman koos in 1967 voor de wieler sport. Successen bleven niet uit, al moest de timide renner vaak genoegen nemen met een tweede plaats. Hij wierp het predikaat eeuwige tweede definitief van zich af toen hij in 1980 voor de eerste en enige keer de Tour de France won. In totaal nam hij zestien keer deel aan de Tour: hij werd daarin verder zes keer tweede, drie keer vierde, een keer vijfde, achtste, twaalfde. 23e, 24e en 30e. In andere ivedstrijden liet Zoetemelk zich ook gelden. Hij was twee keer profkampioen van Nederland f1971 en 1973). hij won de Waalse Pijl (1976). Parijs-Nice (1974 en 1975). de we reldtitel (1985) en de Tirreno-Adriatico (1985). In zijn afscheids- jaar als wielrenner (1987), eiste hij nog eens de zege op in de Amstel Gold Race. In 1971 trouwde hij met Frangoise Duchaus- soy en samen begonnen ze een hotel in de Franse plaats Germig- ny. De renner in hart en nieren keerde in 1991 terug in de wieier- wereld als assistent-ploegleider van Jan Raas. Stella hebben wel eens gezegd dat ze geen hoogte van Pete krij gen. Hij is altijd zo 'cool'. Stella: „Je weet nooit wat er in Pete's hoofd omgaat." Buiten de grote tennistoernooi en schijnt Pete éen hele andere persoon te zijn. Op de trainingen kan hij ronduit grappig zijn en kraait hij het uit van de pret. Tim Gullikson, zijn coach, be schreef in het blad Tennis on langs een trainingspotje waarin Pete aankondigde vier aces op rij te slaan. Ook de plaats waai de ballen zouden neerkomen, gaf hij op voorhand aan. Hij sloeg een kwartet aces achter el kaar, gooide zijn racket weg, bal de beide vuisten en schreeuwde alsof hij Wimbledon had gewon nen. „Ik heb ijswater in mijn aderen", klonk het mijlenver. Zo kent niemand Pete Sampras. Ijswater had hij ook gisteren weer door het bloed stromen in de finale. De 24-jarige Fransman Pioline was geen bedreiging- voor de als eerste geplaatste Sampras, die na John McEnroe ('84) de eerste 'yank' werd die na wimbledon ook de US Open won. Sampras opende de wed strijd met een break en dat was genoeg voor 6-4. In de tweede ronde leverde de nummer 14 van de wereld opnieuw zijn service- game in met een dubbele fout. Sampras eindigde opnieuw met 6-4 en kon de wedstrijd vanuit een leunstoel uitspelen. Hoewel hij in de derde zelf ook slecht be gon en zijn servicegame ver kwanselde. werd hij zonder al te veel moeite de nieuwe US Open kampioen. Krajicek als achtste naar Grand Slam Cup NEW YORK (ANP) - Richard Krajicek heeft zich als achtste geplaatst voor de Grand Slam Cup, die van 7 tot en met 12 de cember in München wordt ge houden. De Hagenaar verzamel de in de vier grand slamevene- menten 470 punten. Voor het toernooi hebben zich geplaatst: Sampras, Courier, Edberg, Bruguera, Pioline, Stich, Medvedev, Krajicek, Bec ker, Masur, Volkov, Muster, Kor- da, Ferreira, Chang en Larsson. Reserves zijn Washington en Martin. door Richard Thannhauser