sraël wreekt aanslag Hezbollah Ambassadeur in Suriname mikpunt rii 'even doden door bomexplosie in veiligheidszone Libanon kunst cultuur F„roPese Proefabonnement Pta gnesi Geen visum meer voor Zuid-Afrika Luchtmacht haalt gewonde Bosniërs op perioden met zon perioden met zon, met ivolkenvelden, In de avond mogelijk een onweersbui. atige tot vrij krachtige zuidwesten 1 eind. Temperatuur 24 graden. 36e jaargang no. 195 ijdag 20 augustus 1993 James Ensor: van verguisde zonderling tot zonderlinge beroemd heid. Het Utrechts Centraal Museum belicht het leven en iverk van deze grondlegger van de tivintigste eeuwse kunst. Verder in de bij lage Kunst Cultuur: Dichteres Sappho haast even onsterfelijk als Aphrodite Ward Ruyslink's flauwe Claim van de duivel Oostenrijk beschreven in Sissi en ander ongerief Sigoumey Weaver schittert in eigentijds 'koningsdrarjia' Vlijmscherpe hu mor van Amerikaanse komediant Eric Bogosian 'Uitagenda en expositie-overzicht Films in Zeeland 7 Vm 11 ■ÜHBÜI WÊÊËMÊmmm Goud voor Ottey Merlene Ottey (33). de atlete uit Jamaica, raasde in haar sierlij ke stijl gisteravond toch nog naar goud op het WK in Stutt gart. De immens populaire sprintster, die in haar carrière op belangrijke toernooien altijd net iets tekort kwam, ivon nu de 200 meter. Getooid met de vlag van haar land vierde ze het succes in het sta- 1 Q dionmeteenstaandeovatie. I w ZBÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊBËÊÊBWÊÊÊ Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Opinie: 4; Financieel: 6; Kunst en cultuur: 7, 8, 9, 10 en 11; Provincie: 13,15 en 17; Sport: 19,20,21 en 23. Matroos Barbel van - 5 moorden verdacht KOPENHAGEN (DPA/AFP) - De Deense politie denkt dat een Russi sche matroos van het Duitse vrachtschip „Barbel" vier landgeno ten en de Duitse kapitein heelt vermoord. Op het schip, dat naar de haven van het Deense Esbjerg is versleept, zijn veel aanwijzingen die op een moordpartij duiden, zei politiewoordvoerder Börge Baago Hansen donderdag. Zo troffen politiefunctionarissen bloedsporen en sporen van scher mutselingen aan, die iemand nadien geprobeerd gehad uit te wissen. Daarna had iemand op ten minste drie plaatsen brand gesticht en een grote hoeveelheid diesel over het schip uitgegoten. Alle branden gingen echter uit zichzelf weer uit. De Rus werd woensdag in een rubberboot 85 zeemijl ten westen van Esbjerg opgepikt en zei dat de vijf andere bemanningsleden in zee waren gevallen toen zij op een reddingseiland wilden stappen. Zij zouden het schip hebben verlaten omdat brand was uitgebroken. De Deense schipper die de Rus oppikte verwonderde zich er al over dat de man tijd had gehad „een kussen en een deken en een stapel papieren mee te nemen". De Rus had bovendien veel geld bij zich. Naar zijn zeggen zo'n 60.000 D-Mark aan spaargeld waarmee hij in Nederland een auto wilde kopen. Advertentie L «I i sr- Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06' vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Postcode: Handtekening: In enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01184 84216 •Prijs per dag bij een kwartaal abonnement 11 AVIV De Israëlische htmacht heeft donderdag bases aangevallen van "shiïtische Hezbollah in de banese 15 een vergeldingsactie voor dood van zeven Israëlische ilitairen bij een bomexplosie Zuid-Libanon, eerder op de j. De Hezbollah zegt de aan- jg te hebben uitgevoerd. De en doden vormen de zwaar- tol die Israël op één dag in banon heeft betaald sinds 55, toen het zich terugtrok uit rest van het zuiden, explosie deed zich voor om- eeks vijf uur in de ochtend onze correspondent Beka'a-vallei. Het Iroot deel van ieuwe cellen Randstad EN HAAG (ANP) - De gemeen- Krimpen aan den IJssel, Al- lere, Alphen aan den Rijn en oetermeer zullen waarschijn- jkeen groot deel van de twee- jizend nieuw te bouwen ge- angeniscellen