Van Moorsel houdt hoofd koel Heeren duldt niemand voor zich Foutje kost I Frans Maassen ij podiumplaats Ajax komt goed weg tegen Vitesse Brabantse troeft in spannende finale Jeannie Longo af Proefabonnement sport MAANDAG 30 AUGUSTUS 1993 Derde nationale titel in één seizoen van onze verslaggeefster Edith Ramakers AMMERSTOL - Met een kreet van vreugde doorbrak Irma Heeren de spanning. Het was geen emotionele uiting inge geven door angst of twijfel aan eigen kunnen. Veel meer gaf de nationale triathlontitel haar de bevestiging dat ze psychisch steeds sneller een tegenslag kan verwerken. De 26-jarige all-round atlete uit Middelburg bewees zaterdag bij het NK in Ammerstol aan zeven dagen voldoende te hebben om de in haar ogen magere 23e plaats op het we reldkampioenschap triathlon in Manchester recht te zetten. „Ik heb revanche op mezelf genomen", glunderde ze na 2000 meter zwemmen, 40 kilo meter fietsen en 10 kilometer hardlopen. De tengere triatlete staat in Nederland op eenzame hoog te. Jacqueline van Vliet en Lu- cienne Groenedijk kunnen haar tot het lopen nog enigs zins bijbenen, maar daarna verdwijnt ze spoorslags uit het zicht van alle belagers. Ze hoefde niet in de rats te zitten, wist dat ze kon vertrouwen op haar rappe benen, maar wilde geen genoegen nemen met een nipte overwinning. Vandaar die blijdschap na haar soeve reine zege. „Ik wilde als eerste aankomen na het fietsen. Eer der ook dan ex-wielrenster Jacqueline van Vliet. Toen dat ook gebeurde, was ik al een beetje tevreden met mezelf." Dat is Heerens nieuwe manier om een teleurstelling te ver werken: zo snel mogelijk een aansprekende prestatie neer zetten, desnoods door aan zichzelf loodzware eisen te stellen. Een overwinning al leen is niet voldoende, de snel ste fiets- en looptijden, zijn de bijdoelen die de zege zoeter doen smaken. Gespannen De snelste zwemster zal ze nooit worden. Daarvoor heeft ze te weinig gewicht en lengte. Heeren was dan ook gespan nen toen ze samen met 150 deelnemers op een Rijnaak naar de startplaats werden ge bracht. Het troebele water van de Lek zag er ook allerminst aanlokkelijk uit. Een blaaska pelletje probeerde de triatle ten beter te mutsen, maar het lied 'Überall auf die Welt scheint die Sonne' had in elk geval op Heeren geen vat. Zij tuurde naar het bruine water, leek zichzelf moed in te spre ken. „Ik wilde er niet aan den ken dat het water smerig was. Mijn enige bedoeling was om er snel in te springen en om zo lang mogelijk bij de grote groep te blijven." Haar tiende plaats na 2000 me ter zwemmen (de organisatie had de triatleten 500 meter ex tra' voorgeschreven vanwege de stevige stroom mee), stem de haar dan ook redelijk tevre den. Of was ze opgelucht aan haar sterkste onderdelen te kunnen beginnen, met slechts een achterstand van twintig seconden op haar voornaam ste concurrente. Jacqueline van Vliet. „Als ik weinig toe geef op het zwemmen, dan weet ik dat ik een goeie dag heb." Na de eerste ronde van twintig kilometer lagen Irma Heeren en Jacqueline van Vliet al aan kop. De twee en een halve mi nuut op de snelste zwemster. Monique ten Huilenaar, had het koppel al goed gemaakt, Heeren voorop, want ze duld de niet dat Van Vliet eerder de schoenen aan zou trekken. Suprematie Op de charmante straatjes en