Verbree waarnemer Philipsland 't Beest pakt uit Podium in Goes Koormiscyclus in Hulster basiliek Een bibliotheek is een bedrijf... Werknemers van jachtwerf moeten korter werken Vragen D66 over tomst Twents afval naar Schouwen Seatruck met lijndienst naar Litouwen failliet provincie 15 fan Gelder: rol tijdelijk burgemeester is hem op het lijf geschreven DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 in onze verslaggever 1NT PHILIPSLAND/KRUI- INGEN - De Reimcrswaalse jrgemeester A. Verbree neemt inaf 1 oktober de burgemees- rspost in Sint Philipsland aar. Het eiland is voor hem be- eud terrein: van 1974 tot 1978 as hij gemeentesecretaris in int Philipsland. Verbree, die e stoel van de scheidende bur- meester T. A. Vogel bezet, zal c komende vijftien maanden ooral de fusie met Tholen moe- in begeleiden. Om die reden is e Thoolse burgemeester H. A. an der Munnik niet gevraagd nt Philipsland tijdelijk 'erbij doen'. ommissaris der koningin drs ;T, van Gelder is op zoek ge-' ian naar een waarnemer die okloende gewicht heeft om lor Sint Philipsland een goed sieresultaat in de wacht te sle- en'. Van der Munnik viel auto- |.n onze verslaggever VLISS1NGEN - Rederij Sea- :uck Marine bv, die 10 juni een jndienst tussen Vlissïngen en lie Litouwse havenstad Klai- ieiia in gebruik nam, is failliet verklaard. De rechtbank in iddelburg heeft woensdag op verzoek van de onderneming iel faillissement uitgesproken. )e bv, die in Vlissingen vijf ensen in dienst had, kampte i'olgens een woordvoerder van e rechtbank met een schuld au vier miljoen gulden. >e ondergang van Seatruck Ma ne komt niet helemaal onver- iafé Ter neuzen huishonk club larley Davidson «NEUZEN - Café De Bom- •Je in Terneuzen is door de delijke Ilarley Davidson- uitvêrkoren als thuishonk de afdelingen Zeeland en Jgië. et café heeft die verkiezing on weer te danken aan de blues- hge inrichting van het pand, goede bereikbaarheid en de e parkeergelegenheid. Har- Bavidson-rijders die zich bij nieuwe afdeling willen aan- ten, kunnen zich op zondag dag 12 september vanaf M uur-inschrijven in café De vrije. >chip dumpte overgebleven inkerts in zee GISSINGEN - De Chinese h'kcarrier Meng Hai is woens- aSbetrapt op het illegaal over- l00I'd zetten van zinkerts bij !e'Nauw van Bath. De vervui- lnS werd gezien door een man P de dijk, die de politie waar- «huwde, a groep Vlissingen van de poli ce water stelde daarop een derzoek in. Het schip had zin- ®ns gelost in Antwerpen en nsop weg naar Rotterdam. Het Bdataan dek lag, had men bij j^gevëegd en overboord ge- kapitein van het schip ging word met een schikking van ^gulden. De politie te water jzoekt de melder van het voor- nogniaals contact op te ne- n Wet het bureau in Vlissin- fn, matisch af als bui'gemeëster van een direct betrokken en belang hebbende gemeente. Overigens verwacht Van Gelder dat de Thoolse burgemeester na de fu sie. die per 1 januari 1995 rond moet zijn. raadsvoorzitter van de nieuwe gemeente wordt. „Ik heb de procedure niet direct pa raat, maar het lijkt me vanzelf sprekend dat een zittende bur gemeester, nog wel van de groot ste fusiepartner, blijft zitten." Gewicht De rol van tijdelijk burgemees ter is Verbree op het lijf geschre ven, meent Van Gelder. Hij kent het gebied, heeft bestuurlijk er varing en gewicht en beschikt over de energie en tijd voor een bijbaan van vijftien maanden. „Het fusieproces is al aan de gang. Dan is het van belang dat de waarnemer zich nauwelijks hoeft in te werken. Zo kwam ik al vrij snel op de-burgemeester van wacht. De lijndienst is enkele weken geleden stilgelegd. Het vervoersaanbod was onvoldoen de door het wegvallen van een grote klant en de .rederij kreeg te maken met een 'overval' van concurrerende Vlaamse en Ne derlandse bedrijven. Die pro beerden de haventerminal in Klaipeda onder controle te krij gen. De directie van Seatruck Marine zegde de huur van het roll-on-roll-off schip Rosa Dan op. maai- zij bleef zoeken naar mogelijkheden om de lijndienst in ere te herstellen. Eind augustus bestond nog de verwachting dat het bedrijf half september zijn activiteiten