Kamer: debat over politie-geweld PZC dressier 'Sluiproute' instandhouden kleine scholen afgesloten 3PZC binnen-en buitenland donderdag9september 1993 3 Bloedige aanslag in Zuid-Afrika 1 Gezinshereniging vanuit buitenland strenger aan banden Politie vindt hasj in vaten met olijven commentaar Uitstel Afstel Heen Weer érnstige kritiek ombudsman over optreden ME bij betoging jongeren iderlz )EN HAAG (GPD) - De opposi- jepartijen VVD, D66 en Groen- jnks willen liefst deze week iog een kamerdebat voeren ac:ver liet optreden van de politie jjdens een jongerenbetoging in )cn Haag op 8 mei van dit jaar. )e partijen dringen aan op pocd, omdat de uitkomst van iel debat van nut zou kunnen bij de voorbereiding van en nieuwe jongerendemon- Iratie op 18 september in Am- lerdam. IroenLinks-kamerlid Paul Ro- Inmöller, die zelf bij de demon- tratie op 8 mei aanwezig was, toorde zich woensdag aan de al- emene conclusie van de Natio- ale Ombudsman, die de ge- eurtenissen heeft onderzocht. ,osenmöller: „De conclusie van e Ombudsman dat de politie ver het algemeen goed heeft op- etreden is te vaag. Op speci- P-bii! ieke zaken is veel kritiek, zodat fn algemene, conclusie niet is tualii erechtvaardigd". de pt ijG-kamerlid Kohnstamm meent dat de gemaakte fouten door de politie bij de voorberei ding 'niet vergeeflijk' zijn. Hij heeft ook „geen goed woord over voor het slaan en schoppen door de politie van demonstranten die op de grond lagen". Kohnstamm wil met minister Dales (binnenlandse zaken) har de afspraken maken over toe komstig grootschalig politie-in- grijpen. zoals het aanpassen van 'het draaiboek. Ook moet in poli- tie-opleidingen meer aandacht komen voor het tegengaan van onnodig geweld. Nationale Ombudsman M. Oos- ting zegt in zijn kritiek onder meer dat leden van de ME de- D-raadslid na calse aangifte aangehouden 'URMEREND (ANP) - Het penbaar ministerie in Alk- naar heeft dinsdag het Purme- entlse raadslid voor de Cen- jumdemocraten R. van der <i Na jas laten arresteren. Hij wordt ii'dacht van valse aangifte en ezit van twee vuurwapens, at is woensdag bevestigd door schri ïrsofficier F. Gelissen in Alk- ïaar. Jai )lt onderzoek door de politie an Purmerend bleek dat de samen met een medever- achte zijn auto 'veilig heeft ge- teld' om vervolgens aangifte n tndiefstal te doen. Ook meldde het 'verlies' bij zijn verzeke- „.r. Die weigerde overigens de 31 ihade te vergoeden. De auto is A orte tijd later elders in Neder- nd aangetroffen. Van der Plas ntkent strafbaar te' hebben ge- andeld, maar twee anderen ibben zijn poging tot oplich ting bevestigd, e politie heeft met toestem- mg: van Van der Plas diens wo- ng doorzocht. Daarbij zijn een mi kaliber pistool en een gas- ji®, istool gevonden. Het raadslid eeft het bezit van de revolver ANC-leider Mandela tijdens een bezoek aan Kaapstad, waar hij gisteren opriep tot beëindiging van desancties. foto Guy Tillim/AFP JOHANNESBURG (AP/AFP) - Gewapende mannen hebben woensdagavond in een industriewijk aan de rand van Johan nesburg het vuur geopend op enkele honderden mensen die stonden te wachten bij een taxi-standplaats. Minstens 21 men sen werden gedood. Daders en slachtoffers waren allen zwar ten, aldus de politie. Drie uur later werd enkele kilometers ver derop een bus-taxi met zwarte passagiers beschoten door en kele mannen die op een straathoek stonden. Doel van de eerste aanslag was een taxi-standplaats op de hoek van.een straat in Wadeville, aan de oostrand van Johannesburg. De ongeveer tien daders sloegen kort na zonsondergan toe. Zij reden in twee mini-bussen naar beide zijden van de standplaats, stapten uit en vuurden vervolgens in het wilde weg met automa tische geweren. Politiewoordvoerder Eugene Opperman sprak van een goed voorbereide actie. Omdat de daders aan weerskan ten van hun slachtoffers stonden, konden