polderwegen in en rond Am merstol bouwde de triatlete van Sporting Walcheren haar voorsprong uit, Ze sloeg een bres van drie minuten op Jac queline van Vliet, voldoende vond ze, om haar suprematie aan te tonen en om haar revan che op zichzelf te kunnen waarderen. Het was haar derde nationale titel in een sterk seizoen. Eer der werd ze Nederlandse cross kampioene en eiste ze de na tionale titel run-bike-run op. „Na vandaag kan mijn seizoen toch niet meer kapot, maar op het EK en WK run-bike-run wil ik nog een keer van me la ten horen", zei Irma Heeren. Op nationaal niveau blinkt ze uit. nu resteert enkel de aan sluiting met de internationale elite. Het zou een huzaren stukje zijn als ze daarin ook daadwerkelijk slaagt. Ze werkt full-time bij de gemeen tepolitie in Vlissingen, terwijl haar internationale concur rentes zich volledig kunnen toeleggen op hun sport. De amateur-pur-sang contra de profesionals. „maar dat wil ik niet als excuus büjven gebrui ken. Mijn dag begint heel vroeg, dat kost veel energie en je moet veel inproviseren. Maar ik groei toch nog steeds." „Het apie heeft het weer ge flikt". reageerde haar trotse moeder die, net als enkele an dere Zeeuwse triatleten, ver steld stond van haar veer kracht. „Ze heeft vandaag ook van mij gewonnen", zei Sjaak de Kok uit Lewedorp, „en dat is dit jaar nog niet vaak ge beurd." Bert Sandee (22) uit Kamperland knikte instem mend. Ook voor de 'tweede jaars' triatleet was Irma Hee ren zaterdag te sterk. Hij hoef de zich niet te schamen, want Heeren gaf met haar eindtijd van 1 uur 56 minuten en der tien seconden slechts tien mi nuten toe op de nieuwe Neder landse kampioen bij de man nen Venderbosch. Ammerstol. NK Olympische triathlon (2000 m zwemmen, 40 km fietsen, 10 km lopen). Mannen: 1 Venderbosch (Didam) 1.46.00. 2 Van den Bos (Oost-Knollendam i 1 46 59, 3. Van der Marei (Ter Aari 1.47.11. 4. Everts (Vught) 1.48 03. 5. Van der Ploeg (Leeuwarden) 1 49.28, 6. Van Trigt (Nieuwkoop) 1.49.49, 7. Marijnissen (Bergen op Zoom) 1.50.08, 8. Looze (Assen delft) 1.50.21. 9. Van der Heijde (Hoofddorpi 1.50.36. 10 Kiens (Ei- bergem 1.50 48. 47. Arjen Hartogh (Vlissingen) 1.56.53 74. Bram van de Wege 2.00.13 (Philippine) 87 Sjaak de Kok (Lewedorp) 2.01.23. 112. Bert Sandee (Kamperland) 2.06.01. 119. Theo Schram (Sluis) 2.10.45. Vrouwen: 1. Irma Heeren (Middel burg) 1.56.13. '2 Jacqueline van Vliet (Elshouti 1.59.12. 3. Lucienne Groenendijk (Den Helder» 1.59.47. 4 Keuning (Voorburg) 2.06.24. 5. De Wit (Schijndel) 2.06.26. 30 Tina Kats (Vlissingen) 2.29.59. 34. Nicole van der Schelde (Middelburg) 2.37,22. vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer I23 4380 VB Vlissingen 'Bellen gaat sneller! 01184 84216 'Prijs per dag bij een kwartaal abonnement Irma Heeren, de nieuwe Nederlandse kampioene triathlon, wordt geflankeerd door Jacqueline van Vliet en Lucienne Groenedijk (rechts). foto Gerrit van de Velde van onze verslaggever Peter Ouwerkerk OSLO - Een vrouw hoort volgens som migen nog altijd in de keuken. Te trou wen, kinderen te krijgen, op zoek te gaan naar een gezin. Sporten mag, maar het moet niet te gek, mag niet ten koste gaan van het gevestigde rollen patroon. Plotseling is het er weer, in Oslo, Noorwegen, zaterdag rond het middaguur. Alsof er in al die jaren van