Loonbod ambtenaren op komst Topambtenaren: sleutelen aan hoogte minimumloon r, Hortus heropend de Winckelaer gemakkelijke prijzen! Maij: toeslag voor kaartje flitstrein "Heieeken haalt xportbier terug vegens splinters kleintjes Jongens verhongerd in grotten yoging om vastgelopen cao-gesprekken vlot te trekken Auto-Lease Walcheren B.V. kunst cultuur De verbouwing is nu echt begonnen Zonnige perioden Zonnige perioden, af en toe stapelwol- ken. Vrijwel overal droog. Vanmiddag langs de kust soms vrij krachtige noor den ivind. Temperatuur 18 graden. 236e jaargang no. 201 Vrijdag 27 augustus 1993 den HAAG (ANP) - Werkge vers en werknemers in de ver schillende overheidssectoren (rijk, gemeenten, onderwijs en dergelijke) zijn in informele ge sprekken druk bezig de vastge lopen cao-onderhandelingen lot te trekken. Het ziet er naar uit dat er een loonruimte van 1,75 a 2 procent (of meer) komt. De onderhandelingen bij het Rijk liepen voor de zomer vast op een bod van de werkgever 0,5 procent structurele loonsverhoging en 0,5 procent eindejaarsuitkering. Alleen bij de provincies (14.000 werknemers) is donderdag for meel onderhandeld. Daar ligt ook een concreet bod voor een cao voor 18 maanden. Volgens werkgeversonderhandelaar P. van der Wiel is er vooruitgang geboekt in het tot stand brengen van een ouderenbeleid. Er liggen echter nog steeds knelpunten bij de inkomensverbetering en de verslechteringen in de sociale zekerheid. Op 8 september wordt er verder onderhandeld. Van der Wiel streeft dan naar af ronding van de cao. De bonden zijn aanmerkelijk minder opti mistisch, maar AbvaKabo en CFO noemen de stand van za ken „in elk geval niet hopeloos". In de andere sectoren wordt vooralsnog slechts in aftastende zin gesproken over de loonsver betering, uiteenlopend van blij vende loonsverhogingen, één malige loonsverhogingen en ein dejaarsuitkeringen, tot de tijd stippen waarop ze ingaan en de looptijd van een cao. Bovendien zitten er ook verslechteringen in ww en ziektewet in de voorstel len van de werkgevers en daar voelen de bonden niets voor. Wat de looptijd van de cao be- DEN HAAG (GPD) - Reizigers met de hogesnelheidstrein, die lussen Antwerpen en Amster dam moet gaan rijden, zullen extra voor een kaartje moeten betalen. Met de opbrengst van de toeslag op het treinkaartje lal de particuliere financier die de hogesnelheidslijn gaat aan leggen, afbetaald moeten wor den. De ministers Maij (verkeer) en Kok (financiën) hebben dit de Kamer laten weten. Zij deden in antwoorden op vragen over de mogelijkheden grote in frastructurele werken door pri vate financiers te laten uitvoe ren. Maij en Kok stellen de Kamer voor om nog voor oktober af spraken te maken over politieke a financiële hoofdlijnen voor het afsluiten van contracten met privé-financiers. De Kamer moet de financieel-technische zaken dan aan de contractpart ners overlaten. In geheim beraad willen de mi nisters de Kamer vervolgens wel inlichten over de marges van het onderhandelingsresultaat. Als het contract eenmaal gesloten is, kan de Kamer het achteraf beoordelen. Zoals bekend, is minister Maij in grote problemen geraakt door een contract met een particulie re financier voor de aanleg van de Wijkertunnel. Zij werd door de Kamer zelfs teruggestuurd naar de onderhandelingstafel. Ook bij het uiteindelijke con tract werden begin dit jaar zo veel vragen gesteld, dat dit Maij bijna haar ministerschap kostte. AMSTERDAM (GPD) - Heine- haalt zeventien miljoenen flesjes exportbier terug naar de brouwerij. De bierbrouwer beeft daartoe besloten nadat tij dens een routine-controle bleek dat bij het verpakkingsproces of bij het openen van de groene fxportflesjes van 33 cl glasdeel- Ijes kunnen vrijkomen. De fles jes zijn