Lastenverlichting voorop stellen pzc Unilever na overname Kraft grootste ijsproducent VS t deer ernstige ongevallen in vakantieperiode Canadezen imiteren Keukenhof y opambtenaar Financiën hekelt de politiek binnen- en buitenland Opbrengst Kinderzegels diljaar gedeeltelijk naar voormalig Joegoslavië ALNO: keukens zoals die wenst. t öh 90 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 EN HAAG (GPD) - Een vol enti kabinet moet verlaging an belastingen en sociale pre- absolute prioriteit geven, as als er na de lastenverlich- ng nog geld over is, kan dat ge- ruikt worden voor verlaging van het financieringstekort en de rijksuitgaven. Dit heeft de thesaurier-generaal op Financiën. Brouwer, gisteren in Nijmegen gezegd in een rede over het te voeren begrotingsbe leid in de jaren negentig. TRECHT (ANP) - De afgelo- Cn vakantieperiode is het aan- ernstige ongevallen van Ne- erlanders in het buitenland oegenomen. Dat melden desge- raagd de verschillende Neder- alarmcentrales. Gemid- eld steeg het aantal bij de cen- ales aangemelde zware onge- allen met ruim 15 procent ver- cleken met de vorige zomer. de alarmcentrale van de NWB, de grootste van Neder- nd, steeg het totaal aantal leidingen van zware ongeluk- en waarbij de auto niet meer te- ISlgf. Ihauffeurs geven amerleden lift net klaagzang OETERMEER (ANP) - De le- ,n van de Tweede Kamer kun- september, daags voor finsjesdag, met de vrachtauto ar het werk. De liftende ka- erlcden worden dan wel ver- op een klaagzang van de !a lauffeur over de verhoging wei jn de dieselaccijns. Nu al n gt ordt gemiddeld 24 cent ac- n dii ijns per kilometer betaald. actie is georganiseerd door atisport en Logistiek Neder ig dat de belangen van het ederenvervoer over de weg be- Het kabinet wil de diese- icijns met acht cent per liter thogen, maar maakt de las- iverzwaring voor de transport- idernemers slechts voor de lit goed door andere maatre ten. Voorzitter Feij van Trans- Di't en Logistiek Nederland wil it de kamerleden volledige impensatie afdwingen. p DE lVet lö der PEN HAAG (ANP) - Een groot tel van de opbrengst van Kin- 'rpostzegelactie van dit jaar aal naar een project (Sunco- iret) in het voormalige Joego- javië, dat kinderen helpt om fan hun oorlogstrauma's af te [omen. Zestig procent is voor (kinderen in Nederland. epostzegels van deze keer zijn ntworpen door prof. R. Oxe- r, hoofd Concernstaf Kunst Vormgeving van de PTT. Dat èft de Stichting Kinderpost- gels woensdag in Den Haag ikendgemaakt. opers hoeven dit jaar niet voor instens 9,50 gulden aan te laffen. Omdat nogal wat men- lïdit vorig jaar te veel vonden, nu de minimumprijs van gulden. De actie- heeft de rste week van oktober plaats, etthema van de actie van 1993 enf de ;uni ..Kind en media". orig jaar bracht de actie bijna leKi uil miljoen gulden op, vier mil- si meer dan die 'van het jaar ai'voor. De Stichting wil in de «komst ook met .andere pro- Men de markt op, maar daar- er wordt nog druk overlegd, achtergrond van de Kinder- gi« ïeiV? ogen enzine en iesel cent oedkoper die! (ANP) - Benzine w. worden vrijdag één per liter goedkoper, test voorkomende literprijzen de zelftankpomp worden e CS kent voor super plus loodvrij, Scent voor Euro loodvrij, 195 lesttf nt voor superbenzine met lood |12L2 cent voor diesel, Mar De topambtenaar hekelde 'de politiek' waarbij eerst gekeken wordt naai- de gewenste hoogte van uitgaven en dan naar het te kort. Als er nog geld over is kan dat eventueel gebruikt worden voor belasting- en premieverla ging. Volgens Brouwer is er onder een volgend kabinet ,,een substan tiële daling" van de belastingen en premies nodig. Daarvoor moet al bij de start van de nieuwe ministersploeg een taak stellend programma worden ge maakt. Brouwer stelde dat een volgend kabinet minder