M lardere aanpak discriminatie Jongeren tegen komst van méér buitenlanders Japans keizerlijk paar in België Ziekenhuis bezorgt limons voordeeltje Stemrecht vrouw Gereformeerde terk (vrijgemaakt) Dagbladpers zoekt nieuwe strategie om adverteerders binnen te halen Kooijmans wil eind aan alle sancties tegen Zuid-Afrika Oproep tuinders om milieu-investeringen niet uit te voeren WA-premie voor automobilist hoger door SER-advies binnen- en buitenland ichtlijn Hirsch Ballin: openbaar ministerie moet eerder vervolgen dim m ma VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 ju HAAG (GPD) - Het open er ministerie mag geen af- fehtcnde houding meer aan- L,n in discriminatiezaken. I, officier van justitie moet Lr op eigen gezag optreden. Irvoor is geen aangifte nodig Jirdiscriminatie of een aan- Elsbaar benadeelde. Te den- l| valt dan aan voor minder- |Ln bedreigende situaties, of Briininerende uitingen rond- Hjportevenementen. Ilblijkt uit een nieuwe richtlijn fcriminatiezaken die minister ichBallin (justitie) in overleg ff de procureurs-generaal ||t afgekondigd. Volgens de Ijster moet het openbaar mi- lerie een geloofwaardige en life bondgenoot zijn in de d tegen de discriminatie, «rechtelijke vervolging Htregel te zijn. ■erichtlijn staan ook bepalin- Ivoor de politie. Zo moet bij Ifel over de vraag of een zaak «(rechtelijk aangepakt moet Alen, overlegd worden met ■openbaar ministerie. Van al- Eangiften en klachten over Irimïnatie moet de politie mees-verbaal opmaken, ook Her geen verdachte bekend is. Tpolitie moet allert zijn op ele- Inten van discriminatie in Irvallen, ook al merken de be trokkenen dat zelf niet op. Der gelijke voorvallen moeten in het dagrapport worden gemeld. Als een politieagent zelf discrimine rend optreedt is voortaan naast een diciplinaire straf, ook straf rechtelijke vervolging mogelijk. Als het openbaar ministerie af ziet van vervolging inzake dis criminatie moet dat met de ver dachte, degene die aangifte deed en de benadeelde worden be sproken. Daarbij dienen de mo tieven uitgebreid aan de orde te komen. In daarvoor gevallen die daarvoor in aanmerking komen moet een schadevergoeding aan de benadeelde worden betaald. In de richtlijn staan ook straffen voor discriminatie. De boete die tegen een persoon wordt geëist moet minimaal 500 gulden zijn. Als het gaat om een organisatie of instelling, minimaal 750 gul den. Gaat het om een herhaling van een eerder gepleegd feit of zijn er meerdere overtredingen tegelijk, dan gaat de boete om hoog en volgt gevangenisstraf. Gaat het om discriminatie bij sportwedstrijden dan wordt naast een boete aanbevolen een korte voorwaardelijke gevange nisstraf te eisen. Die moet er dan uit bestaan dat betrokkene zich tijdens de rust van de wedstrij- jfSCHEDE (GPD) - Het [Erents Psychiatrisch Zieken- k Helmerzijde in Enschede t staatssecretaris Simons ^voordeeltje van 4,7 miljoen ■den bezorgd door een be lande lening van 11 miljoen in tegen een veel lager ren- lercentage over te sluiten. Igens de directie hoeft er in de fendheidszorg geen cent meer pnigd te worden, als andere TOingen in het land dit voor lid zouden volgen, lit oversluiten van leningen leen lage rentestand is in het irijfsleven volkomen nor- lil", aldus algemeen directeur I Janssen van Helmerzijde. n in de de gezondheids- Jiotesordt daar nauwelijks ge- Ifean gemaakt, zo is mijn in- ini pERDAM (ANP) - Het me- fendeel van de jongeren tussen Ito 24 jaar (64 procent) vindt ■er in Nederland geen ruimte Hvoor méér buitenlanders. er is hun interesse in de po llek de afgelopen twee jaar af- ■Domen. Dat blijkt uit het on- foek Jongeren '93 dat don- :g in Amsterdam is gepre- feerd, Het onderzoek is een jaarlijkse steekproef raan dit keer 3105 kinderen Migeren tussen de 6 en 24 hebben meegedaan. t vermeende ruimtegebrek volgens de onderzoekers ts te maken met de houding jongeren hebben tegenover tenlanders. Een minderheid 119 procent van de groep 20 parigen ziet niet-Nederlan- 5 als een bedreiging. In de jfp jongeren van 12 tot en met iaar is dat 15 procent, ie oudste groep vindt 