Earner eist aanpak gokkasten A/m£A Passagiers verongelukte bus in Nederland aangekomen commentaar Opmaat Pauselijk fVD wil bezuiniging an vijftien miljard Haagse korpschef geeft fouten toe -bij optreden ME binnen-en buitenland vrijdag 10september 1993 imtregelen Andriessen tegen 'piekautomaten' ontoereikend Kroatisch leger op 'Servisch' gebied Turkije en Rusland eisen terugtocht Armeniërs Israël en de PLO lijken definitief door de bocht. De ondertekening van het akkoord dat wederzijdse I erkenning regelt, is een kwestie van nog slechts en kele dagen. Het is, volgens het heersend spraakge bruik, 'over het weekend getild'. Als dat duidt op de druk van een loden last. is een aangename verlichting in zicht. De wereld staat aan de vooravond van een gebeurtenis die geschiedenis zal maken. Het Witte Huis in Washington dient maandag een kort moment als Vredespaleis. Daar wordt, voor het forum van de wereld, de deur geopend naar een vrede die de verhoudingen in een overspannen deel van het Midden-Oosten grondig zal veranderen. Het begin van een oplossing in een 45 jaren durend gewapend conflict is bereikt. De eerste gecombineerde aanval van Israëls buren dateert van 15 mei 1948, de dag na de uitroeping van de nieu we staat. Daarna heeft het wisselend lot van een verlammen de oorlog zijn gruwelijke sporen in het Midden-Oosten ge trokken. De menselijke waardigheid verviel, als het gebied, tot puin. Elke actie lokte een heviger reactie uit. Geweld werd alledaags. Er was slechts één lichtpunt: het door Sadat ontworpen akkoord tussen Egypte en Israël. Het werd. in 1978, een 'moedige en historische gebeurtenis' genoemd. Nie mand volgde evenwel dit spoor. Vijftien jaren later heeft uiteindelijk de wil gezegevierd 0111 verbetering te brengen in een uitzichtloos verharde situatie. Helemaal zonder druk van buitenaf-is dat niet ge lukt. Het Witte Huis heeft in een geduldig gedogen van ellen lange gespreksrondes beide partijen gedwongen zich tot el kaar te bekeren. Machten die elkaar het licht in de ogen noch het recht op een menswaardig bestaan gunden, geven zich nu over aan wederzijdse erkenning. Dat moet de weg openen naar een vreedzame samenleving. Die weg maakt een niet overdreven geëffende indruk. De tegenkrachten, aan beide kanten, zijn furieus en prediken meedogenloos geweld. Hun optreden plaatst de geboorte van de prille vrede onder een gevaarvol gesternte. Verdwaasd en stuurloos als ze zijn door hun jarenlange bestaan in de spiraal van geweld, ervaren ze elk gerucht van vrede als een aanslag van hun 'recht' op het dodelijk duel. De vrede, hoe het aanzien daarvan ook mag zijn, confronteert deze bewegingen met een ongekende werkelijkheid. Hun macht verkeert in machteloosheid. Ze voelen verraad, zien zich gesteld voor een gapend gat en vul len dat het liefst met wraak. Er zijn weinig idealistisch begon nen verzetsbewegingen die in veranderende tijden de omslag aankunnen. Dat geldt wereldwijd en voor alle tijden. De hoop van veel mensen gaat nu uit naar het punt waar op een hecht evenwicht in alle kampen bereikt zal zijn. Er is. enkele weken geleden, met ongeloof en verbijstering gereageerd op de eerste berichten. Naast tomeloze woede klonk in die reacties bemoediging door. De meerderheid gun de de onderhandelaars graag de ruimte om tot een aanvaard baar akkoord te komen. Nu dat er is. worden de volgende stappen ingevuld. Het ongeloof maakt plaats voor een roes van verblijding, verbijstering wijkt voor een herwonnen rea liteitszin. Die werkelijkheid zegt, dat dit moeizaam verkre gen gewin met zorg zal moeten worden uitgebouwd, wil het niet gemakkelijk verloren gaan. De mensheid heeft weinig