ROVINCIALE ZEEUWS ■PvdA houdt bezwaren asielwet STOP HILLINGS m Bosnische Serviërs verwachten hervatting van vredesoverleg [Hirsch Ballin wil slechts beperkt hoger beroep vreemdeling Zuidafrikanen vragen vrede bijstands-akkoord Aallage en gemeenten Mpg geen cao-akkoord [emeente-ambtenaren pta QDES Vliegende walvis boven Japan Nederland: maak van Mostar 'veilig gebied' Sterke toename asielzoekers Proefabonnement Overwegend bewolkt I Veel bewolking geleidelijk opklarin gen. De wind is matig, langs de kust krachtig uit noord. Temperatuur 17 graden. CULTUURMAAND '93 pag. 17 t/m 21 mmMmÊÊmmmmmammmÊÊm ge Ja36e jaargang no. 207 ogrijdag 3 september 1993 R HAAG (GPD) - Minister *irsch Ballin van justitie wil P^derzoeken of op termijn ho- «r beroep in zaken voor de °reemdelingenrechter in som mige gevallen alsnog mogelijk j'jin worden gemaakt. minister heeft deze handrei- 2lng gisteren gedaan, aan de eldydA. Voor PvdA-kamerlid Van taa is dat niet voldoende. Hij |1 de toezegging dat de regering p korte termijn een dergelijk etsvoorstel indient. Hoewel arsch Ballin pas volgende week jitwoordt, lijkt vast te staan, at hij aan deze wens van de vdA niet tegemoet komt. De PvdA dreigt dan tegen het wets voorstel te stemmen. Voor D66 geldt hetzelfde. Overigens is er wel een meerder heid voor het kabinetsvoorstel om de Vreemdelingenwet funda menteel te wijzigen. Een gele genheidscoalitie van CDA, VVD en klein rechts gaat akkoord met het kabinetsvoorstel de Vreemdelingenwet op een groot aantal punten te wijzigen om de toelatings- en uitwijzingsproce dures te bekorten. D66 en PvdA zijn daar op zich voor, maar vin den dat de voorstellen de rechts bescherming van vreemdelin gen te veel uithollen. „Het even wicht is zoek", aldus Van Traa. WD-kamerlid Wiebenga merk te op dat PvdA-staatssecretaris Kosto die het wetsvoorstel sa men met Hirsch Ballin verde digt, op het gebied van vreemde lingenzaken vrijwel altijd over hoop ligt met zijn eigen partij. Van Traa antwoordde dat hij HAAG (GPD) - Gemeenten vergaande bevoegdhe- de hoogte van de bijstands- Itkering vast te stellen. Staats ecretaris Wallage (sociale za- gn) en de Vereniging van Ne Gemeenten (VNG) hier gisteravond laat over bereikt. Li j de nieuwe opzet wordt de uit ering voor alleenstaanden die kder zijn dan 21 jaar, verlaagd ta 1232 gulden per maand naar twjjp gulden (50 procent van het ^jiinimumloon). Alleenstaande ieders krijgen straks 1232 gul- 1.' fin (nu nog 1584 gulden). Nzj emeenten krijgen de mogelijk- eid een toeslag te verstrekken ctn degene die kan aantonen in uijien enkel opzicht de kosten ^Sn bestaan met een ander te de- „3n en die alleen een zelfstandige ming bewoont. De toeslag be- aagt maximaal aanvulling tot het huidige bijstandsbedrag. De gemeente mag daarbij voor waarden opleggen, zoals werk zoeken of scholing volgen. Ook is afgesproken dat jongeren tot 21 jaar bij hoge uitzondering recht op bijstand houden. Die is lager dan de huidige en wordt af geleid van het kinderbijslagni veau (330 gulden per maand). Ook hier kan de gemeenten een toeslag verstrekken. Maatregel Wallage verwacht dat de maat regelen, die volgend jaar moeten ingaan, een bezuiniging opleve ren van 380 miljoen gulden per jaar. De eerste drie jaar betaalt het rijk negentig procent van de kos ten, daarna wordt het budget voor de toeslagen overgedragen aan de gemeenten. arijEN HAAG (GPD) - Het is de Ainderhandelende partijen gis- /arjjravond niet gelukt een cao- te sluiten voor de twee- je grote overheidssector; de ge- isljieente-ambtenaren. et overleg tussen bonden en liep vast op de bere- ming van de loonsverhoging; aarschijnlijk over de hoogte het koopkrachtbehoud dat werkgevers bieden. Werkge- s verstaan onder koop- 'achtbehoud 'enkele tienden in procenten', de bonden daar- itegen vinden dat meer dan n procent waard. Vanavond lat het overleg verder. 