Volleyballers stralen met zilver Jari Litmanen weer goed voor goud dagmenu... Pw- Bergkamp en Jonk al niet meer in de basis IMF a m 5 Blamage voor PSV op Spangen: 0-0 Feyenoord zowaar in een stijgende lijn: 4-0 Europe^ P^eÊ onder Mkk A m lerlies tegen Italië kon de vreugde niet bederven juried breekt verdediging van Roda JC open Ajax krijgt uitstel Proefabonnement MAANDAG 13 SEPTEMBER 1993 sport URKU(ANP) - Niet Arie Selin- jr niet Harry Brokking, maar cop Alberda is met het natio- ,ale mannenvolleybalteam de :erste hoofdprijs het dichtst ge- Bderd. Na Olympisch zilver en weemaal Europees brons, ver- oor Oranje gisteren de EK-fi- lale tegen Italië in een kraker van vijf sets. De wijze waarop [ederland in Finland speelde, lafniettemin een goed gevoel. Operatie Hollandia is ge- meldde Alberda. Het is i van de tjalk aan boord u_ de Nederlandse ploeg legin augustus voor drie dagen aan teambuil- ing deed. joop heeft nu het volste recht Sereen uit te lachen, maar aarvoor is hij veel te veel heer", pcomplimenteerde Peter Blan- de coach met het behaalde Iver. „Ik ben geen historicus, >tverleden kun je nooit veran- zei Alberda, die door zijn jrgangers niet al te flatteus ird beoordeeld. contract van Alberda met L Iwin Benne .li|k, jlierstelt snel 'URKU (ANP) - Edwin Benne leidt zich morgen in het Dijk- gf-ziekenhuis in Rotterdam ornader onderzoek van zijn ichterknie. De verrekte ban- i, die de volleyballer donder- jopliep in de groepswedstrijd «enltalië, genezen snel. „Dok- r Heijboer kan bepalen wan tik weer kan volleyballen." hne genoot in het weekeinde neemethet succes van het Ne- iilands team bij het EK in Fin- ,Ik ben twee dagen na dat igeluk in Oulu alweer met een art krachttraining begonnen, kan het been alweer redelijk inspannen." urne meldt zich volgende week bij zijn nieuwe club in Parijs. de NeVoBo gold voor vijf maan den, loopt maandag af. Verlen ging hangt voor een niet-onbe- langrijk part samen met de schier eindeloze speurtocht naar een sponsor. Dat het gekweekte vertrouwen niet zomaar bij het grof vuil gezet mag worden, is ook tot het bestuur doorgedron gen. Voorzitter Herman van Zwieten zal hem zo snel mogelijk voorstellen tot en met de volgen de Olympische Spelen, in Atlan ta 1996, aan te blijven. Homogeniteit Alberda smeedde homogeniteit binnen het twaalftal individua listen. Een winst, die meer om vat dan het net gemiste goud in Finland. Onder Selinger en Brokking speelden de volleybal lers in een dwangbuis. Eerst uit vrije wil, later knellend en kwel lend. „We waren zombies", aldus Blangé. De emotionele beleving in Barcelona verschilde hemels breed van die in Oulu en Turku. „Nu hebben we met.z'n allen dik ke pret gehad. Een fantastisch toernooi." De spelverdeler, gepokt en ge mazeld als tweevoudig Italiaans clubkampioen (met Parma), gunt Alberda het krediet. „Voor mij was dit EK gewoon het EK. Ik sta over twee weken weer in de Italiaanse competitie te bal len. Voor Alberda, Pang en ma nager Verhalle zijn hier negen maanden bellen aan vooraf ge gaan. Zo kort geleden was er nog niet eens een team." Spelvreugde De openbaring van spelvreugde biedt een nieuwe basis om door te gaan. „Dit team kan nog wel even mee, dit wil ik nog best va ker meemaken", zei Blangé. „We zijn aan deze missie begonnen met de opdracht het Nederland se volleybal zo te presenteren dat sponsors geïnteresseerd ra ken", sprak Alberda. Die argumenten, gevoed door in tegriteit, overtuigden de profs die aanvankelijk een rentree in het oranje wespennest niet am bieerden. De onder hoogspan ning geraakte verhoudingen verknoeiden het Olympisch ge voel. Selinger legde de funde ring, Brokking liet het beton rot ten, Alberda zocht alle stukjes van de legpuzzle weer bij elkaar. Het een kan nooit losgekoppeld worden van het ander. Zonder Selinger was het Nederlandse volleybal nog op kleuterklas-ni veau. „De luxe van de voorge schiedenis", aldus Alberda. Elke