m School komt in actie tegen drugs [Kritiek op noodopvang gelogenstraft Sende bekent 60 inbraken: luit bedraagt zeker 1,5 ton Rabobank schrapt flink aantal kantoren Overvallers krijgen koekje van eigen deeg Troep Trofee voor Cultuurmaand jirectie 'Petrus Hondius' in Terneuzen roept hulp ouders in PZC zeeland VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever BERGEN OP ZOOM - Het aan tal Rabobanken in Zeeland loopt de komende jaren fors te rug;. Op dit moment zijn er nog 32 zelfstandige kantoren van deze bank. Directeur drs A. M. A. W. Balm van het regio kantoor in Bergen op Zoom ver wacht dat het er per 1 januari 1995 elf minder zullen zijn. Voor de wat langere termijn, tegen de eeuwwisseling, denkt hij aan twaalf a dertien kantoren. De Rabobank-organisatie zit middenin een proces van schaal vergroting. Topman drs H. H. F. Wijffels van Rabobank Neder land verklaarde deze zomer er rekening mee te houden dat het huidige aantal van 716 banken bij het eeuwfeest van de organi satie in 1998 tot ongeveer 500 zal zijn teruggebracht. Procentueel zullen de veranderingen die re giodirecteur Balm voorziet in Zeeland groter zijn dan lande lijk. De Rabobank in Zeeland heeft twaalf kantoren in Zeeuwsch- Vlaanderen, veertien in Midden- Zeeland en zes op Schouwen- Duiveland en Tholen. „Let wel", zegt Balm met nadruk, „dat zijn allemaal afzonderlijke coöpera tieve verenigingen met eigen be sturen en raden van toezicht. En niet te vergeten met een eigen achterban. Zelfstandige banken dus. die binnen de afspraken die in de organisatie zijn gemaakt, zelfstandig kunnen opereren. Daar hechten we ook sterk aan." Hoofdzetel Dit betekent dat noch in Utrecht, de hoofdzetel van de Rabobank, noch in het regio kantoor in Bergen op Zoom plannen worden uitgebroed om de bank in de ene plaats met die in de andere te laten fuseren. Balm; „Er bestaan soms zoda nige culturele en historische ver schillen tussen banken en hun verzorgingsgebieden, dat een fu sie die op papier heel logisch lijkt, absoluut niet haalbaar is. We proberen daar natuurlijk wel enige sturing aan te geven, maar we willen zeker niets forceren. Vaak zie je trouwens dat een fu sie die op een goed moment on mogelijk blijkt, vijf jaar later zonder problemen lukt. Dan is een directeur met pensioen ge gaan. er is wat nieuw bloed in be stuur en raad van toezicht geko men, kortom dan zijn de geesten er rijp voor geworden." De Rabobank-organisatie hecht meer waarde aan de bereidheid bij de banken zelf om tot een fu sie te komen dan aan criteria als aantal medewerkers en balans totaal. Balms verwachting is, dat tegen het jaar 2000 in Zeeuwsch- Vlaanderen nog vier zelfstan dige Rabobanken over zullen zijn, op Walcheren drie, op de Bevelanden vier en op Schou- wen-Duiveland en Tholen elk één. De Rabobanken in Zeeland heb ben op dit moment zeventig bij kantoren. Balm acht in deze sec tor een sterkere sanering denk baar. De gang van de klant naar de geldautomaat speelt daarbij een rol. De veiligheid van de kleine kantoren is zeker zo be langrijk. Het wordt steeds inge wikkelder en duurder om de bij kantoren op een afdoende ma nier te beveiligen. Balm: „Overvallen komen he laas steeds vaker voor. Wanneer dat in een klein kantoor twee keer is gebeurd en een afdoende beveiliging blijkt moeilijk tot stand te brengen, dan hebben wij de neiging om tot sluiting te adviseren." van onze verslaggever medewerkster van de super- markt en een klant. Die