Piet Puijpe heeft het moeilijk. De trainer dacht bij het rijke Veere in de. voetbalhemel terecht te zijn gekomen, maar staat na twee competitieduels al voor de poorten van de hel. De bij elkaar gekochte ploeg, die debuteert in de tweede klas se van het zaterdagvoetbal, startte als kampioenskandidaat, maar incasseerde vorige week tegen Kloetinge en zaterdag tegen WC'68 gevoelige tikken.,Volgens Puijpe is het nog steeds rustig in Veere. maar vorige week diende de eerste rel zich reeds aan. Steven Seedo weigerde tegen Kloetinge in te vallen en besloot enkele dagen geleden na een gesprek met de trainer terug te keren naar zijn oude club Middelburg. 1. Veere gold als kampioenskandidaat, maar na twee wed strijden staat de ploeg stijf onderaan. Zijn de prognoses al bijgesteld? Piet Puijpe: „Prognoses? Welke prognoses? Wij hebben nooit geroepen, dat we een kampioenskandidaat waren, dat deden anderen. We debuteren in de tweede klasse en zien dit seizoen als een opbouwjaar. Daaraan zijn we nu begonnen. We heb ben wel de ambitie om leuk mee te draaien. Daarom erger ik me behoorlijk aan al die dingen die nu nog op het veld mis gaan." 2. Veere heeft behoorlijk ingekocht, maar zijn wel de juiste spelers aangetrokken? Piet Puijpe: „Dat zal de toekomst ons leren. Die nieuwelin gen zijn stuk voor stuk goede spelers. Ik denk, dat het alle maal wel goed komt. Dat baseer ik op het feit, dat al deze jongens in het verleden ook goed ge presteerd hebben." 3. Steven Seedo - die als wisselspeler begon en vorige week weigerde in te vallen tegen Kloetin ge - zag de bui kennelijk al hangen. Hij heeft het zinkende schip reeds verlaten... Piet Puijpe: „Misschien is Steven wel naar een zinkend schip gegaan... Vorige week heb ik nog een gesprek met hem gehad. Hij vertelde me, dat hij lekker wilde ballen. Hij had geen ge duld. Had hij dat wel gehad, dan zou de positie er voor hem na zaterdag dnders hebben uitgezien." 4. In een cruciale fase tijdens de voorbereiding op dit sei zoen gingen enkele spelers met vakantie. Spelers, die een vergoeding krijgen, kunnen toch verplicht worden eerder hun vakantie op te nemen? Piet Puijpe: „Voordat die spelers naar Veere kwamen, had den ze hun vakantie al vastgelegd. Je moet niet vergeten, dat het amateurs zijn... Ik hoop wel, dat ze volgend jaar hun vakantie beter plannen." 5. De selectie van Veere is door blessures behoorlijk uitge dund. Misschien wordt er in Veere te hard getraind. Piet Puijpe:.Anton Belffoid heeft een slijmbeursontsteking en die heeft hij niet van het trainen gekregen. Steef de Rijke werd zaterdag uit het veld geschopt. Chris Mouthaan kreeg ook een schop. Jan Hage heeft een liesblessure. Misschien heeft dat met overbelasting te maken. Dat hebben we vroeg onderkend, want hij traint nu niet volop mee." 6. Wordt er in Veere al aan de poten van de trainersstoel gezaagd? Piet Puijpe: „Ik zou het niet weten. Wat ik wel weet. is dat de kantine momenteel wordt uitgebreid. Ik geloof dat er volgen de week nieuwe stoelen komen..." 