nederlaag irriteert een top sporter. Blangé en Zwerver baal den na de 2-3 tegen Italië, nieuw- Het Nederlands team moest na de wedstrijd tegen Italië even de teleurstelling verwerken: vlnr Rob Grabert, Bas van der Goor, Brecht Rodenburg en Ronald Zoodsma. foto ANP HHEBH9HM3I ISISTERDAM (GPD) - De ge- irale bestaat niet meer. De impetitiewedstrijd was ooit (opstapje naar de grote Euro- ictip. De 'slechte generale' een gevleugelde kreet in ;owlen tijden. Ajax liet ook Pr leevast een puntje liggen. De Kjjl liropacup was toen nog iets jzonders, de landstitel een bij'&f lanzelfsprekendheid. Ajax AMSTERDAM (ANP) - De Europese voetbalu nie heeft zondag gehoor gegeven aan een verzoek van Ajax de Europese bekerwedstrijd tegen Hajduk Split buiten het Joegoslavische oorlogs gebied te spelen. De wedstrijd van woens dag in Zagreb is uitge steld. ik Split heeft tot foorgen (dinsdag) 12.00 ourde tijd een stadion te wken in een neutraal land. De nieuwe datum van de wedstrijd was gis teravond nog niet be land. „Vrijdag of zater- J*"" zei. voorzitter Van was zaterdag- in actie gekomen 'oen hij van de inslag van een raket in een bui tenwijk van Zagreb ver lam, Bij Ajax was al een etmaal lang met groeien de ongerustheid naar de iffo haai' Kroatië uitge keken. Vrijdag al waren erop zestig kilometer af pand schermutselingen. »We vonden het toen al folnder prettig er naar tee te gaan", aldus Van "oag. Tien minuten voor de competitiewed- ptö tegen Roda JC boorde Michael van raaë de verlossende ®Men van de UEFA: n<Muk Split moet uiter lijk dinsdag een oplos- Jolgend weekeinde spe ten de topclubs niet in verband met de voorbe reiding van het Neder- 'ands elftal voor de wed- 5thid tegen San Marino. A]ax kreeg van bonds- °ach Dick Advocaat teestemming eventueel [JP zaterdag tegen Haj- "'ik Split te spelen. moet deze week weer Europees. Niemand die het voor, tijdens of na de wedstrijd tegen Roda JC (2-0) nog over de generale had. De belangen zijn immers omge draaid. Tussen al die glimmende Europese prijzen moet weer eens een klein, onbeduidend kam pioensschaaltje komen. Sneller dan de mythe van de slechte generale vormt zich de Legende van Litmanen. Een jon ge Finse voetballer, afgetest door een handvol Europese clubs, bij toeval achter de spits bij Ajax. Hij scoorde zeven doel punten in zeven wedstrijden. Het verhaal was (te) snel ge schreven. Litmanen scoort altijd als hij in de basis staat. Hij is op portunistisch als het voetbal zelf. Maar wat geeft het als zelfs de voetballer er in gaat geloven. Vorig seizoen brak Marciano Vink ineens de ban. Hij scoorde. Hij blééf scored. De merkwaar digste ballen verdwenen tussen de palen. Nu zijn alle aanrakin gen van Jari Litmanen goed voor goud. In een matig draai end Ajax tekende Litmanen voor de hele produktie. Strafschop De eerste, na 35 minuten, was de mooiste, in opzet en afronding. Litmanen zette Ronald de Boer aan tot een één-twee en knalde vervolgens schitterend raak. De Fin voelde zich ook de sterkste van alle Amsterdammers bij het nemen van de strafschop. Drie minuten voor het einde was Da vids door Doomernik onderuit gehaald. Litmanen was de uitzondering- bij Ajax. Technisch directeur Louis van Gaal. die gewoonlijk 'een goed Ajax' aan het werk ziet, had gistermiddag 'een niet zo goed Ajax' gezien. Omdat Ro da JC de speelruimte, nodig om leuke dingen te doen, heel klein had gemaakt. „Goed georganiseerd", mopper de Van Gaal. „Maar ik hoop dat andere clubs door dit resultaat zullen beseffen dat alleen maar verdedigen hier geen zin heeft." Omdat scheidsrechter John Blankenstein aardig kan fluiten, maai- van voetbal en voetballers weinig kaas heeft gegeten. „Ik begrijp er niets van", schamper de Van Gaal. „Ajax maakt als aanvallende partij twee keer zo veel overtredingen als de verde- digende tegenstander. Dat kan toch niet?" En omdat de Ajacieden de laat ste dagen meer aandacht had den voor