La Vie Parisienne als een Nederlands produkt Expositie rond 75 jaar Rotterdams Orkest PZC Pater Moeskroen op Walhalla popfestival kunst cultuur Flup Ju Sixties Festival Samson Dans Gospel Samson Vlijt en Volharding Musica Cordis Carillon Manhuistuin Zangavond Blue Jeans Grandpa Nick Sixties Sim Bolus Orkest van België Kamerkoor Beiaard VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1993 22 uit II 1 1 1 1 1 1 1 lllll! VRIJDAG Het voltallige Flup Ju Bedrijf met gastspelers en musici geeft vanmiddag (vrijdag) twee performances in de Watertoren CHK in Oost-Souburg (16.30 uur). Deze performances, getiteld Het Tij. vormen de opening van de tentoonstelling Een Kraag van Water, met beeldend werk van Hennie Schwartz en Rob Maaskant en objecten van Pierre Schwartz. In de sporthal Baskensburg in Vlissingen begint vandaag (vrij dag) het Sixties Festival (20.00 uur). Voor het voetlicht treden Straight Johns. Planet Groove, Ar- mand en Wally Tax The Ameralds. ZATERDAG Voor kinderen treden Samson en Gert zaterdagmiddag twee maal op in Den Dullaert in Hulst (14.00 en 16.00 uur). De hond Samson en televisieomroeper Gert Verhulst werden sinds 1990 zeer populair dankzij de Vlaamse televisie en hun avonturen zijn nu ook te zien bij Veronica. In De Stenge in Heinkenszand wordt zaterdag het eerste Dans- festival Borsele Beweegt gehouden (14.00 uur). Met name de moderne dans staat centraal tijdens dit festival, dat de groep Danspasta uit Amsterdam opent met de humoristische jeugdvoorstelling Wilde Haren. Verder zijn er workshops voor kinderen en geven de dans- balletscholen Free en Regal uit Goes demonstraties, 's Avonds (20.00 uur) zijn ook ouderen welkom bij de voorstelling van de Stichting Dansz uit Goes. Danspasta be sluit het festival. De Zeeuwse gospelgroep Foundation speelt en zingt zaterdag middag in het Dijktheater in Vlissingen (15.00 uur). ZONDAG Het Manhuistuinconcert wordt zondag uitgevoerd door de mu ziekvereniging Ons Genoegen uit Kapelle (12.00 uur). De vereniging, die in 1908 werd opgericht, telt momenteel ruim zestig leden, onder wie veel jeugd, en staat onder leiding van Nico Dijkstra. Samson en Gert treden zondagmiddag tweemaal op voor de jeugd in Den Dullaert in Hulst (14.00 en 16.00 uur). De muziekvereniging Vlijt en Volharding geeft zondagmiddag twee concerten in het Dijktheater in VLissingen (15.00 en 16.00 uur). Het eerste concert komt voor rekening van het jeugdorkest van de vereniging, het tweede wordt uitgevoerd door de fanfare, on der leiding van dirigent Ger Blom. Het vocaal esemble Musica Cordis, onder leiding van Rob van der Meule, treedt zondagmiddag op in de Lutherse Kerk in Mid delburg (16.00 uur). Op het programma staan werken van A. Guilmant. M. Reger, A. Bruckner. E. Grieg. J. L. Krebs. G. Faurë, J. Brahms. G. Ph Tele- man. J. L. Halton. W. Horsley. E. Elgar. T. Sutton en F. Bridge. Medewerking verlenen Jacques de Graaf op hobo en Leen de Broekert op orgel. DINSDAG Dit wordt volgens mij het drukste seizoen dat de Hoofdstad Operette ooit heeft gehad. Directeur Jaap Mon- tagne kan zich daarin nauwelijks ver gissen. Om te beginnen wordt Der Vo gelhandier geprolongeerd, die ook nog opvoeringen krijgt in het Zwitserse Schaffhausen. Verder zijn er de koffie concerten in het eigen gebouw aan de Amsterdamse Kloveniersburgswal, de operette- en musicalprogramma's in het land, de produktie Der Vetter aus Dingsda en natuurlijk de grote nieuwe voorstelling die deze maand in pre mière gaat: La Vie Parisienne van Jac ques