aan 'historische gebeurtenissen' die de wereld - in gunstige zin - niet duurzaam van aanzien veranderen. De opmaat is verstrekt. Als Nobelprijzen voor het stille deel van de diplomatie tot de mogelijkheden behoren, zijn de kan didaten bekend. De spraak- en smaakmakende hoofdrolspe lers meten neigend hun applaus. De meer bescheiden krach ten hebben zonder zwier, schijnwerpers en gepantserde li mousines een moeilijk terrein begaanbaar gemaakt. De gemeente Sint Philipsland wordt het in die contreien ongekende fenomeen van de tussenpaus rijker. De bur gemeester van Reimerswaal is gevraagd om een herindeling van zijn tijd. Flipland erbij, dat moet kunnen: het is maar voor even. Paus Verbree doet, vervuld van warme gevoelens jegens de stad en staat van Flipland, vrijdag 1 oktober zijn intrede. Maar voor even? Ja, Er is sprake van nóg een herin deling, die van de gemeenten. Januari 1995 dient zich de nieuwe burgemeester aan. De tussenliggende periode kan benut worden voor het afhandelen van de procedures: het schetsen van markante profielen, het horen van de raad, de toetsing aan de nieuwe politieke verhoudingen. Als het aan de commissaris der koningin ligt, kan dat circus gevoeglijk achterwege blijven. Het lijkt hem - ook zonder de procedure bij de hand te hebben - vanzelfsprekend, dat de zittende bur gemeester van de grootste gemeente het roer overneemt. Niks inspraak, helemaal geen nieuwe verhoudingen! We heb ben zo onze afspraken... De burgemeesters van de nieuw te vormen gemeenten zijn thans bekend. Een kwestie van kop pen tellen en koppen snellen. O. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde, Hoofdredactie M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C, van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L, Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, -» 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13,30 tot 17,00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeindeverwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de venwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28,50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00: losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.' 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen. okals M C tualitf HAAG (GPD) - Minister t Chilnlr'essen (economische 21,4) ui moet strengere regels op- Hen voor gokkasten met een Hig uitbetalingspatroon. Het VdA weigert elp van aul de Leeuw Agt if Niem Nieui Het P-bul! fn,JN HAAG (GPD) - De cabare- Paul de Leeuw heeft de HA aangeboden een promi- 5 Het nte rol te spelen in de verkié- P-bul ijscampagne van volgend sovera sr. Alhoewel de PvdA-top '1 te zijn met het aanbod men De Leeuw niet als mas- Hegaan gebruiken, [tijvoorzitter Rottenberg: i. "iii fe willen niet via briljante po llisten de mensen duidelijk uiletitiken dat ze PvdA moeten jnunen. Dat zullen we zelf oeten doen". Rottenberg gaat 'Campagne zelf leiden, zo heeft tegenover de VNU-bladen ildaard, „omdat het een poli tie campagne moet worden", jwelk verlies PvdA-leider Kok en vat jet opstappen zegt de voor- aba« in niet. „Dat hangt van Kok leine Kaf1'- Zoals bekend staat de prese (dA in de peilingen op 28 tot 29 zich Iels. De partij heeft er nu 49 in opnai Tweede Kamer, genu voorstel van de minister om de ze zogenoemde 'piekautomaten' als de Random Runner aan ban den te leggen, gaat de Kamer niet ver genoeg. Andriessen komt waarschijnlijk deze week nog met aanvullende informa tie om de Kamer op andere ge dachten te brengen. Het voorstel van Andriessen be perkt het gemiddelde verlies van de piekautomaten tot 130 gulden per uur. De winst mag niet meer zijn dan gemiddeld 