34 pro- it het 'leuk' om met andere turen in aanraking te komen. Igens 16 procent van dezejon- ^Waijn buitenlanders een ver- van de Nederlandse cul- Jfweede Kamerlid Aad Nuis |8li voorzitter van de Vaste percommissie voor wvc, het eerste exemplaar van (rapport donderdag in ont- J&t genomen in de Amster- fhse discotheek Marcanti Pla- de partij van Nuis heeft in "onderzoek de nodige klap- opgelopen. Het aantal jon- J tussen de 15 en 19 dat op 'zou stemmen, is in vergelij- 'gmet het onderzoek in '91 af- den van zijn club, meldt bij de politie in de eigen woonplaats. Zo moet bezoek aan de wedstrij den worden geblokkeerd. Uit de richtlijn blijkt verder dat gemeentelijke maatregelen die discriminatie moeten tegen gaan en het optreden van politie of justitie beter bij elkaar moe ten aansluiten. Dat geldt bij voorbeeld bij het voorkomen en bestrijden van geweld tegen ho mo's en minderheidsgroeperin gen, discriminatie in de horeca, de woningsector en bij sporteve nementen. Helmerzijde is bezig al zijn lenin gen tot een totaal bedrag van 50 miljoen over te sluiten tegen het nu geldende lagere rentetarief. Overalle uitstaande leningen gerekend loopt de besparing aan rente op tot circa twintig mil joen gulden. De directie van Helmerzijde vindt dat de voordelen van deze besparingen aan de gezond heidszorg zelf ten goede moeten komen. „Dat is nu niet het geval. De lagere rente wordt nu in min dering gebracht op ons budget", aldus directeur Janssen. Volgens hem is dat ook de reden dat vele instellingen tot dusver niet veel haast hebben gemaakt met het oversluiten van lenin gen. genomen met 10 procent tot 14 procent. De teruggang onder jongeren tussen 20 en 24 jaar is iets minder: van 23 naar i8 pro cent. De verschillen bij de andere par tijen zijn beduidend kleiner. Het CDA heeft onder de twee groe pen jongeren de meeste aan hang. De PvdA en de VVD zijn na D66 respectievelijk de derde en vierde partij. De aanhang van de CD liep terug van 3 naar 1 pro cent. Als er nu verkiezingen zou den zijn, zou 51 procent van de jongeren een stem uitbrengen. Gezinsleven Behalve over politiek, kregen de deelnemers aan het onderzoek vragen voorgelegd over onder andere maatschappelijke ont wikkelingen, televisie (kijken), consumptie en hun visie op het leven. Op de vraag wat de jongeren in het leven het belangrijkste vin den. scoorde 'een gelukkig ge zinsleven' het hoogst. Van de jongeren van 12 tot en met 19 vond precies de helft dit het meest waardevolle. In de oudste groep was dat iets meer: 57 pro cent. Trouwen is voor veel jonge ren uit de laatste groep echter taboe: het huwelijk eindige op de laatste plaats met 15 procent. In het rijtje scoorde 'klaar staan voor andere mensen' goed met 30 procent in beide groepen. Voor de 'oudere jongeren' was 'jezelf ontplooien' met 36 pro cent net even belangrijker. Bij de jongere groep kwam dit pas op de zevende plaats met 18 pro cent. JMEN (ANP) De Generale Synode van de Gereformeerde Ker- 'bijgemaakt) heeft woensdagavond unaniem besloten vrou- 1 stemrecht toe te kennen. Net zoals de mannelijke gemeentele- "nogen de vrouwen op die manier directe invloed uitoefenen op .^fkiezingen van ouderlingen, diakenen en voorgangers, •"historisch besluit", typeerde de praeses van de synode, ds. M.H. fe, de toekenning van het stemrecht. Hiermee doelt hij op de jaren van discussie die aan het besluit vooraf zijn gegaan. Polkerts, rapporteur van een commissie die zich over het ^nstemrecht heeft gebogen, tekent aan dat de kerkeraad, die gthiannen bestaat, te allen tijde de leiding over de verkiezin- Mftoudt. Zij bepaalt uiteindelijk wie zich kandidaat mag stellen, ir zijn mening uitgesloten dat de vrouw in de toekomst ook Koningin Paola spreekt met keizerin Michiko op de luchtbasis Meisbroek, waar de Japanse gasten arriveerden. foto BRUSSEL (ANP) - Voor de tweede keer in korte tijd is donder dag de Japanse keizer Akihito met zijn echtgenote, keizerin Mi chiko, in Brussel aangekomen. Het echtpaar is vijf dagen te gast bij de Belgische koninklijke familie, met wie nauwe vrien- schapsbanden