Jeugd krijgt eigen advies winkel Videoteam Borrendamme met film de provincie in PZC Verkeerscontrole schooljeugd Raad Mariekerfe steunt imkerij met 15 mille Veere aarzelend akkoord met meer personeel CDG Stichting Jeugd stopt werk in Duiveland Koren en ensembles op Muziekfestival in centrum van Goes streek 16 In gebouw Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland in Zierikzee DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever ZIERIKZEE - Zierikzee krijgt als alles goed gaat in januari een zogeheten Jongeren Advies- en Informatiewinkel (JAIW). Jongeren van pakweg 12 tot 25 jaar kunnen hier terecht met vragen over een breed scala van onderwerpen, variërend van druiven plukken in Frankrijk tot dienstplicht, gezondheids zaken en problemen thuis. De winkel is voorzien in het ge bouw van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland. Coördinator Jaap Elenbaas van deze stichting gaf woensdag avond in de vergadering van het algemeen bestuur aan dat er wel een kleine ruimte voor valt vrij te maken. Dit komt goed uit, want inrichting van een JAIW is alleen mogelijk als er geen nieuw onderkomen voor nodig is. An ders wordt het te duur en in deze tijd van bezuinigingen hoeft niet gerekend te worden op forse ge meentelijke bijdragen. Vorig jaar is in Goes de eerste Zeeuwse jongeren-advieswinkel geopend. Deze blijkt goed te lo pen en daarom wil de Goese JAIW nu dependances inrichten in Zierikzee en Tholen. De win kels worden bemand door vrij willigers. Die kunnen, wanneer ernstige problemen aan de orde komen, eventueel doorverwijzen naar' professionele hulpverle ners. Lage drempel Uitgangspunt van een JAIW is dat jongeren er makkelijk kun nen binnenstappen. Vrijblij vendheid staat voorop. Want hoewel ook organisaties als Riagg en maatschappelijk werk hulp willen geven aan jongeren, slagen die er onvoldoende in de doelgroep te bereiken. Dit zou onder meer komen omdat de drempel te hoog is. In Zierikzee zijn al twee kandi daten gevonden die het werk in de winkel willen combineren met hun opleiding. Omdat met vrijwilligers wordt gewerkt zijn de kosten laag. De exploitatie kosten zouden voor Zierikzee en Tholen samen zo'n 11.000 gulden bedragen. Op korte termijn wordt duidelijk of de provincie dit bedrag jaarlijks wil ophoes ten. Gedeputeerde Dijkwel heeft er in elk geval wel oren naar, had Elenbaas begrepen. Voor de een malige inrichtingskosten (onge veer 16.000 gulden voor de twee dependances samen) wordt een aanvraag ingediend bij het Co mité Kinderpostzegels en het Juliana Welzijnsfonds. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland heeft besloten haar dienstverle ning in de gemeente Duiveland vanaf volgend jaar geheel te stoppen. Nu de gemeente niet meer voor het werk van de stichting wil betalen, is er geen andere keus, concludeerde het algemeen bestuur van de Stich ting Jeugd woensdagavond. „Het is vervelend, maar het is niet anders", zei vice-voorzitter J. J. Doeswijk. Hij noemde het besluit „heel triest voor de betrokkenen in Duiveland". Boos stelde hij vast- dat deze gemeente zijn reputatie weer eens eer heeft aangedaan. Stichting Jeugd verkeert nu in gezelschap van andere organisa ties die zich ook richten op de vrijwillige inzet van velen en ver volgens in de clinch zijn geraakt met het bestuur van Duiveland, constateerde hij bitter. Door de opstelling van Duive land moet volgend jaar 27.000 gulden worden bezuinigd. De andere vijf gemeentes op Schou wen-Duiveland vullen het gat niet op. Dit heeft ook gevolgen voor het personeel. Coördinator Jaap Elenbaas moet bijvoor beeld vier uur per week inleve ren. De dienstverlening in de overgebleven gemeentes zou verder gehandhaafd kunnen worden. van onze verslaggever GOES - Blokfluitkwartetten, mannen- en vrouwenkoren, ka merorkesten en een gitaaren semble - een kleine greep uit het totale aantal koren en en sembles dat zaterdag 25 septem ber in het centrum van Goes op treedt. Zo'n acht uur lang kun nen bezoekers van het jaarlijks terugkerende Muziekfestival voor Kleine