sportieve vrouwen-emancipatie werkelijk niets was veranderd. Zo'n wereldtitel, mooi hoor, maar werd het niet eens tijd, dat ze haar aandacht aan de echt vrouwelijke dingen des levens ging schenken... Leontien van Moorsel had op de pers conferentie net de lengte en de kleur van haar nagels vergeleken met die van de nummer drie van de dag. de Ameri kaanse Laura Chamerada. Ze had de wat stekelige opmerkingen van de zure Franse tante Jeannie Longo (ontevre den met het zilver) over zich heen laten gaan en was speciaal voor de Neder landstalige pers nóg eens langs de re genboog gelopen. Ze had verteld van de taktisch ijzerster- ke koers van 'de meiden', met hardma kende demarrages van Danielle Over- gaag, Petra Grimbergen, Astrid Schop, Elsbeth Vink en in iets mindere mate Lenie Dijkstra. Van haar reactie op de vlucht in de laatste ronde van Longo, van het commando van coach Frans van Diepen op de laatste klim: „Slopen, die handel!", waarna de Zwitserse 'Drit- te im Bunde', Lucia Zberg. was gesneu veld. En ze kwam met haar verhaal van de zenuwenoorlog met Longo in de be slissende, laatste kilometer. Volwassen Het weer was te mooi geweest om het parkoers echt selectief te maken. Maar wie 's werelds besten zijn kunnen zelfs een dreigende massasprint ontlopen. Ze had er nooit aan getwijfeld. Neder land had Monique Knol of Ingrid Harin- ga hier niet nodig. Het vrouwenwielren- nen in ons land was inmiddels volwas sen genoeg om de concurrentie ook met een staaltje ploegtaktiek te aftroeven. - Van Moorsel en Longo hadden een hal- Te minuut bijeen getrapt. Genoeg voor een spelletje blufpoker, te weinig om er andermaal een sur place van te maken, zoals vorig jaar op de flanken van de Al- pe d'Huez, in de slotrit van de Tour Fé- minin. Het was aan die dag. dat Longo nog eens fijntjes refereerde, toen ze ant woordde op een vraag over een vergelij king Van Moorsel/Canins. de inmiddels gestopte Italiaanse, met wie de Fran chise ook menig duel had uitgevochten. Longo: „Canins had nooit gedaan wat Van Moorsel nu deed, in de laatste paar honderd meter." Wat ze er precies mee bedoelde? Dat Van Moorsel de sprint had moeten aan trekken, in plaats van Longo de kop op te dringen? Een nogal simpele gedach te. Waar ze ook snel op terugkwam. „Ik had in de finale alléén moeten wegrij den. Maar daar dacht ik pas aan, twee honderd meter na de finish..." Eigen ideeën Van Moorsel hoorde het aandachtig aan. Had zo haar eigen ideeën over die sprint. Was met lof voor ook dit examen geslaagd. „We hebben deze situatie wel tig keer doorgepraat, de coach en ik. Het was het meest waarschijnlijke slot: samen met Longo. Ik maak nogal eens een foutje in de sprint. Maar Frans had er iedere keer wéér op gehamerd, dat ik Longo de kop moest opdringen, en er pas de laatste 150, 100 meter overheen moest gaan." Van Diepen had het gelijk van de win nende coach. Oogde dus de vanzelfspre kendheid zelve. „Na de vrouwentour zeiden er: ja, maar Longo was uitgeval len, en het veld was niet zo sterk, logisch dat Leontien dan wint. Maar hier was iedereen wél. En hier wint ze ook. Het is een moordmeid, die fantastisch veel kan. De absolute beste. Het is fijn werken als iedereen zich aan zijn op dracht houdt, en het wordt afgemaakt zoals het hoort." Bij de profs zou zoiets