Snoeien in bejaardenzorg ramp SGP heeft de neiging nieuwe kntwikkelingen te blokkeren Waterschap Sluis hield vorig jaar ruim 6,5 ton over Burgemeester van Tholen moet weer solliciteren Zws-Vlaanderen kan het niet vinden met gedeputeerde RPF: openbaarheid over risico's rond ammoniakvervoer per schip Dwarrelen in het luchtruim provincie VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 2 11 leeuws-Vlaamse gemeenten sturen minister brandbrief De hoofdingelanden wordt ver der gevraagd zestigduizend gul den uit te trekken als aandeel in het landinrichtingsplan Bier vliet. Het krediet geldt als bij drage in de aanleg van vier regel bare stuwen en drie dammen in de Sint Pieters-, Amelia- en An- gelinapolder en de aanleg van een natuurvriendelijke oever langs de waterloop tussen de Koninginnehaven en de Kapita- lendamweg. Ook moet de algemene vergade ring donderdag beslissen over haar eigen samenstelling na de waterschapsverkiezingen van volgend jaar. Het dagelijks be stuur wil het aantal leden terug brengen van 62 naar maximaal 25 zetels. Het dagelijks bestuur moet in de toekomst naast een dijkgraaf gaan bestaan uit hoog uit vijf gezworenen, aldus het voorstel. Nu zijn dat er nog acht. Advertentie FAUTEUILS relaxfauteuil bijzetfauteuil fauteuil voor langere mensen fauteuil voor kleinere mensen gewoon, een mooie fauteuil Wilt u deze fauteuils eens proberen U bent van harte welkom bij Graag tot ziens Deelnemer F. Brocart oefent met gesloten ogen de figuren die hij met zijn Pitts Special moet maken. fotografie Lex de Meester van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Snorrend draaien en dwar relen de eenmotorige vliegtuigen hun figuren in de lucht boven het vliegveld Midden-Zee land. Het niet in groten getale opgekomen pu bliek op het terras van Zeeland Airport volgt de verrichtingen van de kunstvliegers nauw lettend. De felle zon maakt het volgen van de wedstrijd er niet gemakkelijker op, maar een hand boven de ogen brengt uitkomst. Het open Nederlands kampioenschap kunstvlie gen, dat vandaag (vrijdag) zijn tweede dag be leeft, heeft een internationaal deelnemers veld van ruim 25 vliegers. „Het leuke van een kampioenschap kunstvlie gen is datje gedwongen wordt heel nauwkeu rig je figuren te vliegen", meent Natalie Chu- diak, een van de Nederlandse deelnemers. „Als ik voor mijzelf de figuren draai, is er niemand die kijkt of ik ze tot in de perfectie uitvoer. Nu moet ik laten zien hoe goed ik ben." Natalie Chudiakis een van de weinige vrouwe lijke deelnemers en lid van de vliegclub Vliegen Is 'n Kunst (VINK), die het kampioen schap organiseert. Hoewel VINK in Lelystad gevestigd is, zijn vrijwel alle Nederlandse kunstvliegers erbij aangesloten, ook de Zeeuw se. Daarom ook is vliegveld Midden-Zeeland gastheer. De kampioenschappen bestaan uit twee on derdelen voor elk van de vijf klassen die in kunstvliegland bestaan. Naast een vast pro gramma dat de deelnemers al enige tijd van te voren thuisgestuurd krijgen en al in de lucht kunnen trainen, moeten ze vandaag een pro gramma vliegen dat ze vlak voor de start krij gen en dat ze alleen in gedachten op de grond kunnen oefenen. Het kampioenschap is te be schouwen als een grand-prixwedstrijd. De kunstvliegers moeten een aantal van de wed strijden vliegen om mee te kunnen blijven draaien in de competitie. Afhankelijk van de weersomstandigheden wordt het kampioenschap vandaag al afgeslo ten of (gedeeltelijk) uitgesteld tot morgen. ..innze verslaggever TERNEUZEN - De dagelijkse besturen van de Zeeuws- Vlaamse gemeenten vrezen dat plannen van minister d'An- vviia om 280 miljoen gulden te bezuinigen op de bejaardenoor- rampzalige gevolgen zal hebben in de regio. De bewinds vrouwe kan dan ook op zeer kor- |C termijn neen brandbrief ver achten van de college-leden. Een afschrift van de brief komt ook bij de Tweede Kamer te recht' In die brief zullen wij onze grote bezorgdheid uitspreken. Als de- plannen