Koren en Ensem bles ononderbroken genieten van het muzikale aanbod, va riërend van vijftiende-eeuwse werken tot interpretaties van Beatle-nummers. De commissaris van de koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder, opent om 9.45 uur het festival in de trouwzaal van het stadhuis. Hier worden ook de 22 deelne mende groepen ontvangen en aan het publiek voorgesteld. Het Zeeuws Vocaal Ensemble uit Goes zal de opening muzikaal omlijsten. Vervolgens zijn tot 18.00 uur continu optredens bij te wonen op drie locaties in het centrum van Goes: de Grote Kerk, 'De Informatie over kwijtschelding van heffingen door gemeenten ZIERIKZEE - De werkgroep FNV-Uitkeringsgerechtigden en Ouderen (UGO) op Schou wen-Duiveland houdt woens dag 6 oktober een informatie middag over het thema 'Kwijt- scheldingsbeleid bij heffingen van de gemeenten op Schou wen-Duiveland'. Tijdens de bijeenkomst wordt ingegaan op de situatie in ge meenten omtrent de mogelijk heden van gehele of gedeeltelij ke kwijtschelding van bijvoor beeld reinigingsrechten, onroe- rend-goedbelasting en honden belasting. Sprekers zijn J Scheele van het Waterschap Schouwen-Duiveland, I. Babijn van de intergemeentelijke socia le dienst voor Schouwen-Duive- land en Sint Philipsland. en W. van de Voorde, een van de schrij vers van een rapport over het thema. De Werkgroep FNV-UGO Schouwen Duiveland behartigt de belangen van uitkeringsge rechtigden en personen van vijf tig jaar en ouder. De bijeen komst wordt gehouden in De Driehoek, Kerkhof Noordzijde 8 in Zierikzee, en begint om 13.30 uur. Villa" (waar de muziekschool is gevestigd) en het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland. In de ochtenduren zijn onder meer geestelijke Duitse liederen te be luisteren, gezongen door het vo caal ensemble Musica Cordis uit Goes. Vroege bezoekers die van Franse chansons houden, kun nen een concert van kamerkoor Terpander uit Ulicoten bijwo nen. Carillon De reeks optredens van koren en ensembles wordt om 12.30 uur op muzikale wijze onderbroken door stadsbeiaardier S. Tam- minga, die het 47 klokken tellen de carillon in de toren van de Grote Kerk zal bespelen. Wan neer de kerkklokken weer zwij gen, kunnen onder meer blok fluit-liefhebbers in de middagu ren aan hun trekken komen. Zo spelen fluitisten van Flauti Dol- ci uit Ridderkerk werken van Mozart en brengt Amarilli uit Ude blokfluit-werken van Fres- cobaldi'ten gehore. Behalve blokfluitmuziek valt 's middags verder bijvoorbeeld ko perensemble Tell Brass uit Utrecht te beluisteren. Dit en semble blaast een suite uit Por- gy Bess van Gershwin. Om 17,00 uur begint de slotmanifes tatie in de Grote Kerk. waar zes groepen een uur lang extra con certen geven. Van de partij bij de finale zijn onder anderen het Smalstads Mannenkoor, het ka merorkest van Mandolinever eniging Excelsior uit Kruinin- gen en de koorklas van de Mu ziekacademie uit Geraardsber- gen. Rijzadels bij inbraak gestolen HEIKANT - In de nacht van maandag op dinsdag werd er in gebroken in een manage in Hei kant. Hierbij werden de rijzadels van een 32-jarige inwoonster uit Sint Jansteen en een 24-jarige Hulst'erse ontvreemd. OOSTKAPELLE Beestenboel - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle wordt woensdag 22 sep tember tussen 14.00 en 16.00 uur een Beestenboel-middag gehou den. Het thema is 'Onder je voe ten'. Kinderen van zeven jaar en ouder kunnen zandkorrels on der de microscoop bekijken, een zandschilderij maken, grond ze ven en bodemdiertjes determi neren. Politie controleert brommers en fietsers van scholieren op gebreken overigens (nog) zonder bekeuringen uit te delen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever SINT LAURENS - De school gaande fietsers op Walcheren zijn gewaarschuwd. Op de Noordweg in Sint Laurens controleerde de politie woensdagmorgen vroeg fiet sers en bromfietsers die op weg waren naar scholen in Middelburg. Een preventieve controle: de schooljeugd werd in het kader- van de actie 'Wij gaan weer naar school' gewezen op de ge breken aan haar