7. Welke fouten heeft Piet Puijpe al gemaakt bij Veere? Piet Puijpe: „Ik weet niet of ik fouten heb gemaakt. Je pro beert te werken aan iets. Als het niet direct lukt, moet je niet in paniek raken. Het loopt nog niet, maar ik weet dat het zo kan omslaan." 8. Volgende week komt de koploper, jouw oude club Seroos- kerke, op bezoek. Weer een nederlaag dus- Piet Puijpe: „Daarvan ga ik niet uit. Wij willen nu ook wel eens de eerste punten binnenhalen. Of dat tegen Serooskerke is of tegen een andere club... Dat maakt me niets uit.'De situa tie is simpel. Serooskerke staat bovenaan, Veere onderaan. Wij hebben zaterdag niets te verliezen." BURSA (ANP) - Bokser Or- han Delibas droomde van het Wilhelmus en een ere- ronde met de Turkse vlag. Het werd gistermiddag in de kokende Atatiirk-sport- hal in Bursa een vluchtige groet aan het publiek en een sprintje naar de kleedka mer. Zijn liefste wens. Euro pees kampioen worden in zijn eerste vaderland, was niet in vervulling gegaan. De Roemeen Francisc Vas- tag, zijn kwelgeest bij het WK in mei dit jaar in Tam pere (Finland), bleek in de finale opnieuw onverslaan baar: 4-9. Met een betraand gezicht nam de ontgoochelde zwaar- welter later de zilveren me daille in ontvangt. „Ik kwam hier om te winnen", mompel de Delibas aangedaan. „Ik heb daarom geen vrede met zilver. De tweede plaats telt niet voor mij. Ik wil altijd en overal de beste zijn. Zeker in Turkije. Vastag is voorlopig nog de beste bokser. Maar het krachtverschil is al een stuk kleiner geworden." Bursa. EK boksen: Halve fina les: vlieg: Kubat (Dui) w.o.p. (10-4) van Nyman (Isr). Huseymov (Aza) w.o.p. (12-1) van Kadir (Tur). veder: Todorov (Bul) w.o.p. (13-5) van Vlasov (Rus), Paliani (Geo) walk over tegen Griffin (Ier), lichtwelter: Oktay (Dui) w.o.p. (12-1) van Dorovtei (Roe). SuleymanoglulTiirisj (12-3) van Gevorkian iaj- zwaarwelter: Vastag w.o.p. (11-4) van KöertÈ (Rus), Delibas (Ned) w.o.p van Schenk (Dui). halfzwa» nan Samil San (Turi w o pU)E van Ottke (Dui). Ksinen fl ,i w.o.p (10-8) vanZaoeUtsjniió superzwaar: Sarsania w.o.p (4-1) van Kihlstromi Russinov (Bul) w.o.p. McCormack (Wal). it hri di Finales: lichtvlieg:Petrov(Bul)w.o.p. 4) van Lakatos (Hon); b£ni Mantare (Fin), Gaufilin ir vlieg: Huseyinov w.o.p. (74 Kubat: brons: Kadir, Nyj bantam: Malakbetov w.o.p. (10-4) van Ciba Kovacs (Hon), Clad"''1 (Roe), veder: Todorov w.o.p" êrs. 1van Paliani; brons: Vfe tek. Griffin. licht: Bielsky (Polit (8-7) van Tibor (Tsj); b- rek Gvassalia (Geo), Ka^ n (Arm), lichtwelter: Sulev mo< noglu w.o.p (5-2) van «i*6' brons. Gevorkian, weiter: w.o.p. (5-2) van Oner lij"" brons: Otto (Dui), Sai (WRu), zwaarwelter: Vf w.o.p. (9-4) van Delibas, tafeie Koerbanov. Schenk, middtc; m< genbrodt (Dui) w.o.p. (2-0i,n