op hun grondge- led krijgen. let rijk start binnenkort onder- andelingen met deze gemeen st over de bouw van nieuwe rannrichtingen. Dit hebben de linisteries van justitie en vrom imderdag bekend gemaakt. De keus is allereerst gevallen op i in de Randstad omdat aditgebied het cellentekort het iMtstis. De nieuwe strafinrich- iü'en moeten eind 1995 klaar ajiiHet besluit leidt volgens de betrokken ministeries tot een ng van ongeveer twin- nd arbeidsplaatsen bij dêjffilltiële inrichtingen. I ^Bosbranden talië zijn iverk van J peculanten ih aonze correspondent (Advertentie) Peugeot 605 SR Turbo Diesel fjBouwjaarmei 1991 -1 68.000 Kteur Donkergroen Metallic Nis 47.500,- I Peugeot 405 GLI Break ,-jrsept. 1992 Sft 48.000 Donkerblauw Getint glas, centrale vergrendelinq 30.500,- c~c,al Peugeot Dealer "Oiavendijk 148 Goes 01100-20620 toen een legerpatrouille zich in het donker een weg baande door dichtbegroeid terrein in het westelijk deel van de 'veilig heidszone', het door Israël be zette uiterste zuiden van Liba non. Een luitenant en zes ser geants waren op slag dood. Twee militairen raakten gewond, een van hen ernstig. Volgens de territoriaal comman dant van Israëls noorden, gene- raal-majoor Jitschak Morde- chai, is het nog niet duidelijk wanneer de explosieve lading is aangebracht en hoe deze tot ont ploffing is gebracht. Hij zei dat. sinds het einde van de operatie 'Rekening en Verantwoording' in de 'veiligheidszone' acht mij nen zijn ontploft, vijf ervan in de afgelopen week. 'Rekening en Verantwoording' was de naam voor de Israëlische bombardementen van vorige maand op een groot aantal dor pen ten noorden van de zone. Naast de mijnexplosies heeft de Hezbollah sindsdien beschietin gen uitgevoerd met raketwer pers en mortieren op posities van het 'Zuidlibanese Leger', de onder Israëls hoede opererende militie in het gebied. De Israëlische legerwoordvoer- der legde er sterk de nadruk op dat alle Hezbollah-bases die de luchtmacht gistermiddag heeft aangevallen ver verwijderd lig gen van bevolkingscentra. Dat kan erop wijzen dat Israël zich zal houden aan de ongeschreven 'spelregels' en dat het dat ook van Hezbollah verwacht. De 're gels' willen dat er geen burger doelen worden aangevallen. Israël heeft de zware bombarde menten op dorpen in Zuid-Liba non van vorige maand ge rechtvaardigd met een verwij zing naar de lancering van Kat- joesja-raketten door Hezbollah op het uiterste noorden van Is raël. Het shi'itische verzet zou daarmee de 'spelregels' hebben overtreden. De bomaanslag van donderdagochtend op Israë lisch militair personeel is 'vol gens de regels' uitgevoerd en daarom zal het leger mogelijk af zien van het bombarderen van Libanese bevolkingscentra. Vele honderden inwoners van Zuid-Libanon hebben overigens het zekere boven het onzekere verkozen en zijn donderdagmid dag al naar het noorden getrok ken. Anderen hebben hun kof fers gepakt en zijn klaar voor on middellijk vertrek zodra er bom men vallen. In de eerste dagen van de Israëlische bombarde menten van vorige maand zijn JOHANNESBURG - Nederlanders die voor za ken of vakantie Zuid-Afrika willen bezoeken, hoe ven voortaan geen visum meer aan te vragen, nu de regering in Pretoria alle visa-bepalingen voor in woners van de EG, de VS en 13 andere landen met onmiddellijke ingang heeft geschrapt. Het besluit wordt gezien als een signaal aan de buitenwereld, dat Zuid-Afrika de banden met andere landen wil verstevigen. Zuid-Afrika heeft, lange tijd een zeer restrictief visum-beleid gevoerd, maar heeft sinds het aantreden van president De Klerk in 1989 de bepalingen aanmerkelijk versoepeld. OME - Op Sicilië werd vorig |ür maandenlang strijd gele nd met de vuurspuwende Et- Met uiterste krachtinspan- ïingen slaagde men erin het J| lorp Zafferana en een be- (hermd natuurgebied te red- tn. Dezer dagen gaan deze -^fnaie bossen