Ecopark Ouwerkerk gekraakt Brogum in Zierikzee trekt te weinig jongere bezoekers PZC Lee Towers opent wereldhavendagen in Rotterdam Riool in Haamstede oorzaak verzakking Sponsoractie museum Yerseke nog zonder succes Streek WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1993 I 16 stappa Gs zien meer in behoud open landschap langs Oosterschelde Woensdag 8 sept. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal 21.00 'Kleine reme die tegen de hoest', door Toneel- schuurprodukties in het kader van 'Keuze van de schouwburg'. De Doelen, grote zaal 20,15 Benefietconcert door Mariniers- kapel van de Koninklijke Ma rine voor het Sophia Kinderzie kenhuis. Theater De Evenaar - 19.30 en 21.45 'Africa in the picture', serie van Afrikaanse lïims. Plaswijckpark - 15.00 'Vreem de gast', poppentheater door Marine Ballot voor kinderen van 3 tot 8 jaar. Diverse locaties 'Waterstad week' met evenementen in het gebied Leuvehaven en Oude Ha ven. Coolsingel - 19.30 'Mystery Tours' mysterieuze tocht per bus door de haven van Rotter dam onder begeleiding van be kende, vooraanstaande en con troversiële Rotterdammers. Donderdag 9 sept. De Doelen, grote zaal 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jeffrey Tate met werken van Beethoven en Bruckner. Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal 20.15 'Bobby Fischer is alive and lives in Pasadena', door het Nationale Toneel in het kader van 'Keuze van de schouwburg'. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal 21.00 Kleine reme die tegen de hoest' (zie woens dag 8 september). Bibliotheektheater 20.30 'Liefde en Belcanto' door Peter Goedhart. Theater De Evenaar 19.30 en 21.45 'Africa in the picture' (zie woensdag 1 september). Boompjes - 20.50 'Wereldha vendagen' opening door Lee To wers met de Marinierskapel van de Koninklijke Marine. Evene menten met scheepsbezichtigin- gen, bus- en boottochten, races, Streetfestival, demonstraties en shows op het water. Diverse locaties 'Waterstad week' (zie woensdag 8 septem ber). Coolsingel 19.30 'Mystery Tours' (zie woensdag 8 septem ber). Vrijdag 10 sept. Sportpaleis Ahoy' 20.15 Phi lip Morris Classical Spectacular, diverse optredens. De Doelen, grote zaal 20,15 Rotterdams Philharmonisch Orkest (zie donderdag 9 septem ber). Rotterdamse Schouwburg, gro te zaal 20.15 'Bobby Fischer is alive and lives in Pasadena' (zie donderdag 9 september). Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal 21.00 'De meid slaat aan' door Nationaal Fonds /Kaaitheater in het kader van 'De keuze van de schouwburg. Bibliotheektheater 20.30 'Liefde en Belcanto' (zie donder dag 9 september). Theater de Evenaar 19.30 en 21.45 'Africa in the picture' (zie woensdag 8 september). Boompjes diverse tijden 'We reldhavendagen' (zie dondjerdag 9 september). Coolsingel 19.30 'Mystery Tours' (zie woensdag -8 septem ber). Zaterdag 11 sept. Rotterdamse Schouwburg, kleine zaal 'De meid slaat aan' (zie vrijdag 10 september). Bibliotheektheater 20.15 Rot terdamse Opera o.l.v. Hans v.d. Toorn met liederen van o.a. Lul- ly. Boieldieu, Berlioz en Verdi. Theater de Evenaar vanaf 13.00 'Africa in the picture' (zie woensdag 8 september). Boompjes diverse tijden 'We reldhavendagen' (zie donderdag 9 september). Coolsingel 19.30 'Mystery Tours' (zie woensdag 8 septem ber). Zondag 12 sept. Sportpaleis Ahoy' 14.00 Phi lip Morris Classical Spectacular. Rotterdamse Schouwbun kleine zaal 15.00 en 21.00'D gebroeders Leeuwenhart', dot Huis aan de Amstel.. Famili voorstelling voor iedereen va® 9 jaar in het kader van 'Ken van de schouwburg. Bibliotheektheater - H[ 'Jonge sla', door Stichting tera; literaire révue. Theater de Evenaar va® 14.00 'Africa in de picture' woensdag 8 september). Boompjes - diverse tijden 'W( reldhavendagen' met de trad tionele Boompjesrace