Kosto: gevangene moet werken S wil meer kaartj esautomaten altena Bijna 9000 extra plaatsen zorgsector Griekse regering valt over Macedonië IS: 200 miljoen voor nrendabele lijnen allast Nedam en Boskalis studeren p samenwerking Collectie architectuurinstituut onder dak interlübke binnen- en buitenland lislieuwe maatregelen in strijd tegen agressie ffi Vandaag kustwater16 graden, afwijking waterstandengeen afwijking van betekenis, maximum golf hoogte monding Scheldcs: oplo pend ruim driekwart meter. ZON EN MAAN 11 september Zon op 07.06 onder 20.02 Maan op 00.56 onder 17.15 Vooruitzichten Voor het weekeinde: morgen zorgt een nieuwe storing voor vrij veel bewolking en enige Lijd regen. Er staat een matige Lot vrij krachtige zuidelijke wind. die later tijdelijk draait naar ivest. De temperatuur ligt rond- 17 graden. Zondag hebben ive. minder wind met opklaringen. 7naar later volgt een storing met veel beivolking en enige tijd re gen. Voor maandag tot en met dins dag: wisselvallig en vrij fris. I Hoog water uur cm uur wm Vrijdag. 10 september Vlissingen 08.29 153 21.27 149 Terneuzen 08.45 175 21.35 171 Bath 09,36 218 22.16 211 Roompot-buiten 08.35 116 21.40 116 Zierikzee 09.45 126 22.20 127 Yerseke 09.55 132 22.30 133 Philipsdam-West 10.00 134 22,40 137 Zaterdag, 11 september Vlissingen 10.06 138 22.50 153 Terneuzen 10.19 160 23.06 174 Bath 11.07 194 23.59 207 Roompot-buiten 10.10 106 23.00 119 Zierikzee 11.00 114 23.50 126! Yerseke 11.05 121 23.55 133 Philipsdam-West 11.10 126 23.55 138 Laag water uur cm uur cm Vrijdag. 10 september Vlissingen 02.12 141 14.39 131 Terneuzen 02.36 153 15.05 143 Bath 03.29 177 15.56 169 Roompot-buiten 02.25 109 14.55 102 Zierikzee 03.15 116 15.50 110 Yerscke 03,20 122 15.50 115 Philipsdam-West 03.20 125 15.50 118 Zaterdag, 11 september Vlissingen 03.35 123 16.45 127 Terneuzen 03.44 133 16.45 135 Bath 04,34 155 17.14 154 Roompot-buiten 04.05 96 17.05 102 Zierikzee 04.40 105 17.25 110 Yerseke 04.35 108 17.15 112 Philipsdam-West 04.30 111 17 05 113 Nautisch bericht NOORDEN GEEN OOSTENGEEN WESTENGEEN ZUIDWESTENGEEN ZUIDOOSTEN GEEN Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Engeland. Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en buien. Voornamelijk zaterdag in Ierland, Wales en Engeland ook af en toe wat zon. Maxima rond 16 graden, vrijdag in Engeland iets hoger. Belgie en Luxemburg: Af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met onweer. Zaterdag bewolkt en enige tijd regen, later van het westen uit enkele opklaringen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 16 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Eerst nu en dan zon en tijdelijk droog. Later op de dag in het westen toenemende bewolking, gevolgd door regen. Dit regenge- bied trekt zaterdag naar het oos ten. In de loop van de dag klaart het in het westen en midden weer op. Middagtemperatuur van 16 graden aan de Kanaal- kust tot 22 graden bij Genève. Portugal: In het noorden perio den met zon, ook enkele wolken velden en vrijwel overal droog. In het zuiden tamelijk zonnig. Maxima van 20 graden bij Porto tot 27 graden in het zuiden en zuidoosten. Spanje: Flinke zonnige perioden en droog. Zaterdag in het noord westen toenemende bewolking, voornamelijk langs de Golf van Biskaje gevolgd door regen. Middagtemperatuur rond 28, in het noordwesten ongeveer 22 graden. Canarische Eilanden: Droog en zonnig. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Zon en op de meeste plaatsen droog. Zater dag in de loop van de dag vooral in het westen toenemende be wolking, gevolgd door enkele buien. Maxima van 21 graden aan de Atlantische kust en op het Centraal Massief tot 27 gra den plaatselijk aan de Cöte d'A- zur. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 28 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig, zaterdag mogelijk ook wat bewolking. Middagtempe ratuur geleidelijk oplopend tot 29 graden op Kreta en de eilan den in de Egelsche Zee en tot on geveer 34 graden elders. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de west- en zuidkust van Turkije zonnig, zaterdag aan de Turkse westkust mogelijk wat bewolking. Middagtemperatuur aan de stranden tussen 27 en 32 graden. Polen: Veel bewolking en perio-, den met regen. Zaterdag in het zuidwesten enkele opklaringen en overwegend droog. Vrijdag maxima rond 18 graden, zater dag van 15 in het noordoosten! tot 21 in het zuidwesten. Tsjechië en Slowakije: Regen en onweersbuien, van het wes ten uit gevolgd door opklarin gen. Zaterdag later op de dag van het westen uit opnieuw en kele buien. Middagtemperatuur rond 20 graden. Weerrapporten 9 september 20 uur: "C Amsterdam zwaar bew. 16 Aberdeen regen 13 Athene onbewolkt 26 Barcelona licht bew. 26 Berlijn zwaar bew. 21 Boedapest half bew. 25 Bordeaux regenbui 17 Brussel hall" bew. 19 Cyprus onbewolkt 24 Dublin regen 15 Frankfurt zwaar bew. 18 Genève onweer' 15 Helsinki onbewolkt 7 Innsbruck zwaar bew. 21 Istanbul onbewolkt 21 Klagenfurt zwaar bew. 19 Kopenhagen regen 13 Las Pa.lmas licht bew. 24 Lissabon Licht bew. 21 Locarno motregen 18 Londen half bew 17 Luxemburg half bew.' 19' Madrid zwaar bew. 22 Malaga onbewolkt 29. Mallorca licht bew. 25 Malta licht bew. 27 Moskou half bew. 7 München regen 17 Nice onweer 20 Oslo licht bew. 16 Parijs zwaar bew. 18 Praag weerlicht 20 Rome zwaar bew. 26 Stockholm half bew. 13 Warschau zwaar bew. 12 Wenen zwaar bew. 21 Zürich zwaar bew. 16 Bangkok regen 26 'olitie komt op straat steeds ir mensen tegen die kick- sen. Om de agenten daar be- 'P voor te bereiden, moeten |iiu zelf ook leren, vak fysiek mentale training- tót niet alleen uit zelfverde- E- De agenten wordt ook and zwemmen en sociale digheden bijgebracht. Met aatste leren zij omgaan met a groepen mensen, stress en Hijke situaties. branding leidt politieke rel Suriname AMARIBO (ANP) - Direc- Neede van het Surinaamse Hf voor telecommunicatie 'sur is op non-actief gesteld gentle een onderzoek naar Paging; tot aanranding van medewerkster. Daartoe be- 1 tie raad van commissaris- van het bedrijf en minister "es van telecommunicatie, 'e had al een slechte reputa- Jzou zich eerder schuldig 'en gemaakt aan ongewen- wmiteiten en daarbij mis- j. "ebben gemaakt van zijn je. Kennelijk ging de Tele- pcteur vorige week te ver 'J zkh vergreep aan de „ui I Van de vooraanstaande "cus Fred Derby. Maritsa. rouw deed bij de politie aan- 'I ROTTERDAM (GPD/ANP) - Werk gaat in gevangenissen een centrale rol vervullen. Het gaat hier om een ingrijpende koers wijziging. Staatssecretaris Kosto (justitie) heeft dit don derdagmiddag in Rotterdam gezegd tijdens een conferentie over de toekomst van het ge vangeniswezen. Volgens Kosto is het tijd op te houden met het huidigerelatief vrijblijvende aanbod van activi teiten dat sterk gericht is op