dezen geen kant meer op. De slachtoffers kwamen uit verschillende woonoorden en verte genwoordigden geen specifieke politieke groepering of stam, al dus politiewoordvoerder T. J. Koekemoer, die sprak van 'een ab soluut zinloze aanslag'. Nu dinsdag in het overleg met het ANC'en de blanke regering is besloten tot oprichting van een overgangsraad met zwarten, lijkt de weg vrij voor opheffing van de sancties tegen Zuid-Afrika. ANC-leider Mandela riep woensdag op de economische boycot voor eind september te staken. Tegelijkertijd vroeg hij de inter nationale gemeenschap om steun bij de wederopbouw en ont wikkeling van zijn land. „We moeten scholen, huizen en andere voorzieningen bouwen voor de zwarte meerderhied na 45 jaar apartheid. Dat kan alleen met massale buitenlandse investerin gen." Het was de eerste keer dat Mandela zich concreet uitspra.kt voor afschaffing vap de sancties. monstranten hebben geprovo ceerd. er vooraf onvoldoende is overleg geweest met de organi satie van de betoging en er onno dig geweld is gebruikt. De Ombudsman, die woensdag- een rapport presenteerde over de zaak, is daarnaast van me ning dat het gerechtvaardigd was dat de Haagse gemeentepo litie veel personeel en materieel inzette. Ten aanzien van de kri tiek die destijds werd geuit op de 'blauwe muur' van ME'ers die het Binnenhof afsloot voor de demonstratie, stelt de Nationale Ombudsman dat deze opstelling- onvermijdelijk was. Wel keurt ze af dat daarbij politiehonden werden ingezet. In het rapport, dat is gemaakt op verzoek van FNV-jongeren, Landelijke Studenten Vakbond, CNV jongerenorganisatie. D66 en GroenLinks, schrijft de Na tionale Ombudsman dat er „on nodig gewelddadig is opgetre den tegen demonstranten". Drie leden van het organisatiecomité zijn mishandeld door leden van de ME, 'terwijl zij duidelijk zicht baar zich ervoor inzetten om de monstranten door te laten lo pen'. Ook werden betogers on nodig geslagen. De Nationale Ombudsman ont ving in totaal tien klachten over politiegeweld tegen individuele personen. Vier van deze klach ten zijn geheel gegrond ver klaard, zes voor een deel ge grond. Zie ook pagina 4 Bescherming kost Rushdie 1,5 miljoen LONDEN (DPA) - De Britse au teur Salman Rushdie heeft tot dusverre een half miljoen pond (circa anderhalf miljoen gul den) betaald voor de politiebe scherming, die hij sinds 1989 be hoeft. Dat tekende de Engelse krant The Independent dinsdag op uit Rushdie's mond tijdens een lezing in Londen. De auteur werd vier jaar geleden ter dood veroordeeld door de in middels overleden Iraanse aya tollah Khomeini. Rushdie had zich naar de mening van de geestelijk leider schuldig ge maakt aan godslastering in zijn boek 'De Duivelsverzen'. Sinds dien leeft de veroordeelde in Groot-Brittannië op diverse schuilplaatsen en onder dure po litiebescherming. deoo; 22.001 bUM 2'.(DEN HAAG (GPD) - De moge- 'ikg? ijkheden om een buitenlandse j' uwelijkspartner of buiten- andse gezinsleden naar Neder- te laten overkomen, wor- en beperkt. Na maandenlange scussies is de PvdA akkoord ogaan met een kabinetsvoor- lel hiertoe. Het CDA stond van leet af aan achter de kabinets- oorstellen. "s'hw ie maatregelen worden nog de- ay. oi o maand van kracht. In grote jnen komen ze erop neer dat Nederlanders of legaal in Neder- nd verblijvende vreemdelin- tn die hun (buitenlands) gezin een huwelijkspartner willen :n overkomen, in hun eigen de. 10 nderhoud dienen te voorzien. ij die op staatskosten leven, ko llen in principe niet meer in aan- on S erking voor gezinsvorming of- 301,1 ereniging. Wel is er een groot antal uitzonderingen op deze gel. poraaw'ers, wao'ers en aow'ers fldtdè inkomenseis niet. Even- iin wordt die gesteld aan werk- zen die drie van de vier vooraf- iande jaren gewerkt hebben, >lf. if ui werklozen van 57,5 jaar en aterst ideren aan