ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN erkloze moeilijker in de WW Weg vrijgemaakt voor komst voedselkonvooi naar Mostar Blik door periscoop van Dolfijn Verlies 840 banen bij staf PTT Post kleintjes (feigeren hulp bij erdrinken meisje misschien strafbaar PvdA en CDA steunen voorstel Eisen verlengde uitkering strenger klaij wil voor wegtransport ïogere accijns compenseren Prinselijke vaartocht wekt veel beroering m\ f Z-Afrika naar beroepsleger Wolkenvelden, een bui Half tot zwaar bewolkt, kleine kans op een bui. Noordwesten wind, meest ma tig en tijdelijk krimpend naar westelij ke richting. Temperatuur 17 graden. 36e jaargang no. 199 toensdag 25 augustus 1993 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Pvü w rans f eelt 'gU nak !<XS IS HAAG (GPD) - Het recht een WW-uitkering wordt be- l, [fkt. Minister De Vries en je latssecretaris Wallage (so- O.t; a|e zaken) willen dat scher- t ife eisen worden gesteld aan -I verkrijgen van een WW-uit- g. De regeringspartijen en PvdA kunnen zich in "li- it voorstel vinden, dat op ter- ,J ijn jaarlijks 347 miljoen gul- )r.!> n moet opleveren. iaiv akkoord tussen Wallage en {Vries maakt een eind aan het inflict tussen PvdA en CDA Ï"J;fr maatregelen om de sterk L jopende WW-uitgaven een G Ft It toe te roepen. De bewinds- Xoi den willen dat een werkloze li seen verlengde WW-uitkering itvangt als hij van de vier jaar aan zijn werkloosheid vooraf gen er drie gewerkt heeft. Nu dat nog drie van de voorgaan- r._ 'vijfjaar. u,: verlengde WW-uitkering be- 9-; aagt zeventig procent van het K« jtstverdiende loon en duurt aximaal (afhankelijk van de >(tijd) 4.5 jaar. Om de PvdA te- moet te komen, wordt de ver- Kol Ig-WW-uitkering (maximaal zeventig procent van het mini mumloon) verlengd van één naar twee jaar. Daardoor komen werklozen later in de bijstand te recht. De vervolg-WW-uitkering kent geen inkomenstoets. de uit kering wordt dus niet gekort in verband met het inkomen van de partner of eigen vermogen. PvdA-woordvoerder Van Zijl zegt dat zijn fractie welwillend tegenover het voorstel staat. Half juli was de partij nog sterk gekant tegen een voorstel van De Vries en premier Lubbers om de toegang tot de WW te beper ken. Het CDA-duo koppelde aan de verlengde WW-uitkering de voorwaarde dat er minstens vier van de vijf voorgaande jaren ge werkt moest zijn. Van Zijl vindt drie uit vier jaar 'een zachtere maatregel'. Er wor den minder mensen door ge raakt, ook de besparing is iets minder. Bovendien wordt de vervolguitkering met een jaar verlengd. Dat zien wij als pure winst. In tijden van oplopende werkloosheid is het ook voor werklozen immers moeilijk aan de slag komen". Een CDA- JEN' HAAG (GPD) - Minister (verkeer) wil dat het weg- insport de helft van de aange- mdigde accijnsverhoging diesel, gecompenseerd rijgt. Zij heeft dit het kabinet jorgesteld. [aster Kok (Financiën) heeft ingesteld de accijns op diesel ïlücent per liter te verhogen. Balrijven in het wegtransport ïtten weten dat niet te kunnen Walen. Het zou leiden tot tien faillissementen en verlies iel arbeidsplaatsen. DTTERDAM (ANP) - Zijn de 200 omstanders die zater- g roerloos toekeken hoe in recreatiepias bij Baren- icht een 9-jarige Marokkaans nisje verdronk strafbaar? Om raag te beantwoorden be st justitie een 'inventarise- id onderzoek'. ilgens politiewoordvoerder W. Rooij richt het onderzoek til in eerste instantie op de ensen die ondanks concrete rzoeken van politie en brand- ser weigerden mee te helpen inde zoekactie. Dat is in strijd el artikel 446 van