bestaan. Akihito kwam vorige maand over voor de begrafenis van koning Boudewijn. Hij kreeg toen in Japanse kranten kritiek omdat de installatie van de nieuwe regering van premier Morihori Hoso- kawa, die daags voor de uitvaart in het parlement werd verkozen, moest worden uitgesteld. De keizer is verplicht de premier en de regering formeel aan te stellen. Als kroonprins bezocht Akihito sinds 1953 België vele malen. Hij werd bij reizen door Europa vaak eerst opgevangen door koning Boudewijn en koningin Fabiola op het kasteel Laken om te wen nen aan het tijdsverschil. Omgekeerd waren Boudewijn en Fabiola zeven keer in Japan, voor het laatst in 1992. De huidige koning Albert II is er negen keer geweest, vaak als lid van een Belgische handelsmissie. Le den van de Japanse keizerlijke familie zijn ook als kind aan huis in de villa van koningin Fabiola in het Spaanse Motril, waar ko ning Boudewijn stierf. Het officiële bezoek, in het kader van een toernee door Europa met bezoeken aan Italië en Duitsland, duurt vijf dagen. Naast officiële ontvangsten in Brussel staan toeristische uitstapjes naar Antwerpen en Bergen op het programma. ÖJtsdrc rager mag worden. DEN HAAG (GPD) - Adver teerders schatten de kracht van reclame in de krant ver keerd in. Ze denken dat dag bladen slechts goed zijn voor acties en introducties van produkten, terwijl door het gebruik van advertenties ook een merk kan worden 'opge bouwd'. Dat zei voorzitter W. de Pagter van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) donder dag in zijn jaarrede. Het advertentievolume in dagbladen is de eerste acht maanden van dit jaar met meer dan tien procent afgeno men. In de vergelijkbare pe riode van vorig jaar was de te rugval nog iets meer dan vijf procent. „De dagbladen staan voor de opdracht het adverte rend bedrijfsleven van hun unieke kracht te overtuigen", aldus PZC-directeur De Pag ter. De in de NDP verenigde uitge vers van dagbladen willen het adverteerders daarom makke lijker maken bij het dagblad over de drempel te stappen. Die stap is nu nog te groot, vindt Pagter, vanwege het gro te aantal titels dat op de markt is. In samenwerking met organisatie- en adviesbu reau Leyer en Weerstra wordt nu bekeken hoe adverteerders en reclamebureaus beter te porren zijn voor een dagbla dadvertentie. Ook de overheid moet de dag bladen een handje helpen, meent De Pagter. „Overheden die streven naar reclamever boden ontkennen anno 1993 de mondigheid van het pu bliek. Bemoeizucht van over heden is niet te legitimeren, er is geen enkele behoefte aan. Elke paternalistische drang om reclameverboden te intro duceren, alsof het om vallende dominostenen zou gaan, maakt overheden ronduit be lachelijk", aldus De Pagter. De NDP-voorzitter maakte te vens van de gelegenheid ge bruik om de loftrompet te stre ken over de persfusiecode die de uitgevers zelf in het leven hebben geroepen. De dagbla duitgevers hebben samen be sloten geen fusies aan te gaan die ertoe leiden dat een partij meer dan eenderde van de to tale oplage in handen krijgt. Inlijven De fusieproblematiek is ui terst actueel omdat de con centraties in dagbladland ge staag voortgaan. Zo maakte Wegener onlangs bekend Sijt- hoff te willen inlijven, terwijl De Telegraaf juist daarvoor de NDP-voorzitter en PZC-directeur De Pagter vindt dat de dagbladen beter hun best moeten doen om adverteerders over de drempel te krijgen. foto Herman Pieterse/ANP Hollandse Dagblad Combina tie in Noord- en Zuid-Holland overnam. De Pagter vindt dat, nu de NDP een eigen fusiecode is overeengekomen, het parle ment zich daar beter niet meer mee kan bemoeien. „Er is door de bedrijfstak zelf een opening- gemaakt voor een bevredi gend einde van een discussie die meer dan 25 jaar heeft ge duurd". De Pagter voerde nog een tweede punt aan dat de vrij willige fusiecode van de NDP zou kunnen bedreigen: het verbod op horizontale prijs- kartels dat per 1 juli van dit jaar is ingegaan. De NDP is een kartel omdat zij - meestal jaarlijks - afspreekt met welk percentage de prijzen van kranten omhoog mogen. Dit