raketten in Zagreb dan voor Roda JC. „We hebben", ver goelijkte Van Gaal, „de afgelo pen dagen over niets anders dan Zagreb gepraat. Veel spelers za ten er verschrikkelijk mee om in oorlogsgebied te moeten spe len." Daarom was Ajax dus niet bij de les. Roda JC bestond het zelfs Jari Litmanen maakt het gebaar dat inmiddels alom van hem bekend is. De trefzekere Fin scoorde opnieuw twee keer tegen Roda JC. foto ANP om hier en daar een voet op vreemde bodem te zetten. „We wilden zo ver mogelijk van van het doel af spelen", legde Huub Stevens uit. Hij slaagde met vlag en wimpel in zijn opzet. Want Stevens bedoelde natuurlijk dat zijn spelers zo ver mogelijk bij het doel van Ajax vandaan moesten blijven. Het maakte de problemen van de Amsterdammers alleen maar groter. De drie aanvallers Finidi George, Ronald de Boer en Mare Overmars (later vervangen door Van Vossen) zagen in hun opslui ting een prachtig excuus voor een rustig partijtje toekijken. Er werden nauwelijks pogingen on dernomen dat isolement te door breken. Frank Rijkaard domineerde, maar natuurlijk niet overal. Frank de Boer en John van den Brom, mannen met de zogehe ten lange trap, moeten meer dan voorheen de verdedigende za ken regelen. Het maakte Ajax een stuk min der aantrekkelijk, maar wel doelmatiger. „Vorig seizoen", analyseerde Louis van Gaal, „zouden we in zulke wedstrijden nog punten hebben laten lig gen." Als het lelijkste voetbal van Ne derland al een titel oplevert, mag Ajax soms best een ietsje minder mooi spelen. Want dat kampioenschap moet er komen. Ajax - Roda JC 2-0 (1-0). 36. Litmanen 1-0. 89. Litmanen 2-0 (strafschop) Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 18.886. Gele kaart: Doomernik (Roda JC). CAGLIARI (GPD) - Dennis Bergkamp reserve, Wim Jonk op de tribune. De toeschouwers in het Sant Elia- stadion geloofden hun oren niet toen zondag de opstel ling van Enter Milan werd bekend gemaakt. Dat Jonk kon worden geofferd op het middenveld werd nog mo gelijk geacht, maar dat ook Bergkamp uit de basisop stelling zou verdwijnen was wel heel opmerkelijk. Aan het einde van de wedstrijd twijfelde het schiereiland aan dehitslag: Cagliari versloeg Inter met 1-0. Dat was sinds de dagen van Gigi Riva niet meer voorgekomen. Trainer Bagnoli gaat moeilijke weken tegemoet. Hij zit duidelijk met zijn dure aanwinsten in zijn maag en pro beert via het vorig jaar beproefde concept (overigens al les behalve defensief voetbal) de schade te beperken. Om de teruggekeerde Sosa en Sjalimov en de herboren Toto Schillaci ruimte te gunnen, werd het Nederlandse duo geofferd. In de Europa Cup tegen Rapid Boekarest zijn de oud- Ajacieden wellicht wel van de partij, want Ruben Sosa vertrekt vandaag weer naar Uruguay voor de laatste WK- plichtpleging. In de Sardische hoofdstad liep het antieke Inter met open ogen in de val van de thuisclub, die ook al geen vrolijke start van dit seizoen kent. Schillaci en Sosa ver zuimden enkele mogelijkheden te benutten. Vlak voor de pauze zorgde de Panamees Deiy Valdes met een fraaie actie voor de enige goal van het duel. En kele tellen later knikte de spits bijna een tweede keer raak. In de tweede helft zette Inter alles op de aanval. Bergkamp verving DeH'Anno (een. andere dure aan koop). Het offensief leek vruchten af te werpen, maar twee keer stond de lat een gelijkmaker (van Battistini en Schillaci) in de weg. Good-will De eerste nederlaag in dit seizoen komt op een zeer ver velend moment voor Inter. De ploeg draait nauwelijks ondanks een intensieve voorbereiding. Jonk en Berg kamp verspeelden daarbij enige good-will buiten hun schuld, omdat enkele uitspraken in de Nederlandse me dia verdraaid terugkeerden in Italië. Trainer Bagnoli lijkt de macht over zijn selectie te verliezen. In de wan delgangen klinken al namen van eventuele opvolgers, waarbij die van Boskov de meeste nadruk krijgt. Dick Advocaat is van plan volgende week naar