NC1ALE ZEEUWSE COURAN Oorzaak busramp nog raadsel Problemen rond erkenning PLO altena dagmenu... 'Het leek alsof de bus op ijs reed' kleintjes Zanger René Klijn overleden Shell-tankers Vijf inzittenden omgekomen bij Lyon Gewonden vandaag naar Nederland SIXTY'S FESTIVAL SPORTHAL Touringcar was woning van echtpaar Centra asielzoekers in Duitsland staan leeg i :4 wmmm Proefabonnement ijeel bewolking, enkele opklaringen en een regenbui. Maximum temperatuur 21 graden. De wind is vrij krachtig. Mi- iiimm vannacht 15 graden. 36e jaargang no. 212 onderdag 9 september 1993 lacht weer Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen pEN HAAG (GPD) - 'I'm mis ter Blue, and I'm here to stay with you, and no matter what you do, when you're lonely, I'll be lonely too', zong René Klijn. Met het nummer stond hij be gin dit jaar maandenlang op de eerste plaats van de hitpa rade. Het leverde hem uiteindelijk een platina schijf op. Eindelijk kwam voor de zanger de langverwachte erkenning. Op de valreep. Want afgelopen zondag is zanger René Klijn (30) overleden aan de gevolgen van aids. Hij zou gisteren (woensdag) 31 jaar zijn gewor den. Zanger/cabaretier Paul de Leeuw was. samen met zijn manager Vivienne Ypma, de grote initiator van het succes van René Klijn. Zijn Vara-pro- gramma Schreeuw van de Leeuw van 28 november 1992 was geheel gewijd aan aids. De Leeuw had de zanger uitgeno digd om met hem over zijn ziekte te praten. Het werd een heel indrukwekkend, emotio neel programma, waarin Klijn. dusdanig verzwakt dat hij niet meer kon lopen, heel open maar zonder een greintje zelf medelijden over 'zijn leven voor de dood' praatte. Aan het eind van de uitzending zong hij Mr Blue, een nummer van Ya zoo. de groep rond zangeres Al lison Moyet. ROTTERDAM (ANP) - Shell In ternational Marine in Londen, onderdeel van de Koninklijke/' Shell Groep, heeft met de Kore aanse scheepswerf Daewoo Cor poration een contract ggsloten voor de bouw van vijf nieuwe su pertankers. De tankers krijgen elk een tonnage van 280.000. Het eerste schip zal in 1995 in de vaart komen. De totale tanker capaciteit bedraagt 7.5 miljoen. illefrance-sur-saone iPD)-De oorzaak van hei on- lukmet de Nederlandse dub- jdeks touringcar bij Lyon, is jg onduidelijk. Mogelijk was kapot wiel aanleiding tot >1 drama, waarbij vijf mensen nderwie de chauffeur) om het ven kwamen en zeven mensen nstig gewond raakten. Een in de overlevenden zei dat er oblemen waren met een wiel, 1 ook op de heenreis al man- mcnlen vertoonde. Ook een apband wordt niet uitgeslo- it ongeluk gebeurde gister- ragen vroeg bij Villefrance-sur- lóne, in de buurt van Lyon, tij- ns zeer slecht weer. De bus rbergde 58 inzittenden (onder e een baby en het chauffeur- ar Van Ogterop). De ze- n zwaargewonden zijn opge- jnen in ziekenhuizen in Lyon Villefrance-sur-Saöne. Een egtuig vertrekt vanmorgen lar Frankrijk om dé gewonden fe halen. touringcar van reisbureau en jsonderneming Van Nood uit msterdam, vertrok dinsdag- - ond vanuit Llorret de Mar aan Spaanse Costa Brava naar Amsterdam. Bij Villefrance-sur- Saöne is een stop gemaakt, waarna de meeste passagiers gingen slapen. Door nog onbe kende oorzaak verloor de chauf feur de macht over het stuur. Zijn voertuig reed door de mid denberm, kwam op de tegen overgestelde rijbaan terecht en kantelde. Vervolgens dook de bus de berm in en stortte drie meter naar beneden. Kort daarna kwam de hulpverle ning op gang en werd de auto- foute afgesloten. ANWB en de SAS-Alarmcentrale uit Arnhem stuurden medische teams naar ziekenhuizen. Ook openden beide instanties informatienum mers. Binnen