Meer overslag in Zeeuwse havens in eerste helft '93 Middelburg krijgt uniek natuurpark Politie controleert fietsende schooljeugd louwverwerking ii de snelkookpan Zeeland loopt geld mis door nieuwe opzet Provinciefonds Wereldreizigers nitiatief-wetsvoorstel Kamerlid Kohnstamm (D66): Som bedrijfsleven redt beroepenmanifestatie PZC zeeland DINSDAG 24 AUGUSTUS 1993 van onze verslaggever MIDDELBURG - De provincie Zeeland krijgt in de toekomst veel minder geld van het rijk voor uitvoering van taken. Dat komt omdat de regels voor de uitkering uit het zogenaamde Provinciefonds drastisch wor den aangepast. Hoeveel geld Zeeland door deze beleidswijzi ging precies misloopt, kon gede puteerde A. J. Dijkwel maan dag nog niet zeggen. Wel ziet het ernaar uit dat Zeeland en Fries land er het meest op achteruit gaan en Flevoland en Gelder land er het meeste geld bïjkrïj- gen. Het plan van staatssecretaris D. Y P. de Graaff-Nauta (Bin nenlandse Zaken) kwam voor Dijkwel niet als een verrassing. De provincie wist dat er een an dere verdeling van het rijksgeld zat aan te komen. In de provinciebegroting voor 1994 is met een korting van de rijksuitkering geen rekening ge houden. zei de gedeputeerde. Dat hoeft ook nog niet. omdat er volgens hem ruimte is voor dis cussie en bijstelling van de voor nemens van de staatssecretaris. Het plan 'Plussen en minnen, naar een nieuwe verdeelsleutel voor het Provinciefonds' moet nog in de Tweede Kamer worden besproken. Wonen Ook de provinciale besturen krijgen ruimte voor inspraak. De provincies zullen proberen via het Inter Provinciaal Overleg (IPO) met een gezamenlijk voor stel te komen. Niet alleen het aantal inwoners. maar ook de manier waarop zij wonen wordt mede bepalend voor de uitkering aan de provin cies. De jaarlijkse uitkering uit het Provinciefonds vormt ongeveer 30 procent van de inkomsten van de provincies. Dit jaar zit er ongeveer 2 miljard gulden in het fonds (met. inbegrip van onder meer gelden voor wegenbeheeri. Over de verdeling van het fonds is altijd veel onenigheid geweest tussen de provincies onderling. Eerdere voorstellen voor een an dere verdeelsleutel werden al tijd door één of meer provincies betwist Bij de opstelling van de nieuwe verdeelsleutel is mede op aandrang van de Tweede Ka mer samengewerkt met het IPO. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft dan ook goede hoop dat de provincies zich in het voorstel kunnen vinden. Volgens de opstellers van het rapport zijn de provincies in het nieuwe voorstel op basis van meer gelijke punten beoordeeld. Zo zijn de criteria „oppervlakte buitenwater" en ..kilometer vaarweg nieuw" uit de nieuwe verdeelsleutel weggelaten, om dat niet alle provincies die heb ben. Planning Daarentegen wordt meer reke ning gehouden met het aantal bewoners en de manier waarop die wonen. Zo vallen er in lande lijke gebieden meer taken toe aan provincies omdat de ge meenten te weinig voorzienin gen kunnen realiseren. Sterk verstedelijkte gebieden vergen weer meer planning en coördi natie. van onze verslaggever MIDDELBURG - Waar de ge meente Middelburg ooit wonin gen wilde bouwen, komt nu een uniek natuurpark. Dat betoog de wethouder G. B. Schoenma kers maandag tijdens het offi ciële startsein voor de aanleg van het Erasmuspark. Aanvan kelijk wilde de gemeente tot vlakbij de spoorbaan woningen bouwen. Als gevolg van stren gere milieu-eisen moest de nieuwbouwwijk honderd meter uit de kruin van de spoordijk komen. Schoenmakers: „Dat was voor de bewoners van de Erasmus- wijk leuk, voor de gemeente minder." Het Erasmuspark had eigenlijk gewoon uit bouwka- vels moeten bestaan. Op de één kilometer lange en zestig meter brede strook grond zou eerst een normaal stadspark komen, te vergelijken met het Meiveld. Bij het ontwerp daarvan kwam een gemeentelijk adviesorgaan op het idee een ecologisch park aan te leggen. In het nu uit te werken plan zijn natuur- en landschap