zou kunnen hervatten. Die voorspel ling is niet uitgekomen. Direc teur H. Schuringa wilde woens dag geen mededelingen doen over de oorzaken van de teloor gang van de rederij. „Dat is nu niet in ons belang", liet hij we ten. Schuringa verklaarde nog wel dat zijn teleurstelling 'on peilbaar' is. De lijndienst is met veel enthousiasme begonnen, als alternatief voor het langdu rige en gevaarlijke wegtransport van West-Europa naar Rusland. Schuringa hecht nog steeds aan het concept: trailers inladen in Vlissingen en in Klaipeda uitla den,, om ze vervolgens via rede lijk goede snelwegen naar hartje Rusland te brengen. Of er op nieuw eèn poging zal worden on dernomen een lijndienst te be ginnen. kon hij niet vertellen. Seatruck Marine was eigendom van Cargo Harbourwatch in Middelburg en de in Noorwegen gevestigde firma Hagenaars en co. Mr K. Flos uit Middelburg is aangewezen als curator van de failliete rederij. Opnieuw vals bankbiljet aangeboden HULST - Een 45-jarige markt koopman uit Axel heeft maan dag tijdens de weekmarkt in Hulst een bankbiljet van 5.000 Belgische franken aangeboden gekregen, dat vals bleek te zijn. Beducht voor een dergelijk bil jet, omdat er afgelopen week in Zeeland en West-Brabant al meerdere valse exemplaren op doken. ging de koopman even bij een collega langs om samen de echtheid van het waardepa pier te onderzoeken.. Toen de man even' later terugkwam bij zijn handel, bleek de klant al ver trokken. Reimerswaal", aldus de com missaris, Van Gelder heeft Verbree afgelo pen zomer gepolst over het tijde lijk burgemeesterschap. Die zei 'ja', toen bleek dat het voltallige college van Sint Philipsland zijn benoeming steunde. Verbree ziet zijn nieuwe functie puur als part-time baan, Reimerswaal blijft zijn volle aandacht genie ten, zoals door zijn drie wethou ders is bedongen. Wat Verbree drijft bij te klussen? „Mij drijft van onze verslaggever HULST - In het kader van de viering van haar 25-jarig be staan houdt de koorstichting Cantorij der Basiliek een inter nationale koormiscyclus in de Sint-Willibrordusbasiliek in Hulst. In een tijdsbestek van vier week einden wordt tijdens de misvie- niets. Het had net zo goed Jan Klaassen uit Grijpsteradeel kunnen zijn. Maar da's zo'n eind weg. Nee, men wilde mij hebben. En geloof me of geloof me niet, ik heb nog steeds warme gevoelens voor Sint Philipsland, dus heb ik de baan geaccepteerd." Energie Omdat hij Reimerswaal niet wil laten sloffen, beseft Verbree dat het tijdelijke burgemeester schap veel van zijn vrije tijd zal ringen bijzondere aandacht be steed aan de verzorging van de liturgische gezangen. Hoewel de koorzang een dienende functie heeft, zal - in verband met het evenement - de repetoirekeuze van de korén afwijken van de ge wone diensten. Voor deze koor miscyclus zijn door de stichting drie gezelschappen uitgenodigd. Het jubilerende koor opent de opslorpen. Vijftien maanden 'wat harder lopen' acht hij haal baar. „Ik spiegel me maar aan burgemeester Zevenbergen van Bergen op Zoom die tijdelijk Putte en Woensdrecht heeft waargenomen. Dat is een korte periode op te brengen. Ik heb ge lukkig de energie om anderhalf jaar een stapje extra te zetten." Een dubbele baan houdt voor hem in dat hij Sint Philipsland 'zakelijk zal moeten besturen'. reeks op zaterdag 11 september. Onder leiding van dirigent An ton de Kort vertolkt de Cantorij onder meer een miscompositie van Caldara. Op 18 september is het Gregoriuskoor uit het nabu rige Kieldrecht te gast. Het Vlaamse koor zingt een mis van Staf Nees. Het Madrigaalkoor uit Middelburg brengt onder lei ding van Titia Dijkstra zaterdag 25 september werk ten gehore Tijd om ook burgervader te zijn heeft hij niet. Het ligt niet in z'n aard - en het is ook strijdig met zijn opdracht - slechts op de winkel te passen tot de fusie werkelijkheid wordt. Binnen kort zal hij zich verdiepen in het fusieproces en de belangen daar in van zijn nieuwe gemeente. ..Ik word volwaardig voorzitter van de raad en zal dus actief meeden ken en meewerken. Al ben ik een tussenpaus, ik ga er flink de schouders onder zetten." van