ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Israël en PLO sluiten vrede i Zes gevangenen in Alkmaar ontsnapt dagmenu... Vreugde over bereikte 'eerste stap' Auto-Lease Walcheren B.V. I Wederzijdse erkenning maakt weg vrij naar historisch akkoord Lagere rente Duitsland krijgt olging kunst cultuur 19 t/m 23 13 Ammoniak ontsnapt in pakhuis Rotterdam Proefabonnement 236e jaargang no. 213 Vrijdag 10 september 1993 Enkele buien Zwaar bewolkt en af en toe buiige neerslag. In de loop van de middag op klaringen, Matige naar zuidwest draaiende wind. Maximum 19 graden. vandaag in de PZC 27 t/m 35 {Advertentie i expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 Pit-bulls in beslag genomen ZWOLLE (ANP) - De Zwolse po litie heeft donderdag zeven pit bull terriërs in beslaggenomen. De rechter-commissaris had hiertoe opdracht gegeven in verband met een gerechtelijk vooronderzoek. De rechter be paalt uiteindelijk over het lot van de dieren, zo heeft de politie van Zwolle bekendgemaakt. De eigenaar van de honden, een 25-jarige Zwollenaar, kreeg eer der dit jaar van de poltie een waarschuwing omdat hij in het bezit was van pit-bulls die niet waren geregistreerd, geta- toueerd. gecastreerd of gesterili seerd. De man was hiermee in overtreding van de Regeling Agressieve Dieren, die sinds be gin dit jaar van kracht is. In de woning van de man zijn twee volwassen pitbulls, een hond van vijf maanden en vier pups aangetroffen. De beesten blijken goed verzorgd en zijn niet voor hondengevechten ge bruikt. Verrassend mooi is onze nieuwe wintercollectie voor dames, heren en kinderen. Wij heten u hartelijk welkom Noordweg 3, Krabbendijke, 01134-2784 DEN HAAG (ANP/AFP/RTR) - Veel landen hebben het be reikte akkoord tussen Israël en de PLO over wederzijdse officiële erkenning donder dag begroet. Overal wordt het akkoord toegejuicht als een eerste stap op weg naar een al gehele en blijvende vrede in het Midden-Oosten. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, loofde de moed van de Israëli sche en Palestijnse leiders bij deze historische doorbraak. Hij wees wat de steun van de EG betreft op het gesprek met de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres. Er liggen al voorstellen op tafel om uitgesmeerd over vijfjaar ruim een miljard gul den voor het Midden-Oosten uit te trekken. De Amerikaanse president Bill Clinton verklaarde dat de VS zullen helpen bij de uitvoe ring van het vredesakkoord. Clinton maakte duidelijk dat de VS de PLO zullen belonen door het diplomatieke contact te herstellen met de jarenlang wegens het terrorisme afgewe zen organisatie. „Ik heb hem (Israels premier Rabin) telefonisch van harte gefeliciteerd. Ik ben zeer tevre den. Ik hoop dat zij dit proces op gang kunnen houden", al dus Clinton. Ook de Ameri kaanse president kondigde hulp aan. waaronder financië le steun voor de wederopbouw van de arme gebieden (Gaza- strook) die de PLO-regering gaat besturen. De Franse president Francois Vanuit zijn presidentieel vliegtuig feliciteerde Bill Clinton gisteren de Israëlische eerste minis ter Rabin met het bereikte akkoord. foto Reuter JERUZALEM/TUNIS (RTR/AFP/DPA) - Met een akkoord over weder zijdse erkenning hebben Israël en de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) donderdag een ein de gemaakt aan hun bloe dige vijandschap. De Is raëlische premier, Yitz hak Rabin, en PLO-leider Yasir Arafat maken van daag gelijktijdig de in houd van de overeen komst bekend. Arafat te kende gisteren in Tunis het document waarmee EG dwarsboomt import goedkope Chinese fietsen BRUSSEL (ANP) - De Europese Gemeenschap heeft definitief paal en perk gesteld aan de in voer van goedkope Chinese fiet