een-oudergezinnen iet kinderen jonger dan zes yar- erder dienen legaal in Neder- "d verblijvende, werkende eemdelingen die hun kinderen echtgenote willen laten over men, dat binnen drie jaar te tan geeft doden luurvrouw toe „c STERDAM (GPD) - Een aan |ugs verslaafde man heeft te- nover de Amsterdamse poli- i bekend, dinsdagmiddag een •jarige vrouw met geweld om J leven te hebben gebracht. verdachte huurde een zol- l«tifrlianiei' vaa het slachtoffer in '""^sterdam-Zuid. huurder wilde geld hebben ('ll|gs te kunnen kopen en topte aan bij het echtpaar van |f hij zijn zolderkamer huurde. trof alleen de vrouw thuis n Toen deze hem weigerde rf te geven, ontstak hij in en begon op de vrouw in ?iaan. Hij deelde het slachtol- j 0llc'ei" andere een aantal |PPen op het hoofd uit met een eersteel. Toen de vrouw zich ft:meer verzette, doorzocht hij [woning en verdween met een 'e onbekend geldbedrag- De |w overleed later in een zie- doen. En bovendien dienen bij huwelijken, waarbij een vreem deling is betrokken, beide part ners minimaal achttien jaar te zijn. In het buitenland gesloten huwelijken waarbij een van de partners jonger dan zestien jaar is, worden in Nederland niet er kend. De PvdA had lange tijd grote moeite met de inkomenseis, om dat dan ook werklozen de klos zouden zijn die zich suf sollicite ren. maar desondanks niet aan de bak kunnen komen. De PvdA neemt nu echter ge noegen met de mededeling van het kabinet, dat het beleid ruim te biedt om voor „schrijnende gevallen" toelating tot Neder land op humanitaire gronden mogelijk te maken. „Het gaat hier echter wel om uitzonderin gen", aldus staatssecretaris Kosto (justitie). Groen Links is tegen de maatregelen, omdat er sprake zou zijn van „indirecte discriminatie' van vreemdelin gen. De VVD is ook tegen, maar- op andere gronden. Nederlanders dienen volgens de VVD te allen tijde in de gelegen heid te blijven een buitenlandse huwelijkspartner over te laten komen. Voor vreemdelingen daarentegen dient volgens de VVD geen enkele uitzondering gemaakt te worden op de regel dat in het eigen inkomen moet worden voorzien. VVD-woorcl- voerder Wiebenga wees er in dit verband op dat vreemdelingen die vijfjaar legaal in Nederland verblijven, de Nederlandse na tionaliteit mogen aannemen. UTRECHT (GPD) - Bij een inval in een groothandel in zuid vruchten in Utrechtse heeft de politie 120 kilo hasj gevonden. Het verdovende middel was verstopt in vaten met olijven en olijfolie, afkomstig uit Marokko. De eigenaar van de groothan del, een 30-jarige Zeistenaar, is aangehouden. Hetzelfde geldt voor drie medewerkers, twee Utrechtenaren en een Rotterdam- De verdachte partij olijven en olijfolie was al enkele weken gele den ontdekt in de haven van Rotterdam. Uit een steekproef bleek dat er hasj in zat. Besloten werd toen niet direct in te grij pen. maai- de partij te volgen. De container met in totaal 250 va ten werd dinsdagavond afgeleverd aan de Oosterkade in Utrecht. De politie was dinsdag en woensdag bezig met het ope nen van de vaten, volgens een woordvoerder een smerig karwei. i Advertentie) \4 Kostuums kolberts van hoogstaande kwaliteit „(ilb fEnglanö" EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 01180-13325 DEN HAAG (ANP) - De norm om basisscholen in stand te houden via samenwerkings overeenkomsten tussen school besturen in verschillende ge meenten wordt verhoogd. Door deze aanpassingen in het wets voorstel „Toerusting en bereik baarheid" worden de mogelijk heden om scholen beneden de norm via een samenwerkings verband in stand te houden fors beperkt. Dit schrijft minister Ritzen van onderwijs en weten schappen woensdag in een brief aan de Tweede Kamer. Schoolbesturen in verschillende gemeenten willen samenwer kingsovereenkomsten afsluiten met aangrenzende gemeenten, waardoor meer basisscholen in stand kunnen