60 gulden per uur. De minister hoopt daarmee het toenemend aantal gokverslaafden terug te dringen. Nu kan het gemiddelde uurverlies nog oplopen tot 300 gulden. De scherpere normen die An driessen voorstelt, leiden ertoe dat circa 12.500 bestaande piek automaten verdwijnen. De speelhalexploitanten hebben tot 1 januari 1995 de tijd de ma chines weg te halen danwel aan te passen. Voor nieuwe gokkas ten geldt dat zij reeds op 1 ja nuari '94 aan de nieuwe eisen moeten voldoen. Het voorstel is in overleg met de Vereniging Au tomatenhandel Nederland tot stand gekomen. Verscherping De Kamer keerde zich gisteren, 'aangevoerd door GPV-woord- voerder Schutte, tegen het voor- EN HAAG (GPD) - Een volgend kabinet moet ongeveer 15 miljard Iden bezuinigen. Het geld dient vooral vrij te komen door een !p irling op subsidies (4 miljard gulden) en door ingrepen in de so- ile zekerheid. en miljard gulden van de vrijkomende middelen moet opgaan aan lastingverlaging. De rest dient grotendeels besteed te worden aan ■)aara [stri ding van de crimininaliteit en onveiligheid. Dit is de kern van iÜÜt I WD-verkiezingsprogramma dat vandaag uitkomt. liberalen willen zo'n 30.000 mensen extra inzetten in de strijd te- in de misdaad. Het gaat om extra politiemensen en zogenoemde wachthouders: werklozen die ingezet worden als hulpje van de po- De VVD heeft van de strijd tegen de onveiligheid het hoofdpunt jnhet programma gemaakt. Meer cellen en een versterking van de chterlijke macht maken daar ook onderdeel van uit. 'VVD wil dat de middeninkomens, mensen met een inkomen van igeveer 60.000 gulden, minder belasting gaan betalen. Daarnaast ?p. loet de vermogensbelasting verdwijnen. Hetzelfde geldt voor de "Overdrachtsbelasting die nu nog voldaan moet worden bij de aan- oopvan een woning. pe ingrepen in de sociale zekerheid denkt de VVD ondermeer aan (T sv-erlaging van de bijstandsuitkering voor alleenstaanden van 70 I WÈO procent van het minimumloon. stel. Mede geïnspireerd door een notitie van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), pleitte de Kamer unaniem voor scherpere regels. Het voorstel van Andriessen beperkt volgens de Kamer weliswaar het gemid delde verlies, maar bij tien pro cent van de spelers kan dit veel hoger uitvallen. Ook vreest de Kamer dat de gemiddelde tijds duur per spelletje verkort wordt, wat het verslavende karakter zou versterken. De minister wees erop dat bij nog scherpere regels de kans groeit dat de piekautomaten in het illegale circuit terechtko men. „Als je het grillige uitbeta lingspatroon teveel beknot, wordt het een soort geldwissel- automaat. Je gooit er een gulden in en weet dat je twee kwartjes terugkrijgt. Het grillige patroon is nu eenmaal uiterst aantrekke lijk voor spelers. Haal je dat vol ledig weg, dan verdwijnen de au tomaten in de illegaliteit. Want je kunt er goede zaken mee doen". Daarnaast vreest Andriessen dat wijziging van zijn voorstel „heel veel tijd zal kosten". Tijd, waarin de huidige piekautoma ten blijven doordraaien. PvdA- woordvoerder Van den Berg be titelde dat argument als 'onzin'. „Alles moet uit de kast gehaald om vertraging te voorkomen. Dan maar een keer stevig over werk er tegenaan". Andriessen zegde op zeer korte termijn een brief, toe aan de Ka mer om zijn standpunt nog eens uiteen te zetten. Houdt de Ka mer voet bij stuk, dan zal An driessen zijn voorstel aanpassen en scherpere regels opstellen. De bewindsman toonde zich geïrri teerd over het plotseling opdui ken van de VNG-notitie. „Maan den hebben we gevraagd of er van hun kant nog iets zou ko men. Nooit wat gehoord. En dan op het allerlaatste moment een, niet eens