vervoermid del, maar het bonnenboekje bleef, op twee uitzonderingen na. dicht. ..Maar we maken ie dereen duidelijk dat we hier over een paar weken weer staan en dan gaat het centen kosten", aldus wachtmeester eerste klas N. op den Brouw. Brommers werden op de rol- lerbank gezet om te kijken of ze waren opgevoerd, zowel bij bromfietsen als bij fietsen werd gekeken of de verlich ting. reflectoren, remmen en bellen in orde waren. Mankementen In totaal werden ongeveer veertig bromfietsers en ruim tweehonderd fietsers staande gehouden. Twee scholieren kregen een proces-verbaal om dat hun brommer was opge voerd. de anderen kwamen met een waarschuwing weg. Volgens Op den Brouw man keerde nogal wat aan de rij wielen. zoals overigens ieder jaar aan het begin van het schoolseizoen. Na de eerste controles zijn duidelijke ver beteringen merkbaar. De drei ging van een bekeuring werkt. „De scholieren schrikken nog al van de tarieven. Een belletje twintig piek. reflector twintig- piek en ga zo maar door", al dus de wachtmeester. „We willen een signaal afge ven". verklaart coördinator van de actie F. R. Streng. „Het gaat ons vooral om de brugklassers, die vorig jaar nog binnen hun gemeente naar school gingen, maar nu ineens aan het echte verkeer deelnemen. Belangrijk is dat-ze goed mate riaal hebben en het gevaar van het verkeer onderkennen." Als hulpmiddel daarbij deelde hij folders van Veilig Verkeer Ne-.- derland uit. Vorig jaar vond de verkeers controle aan het begin van het schooljaar alleen plaats op de uitvalsweg in Westkapelle, dit jaar is het initiatief door de he le regio overgenomen. Woens dag controleerde de politie de stroom scholieren vanuit het oosten van Walcheren, van daag is de westelijke route aan de beurt. Dan zal de controle plaatsvinden op de kruising van de Walcherseweg en de Hogelandseweg, net buiten Middelburg. Ina Roon, Ineke Muller en Jan Willem den Oi de videoruimte van Borrendamme. foto PieterHonhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het videoteam van bejaardenhuis Borren damme in Zierikzee is het nieuws op de vierkante meter ontstegen. Naast het maande lijkse programma met versla gen van plaatselijke evene menten, 60-jarige huwelijken en honderdjarigen, is een voorlichtingsfilm gemaakt die in heel Zeeland wordt ver spreid. De film wordt zater dag. bij de viering van de eer ste verjaardag van het team, gepresenteerd, en gaat over wasgoed. Mevrouw Van den Berge, een van de pakweg honderd be woonsters van Borrendamme. speelt voor nieuwe bewoon ster. In plaats van de ver trouwde wastrommel in de keuken, ziet ze alle was per vrachtwagen naar een grote wasserij gaan. Behalve een half uur wasplezier, krijgen de kijkers ook een wijze les: Wie de zaken verkeerd aanpakt, krijgt een hoop trammelant. Mooie jurken komen nooit meer terug omdat de eigena res vergeten is ze te merken. Niemand weet dan nog waar het kledingstuk vandaan komt. Boodschap De boodschap in de film blijkt de wasserij die voor Borren damme werkt uit het hart ge grepen. Gevolg is een flink sponsorbedrag, waarmee het team professionele appara tuur heeft aangeschaft. De studioruimte" is beschikbaar gesteld door Borrendamme, maar verder moeten de .video makers zoveel mogelijk zelf aan geld zien te komen. De eer ste spullen zijn aangeschaft van de opbrengst van de rom melmarkt vorig jaar. De beelden worden elke maand uitgezonden via het in terne tv-circuit. Om achter de wensen van de kijkers te ko men, is onder de pakweg hon derd bewoners een enquête gehouden. „Hieruit bleek dat ze het liefst dingen van het ei land wilden zien", zegt hoofd van de huishouding Ineke Muller, een van de vijf leden van het team. „Of zichzelf na tuurlijk, want de meesten heb ben zichzelf nog nooit op tv ge zien." Geliefde onderwerpen voor het programma zijn evene menten als de havendag, ker mis, Burghse dag, vlasdag en graanoogstdemonstratie en de jaarlijkse monumenten dag. „Dan zien de bewoners bekende gezichten en herken nen ze de plekjes waaraan ze zoveel herinneringen heb ben." Voorts