RDVINCiflLE ZEEUWSE COURAN Sarajevo onder bestuur van VN CDA wil af van minimumloon Kaper had geen wapens bij zich kleintjes errassende overeenkomst tussen partijen in Genève Pretpark Euro Disney niet meer alcoholvrij Viennetta. Extra groot. Extra verleidelijk. De Bruin ontkent gebruik doping ET A-bommen in Barcelona Rustig met zon Zonnige perioden maar af en toe ook Walking. Overwegend matige wind UH noordoostelkijke richtingen. Tem peratuur circa 21 graden. 36e jaargang no. 192 insdag 17 augustus 1993 H Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan. advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen nonze medewerker 10, ibKroon NEVE (GPD) De drie strij- le partijen in de Bosnische s-4r?eroorlog hebben 'in prin- - ie* een plan van bemidde- reOwen (EG) en Steltenberg N'i aanvaard om Sarajevo p^jor onbepaalde tijd onder be- 15 iar van de Verenigde Naties plaatsen. Deze verrassende Stafcrikkeling werd maandag- ondbekendgemaakt nadat de snische president Izetbego- ;ar*-yoor het eerst in twee weken aan de eonferentietafel uij is verschenen met zijn Kroa- alie neemt J<4 gewonden Z arajevo op k nonze correspondent fifj3 -'land terug in de staf van de 8.34 Öaanklager in Neurenberg uk uiteindelijk zelf hoofd- 181 slager te worden. ■militairen Éten schade «i in ziekenhuis and )fis' ^0 blauwhelmen dwongen ngti ^nwezige artsen en patiën te! ziekenhuis te verlaten, fe zoektocht werden deuren ftpt en medicijnkasten is! tap gehaald. tische en Servische rivalen Ma te Boban en Radovan Karadzic. Het plan. dat inmiddels door Thorvald Steltenberg aan de Veiligheidsraad is toegezonden, voorziet in VN-gezag over Sara jevo, het vliegveld en de voorste den. Daarbij zal nauw worden samengewerkt met de plaatselij ke besturen van elf van de twaalf deelgemeenten. Alleen Pale, de voorstad die als hoofdkwartier dient voor de Bosnische Ser viërs. valt buiten de regeling. Volgens de opzet van de interna tionale bemiddelaars worden al le militaire eenheden van Ser viërs en moslims uit het stadsge bied verbannen. De blauwhel men van de Unprofor worden de enige gewapende macht in de stad en er komt een taakverde ling voor de handhaving van de openbare orde met de gemeente lijke politiekorpsen. Volgens VN-woordvoerder John Mills hebben Izetbegovic. Ka radzic en Boban maandagavond een gezamenlijke werkgroep in gesteld. die de details verder moet uitwerken en al vandaag zal rapporteren aan de bemidde laars. Eindronde Op de eerste zitting van wat nu algemeen wordt gezien als de eindronde van het vier weken oude overleg in Genève. werd ook het netelige probleem van de grenzen tussen de drie toe komstige deelstaten aangepakt. President Izetbegovic kwam met een 'herziene landkaart' op tafel, waarin een kuststrook van 15 km aan de Adriatische Zee wordt ingeruimd voor zijn mos limstaat rond de haven van Plo- ce. Aangezien de Dalmatische kust vrijwel geheel Kroatisch grondgebied is. zal deze eis nog al wat voeten in de aarde heb ben. Tot dusverre heeft de Kroati sche president Franjo Tudjman de moslims alleen 'vrije toegang' ME - Italië is bereid 454 ge in uit Sarajevo op te ne- 8(|n. Dit heeft een woordvoer- van de Italiaanse regering n,4undag bekend gemaakt. Het 35 jtom kinderen en volwasse- a die op de door de VN opge- j.tide lijst staan om Sarajevo te Haten. Peter Kessler, af vaardigde van de VN-Hoge ;aris voor de Vluchte- 'otafeen in Bosnië, sprak tevre- e* nvan „een aanzienlijk aan- 'f. alié treedt zo in de voetsporen inlanden als Groot-Brittannië iZïeden die een eerste groep 39 personen opnamen. Op