Paviljoen bij Gevangentoren mag PZC Verkeerscontrole schooljeugd Sint Jacobspassage heeft een publiekstrekker nodig Pakhuisjes in ere hersteld Raad Mariekerke steunt imkerij met 15 mille RZV bedreigd met opheffing Veere aarzelend akkoord met meer personeel CDG streek 16 Nieuwbouw is geen aanslag op Vlissingse monument DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever VLISSINGEN - De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft geen problemen met de bouw van een nieuw paviljoen bij res taurant De Gevangentoren aan de Boulevard de Ruyter in Vlis- singen. De nieuwbouw tast de toren als monument niet aan, stelt de Rijksdienst, en ook het stadsgezicht wordt door het plan niet ontsierd. Het paviljoen, De Aanvaring ge naamd. is in de richting van het bastion naast de Gevangento ren gepland. Via een doorzichti ge glazen gang zal het bouwwerk Jazzconcerten in Terneuzen TERNIiUZEN - De Stichting Jazzclub 'Zeeuwsch-Vlaanderen verzorgt tijdens het Belga Jazz Festival, dat in België de legen- hanger is van het Festival van Vlaanderen, twee concerten in Terneuzen. Zaterdag 23 oktober treedt de bekende Nederlandse slagwer ker John Engels Jr. samen met tenorsaxofonist Lew Tabackin. trombonist Jimmy Knepper en het trio van Cees Slinger op in Porgy Bess. Het concert begint om 22.00 uur en is onderdeel van een toernee van een maand die Engels op dat moment door Nederland maakt. Het quintet van de Amerikaanse trompettist Roy Hargrove is op zondagmiddag vanaf 16.00 urn- te zien en te horen in het Terneu- zense jazzcafé. Het vijftal maakt akoestische jazz en hardbop en is in de Verenigde Staten uitge groeid, tot één van de voortrek kers van de nieuwe main- st.ream-jazz. OOSTKAPELLE Beestenboel In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle wordt woensdag 22 sep tember tussen 14.00 en 16.00 uur een Beestenboel-middag gehou den. Het thema is 'Onder je voe ten'. Kinderen van zeven jaar en ouder kunnen zandkorrels on der de microscoop bekijken, een zandschilderij maken, grond ze ven en bodemdiertjes determi neren. met de toren worden verbonden. De monumentale toegangsdeur blijft daardoor goed zichtbaar. Monumentenzorg ziet de aan bouw als een tijdelijk onderko men dat altijd kan worden ver wijderd zonder afbreuk te doen aan de eeuwenoude Gevangen toren. Had de Gevangentoren meer richting het standbeeld van Mi- chiel de Ruyter op het Keizers- bolwerk gestaan, dan hadden de rijkshoeders van Neerlands mo numentaal erfgoed waarschijn lijk geen goedkeuring verleend aan het bouwplan. Dan was het beschermd stadsgezicht wel in gevaar gekomen. Omdat de to ren vrij geïsoleerd staat, is dat niet het geval. Met de goedkeuring van Monu mentenzorg is de nieuwbouw bij de Gevangentoren slechts één stapje dichterbij gekomen. Rijkswaterstaat zal ook nog toe stemming moeten verlenen voor het bouwen op de zeewering, want dat is dat stuk van de Bou levard de Ruyter. Bij rijkswater staat in Middelburg is nog geen vergunningaanvraag van de ge meente binnengekomen. Of rijkswaterstaat een positieve be slissing zal nemen, kon hoofd af deling kustverdediging H. A. Q. Verhees niet zeggen. „We weten nog niet precies wat de bedoe ling is." A. Rijpert, bewoner van de flat achter de Gevangentoren en fel tegenstander van de nieuw bouw, had het besluit van 'de Rijksdienst voor de Monumen- tenbezorg verwacht. Hij heeft zijn hoop meer op rijkswater staat gevestigd en mocht die toch akkoord gaan, dan gaat hij met zijn mede-bewoners alles in het werk stellen