San Siro te gaan voor Inter-Lazio. De bondscoach, die meent dat komers als Van de Goor en Ro denburg gloeiden langdurig na. Als spelers van Dynamo en ZVH spelen ze wekelijks voor ander halve man en een paardekop, in Turku signeerden juist zij als vervangers van Held en Van der Meulen na de slechte start (6-15 5- 15) voor de ommekeer. Met 15-13 15-8 werd de tiebreak afgedwongen, daarin gaf de gro tere routine van de wereldkam pioen de doorslag: 9-15. „Ik maak een diepe buiging voor Van de Goor, ik omarm Roden burg", aldus Alberda. De laat ste, als derde libero speelt nog steeds met een pin van 40 centi meter in het linkerbeen, souve nir van zijn dubbele beenbreuk op 27 december 1992. Ron Zwerver sprak na afloop over een dubbel gevoel. „Teleur gesteld omdat ïn deze wedstrijd bepaalde spelers hun niveau niet haalden. Maar ik ben tevre den dat we met z'n allen zo heb ben geknokt, echt schitterend dat jongens als Van de Goor en Rodenburg zo invielen." Blangé noemde ook Bijl en Mulder als „niet-verkeerde jongens." Na de transfer van de groeps wedstrijden in Oulu naar het fï- naleweekeinde in Turku, speel de Nederland zaterdag titelver dediger Rusland volledig van het veld: 15-1115-8 15-2. „De bes te wedstrijd, die ooit door een Nederlands volleybalteam is ge speeld", juichte Rob Grabert. Aanvallend, blokkerend plus verdedigend imponeerde het team. Een niveau dat echter geen heel weekeinde kon wor den vol gehouden. „Jammer dat we geen zes spelers hebben die zeven wedstrijden op rij top kun nen presteren", vond Zwerver. Halve finales: Nederland-Rusland 3- 0(15-1115-8 15-2), Italië-Duitsland 3-0 (15-1 15-6 15-11). Finale: Italië-Nederland 3-2 (15-6 15-5 13-15 8-15 15-9. Eindstand: 1. Italië. 2. Nederland, 3 Rusland. 4. Duitsland, 5. Bulgarije, 6. Oekraïne, 7. Polen, 8. Tsjechië/Slo wakije. ROTTERDAM (GPD) - Aad de Mos blijft klagen, PSV blijft slecht spelen. Zowel het één als het ander ver wondert. Tegen Sparta was PSV zaterdag vrijwel com pleet, maar de gewezen kampioen blameerde zich opnieuw. Het voetbal was hopeloos slecht, bovendien werd opnieuw een punt in geleverd, het derde in een week tijd: 0-0. De coach wijt PSV's treurige spel vooralsnog volledig aan externe factoren. De Mos: „We zoeken door blessures en schorsingen nog altijd naar de ideale formatie." Of hij het al eens zo erg had meegemaakt, wilde iemand weten. „Nee, zo erg heb ik het nog nooit meegemaakt." Het is gezeur. Clubarts Rein- Jan van den Hoogenband lachte ook om het ge weeklaag van De Mos. „Bles sures? Alleen Van Tïggelen is geblesseerd. Ellerman en Heintze zijn gewoon gepas seerd. Linskens, Faber, Van der Gaag en De Jong zijn toch gewoon wisselspelers. Of vergis ik me?" De opstelling van PSV zei genoeg: acht (ex-)internatio- nals, de jonge Robert Fuchs op de plaats van Van Anke ren (die een uur werd ge spaard), Robert Verhagen voor de gepasseerde Heintze en Peter Hoekstra linksbui ten, zoals vorig seizoen. Op Van Tiggelen na speelde PSV dus in de ideale forma tie van De Mos. Met het oog op de Europa Cup-wedstrijd van morgen tegen Karlsruhe SC tenminste. De Mos mag competitie wedstrijden graag gebrui ken om zich voor te bereiden op krakers als tegen de Duit se middenmotor. Tegen Sparta liet hij Arthur Nu- man weer in de dekking spe len. Want De Mos moet zich wel aanpassen, meent hij. „Heb je Heintze woensdag gezien tegen MW? Als hij dat tegen Karlsruhe zou doen, kunnen we beter met een thuisblijven." Dus blijft Heintze beter thuis en wordt Numan maar geofferd. Dat is spijtig. Nu man leek enige tijd een leuke voetballer te worden, bij PSV draaft hij voornamelijk energiek van hot naar her. zonder echt op te vallen. On der De Mos is hij dus inmid dels gedegradeerd tot man dekker. Zoals Erik Meijer vaste reserve is geworden. Het matige Sparta was zelfs beter, kreeg ook meer en be tere kansjes, al hoef je voor leuk voetbal ook niet meer naar Spangen. Het zegt nog