sen. Vanaf zaterdag geldt voor alle typen rijwielen uit China ten vaste invoerheffing van 30,6 procent, zo is donderdag in Brussel bekendgemaakt, ilet de heffing komt de Commis sie, het dagelijks bestuur van de EG, tegemoet aan een klacht ran enkele rijwielfabrikanten iaaronder Gazelle en Raleigh, ij zagen bij een bloeiende markt met een verkoop van jaar lijks 20 miljoen fietsen, in een paarjaar hun afzet en winst kel deren door toedoen van de Chi- nêsconeurrentie. de PLO Israël formeel er kent. Rabin tekent van daag voor Israël. Maandag volgt dan in het Witte Huis in Washington de officiële ondertekening van het vredes akkoord, dat voorziet in beperk te Palestijnse autonomie. Die geldt voorlopig alleen voor Jeri cho en de Gaza-strook. De historische vredesovereen komst werd mogelijk nadat de PLO instemde met de Israëli sche voorwaarden voor erken ning. De Palestijnse bevrijdings organisatie erkent het bestaans recht van de staat Israël binnen veilige grenzen en zegt toe mee te werken aan een vreedzame oplossing van Israëlisch-Pale- stijnse conflict. Bovendien stelt de PLO de bepalingen uit haar handvest van 1964 buiten wer king waarin tot de vernietiging van de joodse staat werd opge roepen. Ook neemt de PLO af stand van het Palestijnse ge weld in de bezette gebieden. Op de vraag wat de erkenning- van de PLO dpor Israël inhoudt, antwoordde Rabins woordvoer der Oded Ben-Ami: „Israël er kent de PLO als de vertegen woordiger van het Palestijnse volk bij de voortzetting van de vredesonderhandelingen over het Midden-Oosten". Geen alternatief Rabin zelf verklaarde dat Israël geen alternatief heeft. „De PLO was onze vijand, en is dat nog steeds", zo stelde de premier. „Maai-je sluit geen vrede met je vrienden, maar met je vijan den". De afspraken met de PLO „vormen het kleinste risico, dat je moet nemen, om vrede een kans te geven". Minister van buitenlandse za ken Shimon Peres hield tijdens een spoeddebat de afgevaardig den in de Knesset voor dat het akkoord een nieuw tijdperk in het Midden-Oosten inluidt. „Geen oorlog, geen geweld, geen terreur meer", zo zei hij. De op positie had geen goed woord over voor het akkoord. Moshe Katzav. voorzitter van de Likud- partij, noemde de erkenning 'het slechtste besluit dat ooit door een Israëlische regering is. geno men'. Noorse minister PLO-functionarissen in Tunis, waar het hoofdkwartier van de Palestijnse organisatie is geves tigd, ontvingen gisteren Johan Jörgen Holst, de Noorse minis ter van buitenlandse zaken die de afgelopen maanden tussen beide partijen bemiddelde. Ara fat' zette na aankomst van de Noor zijn handtekening onder het akkoord dat de erkenning re gelt. Holst brengt het document naar Jeruzalem, waar Rabin het zal tekenen. Naar aanleiding van de Pale stijns-Israëlische toenadering stelde Farouk Kadoummi, mi-, nister van buitenlandse zaken van de PLO, voor een Arabische mini-top te houden. De partijen die het nauwst bij het vredes overleg zijn betrokken moeten op die bijeenkomst afspraken maken over een allesomvatten de politieke regeling voor het Midden-Oosten. Gedeporteerden Bijna de helft van de in decem ber gedeporteerde Palestijnen is donderdag in Israël aangeko men vanuit hun onherbergzame ballingsoord in het niemands land tussen Israël en Libanon. De 181 ballingen werden met ge blindeerde Israëlische bussen naar Metullah vervoerd. Ze zijn overgebracht naar gevangenis sen in onder meer Hebron, Na blus en Gaza om te worden ge hoord over hun eerdere acties te gen Israël en voor medisch on derzoek. Naar verwachting wor den ze daarna in kleine groepen vrijgelaten, om te voorkomen dat een massale vrijlating uit loopt op protestacties tegen het vredesakkoord. iDKN HAAG (GPD) - In navol- ifvan Duitsland zijn gisteren i elders in Europa de offi- le rentetarieven verlaagd. Nederlandsche Bank ver gt met ingang van vandaag lletarieven met een kwart pro- snl.De Duitse Bundesbank gaf Sider een krachtiger signaal (oor alle tarieven met een half rocent te verlagen. Door de Mesbank wat voorzichtig, Penige afstand, te volgen ble- tn spanningen tussen Euro- se valuta nagenoeg uit. let een forse verlaging van de fntetarieven heeft de Bundes- ank opnieuw de valutahandel olkomen verrast. De economi se gegevens waarop de Duitse intrale bank doorgaans de be over rente neemt, wa arnaar een tikkeltje positiever weken geleden. Toen ffigde het Europese Monetaire leisel ineen te storten na het Kluit van de bank de tarieven et te verlagen. Ie Nederlandsche Bank ver legde later op de dag de rente sneven met een kwart procent. Ie woordvoerder van de Bank erklaart deze kleinere stap aor te wijzen op een aantal au- Inome, Nederlandse rentever eerder dit jaar, Ook nu Igzijn de belangrijkste Neder ige tarieven driekwart pro- tut lager dan in Duitsland. Va kspecialisten sluiten niet uit Nederland nu de ruimte t gecreëerd om later nog Sus een kwart procent te kun- tu aakken, eventueel zonder "■geven van de Bundesbank. Apotheken st promessedisconto in Neder- ud is nu gedaald tot 6,5 pro nt Dit is de rente die voor de fderlandse burger het belang- fctis, vanwege de invloed die heeft op de tarieven die token rekenen voor hypo- |'ekleningen en consumenten- "lieten. Wisseldisconto (nu Procent) en Voorschotrente 'Procent) zijn meer van belang °or respectievelijk bedrijfsle ren commerciële banken. sder deze week kondigde ver- t ir FBTO al aan de hypo- !e«rentes te verlagen. De ver stoting is dat na de renteverla- togen van donderdag de colle- asspoedig zullen volgen, groeicijfers van de Ameri- !anse economie vallen de laat- weken tegen, terwijl uit totsland weer wat positievere 'toden komen. Een renteverla- fStoDuitsland - veelal met als :V°lg een verzwakking van de wordt nu echter vooral Ken als een teken van kracht. Maria van Hongarije duikt na ruim vier eeuwen plotseling weer op in de Lage Landen, De landvoogdes krijgt in Utrecht en Den Bosch een nieuwe kans zich geliefd te maken bij haar onderdanen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Carolijn Visser reist in de Vietna mese heilstaat geen proza, geen poëzie: Bert Schierbeek wezenloze beeldspraak van Hendrickje Spoor Kossmann heeft iets met Rotterdam Henry Miller, vereerd en verguisd nieuw ka merorkest tegen de verdrukking in prentenboeken verrassen Hoofdstad Operette duikt in Parijse leven Rotterdams Philhar- moniscli exposeert geschilderde gevechten van Kees van Gilst uit-agenda, exposities, filmwijzer. Fregatten Nederland gaat samen met Duitsland en Spanje de nieuive fregatten voor de marine ont wikkelen. Een overeenkomst daartoe werd donderdag in Vlis- singen getekend. De samenwer king beoogt met name kosten te besparen. In totaal gaat het om de bouw van tien fregatten. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en econo mie: 6; Provincie: 9,10,11 en 13; Sport: 15,16 en 17; Kunst cultuur: 19, 20, 21, 22 en 23; Mode: 27, 29, 31,33 en 35 ROTTERDAM (ANP) - Op een industrieterrein aan de zuid kant van Rotterdam is donder dagavond een hoeveelheid van het uiterst giftige ammoniak ontsnapt. Dat gebeurde nadat een vrachtwagen een leiding had lekgereden in een koelpak- huis van de firma Eurofrigo aan de Waalhaven. De bemanning- van een ambulance en een werknemer van het bedrijf moesten ter observatie in het ziekenhuis worden opgenomen, nadat ze het gas hadden ingea demd. Ze konden later naar huis. Binnen een straal van 500 meter werd het gebied