doorgaan zal de be jaardenzorg in deze regio zeker 4 miljoen gulden, ofwel 130 bed den moeten inleveren. Dat kan niet. zeker niet in deze regio waar al genoeg knelpunten zijn. We willen als B-en-w-ovcrleg.. Zeeuwsch-Vlaanderen die brief versturen om steun te betuigen aan instellingen en andere open bare lichamen die op een zelfde manier zullen reageren", zei voorzitter drs R. C. E. Barbé van het B-en-w-overleg Zeeuwsch- Vlaanderen. Barbé vreest dat de bezuinigin gen met name de bejaardenoor den in de kleine kernen (Schoon- dijke, Zaamslag en Westdorpe) zullen treffen. „Daar komt nog van onze verslaggever TERNEUZEN - Het botert niet tussen de Zeeuws- Vlaamse gemeentebesturen en gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra en haar amb tenaren. Diverse bestuur ders uit de regio menen dat de provincie - al dan niet be wust - planologische ont wikkelingen in Zeeuwsch- Vlaanderen vertraagt. De onvrede over het gebrek aan bestuurlijke daadkracht op het provinciehuis werd gisteren in Terneuzen achter gesloten deuren binnen het B-en-w-overleg Zeeuwsch- Vlaanderen geuit. Burge meester drs R. C. E. Barbé van Terneuzen, voorzitter van het intergemeentelijke overlegorgaan, had na af loop van het beraad weinig ibehoefte om op de discussie in te gaan. „Het komt er op neer dat sommige gemeentebestuur ders vinden dat zij van de ambtenaren op planologi sche zaken en de verant woordelijke gedeputeerde hoegenaamd geen medewer- J ling krijgen bij het realise- rai van diverse zaken op pla nologisch gebied. Terneuzen heeft die problemen niet. Toch hebben we gemeend dat we over de slechte com municatie met de provincie eens van gedachten moeten wisselen." Inventarisatie Barbé kon niet aangeven over welke 'planologische voornemens' de gemeenten niet met de provincie kan communiceren. „Dat ver schilt van gemeente tot ge meente. Terneuzen ervaart tot op heden weinig proble men. Maar goed, om een goed beeld te krijgen van de problemen die er bij de di verse gemeenten bestaan hebben we de wethouders Stahl (Terneuzen) en Van de Voorde (Hulst) opdracht ge geven om een inventarisatie te maken. Ook is het de be doeling om via de Vereni ging van Zeeuwse Gemeen ten (VZG) te vernemen of soortgelijke problemen ook in gemeenten in andere re gio's zich voordoen. Is dat het geval, dan zullen we de VZG verzoeken om de kwes tie bij het provinciebestuur aanhangig te maken", liet Barbé weten. bij", zo vervolgde hij, „dat deze regio niet bij machte is om de be jaardenzorg met andere midde len op een hoog peil te houden. Die voorzieningen ontbreken. Ook dat moet de minister besef fen." Ook minister Maij-Weggen kan een brief van de Zeeuws-Vlaam- se gemeentebestuurders ver wachten. Daarin zal - voor de zo veelste keer - gewezen worden op de verkeersonveilige situa ties bezuiden de Westerschelde en op de noodzaak om snel te ko men tot een verbetering van cle regionale wegenstructuur. „We sturen die brief omdat we ons grote zorgen maken over het stij gend aantal verkeersslachtof fers. De afgelopen jaren dachten we - door allerlei maatregelen - op de goede weg te zijn. maar het aantal dodelijke slachtoffers stijgt weer. Alle maatregelen ten spijt. Dit jaar zijn er tot nu toe 17 doden in deze regio te betreuren geweest en dat is teveel", aldus Barbé. Het B-en-w-overleg besloot ver der om het verzoek van de stich ting Toeristisch Bureau Zeeuwsch-Vlaanderen om 25 mille meer subsidie, nog even aan te houden. Sommige ge meenten wensen dat de verdeel sleutel, die de gemeentelijke bij drage aan het bureau bepaalt, wordt herzien. De portefeuille houders zullen zich hierover nog eens nader beraden. Cultuurprijs De gemeente Axel mag van het intergemeentelijk overlegor gaan de procedure rond de uit reiking van de Zeeuws-Vlaamse cultuurprijs afhandelen. De prijs wordt volgend jaar voor het eerst toegekend. Kandidaten die in aanmerking willen komen Inwoner Hulst betrapt op rijden onder invloed HULST - Een 34-jarige inwoner uit Hulst is donderdagmorgen omstreeks drie uur in- de Moer- schansstraat in zijn woonplaats betrapt op het besturen van een personenauto onder invloed van alcohol. De ademanalyse gaf een uitslag van 320 ug/1. Met een schikking van 400 gulden en een rijverbod op zak kon de man het politiebureau weer verlaten. [Mdende burgemeester T. A. Vogel van Sint Philipsland: Jnonze verslaggever parten de Jongh IRTGENE - 'Dag meneren tjcl', grappen ze wel eens te- liem als hij een vergader- al betreedt. Want burgemees- r T. A. Vogel (64) loopt met fee petten op: die van de ge- eente Sint Philipsland en die Kortgene. Een zware last. leide gemeenten zien mij als ngcmeester voor honderd Kent. Maar voor tweehon- 1(1 procent werken, kan niet." dubbelfunctie komt de- maand een eind. Vogel (SGP) atmet pensioen als burgerva- van Flipland. bet gemeentehuis in Kort te verhaalt Vogel over ruim aalfjaar Sint Philipsland. Hij at de beminnelijke toon aan mensen van hem kennen, ttoefje humor en een vleugje ierlijkheid zijn belangrijke 'Pens van de burgemeester, armee redt hij zich in Fli- soms uit benarde situa- Weet hij. SGP en overige te verzoenen als die el- het. leven staan, constateert dat hij in Fli- niet altijd op één lijn partijgenoten. „Dat verdrietig en frustre- Maar als we alle minder- fetandpunten van de SGP hadden, was hier niet tot stand gekomen. De is geneigd nieuwe ont gingen tegen te houden." ï?el stoort zich er niet teveel Hij beschouwt de weer houding van de SGP als een handicap waarmee pri ma te leven valt. Het beïnvloedt zelden de goede persoonlijke verhoudingen. Vogel had al een lange ambtelij ke loopbaan achter de rug toen hij in 1981 aantrad als burge meester van Flipland. Op 52-ja- rige leeftijd hield hij het voor ge zien als hoofd stadsontwikke ling bij de gemeente Kampen. „Als ik nog wat wil, moet ik er gauw bij zijn, dacht ik toen." Op een druilerige tweede pinkster dag nam de geboren Vlaardinger voor het eerst een kijkje in z'n nieuwe gemeente. Welke ont wikkeling Flipland sindsdien doormaakte? „De slechte finan ciële situatie van destijds is ver beterd. Er is veel aandacht be steed aan dorpsvernieuwing, ou derenzorg en verenigingsleven." Tegenvallers waren er ook. Zo had Vogel graag wat meer indus trie aangetrokken. Laatste De gemeentelijke herindeling is een hoofdstuk apart. Vogel ver trekt als laatste echte burge meester van Flipland. Zijn ge meente gaat samen met Tholen per één januari 1995 een nieuwe gemeente vormen. Met enige aarzeling schaarde Vogel zich achter de herindeling. Onnodig, oordeelde hij aanvankelijk. Het draaide immers perfect in Fli pland. De burgemeester zag ook niet direct in Tholen de ideale partner. „Ik had een sterke voor keur voor Bruinisse en Duive- land, gemeenten die ook niet zo groot zijn. Nu dreigt de gedachte dat het kleine Flipland bij het grote Tholen wordt gevoegd. Terwijl we een volwaardige ge meente zijn met eigen belangen. Daar eisen we erkenning voor." Als hij vorig jaar niet gevraagd was voor het tijdelijk burge meesterschap van Kortgene, was Vogel mogelijk als waarne mer in zijn eigen gemeente ge bleven. „Kortgene kwam echter in beeld toen van herindeling op Flipland nog geen sprake was. En waarnemen in twee gemeen ten is teveel van het goede." Bur gemeester A. Verbree van Rei- merswaal neemt het nu in Sint Philipsland van hem over. Vogel blijft zelf de herindeling in Kortgene begeleiden. Hij had niet verwacht daarvoor ge vraagd te worden. Zijn vertrek uit Zeeland was zelfs al geregeld. Eind dit jaar verruilt Vogel de ambtswoning in Flipland voor een huis in Lopik. dichterbij zijn familie. „Dat betekent een jaar lang heen-en-weer pendelen. Om hier door de week te kunnen overnachten, zetten we op Noord-Beveland de caravan neer." Vogel weet zeker: hij zal Zeeland nooit geheel de rug toekeren. Daarvoor is hij teveel van de pro vincie gaan houden. En de schei dende burgemeester vervult