blijven, zo is het ministerie gebleken. Tot nu toe is bekend geworden dat dit soort overeenkomsten worden voor bereid door schoolbesturen in Hengelo en omgeving en door schoolbesturen in het noorden van het land. Instrument Daarbij wordt gebruik gemaakt van een regeling voor de gemid delde schoolgrootte. Dit past op zichzelf binnen de afspraak van „Toerusting en Bereikbaarheid' en deze mogelijkheid wordt ook in het; wetsvoorstel geboden. Het is bedoeld om schoolbestu ren een instrument in handen te geven voor instandhouding van basisscholen met als uitgangs punt „groot waar het kan en klein waar het moet". „Het is dan ook nooit de bedoe ling geweest dat de samenwer king van meer besturen louter en alleen zou zijn gericht op in standhouding van scholen bene den de instandhoudingsnorm of om de samenwerking pas aan te gaan om een school onder de norm te redden. Als op grote schaal gebruik zou worden ge maakt van deze sluiprouté. dan zou de bedoeling van de schaal vergroting in het gedrang ko men", schrijft de minister in zijn brief. Uit onderzoek blijkt dat vrij veel gemeenten die te weinig leerlin gen hebben voor de gemiddelde schoolgrootte, grenzen aan ge meenten met een 'overschot' aan leerlingen. In deze gevallen is het mogelijk om door middel van samenwerkingsconstruc- ties de 'overschotten' te benut ten om in gemeenten met een te kort aan leerlingen opheffing van scholen ongedaan te maken. Naar verwachting zal de defini tieve wet 'Toerusting en Bereik baarheid' in het najaar van 1993 in de Tweede Kamer worden be handeld. 1111111111li 1111111 rrr Dd »e Vaste Oeververbinding Westerschelde krijgt de trekken van een Uitholling Overdwars. Voorstanders zien hun geloof tanen, tegenstanders winnen terrein. Dit proces van neer- en opgang- wordt versterkt bij elke nadere toetsing van de haal baarheid. De voorstanders versomberen in rap tempo. Ze be redeneren de slechte vooruitzichten met verwijzingen naar de malaise van het land, pijnlijke toekomstverwachtingen en netelige barrières. Tot de laatste categorie rekenen zij een narrige benadering door de Raad van State en het intomen van de kans op privé-fmanciering. Zou het niet zó kunnen zijn, dat in beide kampen ook de kwaliteit van het pleit aan de orde is? De boodschappen zijn bekend. De inhoud ervan dient bepalend te zijn voor de beste uitkomst. In de besluit vorming is de manier waarop eenieder zijn belangen uitstalt, mede van belang. De indruk bestaat - zo mild als het klinkt - dat het ene kamp zwaait met een dorre tak, terwijl de andere partij een fleurig natuurboeketje toont. De voorstanders van de WOV zien verhoogde kansen op economische ontwikkeling en een betere mobiliteit. De tegenstanders vinden een prestigieuze verbinding niet no dig. Ze wijzen op de aantasting' van natuur en milieu of ze zijn het - zoals de gemeente Borsele, die alle factoren weegt - be slist oneens met de aangewezen plaats van handeling. Het is opmerkelijk, dat ook voor de Raad van State wordt gewezen op een mankerende onderbouwing van de financiële haal baarheid. De economische beweegredenen zijn duidelijk, maar staan ze in redelijke verhouding tot de exploitatie-as pecten? Wat het sterkste punt had kunnen zijn, verdrinkt in een te zwak bevonden betoog. Dat wordt bijgeschreven op het negatief van het provinciebestuur dat al een weinig krachtige houding en bestuurlijke onwil is verweten. Harde beslisserstaai doet immers opgeld. Zo is de gemeente Borse le. die wat moeite heeft met slikken, een Middelburgse op dracht tot stikken verschaft. Het is aan de Raad van State om die poging tot doodslag' te beoordelen. De uitkomst hoeft niet echt ingewikkeld te zijn. De vraag is waar deze schermutselingen toe leiden. Was er geen vergelijk mogelijk? Stoelt dit vertoon van arrogan tie op de verwachting, dat het de weg opent naar de beste