om het plan te gen te houden. „Keurt het gemeentebestuur van Vlissingen het toch goed en verliezen wij de procedures, dan dienen we een forse schadeclaim in", dreigde Rijpert, „want onze appartementen zullen door ver lies aan uitzicht enorm in waar de dalen." Wat het college van b en w gaat doen, is nog niet bekend. Tot op heden hebben b en w aangege ven medewerking te willen ver lenen aan het nieuwbouwplan. B en w weten zich nu gesterkt in hun voornemen door de beslis sing van Monumentenzorg. Politie controleert brommers en fietsers van scholieren op gebreken overigens (nog) zonder bekeuringen uit te delen. foto Ruben Oreel van onze verslaggever SINT LAURENS - De school gaande fietsers op Walcheren zijn gewaarschuwd. Op de Noordweg in Sint Laurens controleerde de politie woensdagmorgen vroeg fiet sers en bromfietsers die op weg waren naar scholen in Middelburg. Een preventieve controle; de schooljeugd werd in het kader van de actie 'Wij gaan weer naar school' gewezen op de ge breken aan haar vervoermid del, maar het bonnenboekje bleef, op twee uitzonderingen na, dicht. „Maar we maken ie dereen duidelijk dat we hier over een paar weken weer staan en dan gaat het centen kosten", aldus wachtmeester eerste klas N. op den Brouw. Brommers werden op de rol- lerbank gezet om te kijken of ze waren opgevoerd, zowel bij bromfietsen als bij fietsen werd gekeken of de verlich ting, reflectoren, remmen en bellen in orde waren. Mankementen In totaal werden ongeveer veertig bromfietsers en ruim tweehonderd fietsers staande gehouden. Twee scholieren kregen een proces-verbaal om dat hun brommer was opge voerd, de anderen kwamen met een waarschuwing weg. Volgens Op den Brouw man keerde nogal wat aan de rij wielen, zoals overigens ieder jaar aan het begin van het schoolseizoen. Na de eerste controles zijn duidelijke ver beteringen merkbaar. De drei ging van een bekeuring werkt. „De scholieren schrikken nog al van de tarieven, Een belletje twintig piek, reflector twintig piek en ga zo maar door", al dus de wachtmeester. „We willen een signaal afge ven". verklaart coördinator van de actie F. R. Streng. „Het gaat ons vooral om de brugklassers, die vorig jaar nog binnen hun gemeente naar school gingen, maar nu ineens aan het echte verkeer deelnemen. Belangrijk is dat ze goed mate riaal hebben en het gevaar van het verkeer onderkennen." Als hulpmiddel daarbij deelde hij folders van Veilig Verkeer Ne. derland uit. Vorig jaar vond de verkeers controle aan het begin van het schooljaar alleen plaats op de uitvalsweg in Westkapelle. dit jaar is het initiatief door de he le regio overgenomen. Woens dag controleerde de politie de stroom scholieren vanuit het oosten van Walcheren, van daag is de westelijke route aan de beurt. Dan zal de controle plaatsvinden op de kruising van de Walcherseweg en de Hogelandseweg, net buiten Middelburg. van onze verslaggever VLISSINGEN - De vestiging van een publiekstrekker in het voormalige PZC-kantoor aan de Walstraat is nodig om ver zwakking van het winkelbe stand in de Sint Jacobspassage tegen te gaan. J. Schroevers, chef economische zaken van de gemeente Vlissingen, en make laars die een paar leegstaande winkels in de passage proberen te verkopen, zijn daarvan over tuigd. De eerste goede kandi daat voor het PZC-pand moet zich echter nog melden. Voor de ontwikkeling van de PZC-locatie heeft de gemeente Vlissingen een samenwerkings overeenkomst gesloten met de projectontwikkelaar Maat schappij voor Bedrijfsobjecten (MBO). Die onderneming heeft ook het succesvolle nieuwé win kelcentrum Scheldeplein in de Vlissingse binnenstad laten bouwen. De gemeente bezit het PZC-kantoor en zij wil er een op vallende zaak in hebben. Die moet winkelend publiek ertoe verleiden vaker het rondje Scheldeplein-Walstraat-Jacobs- passage-Lange Zelke-Schelde- plein te maken. Wat de gemeente wil, is volgens MBO niet mogelijk. De gemeen te houdt toch vast aan haar plan en wil binnenkort duidelijkheid van MBO. Wil die firma verder zoeken naar kandidaten, dan blijft de overeenkomst gehand haafd. Anders gaat de gemeente in zee met andere contractpart ners. Naar verluidt is Ufkes Bouwmaatschappij in de markt. Ufkes is in Vlissingen al actief geweest bij het Arsenaal en nog op de boulevard. Schroevers ver wacht in alle gevallen dat pas in 1995 een trekker in het het oude PZC-kantoor komt. Zwakke schakel De ambtenaar ziet in de leeg stand van drie en binnenkort mogelijk vier winkels in de Sint Jacobspassage niet direct als re den tot paniek. „Wijzigingen heb je altijd, maar de passage is wel de zwakke schakel in het ge heel." W. J. C. Nijman, onderne mer aan de passage, is optimisti scher gestemd. Veel zaken in het MIDDELBURG Jubileumconcert - Werk groep Middelburg van de vluch telingenorganisatie ZOA houdt morgen (vrijdag) tér gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de organisatie een concert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Aan het concert nemen twee ko ren deel: het Westkappels da meskoor en het Internationaal koor uit Vlissingen, met leden uit acht landen. Ton de Vries be speelt het orgel. De opbrengst van het concert, dat om 20.00 uur begint, is bestemd voor de medische zorg van vluchtelin gen, vooral in Malawi en Mozam bique. centrum hebben volgens hem de laatste jaren een omzetstijging geboekt van 30 tot 40 procent. „Landelijk was er sprake van een nullijn." Hij heeft wel beden kingen bij een paar ontwikkelin gen, zoals de fors gestegen huren èn de vestiging van een goedko pe jeans-winkel in het lege pand van Back in de passage. „Die za ken halen het imago van de straat omlaag." Voor het pand van Back kon ma kelaar Theelen-Van der Weele niet op korte termijn een vaste huurder vinden. Medewerker J. K. Duvekot: „We verhuren die winkel nu op maandbasis, maar het pand is nogal groot voor dat straatje." Hij vindt de passage ondanks de beperkte leegstand nog steeds van 'hele goede stand. B. Duurtsema van makelaardij Van der Vegt-Duurtsema heeft een voormalige bakkerij aan de passage in portefeuille. Hij is in gesprek met beleggers, die de winkel willen kopen en vervol gens verhuren. „De prijs is in het begin weieens te hoog", ver klaart hij het feit dat de zaak ne gen maanden te koop staat, „en het nieuwtje van de als eerste overdekte Sint Jacobsstraat is eraf. Toen was het hosanna. Al les is veel gelijkmatiger gewor den sinds andere straten zijn op geknapt." De komst van een trekker in het PZC-pand zou naar zijn mening perfect zijn. „Maai- wie o wie vraagt Duurtsema zich af. De brandschone pandjes in de zijstraat van de Walstraat n foto Lex de Meester van onze verslaggever VLISSINGEN - Oude krotten waren het, waarvan de over hellende voorgevels bij de eerste de beste najaarsstorm zo konden omwaaien. Dat ge vaar is in elk geval geweken. Voetgangers die nu vanuit de Walstraat in de Vlissingse binnenstad de Weterings traat inslaan, hebben niets meer te vrezen. Ze lopen voorbij drie monumentale pakhuisjes die als nieuw zijn herrezen. De