officiële, notitie". Een groep Kroatische kinderen uit Karlovac, ongeveer 50 km ten zuiden van Zagreb, in de schuilkelder tijdens een aanval van Servische militairen. foto Antonio Bat/EPA ZAGREB (RTR/AFP) - Troe pen van het Kroatische leger hebben donderdag een VN- demarcatielijn overschreden en in door Serviërs beheerst gebied in Kroatië twee dor pen veroverd. De Kroatische operatie ging gepaard met een toename van de wederzijdse beschietingen in andere delen van de voor malige Joegoslavische deelre publiek. Aldus het Joegosla vische persbureau Tanjug. Ook de bevelhebber van de VN-vredesmacht in het voor malige Joegoslavië, generaal Jean Cot, meldde dat Kroati sche en Servische troepen he vige artillerieduels uitvech ten. De Kroatische eenheden slaagden erin de dorpen Divo- sela en Citluk in handen te krijgen, aldus Tanjug. Het zou voor het eerst sinds januari zijn dat Kroatische troepen gebied zouden hebben her overd op de Servische separa tisten in de eenzijdig uitgeroe pen republiek Krajina. MOSKOU/ANKARA (AFP/DPA) - Rusland en Turkije eisen in het Kaukasus-conflict de terugtrekking van de Armeense troepen uit Azerbeidzjan. Dat heeft de Turkse premier Tansu Ciller donderdag verklaard na afloop van haar werkbezoek aan Moskou. „We veroordelen de Armeense aanvallen op Azerbeidzjan en vinden het nodig dat het leger van Armenië zich terugtrekt uit dé veroverde gebieden. Mocht dat niet hel geval zijn, dan zal Turkije alle andere maatregelen bestuderen om de vrede te herstellen Voor haar onderhoud met de Russische regering had Ciller nog het voorstel gedaan, een Turks-Russische „vredesmacht" naar de Kau- kasus te sturen. De leider van Azerbeidzjan, Geijdar Alijev, zou het eens zijn met de suggestie van de premier. Maar blijkbaar heeft de Turkse leider geen gehoor gevonden in Moskou. De militaire succes sen van de Armeniërs, die de in Azerbeidzjan gelegen Armeense en clave Nagorny-Karabach als onafhankelijk gebied met het moeder land willen verbinden, hebben inmiddels ook Iran gealarmeerd. !EN HAAG (GPD) - De korps- lief van de Haagse politie, J.L. irand, geeft toe dat de politie Ijdens een jongerendemonstra- op 8 mei 1993 in Den Haag juten heeft gemaakt. De op ening van politiehonden was erkeerd, waardoor werd bijge- ragen aan een agressieve sfeer, Idus Brand. Agenten die teveel nveld hebben gebruikt tegen tmonstranten, worden daarop snog aangesproken, ize agenten worden overigens et disciplinair gestraft. Brand gister voor eën betere 17.15 faining van politiefunktionaris- n die onder zware druk hun I Waterbodems It. Oil irVluc; IENI1AAG (ANP) - Er komt een ightv ettelijke regeling voor het sa- van verontreinigde wa- fbodems. De Wet bodembe- licrming zal hiervoor gewij- |d worden, zo heeft het kabi- I besloten. erspoijDewetswijziging houdt in dat de feschappen in het vervolg tantwoordelijk zijn voor on- ïrcoek en sanering van veront- ihigde waterbodems. Op dit anient zijn dat de gemeenten provincies. De waterschap- n gaan in het vervolg dan ook iebetalen in de kosten van sa- ring in plaats van de gemeen- Voor de rijkswateren wordt minister van verkeer en wa- tstaat verantwoordelijk. werk. Tten doen. De Haagse burgc Kter Havermans wil dat lt-<rfnggevende politiefunk- tionarissen in zijn stad conclu sies trekken uit de gebeurtenis sen rond de demonstratie van 8 mei. Op die dag vielen er tientallen gewonden onder jongeren die demonstreerden tegen bezuini gingsplannen van het kabinet. De rol van de politie daarbij is de afgelopen dagen zwaar bekriti seerd in twee onafhankelijke rapporten, van de Nationale Ombudsman en van het Crisis Onderzoeks Team. De Korpschef hield donderdag tijdens een