Offenbach. „We hebben nu eens niet een klassieke, naar Weens model gemaakte operette gekozen. Dat doen we volgend jaar. En voor het jubileum in 1995 denken we zelfs aan Die Fledermaus, want daarin kun je eventueel ook gasten laten op treden. Deze keer wilden we het publiek kennis laten maken met een produktie die minder voor de hand ligt." La Vie Parisienne is afgezien van het Franse thema en de Duitse afkomst van de componist een geheel Nederlandse produktie. Om te beginnen wordt hij gespeeld "in het Nederlands. „Sinds de eerste jaren na de oorlog is dat bij de Hoofdstad Operette niet meer voorge komen. We kozen voor-een vertaling, omdat het oorspronkelijke Frans vaak moeilijk is te volgen." Vertaling „Je kunt ook in het Duits spelen, maai de titel alleen al: 'Pariser Leben'... dat klinkt niet. Bovendien was er een uit stekende Nederlandse vertaling van Joop Fransen beschikbaar, die hij ooit maakte voor De Nederlandse Opera. Voor ons heeft hij de tekst nog hier en daar aangepast." Ook de regie, meestal in handen van een routinier uit Oostenrijk of Duits land. is ditmaal een Nederlandse aan gelegenheid. Carl van der Plas zet de produktie neer in decor en kostuums van Herman van Elteren. Armando Na varro, jarenlang artistiek leider van het Scapino Ballet, draagt zorg voor de choreografie. Zelfs de kostuums, waar voor normaal gesproken een beroep werd gedaan op de Weense ateliers, worden deze keer door Nederlandse be drijven gemaakt. Ook de Zeeuw Jacco van Renesse is weer van de partij in de operette La Vie Parisienne. „Voor ons is dat allemaal reuze span nend. zo'n aanpak die we helemaal zelf hebben ontwikkeld. Neem alleen al het feit dat we het verhaal hebben losge maakt van de tijd waarin het speelt. Het gegeven, een echtpaar dat voor het eerst in de grote stad komt en in al hun onwetendheid aan alle kanten wordt bedonderd, is tijdloos dus laten we dat ook zien." Bruisend Wat Montagne betreft, kan het publiek een voorstelling verwachten die vitaal is, sprankelend en snel. „Opgewekte muziek, die past bij het bruisende ka rakter van het Parijs uit de jaren zestig van de vorige eeuw. De periode waarin de Opéra werd gebouwd en de beroem de baron Hausmann het middeleeuwse karakter van de stad veranderde en de grote boulevards creëerde. De tijd van Napoleon LH en de industriële revolu tie." In La Vie Parisienne spelen weer vele oude bekenden mee, zoals Jacco van Renesse, Germaine Compier, Bert Sim- hoffer, Ton Hofman en Henk Kreuk niet. Daarnaast is voor deze produktie een aantal jonge solisten aangetrok ken. Deze verfrissende en deels nieuwe bezetting, staat onder de muzikale lei ding van Walter Althammer, een jonge en enthousiaste dirigent, die als Duit ser een niet-Nederlandse element toe voegt aan deze verder volledig Neder landse produktie. Hans Visser Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga bespeelt dinsdagmiddag een uur het carillon van de Grote Kerk in Goes (13.30 uur). Ooit, in de jaren dertig, verplichtte Rotterdam het (gemeentelijke!) Philharmonisch Orkest om concerten voor 'het volk' te geven. Alleen op voor waarde dat deze zogenoemde arbei dersconcerten regelmatig plaatsvon den. kreeg het orkest subsidie. Het Rot terdams Philharmonisch Orkest be diende de werkende bevolking van de stad met bevattelijke muziek. Zo kreeg het publiek in één uitvoering zowel het Te Deum Laudamus voorgeschoteld als de 'strijdmarsch' Morgenrood. Het concert werd besloten met, echt waar, De Internationale. Het programma van deze en andere