een forse premie hebben opgeleverd, maar zelfs bij de meest professionele vrouwen van het peloton wordt nog niet in die financiële orde gedacht. Van Moorsel kon haar ploeggenotes dan ook niets aanbieden. Aan de beurt Van Moorsel: „Waar zou ik het van moe ten betalen? De tonnen stromen heus niet binnen. Ik geef het wel op een an dere manier terug. Na Stuttgart (WK '91. red.) heb ik er ook alles aan gedaan om Astrid Schop aan de eindzege in de EG-ronde te helpen. Nu is Elsbeth Vink misschien aan de beurt. Die heeft zich dit keer voor mij de longen uit haar lijf gereden." Met Elsbeth Vink is meteen de naam ge noemd van de mogelijke opvolgster van 'La Moorsel'. De Boekelse is pas 23 jaar, maar ziet zichzelf toch niet zo lang door gaan als haar- voorgangsters als Longo en Canins. „Het enige wat ik nu nog wil is Olym pisch goud. Dat mis ik. Voor de rest zou ik nog graag een paar jaar ontspannen in de rondte rijden. Want dit soort suc cessen is hartstikke leuk, maar er staat toch een enorme spanning op. Iedereen verwacht het van je. je kunt alleen maar afgaan. Daar krijg ik het wel eens knap benauwd van." Rustig Ze zegt dat het ook de reden is geweest, dat ze allerlei publiciteits-contracten na haar vorige wereldtitel heeft gene geerd. „Ik wilde sportief de dingen doen waar ik zin in had, en niet drie dagen voor een tv-camera gaan staan zwaaien naar mensen die ik niét eens ken. Mis schien dat ik er nu anders over ga den ken. maar het liefst hou ik het nog steeds rustig rondom me. Geen gekkig heid. want daar ga je alleen maar van achteruit fietsen." Waarop een verder best vriendeüjke zuiderbuur haar de vraag stelde over de vrouw, de keuken en de moederrol. Ze schoot in de lach. De gedachte nu reeds aan de leiband te moeten lopen van een innig vaste relatie, maakte haar met al haar 49 kilo toch knap onrustig. „Oh nee zeg, hou eens op... Dat is nog niks voor mij." Vrouwen: 1. Van Moorsel (Ned) 92 km in 2 21.20 (gem. snelheid: 39.056 km/ui, 2. Longo (Frai, 3. Charameda (VSt) 0.04.4. Fanini (Ita), 5. Zack (VSt). 6. Reardon Aus), 7. Zberg (Zwi). 8. Vink (Ned). 9 Holjer (Zwe), 10. Hohlfeld (Dui), 11. Van de Vijver (Bel), 12. Palmer (Can), 13. Purvis (GBr), 14. Marsal (Fra). 15 Philips (GBr), 16. Koliaseva (Rus), 17. Heeb (Zwi), 18. Hughes (Can), 19. Samaribba (Spai. 20. Boe- benkova (Rus). 40. Overgaag 1.52. 48. Schop. 3.32. 58. Grimbergen 5 37. Uitgevallen: Dijk stra (Ned). hitmanen scoort enige treffer Advertentiet OSLO (GPD) Donderdag stap te hij al met de flair van een kopman het hotel bij Oslo bin nen. 'Franske' zou op hét WK voor zijn eigen kansen gaan rij den, zondag, reken maar. „En wat die anderen allemaal ver zinnen, moeten ze zelf maar we ten." Het was geen bluf, bleek gisteren. Trouwens, Limbur gers roepen over het algemeen niet zo maar wat. Er was over nagedacht bij Maassen, er was zelfs een hoogtestage in Sankt Moritz aan te pas gekomen om de benen goed te maken. „Maar dat ze zo super zouden zijn, had ik niet durven dromen." Dagen, weken van voorberei ding („hier heb ik speciaal naar toe geleefd") en twee seconden van onoplettendheid. Want Frans Maassen maakte gisteren één foutje, anders had hij een medaille gehad. Hij liet de latere winnaar Lance Armstrong in de afdaling zo maar wegrijden. „Stom, stom, stom, met