pzc Justitie tegen casino op Schiphol Tijdelijk een andere dienstregeling. Doetinchemse jongen naar Michael Jackson in Japan Chaos door stremming Maastunnel Bruiloftsduiven zouden dood van de daken vallen Landbouwgif toxafeen in haring en makreel Weer moord Duitse toerist in Miami Beeld uit het Prado in Utrecht binnen- en buitenland 7 'rees voor witten van crimineel verworven geld Wijnoogst Frankrijk minder groot maar met meer kwaliteit DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 ""O rtyi/f rurt> i/i rvvisi MIAMI (AFP/RTR/UPI) - We- voor dit soort praktijken. Daar- derom is een Duitse toerist in op haalde het busje de huurauto 'H1PH0L (GPD) - Het kabinet Èéfl nog steeds geen besluit ge- v [men over de vestiging van n casino op de luchthaven ihiphol. De minister van justi- i vreest dat het casino van de chlhaven gebruikt zal wor- )nddjen voor het witwassen van in misdaad verdiend geld, ver- ll een zegsvrouw bij het mi rt, hi slcrie. Holland Casino's wijt tract e vertraging vooral aan aarze- i SGngcn bij het rijk over het ris(G iago van Nederland in het bui- :h af nland, met een gokhal in de deos ansitruimte van de nationale ceriji chthaven. ltwo; e transitruimte is slechts toe- J- nkelijk voor luchtreizigers die eenl douane zijn gepasseerd en nor passagiers op doorreis die hetr achten op hun overstap. Men- ichtijn met zwart geld zouden met n voordelige retourticket naar m min van de omliggende landen (loss iegang kunnen kopen; ook et p; anuit het buitenland zou met ;en l «dkope retourtickets zwart :n. f jd voor de witwasserij in het ns Ij sino ingevlogen kunnen wor- i bfi jn. „Het beleid van justitie", al- 't w us de persvoorlichter, „is er list op gericht het criminele ld terug te dringen. Dat moet genomen worden, en ?t n«j>t via-via teruggebracht wor- )leer en in het witte geldcircuit." olland Casino's, de stichting >arkefie in Nederland de gokpaleizen m gj mens de overheid exploiteert, (Ijst de uitleg van het ministerie s 'onzin' van de hand. „Aan- Mli) nkeljk speelde dat witwassen er ii ren een rol. Dat was snel uit de ;reld, want net zo min als bij de erige casino's in ons land kun er geld wit wassen," aldus i oordvoerder Van Erven. „Ja, is je vèrliest, dan belandt dat ceerp ilduiteindelijk in de staatskas. ie bij ons wint krijgt geen bon en gffctje. Alleen bij de fruitautoma- zou het kunnen dat je met echts een gulden inworp het iljoen wint." rbod Volgens Van Erven weet het mi nisterie van justitie niet hoe dit nieuwe initiatief moet worden uitgelegd in het buitenland. Imago „Een casino achter de douane, voor reizigers op doorreis. Domi neesland Nederland krijgt met de gokhal op Schiphol een uni cum in de wereld. En er valt in het buitenland toch al zo moei lijk uit te leggen hoe het precies zit met het Nederlandse beleid rond abortus, euthanasie, drugs en homo's in het leger. Daar komt nu weer het gokken bij, daarom aarzelt het kabinet nog. Niet de feitelijke aanwezigheid van een casino op Schiphol is het probleem, alswel het beeld dat daardoor in het buitenland wordt opgeroepen." Volgens Holland Casino's zou de vestiging op Schiphol tegelijk met de nieuwe zuid-terminal af gelopen voorjaar openen. Latei- werd het oktober, maar door de besluiteloosheid van de regering „wordt dat zeker volgend jaar." Dat is vooral jammer voor Schiphol, meent de woordvoer der van Holland Casino's. „De luchthaven kan zich er ex tra mee profileren op de wereld markt. Voor ons is dit visitekaar tje voor het buitenland geen goudmijn: onze begrote winst komt op een miljoen gulden per jaar. Ter vergelijking: de winst van de overige casino's begroten we op zo'n 110 miljoen." De Raad voor de Casinospelen adviseerde begin vorig jaar op Schiphol een casino te vestigen. Bij het ministerie van Economi sche Zaken bestaan, aldus de ge meente Haarlemmermeer, geen bezwaren. Op welke termijn het kabinet