het Wetboek in Strafrecht, waarin staat dat 'openbare macht hulpbetoon eni (w vorderen'. Ook onderzoekt ^politie in hoeverre artikel 450 hetzelfde wetboek is over een. Daarin staat centraal nalaten van hulp aan ie- id die in levensgevaar ver- «rt. tfhts een handjevol omstan- isgaf volgens de politie zater- ipniddag gehoor aan de op- ?p mee te helpen. Het was de doeling een menselijke keten vormen om daarmee het oortje af te zoeken. GGD-arts a Loenen meent dat die aan- 2:sinuttig zou zijn geweest, om- 2 5 iemand die een uur onder Her heeft gelegen soms nog te aiimeren is. tpolitie beseft dat het moeilijk 'dt een adequate bewijsvoe- te leveren, maar vindt het derzoek van justitie 'zeker 1'. ..Je kunt wat hier is ge- urd niet zomaar over je kant ïn gaan", zegt woordvoerder OEN HAAG (ANP) - Konin- ?in Beatrix gaat dit week einde met haar drie zonen Alexander, Friso en Con- stantijn naar Noorwegen. Ze vieren daar het zilveren huwelijksfeest van koning Harald en koningin Sonja uiee. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst dinsdag be vestigd. hi de buitenlandse pers is enige opwinding ontstaan over een boottocht waaraan volgens het Duitse persbu reau DPA veertien prinsen on prinsessen deelnemen, bureau vraagt zich. net als het Britse boulevardblad Daily Mail. af of er sprake is van een „koninklijke huwe lijksmarkt". Op het jacht van Harald zouden zich be halve de drie Nederlandse prinsen bevinden: Edward van Groot-Brittannié. Victo ria van Zweden. Elena en Christina van Spanje. Alexia en Nicholas van Grieken land. Frederik en Joachim van Denemarken. Haakon en Martha Louise van Noor wegen en Guillaume van Lu xemburg. Het doorluchtige gezelschap varieert in leef tijd van 16 tot 3d jaar. woordvoerder laat weten dat 'het voorstel waarschijnlijk niet op problemen in de fractie zal stuiten.' Een definitief oordeel geeft het CDA pas als alle kabi netsplannen voor volgend jaar op tafel liggen. Academici Een ander onderdeel van het voorstel van Wallage en De Vries, dat deze week door het ka binet wordt besproken, is een aanscherping van het begrip 'passende arbeid' voor werkloze academici. Nu mogen dezen nog het eerste half jaar van hun werkloosheid een baan weigeren op HBO-niveau (hoger beroeps onderwijs). Wallage wil deze re gel schrappen. Daarnaast wil Wallage werkne mers die tijdelijk (tussen twee contracten in) kort werkloos zijn, het recht op WW ontzeggen. Deze 'onderbrekings-WW' komt onder meer voor in de omroep wereld en onder artiesten. Ook het ff audebeleid van de bedrijfs verenigingen (die de WW-uitke ring verstrekken) moet scher per. Deze onderdelen van het voorstel van Wallage kunnen eveneens rekenen op instem ming van CDA en PvdA. Opbrengst De maatregelen moeten volgend jaar worden ingevoerd. De totale bezuinigingsopbrengst be draagt 347 miljoen gulden. Dat bedrag wordt overigens pas in 1999 bereikt. Volgend jaar is de bezuiniging nog niets, in 1995 90 miljoen gulden, oplopend tot 280 miljoen in 1998. Eerder heeft het kabinet al be sloten (met instemming van de regeringspartijen) de eisen voor het eerste half jaar WW aan te scherpen. Dat levert volgend jaar 176 miljoen gulden op. De extra uitgaven voor de WW als gevolg van de oplopende werk loosheid worden geraamd op 1 miljard gulden in 1994 De voor gestelde maatregelen zijn onvol doende om dit tekort bij de WW- fondsen aan te vullen. Het kabi net kan besluiten dit af te wente len op de reserves van de fond sen. danwel de WW-premie te verhogen. Maij wil nu dat het kabinet de helft van de accijnsverhoging