wat meer risico was ik erbij geble ven. En op een WK moet je wat durven." Oranje dus niet op het erepo dium. want Maassen liet zich daarna ook nog scheren door een groepje volgers van het bes te soort. Hij eindigde als tiende. Maar einduitslagen vertellen niet anders. De einduitslag van dit WK vertelt bijvoorbeeld niet veel over de bewonderingswaar- dige manier waarop twaalf - dit seizoen over het algemeen toch tel bekritiseerde - Nederlandse profs meespeelden in de afval- wedstrijd. „En ga nou niet roepen dat het Nederlandse wielrennen weer te rug is, we zijn nooit wegge weest." Onder een grote paraplu genoot 'positivo' Gerrie Knete- mann na van de race die door de regen op een pure slijtageslag uitdraaide. Erbarmelijke, zelfs gevaarlijke, omstandigheden: de Kneet zag niet alleen zijn tac tiek, maar ook zijn weersver wachting uitgevoerd. Hij wilde slecht - Nederlands - weer hebben op de dag van de wegwedstrijd: hij kreeg het. Hij Wilde uiteindelijk Frans Maas sen, Erik Breukink en Gert Jan Theunisse erbij hebben in de fi nale: hij kreeg ze. Zelfs nog iets neer dan dat, omdat ook het spel van Steven Rooks in de voorlaatste ronde nog niet was uitgespeeld. Averij Ze vielen en stonden weer op. Op aanvankelijk Maarten den Bak- ser na, die zich direct naar de Frans Maassen. TVM-bus liet brengen om zich daar door de eigen ploegarts, de Rus Michailov, te laten behan delen. En op Eddy Bouwmans na, die niet viel of materiaalpech kreeg, maar in de negende ronde 'gewoon' aangaf aan het eind van zijn krachten te zijn. De rest liep wel averij op, maar stapte pas af nadat het werk gedaan was: Nijdam halfweg koers. Ne- lissen en Nijboer in de elfde en twaalfde ronde. Dekker in de fi nale en in de laatste ronde ook nog Erik Breukink. die lang meedeed, maar voor wie de bijna 260 kilometer net iets teveel van het goede was. Jaskula naar ploeg Konysjev OSLO (AFP) - De Poolse wiel renner Zenon Jaskula stapt eind dit jaar naar de Italiaanse ploeg Jolly over. De 31-jarige coureur, die tijdens de laatste Ronde van Frankrijk verraste met de derde plaats in de eind rangschikking, heeft bij zijn nieuwe werkgever een contract voor twee seizoenen getekend. Jaskula rijdt nu nog in dienst van het Italiaanse team GB- MG. De Pool wil het volgende seizoen deelnemen aan zowel de Ronde van Italië als de Ronde van Frankrijk. Bij Jolly treft hij on der meer de Rus Dimitri Konis- jev. die afkomstig is van de Ne derlandse TVM-formatie. Jas kula stond na zijn succesvolle Tour in de belangstelling bij vele teams, waaronder de Banesto- ploeg van Miguel Indurain. Frank Rijkaard duelleert met Vitesse-spits Huub Loeffen (links). foto ANP lang uit het zicht. Litmanen weet waarom. „We missen erva ring. Slechts drie spelers staan onder contract van buitenland se teams. Onze eigen competitie mist elk niveau." Hoe anders is het met Litmanen gesteld in de vaderlandse eredi visie. De in Lahti geboren Fin was gisteren alweer toe aan zijn vijfde goal in deze nog jonge competitie. De twee Supercup- treffers tegen Feyenoord inbe grepen. „Maar de meesten wa ren dan ook niet te missen", klinkt het bescheiden. „Van daag ook. ik stond echt hele maal vrij. Ik hoefde alleen te knikken." Inderdaad kreeg de 28-voudig international vlak na rust alle ruimte om de