restauratie van de krotten heeft veelteweeggebracht. Eerst wilde de gemeente er niet aan. Het zou te duur wor den. Uiteindelijk is het toch doorgegaan en toen trok de stichting Stadsherstel Vlis singen aan de bel. De gevels van de pakhuisjes, waarvan er een in de zeventiende eeuw in gebruik was als joods school tje, waren niet goed afgebro ken. Monumentale waarden zouden verloren zijn gegaan. De rel die de actie van Stads herstel veroorzaakte, smoor de in de kiem. Monumenten zorg was zelfs erg te spreken over de restauratie en de ma nier van werken van aanne mingsbedrijf Joziasse uit Vlis singen. Het ingrijpende herstelwerk is inmiddels, na zo'n negen maanden afbreken en opbou wen, vrijwel af. De gevels, die zijn opgetrokken uit de oor spronkelijke stenen van IJs- sel-formaat, zien er brand schoon uit. Ze staan nog steeds uit het lood, zoals be loofd. Zo zijn de gevels begin zeventiende eeuw ook in el kaar gezet. De Davidster op het schooltje is zelfs terugge keerd, al is die moeilijk te her kennen. Als het voegwerk wat viezer is geworden, komt de ster weer beter uit. Niets dan lof oogst de restau ratie onder kenners. De stich ting Stadsherstel Vlissingen is na de brandbrief bij het werk betrokken. „Wij zijn zeer tevreden over het resultaat", laat secretaris A. Rijpert we ten. De stichting heeft dan ook allerlei zaken ingebracht, die vervolgens zijn uitge voerd. Een in de loop der jaren verdwenen kruiskozijn is her steld en stucwerk in de topge vel is door authentieke boe- renvlechtingen vervangen. De stichting is erin geslaagd voor dit meerwerk sponsors te vinden. De afwerking van de pandjes neemt nog ongeveer twee maanden in beslag. Een win kelmagazijn, drie bovenwo ningen en één compleet woon huis zijn erin gemaakt. Eén van de drie leegstaande winkelpanden a al negen maanden te koop. de Sinl-Jaeobspassage, een voormalige bakkerij, staat foto Ruben Oreel VLISSINGEN Geboren: Mark Wielemaker, Maarten Back, Kaylee Danieëla van Driel, Sarah Litster, Naomi Galina Barry, Giovanni Gregory Elskamp, Antoine Koeman, Na thalie Lisa Veronica Brasser, Sa- ona Goedhart, Shevaun Braam, Willem Jan Jacobus de Visser, Arnout John Quast, Kelsey de Nooijer, Michiel Wilhelmus Ro ger Rockx, Django Sandee, Go- van Omar Maroof, Janneke Mar tha Krabbendam, Kevin An dreas Lokker, Cornelia Wilhel- mina Vromans, Guiclo Schrier, Femke Joanne Myrthe Milene Nijsse. Getrouwd: M. J. Boom. 44 jr en E. R. Verkaart, 34 jr; T. Looij, 29 jr en A. R. van der Hengst, 28 jr; M. Jakubiak, 21 jr en Mazin Sa- bih Al-Hashimi, 41 jr; J, E. Rie- ïnens, 21 jr en N. G. J. Kikkert. 24 jr.. Overleden: N. Janse, 72 jr; M. A. Vader, 85 jr; A. C. He-ij boer, 72 jr; A. ter Meulen, 59 jr; J. A. van Sommeren, 69 jr; G. A. Sonius, 90 jr. Excursie KNNV OOSTKAPELLE - De afdeling Walcheren van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) houdt eind september twee excursies. De eerste is zaterdag 25 september naar de duinen op Oostvoorne. Er wordt om 10.30 uur vertrok ken vanaf bezoekerscentrum Tenellaplas. De tweede excur sie, dinsdag 28 september, voert naar de nieuwe slufter op Neeltje Jansplaat. De vertrektijd is 14.00 uur. Het verzamelpunt van beide excursies is Resto Vrou wenpolder. van onze verslaggever MELISKERKE - Met alleen de twee CDA-stemmen tegen, is de gemeenteraad van Mariekerke woensdagavond akkoord ge gaan met het plan van burge meester en wethouders om de educatieve poot van imkerij Poppendamme 15.000 gulden te geven. Dat bedrag is afkomstig uit een