soort afspraken heeft staatsse cretaris Van Rooy (economi sche zaken) nu verboden. De dagbladuitgevers willen ontheffing van dit verbod om dat zij vinden dat zij het Ne derlandse cultuurgoed be schermen en voor veelkleurige persstemmen zorgen. Dit be lang moet volgens hen zwaar der wegen dan de wens van de overheid om kartels open te breken. Bovendien, aldus De Pagter, kan er dan een prijzen oorlog ontstaan. Hij verwees naar Engeland waar dagbla den op dit moment met stunt prijzen proberen The Indepen dent uit de markt te drukken. DEN HAAG (GPD) - Minister Kooijmans (Buitenlandse Za ken) vindt dat er gehoor moet worden gegeven aan de oproep van ANC-leider Mandela om de internationale sancties tegen Zuid-Afrika op te heffen. Maar dat kan alleen in EG-verband en in VN-verband. Er zijn geen boycots die Nederland op eigen houtje voert. Er zijn nog zes sanctiemaatrege len tegen Zuid-Afrika van kracht. In VN-verband is afge sproken geen wapenhandel met Zuid-Afrika te drijven en af te zien van nucleaire samenwer king. Deze twee sancties verval len automatisch als de macht in Zuid-Afrika wordt overgenomen door een overgangsregering waarin de zwarte bevolking is vertegenwoordigd. De vier resterende sancties zijn in EG-verband tot stand geko men. Daarin wordt een verbod gelegd op militaire samenwer king, op de uitwisseling van mili taire attaché's en de leveranties van materiaal voor leger en poli tie. Nu het ANC zélf om afschaf fing van de sancties vraagt, ligt het voor de hand dat de EG daar op korte termijn gevolg aan geeft. Aan de sanctiepolitiek tegen Zuid-Afrika is geleidelijk aan een einde gekomen. Het EG-ver- bod op de levering van olie aan Zuid-Afrika werd vorig jaar op geheven. evenals het verbod op de invoer van gouden munten (Krugerrands) en ijzer- en staal- produkten. In 1991 besloot het Internationaal Olympisch Co mité Zuid-Afrika weer toegang te geven tot de Olympische Spe len. Een andere belangrijke stap was het besluit van de VS in 1991 om het verbod op investeringen in Zuid-Afrika te schrappen. Ook Nelson Mandela benadrukte he.t belang van investeringen in zijn land om de wonden van de sactie- politiek snel te doen helen. Maar daarvoor is nodig dat het ver trouwen van buitenlandse finan ciers in het land groeit. Dat kan alleen als Zuid-Afrika toegang krijgt tot leningen.van het Inter nationaal Monetair Fonds. Dat wordt nu nog geblokkeerd dooi de VS. HONSELERSDIJK (ANP) - De tuindersbonden in het West- land hebben hun leden opgeroe pen een aantal verplichte mi lieu-investeringen niet uit te voeren. Volgens de bonden legt de overheid de tuinbouw maat regelen op die handenvol geld kosten, maar geen positief ef fect hebben op het milieu. De afdelingen Poeldijk, Honse- lersdijk, Naaldwijk en Maasdijk van de land- en tuinbouworgani satie WLTO en de afdelingen Naaldwijk en Honselersdijk van de CBTB hebben zich in een brief tot hun leden gewend. In deze gebieden is een belangrijk deel van de Nederlandse glas tuinbouw geconcentreerd. De afdelingsbesturen zijn met name gekant tegen de Wet mi lieubeheer en de daaraan gekop pelde lozingsvergunning. Die verplicht de tuinders tot inves teringen die kunnen oplopen tot meer dan 200.000 gulden, aldus voorzitter C. Jansen van de WLTO-afdeling Honselersdijk. Volgens Jansen is het hele West- land overtuigd van de noord zaak het milieu te ontzien. „Maar we worden verplicht tot investeringen die geen nut heb ben. Met de huidige slechte prij zen zijn die economisch niet ver antwoord. Dat brengt de be drijfsvoering van onze leden in gevaar." In de brief aan de leden worden de betreffende maatregelen be stempeld als onzinnnig. Zo wor den tuinders verplicht een ver gunning aan te vragen volgens de Wet Milieubeheer als er bin nen een straal van vijftien meter van hun bedrijf een woning van derden staat. Een dergelijke ver gunning kost volgens Jansen drie- tot tienduizend gulden. „In de meeste gevallen is de buur man ook een tuinder die hele maal geen bezwaar maakt tegen het betreffende bedrijf. Maar dan moet er toch een vergun ning worden