H. Andriessen. Het. Middel burgse koor wordt begeleid door een strijkersensemble. De cyclus wordt afgesloten op 3 oktober door het Brugs Vocaal Ensemble onder leiding van To ny Venneman met ondermeer een miscompositie van Byrd. De zaterdagvieringen beginnen tel kens om 19.00 uur. de misviering op zondag om 10.30 uur. Forguette Mi Note uit Frankrijk van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - 't Beest, normaliter wars van thema's, schenkt dit najaar veel aandacht aan de Ita liaanse cineast, schrijver en dichter Pier Paolo Pasolini. Het podium voor muziek, theater, film en literatuur haakt daar mee in op de hernieuwde be langstelling voor Pasolini, wiens films voor een deel weer worden uitgebracht. De omstreden Italiaan speelt vanaf 16 september de hoofdrol in een fototentoonstelling van Dino Pedrali. De Brusselse thea tergroep De Parade gebruikt Pa solini als perversie-deskundige in het stuk 'De knie van de voet baller'. In de week van 26 okto ber draait, 't Beest films van de op tragische wijze omgekomen regisseur. Een lezing (19 okto ber) completeert het portret. Naast De Parade valt het forse aantal andere Vlaamse theater groepen op. Volgens program meur Chris Tangelder biedt Bel gië veel interessante kleine pro- dukties, waarbij het 'natuurlijke spel' een belangrijke boekings factor is. Naar Goes komt Jan Steen (28 oktober) met zijn pro gramma 'De meningen van een clown', gebaseerd op het gelijk namige boek van Heinrich Böll. Ook Vlaming Helmert Wouden berg (14 januari) heeft een voor keur voor een intiem (lees: klein i podium. Zijn 'Milarepa' handelt over een bijzondere gebeurtenis in het leven van een midde leeuwse Tibetaanse yogi. De Korre (4 februari) zet in 'Made moiselle Jaire' zowel de groots heid als de bekrompendheid van het thuisland fraai neer. Bob de Moor, lid van de Korre en De Tijd, soleert 10 maart in het pro gramma Olivetti 82. een boeiend verhaal over een schrijver die in hechtenis is genomen, maar wei gert de reden daarvan te onthul len. Teeuwen Hans Teeuwen opent 30 septem ber het theaterseizoen met zijn soloprogramma Hard Sz Zielig. Hij zingt, acteert, vertelt en speelt klavier en al lijken de on derwerpen geen verband te hou den. uiteindelijk past, alles in el kaar. Na afloop concerteren de tangospecialisten Dobal, Beni- tez en Russo. Benitez studeerde bij meester Andres Segovia en toerde met Astor Piazolla. Kwa liteit dus in de tot moderne com posities gesmede tango's en mi- langos. Han Romer en Titus Tiel Groenestege zijn eigenlijk van schouwburg-kaliber, maar het duo besloot 'De Olifantsdracht' (7 oktober) op kleine schaal uit te proberen. Verwacht: rappe dialogen, ontroering en hilari teit. Een aantal artiesten keert terug, zoals Hester Macrander (15 ok tober). Alex d'Electrique (na een jaar rust present op 24 en 26 no vember) en Hans Dagelet (30 maart). „Het is leuk om de ont wikkeling van bepaalde groepen te volgen", licht Tangelder de keuze toe. Verder zijn er voor stellingen van Johannes Kem- lcens die Nescio's Uitvreter (11 februari) vertolkt, Jan Rot die van onze verslaggever BRESKENS - Vijfentwintig van de dertig personeelsleden van het jachtbouwbedrijf Standfast Yachts bv in Bres- kens moeten lijdelijk op halve kracht werken. Directeur F. Maas heeft van de arbeidsin spectie in Breda toestemming gevraagd en gekregen om de noodgedwongen arbeidstijd verkorting toe te passen. Maas verwacht dat de maatregel ze ker tol medio november van kracht zal blijven. De maatregel ging maandag in. De medewerkers van Standfast werken in 'ploegendiensten' ma ximaal tweeëneenhalve dag per week. Hun loon wordt aange vuld door de bedrijfsvereniging en derhalve volledig doorbe taald. Maas zag zich genoodzaakt de arbeidstijdverkorting aan te vragen wegens een 'gat' in de or derportefeuille van het jacht bouwbedrijf. veroorzaakt door een "samenloop van omstandig heden'. „We werken aan de hand van speciale opdrachten. Zeg het publiek 'thuis' uitnodigt (18 februari) en De Zon dat de kin dertijd van drie meisjes in de oude Sovjetunie schetst (18 maart». Concerten De jonkies van het Goese Kam- jehaar