e is overigens kritiek id. De verdenking be- dat gewonde militairen a plaats hebben gekocht terioor lijdende kinderen een tókans op behandeling zijn llpen. hfdaanklager lurenberg lerleden ANKFURT AM MAIN (DPA)- hoofdaanklager in het na- Neurenberg-proces te- 3jj s nazi-oorlogsmisdadigers is idag overleden in Könings- Frankfurt. De Duits- ierikaanse jurist Robert W. ipner werd 93 jaar, zo deel- ajn bureau maandag mee. op 17 oktober 1899 in Frei- '3i; f? geboren Kempner zal in 'j, ilijnworden bijgezet. £ds twee jaar na de machts- tpdoor de nationaal-socialis- eiste hij in 1931 als functio- Èvan het ministerie van bin- 3 Ci dandse zaken in Berlijn ont- uh ding van de NSDAP en een 30,3 ilacht wegens hoogverraad Sn Hitler. In februari 1933 !tis d Kempner dan ook ontsla- 4 Ef Hij werkte daarna als advi- van joden die wilden emi- Rnen vluchtte na diverse ar- Jüies via Italië en Frankrijk JdeVS. waarvan hij in 1945 itsburger werd. datzelfde jaar keerde hij in tot Ploce toegezegd. Maar in Ge nève herleefde maandagavond voor het eerst na twee weken de hoop op een politieke regeling, zelfs op betrekkelijk korte ter mijn. Geschil De vaak verguisde EG-bemidde- laar Lord Owen wist niet alleen de delegaties weer om de tafel te krijgen, maar het lukte zelfs een nieuw dreigend geschil tussen Boban en Izetbegovic naar de achtergrond te dringen. Eerder op de dag had Boban gedreigd niet op het appèl te verschijnen, voordat een door de moslims ge blokkeerd konvooi met medicij nen vrije toegang kreeg tot een Kroatisch hospitaal in Zuid- Bosnië. Hij eiste verder dat niet alleen gewonde moslims, maar ook Bosnische Kroaten in het buitenland behandeld zouden worden. Anderzijds deed Izetbegovic in een bittere brief aan de bemid delaars zijn beklag over 'moord, etnische zuivering en verkrach tingen' door de Kroaten in Mos- tar tegen de moslembevolking van die stad, die nog steeds door de milities van Kroaten en mos lims wordt betwist. Met name de Serviërs verlangen naar een po litiek akkoord in Genève in de hoop dat daarmede een einde komt aan de internationale sancties tegen Belgrado. Maar ook Kroatenleider Boban zei in een verklaring, dat 'nog deze week' een oplossing moest wor den gevonden op basis van de ontwerpovereenkomst van ruim twee weken geleden. Vanmorgen zullen de bemidde laars trachten Izetbegovic en Karadzic op één lijn te krijgen over de moslim-enclaves in Oost- Bosnië. Later op de dag is er weer een plenaire zitting van alle delegaties. Links en rechts van de cockpit hangen de touwen uit de ramen waarlangs de gezagvoerder en de purser van de gekaapte KLM- Boeing wisten te ontsnappen. foto Achim Scheidemann/DPA van onze correspondenten AMSTELVEEN/DÜSSELDORF - De ka per van de KLM-Boeing-737 had geen wa pens bij zich en had geen explosieven in het toestel verborgen. Volgens de politie in Diisseldorf heeft de man, een 40-jarige Egyptenaar, op eigen houtje gehandeld en heeft hij geen aanwijsbare banden met fundamentalisten in de moslimwereld. De Egyptenaar had op het vliegveld van Düsseldorf, zondagmiddag, gedreigd de KLM-Boeing op te blazen. De Duitse poli tie vond gisteren echter geen explosieven in het toestel. De kaper had wel een tasje bij zich. maar daarin zaten slechts enkele pakjes sigaretten. Nederland zal niet om uitlevering van de man vragen; hij wordt in Duitsland berecht. Rol De bemanning van de KLM-Boeing Joris van Spilbergen, die werd gekaapt op een lijnvlucht van Tunis naar Amsterdam, heeft volgens de politie een doorslagge vende rol gespeeld in de onderhandelin gen tussen de