avonden met arbeidersconcerten is vanaf deze week te zien op de tentoon stelling-over 75 jaar Rotterdams Phil harmonisch Orkest in het Schielands- huis in deze stad. De expositie geeft een zeer gevariëerd en onderhoudend beeld van de orkesthistorie. In dezelfde pe riode dat het orkest nog erediensten moest brengen aan het socialisme, schrok men toch al niet terug voor on vervalste sponsoring. Rechtsboven op de voorpagina van een programma boekje uit die tijd prijkt een grote ad vertentie, mét illustratie, voor 'Natuur- wollen Ondergoederen' van Jansen en Tilanus. In een video vertelt de voormalige eer ste concertmeester Marius Dado, nu 101 jaar, over de historie. „Men vroeg ons wel eens een moppie te spelen", her innert hij zich. In een andere video geeft Edo de Waart anno-nu commentaar bij beelden die opgenomen zijn eind zeven tiger jaren toen hij als chef-dirigent op de bok stond. Nora Schadee, conservator van het Schielandshuis en inrichter van de ten toonstelling, vertelt: „Dat is interes sant, want De Waart heeft in zijn jaren als chef het orkest enorm in de lift ge bracht. De jonge Edo groeide als het ware met het orkest mee. Dat ging niet zachtzinnig, meerdere musici zijn er het slachtoffer van geworden. In samen spraak met de toenmalige wethouder Jan Riezenkamp heeft hij mensen ont slagen. Er moest hier en daar wat dood hout het orkest uit. Dan moest dus die jonge chef-dirigent tegen iemand die al dertig jaar zat te strijken, vertellen dat het niet langer ging." Die video met commentaar van De Waart is te zien in een zaaltje waarin de grote zaal van de Doelen verkleind is nagebouwd. Op het podium staat een enorme halfrond gebogen foto van het orkest en ervóór een dirigentenbok. Daar kan iedereen zich even zelf diri gent wanen. De geluidsband draait, met neemt een stokje in de hand, het aanraakschermpje in de bok geeft de bewegingen aan die bij de gespeelde maatsoort horen: dirigeren maar! David Bazen, medewerker van het RPhO: „Dan zal blijken dat dirigeren moeilijker is dan je denkt." Bazen heeft zich in de geschiedenis van het orkest verdiept. Hij vertelt over de componist en violist Jules Zagwijn. begin deze eeuw de kapelmeester bij het Casino Variété van Soesman in Rotterdam. „In die tijd was er nauwelijks serieus werk voor klassiek geschoolde musici. Ze moesten daarom spelen in het cir cus, in het casino, in de bioscoop, op straat. Daar viel natuurlijk weinig mu zikale eer aan te behalen. Om niet hele maal af te stompen kwamen musici op initiatief van Zagwijn bij hem thuis bij een om échte muziek te maken." Vriendendienstje Dat- was het begin van wat nu het RPhO is. Een deel van het huis en het studeer vertrek van Zagwijn, Agniesestraat 33b. is op de tentoonstelling nage bouwd. Op een ronddraaiend plateau staat zijn kop te inspecteren of het goed is. Zagwijn bleef lang bij het orkest. Maai- toen het hem te professioneel werd, toen het orkest voor geld ging spelen, vertrok hij. Dat strookte vol gens Zagwijn niet met zijn ideaal van onderling verantwoorde muziek ma ken. In een aangrenzend zaaltje overziet de kop van Eduard Flipse de expositie. David Bazen: „Flipse kwam in 1933 en pepte de zaak in een paar maanden tijd enorm op. Het orkest was toen hele maal ingezakt, het speelde letterlijk voor lege zalen." Te zien zijn hier zelfs details als salarisbriefjes van de toen malige orkestleden. Nora Schadee heeft hiertussen iets opmerkelijks ont dekt. Flipse's echtgenote was klassiek zangeres, maar voor een gastoptreden bij het