de knoop doorhakt is niet bekend. Een politieman (midden) praat in op de man (links) die zich boven de tunnelingang bevindt. foto John de Pater/AIW ROTTERDAM (GPD) - In Rotterdam is het verkeer woensdag danig ontregeld omdat de Maastunnel, de slagader in de verbin ding tussen de noordelijke en zuidelijke oever, enkele uren is afgesloten geweest voor alle verkeer. Boven de ingang van de tunnel aan de zuidzijde dreigde een man naar beneden te springen. De illegaal in ons land verblijvende man wilde met de actie een verblijfsvergunning krijgen. Daarbij dreigde hij zich ook met een mes te verwonden. Zijn echtgenote en een agent van de vreemdelingenpolitie zijn er rond het mid daguur in geslaagd de man te overreden zijn actie op te geven. Dat lukte pas nadat de politie had aangeboden het paspoort te gen het mes in te ruilen. De Rotterdamse Vreemdelingenpolitie gaat de zaak nu opnieuw bekijken. Miami vermoord door overval lers. De man uit Adendorf werd doodgeschoten in de nacht van dinsdag op woensdag terwijl hij met zijn vrouw in een huur auto van het vliegveld naar zijn hotel reed, zo is uit een Duitse bron ter plaatse vernomen. Het is al de vierde keer dat een Duit se toerist onder soortgelijke omstandigheden in Miami is ge dood. Twee mannen in een busje had den van achteren de wagen 'ge- bumperd', maar de Duitsers stopten niet. Volgens de politie was de echtgenote juist een pamflet aan het lezen waarin toeristen worden gewaarschuwd in en opende een van de inzitten den het vuur op het echtpaar. De man werd in de rug geraakt en was op slag dood. De 27-jarige zwangere vrouw bleef onge deerd. Sinds oktober zijn acht buiten landse toeristen om het leven ge bracht in de metropool van de Amerikaanse staat Florida. In april werd een Duitse toeriste beroofd en doodgeslagen door twee mannen die achterop haar huurauto waren gereden. Daar op besloten plaatselijke ver huurbedrijven stickers van hun wagens te verwijderen om deze minder herkenbaar te maken voor overvallers. TV in Uganda HAAG (ANP) - Zeven Ne- erlandse militairen zijn oensdag naar Uganda ver- okken om daar deel uit te ma- in van de United Nations Ob- rvers Mission Uganda/Rvvan- missie werd in juni door de elligheidsraad van de Verenig- IeNaties ingesteld om een einde e maken aan de wapensmokkel issenbeide Afrikaanse landen. IJMUIDEN (GPD) - Haring en makreel bevat volgens Duitse normen teveel toxafeen. Dit gil'wordt vooral in de katoenverbouvv gebruikt en komt via de lucht onder meer in de wateren rond de Britse Eilanden terecht. Dat is echter bij uitstek het gebied waar Nederlandse vissers makreel en haring vangen. Het Rijksinstituut voor Visserijonderzoek (Rivo) pleit dan ook voor de in stelling van een Nederlandse consumptienorm. Het IJmuidense onderzoeksinstituut is pas recent het landbouwgif toxafeen op het spoor gekomen. Voorheen was de juiste meetapparatuur niet beschikbaar. „Waar schijnlijk zit toxafeen al twintig jaar in deze vissoorten. In Nederland is geen norm, maar in Duitsland wel. Die Duitse grens wordt net overschreden. Het is niet zo schrikbarend dat we nu geen haring en makreel meer kunnen eten, maar we moeten wel voorzichtig zijn. Wij zetten het onderzoek voort en het ministerie moet een norm bepalen. Of dat de strenge Duitse norm moet zijn of de ruimere Amerikaanse, kan ik niet zeggen", verdui delijkt J. de Boer van het Rivo. In vissen die voor de Nederlandse kust worden gevangen zijn geen grote concentraties van toxafeen gevonden. Wel bij de Britse Eilanden en in de Oostzee. De Boer: „De Oostzee is vervuild door de Oost-Europese landen en vooral Rusland, waar veel toxafeen is gebruikt in de ka- toenverbouw. Katoen is niet zo'n milieuvriendeljk pro- dukt als iedereen denkt, omdat veel gif nodig is om ziek ten te voorkomen. In de Verenigde Staten is het middel ook veel gebruikt en later verboden. Maar nu verplaatst het probleem zich naar het Caraibische gebied." Via de lucht wordt het vluchtige middel opgenomen. In koudere gebieden komt toxafeen via condensatie naar beneden, zoals in Canada en bij de Britse Eilanden. „Vooral in Canada is het probleem enorm groot. In vis wordt daar tien keer zoveel Toxafeen gevonden als in de Noordzee. Met name de Eskimo's zijn daarvan de dupe omdat zij veel vis niet meer kunnen eten." 