ijk wil snel uit havenschappen Protest tegen oester project Dow Appelpluk is in volle gang Kantoorhandel Roskam failliet Produktschap tegen voorstel voor nieuw boetesysteem vissers Stroomstoringen op Walcheren treffen ruim 1600 woningen Kraan Arnemuiden maakt van bloembak betonblok ruinoogekapitale Zeeuwse belangen op het spel f )rui ER PZC zeeland DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1993 van onze verslaggever ARNEMUIDEN - De gemeente Arnemuiden gaat de bloem bakken in de Langstraat vol storten met beton. Bijna weke lijks zijn de bakken doelwit van vandalisme en na dat drie kwart jaar te hebben aange zien is de gemeente het nu zal, aldus burgemeester drs H. Vis ser. „Dit soort maatregelen is inderdaad niet leuk", meldt hij desgevraagd. „Ik zie dit dan ook als een aanklacht te gen de daders." De bloembakken hadden aan vankelijk een tweeledig doel. aldus de burgemeester. De planten in de natuurstenen bakken moesten de winkel straat opfleuren en tegelijker tijd ervoor zorgen dat auto's niet te hard zouden rijden. De bloemen worden echter keer op keer uit de bak getrokken, zo dat de gemeente besloten heeft ze niet meer in te planten. In plaats daarvan worden de bak ken gevuld met zand en beton en bedekt met een laagje na tuursteen. ..Nog steeds een stukje verfraaiing", vindt Vis ser. De juiste verhouding van het vulsel is met zorg in de gaten gehouden, zodat de bakken tij dens een strenge vorstperiode niet uit elkaar barsten en zo vandalen van munitie voor zien. Het besluit de bloembak ken niet door een andere ver keersremmer te vervangen geeft aan dat Arnemuiden niet buigt voor vandalen, aldus Vis ser. „Het is ook niet ons streven het hele dorp vol beton te leg gen." -én v an onze verslaggevers Gori sgie-i bISSINGEN - Het Rijk wil iór het eind van het jaar uit de ceuwse havenschappen tre- 9e en. Het kabinet heeft toch geld •vónden voor de afkoopsom ie daaraan te pas komt. Minis- J. E. Andriessen heeft de rovincie en de gemeenten in de ivenschappen laten weten nnenkort te willen onderhan den over de voorwaarden aaronder de deelname van de jksoverheid kan worden Bëindigd. fggj |eaankondiging van het Rijk is j de andere partners in de ha- nschappen Terneuzen en Vlis- ngen als een verrassing geko- en. Dat Den Haag uit de jt ehappen wil, is op zichzelf niets euws, wel de termijn waarop Jat zou moeten gebeuren. „Erg nbitieus", noemde de voorzit- r van beide schappen, econo- iegedeputeerde D. J. P. Bruin ige, de voortvarendheid waar- ee de nationale overheid wil ittreden. Hij verzekerde dat tor de provincie en de gemeen de nadruk niet op snelheid lar op zorgvuldigheid zal ko- |n te liggen. Bruinooge: „Er kapitale belangen voor de ïvenschappen en dus ook voor 'Zeeuwse economie in het ge- iet bericht van Andriessen lijkt jje saamhorigheid tussen de ha- ischappen te hebben ver te, De Zeeuwse deelnemers aan de twee schappen (de pro vincie en de gemeenten Terneu zen, Sas van Gent, Vlissingen en Borsele) hebben afgesproken ge zamenlijk met het Rijk te gaan onderhandelen. Bruinooge toonde zich verheugd over deze blijk van eendracht: „Samen op trekken is van groot belang om een zo goed mogelijk resultaat voor Zeeland te behalen." Tactisch Over de inzet van de haven schappen bij de onderhandelin gen wilde Bruinooge zich om tactische redenen niet uitlaten. „Als een deelnemer uit een ge meenschappelijke regeling weg wil, dan kan dat natuurlijk", los te de havenschapsvoorzitter toch een schot voor de boeg, „maar dan zfrl er wel een uit koopsom betaald moeten wor den. Dat is nodig om de andere partners in staat te stellen ver der te gaan zonder al te grote fi nanciële risico's. Onderhande lingen daarover zijn een moeilijk traject, of er moet meteen vol doende geld worden toegezegd." De havenschappen, de provincie en de gemeenten Borsele, Mid delburg, Sas van Gent, Terneu zen en Vlissingen hebben eerder