op c Nieuwe Maas. Schiedamsedijk 11.00 ti 17.00 Zondagsmarkt met kuns antiek, curiosa en boeken. Maandag 13 sept. Coolsingel 13.30 Stadsrondii door oud en nieuw Rotterdam. Dinsdag 14 sept. Rotterdamse Schouwburg, gn te zaal 20.15 'All for love', dot de Blauwe Maandag Compa; nie, toneelvoorstelling in het.k; der van 'Keuze van de schout burg'. Rotterdamse Schouwburj kleine zaal - 21.00 'Decadenci toneelvoorstelling door Het Ni tionale Toneel in het kader va 'Keuze van de schouwburg'. Woensdag 15 sept. Plaswijckpark 15.00 'Brat metje en Cato', poppentheati door Anneke Straek voor kinds ren van 3 tot 8 jaar. Rotterdamse Schouwburg, gn te zaal - 20.15 'All fof love' (a dinsdag 14 september). Rotterdamse Schouvvbm kleine zaal 21.00 'Decadenci (zie dinsdag 14 september). Donderdag 16 sept. Rotterdamse Schouwburg, gr te zaal 20.15 'De dood en hi meisje' door het RO-theaterj neelvoorstelling in het kadi van 'Keuze van de schouwbun Rotterdamse Schouwbun kleine zaal 21.00 'Under cloud', dansvoorstelling dm Maria Voortman en Robertoc Jonge in het kader van 'Keus 'van de schouwburg'. Vrijdag 17 sept. De Doelen, kleine zaal 20.1 Nieuw Ensemble o.l.v. Ed Spa jaard met nieuwe werken vand verse componisten. Rotterdamse Schouwburg 20.15 'Afro Caribe Festival' 1» dans, theater en muziek uit hi Caraïbisch gebied, mastered ses, workshops en een swinga slotfeest. Zaterdag 18 sept. Rotterdsmse Schouwburg 20.15 'Afro Caribe Festival') om 13.00 op het Schouwte plein een groot aantal muzil: ten. Sportpaleis Ahoy' 20.15 0; ra Gala met Jose Carreras Isabel Rey. Theater Zuidplein, grote zaal 20.15 'La vie Parisienne', vanC fenbach door de Hoofdstad Op rette in het Nederlands gespr ken en gezongen, Zondag 19 sept. Rotterdamse Schouwburg 15.00 'Erik of het klein insekta boek' door De Paardenkath! draal, voorstelling voor kind! ren in het kader van 'Keuze va de Schouwburg'. De Doelen, grote zaal 20,1 Radio Kamerorkest o.l.v. T« Koopman met 'Te Deum' vand Portugese componist Teixeira. Maandag 20 sept. Rotterdamse Schouwburg 20.15 'Afro Caribe Festival'ia vrijdag 17 september). Dinsdag 21 sept. Rotterdamse Schouwburg, gn! te zaal 20.15 'Kathleen', dam voorstelling van Ed Wubbe dco het- Scapino Ballet Rotterdam Theater Zuidplein, grote zaal- 20.15 'Een avond in St. Peten burg', met sterren van het dam theater Alexander Polubento en het Kirov Ballet. met zondag aan de Parkkade en de Westerkade en de Koopvaar dij aan de Wilhelminakade voor een gratis kijkje aan boord. Te vens zijn er demonstraties door de mariniers en speelt de Royal Dutch Marines Steelband. De Marinierskapel geeft lunchcon certen. Zaterdagavond voltrekt zich op de Nieuwe Maas voor de Boompjeskade een spectaculair schouwspel: 'On the Water front'. Muziek, show, licht, film en vuur in een voor Europa unie ke setting. Met een ponton op de Nieuwe Maas met een enorm filmscherm heeft Rotterdam de grootste 'drijf-in' bioscoop ter wereld. Vrijdag, zaterdag en zon dag geeft de Koninklijke Marine samen met de Marine Lucht vaartdienst en de reddingsbri gade spectaculaire demonstra ties op de Nieuwe Maas. Een an der bijzonder onderdeel vormen de rampenbestrijdingsdemon- straties. Rondom de activiteiten op het water wordt zaterdag en zondag op de Boompjes het Streetfesti val gehouden met een grote bra derie, opgeluisters met muziek, acts en demonstraties. Zondag zijn er waterskiraces op de Nieu we Maas voor de Boompjes. Te gelijk met de Wereldhavenda gen speelt zich in de Oude Ha ven het Maritiem Historisch Weekend af. Zaterdag is er een vlootschouw van klassieke sche pen en zondag vaart een deel van deze schepen vanaf het Boe- rengat de Nieuwe Maas op. Bij Bolnes start de Boompjesrace die eindigt bij de verkeerspost Maasboulevard. Jongeren zijn wel op de hoogte van het bestaan van