nadruk hoeft te leggen op een snelle daling van het financieringstekort. Dat kan ook nu dat tekort een min of meer aanvaardbare omvang heeft bereikt: 3 procent van het bruto binnenlands produkt (bbp, de bruto waarde van alles wat wij produceren). Een beleid dat alleen gericht is op het tekort heeft een drietal nadelen, stelde de topambte naar. Ten eerste moet bij elke fi nanciële tegenvaller het beleid bijgesteld worden. Ten tweede lopen uitgaven uit de hand als het tekort onder een eerder vast gesteld maximum komt. Ten derde ontstaan er op den duur negatieve effecten op de econo mie. Brouwer meende wel dat een volgend kabinet moet proberen het tekort over vier jaar gemeten met nog eens 1,25 procent te la ten dalen. Dat vergt zo'n 8 mil jard gulden. Er is dan voldoende ruimte om tegenvallers op te vangen terwijl de uitgaven voor dekking van de Staatsschuld niet hoeven, te stijgen. Zelfs niet bij een hele lage economische groei. Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft gisteren ge pleit voor het fors snijden in de sociale zekerheid. Hij deed dat in een publikatie met de titel 'Globalisering: een zekere trend'. Volgens de bewindsman is het minimumloon te hoog, kost de sociale zekerheid te veel geld en zijn er te veel regels waardoor de arbeidsmarkt niet werkt. Het so ciale zekerheidsstelsel moet her vormd worden zodat het mensen stimuleert aan de slag te gaan. De strakke regels op de arbeids markt moeten verdwijnen. rug vervoerd kon worden naar Nederland, in juni, juli en augus tus van dit jaar naar 657 geval len. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 500. Ook andere alarmcentrales con stateren een toename. Bij de Schade Alarm Service (SAS) steeg het aantal meldingen van ongevallen met ruim 20 procent. De SOS Alarmcentrale noteerde een stijging van 10 procent wat betreft de persoonlijke hulpver lening na ongevallen. De Alarm centrale EuroCross Internatio nal constateert dezelfde ontwik keling. Het aantal ziekenhuisop namen waarbij deze centrale be middelde steeg met 20 procent. De stijging wordt volgens de alarmcentrales vooral veroor zaakt door de toename van het aantal autovakanties. Door de teruglopende economische om standigheden verkozen veel mensen dit jaar de auto boven het vliegtuig. Ook vanwege het slechte weer in het vakantiesei-, zoen vertrokken velen niet goed voorbereid op het laatste mo ment. Te lange afstanden in één keer willen afleggen is nog steeds eén belangrijke oorzaak van auto ongelukken. Statistieken laten zien dat de meeste ongelukken plaats vinden nadat, zonder vol doende rustpauzes, een afstand van 900 kilometer is afgelegd, zo wel op de heen- als de terugreis. In de bouwvakvakantie deden •zich vooral in Spanje en in Frankrijk ongelukken voor, la ter in het hoogseizoen kwamen ook veel meldingen uit landen als Polen, Tsjechië en Roeme nië. EuroCross wijt dat vooral aan de slechte wegen en proble men met de aanpassing aan de verkeerssituatie daar. M ,w AT ,A; 9 J 1 aèÉ2 SPRUCE MEADOWS-Janet Christinsen verwijdert uitgebloeide tulpen in tuinen bij Spruce Meadows, inde omgeving van de stad Calgary (Alberta). Daar is een deel van de Keukenhof nagemaakt, als extra attractie bij een springconcours, foto Patrick Price/Reuter postzegelsactie moet blijven dat het ene kind iets doet voor het andere. Er wordt al wel gedacht aan de verkoop van speciale te lefoonkaarten, maar hoe een en ander vorm moet krijgen staat nog lang niet vast. De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft er vertrouwen in dat de PTT nog lang mede werking aan de actie wil verle nen, ook al heeft hoofddirecteur Dik zich eerder anders uitgela ten. MS-patiënt loopt weer na bezoek aan Lourdes LOURDES (AP) - Het Medisch Bureau in Lourdes onderzoekt of de genezing van de