'ARIJS (RTR) - De wijnoogst in frankrijk zal dit jaar minder ;n(| «tvervloedig uitvallen dan vorig aar maar zal wel beter van kwaliteit zijn. Dat zegt het 'ranse nationale wijninstituut "Mnivins, dat voorspelt dat de logst dit jaar zal uitkomen op £5miljard liter tegen 6,54 mil- jj ardliter vorig jaar. lewijnoogst van 1991 werd door e vorst sterk aangetast, terwijl Ie van het jaar daarop te lijden re^ ad van parasieten. De oogst in dit jaar lijkt onder een ge- kkiger gesternte geboren. Zo rgelijken wijnexperts de oogst an de Bordeaux-streek van dit 1 aralmetdievandekwaliteits- loon i'den! ten 1990, 1989 en 1982. De -wijnen lijken zich iteraire prijzen NT oor auteurs «pints en Meeuse ^STERDAM (ANP) - Het Am- g lerdams Fonds voor de Kunst eft de Herman Gorterprijs iteiTi! toeSekend aan Martin frints voor de dichtbundel 'Li- ,K [aam en ziel'. De Busken Huet- ■entr: 'Is 1993 gaat naar Piet Meeilse oor zijn essaybundel 'De jacht P Proteus'. Aan beide prijzen is Neer ^bedrag verbonden van 5-000 gulden, unit fnbi '1eeft volgens de jury met Nichtbundel 'de meest fasci- Nde poëziebundel van 1992 ipubliceerd'. Over de bundel Meeuse wordt opgemerkt "deauteur daarmee heeft be- J®n dat hij „tot de bekwaam- "Gayisten van het Neder- jcwfr taalgebied behoort." Op ndf' ember vindt de prijsuitrei- jiJfS,Plaats in Paradiso in Am- wtaam. Meer geld m i#Aids Fonds «I pCHT (ANP) - Het Aids bad onds heeft vorig jaar ruim 7,4 ape: Jijoen gulden opgehaald. In J1 was dat nog 5,9 miljoen. kwam van meer dan 00*000 donateurs en gaat onder tört Wrnaar mensen die door hun sop' -infectie in geldnood zijn ma- jjaakt en naar wetenschappe- ikifr Wonderzoek. Dat staat in bet W„1S e,1S(,ag verschenen jaarver- 00van het fonds. IW Stichting Aids Fonds is in I ns 1 o opgericht om geld in te za- lbop !en v°or de bestrijding van 111" fin voor de gevolgen van de Dor« demie. Het fonds krijgt geld donaties, erfenissen, legaten, «tiesen rente. wat minder te ontwikkelen om dat met name in de noordelijk gelegen streek Cote d'Or de drui ven zijn aangetast door. een schimmel. In de Champagne-regio is de oogst overvloedig, maar de wijn boeren en de Champagnehuizen hebben afgesproken minder sap uit de druiven te persen om de kwaliteit te verbeteren. Boven dien zal een deel van de oogst niet worden gebruikt om zo de wijnvoorraden uit voorgaande jaren te verkleinen. Die voorra den hebben de prijzen de afgelo pen jaren sterk onder druk ge zet. Het Franse telecommunicatie- en energieconcern Alcatel Als- tholm maakte dinsdag bekend het befaamde wijnhuis Chateau Gruaud Larose in de Bordeaux streek te hebben aangekocht van Domaïnes Cordier, een dochter van het financiële conglomeraat Compagnie de Suez. De prijs werd niet bekend gemaakt, maar experts houden het op een bedrag van 300 tot 400 miljoen frank (f 100 tot f 125 mil joen) voor de wijngaard van 82 hectare. Alcatel is al in het bezit van het Chateau Malecasse in de naburige Medoc-streek. Suez wil juist van zijn wijnhuizen af om dat het zich wil richten op de fi nanciële kernactiviteiten. UTRECHT - Dit bronzen beeld, voorstellend Maria van Hongarije, is in 1553 gemaakt door Leone Leoni. Het Prado in Madrid heeft het kunstwerk aan Het Catherijneconvent in Utrecht. Daar is het te zien van 12 september tot en met 28 november. Het beeld maakt onderdeel uit van de tentoonstelling 'Maria van Hongarije, koningin tussen keizers en kunstenaars'. foto Herman Pieterse/ANP Plan van Duitse