dit jaar een wensenlijst met ver beteringen in de infrastructuur van de Zeeuwse zeehavens naar Den Haag gezonden. De investe ringen daarop komen in totaal op driekwart miljard gulden uit. Volgens Bruinooge is het 'te makkelijk' om te veronderstel len dat het Rijk uit de schappen mag vertrekken wanneer een deel van die wensen wordt inge willigd. „Het worden ingewik- keldé onderhandelingen", be klemtoonde hij. „Je praat over de boekwaarde van de haven schappen, over verwachtings- waarde, over investeringswaar- de en over onzekerheden in de toekomst. Je komt dan op voor Zeeuwse begrippen enorme be dragen uit." Mochten de onder handelingen eventueelvastlo pen, dan kan de rechter worden gevraagd een uitspraak te doen. In 1989 kondigde het toenmalige kabinet in het Tweede Struc tuurschema Zeehavens al aan dat het Rijk zich wilde terug trekken uit de Zeeuwse haven schappen. Eind vorig jaar liet minister J. R. H. Maij-Weggen van Verkeer en Waterstaat de schappen weten dat ze nog steeds vasthield aan dit voorne men, maar dat ze er geen geld voor had. Dat geld zou in een re geerakkoord Van een nieuw ka binet gereserveerd moeten wor den. Bruinooge veronderstelde toen verheugd dat de rijksover heid nog wel tot aan het eind van de eeuw bij de havenschappen betrokken zou blijven. Dat het Rijk nu toch ineens de financiële middelen heeft om zijn terugtredingsplan ten uit voer te brengen, komt omdat geld dat gereserveerd is voor een aantal projecten in de economi sche infrastructuur dit jaar niet zal worden uitgegeven. Dat geld is afkomstig uit de aardgasba ten. Volgens burgemeester R. C. E. Barbé van Terneuzen (hij is be stuurslid van het havenschap in de Kanaalzone» hoeft het terug treden van het Rijk uit het Zeeuws-Vlaamse havenverband geen grote gevolgen te hebben. „Financieel zijn we gëzond. De toekomstperspectieven zijn goed, we zullen het dan ook wel redden. Toch zit er een nega tieve zijde aan het afhaken van de centrale overheid. De haven schappen konden voordeel trek ken uit de grote kennis op de mi nisteries. profiteren van de rijks- inbreng op het gebied van de ac quisitie. Zulke zaken zullen we toch op eigen kracht moeten doen en dat maakt alles toch iets moeilijker", aldus Barbé. ionze verslaggever ennt GISSINGEN - Het Produkt- l!'laP voor Vis en Visprodukten ^af b siiet tevreden over het nieuwe jitta ïdsvoorstel voor een nieuw njepi neksysteem voor vissers. Mi- noo: lisier drs P. Bukman (Land- louw, Natuurbeheer en Visse- 'oertt|j|wil zonder tussenkomst van strafrechter administratieve •tiglelies opleggen. Het produkt- ,lice« hap vreest dat de ongelijk- 2here le'(' tussen georganiseerde en een: iet-georg^niseercle vissers lijft bestaan. De bewindsman ooel, vindt de organisatie, het retsvoorstel bijstellen. pdit moment maakt de Alge- tne Inspectie Dienst (AID) U het ministerie bij een gecon- aleerde overtreding proces- rbaal op. De visser kan met slitie tot een schikking komen W zijn verhaal doen voor de eco- eeJla imische politierechter. Vol- Ens Bukman leidt die werkwij- niet tot tegenhouden van V| roschrijdingen op de vangst- Ma, De. boetes die de rechter üegt zijn meestal zo laag, dat Honend is meer te vangen dan toegestaan. et produktschap pleit al een ntal jaren voor de invoering :ateui 3n administratieve sancties. Mil; moment kan alleen straf- I ihtelijk worden opgetreden. jewel rechters in de afgelopen P hogere boetes oplegden, Jt;volgens de organisatie nog Pin alle gevallen worden ge- poken van een effectief 'sanc- loiveau'. Door de invoering P administratieve boetes kan p oen doelmatiger sanctiebe- worden gevoerd. 