compenseert. Zij denkt daarbij aan een teruggave, achteraf, van betaalde motorrijtuigenbelas ting. Een andere mogelijkheid is een reductie op het in te voeren Eurovignet, een soort tol voor vrachtverkeer over de weg in al le EG-landen. Het vignet zou 2500 gulden per jaar moeten kos ten. Het kabinet bespreekt van daag' de plannen van Kok en Maij, maar besluiten worden pas volgende week verwacht. De Rooij. Aan de mening van so ciaal-psychologen, die de apati- sche houding van het publiek verklaren uit het 'omstandersef fect', heeft hij geen boodschap. „Wat hebben de ouders van dat meisje daaraan. Het zou je kind maar wezen." Tijdens de zoekactie zouden vanuit het toekijkende publiek racistische opmerkingen zijn ge maakt. Commandant Koedood van de Barendrechtse brand weer zegt dat zijn collega's heel wat hebben gehoord dat niet voor herhaling vatbaar is. „Het is toch maar een illegaal", is nog het minste dat omstanders uit braakten. Zelf zag hij hoe men sen hun middelvinger opstaken in de richting van de plaats waar zij het slachtoffertje vermoed den. Videofilm Een amateurfilmer heeft overi gens de reddingsactie van poli tie en brandweer op video vast gelegd. Het tv-programma NO VA vertoonde maandagavond een deel van de opname. De poli tie heeft de maker opgeroepen de opnames af te staan. De redactie van NOVA heeft laten weten de band in elk geval niet af te staan. Officier van justitie mr Gerding vindt het 'juist' nog eens serieus naar de zaak te kij ken omdat ze „veel maatschap pelijke onrust heeft veroor zaakt". Of vervolging zin heeft beoordeelt het openbaar minis terie pas als het verslag van de inventarisatie binnen is. pagina 3: Straffen in Frankrijk DEN HELDER - Bij een rondgang door de nieuwe onderzeeboot 'Dolfijn' keek koningin Beatrix ook door de periscoop. Zij kreeg daarbij uitleg door de commandant, luitenant-ter-zee J.E. Weyne. De koningin bracht dinsdag een werkbezoek aan de Onderzee dienst in Den Helder. foto Ruud Hoff/ANP Turkse krant vraagt steun ISTANBUL (GPD) - Het Turk se dagblad Özgür Giindem (Vrije Agenda) zoekt steun bij buitenlandse journalistenbon den, individuele journalisten en bedrijven. Na een groot aantal moorden op journalisten en andere mede werkers, talloze intimidaties, mishandelingen en bedreigin gen en meer dan honderd aan klachten zit de krant ernstig in het nauw. De speciale rechtbank inzake staatsveiligheid begint binnen kort een proces om de krant te verbieden. Gündem wordt om schreven als staatsvijandig om dat de krant ook het standpunt van de Koerden afdrukt. De af gelopen weken lijkt de druk op de journalisten van Gündem nog verder toe te nemen. Redac tiechef Gurbetelli Ersöz. die de gearresteerde hoofdredacteur vervangt, vertelt dat als tegenof fensief het plan is opgevat om buitenlandse journalisten uit te nodigen een tijdje op de redactie mee te werken. zje pagina 4 Een Bosnisch meisje huilt bij het afscheid van haar grootvader. Het meisje werd gisteren tegelijk met haar gewonde vader vanuit Sarajevo naar Italië geëvacueerd. foto Reuter MOSTAR (RTR/DPA/AFP) - De Bosnische Kroaten en de Mos lims in Mostar hebben dinsdag avond overeenstemming be reikt over de komst van voed selhulp naar de stad in het zuid westen van Bosnië-Herzegowi- na. Onder bemiddeling van de Verenigde Naties stemden bei de partijen in met een uitwisse ling van stoffelijke resten van soldaten. Daarmee maakten ze de weg vrij voor een VN-trans- port dat aan de rand van de stad was gestrand. Het konvooi zet zijn tocht naar Mostar vandaag voort. De 19 vrachtwagens