openen vrijdag 17 sep tember de concertreeks en pre-' senteren dan hun democassette, maar de eerste klapper komt van The Prime Movers die een dag later spelen. Uit Engeland brengen ze spijkerharde pro gressieve dance-rock mee. waar bij de groepssound vooral wordt gekleurd door het veelvuldig so lerende Hammond-orgel. Dat riekt sterk naar cle 'seventies'. The Prime Movers betekenen voor 't Beest een leuke primeur, want de band is verder alleen nog te horen in het Utrechtse Ti- voli. The Apeman en Firebirds (25 september) zijn exponenten van de surftrash-bewegïng, een ruige variant op de honingzoete surfsong uit de jaren zestig, zon der dat het allemaal te 'retro' wordt. Muziek met een hoog ga- ragerock-gehalte. Opvallend is het groeiende aan bod van bands uit 'poparme' landen. Forguette Mi Note uit Frankrijk gaa t. 2 oktober een één tweetje aan met de Schotse Dog Faced Herman. De Fransen zijn gespecialiseerd in turbo-pat- chanka, een smeltkroes van al lerlei muziek zoals pop, rai, fla menco en folk. Dat alles op TGV- snelheid. In de Schotse kruising van punk en jazz hekelen de Her mannen sociaal onrecht, werk loosheid en oorlog. De vrolijke ritmes voorkomen zwaarmoe digheid. Andere smaakmakers zijn de noiseband Lung uit Nieuw-Zeeland (9 oktober met Drowning Accidents als voor programma i en Los Camperos de Valles uit Mexico (30 okto ber), een trio dat traditionele son- muziek speelt, De loepzuivere falset-stemmen zijn een lust voor het oor. 't. Beest blijft vasthouden aan de betere, artistieke film. Naast de Pasolini-cyclus met Salo. Teo- rema en Decamerone staan hoogstandjes als The Story of Qui Ju (16, 17 en 24 september) van de befaamde Chinese regis seur Zhang Yimou (het Rode Korenveld, de Rode Lantaarn) en The Crying Game van Neil Jordan op de filmagenda. Uit The Story of Qui Ju maar een soort maatkostuum. Dus zijn we afhankelijk van de ontwerptekeningen van archi tecten. Wanneer die schetsen op zich laten wachten, valt het werk bij ons stil. Daar kwam nog bij dat één klant zijn bestelling heeft teruggetrokken. Ja, en dan komt de klad erin", verklaart de Standfast-dïrecteur de maatre gel. Hij heeft evenwel goede hoop dat de zaken half novem ber zullen aantrekken en er weer genoeg werk zal zijn voor ieder een. Het bedrijf raakte dertien jaar. geleden ook al in de problemen. Toen liep het minder goed af. De Bressiaanse jachtwerf werd fail- 'liet verklaard. Maas beklem toont dat dé huidige tegenslag van geheel andere aard is. Des tijds concentreerde Standfast zich nog op serieproduktie. Bij het inzakken van de markt zat het bedrijf met een partij onver koopbare boten in z'n maag. Maas bouwde de onderneming weer op en richtte zich vervol gens nadrukkelijk op de ver vaardiging en aflevering van speciale ontwerpen. i onze verslaggever IDDELBURG - De D66-sta- infractie wil van gedeputeer- slaten weten of Zeeland de iur wijd open heeft gezet voor rertollig afval uit andere pro- incies. Gs gaven onlangs toe- eniming voor het storten van ïishoudelijk afval uit Twente i stortplaats Schelphoek op ftouwen-Duiveland. D66 wil an het dagelijks provinciebe- uur onder meer weten of met provincie Overijssel een jereenkomst is gesloten en of aarmee geld is gemoeid. [echts in twee gevallen is het it nu toe mogelijk om in Zee- nd huishoudelijk afval te stor- n dat van buiten de provincie komstig is: op de stortplaats iidden-Zeeland met een zoge- ilen uitruilconstructie en op chelphoek waarmee grote fi- anciële voordelen zijn ge weid. In beide gevallen gaat et om afval ui t Zuid-Holland. is, aldus het statenlid J. A. forntsma-van Oosten, met die regeling destijds 'node akkoord' gegaan, omdat Zuid-Holland in acute nood verkeerde bij het storten van afval. Zeeland kon - uit een oogpunt van goed na buurschap - te hulp komen. Het statenlid vindt dat die noodzaak niet is aangetoond voor het afval uit Twente. Als gedeputeerde staten ont kennend antwoorden op de vraag of met Overijssel een over- eenkomst is gesloten, dan moet volgens D66 alsnog en zo snel mogelijk een regeling worden getroffen. De fractie wil boven dien weten of gs