enkele uren telde de ANWB in Den Haag ongeveer 2000 telefoontjes van verontrus te familieleden. De Franse politie hield het er Leider van iatrosofen in arrest TILBURG (ANP) - In zijn woning in Den Haag is woensdag de 41-jarige Hagenaar aangehouden die bekend staat als lei dervan de iatrosofische beweging in Nederland. De aanhouding werd verricht door de Til- burgse recherche in sa menwerking met de Noordbrabantse Inspec tievoor de Volksgezond heid. De Hagenaar wordt ver dacht van medeplichtig heid bij de dood van een 2-jarig Tilburgs meisje. Het kind was onder be handeling van een 35-ja- Tilburgse iatrosoof en overleed in mei van dit jaar. Het meisje was reguliere medische hulp onthouden. De iatrosofische bewe- iging wijst iedere inmen- iging van de reguliere me- •dische wetenschap af. In [het geval van het Til- tbufgse meisje ging dat zelfs zover dat, door de behandelaar ook geen [actie werd ondernomen, op het moment dat deze zou hebben geweten dat het kind stervende was. De Tilburgse iatrosoof en de 33-jarige moeder van het kind werden me dio juli in Tilburg gear resteerd. De man zit nog steeds vast. De moeder werd kort na haai- arres tatie 'mede op medische grondem' vrij gelaten. De arrestatie, woensdag, Pan de 41-jarige leider van de iatrosofen in Den Haag komt vlak voor het moment dat tegen hem een hoger beroep dient voor het gerechtshof in °en Haag. Daar moet hij j°P 13 september ver- pchijnen op verdenking Ph medeplichtigheid jbjj zware mishandeling. Het slachtoffer daarvan, een vrouw, had midde lnoor-ontsteking, maar werd pas in het zieken huis opgenomen toen zij longontsteking had. Hulpverleners dragen het lichaam van een slachtoffer weg. foto Gerard Malie/AFP VILLEFRANCE-SUR-SA- ONE (ANP) - Op het moment dat de bus van Van Nood ver ongelukte, lagen de meeste passagiers te slapen. Bijna niemand realiseerde zich wat er gebeurde. Wel herinneren de overlevenden allemaal een incident van de heenreis: toen is een wielmoer afgeknapt. Die is toen met enige moeite vervangen. Mevrouw Den Hartog uit Nieuwegein had wél iets in de gaten. „Vlak voor de bus om sloeg was het net of je op het ijs reed. Een klapband aan de voorkant misschien. De bus was in elk geval niet meer te houden", vertelde ze een paar uur later vanaf haar zieken huisbed in Villefranche. Ze heeft haar benen gebroken. Haar dochter Chantal, met wie ze tien dagen aan de Costa Brava in Spanje had doorge bracht, ligt er met een gebro ken rug. Ze horen bij de min der ernstige gevallen. Zes ern stig gewonden zijn overge- Mevrouw Den Ilartog (voorgrond) naast haar dochter Chantal in het ziekenhuis van Villefrance-sur-Saóne. •foto Marcel Antonisse/ANP bracht naar het ziekenhuis in Lyon. Ook voor de politie is het een raadsel waarom de bus is gaan schuiven. ,,De chauffeur had net een uur tevoren het stuur overgenomen van zijn vrouw en was fris. Het ziet er niet naar uit dat hij in slaap is ge vallen of te hard reed. Het enige wat we weten is dat het erg slecht weer was", vertelde commandant Joujon van de politie. De chauffeur, 'Ome Henk' (Og terop) voor de passagiers, heeft het ongeluk niet over leefd. De meeste passagiers kenden hem al van de heen reis. Op de terugreis maakten ze kennis met zijn vrouw, die gewond raakte. Zij liep woens dag in het ziekenhuis rond om de passagiers van „haar bus" te troosten. Ze had wel kalme rende middelen gekregen. De twee zijn 27 jaar gerouwd ge weest. Toen de bus omsloeg klonk van alle kanten gegil. „Toch brak er nauwelijks paniek uit", aldus Danny Wendrich (18) en Esther van 't Oor (18) uit Vlaardingen. Zij hadden geluk. Eigenlijk wilden ze voorin zitten, achter de boven ste voorruit. 