orkest kreeg zij maar een schijn tje uitbetaald van wat andere solisten verdienden. Dat de chef-dirigent het optreden van zijn vrouw kennelijk als een vriendendienstje beschouwde, dat intrigeert Schadee enorm. Peter van Eijkelenburg Blue Jeans Big Band treedt zaterdag op in Veere. foto J. Binsma Het Middelburgs Kamerkoor is donderdag te beluisteren in Zuiddorpe. foto Lex de Meester In de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt zaterdag een grote koor- en samenzangavond gehouden (19.30 uur). Medewering verlenen de koren COV Ridderkerk en het Gerefor meerd Kerkkoor uit Sliedrecht, onder leiding van Frans van Til burg. Organist is Bert Kruis. De Blue Jeans Big Band geeft onder leiding van Jack de Boo van Uijen zaterdagavond een concert in de Grote Kerk in Veere (20.00 uur). Als gastsolist verleent deze keer de jonge hamond.organist Carlo de Wijs zijn medewerking. Op het programma staan composities van onder anderen Duke Ellington, Glenn Miller en Count Basie Het concertseizoen in De Piek in Vlissingen begint zaterdag avond met een optreden van Grandpa Nick's Blues Band (22.00 uur). Deze Zeeuwse gelegenheidband zal dan tevens haar live-cd met bigband blues presenteren. In het voorptogramma speelt de for matie Suitcase full of blues. Het Sixties Festival in de sporthal Baskensburg in Vlissingen wordt zaterdag voortgezet (20.00 uur). Het geluid van de jaren zestig zal in de herinnering worden geroe pen door het Duo Top 100. de Bintangs en de Easy Beats. WOENSDAG Poppentheater Sim Bolus geeft woensdagmiddag een try-out van de gloednieuwe voorstelling De koning is bloot, leve de ko ning in het eigen minitheater in het Ambachtscentrum in Goes (14.30 uur). Poppenspeler Hans van der Haar. die nu zelf ook een hoofdrol speelt en niet 'in de kast' blijft, bewerkte een sprookje van H. c. Andersen. Het is het verhaal van een ijdele koning die de traditio nele hofkleding beu is en een zekere Alfredo Mafiosi opdracht geeft bijzondere kleding te maken, om te kunnen schitteren tij dens de jaarlijkse optocht. He Naionaal Orkest van Belgie en het Berlijns Mannenkoor Carl Maria von Weber zetten woensdagavond in de St Baafs in Aardenburg luister bij aan zowel de opening van Zeeland Cul- tuurmaand als van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen (20.00 uur). Het orkest onder leiding van dirigent Yuri Simonov en het man nenkoor met als solist de bas Waldemar Wild brengen Sinfonietta in A opus 5/4B van Prokofjev en Symfonie nr 13 in bes. opus 113. Babiy Yar van Sjostakovitsj. DONDERDAG Het Middelburgs Kamerkoor en organist Ben Feij zijn donder dagavond te beluisteren in de rk kerk in Zuiddorpe (20.00 uur), Het koor, dat onder leiding staat van J. Schuurmans, heeft reli gieuze muziek uit onder meer de renaissance in Mexico en uit hedendaags Nederland op het programma staan, afgewisseld met orgelimprovisaties van Ben Feij. Freek Bakker uit Nijkerk geeft donderdagavond een beiaard concert op het carillon van de Grote Kerk in Goes (19.30 uur). Zanger Peter Kempe (rechts) en gitarist André Moeyham maken zaterdag in De Piek deel uit van Grandpa Nick's Blues Band, foto Willem Mieras VERWACHT VRIJDAG 17 SEPTEMBER: Chanticleer zingt in rk kerk IJzen- dijke (20.00 uur) I The Radio's in Den Dullaert in Hulst (20.00 uur) Pianoconcert Leen de Broekert, Zeeuwse Bibliotheek Midd;: burg (20.00 uur) Sint-Joseph speelt blijspel in De Vossenkuil te Oud-Vossemes (20.00 uur) Jazzfestival (kroegentocht) in Domburg (20.15 uur) ZATERDAG 18 SEPTEMBER: Streetparade