Duitse autoriteiten en de kaper. Het woord werd voornamelijk ge voerd door de bemanningsleden; de Egyp tenaar (eigenaar van een steenfabriek bij Cairo) kwam sporadisch aan de micro foon. Een speciale eenheid van de Duitse poli tie, de GSG-9, maakte in de nacht van zondag op maandag een einde aan de ka ping. De Egyptenaar werd overmeesterd. Hij bleef, evenals de als enigen in het toe stel achtergebleven gezagvoerder Van der Ende en purser Sloetjes, ongedeerd. Eer der op de dag waren alle 135 passagiers en vijf bemanningsleden vrijgelaten. De captain en de purser wisten te ont snappen via een touw uit een raam van de cockpit, terwijl op hetzelfde moment de politie het toestel bestormde en de kaper greep. De man werd overmeesterd toen hij op het toilet zat. Er is daarbij niet gescho ten. Het moment van het poütie-ingrijpen zou zijn bepaald door de gezagvoerder, die de politie kon inseinen wanneer het mo ment gunstig was. De kaper had drie eisen gesteld: doorvlie gen naar New York, uitlevering door de VS van sjeik Omar Abdel Rahman voor berechting in Egypte en voortzetting van de VN-sancties tegen Servië en Montene gro. Rahman zit in voorlopige hechtenis in Amerika, op verdenking van betrok kenheid bij de aanslag op het World Trade Center in New York in februari. Hij is lei der van de islamitische fundamentalisten in Egypte. In eerste instantie meende men dat de kaper een aanhanger van Rahman was. De Egyptenaar maakte regelmatig zaken reizen naar Europa, vooral naai- Duitsland en Nederland. Volgens het persbureau AP heeft hij drie keer een visum voor Neder land gekregen. De laatste keer zou hij hier zijn gearresteerd wegens een poging tot brandstichting. Hij werd daarna opgeslo ten en het land uitgewezen. Woordvoer ders in Den Haag konden dit gisteren niet bevestigen. Uitwijzing Een Amerikaanse rechtbank heeft maan dag het beroep van de Rahman tegen zijn uitwijzing naar Egypte afgewezen. Egypte had om uitlevering gevraagd om de sjeik opnieuw te berechten wegens de moord op drie agenten en het aanzetten tot rellen in de stad Faiyoum. Abdel Rah man is daarvoor in 1989 vrijgesproken, maar president Hosni Mubarak heeft dat vonnis herroepen. IBI'RG/MOGADISHU oen VAFP) - Eenheden van de i! vredesmacht in Somalië maandagochtend het Bena- I' tekenhuis in Mogadishu ingedrongen en hebben op zoek naar wapens, de krafdeling beschadigd, teeft de Duitse hulporgani- Caritas in Freiburg he rmaakt. zonder de natio- it van de troepen te mei- Europeaan wil een wijntje van onze correspondent PARIJS Euro Disney, het grootste pretpark van Europa in Marne-la-Vallée bij Parijs, is niet langer totaal alcoholvrij. In vijf van de vijfendertig res taurants die het pretpark telt. kunnen bezoekers sinds kort on der het genot van een slok wijn dineren. Een regelrechte cultu rele revolutie in de wondere we reld van Walt Disney. ALLEEN BIJ EDAH: Viennetta vanille diepvries, pak I liter -5t99 vel hebben elk dubbeltje voor u omgedraaid. Tot voor kort was alcohol totaal taboe in Euro Disney, net zoals in Disneyland in Califomië. Wensen Maar in tegenstelling tot Ameri kanen hebben Europeanen blijkbaar meer moeite met ver plicht alcoholvrije etentjes. „We hebben rekening gehouden met de wens van onze Europese gas ten die, als ze in Frankrijk naar een restaurant gaan. van de ge legenheid willen profiteren om een goed glas wijn te drinken", zo verklaart een woordvoerder van Euro Disney de ommezwaai in het beleid. Weggeefprijzen Voor koning Alcohol is (voorals nog?) in het park overigens slechts een bescheiden rol weg