extra potje van het Rijk om mi lieu-educatieve doeleinden te ondersteunen. De komende vijf jaar krijgt Mariekerke 17.500 gulden. Nu de imkerij het groot ste deel krijgt, blijft slechts een fractie over voor andere plan netjes. Het CDA stelde voor de imkerij een renteloze lening te geven. „De rentederving van de gemeente is dan de subsidie", al dus J, Wisse-Francke. De educatieve voorzieningen bij de imkerij zijn ondergebracht in de Stichting Ambrosius, om be langenverstrengeling te voorko men. Vorig jaar kende de ge meenteraad ook al een bedrag van tienduizend gulden toè aan de stichting. Vorige maand vroeg Ambrosius opnieuw om geld. De stichting wil eigenlijk een tweede ruimte bijbouwen die ook voor rolstoelers toegan kelijk is. Dat kost minimaal 140.000 gulden, geld dat Ambro sius niet heeft. Om toch een be zoekersruimte te krijgen, waar ook minder-validen en slechtho renden naartoe kunnen, is beslo ten de bestaande ruimte aan te passen. Dat kost 125.000 gulden. Dertigduizend gulden van de in vestering wordt door particulie re fondsen bijeengebracht. De provincie, die vorig jaar al 20.000 gulden beschikbaar stelde, geeft nu een bijdrage in de aanleg v een ringleiding voor slechl] renden. Controle Behalve het CDA, dat vondt het overgebleven bedrag te nig is om ook eventuele andi initiatieven te honoreren, hi den aanvankelijk ook de fract van Gemeentebelang en SC RPF bezwaren. A. W. Maris meentebelang) vroeg zich a! de gemeente vat heeft op deo wikkelingen van de imkerij de stichting. Na het antwoi van burgemeester mr B. j. Putten dat de gemeente een: stuur slid mag' afvaardigen, i controle kan houden op heti len en zeilen van de stichti steunde Maris het plan. De SGP/RPF wilde alleen m akkoord gaan als een oploss werd gevonden voor het keerprobleem. Van Putten 1 die toezegging niet- doen, een probleem was volgens h ook geen sprake. „Noch bij gemeente, noch bij het s schap zijn dit jaar klachtent nengekomen nadat is beslot een eenzijdig parkeerverbod te stellen. Dan vind ik het no ver gaan om van een probleen spreken." De eigenaar van imkerij wil graag meer parh voorzieningen, maar kan g stuk grond kopen of huren it directe omgeving. „Je kunt auto's moeilijk in de luchth gen of een parkeerkelder d bouwen", aldus Van Putten, een korte schorsing ging SGP/RPF alsnog akkoord, vertegenwoordiger van de meente moet wel in het best van de stichting de parkeen blematiek aankaarten. Met toezegging had Van Putten» enkele moeite. van onze verslaggever VEERE - De gemeenteraad van Veere is woensdagavond aarze lend akkoord gegaan met een begrotingswijziging die de Cen trale Dienst Gemeentewerken (CDG) noodzakelijk acht als ge volg van de de nieuwe woning wet van vorig jaar oktober. Volgens de CDG brengt de wets wijziging, die het aanvragen van een bouwvergunning voor de burger vereenvoudigt en ver snelt, een aanzienlijke uitbrei ding van de werkzaamheden voor het ambtenarenapparaat met zich mee. De fracties van VVD, D66, Groen Links en SGP/' GPV/RPF betwijfelden dat en toonden zich aanvankelijk hui verig een personeelsuitbreiding van de CDG financieel te steu nen. Het leek een simpele medede ling op de lijst van ingekomen stukken. Een begrotingswijzi ging van de CDG, waarin een be drag van 65.000 gulden was op genomen voor de uitbreiding van het personeel als gevolg van de nieuwe woningwet. Bij goed keuring zou Veere dit bedrag sa men met elf andere gemeenten moeten ophoesten. 