laatste twee wisten door gebruik te ma ken van een kortere route de overvallers te achterhalen op een pleintje bij de Van Cant- foortstraat, achter de super markt. Zich niets aantrekkend van het vuurwapengevaar sommeerden ze de overvallers hun buit af te staan en zich over te geven. Een automobilist, die zag wat er aan de hand was, kwam assistentie verlenen. Er volgde een korte worsteling, de overvallers raak ten in paniek en kozen het haze- pad. Het vuurwapen, de buit (en kele honderden guldens) en een beige jas lieten zij achter. Van de daders ontbrak donder dagavond elk spoor. Om een zo goed mogelijk signalement van de daders te krijgen, vraagt de politie getuigen zich te melden. TERNEUZEN - Een winkel meisje en een klant hebben don derdag na een korte achtervol ging twee overvallers van een supermarkt in Terneuzen hun buit afhandig gemaakt. Eén van de overvallers had een vuurwa pen, maar dat weerhield de on verschrokken achtervolgers niet van hun actie. De overval werd om kwart voor zes in de Aldi-supermarkt aan de Axelsestraat gepleegd. Eén overvaller posteerde zich bij de deur terwijl de ander onder be dreiging van het vuurwapen de caissière beval geld te geven. Het meisje gehoorzaamde, waar na het duo zich uit de voeten maakte. De daders liepen een brandgang in, op de voet gevolgd door een 'De hoek Diet de kleding van klasse Lange Delft 46-48/hoek Segeerstraat, 4331 AR Middelburg, telefoon 01180-13073 zeeuwse almanak -I I I I I I M II I I I I I I I Ze is nogal van het bewaar- derige soort, die Kamper- landse. Haar devies 'als je wat houdt, heb je wat' heeft inmiddels geresulteerd in een bonte verzameling spul letjes, waarbij een kringloopwinkelier zou lik kebaarden. Haar echtgenoot is echter om heel andere redenen een fervent bepleiter van recyc ling. Kasten puilen uit en op zolder kan hij geen stap zet ten of een keurig opgetaste toren goederen zijgt met veel geklingel en -kletter in een. Het werd hem recent alle maal teveel; die troep moest de deur uit en ivel zo snel mogelijk. Zij, die al haar dierbare dingetjes al door vreemde handen bezoedeld zag. zwaaide na een verhitte discussie uiteindelijk de ivit- te vlag. Om van de nood een deugd te maken, besloot ze de kleding te doneren aan Polen, want daar hebben ze het niet breed en erg koud. De afdankertjes werden in vuilniszakken gefrommeld, die in afwachting van het transport iti de garage wer den geposteerd. De heer des huizes kwam triomfantelijk terug van het ritje naar het inzameldepot. „Zo, tien zakken wegge bracht, dat ruimt lekker op." Zijn vrouw trok ver baasd de wenkbrauwen op: „Tien? we hadden maar zes zakken kleding hoor!" In Polen waren ze heel blij met de kleertjes. De lege blikjes kattevoer, afgeklo ven kippepootjes. gestolde jus en brinta-resten hebben ze maar bij de vuilnis gezet. Triomfantelijk tonen promotiemedewerksters van de Zeeland Cultuurmaand S. Beindorff (rechts) en J. van der Linde de felbegeerde NBT- trofee. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG Er stond geen massa volk op het Abdijplein te wachten tot het moment waarop de trofee in triomf kon worden ge toond. Maar de overwinningsvreugde was er niet minder om. Trots nam het reclameteam van de Zeeland Cultuurmaand gisteren de fel begeerde NBT-Promotieprijs 1993 vanuit Am sterdam mee naar huis. De VW Brouwershaven maakte het Zeeuwse succes nog groter door het strijdperk te verlaten met een 'eervolle vermelding' voor de manier waarop de cursus 'Hof- en theaterdans door de eeuwen heen' aan de cultuurtoerist is verkocht. Het prijzenfestival in de Beurs van Berlage was op touw gezet door het Nederlands Bureau voor Toerisme. Dat wil er het toeristisch bedrijfsle ven mee stimuleren effectieve en originele pro motiecampagnes te bedenken. Zeventien inzenders deden een gooi naar de ere- predikaten. Het promotie- en arrangementen pakket waarmee de Zeeland Cultuurmaand vo rig jaar publiek trok, en de campagne 'Efteling 40 jaar' kwamen samen als de beste voorbeelden uit de bus. Het Cultuurmaand-pakket, oordeelde de jury, vestigt speciale aandacht op 'elementen die .men eigenlijk niet in deze provincie verwacht'. De VVV Brouwershaven kreeg de eervolle ver melding in de categorie kleinere campagnes voor de bijzondere originaliteit waarmee met een barokdansen-arrangement is ingespeeld op de 'trend van de doe-vakanties'. Winnaar in deze categorie werd het Noorder Dierenpark Emmen met een campagne rond de geboorte van een oli fant. jMze verslaggever GEUZEN - De politie in Jp)ch-VIaanderen heeft de eJ°Pen dagen met de aanhou- Van drie jongeren uit Phi- "«e, een inwoner van Ter- ucn en een 18-jarige jongen "estdorpe een inbrekers- Me opgerold. Het vijftal '"(ervan verdacht de afgelo- Ëpnden verantwoordelijk *1" geweest voor vele tien- m inbraken. inbraken zijn inmiddels Jet hoi'en van de verdachte «eren (in leeftijd variërend 8tot20jaar) opgelost. In to- "laakte de bende tussen de 150.000 en 200.000 gulden buit. De verdachten gebruikten de opbrengsten voor hun gokver slaving. De zaak kwam aan het rollen na een inbraak in een café in Sas van Gent, begin juni. Het recher cheteam dat deze zaak behan delde werd in de weken na de in braak geconfronteerd met in braken in Terneuzen en een serie van vijf inbraken in Axel. De laatste op 30 augustus. Op die dag werd ook de eerste aanhou ding verricht. De afgelopen week volgden er nog vier en de politie sluit niet uit dat de ko mende tijd nog meer aanhoudin gen volgen, De bende had het vooral voor zien op bedrijven en kantoren. De jongeren slopen de gebou wen binnen en probeerden in de meeste gevallen de kluis te ope nen. Een aantal keren lukte dit. Meestal maakten de jongeren zich uit de voeten met contant geld. Een paar keer werden ook goederen meegenomen. De poli tie wist een klein gedeelte daar van- wat geluidsapparatuur - te achterhalen. Van de vijf aangehouden jonge ren zitten er nog vier vast; twee in voorarrest en twee in voorlo pige hechtenis. Spanningen blijven uit ondanks privacy-gebrek asielzoekers t Advertentie) fn onze verslaggever f ERNEUZEN - Directie en be- liurscommissie van de Ter- •uzense scholengemeenschap Hrus Hondius hebben de hulp ouders van leerlingen inge- ;pen om een eind te maken n de (kleine) drugscriminali- jit. In een brief aan ouders en ierzorgers stelt de schoollei- ling dat 'het steeds moeilijker fordt om de opvoedkundige en mderwijskundige waarden in iet schoolgebouw te bewaken'. ^etpe schoolleiding doelt hiermee jbhet gebruik van en de handel .softdrugs en - in mindere ma- - hard drugs in en om de =tar; elesi i Jitstel van i'|erkiezingen in ;es gemeenten Jan onze verslaggeefster ïeh id- JOES - In zes Zeeuwse gemeen- n worden in maart 1994 geen emeenteraadsverkiezingen ge- ouden. Het gaat om Kortgene, Aardenburg, luis, Sint Philipsland en Tho- >n, Al deze gemeenten zijn be- okken bij herindelingsplan- i. latssecretaris De Graaff- auta van