'ersoneel strijkt la ankbiljetten g (AP) - Medewerksters aan het filiaal in Kagoshima van Japanse centrale bank zijn weken bezig geweest om rg;et gewone strijkijzers door- bankbiljetten ter waarde 6,7 miljoen yen (11,7 miljoen gMden) droog te strijken. De 16.832 bankbiljetten werden in- ju^leverd toen Zuid-Japan on- 'an ngs wekenlang werd getroffen 1C!g)or overstromingen als gevolg an hevige regenval en stormen. Bi Bonden noch werkgevers wilden na het overleg kwijt waar de pro blemen precies zijn gerezen. „We hebben tijd nodig voor wat tech nische exercities", sprak Abva- Kabo-onderhandelaar A. van Huygevoort. „Gezien alle pro blemen mag u niet verwachten dat we binnen 2 minuten klaar zijn". De gemeentewerkgevers, ver enigd in het College van Ar beidszaken van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), bieden naast het koop krachtbehoud en de 0,75 procent van het kabinet, in het laatste loopjaar van de cao een half pro cent extra. Tenminste, als de cao voor langer dan een jaar wordt afgesloten. Voor de bon den AbvaKabo, CFO, CMHF en Novon was dit voldoende om het gesprek weer aan te gaan, al be nadrukken zij telkens dat er meer geld op tafel moet worden gelegd en vooralsnog gewoon wordt doorgegaan met de voor bereiding van cao-acties. Bij uitblijven van een cao-ak koord zullen de gemeente-amb tenaren vanaf 13 september weer op grote schaal gaan actie voeren. Op stapel staat een 48- uurs staking bij het gemeente lijk openbaar vervoer en dagen lange stakingen bij de gemeen telijke reinigingsdiensten, waar onder de vuilophaal. Studenten van de universiteit van Kaapstad trekken op naar de woning van de Zuidafrikaanse president De Klerk met een spandoek waarop geschreven staat 'stop het doden'. foto Benny Gool/AP Kosto „absoluut de beste staats secretaris" vindt die hij heeft meegemaakt, dit ondanks de verschillen van inzicht. Een van de belangrijkste onder delen is het voorstel dat vreem delingen die door justitie niet worden toegelaten, daartegen nog maar een keer bij de rechter in beroep kunnen gaan. De mo gelijkheid van hoger beroep wordt afgeschaft. Vrijwel iedereen is het er over eens dat deze beperking van de beroepsmogelijkheden juridisch gezien „niet moeders mooiste is". Hirsch Ballin zelf gaf dat ook toe. Hij toonde zich daarom be reid om te onderzoeken of een beperkte vorm van hoger beroep alsnog mogelijk gemaakt moet worden. Maar dan niet nu met een, maar later, in breder ver band. Bovendien, aldus Hirsch Ballin, moeten asielprocedures er niet weer door verlengd worden. Het is immers op praktische gron den bitter noodzakelijk dat ze verkort worden. Ook de WD wil wel meedenken over verbeterin gen, maar ziet die niet zo gauw, en hecht er net als de minister aan dat procedures kort blijven. CDA-kamerlid Krajenbrink noemde de eis van de PvdA om op korte termijn een hogere be roepsmogelijkheid in het wets voorstel op te nemen „onrealis tisch en onfatsoenlijk". Hirsch Ballin zei dat gezien de toene mende immigratiestromen naar rijke landen, nog gedacht wordt aan verdergaande wijzigingen in de Vreemdelingenwet, zoals het benoemen van landen die door Nederland tot veilig zijn ver klaard. Asielverzoeken uit der gelijke landen, zouden dan zon der nader onderzoek ongegrond kunnen worden verklaard. Ook Duitsland werkt sinds kort met een dergelijk systeem. (Advertentie) JOHANNESBURG (AFP/RTR/DPA) - Giste ren was in Zuid Afrika de Dag van de Vrede. Miljoenen Zuidafrikanen, ongeacht huidskleur of sociale achtergrond, namen 's middags hand in hand een minuut stilte in acht om te protesteren tegen de golf van ge weld. De minuut stilte werd in heel