'Maar daar heb je zo weinig beenruimte, dus de den we het niet.' Dat was hun geluk, want juist voorin de bus vielen de slachtoffers: de chauffeur en vier vrouwen. De 27-jarige Marco Casu uit Arnhem en zijn vriendin Gon- ny van Brenk (26) waren voor het eerst per bus op vakantie. Bij het kantelen kreeg Marco alle passagiers in de buurt over zich heen en werd hij door een ruit gedrukt. Hij hield er een gebroken schouderblad en een gebroken sleutelbeen aan óver. Ook Marco en Gonny vonden dat ze geluk hadden: op de heenreis zaten ze hele maal voorin wegens 'het lek kere uitzicht' en omdat Marco daar mocht roken. Op vakan tie spraken ze af niet meer te roken, dus zaten ze op de te rugreis ergens middenin. Nederlandse bus met 80 inzittenden op tolweg verongelukt. PARIJS (RTR/AFP) - Israël en de PLO zijn woensdag bij over leg in Parijs over een wederzijd- BASKENBURG en 11 september VLISSINGEN se erkenning op nieuwe proble men gestuit. Zowel van Israëli sche als van Palestijnse zijde klinkt door dat het historische akkoord mogelijk niet tijdig rond zal zijn om maandag in het Witte Iluis in Washington te kunnen worden ondertekend. Het zou daarbij vooral gaan om de formulering van het beëindi gen door de PLO van de gewa pende strijd tegen Israël. In Jeruzalem nam intussen mi nister van binnenlandse zaken Aryeh Deri van. de Shas-partij ontslag uit de regering-Rabin. Dat gebeurde nadat het Hoogge rechtshof eerder op de dag de premier opdracht had gegeven hem en zijn partijgenoot Rafael Pinhasi, de" onderminister van religieuze zaken, te ontslaan. Beiden worden verdacht van corruptie. Door het aftreden be staat de kans dat de zes zetels tellende Shas-partij zich terug trekt uit de regering, wat Rabins parlementaire meerderheid erg klein zou maken. Alleen met steun van vijf communistische en Arabische afgevaardigden zou het kabinet dan nog een krappe meerderheid van 61 van de 120 zetels kunnen halen In Tunis kwam woensdagavond de PLO-leiding bijeen voor een cruciale .vergadering over het akkoord met Israël. Centraal staan daarbij het akkoord over autonomie in de bezette gebie den en de bewoording van een verklaring van PLO-leider Yasir Arafat die de weg vrij moet ma ken voor wederzijdse erkenning door de aartsvijanden in het Havenschappen Het Rijk wil zich nog dit jaar te rugtrekken uit de Zeeuwse ha venschappen. Minister Andries- sen wl zo snel mogelijk met de andee partners onderhandelen over een afkoopsom. De korte termijn komt als een verrassing. Havenschapsvoorzitter Brui- nooge voorziet ingewikkelde on derhandelingen gezien de 'kapi tale' economische be langen die in het ge- I ding zijn. eerst op dat de chauffeur in slaap was gevallen, maar de pas sagiers spraken dat met klem te gen. Chauffeur Van Ogterop had een uur voor het ongeluk het stuur overgenomen van zijn 47- jarige echtgenote. Directeur H. van Nood jr. van de busonderne ming kon zich evenmin voorstel len dat de chauffeur in slaap is gevallen. „Het echtpaar, dat al jaren voor ons rijdt, houdt zich altijd stipt aan het rijtijdenbé- sluit". De -dubbeldekker was drie jaar oud en verkeerde vol gens Van Nood in goede techni sche staat. In totaal vertrokken dinsdag avond vijf bussen van Van Nood uit Spanje richting Nederland. Ze reden niet vlak achter elkaar; de dubbeldekker sloot de rij. Passagiers van andere bussen hebben niets gezien. De dodelijke slachtoffers zijn: mevrouw Y, van Eijk (48) uit Dordrecht: mevrouw B. van Beek (64) eveneens uit Dor drecht: mevrouw M. Tuin (21) uit Heemskerk; mevrouw F. T'Ni- bar (21) uit Beverwijk en bu