Binnenlandse Zaken met de maatregel voorko len dat inwoners van die ge- jenten, door de gemeentelijke 'indeling op 1 januari 1995, ie keer naar de stembus möe- L De huidige leden van de zes ïeenteraden mogen blijven ten tot de fusies een feit zijn. Izes gemeenten krijgen, voor- jaande aan de herindeling, in Ivember 1994 verkiezingen. Al- Tdaarbij gekozen raadsleden |den tegelijkertijd af met ge- lênteraadsleden die elders al t van dat jaar zijn geko- school. Rector A. Janse: „Door dat de gemeente alles in het werk stelt om de overlast in de binnenstad tot een minimum te beperken hebben wij toch moe ten ervaren dat de handelaars en gebruikers elders in de stad op duiken. Een paar maanden gele den was er sprake van dat die kleine handelaars zich regelma tig ophielden in de buurt van het Zeldenrustcollege. Die school nam maatregelen, hield een fo rumbijeenkomst om leerlingen op de misstanden te wijzen en scherpte het beleid aan. Het ge volg was dat - en we merkten dat kort voor de schoolvakantie al - onze school nu het doelwit ge worden is van figuren die in en om de school rondhangen, maar dat zeker niet doen om hier on derricht te genieten." Volgens Janse is uit gesprekken met leerlingen gebleken dat er daadwerkelijk wordt gehandeld op het schoolplein of in de direc te nabijheid van het schoolge bouw. Een en ander was voor de schoolleiding aanleiding om een gesprek aan te vragen met poli tie en gemeente. Dat gesprek vond plaats. De politie beloofde de schoolleiding het gebouw van Petrus Hondius nadrukkelijk in het oog te houden bij surveillan ces en zonodig in te grijpen. De school op haar beurt schreef Staking sociale werkplaatsen VLISSINGEN - De personeels leden die in het kader van de Wet Sociale Werkzoorziening (WSW) werkzaam zijn bij de Werkplaat sen Walcheren in Middelburg en De Betho in Goes houden dins dag 14 september een 24-uurs- staking. Aanleiding daartoe is het uitblijven van een onderhan delingresultaat.voor een nieuwe c.ao. Dat hebben de bonden Ab- va/Kabo en CFO donderdag be kend gemaakt. gisteren de ouders aan. In de brief stelt de schoolleiding dat druggebruik door leerlingen niet wordt getolereerd. Wanneer f van onze verslaggever I VLISSINGEN - Er was in eerste in- Islantie veel kritiek op de vestiging c van een noodopvang voor asielzoe- k kers in het oude militaire MOB-com- I plex in een stuk niemandsland achter de Vlissingse buitenhaven, tussen de |vrachtterminal van de Olau Line en woonwagencentrum De Windhoek, f Zonder dat verslaggevers de door het I Rode Kruis ingerichte garages had- den gezien, legden ze verantwoorde- [lijke bestuurders het vuur na aan de [schenen. Of dat wel kon, asielzoekers linzo'n complex onderbrengen Het antwoord lag voor de hand, want an- R ders was er nooit besloten het zo te I doen. Sinds eind augustus is het MOB- I complex daadwerkelijk als noodop- I vang in gebruik en het gaat wonder- Ibaarlijk goed, vindt directeur A. ■Wiessner. I Het probleem met directeuren in het [algemeen èn ook die van centra voor ie opvang van asielzoekers is dat zij |zich altijd positief zullen uitlaten. Wie ps er immers gebaat bij een ander ■geluid Wiessner, die ook de scepter waait over het asielzoekerscentrum Goes, maakt geen uitzondering op de Alhoewel, hij maakt wel kriti sche opmerkingen. „Ik ben niet trots Op deze accommodatie. Het is uit od geboren. Alleen op deze manier A worden voorkomen dat asielzoe kers de straat op worden gestuurd." In