MS-pa- tient Jean Salaun (58) als een wonder kan worden aange merkt. Dat is woensdag in de be devaartplaats bekend gemaakt. Salaun, die sinds 1977 verlam mingsverschijnselen had, be zocht eind augustus Lourdes. Net als zoveel andere 'gelovigen zei hij zijn gebeden aan de grot waar de maagd Maria in 1858 verschenen zou zijn aan Berna- dette Soubirous. Nadat hij op 1 september was teruggekeerd in zijn woonplaats Chartres, merk te Salaun plotseling dat hij kon lopen. Salaun denkt zelf dat er een wonder is gebeurd, maai' dat moet nog worden onderzocht. Het Medisch Bureau bekijkt de dossiers en zal ze doorsturen naar de Internationale Medi sche Commissie in Lourdes. De procedure, waarbij het hele ziek teproces van Salaun en zijn ge nezing onder de loep 'wordt ge nomen. kan jaren duren. Jachtopzieners demonstreren DEN HAAG (GPD) - Honder den jachtopzieners hebben woensdag bij de Tweede Ka mer gedemonstreerd tegen de nieuwe jachtnota van staats secretaris Gabor (natuurbe heer). Als konijnen vermom de leden van de Stichting Kri tisch Faunabeheer demon streerden op hun beurt tegen de jacht. De opzieners zijn te gen het voorstel de jacht in nationale parken te verbie den, terwijl Kritisch Fauna beheer zich verzet tegen de 'il legale vervolging van roofvo gels'. De Nederlandse Vereni ging van Jachtopzieners vindt jagen in de nationale parken noodzakelijk om het evenwicht in de natuur te be waren. foto Ruud Hoff/ANP ROTTERDAM/NEW YORK (ANP) - Unilever is met de over neming van de ijsdivisie van de Amerikaanse onderneming Kraft General Foods de groot ste ijsproducent van de Ver enigde Staten geworden. De di visie van Kraft is de grootste ijsproducent van het land. De 2000 medewerkers zijn goed voor een omzet van een half mil jard dollar, zo heeft Unilever te keukenvak- N.0 vertalen JW wensen snel neen konkreet e Sffi Zij staan Wiet' voor u klaar, rome met een advies ogéB op maat en vakmanschap Voorperfekte wen installatie, ore ÖOES: 3 pLBURG: ^NEUZEN: n 1 X. J- ..LI i i n i Wereldklasse in woonkeukens De Jager Tolhoek Stanleyweg 2 tel. 01100-46600. De Jager Tolhoek Lange Noordstraat 67 tel. 01180-36254. Bouwvoorl. de Hoop Schuttershofweg 32 tel. 01150-80315. woensdag bekendgemaakt. De Verenigde Staten is de grootste ijsmarkt van de wereld. Dé Amerikanen eten per jaar voor ongeveer tien miljard dollar aan ijs. Door de overneming krijgt Uni lever een belang' in de dessertijs- sector. De international nam volgens eigen zeggen al een lei dende positie in op de impulsijs- markt in de Verenigde Staten, maar het concern was niet aan wezig in de dessertsector. Des sertijs wordt in de VS meestal via de supermarkten verkocht. Vooral de twee-literbakken zijn populair. Door de overneming, een koop prijs is niet bekendgemaakt, wordt Unilever nummer één in de VS. Hoe groot de oorspronke lijke ijsactiviteiten van Unilever in de VS zijn. wil de multinatio nal niet bekendmaken. Volgens een woordvoerster is de Ameri kaanse Unilever-afdeling qua omzet ..duidelijk kleiner" dan de ijsactiviteiten van Kraft. Na de overneming wordt het Neder lands-Britse bedrijf de grootste ijsproducent ter wereld met een omzet van meer dan 3 miljard dollar. Impuls-ijs In Europa heeft het concern al een sterke positie vooral op het gebied van de impuls-ijsjes. Uni lever is overal in Europa, op twee landen na, de grootste verkoper. Zo heeft de introductie van de Magnums de ijsconsumptie in Nederland een flinke duw in de rug gegeven. Toch is het ver bruik in Nederland per hoofd van de bevolking duidelijk lager dan dat in de VS. Een Ameri kaan werkt ongeveer 22 liter per jaar weg, terwijl het verbruik in Nederland op „slechts" acht li ter staat. Unilever is al sinds 1989 in de Verenigde Staten op overne mingspad in de "koele" sector. In dat jaar nam