oplossing? Of. heeft zich een vorm van schutterige pedante rie meester gemaakt van de Abdij-leeuwtjes? Recente optre dens doen erge dingen vermoeden. Gedeputeerde Hennekeij zal - waarschijnlijk tegen zijn zin - verder door het leven moe ten als vertragingstechnicus. Hij roept uit, dat de acties tot uitstel en afstel zullen voeren en vergeet te melden hoe groot het eigen aandeel in de vertraging is. De adviseur van de Raad van State heeft een beroep op de ongenadige factor tijd al teruggekaatst: eigen schuld. Een bestuursakkoord tussen provincie en gemeente is gestrand op louter bokkigheid. De voorstanders verkeren niet in een rooskleurige positie. De natuurgetrouwen en supporters van de Borselse Supersti tiën hebben, in afwachting' van het grote zoet, aan de Kneu terdijk in elk geval de presentatieprijs gewonnen. Is er leven zonder WOV? Ja, zegt directeur Vos van de Pro vinciale Stoombootdiensten. Hij is bezig dat leven een ge zicht te geven. Uitgangspunt: als een vaste oeververbinding- niet kan, dan maken we een 'zo vast mogelijke'. De PSD werken aan de toekomst. In een reeks van opties valt het plan op, dat voorziet in een af-en aan-dienst die de wachttij den aanzienlijk bekort. Méér schepen, uitbreiding van voor zieningen, concentratie van diensten. Hoe gaat dat? Binnen kort komt de Koningin Beatrix in de vaart. Dat schip zal die nen als model voor beperkte seriebouw. Scheepsbouwer De Schèlde wordt geacht met dat idee te kunnen leven. Onlangs is ervaring opgedaan met teruggenomen capaciteit op de dienst Kruiningen-Perkpolder en concentratie op Vlissin- gen-Breskens. De resultaten maken de PSD niet afkerig. Tot hier: aardige berichten. De pijn zit in het vervolg. Een drukke verbinding stelt hoge eisen aan de omgeving, veerpleinen en toevoerwegen. Bij concentratie op Vlissingen-Breskens zal dat het open leggen van de Brugge-route betekenen. Daarbij zal verwezen worden naar het succes van de nieuwe Teer- weg-op-Antwerpen. Waar evenwel in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt het asfalt gestort en glad gestreken? Daar vragen na tuur, milieu en evenwicht de aandacht. Bovendien loopt het Oosten te hoop bij het - gedeeltelijk - wegvallen van Perkpol- der-Kruiningen. De eerste tekenen daarvan zijn geregi streerd: van "politiek niet te verkopen' tot 'onaanvaardbaar'. Ze worden begeleid door luid gelach van een burgemeester om wie al veel gelachen is. Moet dat toekomstgericht denken in de weg staan? Neen. Een vroege aanpak is beter dan een late reactie, meent de PSD-directeur. Alle opties zijn nog open. Gedeputeerde Hennekeij dicht hem de uitscheiding- van angstzweet - in beide handen - toe. Dat hoeft, naar blijkt, niet noodzakelijkerwijs tot natte vinger-werk te leiden. O. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. 01140-14058. Axel- Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000 Zierikzee. Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijden Zierikzee van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur- Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax. 01184-70102, 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten, maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties; tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur te Vlissin gen: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 82,75, automatische afschrijving 82,00, franco per post 105,00; per maand 29,00, automatische afschrijving 28.50; jaarabonnement 320,00, automatische afschrijving 319,00; jaarabonnement franco per post 405,00; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,50, zaterdag 2,00 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 162 cent per mm: minimumprijs per advertentie 24,30; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,00 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 3