hulpverlening". Die aanpak past niet meer bij de hedendaag se generatie gevangenen, die be staat uit veel zwaardere crimine len dan vroeger. Kosto verwacht meer resultaat van activiteiten die zoveel mo gelijk aansluiten bij die in de sa menleving. Dus moeten gevan genenen aan het werk, aldus Kosto. Het werk dient op een zelfde manier vorm te worden gegeven als in de maatschappij. Dat betekent overigens niet dat gedetineerden evenveel zullen verdienen als werknemers bui ten de gevangenismuren, al zal het wel meer zijn dan wat zij krij gen voor het in elkaar zetten van wasknijpers, aldus een woord voerster van het ministerie. Kos to hoopt; dat het verantwoorde lijkheidsbesef en het gevoel van eigenwaarde van de gevangenen wordt vergroot. De nieuwe aanpak is overigens nog niet geheel uitgewerkt. Het plan zal deel uitmaken van een veelomvattende nota over de toekomst van het gevangenis wezen, die eind dit jaar ver schijnt. Werken zal dan ook zoveel mo gelijk moeten lijken op werken buiten de muren. Procureur-generaal Steenhuïs van het gerechtshof in Leeuwar den ziet weinig in de resocialisa tie van een bepaalde groep lang gestrafte gedetineerden. ..Toen die mensen nog buiten de muren van de gevangenis waren is het niet gelukt ze aan te passen aan de samenleving, laat staan dat dat in de gevangenis lukt. Er blijft een populatie gedetineer den over die gewoon achter de deur hoort," zo zei Steenhuis. Hij onderschrijft dan ook de stelling dat de veiligheid van de samen leving centraal richtsnoer moet zijn voor het gevangiswezen. Tegenover zich vond hij voorzit ter Wiewei van de Coornhertliga. Die zei dat het grootste belang van de samenleving was dat de gedetineerden zo „normaal mo gelijk" uit hun detentie komen. „Dan moetje ze ook behandelen voor wat ze zijn: mensen." Uit een enquête die in opdracht van het ministerie werd gehou den onder 1.000 Nederlanders bleek dat de meeste mensen heenzendingen wegens cellente kort en ontsnappingen van ge detineerden als ernstig tot zeer ernstig kwalificeren (respectie velijk 97.2 en 95,1 procent). Wan neer er meer geld naar het ge vangeniswezen zou gaan vindt de overgrote meerderheid dat dat moet worden besteed aan meer cellen (57 procent). Advertentie DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) denkt over de periode 1993 -1995 totaal 8.941 plaatsen extra te kun nen creeëren in verpleeghuizen, de zwakzinnigenzorg:, verslaafden zorg, kinder- en jeugdpsychiatrie alsmede bij regionale instellin gen voor beschermd wonen van psychiatrische patiënten. Met de plannen is een investering van 690 miljoen gulden gemoeid. De bewindsman heeft over de voornemens inmiddels overeenstem ming bereikt met provincies en gemeenten. Het afgesproken bouwprogramma voorziet in 7741 extra plaatsen. Kosten: 595 miljoen gulden. Dit jaar heeft Simons echter besloten eenmalig 95 miljoen gulden extra vrij te maken. Daarmee kunnen nog eens 1200 plaatsen extra tot stand komen. Op basis van het bouwprogramma gaat het dit jaar om ruim 2300 extra plaatsen, oplo pend tot 3000 in 1995,. De meeste extra plaatsen komen in de verpleeghuizen (4577). de zwakzinnigenzorg (1352) en bij de regionale instellingen voor be schermd wonen (1291). interieur - design scheldeslraat 25-29 vlissingen VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 woordiger. Hierdoor kan de re gering nog slechts rekenen op de steun van 150 van de 300 