persconferentie vast aan het model van dreiging en intimidatie door de Mobiele Eenheid, dat in de beide rappor ten omder vuur was genomen. Brand: „Wij geloven in afschrik king, omdat we zo willen tegen gaan dat er geweld ontstaat". De Tweede Kamer beraadslaagt volgende week donderdag met het kabinet over de twee rappor ten. D66-kamerlid Kohnstamm drong donderdag bij de regeling van werkzaamheden aan op een snelle reactie van' minister Dales (Binnenlandse Zaken) op de uit komst van de onderzoeken. Die reactie kan dan in de beraadsla gingen worden meegenomen. Kohnstamm ziet het liefst dat de Kamer het debat volgende week donderdagavond voert, aange zien die middag de Haagse ge meenteraad dezelfde problema tiek bespreekt. Gasthuisstraat 7, Goes gaat binnenkort definitief sluiten, Nu alle Marccain-artikelen Onze winkel is iedere middag geopend van 13.30 tot 18.00 uur, behalve op maandag. ROTTERDAM (GPD) - Met een Airbus van KLM zijn gis teravond de eerste passagiers van de woensdag in Frankrijk verongelukte touringcar op de luchthaven van Rotterdam aangekomen. Het gaat om ne gen ernstig gewonden en een groep van achttien mensen die licht gewond raakten of ongedeerd bleven. De ernstig gewonden zijn overgebracht naar de calamiteitenafdeling van het Academisch Zieken huis Utrecht. De overigen gin gen meteen naar huis. Vanmorgen vroeg zou een tweede groep op Zestienhoven arriveren. Het gaat in totaal om ongeveer veertig mensen. De speciale vluchten zijn gere geld vanaf het vliegveld Sato- las bij Lyon. De gisteren door verzekeringsmaatschappijen gecharterde Airbus was ge deeltelijk omgebouwd voor het vervoer van gewonden op brancards. Op de luchthaven Zestienho ven stonden 9 ambulances en 21 taxi's gereed om de passa giers te vervoeren. Een traumateam van vier psycho logen en twee artsen heeft de afhalers instructies gegeven over hoe zij mensen die naar huis gaan het beste kunnen begeleiden. Ook de slachtof fers kregen een brief mee van de psychologen. Het eerste transport naar Ne derland liep enige vertraging op, omdat de Franse politie ze nog als getuigen wilde horen in het gerechtelijk onderzoek naar de oorzaak van het bus ongeluk. Zes tot acht gewon den en enkele familieleden blijven in Frankrijk achter tot het moment waarop hun te rugreis medisch verantwoord is. Ovër de toedracht van het on geval, waarbij vijf mensen (on der wie de chauffeur) om het leven kwamen, tasten de Franse autoriteiten nog steeds in het duister. Een tech nisch mankement wordt niet uitgesloten. Ook wordt reke ning gehouden met de moge-- lijkheid dat de chauffeur ach ter het stuur aan een acute hartstilstand is overleden. Vandaag vindt autopsie plaats op het lichaam van de man om de doodsoorzaak vast te kunnen stellen. De dubbeldeks touringcar van Van Nood uit Amsterdam heeft in ieder geval geen wiel verloren, zoals was veronder steld. „Bij het overeind zetten van het wrak zaten ze er alle nog aan", vertelde manager G. Stevens van busbedrijf. Ook berichten dat een klapband of defect aan het linkervoorwiel de bus fataal zijn geweest, ver wijst Van Nood naai- het rijk der fabelen. Het linker voor wiel was, zo stelde de politie ter plaatse vast, nog intact. Chauffeurs van de busmaat schappij worden elke vijfjaar medisch gekeurd. De 48-jarige bestuurder was volgens de zegsman goedgekeurd tot 1995. De vraag of het ongeluk het ge volg is van een technisch man kement of een medische oor zaak heeft, speelt een door slaggevende rol bij de even tuele toekenning van smarte- geld aan de slachtoffers of na bestaanden. Gewonden komen de vliegtuigtrap af op Zestienhoven. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3