Brogum, zoals vooral blijkt tijdens hel jaarlijkse Anywave-l'estival, maar het bestuur vindt de gemiddelde bezoekersleeflijd van 23 jaar toch aan de hoge kant en wil wat extra's doen voor scholieren, foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - In de toekomst moeten meer scholieren de weg weten te vinden naar jongeren centrum Brogum in Zierikzee. De gemiddelde leeftijd van de vaste bezoeker is nu ongeveer 23 jaar en dat is eigenlijk te hoog, vindt het bestuur. Als eer ste stap wordt daarom dit sei zoen geëxperimenteerd met de zogenaamde schoolfuif: een concert met aangepaste aan vangstijd. Zaterdag 16 oktober is de eerste. Om te ontdekken waarom zo weinig jonge bezoekers naar Brogum komen, hield het. be stuur in maart en april van dit; jaar een enquête onder de schooljeugd van Zierikzee. Be stuurslid Jacqueline Jacobs: „We merkten dat de groep jonge jongeren die wij niet of nauwe lijks zien, steeds groter werd. Daarom vonden we het hoog tijd worden de knelpunten te onder zoeken." Het grootste struikelblok, zo bleek uit de enquête, is voor de vijftien- en zestienjarigen de aanvangstijd van de concerten. Elf uur 's avonds is voor veel jon geren te laat. De meesten moe ten uiterlijk tussen elfen één uur weer thuis zijn. Stappen Uit de enquête blijkt voorts dat jongeren veel stappen. Bijna ie dereen doet dat wel één keer pet- week. en zo niet dan in elk geval toch wel één keer in de twee we ken. Jacobs: ..Daarbij is heel op vallend dat bijna vijftig procent van de door ons onderzochte jongeren daarvoor naar Renesse gaat," Het jongerencentrum is bij de scholieren overigens wel goed bekend. Ruim honderd onder vraagden gaven aan op de hoog te zijn van het bestaan van Bro gum, maar minder dan de helft- van dit aantal heeft het. centrum ook daadwerkelijk bezocht. Het door Brogum georganiseerde Anywave is wel populair. „Maar dat is ook zo'n groot gratis pop festival. daar kun je bijna niet •omheen", vindt Jacobs. Om meer jongeren te trekken, worden dit seizoen een paar schoolconcerten georganiseerd die om acht uur beginnen. Ver der zal bij de programmering worden geprobeerd meer aan dacht te besteden aan de wen sen van scholieren. Op de enquê teformulieren gaven bijvoor beeld veel Jongeren aan graag een optreden te willen zien van de Nederlandse house-band '2- unlimited. Maar volgens Jacobs kan hieraan waarschijnlijk niet worden voldaan. „Die band is voor ons te duur." Het lijkt haar overigens een goe de zaak dat ook dit soort groe pen een keer de gelegenheid wordt geboden hun muziek in Brogum te laten horen.Hoe ge varieerder immers het aanbod hoe beter." Overigens kampt niet alleen Brogum met een ouder wordend publiek, weet Jacobs. Het is een algemeen probleem bij jonge rencentra in Nederland. „Mis schien is het zo dat de jongeren van nu geen behoefte meer heb ben aan live-concerten en bezoe ken ze liever een discotheek. Ik weet het niet. Misschien kunnen we daar dit seizoen achter ko men." van onze verslaggever BURGH-HAAMSTEDE - De gebreken aan de riolering in de Juli' nastraal en een deel van de Beatrixstraat in Haamstede koiW dinsdag 14 september aan de orde in de vergadering van de gemecl teraad. B en w willen alvast 40.000 gulden uittrekken om een eind te mate aan de slechte staat, die de afgelopen jaren heelt gezorgd voor no?) wat wegverzakkingen. De raad vergadert in hei, gemeentehuis! Burgh-Haamstede. vanaf 19.30 uur. van onze verslaggever OUWERKERK - Gedeputeerde staten zijn niet onder de indruk van het plan voor de bouw van een 'ecovakantiepark' aan de Zwanenburgseweg bij Ouwer kerk. Natuur, milieu en land schap zouden er, de naam van liet project ten spijt, niet mee zijn gebaat. Die kritiek komt naar voren in een reactie van het college op de gemeentelijke Ontwikkelingsvisie recreatie concentratie