gedurende een groot deel van de avond ont ruimd. Volgens een woordvoer der was de brandweer zeer snel ter plekke omdat de brandweer kazerne bijna „om de hoek" ligt. Met nevelstralen werd versprei ding van het gas tegengegaan. De lekkage was gisteravond laat nog niet verholpen. Alle leidin gen moesten worden gecontro leerd op scheuren of gaten. Het zogenoemde 'gaspakken- team' van de brandweer werd dit werk gehinderd doordat het lek zich bevond achter een dikke laag isolatiemateriaal. De geringe hoeveelheid gas die vrijkwam, had voorzover be kend geen verdere schade aan gericht. Woonwijken liggen op grotere afstand. Pos'- je:Plaats: Handtekening: In enveloppe zonder posczegel zenden naar: PZC. afdeling abonnemencen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant PLO-leider Arafat verwelkomt vrijdag- in Tunis rabbijn Moshi Hiresh, een leidend figuur in de Israëlische vredesbeweging. foto Wafa Advertentie i Uitbraak na gijzelen cipiers ALKMAAR (GPD) - Zes waarschijnlijk met messen ge wapende gevangenen zijn gisteravond ontsnapt uit het huis van bewaring Bergerhout in Alkmaar. Zij verdwe nen na gijzeling van vier bewaarders, waarvan er twee gewond raakten. De politie maakte in de omgeving van de inrichting de gehele avond vergeefs jacht op de ge vangenen. Volgens een woordvoerder van justitie gaat het om gevaarlijke criminelen die nog in afwachting waren van hun rechtszaak. De gijzeling begon ongeveer om kwart voor negen. Tij dens een schermutseling gijzelden zes gedetineerden vier van de bewaarders. Vermoedelijk werden zij be dreigd met messen. De bewakers moesten hun sleutels afgeven, waarna het zestal de benen nam. Omdat het geruime tijd onduidelijk was of de zes ook van het terrein waren verdwenen, werd het gebouw om singeld. Politie, en bewaarders hebben de andere gevan genen rond kwart voor tien in hun cellen gesloten. Vol gens een woordvoerder van justitie was er geen sprake van een opstand. „Door de uitbraak ontstond wat com motie. Daardoor moest de politie assisteren". In en buiten het gebouw maakten rechercheurs en geü niformeerde politiemensen jacht op de zes ontsnapten. Zij kregen daarbij steund van hondengeleiders met poli tiehonden. De ontsnapten werden evenwel niet gevon den. Wel vond de politie bij de muur van het huis van bewaring de voetafdrukken van drie gevangenen. Zij zijn bij hun vlucht klaarblijkelijk naar beneden gespron gen. Rond elf uur werd de zoekactie gestaakt. Wat de gedetineerden precies op hun kerfstok hebben, kon een woordvoerder van de politie niet vertellen. Mitterrand roemde de „moed" en „intelligentie" van de on derhandelaars. Hij nam deel aan een unieke televisie-uit zending waaraan via de satel liet ook PLO-leider Yasir Ara fat en minister Shimon Peres deelnamen. Jehan Sadat, weduwe van de Egyptische president Anwar el-Sadat, die in 1979 een vre desakkoord sloot met Israël, sprak van een „overwinning van het gezonde verstand". V Mevrouw Sadat verklaarde trots te zijn dat haar overleden echtgenoot de eerste was in de Arabische wereld die vrede zocht met Israël. Afwijzende geluiden kwamen al eerder van radicale Pale stijnse organisaties. Ahmed Jibril van het Volksfront-Alge meen commando, dat aan de PLO deelneemt, dreigde dat PLO-leider Arafat het niet zal overleven als hij dit akkoord ondertekent. Volgens de radi cale leider zullen Palestijnse kinderen oordelen dat Arafat tegen de Palestijnse zaak in heeft gehandeld. Volgens een woordvoerder van het Democratische Front en het Volksfront in Damas cus is de PLO-leiding onder Arafat niet bevoegd dergelijke besluiten te nemen door het Palestijnse parlement te nege ren. vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1