bevoegd zijn om zonder overleg met provinciale staten toestemming te geven voor het storten van afval dat van buiten de provincie komt. Als er wel een overeenkomst is, dan vindt. D66 dat deze onmid dellijk openbaar moet worden gemaakt en door de staten moet worden besproken. Tenslotte wil mevrouw Jorritsma-van Oosten weten wat de milieu-ef-1 fecten zijn van afvaltransporten vanuit Twente naar Schouwen- Duiveland. Burgemeester Verbree van Reimerswaal:...ik heb nog steeds warme gevoelens voor Sint Philipsland... foto Willem Mieras Directeur Truus Huisman: We moeten commerciëler leren denken van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt MIDDELBURG - Dertien maanden is ze nu directeur van de Zeeuwse Bibliotheek, Truus Huisman, en voor haar gevoel is ze helemaal thuis in Zeeland. Ook, en vooral, in haar werk. „We hadden hier al eerder gewoond, dus wist ik dat dat wel goed zat. Wat de bibliotheek betreft: qua orga nisatie verschilt die niet zo veel van het Kadaster in Gro ningen, waar ik voorheen werkte. Ook de vernieuwing en verandering komen over een. Daar waren we ook bezig om meer klantgericht te gaan werken." Dat laatste, vindt ze, begint stukje bij beetje te lukken. Een nieuw uitleenreglement en verschillende nieuwe dien sten moeten het rendement van de Zeeuwse Bibliotheek omhoog brengen. „Meer men sen moeten plezier kunnen hebben van onze collectie. Dat is eigenlijk het uitgangspunt." Om dat te bewerkstelligen, is haar overtuiging, moeten ambtenaren („want dat zijn en blijven we per slot van reke ning") commerciëler leren denken. „Een bibliotheek is geen stoffige overheidsinstel ling meer, maar een bedrijf dat aan marketing doet. Dat zie je ook wel als je in dit fantasti sche gebouw binnenkomt. Het is open. gebruiksvriendelijk en het noopt tot activiteit. We houden hier. ook in samenwer king met anderen, lezingen en tentoonstellingen. De Zeeuw se Bibliotheek is veel meer een cultureel centrum dan een openbare leeszaal." Contributie Dat de contributie met vijf gulden moest worden ver hoogd tot dertig gulden voor een gewoon lid en 15 gulden voor houders van een jonge- renpas en een 65-plus-pas, is volgens Truus Huisman niet echt verwonderlijk. „We heb ben nu eenmaal nog dat con tributiesysteem en sinds 1985 was het tarief niet omhoog ge gaan. Daar komt bij: dertig gulden is een schijntje. De meeste bibliotheken zitten er boven, 45 gulden komt ook voor. Reken maar uit: voor de prijs van een dun boekje kun je een heel jaar lang iedere drie weken tien boeken komen ha len. Ik moet de klant nog zien die dat allemaal uitleest." Toch is. ook volgens Truus Huisman, het contributiesys teem niet ideaal, want voor Truus Huisman: „De Zeeuwse Bibliotheek is veel meer een cultureel centrum dan een openbare leeszaal." foto Lex de Meester wie eens per jaar een boek leest, is dertig gulden mis schien juist teveel. „Daarom hebben we ons ten doel ge steld in 1995 helemaal volgens het profijtbeginsel te gaan werken. De bibliotheek wordt dan een soort winkel: je leent een boek en daar betaal je 'voor. Leen je het kort. dan kost het weinig, laat je het maan den ongelezen in de kast lig gen. dan voel je dat in je porte monnee. Maar voordat het zover is, stroomt er nog wel wat water door de Schelde, want het brengt enorm veel werk met zich mee." WVC-subsidie Maar voor werk is de directeur niet bang en als er strijd moet worden geleverd, hebben ze aan haar ook een goeie. Enkele weken geleden is'ze begonnen aan het veiligstellen van de WVC-subsidie voor de weten schappelijke steunfunctie van de bibliotheek. „Om te begin nen staat buiten kijf dat de bi bliotheek die steunfunctie moet behouden. We hebben hier geen universiteit, dus de bibliotheek is de enige weten schappelijke instelling. Met het decentraliseren van de middelen wil WVC hel geld naar de provincie gaan bren gen. Op zich niet bezwaarlijk, maar dan moet wel duidelijk zijn dat dat geld daarvoor be doeld is. Met andere woorden: het kan ons niet schelen langs wie dat geld allemaal gaat. als wij het. maar krijgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 37