'Voor ken: nisgeving aannemen' had het college dan ook als advies toege- Burgemeester A. H. den Boon legde uit dat de woningwet voor de burger weliswaar een versim peling inhoudt, maar voor de CDG wel degelijk meer werk be tekent. Hij wees op extra toet singen, procedures en controles die de wet. met zich meebreiy Bovendien is een maximums mijn van vier weken vastgesüj waarbinnen de aanvraag ij een vergunning moet zijn a handeld. Halen gemeend CDG deze termijn niet - er:1 betoogde Den Boon, is d«i uitbreiding van het weriij heel moeilijk - dan is de val ning automatisch toegekeitj Bedenkingen Zijn betoog kon de raadsw - niet echt overtuigen. De md bedenkingen had A. J. Pod (D66) die meende dat de CDG nieuwe regeling nog 'door dij de wettelijke bril' bekeek,d door ze te veel werk opa neemt. De dienst moet ana gaan werken en de burger ra voorlichten over de nieuwe) ningwet, zodat aanvragend! een goed worden ingediend.! vond dat de noodzaak vane personeelsuitbreiding nog i een jaartje kon worden' bekelj omdat de dienst nog in eenffl gangsfase zit en ook omdatj woningbouw terugloopt van! ge de slechte economische sill tie. De raad kwam uiteindelijk1 een compromis: akkoord a met de personeelsuitbreii maar voorlopig voor een pen: van een jaar. Tegelijk moei de CDG om meer gegevens» den gevraagd om nu al te nen vaststellen op welke? den volgend jaar kari worde»: slist de personeelsuitbi'eiG wel of niet definitief te mat Pouwer ging als enige niet koord. GOES - Het voortbestaan van de Goese Raad voor Zorg en Volksgezondheid (rzv) staat op de tocht. Het algemeen bestuur bespreekt binnenkort een voor stel tot opheffing. In een voorlo pig advies staat dat de taken van de in 1989 opgerichte rzv niet goed uit de verf komen. De rzv vertegenwoordigt tal van maatschappelijke groeperin gen. Het orgaan heeft onder meer als taak de gemeente Goes gevraagd en ongevraagd van ad vies te dienen over het te voeren beleid op het gebied van zorg en volksgezondheid. Ook moet de raad het overleg stimuleren tus sen de diverse partijen binnen deze sectoren. Andere taken zijn het signaleren van nieuwe ont wikkelingen en het verstrekken van subsidies uit het zogeheten zorgfonds. In een notitie over het. voortbestaan wordt geconsta teerd dat geen van deze taken uit de verf komt. De notitie is voor een deel de weerslag van een reeds eerdèr gevoerde, discussie binnen het bestuur van de rzv. Het bestuur - constateerde daarbij dat, de be tekenis van de raad in de lbop der jaren steeds verder is terug gelopen. Enerzijds klopt de ge meente steeds minder aan bij de rzv, anderzijds ontplooit defl ook zelf weinig initiatieven, geringe opkomst bij vergada gen zou daaraan mede ffi zijn, constateerde de raad. Nog een reden waarom hd gaan moeilijk kan functions is van financiële aard. D? meenteraad heeft de geldla! een flink stuk dicht gêdral „Alles bij elkaar moeten we! afvragen wat de meerwat nog is van de rzv", aldus vort ter E. K. M. Beukers. Hij ntë duidelijk dat behalve de raad van andere overlegstrucW bestaan. In veel gevallen re? instanties hun zaken in bilt raai overleg met de geniees De raad bespreekt het voort ge advies tot opheffing maart 13 september. De bijeenko) begint 19.30 uur in het Stadli aan de Grote Markt. Concert - Muziekvereif Euphonia uit Goes verzorgt terdag een concert op de Gd Markt in Goes. Bij slecht'| spelen de fanfare onder lei® van Anno Appelo en de s werkgroep onder leiding van nald de Roo in de Heilige w Magdalenakerk te Goes. De-j vang is 13.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 16