Unilever een producent over. Begin dit jaar kwam de zaak in een stroomver snelling. Toen kocht Unilever de consumptie-ijsleverancier Klon dike uit Florida. Kraft General Foods is een on derdeel van Philip Morris. Philip Morris is op sommige gebieden een concurrent van Unilever. Het Amerikaanse concern maakte woensdag bekend bezig de activiteiten van Kraft Gene ral Foods Europa en de in Zwit serland gevestigde Jacobs Su- chard samen te voegen tot een onderneming. Werkloosheid in Nederland stijgt sneller dan het EG-gemiddelde BRUSSEL (ANP) - De werkloosheid in Nederland is het afgelopen jaar sterker gestegen dan het gemiddelde in de EG. In de periode juli 1992 tot juli 1993 nam de werkloosheid in ons land toe van 6,1 tot 8,1 procent van de beroepsbevolking. Dat ligt ruim boven de toeneming in de meeste andere EG-landen. Alleen in Spanje, waar de werkloosheid steeg van 18.1 tot 21,3 pro cent, was het verschil in een jaar tijd groter. Gemiddeld lag de werk loosheid in de EG in juli 1,1 procentpunt hoger dan de vorige zomer. Een en ander blijkt uit voorlopige schattingen van het Europees Bu reau voor de Statistiek (Eurostat) in Luxemburg. Volgens het bu reau is er geen sprake van herstel van de arbeidsmarkt. Nederland mag dan in de EG tot de sterkste stijgers behoren, het werkloos heidspercentage ligt met 8.1 procent nog dik onder het Europees gemiddelde. Alleen in Luxemburg, Portugal en (het westen van) Duitsland ligt de werkloosheid op een lager niveau. Vandaag Hoog water Het lagednikgebiecl, dat ons weer beheerst, trekt over de Ier se Zee naar het noorden en blijft zachte, vochtige oceaanlucht naar ons toe sturen. Hierdoor is er over het algemeen veel bewol king met enkele zonnige perio den. Onweersstoringen ont staan boven Bretagne. en trek ken tiaar Zeeland. Hierdoor val len er ook vandaag weer buien. De zuidelijke wind is matig, tij dens buien vrij krachtig. 5 Bft. De afgelopen nacht is het kwik maar tot 15 graden gedaald en dat zal vanmiddag oplopen naar 21 graden. Ook de komen de nacht zal zwoel aanvoelen bij een minimum van 15 graden en- een hoge vochtigheidsgraad. Nautisch bericht Witid: zuidelijk 4 tot 5 Bft., zicht slecht tot matig, temperatuur kustwater: 16 graden, afwijking ivaterstanden: geen afwijking van betekenismaximum golf hoogte monding Scheldes: één meter bij hoogwater. ZON EN MAAN 10 september Zon op 07.05 onder 20.04 Maan op onder 16.35 Vooruitzichten Voor morgen: lagedrukgebied ligt nu bij Schotland. De stro ming wordt geleidelijk zuidwest. Hierdoor stroomt iets koelere lucht naar ons toe. maar de ma ximum temperatuur zal de 20 graden nog wel halen. Vannacht zal het kioik naar 12 graden da len. Er is veel bewolking met en kele opklaringen maar ook bui ig. De zuidwesten ivind is matig tot vrij krachtig, boven zee enige tijd krachtig. Voor zaterdag tot en met maan dag: de zuidwesten tot westen wind draait maandag weer naar zuid tot zuidoost en is overwe gend matig tot vrij krachtig. Temperaturen overdag rond de 18 graden, 's nachts omstreeks 12 graden. Overwegend veel be wolking net enkele buien. en in europa i i 111 i 1111 1111 Donderdag, 9 september LK 8.26 Vlissingen 07.26 180 19.45 174 Terneuzen 07.41 205 20.05 199 Bath 08.38 249 21.02 245 Roompot-buiten 07.25 138 19.50 132 Zierikzee 08.55 140 21.10 139 Yerseke 08.50 147 21.15 144 Philipsdam-West 08.50 148 21.15 146 Vrijdag, 10 september Vlissingen 08.29 153 21.27 149 Terneuzen 08.45 175 21.35 171 Bath 09.36 218 22.16 211 Roompot-buiten 08.35 116 2140 116 Zierikzee 09.45 126 22.20 127 Yerseke 09.55 132 22.30 133 Philipsdam-West 10.00 134 22.40 137 Laag water Donderdag, 9 septembe. Vlissingen 01.20 Terneuzen 01.46 Bath 02.42 Roompot-buiten 01.20 Zierikzee 02.25 Yerseke 02.30 Philipsdam-West 02.30 Vrijdag, 10 september