selementen opgenomen, die ty perend zijn voor het Walcherse landschap De aanleg kost de ge meente een half miljoen gulden. In het Erasmuspark komen zilte grasvegetaties, een trapveldje, moerputten, een eilandje, brak waterpoelen, meidoornheggen. „We gaan er planten in aanbren gen", aldus Schoenmakers, „die er thuishoren en er van nature goed gedijen. Er worden bulten gemaakt en er wordt water toe gelaten, waar nu geen water is. Het zal romantisch worden ge maakt met paden, veel riet. mei doorns en vlierbomen." Onderhoud Aan het park zal weinig onder houd worden gepleegd. Volgens de Middelburgse wethouder zal het Erasmuspark veel weg gaan hebben van de overhoeken in rijksweg 58 bij Goes. „Daar laat men het groen ogenschijnlijk woekeren." Het Middelburgse gemeentebe stuur is van plan de kennis en er varing, die wordt opgedaan bij de aanleg van het Erasmuspark. te gebruiken bij de totstandko ming van de nieuwe wijk Veerse- poort. Ook daar wil de gemeente natuurbouw plegen. De wijk zal een totaal ander gezicht krijgen dan de Erasmuswijk, die op een poelgebied is gebouwd. De Veer- sepoort wordt op een kreekrug gebouwd. „Het Erasmuspark is een aanwinst voor de hele stad", meende de wethouder. „We heb ben een les getrokken uit het Maisbaaigebied. Als we toch aan de slag gaan. laten we dan zor gen dat de dingen die gereali seerd worden niet alleen leuk zijn voor de bewoners in het ge bied. maar voor de hele stad." Alles hebben ze al gezien, de hele wereld. Over vliegen hoef je ze niks wijs te maken. Ze weten, bij wijze van spre ken. waar op het vliegveld van Kuala Lumpur de siga rettenautomaat hangt. Over schepen speldje ze ook niks op de mouw: alle denk bare cruises hebben ze ge maakt. Ze stappen in voor een intercontinentale vlucht alsof ze de streekbus nemen naar een dorp ver derop. Wereldreizigers zijn het. in één ivoord. Omdat voor komende herfst een maand Cuba op het pro gramma staat, bleven ze de ze zomer maar thuis. Een uitgelezen gelegenheid om nu maar eens te doen wat ze. tot hun schande, nog nooit hadden gedaan: de omgeving van Goes verken nen. Na hun pensionering vestig den ze zich in Zeeland voor de rust. maar tijd om ervan te genieten hadden ze nog niet gehad. Daarom twee fonkelnieuwe fietsen gekocht en een spe ciaal fietsimperiaal voor op de auto. In Nisse stapten ze op de pedalen. Prachtig was het. zo groen, zo afwisselend en zo vredig ook. Dat had den ze nooit gedacht. Alleen bleek na een tocht van drie uur de auto weg. FoetsieEen oudere imco- ner van Borssele (nooit ge vlogen. slechts gevaren op de Zeeuwse ponten) hielp hen uit de brand. Als ze de auto in Nisse hadden ach tergelaten. had het weinig zin hem in Borssele te zoe ken. En zo fietsten de wereldrei zigers. met het schaamrood op de kaken, nog een uurtje extra door de Zak. van onze verslaggever VLISSINGEN - De actie 'Wij gaan weer naar school' veran dert van toonzetting. Natuur lijk hangen sinds maandag in de hele provincie de spandoe ken over. wegen waar veel scholieren rijden. Maar daar blijft het komende weken niet bij. Schoolgaande fietsers moeten ernstig rekening hou den met gerichte controles door de politie. De fiets moet in orde zijn. En wie door rood rijdt kan sneller op een boete rekenen. De bescherming van de fietser heeft altijd centraal gestaan in de actie van Veilig Verkeer Ne- derland (WN). „Dat blijft be langrijk". verkondigde de Zeeuwse WN-voorzitter A. H. den Boon maandag aan boord van de veerboot Prinses Ju liana. „Fietsers hebben echter Officiële gasten van Veilig Verkeer Nederland en ver schillende passagiers van de veerboot Prinses Juliana ont hullen in polonaise affiches met de tekst 'Wij gaan weer naar school'. foto Lex de Meester ook verplichtingen. Zij moeten op deugdelijk materiaal rond rijden en zich aan de regels houden." Den Boon voorspel de dat veel Zeeuwse scholieren de komende tijd 'soms in on aangename zin' door de politie