Zuid-Afri- ka gevolgd door het luiden van kerkklokken. Ook het Zuidafrikaanse cricketteam, deelne mend aan wedstrijden in Sri Lanka, nam een minuut stilte in acht. President De Klerk on derbrak zijn werkzaamheden toen de blauwe vredesvlag met de witte duif voor zijn kantoor gehesen werd. Op het hoofdkwartier van het Afrikaanse Nationale Congres (ANC) in Johan nesburg ontvouwde men een soortgelijk vre- desdoek dat de zes verdiepingen van het ge bouw aan het gezicht onttrok. ANC-leider Nel son Mandela verscheen met een shirt aan waarop de vredeskleuren waren gedrukt. Mandeia's politieke rivaal, Inkatha-leider Mangosuthu Buthelezi, steunde het vredesini tiatief en verklaarde voor de televisie dat „het tijd is om de strijdbijl te begraven". Over het geheel genomen is de demonstratie geslaagd. De vredescampagne zou volgens or ganisator Jayendra Naidoo nergens door ge weld verstoord zijn. Ford Transit 9-persoons bus Motor Bouwjaar Km.st. Kleur Prijs 2500 diesel 1990 86.000 Wit 29.750,- Nissan Sunny LXi 5-deurs Motor Bouwjaar Km.st. Kleur Prijs 1400 injectie aug. 1991 33.000 Zilvermetallic 21.950,- official Peugeot Dealer Westhavendljk 148 Goes 01100-20620 GENèVE De Bosnische Ser viërs zien de stranding van het vredesoverleg als niet meer dan TOKIO - Binnenkort vliegt boven Japan deze walvis-jumbo. De maatschappij All Nippon Air ways heeft een Boeing 747 als reclamestunt laten beschilderen met allerlei vissen, waarbij de neus werd veranderd in een walviskop. Het kleurrijke patroon is ontworpen door een twaalfja rig meisje. Het toestel wordt vanaf 12 september ingezet op binnenlandse vluchten. foto Masaharu Hatano/RTR een tijdelijke tegenslag en ver wachten dat de conferentie bin nen hooguit twee weken weer wordt vlotgetrokken. Ook VN- secretaris-generaal Boutros Boutros-Gliali sprak vap-, een 'onderbreking' en liet Vi^-'ii'jn woordvoerder weten dat dé bè- middelaars van de VN en de EG 'beschikbaar blijven'. Een ongewoon begripvolle Ra dovan Karadzic verklaarde don derdag voor zijn vertrek uit Ge- nève dat het échec van woens dag vooral te wijten was aan het conflict over de door president Izetbegovic geëiste kuststrook aan de Adriatische Zee bij Neum. „Daaraan kunnen wij he laas niets doen, want dat is een zaak tussen de moslems en de Kroaten", aldus Karadzic. lang niet meer met de Kroaten gevochten en sinds vier weken ook niet meer met de moslems, afgezien van enkele grensinci denten". Sarajevo „Voor ons blijft Sarajevo een open stad met vrije toegang voor hulpkonvooien en niet-militair verkeer", zei Karadzic.Want Ka radzic vond dat de Serviërs ge noeg 'concessies' hadden ge daan, laatstelijk nog woensdag „toen we de moslems een drie ki lometer brede corridor gaven tussen Srebrenica, Zepa en Go- razde in Oost-Bosnie. Het be langrijkste is nu nieuwe vijande lijkheden te voorkomen, totdat alle partijen het vredesplan heb ben aanvaard". In dit verband dacht de Servi- Afspraken De Serviërs wilden geen roet in het vredeseten gooien, waren be reid alle afspraken met de mos lems over een wapenstilstand, uitwisseling van krijgsgevange nen en het herstel van de voor zieningen in Sarajevo 'stipt na te komen". Karadzic zag zelfs mo gelijkheden om na het tekenen van het vredesplan verder te praten over aanvullende grens correcties. Als overwinnaar in de burgeroorlog was hij duidelijk tevreden „met de huidige reali teit. We hebben al vijf maanden Ontslagen Het aantal gedwongen ontsla gen bij Defensie zal onder de eer der geraamde 1500 blijven. Vol gens directeur-generaal perso neelszaken van Defensie, Wim Bunnik verloopt de overplaat- sitig van Defensie-personeel in tern en naar andere departe menten goed. Verder beginnen de uitgebreide om-, her- en bij scholingsregelingen nu hun vruchten af te C werpen. O* Pechiney Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt er niet voor Pechi ney en Aldel te dwingen over te schakelen op de verwerking van gebruikt aluminium. Een ka mermeerderheid steunt de tijde lijke verlaging van de energieprijs voor beide bedrijven. 