'gelijkheid [organisatie vreest dat de on- jkheid bij ft bestaan tussen ers die lid zijn van een regio- 'groep en vissers die niet zijn gesloten. Begin dit jaar orga- lerde een groot aantal vissers I 'n verenigingen. De groep Jee,'t contingenten en kan zelf tuchtrechtelijke boetes op- =on aan haar leden. Het pro- jtschap vreest dat door de 8Uwe wet vissers die in groe- vertegenwoordigd, twee ouon kan worden opgelegd: 1administratieve boete van 'kman en een sanctie vanuit i. Vissers die niet zijn seerd kunnen maar één krijgen. Het; produkt- :ht dit onaanvaardbaar. ■n tot een effectief lik-op-stuk- :leitl te komen moet aan alle Arseen zogeheten bestuurlij ke waarborgsom worden opge legd. De vissers betalen dan een bedrag nog voordat een regel is overtreden, waarna de visser het geld kwijt is als toch een overtre ding wordt geconstateerd. Het produktschap is het ook niet eens met Bukmans standpunt dat rechters de vissers laag be boeten. De laatste jaren is er juist sprake van dat rechters ho gere boetes opleggen. De organi satie vindt het verder onjuist om het motorvermogen en de lengte van de visreis als criteria te ne men voor de hoogte van de boe tes. Het zou beter zijn de 'schade aan de visbestanden' te hante ren bij de nieuwe sanctiemaatre gelen. Appelpluk in een boomgaard in Oudelande. van onze verslaggever OUDELANDE - De fruitpluk is in volle gang. De telers hebben seizoenwerkers ingezet om de rijpe appels en pex-en uit de takken te halen. Een handige plukker vult in een uur een kist met 160 tot 200 kilogram fruit. De te lers zijn niet ontevreden over de oogst. „Het wordt een bést perejaar", weet fruit kweker Rien van Hekken uit Oudelande. Maar wat voor elk beroep geldt, geldt voor de fruitteelt des te meer: aan het vak kle- foto Willem Mieras ven ook legio nadelen. De teler moet elk jaar weer voldoende plukkers weten te vinden en is sterk afhankelijk van het weer en de markt. Eén hagelbui kan een oogst vernietigen. Eén goede Europese opbrengst'kan de winst teniet doen. zie ook pagina 17 Dierenbescherming: ook een schelpdier heeft gevoel van onze verslaggever TERNEUZEN - Zestien oesters bewa ken sinds dinsdagavond de koelwater- stroom van Dow Benelux bv in Terneu zen. Hetpetrochemieconcern is daarmee het eerste industriebedrijf ter wereld dat levende organismen heeft ingescha keld om de inname van koelwater te op timaliseren en de uitstroom van milieu onvriendelijke stoffen verder terug te dringen. Het anderhalf miljoen gulden kostende project werd woensdag officieel gepre senteerd. De Nederlandse Vereniging voor de Dierenbescherming heeft ontzet gereageerd op de nieuwe methodiek van Dow. De vereniging wil een wettelijk ver bod op het gebruik van oesters en klein- dieren (zoals vissen voor controle van de waterkwaliteit en vogels in oude drukke rijen) in industriële processen. Dow Terneuzen gebruikt voor koeling van haar fabrieken water uit de Wester- schelde. Een probleem daarbij is dat de waterinname-installatie voortdurend' te kampen heeft met de aanhechting van mosselbroed. Wanneer dit broedsel in het koelsysteem gaat groeien, kunnen er ver stoppingen en lekkages ontstaan. Dow verjaagt de mossels door bleekwater in de koelwaterleiding te pompen. Deze do sis chloorbleekloog belandt aan het ein de van het systeem in de Westerschelde en belast zo het milieu. Om de dosering zo laag mogelijk te hou den, zijn nu oesters ingeschakeld. De die ren zijn zeer gevoelig en reageren ogen blikkelijk op veranderingen vah hun leefklimaat. Op beide schelphelften van acht oesters is met speciale tandartsen- lijm een sensor bevestigd. De sensoren re gistreren per seconde de beweging van de schelpsluitspier. Iedere reactie wordt doorgegeven aan een computer, waardoor nauwkeurig kan worden bepaald of de bleekwaterdose- ring voldoende is om de schelp te doen sluiten. Blijkt dat het geval, dan is de hoeveelheid eveneens genoeg om het mosselbroed uit het koelwatersysteem te verjagen. De acht andere oesters bij de uitlaat van het systeem horen zich daar entegen prettig te voelen en dus de schelp te openen. Een open schelp geeft aan dat het bleekwater goed is afgebro ken. Houdt de oester z'n