'rotest tegen accijnsverhoging Grote braadpan gezocht FNV-bond vreest verdwijnen 15.000 banen in de zorgsector dagmenu... IÉ Jachthut in natuurgebied Michael Jackson treedt op in Moskou Middeleeuwse brug Luzern afgebrand kilo ü4tm®® c nn 4 Leeuwen eten toerist op 'ok wil autorijden met een miljard extra belasten Onderzoek corruptie tweede man Rusland Gehakt half-om-half, t Ik... p§ ksSI?1 Proefabonnement - f>eriodeii met zon Mkenvelden, voornamelijk in de ho pte luchtlagen, perioden met zon. •makke tot matige wind uit zuidwest 'olzuid- Temperatuur 22 graden. 36e jaargang no. 194 nderdag 19 augustus 1993 Bel voor informatie 7ip1rfp1rn«fpn- Tel. 01 1 00 - 39555 ZUCKteKOStCn m verzekeringen voor mensen met gezond verstand. MOSKOU (AFP) - De Amerikaanse popzanger Michael Jackson wordt op 15 september in Moskou verwacht voor een groot con cert. Dat hebben het stadsbestuur van de Russische hoofdstad en de organisatoren woensdag meegedeeld. Het stadsbestuur zei een positief antwoord te hebben gekregen opzijn uitnodiging aan Jackson. Jackson zal in het Loezjniki-stadion optreden aan de voet van de Moskouse universiteit in het zuidwesten van de stad. De 80.149 kaartjes, die in het Westen worden gedrukt om vervalsingen te voorkomen, zullen tussen elf en honderdelf dollar kosten, aldus de organisatoren. De zanger van „Thriller" en „Bad" zal vier uur lang optreden en zowel oud als nieuw werk ten gehore brengen. Het spektakel met alle bijbehorende laser- en speciale effecten zal in het stadion op twee reuzeschermen te volgen zijn. en rechtstreeks worden uitge zonden naar een aantal zalen in Moskou. WINDHOEK (DPA) - Een uitgehongerd leeuwenpaar heeft woens dag in Okaukuejo in het Etosha National Park in Namibië twee toeristen aangevallen. Een van hen, een Duitser, kwam daarbij om het leven. De ander, van wie de nationaliteit niet bekend is ge maakt, liep zware verwondingen op, zo deelde de Namibische poli tie mee. De leeuwen wierpen zich op de Duitser die in zijn slaapzak in een kamp lag te slapen en vraten hem gedeeltelijk op. Het is niet duide lijk hoe de leeuwen in het kamp konden komen. Beide dieren zijn afgemaakt. Volgens jachtopzieners is het voor het eerst sinds 1904 dat zoiets in het Etoshapark, in het noorden van Namibië, is gebeurd. nonze parlementsredactie IN HAAG Minister Kok (fi- ncien) wil 1 miljard gulden |en uit het verhogen van de ;ijns op benzine en diesel, artoe moet de accijns op ge le en ongelode benzine met cent per liter omhoog, voor sel met acht cent. Ook de mo- Tijtuigtenbelasting voor G-rijders moet opgetrokken irden. De christelijke werk- tersorganisatie NCW is ver- Igen over de plannen. recteur economische zaken '.FLempers van het NCW wijst woensdag op dat de op- engst voor Kok een 1 astenver- aring van vier- a vijfhonderd Ijoen voor het bedrijfsleven tekent. Vooral het wegtrans- rt is duurder uit, en daarmee jt gehele Nederlandse bedrijfs- dat daarvan gebruikt aakt. [ok baseert zijn voorstel op annen in Duitsland en België b de prijzen voor benzine en feel te verhogen. Toch volgt Duitse voornemens niet iemaal. Zou hij dat wel doen, dmou de opbrengst 1250 mil- jagulden zijn. De Nederland se \swne- en dieselprijs zou dan echter ver boven de Belgi sche uitkomen. Dit zou leiden tot een te grote vlucht van auto rijders naar onze zuiderburen om daar te tanken. In ruil voor de hogere accijnzen lijkt Kok wel bereid plannen voor een milieubelasting op af val en het oppompen van grond water voor drinkwater, bij te stellen. De milieubelasting zou op 1 januari 1994 moeten ingaan. Oorspronkelijk werd gedacht er 435 miljoen gulden mee binnen te halen. Later is besloten de be lastingen nog hoger te maken. Dan zou nog eens 270 miljoen gulden extra in het laadje ko men. Kok geeft het kabinet nu te ken- Asielzoekers pogen bewaker dood te rijden ROERMOND (ANP) - Drie asielzoekers uit het voormalige Joegoslavië hebben woensdagmid dag tweemaal gepro beerd een beveili gingsbeambte van een opvangcentrum met een aulo omver te rijden. De drie was de toegang tot dil tijdelijk opvangcen trum in de voormalige kazerne van Roermond ontzegd wegens wange drag. Volgens de Roer- mondse politie wist de beambte zich beide ke ren in veiligheid te stel len. Het slachtoffer raakte gewond aan een hand toen een van de inzitten den van de wegrijdende auto hem met een stuk hout sloeg. De politie zegt de identi teit van de verdachten van deze pogingen tot doodslag te kennen. Ze konden echter nog