gelegd. Wijn en bier zijn alleen te verkrijgen in de vijf'gastronomi sche' ten dus duurdere) restau rants. En niet bepaald voor weg geefprijzen. Zo kost een flesje Beaujolais 150 franc; ondanks de recente waardevermindering van de Franse franc nog altijd bijna vijftig gulden. Erik de Bruin zocht gisteren in Stuttgart telefonisch contact met zijn advocaat. foto ANF STUTTGART - Volgens Erik de Bruin is een virus-infeetie de oorzaak van zijn verhoogde testosteron-spiegel. De discuswerper werd tijdens een dopingcontrole bij de Grand Prix- atletiekwedstrijd op 1 augustus in Keulen po sitief bevonden. De internationale atletiekfederatie (IAAF) wil hem voor vier jaar schorsen. Voor de wereld kampioenschappen atletiek in Stuttgart is De Bruin door de Nederlandse atletiekunie (KNAU) voorlopig op non-actief gezet. Via zijn raadsman, het advocatenkantoor Lamsma en Veldstra. heeft De Bruin zowel bij de KNAU als de IAAF bezwaar gemaakt tegen de schorsing. ..De door mij geraadpleegde medisch deskun digen hebben medegedeelcLdat de verhouding testosteron-epitestosteron wordt beinvloed door onder meer de aanwezigheid van een in fectie in het lichaam", luidt zijn verklaring. zie ook pagina 13 Staking In Kaapstad zijn studenten de straat opgegaan om de staken de leraren van zwarte scholen te steunen. De leraren eisen een grotere salaris verbetering. Hoe wel hun bond banden heeft met het ANC. keurt die organisatie de actie af omdat het tijdstip erg ongelukkig is en de leerlingen worden ge- O dupeerd. O Schippers Zeker acht van de ruim honderd binnenschippers die de afgelo pen weken bij Terneuzen actie voerden, worden door het Open baar Ministerie in Middelburg verdacht van geiveldpleging. Vier actievoerders zijn inmid dels op het politiebu reau in Terneuzen ver- hoord. I Nelissen De Belg Wilfried Nelissen heeft gisteren de eerste etappe van de Profronde van Nederland ge wonnen. Hij bleef in de massa sprint in Tilburg de Italiaan Leoni en de Fransman Moncassin uit de ploeg 1 C van Raas voor. I Onbekenden doden jongetje met steen in Dinant BRUSSEL (ANP) - De Belgische justitie stelt een onderzoek in naar de dood van de negen-ja rige David Westerlink uit EIs- Ioo (Limburg), die zaterdag in Dinant om het leven kwam door een vallende steen. De steen is waarschijnlijk van grote hoog te naar beneden gegooid. Het slachtoffer stapte zaterdag middag in Dinant in een stoel- tjeslift, die hem naar een pret park zou brengen op een hoger gelegen plateau, dat uitsteekt over de Maas. Op het moment dat ook zijn vader wilde instap pen, duwde een werknemer van het attractiepark hem opzij. Een grote steen raasde met veel lawaai naar beneden. Het Lim burgse jongetje kon niet meer worden gered. Voor de ogen van zijn vader kreeg hij de steen vol in het gelaat en raakte dodelijk gewond. Justitie stelt een onderzoek in. omdat gezien de situatie ter plekke de ongeveer veertig kilo zware bouwsteen onmogelijk uit zichzelf naar beneden kan zijn gekomen. Bovendien zouden er volgens ooggetuigen twee indi viduen op het moment van de gebeurtenis zich snel uit de voe ten hebben gemaakt. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financieel: 6; Varia: 7; Financieel: 6; Provincie: 9, 10 en 11; Sport: 13, 14 en 15. DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil het minimumloon afschaf fen. Dat staat in het concept verkiezingsprogramma van de partij dat is opgesteld met het oog op de verkiezingen voor de Tweede Kamer mei volgend jaar. Eind deze week wordt het programma gepresenteerd. De werkgevers en de VVD zijn het eens met de voornemens van het CDA, Tweede Kamerlid Lin- schoten (VVD): ..Mijn partij pleit al jaren voor afschaffing van het minimumloon omdat dit veel werkgelegenheid kan opleve ren." Ook VNO-voorzitter Rin- nooy Kan (overigens een voor aanstaand lid van D66) ver wacht dat afschaffing van het minimumloon duizenden zo niet tienduizenden banen oplevert. „Ik verwacht in ieder geval dat het in de dienstensector tiendui zenden banen oplevert, minder in de industriële sector, omdat daar de lonen hoger liggen." Weliswaar zal de werkloosheid volgens hem „niet automatisch" zijn opgelost als het minimum loon verdwijnt, „maar het is een sipiaal dat het CDA serieus iets wil doen aan de starheid van de Nederlandse arbeidsmarkt. Daarom is het een heel welkom signaal." Verzet De PvdA en de vakbeweging zijn tegen de afschaffing van het mi nimumloon. FNV-voorzitter J. Stekelenburg waarschuwt voor het aantasten van de sociale ze kerheid. „Om niet in een situatie terecht te komen dat hetgeen is opgebouwd aan sociale zeker heid onderuit wordt geschoffeld. Het voorstel in het verkiezings programma van de christen-de mocraten gaat tegen de opvat ting van de eigen minister De Vries (sociale zaken en werkgele- i genheid) in. „Het betekent datje een situatie krijgt dat voor veel mensen de uitkering hoger is dan het minimumloon dat ze kunnen verdienen. Voor die mensen is er geen enkele finan ciële stimulans meer om aan het werk te gaan." aldus De Vries. Het CDA stelt in het concept programma tevens voor om de belastingaftrek voor reizen tus sen woon- en werkplek af te schaffen en daarentegen de be» lastingaftrek voor arbeidskos ten te verhogen. Verder moet de vermogensbelasting van de christen-democraten op de hel ling en moeten belastingen en sociale premies met ongeveer 15 miljard gulden omlaag. Chinese vrouw verslindt rubber PEKING (RTR) - Een vrouw in China is zo verzot op de smaak van rubber dat ze in drie jaar tijd al meer dan 800 spenen van zuigflessen heeft opgegeten. Dat berichtte maandag de offi ciële Chinese krant Econo misch Avondnieuws. De ruim 30-jarige vrouw in Taiyuan ontdekte drie jaar gele den dat ze dol is op de smaak van rubberen spenen. „Op een dag kauwde ze een speen in stukken en slikte die door." aldus het blad. Nadien heeft ze meer dan 800 spenen verorberd. Volgens het blad hebben heeft ook haar familie een zwak voor deze lekkernij. „Alle gezinsleden van de vrouw houden van de geur van rubber. Haar jongere broer is dol op banden." aldus de krant, die zich baseerde op het ministerie van gezondheid in de provincie Shanxi. BARCELONA (RTR/DPA/) - Barcelona houdt de adem in nu de Baskische afscheidingsbe weging ETA een nieuwe cam pagne heeft ingezet in de Spaan se kuststad. Sinds zondag zijn twee bommen onschadelijk ge maakt en twee ontploft, zo deel de de politie maandag mee. Daarbij vielen vijf gewonden. De slachtoffers vielen zondag avond in de drukbezochte Olym pische haven, toen een kleine la ding in het toilet van een restau rant ontplofte. Een man raakte beklemd in het puin en werd le vensgevaarlijk gewond, vier an deren liepen lichte verwondin gen op. Bij de aanslag op een na bijgelegen eethuis vielen geen slachtoffers omdat het lokaal tij dig was ontruimd. Maandag maakte de politie in het havengebied een twee kilo zware bom onschadelijk in het Mapfre-fiatgebouw. Zondag avond werd een 40 kilo zware au tobom ontmanteld bij het hoofd postkantoor. Voor alle bommen werden kranten vantevoren na mens de ETA gewaarschuwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1993 | | pagina 1