Lebziak (Rus); brons: Dat; |im ko (Oek), Kuloglu (Turi, zwaar: Kshinin wint vans Samil San na medische inte 'er tie in de tweede ronde; brons oelitsjni, Ottke, zwaar: Kï laki (Geo) w.o.p. (11-2) vaniflei der (Ned); brons: Stel (Gri). Williams (Engi, zwaar: Roessinov w.o.p 1 Sarsania; brons McCoraj 12S (fa t» Kihlstrom. ARNHEM (ANP) - Karrevrach- ten met complimenten over zich heen krijgen en toch niet winnen. Het overkwam Jan Timman zondag in zijn vijfde matchpartij tegen Anatoli Kar- pov, die evenals de vierde in re mise eindigde. Bij een stand van 2 1/2-2 1/2 heeft elk van de twee nog tien punten nodig om zich wereldkampioen van de FI DE te mogen noemen. In de slotstelling van zaterdag stond Timman al een tikkeltje beter. Een dag later gaf na zo'n twintig zetten niemand ook maar een dubbeltje voor de over levingskansen van de Rus, wiens openingsrepertoire tot nu geen indruk heeft gemaakt. In het Engels, dat Timman af en toe praktizeert, had de oud-we reldkampioen geen handen ge noeg om de gaten te dichten, die in zijn verdediging waren geval len. Vooral- na 22. Le5: was de zwarte stand niet om aan te zien. Echter, Lasker zei het al: „scha ken is een strijd tussen twee stel hersenen en twee stel zenuwen." Daarbij speelt theorie, positio neel overwicht, tijdnood of wat dan ook een ondergeschikte rol. Op de 28e zet had wit vermoede lijk door Lxe6 Karpovs einde zeer nabij kunnen brengen. Waarschijnlijk ook als hij 28. Pf4 had gespeeld. Timman miste beide kansen. Echt kwalijk te nemen viel hem dat niet. De stel ling was uitermate gecompli ceerd en het spontaan gespeelde Pa5 leek ook afdoende. De 32e zet Ld7 kwam eveneens a tempo op het bord. Timman dacht de winst voor het grijpen te hebben, maar dat viel bar te gen. De paardzet naar d4 bleek achteraf veel betere perspectie ven te geven. Karpov was inmiddels in vrese lijke tijdnood geraakt; zijn schaakleven hing van luttele se conden af. Precies op tijd echter deed hij zijn veertigste zet. Velen van de analyserende grootmeesters waren op dat mo ment nog steeds in de ban van de witte mogelijkheden. Alleen iht ïtbes R ist b 1 grootmeester Genna S: u0' betoogde dat zwart m iK wel beter stond. De m analyses, die zich in deé 'ne: een Hitchcock-thriller den, leken hem gelijk te Karpov zou misschien winnen. Ook die suggests voorbarig. Timman hit! hoofd koel en dwong als mise af. Blijft het raadsel van de||e vorm van Karpov. De reldkampioen won de afgi maanden toernooi na to en mocht zich bij het de match onbetwist noemen. Daarvan is te sprake meer. Of hij meet dag als hij wit heeft, echt spectaculairs koma Arnhem. Zetten vierde pul? Wit: Karpov, Zwart: Timma I. d2-d4 Pg8-f6,2. c2-c4e7-eó.'i d7-dö, 4. Pbl-c3 d5xc4,5.1 c7-c6,6. Da4xc4b7-b5,7.D'k d7,8. Lcl-g5 Lc8-b7,9.e2-e3i' Lfl-e2 c6-c5,11.0-0Lf8-e7,lï: BS1) 0, 13. d4xc5 Pd7xc5, 11 Dd8xd4,15 Tdlxd4Tf8-d8,l! h7-h6, 17. Td4xd8+ Ta8x&: f4 Td8xdl+. 