parlementariërs. De zittings duur .van het kabinet eindigt officieel mei volgend jaar. Eerder waren al drie parle mentsleden uit Nea Demokra- tia gestapt. Zij gaven, net als Symbilidis, gehoor aan een op roep van de populaire oud-mi nister van buitenlandse za ken, Antonis Samaras. Hij kwam in conflict met Mitsota- kis over de 'Macedonische kwestie', nam ontslag en richt te vervolgens een eigen partij op. De regering wordt door de ex- Nea Demokratialeden bekriti seerd omdat zij een compro mis heeft geaccepteerd waar door het aan Griekenland grenzende Macedonië, onder de naam FYRON, Voormalige Joegoslavische Republiek Macedonië, door Athene wordt erkend. De opposanten vrezen dat hiermee een moge lijkheid ontstaat dat de noor derbuur aanspraken gaat ma ken op Grieks-Macedonië. De regering van Mitsotakis kreeg in de afgelopen weken ook felle kritiek uit eigen ge lederen op haar privat.ise- ringsbeleid. ATHENE (AFP/DPA/RTR/ ANP) - Griekenland houdt op 10 oktober vervroegde alge mene verkiezingen, zo heeft premier Konstantinos Mitso takis donderdag bekendge maakt. President Konstanti nos Karamanlis stemde in met zijn verzoek het parle ment te ontbinden nadat de regering de absolute meerder heid in het parlement kwijt was geraakt. Dit gebeurde doordat het con servatieve parlementslid George Symbilidis verklaarde in het vervolg als onafhanke lijk volksvertegenwoordiger door het leven te zullen gaan. In een brief aan parlements voorzitter Athanassios Tsal- daris schreef de afgevaardigde uit Grieks-Macedonië dat hij zijn lidmaatschap van Mitso takis' Nea Demokratia heeft opgezegd maai' wel aan zal blijven als volksvertegen- en in europa esS^ bewolkt regen zonnig hagel sneeuw 5s opklaringen warmtelront v— koulront lagedruk hogedruk -1000- 19 temperatuu foto Reuter Aanhangers van Mitsotakis betogen voor het parlement. HAAG (GPD) - De verzelf- 'digde Nederlandse Spoor- en (NS) willen van minister j-Weggen (verkeer) 200 mil- gulden voor het instand- den van onrendabele lijnen, leis moeten veel van die ver- ijdende spoorlijnen geslo- worden. De nieuwe NS kun- pas in 2010 naar de beurs, en in 1998 zoals minster Maij ïoofddirecteur Den Besten dit gisteren tijdens een pers- 71 ih in Den Haag. De topman de Spoorwegen verwacht P' zijn bedrijf, dat op 1 januari zelfstandig.wordt,deonren- èle spoorlijnen niet kan be- n uit de tariefsverhogingen, bedragen deze kabinetspe- l zes procent per jaar, r waarschijnlijk zal dat van- minder zijn. Den Besten I dat de NS zichzelf met ére tariefsstijgingen uit de :ktprijst. Momenteel verliest het bedrijf elk jaar al klandizie. De commercieel onafhankelijke NS sluit vanaf volgend jaar een contract met Maij om de verlies gevende lijnen, die de minister toch open wil houden, financieel te ondersteunen. Volgens de commissie-Wijfels, die adviseert over de verzelfstandiging, hoeft de overheid daar maar 60 mil joen gulden voor neer te tellen. Een ander probleem dat de NS- topman voor zijn toch al verlies gevende bedrijf voorziet, is de af schaffing van de staatsgaranties bij leningen. De NS wil daar niet van af, omdat de lenigen voor de vele geplande inversteringen dan veel duurder worden. Overi gens denkt Den Besten dat pas over twee jaar zijn bedrijf uit de rode cijfers komt. De wens van minister Maij om de NS al in 1998 naar de beurs te laten gaan, vindt Den besten daarom veel te vroeg. Den Besten ziet dat niet