zullen worden verrast. „We kunnen nü beter controleren of het licht brandt dan in de win termaanden. Dat werkt pre ventief." Voor de verandering vond de start van de jaarlijkse actie niet op het land plaats, maar op het veer van Vlissingen naar Breskens. WN-Zeeland had iets te vieren. Op de veerboten van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) is ruimte voor WN-affiches gemaakt. Den Boon, andere gezagsdragers en enkele passagiers mochten de panelen onthullen. Hetzelfde De meeste passagiers sloegen het tafereel zwijgend gade. „Het is elk jaar hetzelfde", rea geerde de Aardenburgse schoolverlater Tim Boussen desgevraagd. „Ze moeten eens wat anders bedenken." Jolan- da Bakker die naast hem zat, betwijfelde ook of zo'n actie zinvol is. „Ouders met kinde ren zullen er wel op letten, maar ik denk dat alle andere automobilisten zich er niets van aantrekken." Zinvol of niet, de Zeeuwse VVN-coördi- nator S. J. Vroonland gaf met harde cijfers aan dat scholie ren extra aandacht nodig heb ben. In 1992 kwamen in Neder land 150 kinderen in het ver keer om. nonze verslaggeefster IDDELBURG - Al heeft de in- raak van de Zeeuwse bevol ing weinig of niets kunnen ver deren aan het voornemen van [provincie om zes bejaarden huizen te sluiten, het heeft el degelijk zin gehad. J. A. "raas heeft de functie van de in- praak bij de behandeling van provinciale Ouderennota on- >r de loep genomen als afstu- (tropdracht voor haar studie sluurskunde en politicologie inde Vrije Universiteit in Am- Itrdam. Driekwart jaar zat me- rouw Traas met haar neus bo- fnop beleidsmakers, ambtena- m en insprekers. In haar doc- iraalscriptie 'De functie van spraak' houdt ze het hele pro- Ik tegen het licht. I evrouw Traas heeft het in- iraakproces op drie dingen ge elst. Ze keek in hoeverre de tocedure ruimte bood om de leidsvoornemens te beïnvloe- In.of de houdbaarheid van het leid erdoor werd vergroot, en het ertoe leidde dat de steun nde bevolking er sterker door erd. rloed had de Zeeuwse bevol- nauwelijks. Doordat de ovincie zelf de concrete voor dien zonder alternatieven in samenleving dumpte, kregen mferokkenen het idee volledig I Htenspel te zijn gezet. Daarbij I Jam ook nog het effect dat niet eer over de ouderennota zelf *d gesproken, maar dat alle "dacht naar de sluiting en re- ïtie van bejaardenhuisplaat- werd getrokken. Met de odbaarheid van het beleid het ook beter gekund. On- houdbaarheid wordt ver staan de aanvullingen en ideeën uit het veld die niet direct met de te behandelen beleidsvoorne mens te maken hoeven hebben, maar die beleidsmakers duide lijk maken wat in de praktijk ge wenst wordt. Weliswaar dwong de provincie vrij hardhandig re gionale samenwerking af, het veld zou wellicht met meer over gave zijn gaan samenwerken als een wat harmonischer weg was gekozen om het ouderenbeleid voor de komende jaren vast te stellen. Steun Met de steun, die na de bekend making van het voornemen om zes tehuizen te sluiten, compleet wegviel, is het achteraf nog mee gevallen. Aanvankelijk stelde de provincie alleen eisen aan het beleid. Later gingen bestuurders en ambtenaren uit een ander vaatje tappen: dat van steun aan alternatieven. Zodra uit het veld aangedragen alternatieven serieus in de dialoog werden op genomen. bleek de steun voor het beleid toe te nemen. Volgens mevrouw Traas heeft de Zeeuwse samenleving de proce dure rond de Ouderennota wel erg snel moeten verwerken. Voordat de onheilstijding goed en wel tot besturen en directies van bejaardenhuizen was door gedrongen, moesten ze al volop meewerken aan het uitdenken van alternatieven. „Inspraak is rouwverwerking in een snel kookpan". schrijft de onder zoekster. maar ze voegt er met een aan toe dat het meer kan en moet zijn. Inspraak moet de voortdurende dialoog zijn over nieuw en lopend beleid. van onze verslaggeefster GOES - De Beroepenmani festatie, de jaarlijkse pre sentatie van beroepen