nog een aantal nevenfuncties. „Maar in Flipland zal ik straks door de achterdeur binnenkomen. Het is niet goed om je als oud-burge meester nog intensief met het bestuur te bemoeien." Vogel neemt vrijdag 24 septem ber officieel afscheid. van onze verslaggever DEN HAAG - Het RPF-Tweede- Kamerlid M. Leerling wil van de ministers van VROM en Ver keer en Waterstaat weten waar om een rapport over de risico's van ammoniak-lransporten over de Westerschelde langs Viissingen geheim wordt ge houden. In schriftelijke vragen aan de bewindslieden, naar aanleiding van publicaties in de PZC, informeert hij onder meer of zij bereid zijn het rap port openbaar te maken. Leerling vraagt verder of Rijks waterstaat- en de Rijksinspectie van Volksgezondheid voor de Milieuhygiëne in Zeeland ver antwoordelijk zijn voor de ge heimhouding. Ook wil hij weten of de ministers het initiatief wil len nemen voor nader onder zoek. Verder informeert hij naar eventuele maatregelen. Het ka merlid is ook benieuwd naar eventuele (voorgenomen) bouw activiteiten langs de Wester schelde en met name rond Viis singen. Ook wil hij van de minis ters weten of er al maatregelen in de nautische sfeer in voorbe reiding zijn om calamiteiten te voorkomen. In zijn vragen infor meert hij verder naai- overstem ming in de standpunten tussen alle betrokken partijen, waaron der België. van onze verslaggever OOSTBURG - Waterschap Het Vrije van Sluis houdt over 1992 meer geld over dan was ver wacht. De rekening over de ba ten en lasten sluit met een posi tief saldo van ruim 6,5 ton, bijna de helft meer dan over 1991 het geval was. Het dagelijks be stuur van het waterschap wil de meevaller gebruiken als extra investering in het waterkwali teitsbeheer (226.818 gulden) en voor de uitvoering van traditio nele taken (426.172 gulden). Onder die traditionele taken hoort onder meer de aanvulling van wegbermen, en dan met na me werken die binnen dit kader in 1992 zijn blijven liggen. Het waterschapsbestuur wil daar voor vijftigduizend gulden uit trekken. Tweemaal een zelfde bedrag wordt dit jaar uitgetrok ken voor de reparatie van het ta lud bij de Hickmannbrug en ex tra modderwerken. De overige 276.172 gulden die voor de tradi tionele taken worden bestemd, worden toegevoegd aan de saldi- reserve van deze post. Van de 226.818 gulden die ten goede komt aan het waterkwali teitsbeheer gaat 126.818 naar de saldireserve. Het bedrag wordt vervolgens aangewend als extra afschrijving op de zuiveringsin stallatie Breskens. De resteren de ton gaat naar de egalisatiere serve veron treinigingsheffing. De vaststelling van de rekening 1992 wordt donderdag 16 sep tember besproken in de algeme ne vergadering. De bijeenkomst in sociaal-cultureel centrum Den Hoekzak in Oostburg be gint om 9.00 uur. PTT vervangt telefooncentrale van Biervliet BIERVLIET - PTT Telecom vervangt dinsdag 21 september de telefooncentrale Biervliet (01152) door een centrale met een modern systeem. Door de omschakeling zal er die dag tus sen 7.00 en ongeveer 14.00 uur geen telefoonverkeer mogelijk zijn van en naar Biervliet. Voor dringende gesprekken staan gedurende die periode au to's met telefoon ter beschik king in Biervliet bij de telefoon cel op de Markt en bij de receptie van recreatiegebied Braakman en in Driewegen bij de bushalte in het centrum. HERDER INTERIEUR Noordweg 125 4353 AV SEROOSKERKE(W) maandag gesloien I vnjdag koopavond Tel: 01189-3030 vanat MiddelDurg 2e stoplicht links vanaf Vrouwenpolder 1° stoplicht rechis voor de prijs (vijf mille) moeten zich voor 12 oktober aanmelden. De Zeeuws-Vlaamse gemeente bestuurders maakten geen woord vuil aan de notitie van burgemeester mr dr A. A. L. G. M. Kessen van Hulst, waarin hij zijn idee voor het Ge- west-Zeeuwsch-Vlaanderen ont vouwde. Kessen oogstte twee weken geleden een storm van kritiek toen hij zijn notitie be kend maakte. Volgens de andere gemeentebestuurders had Kes sen daarmee afspraken - ge