het complex kennen de bewoners absoluut geen privacy. Alle mannen n in één grote zaal, alle vrouwen ook. In het asielzoekerscentrum in s bivakkeren vier mensen op één 'kamer, Tot spanningen heeft de situatie aan De noodopvang voor asielzoekers in Vlissingen: „Het is hier heel vredig." foto Ruben Oreel de Oostelijke Bermweg In Vlissingen niet geleid. Wiessner verwacht dat die ook niet zullen ontstaan. De bevol king wisselt sterk. De honderd asiel zoekers die nu in het complex zitten, zijn binnen een week bijna allemaal vertrokken naar een onderzoekscen trum. „Ze zijn vaak net in Nederland aangekomen. Ze moeten nog zo wen nen en voor dat ze meer willen, zijn ze weg." In het onderzoekscentrum be gint de officiële asielprocedure. Bij de keuze voor opvang in het MOB- complex is er rekening meegehouden dat het tijdelijk zou zijn. Twee tot drie dagen, werd in eerste instantie ge zegd. Dat is opgelopen tot een week, soms negen dagen. Alle asielzoekers kijken reikhalzend uit naar het mo ment dat ze kunnen weggaan, ,,'s Och tends wacht ik altijd tot bekend is wie er weg mag", vertelt een jonge Iraakse asielzoeker. „Ik ga daarna vaak naar Vlissingen." Hij is vrijdag in de nood opvang aangekomen, met de trein vanuit Rotterdam. Het bevalt hem goed. al is hij nog moe van de vijfdaag se reis per auto vanuit Turkije. „En een Somaliër naast me lag maar te snurken. Ik kon hem moeilijk wekken, want ik spreek geen Somalisch. Nu slaap ik met oorwatten in." Voor een 19-jarige asielzoeker uit Ko sovo - een Albanees die is gevlucht voor de Servische repressie - is de noodopvang luxe. Hij heeft vergelij kingsmateriaal. Hij is even in Italië geweest. „Dat was slecht en op weg naar Holland heb ik twee weken bui ten geslapen." De Joegoslavische Al banees moest in militaire dienst. Hij wist dat hij dan in de voorste linies zou worden ingezet. Serviërs die ook aan de Oostelijke Bermweg bivakkeren, kijkt hij niet aan. maar; „Als zij zijn gevlucht, zijn het waarschijnlijk wel goede Serviërs." Iets bijzonders Toch kan de Albanees niet echt om de Serviërs heen. Ze zijn er en slapen ook nog in dezelfde ruimte. Juist dat direc te contact tussen verschillende natio naliteiten maakt de noodopvang iets bijzonders voor directeur Wiessner. „In Goes slapen Somaliers op één ka mer", verduidelijkt hij. „Zo is het in- plaatsingsbeleid, maar hier is dat niet mogelijk. Ze moeten met elkaar op schieten. Dat leidt soms tot opmerke lijke situaties. Zo zag ik laatst een Joe goslavische jongen hand in hand met een Iraans meisje lopen. Het is hier heel vredig." Het weer zit de asielzoekers mee. Op het terrein heerst donderdag tussen de middag een campingachtige sfeer. Een Iraki zit buiten op een keuken stoel. Een Afrikaan knipt het haar van een vriend. Zo zal het nog een maand blijven. Dan gaat het MOB-complex weer dicht, want in de wintermaan den zijn de garages niet warm te krij gen. Herfst/Winter '93 leerlingen zich niet aan de regels houden wordt er gestraft. Wie zich bij herhaling aan drugge bruik schuldig maakt wordt on herroepelijk van school verwij derd. Die sanctie staat ook kinderen te wachten die op het verhande len van narcotica betrapt wor den. De ouders wordt verzocht suggesties te doen voor een ade quate aanpak van het probleem. O.a. BASLER, JOBIS, VAN LAACK, DINO VALIANO, SPORTING DRESS DELSCHER MODE - Lange Vorststraat 12 - Goes - Tel. 01100 - 27607

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9