Vlissingen 02.12 Terneuzen 02.36 Bath 03.29 Roompot-buiten 02 25 Zierikzee 03.15 Yerseke 03.20 Philipsdam-West .03.20 r LK 8.26 159 13.35 147 171 14.02 161 192 15.02 186 122 13.45 111 128 14.40 118 134 14.45 123 137 14.55 126 141 14.39 131 153 15.05 143 177 15.56 169 109 14.55 102 116 15.50 110 122 15.50 115 125 15.50 118 Vanmiddag 9-9-1993 /- S si i'J /T s> li 90 gjfiS ip ^A'L'L..,90 I cijfers geven I maximale ozon- f Z 1 concentraties v--J 1 aan in microgram/m3 VERWACHTING VOOR MORGEN -rm i i i i Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking' en buien, mogelijk met onweer. Ta melijk veel wind. Maxima van 14 graden in Schotland en Ierland tot 21 graden plaatselijk in het zuiden van Engeland. België en Luxemburg: Af en toe zon en enkele buien, mogelijk met onweer. Vrijdag wat minder buien. Middagtemperatuur op vrijdag dalend naar ongeveer 19 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Af en toe zon en enkele regen- of on weersbuien. Vrijdag wat afne mende buiigheid. Middagtem peratuur donderdag aan de Ka- naalkust rond 20 graden, elders ongeveer 22 graden. Portugal: Af en toe zon en don derdag in enkele buien. In de Al- garve droog en overwegend zon nig. Vrijdag ook in het noorden droog en-steeds meer zon. Maxi ma van 20 graden bij Porto tot 25 graden aan de zuidkust, vrijdag* iets warmer. Spanje: Aan de Costa's in het zuiden en zuidoosten droog en zonnig. Middagtemperatuur van 21 graden in het noordwes ten tot ongeveer 30 in het zuiden en zuidoosten. Canarische Eilanden: Droog en zonnig. Vooral aan de noordelij ke stranden ook enkele wolken velden. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 28 graden. Marokko: Droog en flinke zonni ge perioden. Maximumtempera tuur aan de westkust ongeveer 28 graden. Zuid-Frankrijk: Veranderlijk bewolkt en enkele regen- of on weersbuien. In de loop van vrij dag van het westen uit wat dro ger en meer zon. Maxima van 22 graden aan de Atlantische kust tot 27 graden plaatselijk aan de Cóte d'Azur. Mallorca en Ibiza: Afwisselend zon en bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 28 gra den. Italië: Veel bewolking en enkele, soms zware regen- of onweers buien, vooral in de.Dolomieten en Italiaanse Alpen. Naar het zuiden toe droger en meer zon. Maximumtemperatuur in het noorden ongeveer 25 graden. Naar het zuiden toe oplopend naar 35 graden. Griekenland en Kreta: Droog en zonnig. Middagtemperatuur ge leidelijk oplopend tot 29 graden op Kreta en de eilanden in de Egeïsche Zee en tot ongeveer 34 graden elders. Turkije en Cyprus: Op Cyprus en aan de west- en zuidkust van Turkije zonnig. Middagtempe ratuur aan de stranden tussen 27 en 32 graden. Zwitserland, Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien, mogelijk met veel neerslag. Aan de zuid- zuide van het Alpenmassief dro ger. Maximumtemperatuur on geveer 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Toene mende bewolking en vooral vrij dag grote kans op een fikse re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur donderdag rond 26 gra den, vrijdag enkele graden lager. Amsterdam regenbui 17 Athene onbewolkt 23 Barcelona half bew. 26 Boedapest zwaar bew. 22 Bordeaux licht bew. 24 Brussel regen 17 Cyprus onbewolkt 24 Dublin zwaar bew. 15 Genève zwaar bew. 15 Helsinki half bew. 8 Innsbruck zwaar bew. 16 Istanbul onbewolkt 20 Kopenhagen half bew. 13 Las Palmas licht, bew 25 Lissabon zwaar bew. 21 Londen zwaar bew, 19 Luxemburg onweer 19 Malaga half bew. 29 Mallorca zwaar bew. 25 Malta onbewolkt' 28' Moskou licht bew. 7 Nice zwaar bew. 22 Oslo onbewolkt 14 Parijs half bew. 21 Praag zwaar bew. 19 Rome half bew 25 Stockholm licht bew. 10 Wenen zwaar bew. '20 Zürich zwaar bew. 15 Bangkok regen 26 Tunis half bew. 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 5