de afgelopen twee we ien op de markt gekomen in En geland, Zweden, Israël, Fin land, Oostenrijk, Hongarije, Hongkong en Prince Edward Is land (Canada). Ook aan een aan tal tax-freewinkels op vliegvel den is geleverd. Het probleem doet zich niet voor in Nederland. „Met de gewone bruine flesjes is niets mis", zo be nadrukte gisteravond een woordvoerster van Heineken. Advertentie Het probleem doet zich voor aan de binnenkant van de hals van de exportflesjes, waarvan er 17 miljoen naar genoemde landen zijn geëxporteerd. De glassplin ters zijn met het blote oog nau welijks waarneembaar. „Tach tig procent van de betreffende partij is inmiddels onder con trole. Die hebben wij gelokali seerd en geblokkeerd", aldus de Heineken-woordvoerster. De glassplinters kunnen vrijkomen bij ongeveer één procent van de flesjes. „Dat betekent dat van de twintig procent die nog circu leert, omstreeks 34.000 flesjes ge vaar op kunnen leveren". De consumenten in de betreffen de landen worden via adverten ties en persmededelingen geïn formeerd over het mogelijke ge vaar dat zij lopen bij het drinken van het bier. De financiële schade voor het bedrijf is aanzienlijk. „De betref fende flesjes worden terugge haald, vernietigd en vervangen. De schade zal in de miljoenen lo pen", aldus de woordvoerster. treft, speelt de wens van het ka binet om volgend jaar de inko mens drastisch te matigen een rol. Minister De Vries heeft zelfs een bevriezingswet achter de hand. Als de overheidssalaris- sen worden bevroren, zal de in komensverbetering in 1993 te rechtkomen. Koopkracht AMSTERDAM - Bezoekers wandelen door de gisteren heropende kassen van de Amsterdamse Hortus Botanicus. Het 350 jaar oude complex beschikt nu over een 'drieklimatenkas'. Deze bestaat uit een tropisch, een subtropisch en een woestijngedeelte. Glazen wanden scheiden de verschillende zones van elkaar. De renovatie van de enkele jaren geleden met verdwijning bedreigde tuin kostte ongeveer 5 miljoen gulden. foto Cor Mulder/ANP Valse biljetten honderd mark HENGELO (GPD) - In het grens gebied duiken de laatste dagen steeds meer valse briefjes van 100 DM op. Zowel in Almelo als Hengelo zijn biljetten ontdekt. Eerder doken ze al op in Duits land zelf, vooral in het aan Twente grenzende gebied. DEN HAAG (GPD) - De hoogte van het minimumloon moet worden herzien. Het verschil tussen loon en een bijstandsuit kering dient groter te worden. De voorwaarden voor het ver- GEEN VAKANTIEKATERS BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND I TMC Zeeland, een vakantie bestemming, waar u achteraf geen kater aan over houdt, maar een verfraaid interieur. Welkom in de tapijt- en gordijnspeciaalzaken in Goes en Middelburg, (Goes ook PARKETSTUDIO) of in het meubelccntrum in Kruiningen. Zandweg lb fT Tel öl 130-8 ZbZfrll ESISHHflHHI CADIER EN KEER (GPD) - Politie en brandweer hebben gisteren in een gangenstelsel van de grotten in Cadier en Keer, Limburg, de stoffelijk overschotten gevonden van twee jongens. Vermoedelijk gaat het om twee vrienden die sinds 6 au gustus van dit jaar werden vermist. De beide jongens volgden onderwijs op Huize Sint Jozef in Cadier en Keer, vlakbij Maastricht. Zij zijn in de grotten waarschijnlijk van honger omgekomen. De dode jongens lagen tach tig meter diep in het gangen stelsel, dat ongeveer vijfhon derd meter de Keerderberg in loopt. Hoewel het eerste li chaam al om 14.00 uur ont dekt werd, konden de stoffelij ke overschotten pas tegen middernacht geborgen wor den. Politie en brandweer hadden moeite om de grot binnen te komen. Het complex is name lijk niet meer voorzien van be hoorlijke toegangen. Van wege instortingsgevaar zijn ze geruime tijd geleden dichtge metseld. Met drilboren werd geprobeerd een gat te