schippers voor blokkade Rijn BONN (ANP) - De Duitse rege ring is tegen de invoering in Ne derland van een tijdelijke, wet telijke regeling van een toer beurtsysteem voor de binnen vaart. Minister Wissmann van Verkeer heeft hiertegen bij de EG geprotesteerd. Dat bleek woensdag tijdens een bezoek van de kamercommissie van verkeer en waterstaat aan Duitsland. Ook de Duitse binnenschippers zijn tegen zo'n Nederlandse wet. DEN HAAG (GPD) - Een duif loslaten als pas getrouwd stel, romantisch voor bruid en brui degom maar minder leuk voor de duif in kwestie. Wat blijkt: volgens een ambtenaar van de gemeente Den Haag houden de arme beestjes het niet lang uit nadat ze frank en vrij mogen wegvliegen. De speciaal voor trouwerijen gefokte duiven kunnen niet tegen de buiten lucht en worden niet opgeno men door de groep. Ze sterven dus een tragische dood. Volgens de ambtenaar valt er dan ook zo nu en dan eens een duif van de daken. De ambtenaar vertelde dit woensdagochtend op Radio West. Hij sprak van een rage. Volgens een woordvoerster van de Haagse Bodes is er helemaal geen sprake van een modever schijnsel. „Er zijn wel mensen die vragen of ze een duif mogen Maij-Weggen tegen boren in Waddenzee DEN HAAG (GPD) - Als het aan minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) ligt, wordt er in de Waddenzee niet naar gas ge boord. Dat valt op te maken uit een brief van de minister aan de Tweede Kamer over de gevol gen van bodemdaling in de Waddenzee. Maij schrijft daarin onomwonden dat haar inzet bij de gesprekken met de gasmaat schappijen is het voorkomen van gaswinning. Maij is bezorgd over de zandhon- ger' die het gevolg zal zijn van bodemdaling in de Waddenzee. De compensatie daarvoor zal af komstig zijn uit de kustzone van de Noordzee, waardoor de kans op extra erosie van de kust toe neemt. De minister voorziet dat Rijkswaterstaat nog vaker dan nu de kust voor Noord- en Zuid- Holland en Zeeland kunstmatig zal moeten ophogen. loslaten, maar dat gebeurt niet vaak. Ik heb het in de afgelopen twee jaar vijf keer meegemaakt. Die beestjes vliegen terug naar waar ze vandaan komen. Ten minste dat wordt verteld door de handelaar waar ze worden 'ge huurd'. Of ze daadwerkelijk aan komen op hun vertrouwde stek weet ik niet. Er is er ooit eentje rond het stadhuis blijven han gen die maar niet kan wennen. Een beetje zielig geval. Waar schijnlijk wordt er daarom heisa over gemaakt." De baas van de bodes. Van der Knaap, begrijpt ook niets van de opwinding. „Die ambtenaar die op de radio die uitspraken heeft gedaan ken ik niet eens. En van vallende dui ven weetik niets." Horeca vraagt om wetgeving tegen groeiende criminaliteit DEN HAAG (ANP) - Het be- drijfsschap Horeca heeft woensdag in een brief aan onder anderen de ministers van eco nomische zaken en justitie ge vraagd om een nieuwe Horeca- wet. Nederland heeft volgens het be- drijfsschap te maken met toene mende criminaliteit en gok- en drugsverslaving. Deze proble matiek speelt ook in de horeca en maakt een nieuwe Horecawet noodzakelijk omdat de huidige Drank- en Horecawet ontoerei kend is om deze problemen te gen te gaan. „Een gezonde be drijfstak wordt ernstige schade toegebracht", aldus het bedrijfs- schap. De Nederlandse horeca vindt dat in de wetgeving de sector als één geheel dient te worden be schouwd. Niet alleen alcohol misbruik vereist regulering, maar ook drugsgebruik, kans spelen en criminaliteit moeten in de wet worden betrokken. Advertentie Droomwens van kankerpatientje DOETINCHEM (GPD) - De Doetinchemse scholier Martijn Ilendriksen (15) vertrok gisteren op uitnodiging van mega-ster Mi chael Jackson vanaf Schiphol naar Japan. Martijn, die kankerpatënt is, woont daar een concert van zijn grote idool bij. Boven dien heeft de 3-Havoleerling van een scho lengemeenschap in Doetinchem een goede kans Jackson te ontmoeten. Martijn heeft de