alsnog in vlam- itnop. Het is het werk van py- _J imanen, die dit jaar in heel Ila- èeen record hoeveelheid bos- jj (bied in de as leggen. groot alarm geslagen en ft alleen omdat bij de brand pdeEtna vier werknemers van aatsbosbeheer om het leven j vamen. Dit jaar is al dertig pro- J nt meer bos in vlammen opge- San dan de 50.000 hectare die, _j imiddeld, in andere jaren wor- ;n vernietigd. Vooral op de ei- f aden Sicilië. Sardinië en Elba - de situatie kritiek. In het noor- lijke Padua. Grosseto in Tos- _J ine en aan de prachtige kust nAmalfi bij Napels, is de afge- pen weken tweederde van de itopstand in vlammen opge- an. meeste van de branden wor- n aangestoken door personen werken voor ondernemin- i. al dan niet verbonden met mafia, die zich bezighouden herbebossing of belangen Ebben in de bouwsector. bijna een half miljoen zuiderlin gen noordwaarts gereisd. De meesteri zijn inmiddels weer te ruggekeerd in het gebied, waar Israëls luchtmacht en artillerie 800 huizen in 55 dorpen hebben vernietigd. Die cijfers heeft het Rode Kruis gisteren bekendge maakt. Meer dan tweeduizend gebouwen, waaronder zieken huizen. raakten beschadigd. De Hezbollah is begonnen met een grootscheepse wederopbouw- actie. Het radiostation van de Hezbol lah. 'De Stem der Verdrukten', verzekerde donderdag dat de in woners van het noorden van Is raël niet veilig zijn als het Israë lische leger opnieuw dorpen zou bombarderen. Een parlements lid van de organisatie, Moham med Berjawi. verklaarde dat er eventueel zwaardere wapens zullen worden ingezet dan Kat- joesja-raketten. zie ook pagina 4 Justitie zet vluchtelingen op straat DEN HAAG (ANP) - Vluchtelin gen die op geen enkele manier meewerken met het onderzoek dat medewerkers van het mi nisterie van justitie naar hen in stellen, worden uiteindelijk op straat gezet. Volgens de woordvoerster gaat het om mensen die al hun papie ren hebben vernietigd, niet de waarheid spreken wanneer hen wordt gevraagd waar ze van daan komen, en wier verhaal op geen enkele manier wordt beves tigd. „Het zijn mensen die de zaak bedonderen. Je kan er niks mee." Onder de militairen die makkers verloren bij de aanslag van de Hezbollah liepen de emoties hoog op. ZE ZIJN ER WEER Vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt verse Zeeuwse mosselen elen voor 22,50 p.p. incl. 3 sausjes, stokbrood, dunne Franse (netjes en onbeperkt saladebuffet. Gelieve tijdig te reserveren: 01110-13208. Restaurant 'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10, Zierikzee. Parlementariër beticht Koch van volksvijandigoptreden PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse parlementariër Arnold Kruisland beschuldigt de Ne derlandse ambassadeur in Pa ramaribo Pieter Koch van „on acceptabele inmenging in inter ne aangelegenheden en door kruising van het ontwikke lingsbeleid". Kruisland kwali ficeert het optreden van Koch als „volksvijandig". De parle mentariër heeft president Ro nald Venetiaan donderdag ge vraagd een onderzoek in te stel len en bij gebleken juistheid „de meest geëigende maatregelen" te treffen. Kruisland heeft eer der de ABN-Amro bank er van beticht betrokken te zijn bij de smeergeldaffaire. Koch zou aan Indonesische in vesteerders, die zich momenteel in Suriname oriënteren, hebben gezegd dat de situatie in het bin nenland onveilig is. Het onsta biele wisselkoersregime en het belastingsysteem zouden vol gens Koch investeren in Suri name onaantrekkelijk maken. De Indonesische ondernemers, die opereren onder de naam Mu- sa Groep, willen volgens berich ten in Paramaribo ruim 1,4 mil jard dollar investeren in Suri name. Zij hebben daarover af tastende gesprekken gevoerd met verscheidene ministers. President Ronald Venetiaan brengt in september een officieel bezoek aan Indonesië. Al eerder had Kruisland zijn be klag gedaan over het optreden van de