maken in een dertig centimeter dikke betonnen muur, waarin alleen uitsparingen waren opgeno men voor vleermuizen. Een wachtmeester van de po litie vond de eerste jongen gis termiddag nadat hij zich door een vleermuisgat naar binnen had gewerkt. De wachtmees ter was net tenger genoeg om zich door de kleine ronde uit sparingen te wurmen. Slechts met hulp van een collega, die buiten stond te wachten, wist hij weer buiten te komen. Het tweede lichaam werd laat in de avond gevonden na een in tensieve zoekactie. m&x*. - Politemensen maken een opening in de dichtgemetselde mer gelgrot. foto ANP krijgen van een sociale uitke ring moeten opnieuw worden vastgesteld. Dat geldt ook voor de hoogte en de duur van de uit kering. Deze aanbevelingen aan het kabinet zijn opgesteld door topambtenaren van verschil lende departementen. Zij ach ten de maatregelen nodig voor de werkgelegenheid. De ambtenaren vinden lagere loonkosten onvermijdelijk. Dat geldt vooral voor laaggekwalifi- ceerde banen. In dit kader oppe ren zij een herziening van het wettelijk minimumloon. Omdat het stelsel van sociale ze kerheid onvoldoende prikkels bevat om weer aan het werk te gaan willen de topambtenaren ook hier nieuwe ingrepen, zoals het vergroten van de afstand tussen loon en bijstand. Maar ook bepleiten zij een koppeling van het recht op uitkering en het hebben of verkrijgen van een aantal vaardigheden waardoor betrokkene op de arbeidsmarkt een kans heeft. Premier Lubbers ligt intussen niet wakker van een verlaging van het wettelijk minimumloon. 'Ik ben daar ontspannen over', zei hij gisteren na afloop van het kabinetsberaad. Het CDA pleit in haar vorige week gepresen teerde ontwerp-verkiezingspro- gramma voor een verlaging van het minimumloon met twintig procent. Lubbers benadrukte dat het wettelijk minimumloon de laat ste jaren ook is achtergebleven bij de ontwikkeling van de lonen in de marktsector, zonder dat dit Voor de bonden speelt verder grote rol. hoe de ivoor iedereen negatieve) koopkrachtontwik keling voor de ambtenaren er volgend jaar uit gaat zien. Zon der maatregelen komt die slech ter uit dan in het bedrijfsleven en dat is onaanvaardbaar voor de werknemers bij de overheid. Het kabinet is nog bezig met de begroting voor volgend jaar en kijkt daarbij ook naar de ambte narensalarissen. Volgens de woordvoerder van de AbvaKabo wordt er blijkbaar achter de schermen gekeken hoe men er uit kan komen. Hij benadrukt dat er pas concreet kan worden onderhandeld als er een loonbod ligt en daar is nog geen sprake van. De ambtenaren wachten al sinds 1 april op een nieuwe cao. De onderhandelingen (de bon den eisten 2.5 procent i liepen dit voorjaar vast en dat leidde tot wekenlange acties van met na me gemeente-ambtenaren (ver voer, vuilophaal). De bonden gaan volgende week nieuwe ac ties op de rails zetten. Alleen cao akkoorden kunnen voorkomen dat trams en bussen half sep tember 48 uur stil komen te staan. Ook dreigen langdurige stakingen bij reinigingsdien sten. Probleem bij elk bod is de finan ciering. Elk procent loonsverho ging voor de ambtenaren kost 500 miljoen gulden. (Advertentie) expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 Gerard Thoolen schittert in hoofd- en bijrollen, zowel op het toneel als op het witte doek. Dit jaar bieden De Nederlandse Filmdagen een overzicht van zijn filmcarrière. Verder in de bijlage Kunst CultuurSchuberts muziek heeft verborgen boodschappen de nieuwe Maarten 't Hart is het herlezen waard Kees van Kooien stuntelt verder feestnummer voor Gerrit Kouwenaar poëtische koortsdromen uit Griekenland Te.r Averij maakt tekenfilms voor volwassenen muzikaal beeld van het Trio Louis van Dijk musea mikken op me ga-tentoonstelling en Johnny Depp, een eigenzinnig filmacteur Sister Double Happiness weer terug naar af tekeningen van Regi van Driel Sharon Stone maakt faam niet waar uit-agenda, films, exposities. 