maakt in het overleg van juni - geschonden. „Zand erover", dachten de Zeeuws-Vlaamse colleges giste ren. De raden van de acht ge meenten mogen zich nu in Kes- sens opzet voor intergemeente lijke samenwerking verdiepen. Het B-en-w-overleg vaart een ei gen koers. Deze zette Barbé na afloop van het kwartaalberaad uiteen. De gemeentesecretaris sen mogen zich nu buigen over een opzet om te komen tot. een nauwere gemeentelijke samen werking op specifieke gebieden (ruimtelijke ordening, indicatie commissie bejaarden en maal tijdvoorzieningen voor ouderen) zonder dat er sprake zal zijn van nieuwe gemeenschappelijke re gelingen. Die studie moet begin december zijn afgerond. Een dergelijke studie hadden b en w van Axel in juni ook voorgesteld, maar dat werd destijds verwor pen. THOLEN/SINT PHILIPSLAND - De Thoolse burgemeester II. A. van der Munnik wordt niet automatisch raadsvoorzit ter van de nieuwe gemeente Tholen, die ontstaat na de fusie met Sint Philipsland. Er komt een open sollicitatieprocedure, verklaart een woordvoerster van het ministerie van binnen landse zaken. Van der Munnik maakt alp burgemeester van de grootste fusiepartner wel een ruime kans op herbenoeming. Tussen provincies en binnen landse zaken bestaal de af spraak dat zittende burgemees ters bij herindelingen een streepje voor hebben. Toch is de vacature niet bijvoor baat vergeven aan de Thoolse burgemeester, beklemtoont plaatsvervangend kabinetschef mr E. van der Hoop van de pro vincie. Voor de heringedeelde gemeente Tholen zal de gebrui kelijke burgemeestersproce dure worden gevoerd. Iedereen kan' op de vacature solliciteren. „De beslissing ligt bij de nieuw gekozen raad, die uit zal moeten maken of hij Van der Munnik wil hebben of niet", licht Van dei- Hoop toe. Is dat het geval, dan kan de vertrouwenscommissie van de nieuwe raad de profiel schets volledig naar Van- der Munnik toeschrijven. Commissaris der koningin drs W. T. van Gelder liet gisteren (donderdag) in deze krant weten dat het hem vanzelfsprekend lijkt dat de Thoolse burgemees ter ook na de herindeling op zijn post kan blijven. Volgens Van der Hoop praat de commissaris daarmee niet voor zijn beurt: „Hij refereert waarschijnlijk aan de afspraak met binnenlandse zaken. Het is nu eenmaal zo dat. ,een goed functionerende burge meester niet zomaar aan de kant wordt geschoven." Geen rivaal Niet alleen om die reden lijkt Van der Munnik favoriet. Een ri vaal in Sint Philipsland heeft hij niet. Burgemeester T. A. Vogel gaat per 1 oktober met pensioen, waarna de Reimerswaalse bur gemeester A. Verbree de eiland gemeente zal waarnemen tot 1 januari 1995. de datum waarop Tholen en Sint Philipsland moe ten zijn gefuseerd. En al zou Sint Philipsland een burgemeester toe laatste echte burgemeester van Sint Philipsland. foto Willem Mieras bezitten die de nieuwe gemeente Tholen ambieert, dan nog zou Van der Munnik betere kaarten hebben. „Een burgemeester die een gemeente van twintigdui zend inwoners bestuurt, heeft geen moeite met één van 22.000. Het verschil is marginaal. De sprong, van een gemeente met ruim tweeduizend inwoners, in casu Sint Philipsland. naar een tien maal zo grote gemeente is doorgaans te groot", aldus Van der Hoop. Burgemeester Van der Munnik zelf was donderdag- niet bereikbaar. Te Sint Philipsland wordt ver schillend gedacht over Van der Munnik als burgervader van de Fliplanders. CDA-wethouder J. de Jager vindt zijn benoeming 'voor de hand liggen'. „Tholen is nu eenmaal veel groter dan Sint Philipsland. Het is praktisch en logisch dat. hij wordt herbe noemd. Tenzij er grote bezwaren tegen zijn kandidatuur zijn. maar die verwacht ik eigenlijk niet." SGP-wethouder L. Walpot geeft de voorkeur aan een burge meester uit eigen reformatische kring. Van der Munnik is hem te werelds: „Als ik lees dat hij de sleutel overhandigt aan prins carnaval, dan gaat mij dat te ver."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 47