Nederlandse ambassa deur. Enkele weken geleden zei de parlementariër, die ook in specteur diplomatieke dienst is, dat Nederland zijn ambassadeur moet terugroepen. Toen was Kruisland geïrriteerd omdat Koch hem een fotokopie had ge stuurd van een artikel uit een wetenschappelijk tijdschrift waarin het begrip 'aide-me moire' wordt uitgelegd. Kruis land had in de Nationale Assem- blée gezegd dat het ongepast was dat via een dergelijk diplo matiek schrijven de Surinaamse regering op de hoogte werd ge bracht van het feit dat Neder land had besloten de ontwikke lingshulp gedeeltelijk stop te zetten. De ABN-Amro bank heeft mee gedeeld dat hij niet beschikt over aanwijzingen die de bewe ringen van Kruisland over be trokkenheid van de bank bij de smeergeldaffaire staven. De bank doet verder geen medede lingen over relaties met klanten. Kruisland haalde woensdag een rapport aan van de FIOD (de Ne derlandse Financiële Inlichtin- DEN HAAG (ANP) - Een F- 27 van de luchtmacht brengt komend weekeind een eerste groep van vijf Bosnische oorlogsgewon den vanuit Sarajevo naar Nederland. Het gaat om vijf mannen van 19 tot 33 jaar. Zij zijn door de VN-vluchte- lingenorganisatie UNHCR geselecteerd en omschreven als „burgerslachtoffers". Het kabinet heeft donder dag besloten een bijdrage te leveren aan extra opvang voorzieningen voor vooral volwassen Bosniërs. UNHCR heeft de afgelopen weken uit diverse landen aanbiedingen gekregen voor de opvang van ongeveer 200 evacués. De VN-organisatie wil echter een toezegging voor 500 plaatsen in westerse zieken huizen, zodat permanent op vangcapaciteit beschikbaar is. In het hernieuwde Neder landse aanbod wordt geen aantal genoemd. De vijf mannen die dit week eind naar Nederland komen hebben al langere tijd ge compliceerde en geïnfecteer de oorlogsverwondingen, al dus het Academisch Zieken huis Utrecht. De vijf zullen daar in eerste instantie wor den opgevangen en onder zocht. Zonodig worden zij overgebracht naar andere ziekenhuizen die hulp heb ben aangeboden. Het transport naar Neder land gebeurt met een F-27 die speciaal is ingericht voor het vervoer van gewonden. De ondervoorzitter van de Nationale Partij van Suriname, Arti Jes- surun, arriveerde gisteren met zijn zoon Javier op Schiphol. Jessu- run trad eerder deze week af als gevolg van de smeergeldaffaire. foto Toussaint Kluiters/ANP gen en Opsporingsdienst). In 1992 zou de ABN-Amro Neder landse bedrijven een lening heb ben verstrekt van 34 miljoen gul den voor de levering van levens middelen aan Suriname. Daar voor is zes procent commissie gevraagd, ofwel 2.4 miljoen gul den. Volgens Kruisland is dat aan de strijkstok blijven hangen van twee directieleden van de bank met de codenamen „Ooie vaar" en „Hazelhoff". Vrij algemeen wordt aangeno men dat ook verwervingsgeld is betaald door Begro-Wagenaar en Insulaire, en mogelijk nog an dere bedrijven, aan hoogge plaatste Surinamers om orders binnen te halen. De vraag is hoe. Begro-Wagenaar en Insulaire staan in elk geval onder verden king van het betalen van smeer gelden. Het zou gaan om 9 mil joen gulden. Directeur Bank Suriname uit functie gezet PARAMARIBO (ANP) - De pre sident van de Centrale Bank van Suriname, Henk Goed schalk, is buiten functie gesteld hangende een onderzoek in de smeergeldaffaire van de Neder landse bedrijven Bego-Wage- naar en Insulair. De Raad van Commissarissen van de Centra le Bank heeft de regering met klem geadviseerd een justitieel onderzoek te laten instellen. Volgens de Raad wordt in de processen van verbaal van FIOD-rapporten bij herhaling de naam van Goedschalk ge noemd in verband met het ac cepteren van smeergelden. De Raad schrijft aan de minister van financiën. Humphrey Hil- denberg, dat het onderzoek in het belang van de staat en van Goedschalk zelf is. WÊÊÊÊÊUÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1