klep dicht, dan kunnen ook op dit vlak ogenblikkelijk milieubeschermende maatregelen wor den genomen. Het biologische wapen tegen de onge node gasten is bedacht door drs H. Jen- ner van KEMA Milieu Services en spe ciaal voor Dow uitgewerkt door ir L. Pa ping van de afdeling procesontwikkeling naftakrakers van het Terneuzense che miebedrijf. Volgens Paping levert de nieuwe methodiek het concern een forse besparing op. „We hoeven nu niet langer extra koelwater in te nemen (de conven tionele manier van werken), omdat het mosselbroed de aanvoer deels blokkeer de. En aan de andere kant hoeven er ach teraf geen extra maatregelen worden ge nomen om het milieu te beschermen. Die totale investering van anderhalf miljoen gulden hebben we binnen twee jaar te rugverdiend", aldus Paping. De Dierenbescherming is allerminst overtuigd van de goede bedoelingen van Dow Terneuzen. Volgens de vereniging is er sprake van een verkapte bezuiniging- waar oesters de dupe van worden. „Ver schrikkelijk". reageert woordvoerder N. Dorland. van het hoofdkantoor in Den Haag. „De dieren worden gebruikt voor iets waar met alle technische kennis van tegenwoordig waarschijnlijk wel alterna tieven voor kunnen worden bedacht. Dit Dow Benelux gebruikt sinds gisteren oesters als bewakers: zestien met senso ren uitgeruste schelpdieren helpen het bedrijf de inname van koelwater te opti maliseren eri de uitstroom van milieu onvriendelijke stoffen terug te dringen. foto Peter Nicolai van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Ruim acht honderd woningen in Arnemui den en Nieuw- en Sint Joosland hebben in de nacht van dinsdag op woensdag zonder stroom ge zeten als gevolg van een uitzon derlijk lange stroomstoring. De zogenaamde 10.000 Volt-sto- ring, een defect in de kabel van een transformatorhuisje, trad om 3.15 uur op. Pas tegen 7.30 uur slaagde de storingsdienst van Delta Nutsbedrijven erin de stroomvoorziening weer op gang te krijgen. In dezelfde nacht, omstreeks 5.51 uur, raak ten ook ongeveer achthonderd verbruikers in Biggekerke, Koudekerke en Vlissingen- Lammerenburg van stroom ver stoken. Districtschef G. A. Fokker van Deltan spreekt van een 'gecom pliceerde storing' in Arnemui den, omdat het defect moeilijk was te vinden. Normaal gespro ken wijst meting van een ver dachte kabel snel uit of sprake is van kortsluiting: dit keer was de storing gemaskeerd, omdat het er op leek dat de kabel zichzelf 'min of meer had hersteld'. iAdvertentie GOES MODESTAD l' BENT VAN HARTE WELKOM Or ONZE M0DISCH KLASSIEKE SHOW morgen 10 september 14.00 uur op de Grote Markt te Goes TOEGANG IS GRATIS Steutel Herenmode Bliek Modehuis AnneMarel Modehuis Berco Dies Kosten De storing trof drieëntwintig transformatorhuisjes. Die zor gen voor de stroomvoorziening in heel Nieuw- en Sint Joosland, de helft van Arnemuiden en de Quarlespolder. De storing trof vooral boerenbedrijven, die moesten wachten met het mel ken van koeien, en ook de warme bakker in Nieuw- en Sint Joos land, die pas tegen elf uur vers brood had. Kabel In Arnemuiden was de storing- vermoedelijk te wijten aan een versleten verbindingsmof, in Koudekerke ging het om een be schadigde kabel. Daar was voor de helft van de aansluitingen het leed na een half uur geleden en om 6.45 uur was de storing ge heel verholpen. Op het verdeel punt in Biggekerke zijn tijdelijk meer verbruikers aangesloten, omdat Deltan in Vlissingen be zig is met de vervanging van twee vermogenstransformato ren. De twee stroomstoringen staan overigens los van elkaar, Minister Dales neemt nieuwe sirene in gebruik MIDDELBURG - Minister C. I. Dales van Binnenlandse Zaken neemt maandag 20 september in Middelburg de eerste sirene van het nieuwe Waarschu wingssysteem in gebruik. Om ongeveer 16.15 uur zal in Mid delburg ook het geluid van de sirene te horen zijn. Om misverstanden te voorko men - een dergelijke sirene is ge