niet aangehouden worden. Brandweerlieden voeren een verloren strijd tegen de vlammen op de brug. LUZERN (DPA/AFP/RTR) - Luzern is zijn pronkjuweel kwijt. In de vroege woens dagochtend brandde de 660 jaar oude houten en overdekte Kapellbrücke vrij wel volledig af. Het monument gold als belangrijks toeristische trekpleister en was gezichtsbepalend voor de Zwitsei'se stad. De vlammen spaarden de nabij gelegen achthoekige stenen watertoren uit de der tiende eeuw. De gemeenteraad liet direct weten de 200 meter lange brug over de ri vier de Reuss zo snel mogeüjk te willen herbouwen. De Kapellbrücke maakte in de'middel eeuwen deel uit van de verdedigingswer ken van Luzern. De stad aan het Vier- woudstedenmeer was in die tijd een be langrijke tussenstop op de handelsroute tussen Italië en Vlaanderen. De schade aan het kunsthistorische mo nument lijkt na de brand niet te herstel len. Behalve de bijzondere houtconstruc tie zijn ook de zeventiende eeuwse schil deringen aan de binnenkant van de over kapping voor tweederde deel verloren ge gaan. De fresco's verbeelden de geschie denis van Zwitserland, Luzern en de be schermheiligen van de stad. Het vuur brak volgens ooggetuigen kort na middernacht uit in een boot die onder foto Ruth Tischler/EPA de brug lag afgemeerd. Bijna 200 brand weerlieden probeerden vanaf de oevers twee uur lang de vlammen te doven maar moesten uiteindelijk toezien hoe het vuur de brug grotendeels verwoestte. Werner Schnieper, directeur van de dienst openbare werken van Luzern, wilde brandstichting niet uitsluiten. Anders is de snelheid waarmee het vuur om zich heen greep niet te verklaren, zo stelt hij. De politie heeft naar aanleiding van de brand twee mensen aangehouden en voor ondervraging naar het politiebureau over gebracht. maar wilde niets over de oor zaak van de brand loslaten. •KTisdag, vrijdag, zaterdag en zondag onbeperkt Sïfrribs 24,50) en slibtong 29,75) eten Game tijdig reserveren 01110-13208 v-rant'De Zeelandbrug'. Weg naar de Val 10. Zierikzee. UTRECHT (ANP) - Minstens 15.000 van de 360.000 banen in de zorgsector dreigen te ver dwijnen als gevolg van de be zuinigingen van het kabinet (1,1 miljard). Dat heeft de Abva Kabo. de FNV-bond in de collec tieve sectoren, becijferd. De grootste klappen vallen vol gens de bond in de intramurale zorg. zoals bejaardentehuizen. ziekenhuizen en psychiatrische ziekenhuizen. In de bejaarden zorg verdwijnen 4.000 banen, ter wijl in de ziekenhuizen en psy chiatrische ziekenhuizen res pectievelijk 4.000 en 1.500 banen wegvallen. In totaal dus 9.500 ar beidsplaatsen. De AbvaKabo denkt echter aan veel hogere aantallen. Daarbij verwijst de bond naar een ge heime, interne notitie van het ministerie van WVC. Volgens be stuurder A. Wirtz van de Abva Kabo moet nog eens rekening worden gehouden met het terug lopende ziekteverzuim (0.5 pro cent) waardoor het werk door minder mensen kan worden ge daan. Ook wacht de intramurale zorg een efficiencykorting van 0,35 procent in 1994 en 0,7 pro cent in 1995 en moeten de kosten van de dure cao's worden meege teld. Wirtz sluit niet uit dat er al met al 20.000 banen in de zorg sector verdwijnen, maar houdt het vooralsnog op „minstens 15.000". De werkgevers in de zorgsector en de christelijke vakbond CFO slot zie pagina 3 kolom 1 SINTJANSKLOOSTER - Een ■nedewerker van de Verenin- fng Natuurmonumenten de monstreert een jachthut in het natuurgebied De Wieden ln Overijssel. Vanuit een bootje achter een bescher mende rietwand kunnen i tervogels onder vuur worden fenomen. Gisteren is hét jachtseizoen op een aantal soorten geopend, inleiding voor de vereniging en Vogelbescherming staats- lij-ï ^retaris Gabor van land bouw te vragen de jacht op wa tervogels in alle plassengebie- :erï den. die een functie vervullen in de vogeltrek, in Nationale Parken of gebieden die onder de natuurbeschermingswet vallen te verbieden. Verder willen ze een verbod op jacht vanuit bootjes en uit met riet afgeschermde jachthutten. De Wieden telt rond veertig jachthutten langs de water kant. Volgens de twee organi saties worden ieder jaar vele tienduizenden vogels afge schoten, niet omdat ze schade veroorzaken maar alleen om de sport. foto Herman Pieterse/ANP i Advertentie) Sarajevo Terivijl de inwoners van Sara jevo nog steeds ivater moeten halen bij gebroken pijpleidin gen. wordt in Genève gepraat over een oplossitig voor de bele gerde stad. Gisteren werd men het er over eens de stad twee jaar onder VN-bestuur