Ouwerkerk. in wordt aangedrongen op te rughoudendheid in het alge meen bij verdere uitbreiding van de verblijfsrecreatie. Buiten de kustgebieden moeten nieuwe complexen in elk geval deel uit maken van een doelbewust ge kozen geheel van dagrecreatieve voorzieningen. Geconstateerd wordt dat het beoogde ecopark aan deze eis niet voldoet. Het sluit tenslotte niet aan bij de kern Ouwerkerk of de andere verblijfsrecreatieterreinen in het gebied. geen concrete initiatieven be staan. Positief zijn gedeputeerde sta ten wel over de nadruk die de ge meente in de visie legt op het 'natuurlijk recreëren op en rond het. water'. Dat hierbij gemikt wordt op de 'natuur en rust zoe kende recreant' lijkt aan te slui ten bij het PBRT-2. stellen zij te vreden. Over woningbouw wordt voorts nog opgemerkt dat deze het best kan aansluiten op de bestaande nieuwbouwbuurt aan de noordzijde van Ouwer kerk. De milieuvriendelijk bedoelde aspecten van het futuristisch aandoende project voorkomen niet dat het milieu wordt aange tast, oordeelt het dagelijks pro vinciebestuur. Realisering van de (maximaal) 180 chalets zou namelijk een forse verandering teweegbrengen in het huidige open landschap. De beoogde lo catie valt bovendien binnen een gebied dat de provincie wil aan wijzen als stiltegebied. Bedoe ling is net dat daar geluidspro- duktie wordt tegengegaan en in tensieve recreatie wordt voorko men. Gewezen wordt ook op het Pro vinciaal beleidsplan voor recrea tie en toerisme (PBRT-2), waar- BRUINISSE Bazaar De gereformeerde kerk in Bruinisse houdt zater dag 18 september aan de Noord- dijk bij de kerk een bazaar. Er zijn onder meer een rommel markt, kinderkledingbeurs, kin derspelen en grabbeljurk. Daar naast worden tal van eet- en drinkwaren verkocht en zijn er stands van ideële organisaties als Unicef, Wereldwinkel, Foster Parentsplan, Amnesty Interna tional en de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Bruinis se. De opbrengst is bestemd voor nieuwe lampen in de kerk en een ander, nog nader te bepa len goed doel. ZIERIKZEE Open huis - Het. sociaal-cul tureel werk De Lichtboei in Zie rikzee houdt morgen, donder dag, open huis. Tussen 19.30 en 21.00 uur kunnen belangstellen den in het clubhuis aan de Post- straat 37 terecht voor informatie over het cursusaanbod. van een medewerkster De riolering in Haamslede zal onder meer in de Beatrixstraat wo: den aangepakt. foto Pieter Honhö van onze verslaggever YERSEKE - De kans is verke ken dat dit najaar al een schelp en schaaldierenmuseum in Yer seke wordt geopend. De speur tocht naar sponsorgelden voor een interne verbouwing van hel oude raadshuis, waar het mu seum moet worden gehuisvest, verloopt uiterst moeizaam. „Als er van alle kanten niks komt, dan is de kans natuurlijk groot dat er helemaal niks door gaat", zegt wethouder J. W. P. Cornelisse, tevens voorzitter van de museumwerkgroep. Het museum had eigenlijk deze herfst geopend moeten worden. Een in het voorjaar gehouden sponsoractie, waarbij bedrijven en instellingen schriftelijk en te lefonisch benaderd werden, le verde echter nauwelijks iets op. Het Anjerfonds doneerde vijf mille en twee van de vijftig aan geschreven visserijbedrijven bleken bereid elk zo'n duizend gulden te betalen, terwijl er voor de verbouwing ongeveer zeven tig mille nodig is. De. museumwerkgroep wil nu proberen geld los té weken bij het Produktschap Vis en Vispro- dukten, de bedrijfsorganisatie van onder meer de schaal- en schelpdiersector. Verder wil de werkgroep geld vragen aan on dernemersvereniging Handels belangen en winkeliersvereni ging IVA uit Yerseke. Exploitatie Van haai' oorspronkelijke plan om, na de mislukte sponsoractie in het voorjaar, via persoonlijke bezoeken bij bedrijven sponsors te vinden, heeft de werkgroep af gezien. Cornelisse: „Dat