19. Pc3xdl Pi Lf4-b8 Pd5-b4 remise. 1 inl Zetten vijfde partij: Wit: I Zwart: Karpov: 1 c2-c4e7-e5.2.Pbl-c3Pg;-ï ge f3 Pb8-c6. 4. g2-g3 Lf8-c5, 6.0-0 d7-d6,7 d2-d3h7-h6,h a6. 9. b2-b4 Lc5-a7,10. Lel-ï II. h2-h3 Lg4-e6, 12. Kgl-K 13. Pf3-d2 Dd8-d7. 14 PcJi Ddl-a4 Pc6-d4. Le6xd7. 17. e2-e3 Pd4e5 l-h7, 19. c4-c5 Pd2-c4 Ld7-a4, 21. Lg*2-e4- 22. Lb2xe5 Pe8-f6, 23. Lefj I 24. Le5xf6 g7xf6, 25. PeT-Si eg 26. b4xc5 La7xc5. 27. TIM f Pc4-a5 b7-b6, 29. Pa:-/ Tcl-c4 La4-b5, 31 Tri-5 g5, 32. Lfö-d7 Te8-e6. 31 Lb5xc6, 34. Pd5-f4 ns Pf4xe6+ Kg7-g8, 36. Pe5* 37. Pd8xb7 Lf3xb7.38. M4Ü I Tg4-f4 Pg5-13+. 40. KÜ2-S lap 41 d3-d4 Pe5-c4,42. a3-afü; jj Tal-clb6-b5,44. a4xb526sU u d5 Lf8-d6, 46. Tf4xc4 Tclxc4 Kg8-f7, 48. Kh3-g2S „gi (2-13 h6-h5,50. Kg2-f2 Lc8-b7.: d4 Ld6-c5, 52. Td4-f4 Lb74' a4 Lc8-b7, 54. Ta4-f4 Lb74! a4remise. Stand: 2 1/2-2 1/2. LONDEN (RTR) - Nigel Short is tot dusverre weinig gelukkig bij zijn pogingen Gari Kaspa rov in de Londense rebellen- match eronder te krijgen. Za terdag overspeelde de Brit zich met zwart in een felle konings- aanval. Kasparov kreeg materieel voor deel en won óp de 59ste zet. Zon der dat hij tot het uiterste be hoefte te gaan, heeft de afgezette wereldkampioen van de FIDE zich met tweemaal winst met wit en een gelijkspel met zwart (21/2- 1/2) een riante uitgangspositie geschapen in de match over 24 partijen, die hij bij 12-12 al ge wonnen heeft. De goden van de schaak-Olym- pus lachen de lange, slungelach tige ex-uitdager in diens gezicht uit. Zo ook zaterdag. In een Spaanse partij probeerde Short het met zwart met een directe koningsaanval. Gezien het ge brek aan bedenktijd aan beide kanten van het bord had de aan val gemakkelijk kunnen door slaan. Kasparov hield het hoofd echter koel. Met Th2 vond hij de enige weerlegging van het paardoffer, waarmee Short hem probeerde mat te zetten. De zwarte aanval stokte en met onvoldoeai pensa'tie voor het s was de rest een kwestie1® niek. ie J 5-ü Londen. Zettenverloop Kasparov (wit) - Short (zw^ 'tt 1. e2-e4 e7-e5, 2. Pg2-f3 b5 a7-a6, 4. Lb5-a4 Pg8-tö.f el. 6. TH-el b7-b5,7. La4-K;- a4 Lc8-b7, 9. d2-d3 TfB-eS.'- Le7-f8, 11. c2-c3 h7-h6,l2- d6.13. Pf3-h4 Dd8-d7,14." el. 15. Pg6xf8 Kg8xf8.l6' 17. b2-b4 Pe7-g6, 18 P<i 19. La2-bl P16-h5.20. a4xK> 8J| Lcl-e3 Pg6-h4. 22. Tal-aLJ d3-d4 Te6-g6, 24. Kgl-M ij d4xe5 Te8xe5. 26 g2-gl Le3-d4 Ph5-g3-, 28. 29. Ld4xe5 Dd7xg4. Pf3xel. 31. Ddlxel Ó6x«> Tf6-d6, 33. Lbl-c2 Lc8-€&» Kf8-g8. 35. Pd2-fl Dg4-^?«„ Dg5-d8, 37. Th2-d2 c7-c6.S 'U Dd8xd6.39. De3-c5 Dd6x«; h6-h5, 41. Pfl-d2 Kg8-!3.-- 123 Kf8-e7, 43. Lc2-b3 Le6-d' Ke7-f6, 45. c3-c4 b5xc4. Ld7-e6, 47. Lc4-e2 Le6-gt® p g7-g6. 49. Ldl-a4 Lg4*>'-;. n Kf6-e6, 51. La4-b3+ Kefc- d3 17-f6, 53. Pd3-b4 15xe4. 55. La4xc6 Pb4xc6+ Ke7-e6. 57- K* 58 Ke3xe4 h5-h4. 59. geeft het op. Stand: 2 1/2 - 1/2 in voorfi- ld kk n

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 18