doen de honderd jarigen en zestigjarige huwelij ken in Borrendamme het goed. Binnenkort begint ook een kijkersquiz. Het videoteam draait met vrij willigers, waarvan er twee bij Borrendamme werken. Ineke Muller en Ina Roon (bejaar denverzorgster) werken in het bejaardenhuis. De rest komt van 'buiten'. De geest van de - bejaardenzorg huist echter in het hele team. zo blijkt. „Op 29 september gaan we natuurlijk naar Den Haag." De acties te gen de bezuinigingen op de be jaardenzorg worden echter ook dichter bij huis gehouden. De gevel van Borrendamme is behangen met spandoeken te gen de snode plannen. „Die gaan we ook filmen." van onze verslaggever MELISKERKE - Mei alleen de twee CDA-stemmen tegen, is de gemeenteraad van Mariekerke woensdagavond akkoord ge gaan met het plan van burge meester en wethouders om de educatieve poot van imkerij Poppendamme 15.000 gulden te geven. Dat bedrag is afkomstig uit een extra potje van het Rijk om mi lieu-educatieve doeleinden te ondersteunen. De komende vijf jaar krijgt Mariekerke 17.500 gulden. Nu de imkerij het groot ste deel krijgt, blijft slechts een fractie over voor andere plan netjes. Het CDA stelde voor de imkerij een renteloze lening te geven. „De rentederving van de gemeente is dan de subsidie", al dus J. Wisse-Francke. De educatieve voorzieningen bij de imkerij zijn ondergebracht in de Stichting Ambrosius, om be langenverstrengeling te voorko men. Vorig jaar kende de ge meenteraad ook al een bedrag van tienduizend gulden toe aan de stichting. Vorige maand vroeg Ambrosius opnieuw om geld. De stichting wil eigenlijk een tweede ruimte bijbouwen die ook voor rolstoelers toegan kelijk is. Dat kost minimaal 140.000 gulden, geld dat Ambro sius niet heeft. Om toch een be- zoekersruimte te krijgen, waar ook minder-validen en slechtho renden naartoe kunnen, is beslo ten de bestaande ruimte aan te passen. Dat kost 125.000 gulden. Dertigduizend gulden van de in vestering wordt door particulie re fondsen bijeengebracht. De provincie, die vorig jaar al 20.000 gulden beschikbaar stelde, geeft nu een bijdrage in de aanleg een ringleiding- voor slechl renden. Controle Behalve het CDA, dat vond het overgebleven bedrag te nig is om ook eventuele anc initiatieven te honoreren, den aanvankelijk ook de frac van Gemeentebelang en Si RPF bezwaren. A. W. Maris meentebelang) vroeg zich a de gemeente vat heeft op dei wikkelingen van de imkerij de stichting. Na het antwc van burgemeester mr B. J. Putten dat de gemeente een stuurslid mag afvaardigen, controle kan houden op het len en zeilen van de sticht steunde Maris het plan. De SGP/RPF wilde alleen ir akkoord gaan als een oplost werd gevonden voor het keerprobleem. Van Putten! die toezegging niet doen.1 een probleem was volgens I ook geen sprake. „Noch bij gemeente, noch bij het v schap zijn dit jaar klachtenl nengekomen nadat is beslc een eenzijdig parkeerverbot te stellen. Dan vind ik het ik ver gaan om van een probleei spreken." De eigenaar van imkerij wil graag meer park voorzieningen, maar kan g stuk grond kopen of huren ii directe omgeving. „Je kunt auto's moeilijk in de lucht t gen of een parkeerkelder d bouwen", aldus Van Putten, een korte schorsing ging SGP/RPF alsnog akkoord, vertegenwoordiger van de meente moet wel in het best van de stichting de parkeer] blematiek aankaarten. Met toezegging had Van Putteng enkele moeite. van onze verslaggever VEERE - De gemeenteraad van Veere is woensdagavond aarze lend akkoord gegaan met een begrotingswijziging die de Cen trale Dienst Gemeentewerken (CDG) noodzakelijk acht als ge volg van de de nieuwe woning wet van vorig jaar oktober. Volgens de CDG brengt de wets wijziging, die het aanvragen van een bouwvergunning voor de burger vereenvoudigt en ver snelt, een aanzienlijke uitbrei ding van de werkzaamheden voor het ambtenarenapparaat met zich mee. De fracties van VVD, D66, Groen Links en SGP/ GPV/RPF betwijfelden dat en toonden zich aanvankelijk hui verig een personeelsuitbreiding van de CDG financieel te steu nen. Het leek een simpele medede ling op de lijst van ingekomen stukken. Een begrotingswijzi ging van de CDG, waarin een be drag van 65.000 gulden was op genomen voor de uitbreiding van het personeel als gevolg van de nieuwe woningwet. Bij goed keuring zou Veefe dit bedrag sa men met elf andere gemeenten moeten ophoesten. 