15 t/m 21 SR V Vlakebruggen De oude Vlakebruggen over het Kanaal door Zuid-Beveland bij Hansweert zijn donderdag ver wijderd. Twee enorme bokken tilden de 50 jaar oude verkeers- brug en basculebruggen in de ta kels en zetten ze aan de kant. ivaar ze worden ge sloopt. Het schouwspel Q trok veel bekijks. w Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en econo mie: 6; Provincie: 9, 10, 11 en 13 Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25, 26 en 27 Palestijnen en Israël dichter bij oplossing JERUZALEM (AP) - Israël staat open voor nieuwe Palestijnse voorstellen over Palestijns zelf bestuur op de Gaza-strook en in Jericho. Dat zeiden gisteren Is raëlische en Palestijnse func tionarissen. De voorstellen moeten de impasse bij het vre desoverleg over het Midden- Oosten doorbreken. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres zei dat Israël bereid was de Pale stijnen beperkte autonomie te geven op de Gaza-strook en in Jericho op de westelijke Jor- daanoever. Yasser Abed Rabbo. adviseur van PLO-leider Yasser Arafat, zei dat hij een doorbraak ver wachtte bij het vredesoverleg. De Israëlische onderminister van buitenlandse zaken Yossi Beilin zei dat hij er vertrouwen in had dat beide partijen het eens kunnen worden over de gro te lijnen van een overeenkomst als de besprekingen volgende week worden hervat. Advertentie Peugeot 605 Turbo Diesel Bouwjaarmei 1991 Km.st. 68.000 Donkergroen Metallic Alarm, Mistlampen 47.500,- tot problemen leidde. Daarbij is het minimumloon opgezet als gezinsinkomen, wat in de huidi ge tijd achterhaald is. aldus Lub bers. Net als de uitkeringen, die steeds meer op individueel ni veau worden vastgesteld, kan ook het minimumloon worden verlaagd. De premier wees erop dat bijna alle werkgevers meer betalen dan het minimumloon, terwijl er behoefte is aan meer laagbe taald werk voor slechtgeschool- de werklozen. Vandaag praat het kabinet over een nieuwe versie van de werk- gelegenheidsnotitie van minis ter De Vries. Daarin gaat het naast extra overheidsinveste ringen om maatregelen die de arbeidsmarkt moeten stimule ren. De minister wil werkgevers de mogelijkheid geven langere werkdagen in te stellen, alsook het werken op zaterdag. Het ont slagrecht kan wat De Vries be treft worden versoepeld. ZE ZIJN ER WEER Vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen eten voor 22,50 p.p. mei. 3 sausies. stokbrood, dunne Franse Ineties en onbeperkt saladebuffet Gelieve tijdig te reserveren: Oil 10-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee. Bar Dancing KARREWIEL presenteert vanavond All round music. Aanvang 23.00 uur. Kleur Extra's Prijs Peugeot 405 GLI 1600 Break Bouwjaarsept. 1992 Km.st. 48.000 Kleur Donkerblauw Extra's Getint glas, Centrale deur vergrendeling Prijs 30.500,- Rover Montego 2.0 LXi Stationcar Bouwjaarmei. 1991 Km.st. 33.000 Kleur Donkerrood metallic Extra's Getint glas, Centrale deur vergrendeling, Stuurbek. 24.950,- official Peugeot Dealer pta gaas Westhavendijk 148 Goes 01100-20620 Voor een unieke keuze in echt antiek en nieuw geloogd grenen en vuren meubelen eerst naar Strljen Onze verkoop gaat wel gewoon door! In deze voor u ongemakkelijke periode - er staan hier en daar wat schotten in de showroom - treft u 't wel met calO.OOO m2 showroom ?nSSZ?'"1'"L Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr.) •18 kmien zuiden ,an Ronefdam 3291CN Strijen (Zuidholl. eilanden) - 9 km ten westen van Dordrecht - 3 km ten noorden van Moerdijk t6l. 01854 - 3000 f3X 01854 - 4583 1978 zk34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1