vonden we toch niet zo'n handig idee. In de zomer zijn veel mensen op vakantie, zowel bij ons als bij be drijven. Bovendien gaan al die bedrijfjes dan naar elkaar kij ken. zo van: zij geven niks, dus geven wij ook niks." De wethou der verwacht met de organisa ties sneller zaken te kunnen doen. Het startgeld vormt het. enige probleem voor het toekomstige museum. De exploitatie is al rond: als dependance van het in Goes gevestigde Museum voor Noord- en Zuid-Beveïand beta len alle Bevelandse gemeenten eraan mee. Reimerswaal draagt zestig procent van de exploita tie-kosten, die zo'n dertig mille per jaar bedragen. De zeventigduizend gulden aan oprichtingskosten zijn nodig voor vervanging van de verou derde elektrische bedrading, voor een oprit voor invalide be zoekers en de aankoop van bij voorbeeld vitrines. De werk groep hoopt daarnaast op dertig mille subsidie van de provincie. De aanvraag is momenteel nog in behandeling. De overige veertigduizend gul den moet van het bedrijfsleven komen. Lukt het niet om dit to tale bedrag bijeen te garen, dan is er nog geen man overboord. De gemeente Reimerswaal is eventueel bereid een gat op te vullen, als de bedrijven tenmin ste een redelijke bijdrage heb ben geleverd. Zonder enige steun blijft ook de gemeentelijke knip gesloten. ROTTERDAM - Rond het ha vengebied van Rotterdam be ginnen donderdag de 'Wereld havendagen Rotterdam'. Tij dens dit vierdaagse evenement presenteert 's werelds grootste haven zich aan de Nederlandse bevolking. Concerten, een wa terspektakel, waterski- en boot races, terminalbezoeken en een bijzondere expositie maken deel uit van het gevarieerde programma. Lee Towers opent donderdag avond om 20.50 uur op een unie ke wijze, samen met de Mari nierskapel van de Koninklijke Marinie de 'Wereldhavendagen Rotterdam' vanaf een ponton op het water van de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Boompjes. Tevens wordt de Ketelbinkie- prijs uitgereikt aan degene die zich heeft onderscheiden door zijn inzet voor maritiem Rotter dam. In de voormalige vertrek hal van de Holland Amerika Lijn is een fototentoonstelling te zien van de Havenroutefotowed- strijd. In de hal is ook de exposi tie 'Haven-in-zicht' gevestigd, die laat zien welke rol wereldha ven Rotterdam speelt in het da gelijks leven van de bezoeker. Dit gebeurt aan de hand van ten toonstellingen, spellen en excur sies. Tijdens de Wereldhavenda gen zijn er 's avonds 'Mystery bus- en boattours'. Dit zijn ex cursies onder begeleiding van een bekende Rotterdammer met leuke verrassingen, zoals theater en dergelijke. De Koninklijke Marine ligt met haar schepen van vrijdag tot en De zanger Lee Towers Ook de opzet van het park moet het ontgelden. Bedoeling is dat de chalets worden verkocht, maar dat is in strijd met het pro vinciale beleid. Daarin gaat de voorkeur juist uit naar verhuur van accommodatie. Verder zou er meer aandacht moeten zijn voor centrale faciliteiten en 'elk-weervoorzieningen'. Andere kanttekeningen bij de recreatievisie zijn onder meer dat onvoldoende wordt inge speeld op de mogelijkheden van openbaar vervoer en dat de schets een te groot gebied be slaat. Opgemerkt wordt dat een aanzienlijk deel hiervan uit landbouwgrond zal blijven be staan. In de gemeentelijke visie krijgen deze gronden de aandui ding 'verdichting wenselijk'. Dit laatste slaat op de komst van verblijfsrecreatie, woningen of bos. Gs vragen zich echter af of het nodig is gronden bij de plannen te betrekken die naar verwachting toch hun agrari sche functie behouden. Dit me de omdat er behalve het ecopark Realisering van chalets als die up de foto zou een forse verandering teweegbrengen in het huidige open landschap, menen gedeputeerde stalen. toto Pieter Honho44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 30