te stellen. De regeling gaat overigens pas iti als er een alles om vattend akkoord is O over heel Bosnië. w I Vermist nen dat het vrijwel zeker niet meer lukt de belasting op 1 ja nuari in te laten gaan. Boven dien zet hij vraagtekens bij de extra verhoging van 270 miljoen gulden. De belasting voor afval kan zeker niet verder omhoog, aldus de minister. Een alterna tief vormt een hogere milieube lasting op brandstoffen waarbij bedrijven die veel energie ge bruiken ontzien moeten worden. De 1 miljard gulden die extra binnenkomt via de hogere ac cijnzen wil Kok als volgt beste den. Een geringe verhoging van de belastingaftrek wegens ar beidskosten (arbeidskostenfor fait). Kosten zo'n 400 miljoen gulden. Een belastingaftrek voor kosten van onderzoek en ontwikkeling door bedrijven. Eveneens ten bedrage van 400 miljoen gulden. Verlaging van de vermogenbelasting voor on dernemers. Kosten ongevere 150 miljoen gulden. Zorgen Kok's plannen, neergelegd in de zogenoemde Augustusbrief over de begroting 1994, zijn gisteren een eerste keer in het kabinet be slot zie pagina 3 kolom 1 VNO weet niets van smeergeld in Suriname DEN HAAG (ANP) - De werkge versorganisatie VNO zegt tot dusver „geen wetenschap te hebben van het betalen van smeergeld door Nederlandse ondernemers aan Surinaamse kopstukken om orders in de wacht te slepen". De organisa tie is „onaangenaam verrast". Volgens D. Hauwert, bij het VNO belast met buitenlandse economische betrekkingen, is het een goede zaak dat de affaire aan de kaak wordt gesteld, „hoe spijtig die ook is"." De kamerleden Aarts (CDA) en Melkert (PvdA) hebben er bij de ministers Hirsch Ballin (Justi tie) en Pronk (Ontwikkelingssa menwerking) schriftelijk op aan gedrongen bij hun Surinaamse collega's opheldering te vragen over de affaire- Tegen één van de mogelijke be trokkenen is onlangs een ge rechtelijk vooronderzoek begon nen. Het gaat om G. Chierkoet, zo heeft zijn advocaat mr. P. van der Spek woensdag bevestigd. Het onderzoek richt zich op de vermeende betrokkenheid van Chierkoet bij de Surinaamse smeergeldaffaire en cocaïne smokkel. De man was tot 1988 directeur van het Centraal In koopbureau Suriname (CIS) en is nu medewerker bij het bedrijf van D. Sardjoe. Deze laatste leg de dinsdag zijn functie neer als penningmeester van de Hin- doestaanse regeringspartij VHP. omdat hij ook hij wordt ge noemd bij de smeergeldaffaire. Een Britse opvarende van het jacht Emma wordt vermist nadat de boot woensdag op het Schelde- Rijnkanaal werd overvaren door een Duits motorschip. De tweede opvarende Q bleef ongedeerd. w Erik Breukink Breukink liet gisteren in de Prof- ronde van Nederland zien dat hij na zijn voortijdige vertrek uit de Tour op de iveg terug is. Hij won de tijdrit en greep de leiding in het alge- meen klassement. I Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7; Opinie: 4; Financieel: 6; Provincie: 9, 11 en 13; Sport: 15 en 17. MOSKOU (RTR/DPA) - Een on derzoekscommissie naar cor ruptie heeft woensdag de Russi sche vice-president Aleksandr Roetskoi ervan beschuldigd staatsgelden op een Zwitserse bank te hebben gezet. De com missie vraagt ook het ontslag van de procureur-generaal Va lentin Stepankov. Minister van justitie, Joeri Kalmykov zei dit tijdens een persconferentie in Moskou. „Het bureau van de procureur- generaal is verantwoordelijk voor de complete mislukking van de strijd tegen de misdaad," aldus Kalmykov. Het commis sielid Andrej Makarov, een pro minent advocaat, zei dat hij een bandopname heeft gehoord waarop Stepankov plannen be sprak om hem te vermoorden. De onderzoekscommissie vroeg het Constitutioneel Hof de han del en wandel van Roetskoi na te gaan. Beschuldigingen van cor ruptie zijn het belangrijkste wa pen geworden in de machtsstrijd tussen president Boris Jeltsin en het conservatieve parlement, waarbij beide partijen elkaar be schuldigen van frauduleuze praktijken. Jeltsin gaf woensdag toe dat veel politici op hoge posten cor rupt zijn en zei hiertegen ferm te zullen optreden. I 500 gram &2T3A9 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 21 augustus a s. F„rOPes€ i^'e k**! onder Elke dag uw eigen PZC voor f 1,06* vier weken de PZC voor 13,- (éénmalig binnen zes maanden) Adres: Postcode: Handtekening: in enveloppe zonder postzegel zenden naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller! 01 184 84216 "Prijs per dag bij een kwartaal abonnement De PZC, 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1