uitnodiging te danken aan de stichting Doe Een Wens. Nadat hij zijn wens kenbaar had gemaakt, volgde een periode vol onzekerheid. Soms leek het erop dat hij zijn idool inderdaad zou ontmoeten, dan weer kreeg hij te horen dat het niet door kon gaan. Maar maandag kwam het verlossende telefoontje. Met zijn ouders en twee broertjes stapte hij na een rit in een goudkleurige limousine opgewekt in het vliegtuig. Aan het eind van deze week woont het gezin Hendriksen een concert bij in Fukoaka. Een ontmoeting met zijn grote idool Michael Jackson had Martijn nooit voor mogelijk ge houden. Dat is immers maar voor een enkele geluksvogel weggelegd. Of de ernstig zieke Martijn als geluksvogel moet worden beti teld is natuurlijk twijfelachtig, maar het lijkt er wél op dat een lang gekoesterde droom werkelijkheid wordt. Dat het Doetin chemse jongetje eind deze week in Japan een concert bijwoont, staat vast. Een per soonlijke ontmoeting met de megaster is minder zeker, maar als het een beetje meezit gebeurt ook dat. Martijn maakt in elk geval de reis van zijn leven. De 15-jarige scholier is aan het eind van het vorige cursusjaar ziek geworden. Hij lijdt aan kiemcelkanker- De jongen is inmiddels met chemokuren behandeld. Via zijn onco loog kwam hij op het spoor van de stichting Doe Een Wens. Die probeert wensen van ern stig zieke kinderen in vervulling te laten gaan. Toen enkele leden van die stichting hem onlangs bezochten, maakte hij zijn droomwens kenbaar. Dat hij een kans had op de vervulling ervan, was hem al verteld. Maar zeker was het afgelopen maandag pas. Toen kwam het geheel in een stroomversnel ling. Conrector F. Burema van de school ver telde het goede nieuws in Martijns klas. Bu rema: „Martijn volgt als het even kan ge woon zijn lessen in 3 havo. Ik werd maandag gebeld door zijn vader die me verzekerde dat de reis definitief doorging. Ik ben het toen onmiddellijk in de klas van Martijn gaan vertellen In de klas viel een diepe stilte toen het spectaculaire bericht bekend werd. Kort daarna begonnen alle leerlingen luid te applaudiseren. „Ze leven natuurljk enorm met hem mee en gunnen hem die reis van harte." aldus Burema. Op talloze plaatsen in ons land werken wij aan de verbetering van het spoornet. In de weekends van september en oktober bereiden we op verschillen de trajecten de verdubbeling van het aantal sporen voor. Op 24 en 25 september leggen we de laatste hand aan twee van de vier sporen in de spoortunnel Rotterdam, die daarna in gebruik wordt genomen. Ook in de omgeving van Utrecht en Amsterdam wordt hard aan het spoor gewerkt. Natuurlijk proberen we overlast zoveel mogelijk te vermijden. We werken daarom vooral in de weekends en 's avonds. Als de trein dan niet meer kan rijden, nemen bussen de dienstregeling over. Het kan ook zijn dat we de dienst regeling aanpassen. Houdt u er in ieder geval rekening mee dat uw reis langer kan duren. Onderstaand schema geeft be knopt weer op welke trajecten er precies gewerkt wordt. Voor gedetailleerde gegevens kunt u wekelijks actuele folders aan het loket krijgen. Ook kunt u informatie opvragen via teletekst pagina 754 of door 06-9292 (50 cent per minuut) te bellen. Wij bieden u onze excuses aan voor het ongemak Treinreizigers opgelet! 11/12 sept Zwijndrechi-Dordrecht v.v. aangepaste dienstregeling 11 sept. Utrechr-Gouda v.v. bus Lp.v. trein 11 sept Gouda-Woerden v.v. bus Lp.v. trein Woerden-Bodegraven v.v. bus i.p.v. trein Amsterdam-Utrecht v.v. aangepaste dienstregeling vn. 20.00 uur 12 sept. Utrecht-Leiden v.v. aangepaste dienstregeling tot 16.00 uur 24/25/26 sept Rotterdam CS-Stadion v.v. bus i.p.v. trein 25 sept Haarlem-Leiden v.v. aangepaste dienstregeling ma. 27 sept. Rotterdam-Dordrecht v.v. pendeltrcin 3x per uur Gedetailleerde folders met actuele informatie verkrijgbaar aan 't loket.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 39