1 HMMMMI Hinault Assistemt-wedstrijdleider Ber nard Hinault zag de Belgische Heidi van de Vijver gisteren in het. Engelse Rochester Upon Midway de leiderstrui overne men van de Canadese Hughes in de wielerronde van de EG voor vrouwen. Na het uitstapje rich ting Engeland vertrekt het pelo ton vanochtend om tien over half tioaalf vanuit Vlis- singen oor de tweede OQ etappe naar Tilburg. Radio en teievisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Varia: 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Kunst en cultuur: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 en 25; Sport: 27, 28, 29 en 31. ■HMMIHHMMMMHHMMMHMMMHMMii DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) is er voor de Bosnische stad Mostar, die door de Kroaten wordt beschoten en bedreigd met een hongerbeleg, uit te roepen tot veilig heidszone. De NAVO-luchtmacht zou Mostar dan zonodig kunnen beschermen, zoals dat op grond van VN-resoluties ook mogelijk is met een aantal andere moslem-enclaves in Bosnië. Kooijmans zei donderdag tijdens overleg met de Tweede Kamer dat hij dit voorstel binnen de NAVO ter sprake zal brengen als de Kroa ten doorgaan met het uithongeren van Mostar. Minister Kooijmans (buitenlandse zaken) is onder voorwaarden bereid over zijn bezwa ren tegen het ontwerp-vredesplan voor Bosnië heen te stappen. Ais de moslems alsnog met het huidige voorstel akkoord zouden gaan. zal de Nederlandse regering niet dwars gaan liggen binnen de EG. Minister Ter Beek van defensie praat dinsdag in New York met se cretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties over de in zet van de Luchtmobiele Brigade in het voormalige Joegoslavië. In principe stelt Nederland een bataljon en manschappen voor logis tieke ondersteuning ter beschikking, in totaal zo'n duizend militai ren. (Advertentie) sche leider binnen een dag of tien, twaalf weer terug te zijn in Genève om een punt te zetten achter drie maanden uitputtend vredesoverleg. Voor de Serviërs is het kennelijk een kwestie van tijd voordat de in het nauw gedreven moslemre gering eieren voor zijn geld kiest. „De strijd is gestreden, Izetbe govic is niet met lege handen naar huis gestuurd en iedereen wil van dat Bosnië af', zei een Duitse diplomaat. Die nauw ver holen wrevel over Izetbegovic' halsstarrigheid wordt overigens niet door de Amerikanen ge deeld. Washington wijt het afge broken overleg regelrecht aan de weigering van Serviërs en Kroaten de moslems een 'faire' regeling te bieden. DEN HAAG (GPD) Het aantal asielzoekers blijft enorm toene men. Volgens de laatste prognoses van het ministerie van justitie zullen dit jaar 38.000 tot 40.000 mensen een asielverzoek indienen. Dat is bijna een verdubbeling ten opzichte van vorig jaar toen ruim 20.000 asielverzoeken werden ingediend. Staatssecretaris Kosto (Justitie) repte gisteren in de Tweede Kamer van een buitensporige toename, die hem grote zorgen baart. De afgelopen maand zijn 4069 asielverzoeken ingediend, meer dan drie keer zoveel als over augustus van het afgelopen jaar. De nieuwste prognoses betekenen voor het kabinet een extra tegen valler van naar schatting zestig miljoen voor dit jaar, en ruwweg 240 miljoen gulden volgend jaar. Hiermee is in de begrotingen nog geen rekening gehouden. Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06 vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 :n kwartaal abonnement MME MM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1