in Domburg (14,OU uur) Jeugdconcert in Grote Kerk te Veere (13.30 uur) Elektra-uitreiking Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel, Con certzaal Middelburg (20.00 uur) Grote Jazzfinale in De Parel in Domburg (21.00 uur) The Prime Movers in 't Beest in Goes (22.30 uur) Toneelstuk Kroniek van een aangekondigde dood in De Maagd in Bergen op Zoom (20.15 uur) The Charlies in De Botte Hommel in Bergen op Zoom (22.00 uuri Orgelconcert Kees en Henny van Eersel in Grote Kerk Goes (20.00 uur) ZONDAG 19 SEPTEMBER: Muzikaal Kerkepad in Zeeuwsch- Vlaanderen (13.30 uur) Filharmonisch Orkest van Vlaanderen in St Baafs Aardenburg (15.00 uur) PTT-Harmonie uit Breda in Grote Kerk Veere (11.30 uur) Concertina in Dijktheater Vlissingen (15.00 uur) Brassband Excelsior in Manhuistuin Goes (12.00 uur) Oecumenische jazz kerkdienst in Zionskerk in Oostkapelle (12.30 urn-) MAANDAG 20 SEPTEMBER: Verhalen over Mexico, stadhuis Terneuzen (20.00 uur) DINSDAG 21 SEPTEMBER: Volksmuziek uit Mexico, Vlaande- renhal Sas van Gent (20.00 uur) WOENSDAG 22 SEPTEMBER: Theater-recital voor kleutersin Grote Kerk Veere (13.30 uur) Poppentheater Sim Bolus in Ambachtscentrum Goes 14.30 uuri Gert Oost. orgel, en Miranda van Kralingen, sopraan.' in her vormde kerk IJzendijke (20.00 uur) Musical Sweeney Todd in De Maagd Bergen op Zoom (20.15 uur Flup Ju Bedrijf met Metamorfose 2 op Abdijplein Middelburg (20.00 uur) DONDERDAG 23 SEPTEMBER: Flup Ju Bedrijf met Meta morfose 2 op Abdijplein Middelburg (20.00 uur) Musical Sweeme.v Todd in De Maagd Bergen op Zoom (20.15 uur In Vogelwaarde begint van avond (vrijdag) het popu laire Walhalla popfestival, dat zondagmiddag wordt voortge zet. Grote trekpleister is de groep Pater Moeskroen. die vanavond voor het voetlicht treedt. Het Walhalla popfesti val is een onderdeel van de jaarlijkse kermis. De groepen brengen hun muziek ten ge hore in de feesttent die nabij de kermisattracties op het par keerterrein in Boschkapelle staat opgesteld. De Axelse formatie Diction bijt vanavond om 18.45 uur het spits af. Deze vijfmansformatie brengt covers en eigen num mers ten gehore. Een uurtje la ter betreedt de schoolband van de Hulster Jansenius scholen- gemeenschgap het podium. Deze groep. To the Point, stond in juli nog in de finale van de Coca Cola-wedstrijd voor schoolbands in de Jaar beurs in Utrecht. In de eigen nummers overheerst de symfo nische rockstijl. Omstreeks 21.30 uur is het de beurt aan de uit de Randstad afkomstige Ramona's. Deze vier dames be schrijven hun muziek als een combinatie van punk/rock en trash/pop met een recht-door- zee beat, rauwe gitaren en wis selende leadzang. Pater Moes kroen zorgt voor een spetteren de afsluiting van de eerste dag van het popfestival. Door elk optreden het publiek weer te veranderen in een feestende massa heeft de band een uit stekende live-reputatie gekre gen. Zondag krijgt het popfestival vanaf 13.00 uur een vervolg. De opwarmer komt van de Ter neuzense groep Dyspepsia. jNa deze stevige rock krijgt het pa bliek het optreden van Jovceo! Gap voorgeschoteld. De mu ziek van deze band heeft raak vlakken met vele muziekstij len. Omstreeks 15.10 uur treedt de voorlaatste band Moksjs op. Als afsluiter is gekozen voor de ervaren Zeeuws- Vlaamse speedmetalband Pa- ralysis. Het Walhallapopfesti val. dat mede gesubsidieerd wordt door de proivincie Zet land. de culturele commissie van de gemeente Hontenisse en vele sponsors, eindigt om 18.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 22