'Voor ken nisgeving aannemen' had het college dan ook als advies toege voegd. Burgemeester A. H. den Boon legde uit dat de woningwet voor de burger weliswaar een versim peling inhoudt, maar voor de CDG wel degelijk meer werk be tekent. Hij wees op extra toet singen. procedures en controles die de wet met zich meebrengt. Bovendien is een maximum ter mijn van vier weken vastgesteld waarbinnen de aanvraag van een vergunning moet zijn afge- OUDDORP Expositie In Surfcentrum Brouwersdam op de Kabbe- laarsbank is van 2 tot en met 15 oktober een uitgebreide exposi tie te zien van werken van de schilder Paul Fransen. Fransen probeert in zijn schilderijen on der meer het 'surfgevoel' vast te leggen. Behalve op de Brouwers- dam heeft hij hiervoor zijn ogen ook de kost gegeven in onder meer Portugal, Frankrijk en Spanje. Voor en na de expositie zijn meestal ook enkele werken van hem te zien in het Surfcen trum. BROUWERSHAVEN Bazaar - De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Brouwershaven houdt zaterdag- li september de jaarlijkse ba zaar in de Grote of Sint Nieolaas- kerk. Dit gebouw is dan ook open in het kader van de Natio nale Monumentendag. De kerk is dan ook voor iedereen te be zichtigen. Aannemer en architectenbu reau presenteren er een exposi tie over de restauratie van het gebouw, die naar verwachting- eind van dit jaar voltooid is. De opbrengst van de activiteiten is voor de restauratiepot. handeld. Halen gemeente CDG deze termijn niet - ene': betoogde Den Boon, is doord uitbreiding van het werk;; heel moeilijk - dan is de veir: ■ning automatisch toegekeii' Bedenkingen Zijn betoog kon de raadül niet echt overtuigen. De nèj bedenkingen had A. J. Praj (D66) die meende dat de CDS nieuwe regeling nog 'doordf'J de wettelijke bril' bekeek,ra door ze te veel werk opM neemt. De dienst moet anq gaan werken en de burger te voorlichten over de nieuwe i ningwet, zodat aanvragen® een goed worden ingediend.! vond dat de noodzaak vans personeelsuitbreiding nog f een jaartje kon worden bekeii omdat de dienst nog in een ov gangsfase zit en ook o.mda( woningbouw terugloopt vam ge de slechte economische sit tie. De raad kwam uiteindelijk1 een compromis: akkoord f< met de personeelsuitbreiÉ maar voorlopig voor een perk van een jaar. Tegelijk moet de CDG om meer gegevens» den gevraagd om nu al te h nen vaststellen op welke gr den volgend jaar kan worden slist de personeelsuitbreic wel of niet definitief te mat Pouwer ging als enige niet koord. Excursie KNN1 OOSTKAPELLE - De afdeÜ Walcheren van de Koninkli, Nederlandse Natuurhistorfi Vereniging (KNNV) houdt ei september twee excursies, eerste is zaterdag 25 septemi naar de duinen op Oostvoor Er wordt om 10.30 uur vertfl ken vanaf bezoekerscentn Tenellaplas. De tweede exr sie, dinsdag 28 september, vo naar de nieuwe slufter op Net Jansplaat. De vertrektijd 14.00 uur. Het verzamelpunt' beide excursies is Resto Vn wenpolder. Jazzconcerten in Terneuzen TERNEUZEN - De Stichli Jazzclub Zeeuwsch-Vlaandft verzorgt tijdens het Belga J' Festival, dat in Belgie de te? hanger is van het Festival' Vlaanderen, twee concerten Terneuzen. Zaterdag 23 oktober treedt bekende Nederlandse slag* ker John Engels Jr. samenj- tenorsaxofonist Lew Taba» trombonist Jimmy Knepp« het trio van Cees Slinger op Porgy&Bess. Het concert begint om 22.00e en is onderdeel van een tooi" van een maand die Engels opt moment door Nederland Het quintet, van de Amerikaa- trompettist Roy Hargrove)'1 zondagmiddag vanaf 16.00 te zien en te horen in het Tem zense-jazzcafé. Het vijftaln$ akoestische jazz en hardbop is in de Verenigde Staten W. groeid tot één van de voort" kers van de nieuwe nJ stream-jazz.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 38