bal na een voorzet van Finidi George (de enige goede bal die gisteren van zijn voet kwam) langs Vitesse-doel- man Raimond van der Gouw te koppen. De matchwinner haal de het einde van de wedstrijd overigens niet. Na een schop te gen zijn kuit moest hij zich laten vervangen door Clarence See- dorf. Aanloop Zijn trainer kent die problemen wel. In de aanloop naar de top per van zondag tegen PSV kan Louis van Gaal nog steeds geen beroep doen op een vijftal spe lers. Peter van Vossen, Rob Al- flen, Dan Petersen. Michel Kreek en Edgar Davids zijn nog steeds verre van fit. „We zullen het moeten doen met deze spe lers en voorlopig gaat dat nog goed." Kwam ook omdat Ajax gisteren alle geluk van de wereld had. Al thans in de ogen van Herbert Neumann. Pas na de treffer van Litmanen wierpen de Arnhem mers alle schroom van zich af en ging het opportunistisch op zoek naar de gelijkmaker. Onder leiding van de uitblinkende Glenn Helder kwamen er ook kansen. Met als hoogtepunt de kanonskogel van Martin Laam- ers. die zijn vrije trap op de lat uiteen zag spatten. Meer zat er voor de thuisclub niet in. Vitesse - Ajax 0-1 (0-0). 52 Litmanen 0- 1. Scheidsrechter: Reygwart. Toe schouwers: 11.637 (uitverkocht). Ge le kaart: Bos. Laamers (Vitessei. Leontien van Moorsel koestert haar gouden plak. foto EPA ARNHEM (GPD) - Het was een vermoeiend weekje voor Jari Litmanen. Vorige week zondag- ging hij voorop in de strijd in de gala-voorstelling tegen FC Utrecht, 's woendags was de Fin te bewonderen in het Weense Ernst Happel-stadion voor een interland tegen Oostenrijk en gisteren dook hij weer op in sta dion Monnikenhuize, de thuis basis van Vitesse. En met suc ces. Zijn geplaatste kopbal, zes minuten na rust, was goed voor de vierde opeenvolgende zege van Ajax. De van Myllykosken Pallo'47, kortweg MyPa genoemd, over gekomen Fin lijkt dit seizoen rijp voor de grote doorbraak. Bleef zijn inbreng de vorige jaar gang beperkt tot twaalf wed strijden (waaronder 5 invalbeur ten) en één doelpunt, momen teel zit het illustere nummer tien shirt vast om z'n schouders. Vooral ook omdat de andere po tentiële 'tieners' de ervaring (Clarence Seedorf) dan wel de fit heid (Dan Petersen) missen om de concurrentie-strijd aan te gaan. „Ach. in principe kan ie dereen bij Ajax op die positie spelen", relativeert de 22-jarige spelmaker in bijna vlekkeloos Nederlands. „Ik heb nu de beste troeven in handen, dat kan ech ter zo veranderen. Dat is goed ook, want dat houdt je scherp." Een eer 'Een noodzakelijk kwaad' Zo kwalificeert Litmanen de inter lands waarvoor hij geregeld wordt opgeroepen. „Het blijft natuurlijk een eer om voor je land uit te komen, aan de andere kant verstoort het wel je ritme. In de nationale ploeg sta ik meer op het middenveld en spelen we uiteraard veel behoudender dan Ajax. Als ik terug ben in Amster dam. is het omschakelen gebla zen. En als er nou nog eens wat op het spel stond. We zijn al ja ren volstrekt kansloos als het gaat om plaatsing voor welk toernooi dan ook." De stand in kwalificatiegroep 6 voor het WK van volgend jaar zegt wat dat betreft voldoende. De Scandinaviërs houden alleen voetbaldreumes Israël onder zich, de rest (Oostenrijk. Bulga rije. Frankrijk en Zweden) is al-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 11