eerder gebeuren dan in 2010. chl i n /ijj n da g ki rett [PENDRECHT/AMSTER- M(ANP)-Twee grote Neder- dse aannemers. Boskalis en last Nedam, onderzoeken elijke vormen van samen tel king. Het onderzoek is al e tijd aan de gang en zal zo mogelijk worden afgerond. te h' flit moment is niet te zeggen geifacer dat het geval kan zijn. ien gezamenlijke verklaring en de besturen dat beide ps elkaar mogelijkerwijs een aantal werkgebieden 'en aanvullen en/of verster- Boskalis is als groot inter- >el( bnaal baggerbedrijf sterk :idenlcht op de natte waterbouw. olitie leert kboksen 1HSF00RT (ANP) - Om tomende politie-agenten te n zich beter te verdedigen, dl sinds kort op een aantal lidingen les gegeven in kick- sen. Het is onderdeel van rak fysiek mentale vorming fin bij voorbeeld ook ka- technieken worden ge- Ballast Nedam heeft haast tal van aannemingsactiviteiten in Nederland een belangrijke marktpositie in Saoedi-Arabië. Bovendien heeft het concern een sterke internationale reputatie, vooral op het gebied van beton en waterbouw. Ook is Ballast Nedam actief op de Nederlandse en internationale baggermarkt. Een woordvoerder van Boskalis wilde desgevraagd weinig kwijt over de vormen van samenwer king waartoe zou kunnen wor den besloten: ,;Het kan variëren van samenwerking op deelge bieden tot een volledige fusie." In elk geval is de moedermaat- schapij van Ballast Nedam, Bri tish Aerospace, bij de besprekin gen betrokken. BAe heeft plan nen om' Ballast Nedam te ver zelfstandigen, maai' tot op he den is daarvan nog niets terecht gekomen. Ballast Nedam behaalde vorig jaar een omzet van 2,2 miljard. Boskalis deed in 1992 zaken voor een bedrag van bijna 600 mil joen. Bij Ballast Nedam werken ruim 5000 mensen, bij Boskalis 2700. Jo Coenen bij het door hem ontworpen gebouw van het Nederlands Architectuurinstituut. Dit wordt 29 oktober officieel geopend. foto Ed Oudenaarden/ANP ROTTERDAM - Drie jaar geleden lag de collectie van het Ar chitectuurinstituut voor oud vuil in een gebouw aan de Amster damse Droogbak. Inmiddels zijn alle 30.000 boeken opnieuw ge catalogiseerd en zijn verder netjes op een rij gezet: 15.000 port folio's, 1,5 km archiefdozen, 6.000 panelen, 500 maquettes, 400 meubels en 2.000 fotodozen. De collectie is ondergebracht in het nieuwe gebouw van het instituut in Rotterdam. Voor het 'grote publiek' komen er tentoonstellingen. De eerste expositie heet 'STIJL, Norm en handschrift in de Nederlandse architectuur'. Aan de hand van tekeningen, foto's en maquettes probeert het instituut 'het tot dusver gebruikelijke beeld van de architec tuurgeschiedenis van deze en vorige eeuw te ontdoen van over leefde cliché's'. fii 1 VERWACHTING VOOR MORGEN 9t: X 'cljé reCHT (GPD) - De spoorwe- gillen op alle stations kaar- automaten plaatsen. Het ta- vooreen in de trein gekocht rtjekan dan omhoog. De NS died en verder de kaartconlrole and stations uitbreiden. Op dit nent gebeurt dit al op het htnet en bij speciale evene- ïten. NS reageren met deze maat- len op het donderdag aan de ioofddireetie gepresenteer de li apport 'Sociale veiligheid op Rails', Het rapport conclu- teii and n g| eer ontslagen Hoogovens tet jij U1DEN (GPD) - Bij Hoogo- s Umuiden vallen opnieuw slagen. Dit keer gaat het om eveer honderd arbeids- 7 ,(sen bij de ammoniakfa- 's k van DSM Meststoffen. ;is wongen ontslagen zijn ook PW liet uit te sluiten. Dit melden ouwbare