aangevraagd." Andere verplichte maatregelen zijn: het opvangen van condens- water dat langs de binnenkant van de kassen druppelt, het vef- ven van goten om zinkverontrei- niging te voorkomen en het ana lyseren van drainagewater op bestrijdingsmiddelen. „Alle maal zaken die zijn bedacht door ambtenaren vanachter het bureau, maar die niet bijdragen aan een schoon milieu. We heb ben blijkbaar nog maar één god in Nederland en dat is de milieul- afgod", aldus Jansen, die vijf jaar geleden de tuinbouw-mi- lieuprijs kreeg uitgereikt. In de bewuste brief worden de le den opgeroepen de gehekelde milieu-investeringen niet uit té voeren „voordat bewezen is dat zij een positief effect op het mir lieu hebben". „Het gaat ons nu nog iets te ver u op te roepen om geen medeweri king te verlenen aan het aanvra gen van een milieuvergunning. Maar als de overheid haar mi lieubeleid op korte termijn niet afstemt op onze mogelijkheden, zullen wij u alsnog vragen dit te doen", aldus de brief. Wisseltruc van 3,7 ton EEMNES (GPD) - Een inwoner van Almere (30) is op de par keerplaats van een motel in Eemnes 370.000 gulden armer geworden. De man was ingegaan op het aanbod van twee Duits spreken de mannen, die Zwitserse fran ken voor een bijzonder gunstige koers wilden omruilen tegen Ne derlandse guldens. De mannen zeiden de transactie vanwege dé belastingen graag buiten de bank om te willen regelen. Bij het ruilen van de geldkoffer tjes liet de Almeerder zich nep pen. Alleen de bovenste laag van het koffertje met Zwitserse fran ken bleek uit echte biljetten te bestaan. Op de rest stond de op druk 'specimen'. Toen de gedu peerde dat ontdekte waren de wisselaars echter al weggereden. DEN HAAG (ANP) - De WA-pre mie voor automobilisten zal 9 tot 17 procent worden verhoogd als de regering een advies van de Sociaal-Economische Raad (SER) overneemt. De raad is het er over eens geworden, dat de sociale fondsen de kosten van uitkeringen voor invaliditeit en bijzondere ziektekosten aan slachtoffers van ongevallen, en eventuele nabestaandenuitke- ringen, mogen verhalen op de particuliere verzekeraars. In het advies, dat op 17 septem ber in de SER wordt behandeld, worden de opbrengsten van dit verhaalsrecht geraamd op twee honderd- tot vierhonderd mil joen gulden per jaar. De lasten voor de sociale fondsen die de aaw, aww en awbz uitkeren, kun nen door het verhaalsrecht met 0,57 tot 1,14 procent worden yer- laagd. Op dit moment kunnen de so ciale fondsen al proberen om uit keringen van de werknemers verzekeringen (Ziektewet, wao en Ziekenfondswet) te verhalen op de verzekeringsmaatschap pij van de dader. Het hoofdbezwaar tegen uitbrei ding van het zogenoemde re- gresrecht, dat het louter een broekzak-vestzakoperatie is, gaat niet langer op. meent de SER. Zo komen de kosten vooral terecht bij automobilisten, een groep die niet volledig samen valt met de werknemers. Boven dien wordt het met een Neder lands verhaalrecht mogelijk ook verzekeraars van buitenlandse automobilisten aansprakelijk te stellen. Werkgever De eigen werkgever of collega van een slachtoffer kan slechts aansprakelijk worden gesteld bij schade door opzet of bewuste roekeloosheid, stelt de SER voor. De verzekeraar wordt in het algemeen pas aangesproken' als er sprake is van „schuldaan sprakelijkheid". Een keuze voor een ruimere verhaalsmogelijk- heid via risico-aansprakelijk heid. wijst de SER van de hand. Het is nu zaak om met spoed ook de werkgever een eigen ver haalsrecht toe te kennen, meent de SER. Als zijn werknemer door schuld van een ander ziek of arbeidsongeschikt wordt, moet hij immers, krachtens nieuwe wetten en regelingen, twee of zes weken het loon door betalen. het ziekengeld aanvul len en bij blijvende arbeidsonge schiktheid een boete betalen (malus). Als ingangsdatum van het nieuwe verhaalrecht noemt de SER 1 januari 1996. Vanaf die datum vallen ook ambtenaren onder de werknemersverzeke ringen. Bovendien geeft dat de sociale partners wat tijd voor dë praktische uitwerking van het verhaalsrecht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37