meer over de wanprestatie van PSV dat zich. als de an dere topclubs, gelukkig mag prijzen altijd wel wat mede werking te krijgen van de ar bitrage. Scheidsrechter Houben gaf PSV zaterdag vier keer geel. Wim Kieft ontsnapte zelfs aan rood. Sparta - PSV 0-ü. Scheidsrech ter: Houben. Toeschouwers: 5200. Gele kaart: De Bruin (Spar ta), Kieft, Van Aerle, Verhagen, Numan (PSV). GRONINGEN (GPD) - Wim van Hanegem kon het na de 4-0- overwinning op het onthutsend zwakke FC Groningen niet la ten de verslaggevers even cy nisch toe te spreken. „Voordat we naar IJsland vliegen koop ik eerst even alle maandagkran ten", voegde hij het verzamelde pers triomfantelijk toe. De Kromme wilde er mee aange ven dat Feyenoord, alle kritiek op het zwakke spel ten spijt, als enige in de eredivisie nog kan pronken met een ongeschonden blazoen. Twaalf punten uit zes competitiewedstrijden is een ge ruststellende gedachte met de altijd lastige Europa Cup uit wedstrijd tegen Akranes, de kampioen van IJsland, voor de boeg. Er zit, stelde Van Hanegem tot zijn voldoening vast, bovendien een stijgende lijn in de prestatie curve. Na vier triomfen met het kleinste verschil 11-0 tegen Cam- buur Leeuwarden en FC Twen te, 1-2 tegen NAC en RKC) en een overwinning met een iets ruimere marge (2-0 tegen Volen- dam), schoot de landskampioen gistermiddag in het Oosterpark- stadion ineens met scherp. De meegereisde supporters moesten overigens tot halver wege de tweede helft wachten al vorens Regi Blinker de score openbrak. De weerstand van FC Groningen was op slag helemaal gebroken en de burcht van de danig verbleekte trots van het Noorden veranderde onmiddel lijk in een onvervalste schiet tent. John van Loen uit een straf schop (Erik van Kessel had Gas ton Taument onderuit gehaald), Dean Gorré (na voorbereidend werk van Regi Blinker) en op nieuw John van Loen (Gaston Taument tekende voor de voor zet), waren de prijsschutters. „We speelden bij vlagen heel aardig", vond Van Hanegem, ge woonlijk niet bijster scheutig met complimentjes. FC Groningen - Feyenoord 0-4 (0-ü). 66. Blinker 0-1. 75. Van Loen 0-2 (strafschop), 87. Gorré 0-3, 90. Van Loen 0-4. Scheidsrechter: Uilenberg. Toeschouwers: 14.081. Gele kaart: Slor, Van Kessel, Roossien, Wijnhard (FC Groningen), Scholten, Maas (Feyenoord). Advertentie) A - j Inter Milan verliest zonder Nederlanders Bergkamp en Jonk wel erg weinig krediet krijgen bij In- ter, doet er goed aan om uit te wijken naar Udine om Gullit aan het werk te zien en hem te overtuigen voor een terugkeer in Oranje. Hoewel hij gisteren niet scoorde, was Gullit weer de matador van de Genuese formatie. Hij had weinig geluk met zijn doelpogingen: tweemaal trof hij de lat en tweemaal werd een inzet van de doellijn gehaald. David Platt besliste het duel tegen Lecce. Behalve Inter is Juventus ook alles behalve florissant van start gegaan. De ploeg uit Turijn nam genoegen met een remise bij Foggia. Een doelpunt van Roy na drie mi nuten werd tot ieders verbazing afgefloten. De oud-Aja- cied zette in de tweede helft alsnog zijn stempel op de wedstrijd met een treffer. Juventus kwam via Ravanelli enkele minuten langs zij, maar durfde daarna niet meer door te drukken. Cagliari-Inter 1-0, Cremonese-Lazio 1-0, Foggia-Juventus 1-1, AC Milan- Atalanta 2-0. Parma-Genoa 2-1, Reggiana-Piacenza 1-1 AS Roma-Napoli 2-3, Sampdoria-Lecce 2-1, Torino-Udinese 1-0, Torino 4-7, AC Milan 4-7, Parma 4-6. Sampdoria 4-6, Foggia 4-5, Juventus 4-5. Inter 4-5, Atalanta 4-4, Cremonese 4-4. Lazio 4-4, Genoa 4-3, Udinese 4-3, Napoli 4-3, Roma 4-3, Cagliari 4-3, Rag- giana 4-2. Piacenza 4-2, Lecce 4-0. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) 'i&As Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar:* PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen 'Bellen gaat sneller! 01(8-4 84216 Trijs per dag bij een kwarcaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11