en opleidingen voor leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs, gaat gewoon door. Van 24 tot en met 27 november kunnen leerlin gen die voor de keuze van een opleiding staan, zich oriënteren op wat er op de arbeidsmarkt allemaal te koop is. Alle bedrijfstakken laten dan in de Zeelandhallen in Goes zien wat een vak in de dagelijkse praktijk inhoudt, wat je ervoor moet kunnen en waai- je dat kunt leren. Omdat de provincie de sub sidie voor de beroepenmani festatie introk, besloot het Samenwerkingsverband Keuzebegeleiding en Onder wijs Arbeidscontacten (SKOA) eerder dit jaar dat het evenement niet door kon gaan. Vanuit het Zeeuwse bedrijfs leven, dat al een aanzienlijk deel van de kosten voor zijn rekening nam, werd echter ook het ontbrekende bedrag toegezegd. Kolenopslag in Vlissingen-Oost. foto Lex de Meester Minder vracht naar Rotterdam, Antwerpen en Hamburg van onze verslaggever VLISSINGEN - De overslag in de Zeeuwse havens ver toont groei. Over de eerste helft van dit jaar zijn in Vlis singen 4 procent meer goede ren overgeslagen dan in de de zelfde periode in 1992 en in Terneuzen 0,6 procent. Deze toename is opmerkelijk, om dat grote havens als Rotter dam, Antwerpen en Hamburg in de eerste zes maanden van dit jaar minder vracht heb ben verwerkt. De haven van Terneuzen heeft zijn trafiekcijfers vorige maand al bekend gemaakt. Het havenschap Vlissingen voegde zijn cijfers er maandag aan toe. De overslag in Vlissin gen bedroeg tot en met eind ju ni ruim 4,3 miljoen ton. tegen 4,2 miljoen ton een jaar eerder. Ter vergelijking: Terneuzen verwerkte 4,8 miljoen ton, Rotterdam 138 miljoen ton. Op de betrekkelijk kleine hoe veelheden die in de Zeeuwse havens worden overgeslagen zijn incidentele gebeurtenis sen van grote invloed. Zo drukt de langdurige buitenge bruikstelling van de kolencen trale in Borssele de Vlissingse havencijfers. Onder normale omstandigheden zou voor de ze centrale 420.000 ton kolen per half jaar zijn aangevoerd. Nu is deze aanvoer beperkt ge bleven tot 135.000 ton. Het ha venschap heeft becijferd dat de groei van de overslag bij normaal functioneren van de elektriciteitscentrale 11 pro cent zou hebben bedragen. Beperkt De verminderde aanvoer van kolen, goed voor de inhoud van drie bulkcarriers, is er de belangrijkste oorzaak van dat aan havengeld 300.000 gulden minder is binnengekomen in Vlissingen. Het havenschap gaat er vanuit dat het tekort op de begrote opbrengst van de havengelden beperkt zal blijven, wanneer de kolencen trale volgende maand weer in bedrijf komt en de andere acti viteiten in de haven zich stabi liseren. De groei van de goederenover slag in Vlissingen zit voor een deel in de stukgoedsector (vooral hout en cellulose). Het havenschap en de havenbe drijven hebben zich voor de verwerving van deze trafieken extra moeite getroost en dat heeft blijkbaar resultaat ge had. Behalve de kolenaanvoer bleef ook het aantal bezoeken de schepen bij Eurogas en aan de handelskade in de Buiten haven beneden de verwachtin gen. Daar staat een toename van het aantal scheepvaartbe wegingen in de Bijleveldhaven tegenover. Het aantal zeeschepen naar en van Vlissingen bedroeg in de eerste helft van 1993 1.544. te gen 1.622 een jaar eerder. In een aantal categorieën, zoals houtschepen, cellusosesche- pen en vriesgoedschepen. nam het totale bruto-tonnage toe. Dat wijst erop dat grotere schepen de haven bezochten. Economiegedeputeerde en voorzitter van de twee Zeeuw se havenschappen D. J. P Bruinooge toonde zich ingeno men met de resultaten in Vlis singen en Terneuzen. Zeker in vergelijking met de cijfers van grotere havens. Hij meende dat dit vooral de verdienste is van het bedrijfsleven in de twee havens. „Zij zijn in staat gebleken in een tijd van steeds feller wordende concurrentie meer trafieken naar Zeeland te halen", prees Bruinooge. „Dat is niet gering." Hij vertel de dat de vooruitzichten voor de tweede helft van dit jaar een bescheiden optimisme rechtvaardigen. Voor Bruinooge zijn de jongste cijfers van de Zeeuwse havens eens te meer een bewijs van zijn stelling dat de rijksover heid er goed aan doet verdere verbeteringen in de havenin frastructuur in Zeeland te on dersteunen. „Hier blijkt maar weer eens dat een gulden die in Zeeland is geïnvesteerd, een rendabele belegging is", aldus de gedeputeerde. 