schauffeur H. Ogterop (48) uit Amsterdam. Pagina 4: Klapband schrikbeeld NU! GORDIJNSHOW! interieur - design scheldestraal 25-29 vlissingen AMSTERDAM (GPD) - De '62' was eigenlijk hun woning, ze ker in het zomerseizoen. Dan waren ze vaker in hun bus te vinden dan in hun woning in Amsterdam-Zuidoost. Ze had den de *62' al driejaar en kenden haar volgens collega's van voor tot achteren en van boven tot beneden. Waren ze even thuis, dat vond men ze in de garage om de bus klaar te maken voor de volgende tocht. Het komt niet veel voor: een chauffeursechtpaar op een bus. Henk en Gonny Ogterop, 48 en 47 jaar oud. reden echter al jaren samen voor het touringcarbe- drijf Van Nood uit Amsterdam. Henk. 'die aardige vent met dat baardje', kwam gisterochtend om het leven bij het ongeluk met zijn '62' in de buurt van Lyon. Henk en Gonny waren altijd in voor een geintje. Het bedrijf voelde zich door het chauffeur sechtpaar in de watten gelegd. „Ze waren super klantgevoelig. Er lagen allerlei boekjes en tijd schriften voor de passagiers klaar. In de zeven jaar dat ze pendelden, heb ik nooit een klacht over ze gehoord. Ze deden hun werk met passie", aldus Hans van Nood jr. Miljoenenstrop De gemeente Reimerswaal vreest een miljoenenstrop als de voorgenomen sluiting van be jaardenoord Bachten Vaete in Kruiningen een feit ivordt. De gemeente staal garant voor de rente en aflossing van een tien jaar geleden afgesloten klim- géldlening. B en w zijn echter van mening dat de pro vincie de kwestie moet 17 Krajicek Richard Krajicek liet een unieke kans onbenut om ver door te dringen in de Open Amerikaan se tenniskampioenen. Hij ver loor in de vierde ronde in vier sets van Andrej Medvedev. De tennisser uit de Oekraïne treft, op zijn weg naar de fi nale geen favorieten O meer voor de titel. b I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en econo mie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 19 en 21 HAMBURG (DPA) - Duitsland kampt met een overschot aan opvangruimte voor asielzoe kers. Enkele opvangcentra zijn de afgelopen maanden leeg ko men te staan doordat de toe stroom van asielzoekers fors is afgenomen. De meeste deelsta ten lieten woensdag weten de bouw van nieuwe opvangmoge lijkheden te hebben gestaakt. In Hamburg en de deelstaat Bran denburg zijn zelfs opvangtehui zen gesloten. De mindere belangstelling van asielzoekers voor Duitsland is het gevolg van strengere wetge ving die 1 juli van kracht werd. De nieuwe bepalingen maken het buitenlandse vluchtelingen moeilijker een permanente ver blijfsvergunning te krijgen. Het aantal asielzoekers per maand is in augustus met 14.521.personen gehalveerd ten opzichte van mei toen nog 31.705 mensen Duits land probeerden binnen te ko- men. Duitsland neemt in Europa mo menteel nog tweederde van alle asielzoekers op, hoewel de mees te vluchtelingen niet kunnen aantonen dat ze wegens poli tieke vervolging hun vaderland hebben moeten verlaten. In 1992 zochten 440.000 buitenlanders asiel in Duitsland. De meesten waren afkomstig uit Oost- en Zuid-Europa. v* >-r /v, FurOPese onder1 Midden-Oosten. Arafat, die eer der op de dag Oman bezocht om de steun van de Golfstaten te krijgen, leek woensdagavond nog te moeten afrekenen met on verwachte weerstand binnen zijn eigen Fatah-factie en som mige radicale groeperingen. Ook in Israël is de tegenstand nog aanzienlijk. Woensdagoch tend demonstreerden nog 60.000 mensen, vooral kolonisten van de Westoever en orthodoxe jo den, bij het kantoor van Rabin. Élke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 18-4 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1