zijn geladen met 133 ton voedsel en medicijnen die vooral bestemd zijn voor de 55.000 Moslims die sinds begin juni geen hulp meer mochten ontvangen. De hongerige bevol king hoefde niet tot woensdag te wachten. Amerikaanse toestel len wierpen gisteravond al voed- selpaketten af boven Mostar. De Verenigde Staten hadden al aangekondigd dat ze nieuwe voedseldroppings boven het voormalige Joegoslavië zouden uitvoeren. De Amerikanen wil den eerder niet aangeven dat de hulp bestemd was voor Mostar. Het VN-hulpkonvooi moest dinsdag op bevel van de Kroa ten aan de rand van Mostar pas op de plaats maken. Na aanvan kelijk toestemming te hebben gegeven stelden de Bosnische Kroaten nieuwe eisen. De Mos lims moesten eerst de stoffelijke resten van negen Kroatische sol daten overhandigen en Kroati sche krijgsgevangenen uitleve ren. Bovendien eisten de Kroa ten vier vrachtwagens met hulp goederen op voor de eigen bevol king in het westen van de hoofd stad van Herzegowina. Het UNHCR zei geen bezwaar te hebben tegen de ruil, zolang de Kroaten meewerking blijven verlenen aan de bevoorrading van de Moslims. Granaten De Bosnische Kroaten belaag den intussen de gehele dag de Moslim-wijk in Mostar. De Bos- nisch-Kroatische milities van de HVO bestookten het oosten van de stad met mortiervuur en gra naten. Ambulances reden af en aan om doden en gewonden af te voeren. Ondertussen riep de po litieke leiding van de Bosnische Kroaten in Livno de Kroatische republiek 'Herceg-Bosna' uit. Als gevolg hiervan werd de on middellijke terugtrekking van Kroatische vertegenwoordigers bevolen uit alle organen van de voormalige eenheidsstaat Bos- nië-Herzegowina. De Bosnisch- Kroatische leider Mate Boban kondigde aan dat het parlement van de zelf uitgeroepen repu bliek zaterdag bijeen komt om te stemmen over het vredesvoor stel van de bemiddelaars Owen en Stoltenberg. Dat voorziet in een unie van drie 'etnische' mi ni-staatjes. De Bosnische Kroa ten verwierpen de EG-status voor Mostar voor de duur van twee jaar, zoals in het vredes plan van Genève is voorzien. Ambtenaren De gemeentelijke openbaar-ver- voerbedrijven in heel Nederland gaan 14 en 15 september in sta king. Bovendien wordt vanaf 13 september bij de gemeentelijke reinigingsdiensten het werk voor vijf dagen neergelegd en het huisvuil niet opgehaald. Dat hebben de kaderleden van de ambtenarenvakbojid AbvaKabo gisteren be- O sloten. O Fietsroute Zeeland wordt opgenomen in een ticeede landelijke fietsroute. Naast de bestaande Noordzee- route Den Helder-Boulognei. kan binnenkort de Schelcie- Rheinroute worden gereden tot aan Duisburg. De afgelopen ja ren is een netwerk van ruim zes duizend kilometer lan delijke fietsroutes in kaart gebracht. LFm1b Noordzee route BHHH Knaven Grote titeltoernooien hebben een negatieve invloed op Ser- vais Knaven. De belangrijk ste schakel uit de tijdritploeg van Piet Hoekstra mist vandaag iwoensdagin Oslo de chrono- rit over 100 kilometer. Knaven, volgend jaar prof bij TVM, werd geveld door een griepaan val. Hij wordt vervan gen door Marco Ver- C rneij. I O MamaÊÊmÊÊmmmmÊÊKmmmmmÊÊÊÊÊÊÊmmimÊÊm Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie en achtergrond: 4; Financiën en economie: 7; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 14 en 15 DEN HAAG (GPD) - Bij PTT Post verdwijnen de komende twee jaar 840 banen. Het gaat vooral om staffuncties op het hoofdkantoor in Den Haag. De ondernemingsraad moet nog toestemming geven voor dit plan van de hoofddirectie. Op de stafdiensten van de afdeling postverkeer werken nu ■ft)00 mensen. PTT Post hoopt dat er zo min mogelijk gedwongen ontslagen hoeven te vallen. Overbodig ge worden werknemers krijgen, voor zover mogelijk, een baan aangeboden bij afdelingen el ders in Nederland. Voor veel mensen betekent dat dat zij moeten verhuizen. PTT Post. sinds 1989 zelfstan dig, wordt in zeven bedrijven op gesplitst, de zogenaamde busi ness units. De vier units voor fi latelie, de koeriersdienst EMS. logistiek en internationale za ken waren al in het leven geroe pen. Met ingang van volgend jaar wordt ook het hart van het bedrijf, de afdeling postverkeer, opgesplitst in de overige drie units: brieven, direct marketing /lectuur en pakketservice. Iedere unit krijgt een eigen staf afdeling waardoor veel hogere functies op het hoofdkantoor verdwijnen. Op de afdeling post verkeer werken nu nog 55.000 mensen, in totaal heeft PTT Post 60.000 mensen in dienst. PTT Post behaalde vorig jaar een omzet van 5 miljard gulden: 400 miljoen gulden meer dan in 1991. De winst was met 299 mil joen gulden 40 miljoen gulden hoger dan het jaar daarvoor. Volgens PTT Post is het. mede gezien de Financiën „niet ver standig met de reorganisatie te wachten tot het water ons aan de lippen staat". Hoeveel de reorganisatie kost of op termijn moet opleveren wil PTT Post niet zeggen. Executies in VS HUNTSVILLE (AP) - In de Ver enigde Staten is dinsdag het doodvonnis tegen twee gevan genen voltrokken. In Texas werd de 26-jarige Ruben Cantu met een injectie ter dood ge bracht voor een moord die hij pleegde toen hij 17 jaar oud was. Cantu ontkende iets met de moord te maken te hebben. In Californie stierf de 36-jarige David Mason, die eerder dit jaar besloot niet in beroep te zullen gaan tegen zijn vonnis. Mason werd naar de gaskamer ge stuurd omdat hij vier bejaarden en een medegevangene van het leven had beroofd. Douane vindt papegaaien SCHIPHOL (ANP) - De douane op Schiphol heeft dinsdag pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een man uit Guinee, die in een „hele kleine doos" 55 papegaai en Nederland wilde binnenvoe ren. Het gaat om bepaalde dwergpapegaaien (agapornis- sen) waarvan de invoer verbo den is. Twintig wogels hebben het transport niet overleefd. De ove rige zijn overgedragen aan de AID. de inspectiedienst van het ministerie van landbouw. plichtigen of zwarte vrijwilli gers. De defensiebegroting is de laatste jaren aanzienlijk inge krompen. na het einde van de Sovjet-dreiging in zuidelijk Afri ka en het einde van de guerrilla oorlog van het Afrikaans Natio naal Congres (ANC) tegen de blanke regering. JOHANNESBURG (RTR) - Zuid-Afrika zal de militaire dienstplicht, die alleen'bestond voor blanken, opheffen en oyer- gaan op een beroepsleger. Dit heeft de minister van defensie, Kobie Coetsee verklaard. „Wij zijn van plan over te gaan op een stelsel van vrijwilligers, on dersteund door een vorm van militaire dienst indien onvol doende vrijwilligers kunnen worden gevonden", aldus Coet see. Tot nu toe moest elke blanke, mannelijke Zuidafrikaan 12 maanden dienstplicht vervul len. Daarna moest hij elk jaar een paar weken terugkomen voor een vervolgtraining. Het Zuidafrikaanse leger kent een kleine kern van professio nele militairen maar de meeste soldaten zijn blanke dienst- In Zuid-Afrika worden in april volgend jaar volgens plan voor het eerst algemene verkiezingen gehouden waaraan alle rassen mogen deelnemen. i Advertentie/ Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL SINS BH SCHERPE ïf ERIE 01100-20681

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1