3n onze verslaggever USSINGEN - Sollicitanten logen alleen aan een medische eiiring worden onderworpen anneer bijzondere eisen zijn )J trbonden aan de functie waar- jar ze dingen. Dat geldt bij oorbeeld voor iemand die sol- tileert naar de baan van pi- Een initiatief-wetsvoor- el van deze strekking dient 56-Kamerlid J. Kohnstamm ^idaag (dinsdag) in. 56 wil niet alleen een wettelijke geling voor de zogenaamde instellingskeuring, ook van uringen voor verzekeringen ent te worden vastgesteld hoe r ze mogen gaan. Zo wil de ka- erfractie dat geen onnodig me- sch onderzoek mag worden nicht naar ziekten die zich op lange termijn mogelijk zullen lenbaren. Bovendien moet uring achterwege blijven wan- er de uitkering van een verze- ring niet hoger is dan het hui- ge reële levenspatroon van de mvrager. ohnstamms fractiegenoot A. Ehimmel vertelde maandag ter het initiatief-wetsvoorstel an D66 tijdens de behandeling inhet thema 'Preventie van ar- idsongeschiktheid' bij de Zo- eniniversiteit Zeeland. Ach- rgrond van Kohnstamms erkstuk is dat de positie van erknemers bij keuringen on- ildoende is geregeld. Overi- vroeg Schimmel zich af of erlei wettelijke maatregelen pi het gebruik van sociale voor gingen terug te dringen wel [eet hebben als er alleen maar rake is van privatisering, m medewerker van de Bedrijfs ezondheidsdienst Zeeland zei ook wel voor te voelen het intal aanstellingskeuringen te perken. Hij vroeg zich alleen lie uitmaakt wat functies zijn araan bijzondere eisen wor- fa gesteld. Schimmel meende fctdit een zaak is voor werkge- fe werknemers en bedrijfsart- a pter De Vries (Sociale Za ken) stuurde de Tweede Kamer vorige maand een onderzoeks rapport waaruit bleek dat de praktijk rond de aanstellings keuringen de afgelopen jaren nauwelijks is verbeterd. Vier jaar geleden werd een soort gelijk onderzoek uitgevoerd na vragen uit de Tweede Kamer. Werkgevers en keurende artsen kregen twee jaar de tijd om de praktijk te verbeteren; zo niet, dan zou het kabinet aan de hand van een nieuw rapport beoorde len of nadere regelgeving ge wenst was. Volgens dat rapport van vorige maand wordt in ongeveer de helft van de gevallen gekeurd om de financiële risico's rond ziekteverzuim, arbeidsonge schiktheid of invaliditeit in te schatten. Het kabinet vindt ech ter dat de aanstellingskeuring. zo die al nodig is, gericht moet zijn op de functie. Schimmel zei ook te verwachten dat de herplaatsing van gedeel telijk arbeidsongeschikten mak kelijker zal verlopen wanneer een keuring bij aanstelling ach terwege blijft. Daar hadden de deelnemers aan het thema ar beidsongeschiktheid grote twij fels over. „Een werkgever die in iemands sollicitatiebrief ziet staan dat er sprake is van een uitkering wegens gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid, legt zo'n brief natuurlijk meteen opzij", luidde de schampere reactie. Prof mr A. Geers. hoogleraar so ciaal recht aan de Rijksuniversi teit Limburg, merkte op dat de politiek zich bij de wetgeving over sociale voorzieningen te veel beperkt tot algemene uit gangspunten en de uitvoering aan de sociale partners overlaat. „Begrijpelijk", vond hij, „want alleen voor die algemene uit gangspunten is een politieke meerderheid te vinden." Intus sen blijft naleving een probleem, zoals bijvoorbeeld bij de wet die werkgevers verplicht een aantal gedeeltelijk arbeidsongeschik ten in dienst te nemen. Werkge vers hoeven evenwel geen sanc ties te vrezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 9