woontegetrouw op de eerste maandag van de maand te horen - informeert de gemeente Mid delburg de bevolking in adver tenties en publikaties in kranten en huis-aan-huisbladen over de ze afwijkende gang van zaken. is toch idioot. Er wordt bleekwater door een pijp gepompt om mossels te doden en oesters mogen zich vervolgens laten wel gevallen dat ze allerlei giftige stoffen door hun lichaam krijgen om de bewust ver oorzaakte vervuiling weer recht te trek ken. Men beseft niet dat men met levende wezens te maken heeft. Dieren hebben al tijd nog zoiets als intrinsieke waarde. Zelfs een oester is geen ding. maar heeft ook een gevoelsleven", aldus Dorland. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Zeelands grootste kantoorvakhandel Roskam Kantoorefficiency in Middelburg is failliet ver klaard. Woensdag heeft de rechtbank het faillissement uit gesproken. Het was de stap naar nieuwbouw op het industrieter rein Arnestein die het bedrijf de kop heeft gekost. In augustus 1992 betrok Roskam het nieuwe pand. De investeringen vielen veel hoger uit dan oorspronke lijk de bedoeling was. Bij Ros kam werken zestien mensen. Volgens eigenaar R. Boone speelden meer factoren een rol dan alleen de verhuizing van de Dampoortweg naar de Arne- steinweg. „Op dat moment had den we ook te veel mensen in dienst. Daarom is er eerder dit jaar een sanering geweest. Ook onze voorraden waren te groot en die konden we niet terug schroeven", verklaart een te leurgestelde Boone. Onlangs kondigde de bank aan de kraan dicht te draaien. Voorv R. Boone was dit de aanleiding om een faillissement aan te vra gen, ook al heeft het bedrijf vol gens hem nog voldoende toe komstperspectief. „De omzet was. ondanks de recessie, naar verwachting. We zouden zeker binnen onze begroting zijn ge bleven. We hebben mogelijkhe den genoeg." Het personeel stond woensdag nog niet op straat. Boone wil de zaak open houden, mits curator mr J. Boogaard daarvoor toe stemming geeft. „Zo lang het mag. ga ik door. Ik heb hierover overeenstemming bereikt met de participanten. Vandaag of morgen verwacht ik een ant woord van de curator." Met het faillissement van Ros kam gaat een oud familiebedrijf verloren. Vorig jaar bestond de kantoorvakhandel 55 jaar. Het bedrijf begon als kantoorboek handel annex drukkerij in de Kromme Weele in Middelburg. Naast de verkoop van kantoor artikelen en kantoormachines verzorgt Roskam projectinrich ting. Zakkenrollers GOES-Twee winkelende vrou wen zijn woensdagmiddag in Goes het slachtoffer geworden van zakkenrollers. Een inwoon ster van Wissenkerke werd van haar knip beroofd in een winkel aan het Kolveniershof. In de portemonnee zat tweehonderd gulden aan contant geld. De geldbuidel van een andere vrouw, afkomstig uit Haarlem, werd in de Gasthuisstraat ge rold. zeeuwse almanak I I M I I I I ITTF I 1 II I I I Het sanitair op dat Goese kantoor functioneert niet meer geheel naar behoren. Vooral het kraanwerk in het personeelskeukenlje werkt nogal stroefjes; vaak dient er enige spierkracht aan te pas te komen om de kraan te sluiten. Die spierkracht ontbrak gisteren echter. En zo kon het gebeuren dal een vrou welijk personeelslid, dat in eenzaamheid haar arbeid verrichtte, bij het zetten van een kopje thee danig in pa niek geraakte. Hoe ze ook wurmde en morrelde, de tvarm-ivaterkraan blééf een stomende straal produce ren. Wat doet een mens in zo'n gevalDat deed zij dus ook: de loodgieter bellen. De gehele iniddcig klonk vanuit dat keukentje een krachtig geklater. Tot ein delijk. vele honderden liters water later, de Man met de Tang arriveerde. De ambachtsman bezag de situatie met kennersblik en had de zaak binnen één se conde onder controle. ..En denk erom mevrouw tje". sprak hij voordat-ie het kantoor weer met een grijn slach verliet. ..voortaan wel de goeie kant opdraaien, hè

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11