bronnen binnen Staalbedrijf. De directie wil geen officiële mededelingen n en ook de vakbonden zwij- tot maandag. deert dat ruzie over het kaartje verreweg de belangrijkste aan leiding is van agressie in treinen. Nadat in 1991 een conducteur door een passagier om het leven was gebracht, hebben NS na overleg met de spoorwegvak bonden maatregelen ingevoerd om de toenemende agressie te gen treinpersoneel terug te drin gen. Zo werden 400 conducteurs extra aangesteld, werd het trein personeel uitgerust met porto foons en weerden alle conduc teurs getraind in het omgaan met agressie. Een extern onder zoeksbureau kreeg de opdracht de effecten van deze maatrege len te bekijken. Uit het rapport blijkt dat de helft van de 2000 geïnterviewde con ducteurs en machinisten zich veiliger voelt dan twee jaar gele den. Toch zegt meer dan de helft van de hoofdconducteurs dage lijks te worden geconfronteerd met verbaal of lichamelijk ge weld. Zwartrijders zorgen voor de meeste problemen, zeker als ze onder invloed zijn van alcohol of drugs. Naai' aanleiding van het rapport kondigde directeur Exploitatie ir. W.A.G. Döbken de aanvullen de maatregelen aan. Door het plaatsen van automaten op alle stations hoeft de reiziger geen kaartje in de trein te kopen. Zo wil men onenigheid over de toe slag van 3,50 gulden voor het aan boord gekochte kaartje voorko men. Op dit moment zijn 150 van de 365 stations uitgerust met au tomaten. Volgens een woord voerder betekent de uitbreiding niet dat het aantal loketten wordt verminderd. „Een auto maat verkoopt alleen kaartjes. Voor abonnementen en de rest van het pakket moetje toch aan het loket zijn". Een periodieke enquête onder conducteurs moet duidelijk ma ken op welke treinen agressie het meest voorkomt. Döbken beloofde dat op de betrokken treinen minstens twee conduc teurs zullen worden ingezet. In totaal kunnen dat er minder, maar „in theorie" ook meer zijn dan de 400 extra conducteurs. Verder wil men met het Open baai' Ministerie afspraken ma ken over een lik-op-stuk-beleid. NS denkt verschillende van de aanbevelingen voor 1 januari 1995 te kunnen uitvoeren, zo zei Döbken, De NS-direeteur zegde ook een verbetering van de bege leiding en opvang van het trein personeel toe. De NS gaan op korte termijn overleggen met vakbonden en ondernemingsraad over de aan vullende maatregelen. De bon den hebben positief gereageerd op het onderzoeksrapport en de door NS aangekondigde maatre gelen, Het lagedrukgebied boven de Britse eilanden schuift lang zaam op naar het noorden. Hier door kantelt de stroming en krij gen we vanochtend te maken met de passage van een trog van dit systeem. De aangevoerde lucht is vochtig en de onstabili teit zorgt ervoor dat we te maken hebben met buien. Zeker in de ochtend is er vrij veel beioolking zoaartussen buien schuilgaan. De neerslag heeft dan ook een zvisselend karakter. In de loop van de middag mogen we reke nen op enkele opklaringen. De wind is matig tot vrij krachtig uit zuid tot zuidwestin de middag draaiend naar zuidwest tot west. Door deze draaiing komt de lucht gedeeltelijk over zee en warmt ze minder aan dan ive ge wend ivaren. Het wordt dan ook maar net 19 graden. De komen de dagen blijft het ivisselvallig Wind: zuidzuidwest 4 tot 5 Bft.. in de middag zuidwestwest, zicht: matig, later goedtemperatuur Verwachting vanmiddag

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5